'Schipholtreinen niet sneller dan 120 kilometer' NIEUWE REGELING INDIVIDUELE HUURSUBSIDIE Nationaal kampioenschap voor „Louise de Coligny" mizu Werkgroep Milieubeheer: HERDENKING GEVALLENEN IN MAREKERK Nieuw bouwplan Groenhoven A. BOEZAARD 25 JAAR BIJ "DE BINK" keukens DRANK- EN HORECAWET GELDT VOOR SEXCLUBS MAANDAG 5 MEI 1975 LEIDEN PAGINA 3 Op 1 juli 1975 wordt de nieuwe al gemene regeling voor individuele huursubsidie van kracht. Deze nieu we regeling verschilt van de nu be staande waar het de inhoud èn de wijze van uitvoering betreft. Voor individuele huursubsidie vol gens de nieuwe regeling komen in be ginsel huurders van alle woningen in aamnerking. Dit in tegenstelling tot de bestaande regeline. die slechts voor bepaalde categorieën woningen geldt. dragen worden uitgekeerd. Het hoog ste subsidiebedrag dat kan worden toegekend wordt f 3.360.- (thans f 1.860,- per jaar De verhoging is het grootst voor de laagste inko mens. Het belastbare inkomen waar bij men nog voor een bijdrage in aanmerking kan komen, is belangrijk verhoogd, te weten tot f 30.000. De hoogste huurprijs die voor de toepassing van de regeling in aan merking wordt genomen is f 5.400,- per Jaar. Bij hogere huurprijzen wordt geen subsidie toegekend behalve wan neer een bejaarde huurder is van een bejaardenwoning. Als peildatum voor de bepaling van de hoogte van de huur geldt 1 juli 1975. Andere verschillen tussen de nieu we regeling en de huidige regeling voor huursubsidies zijn onder meer de volgende Huurders die blijven periodieke bij stand in de noodzakelijke bestaans kosten krachtens de Algemene Bij standswet genieten en daarom tot nu toe van huursubsidie waren uitge sloten, komen krachtens de nieuwe regeling wèl voor individuele huur subsidie in aanmerking. Voor de bepaling van de te dragen woonlasten van een gezin waarin beid genieten zal niet meer het totale beid genieten zal niet meer het tota.e gezamenlijke inkomen van man en vrouw in aanmerking worden geno men. Op grond van de nieuwe re geling wordt de bijdrage door de ar beid van de vrouw verminderd met ten hoogste 15 pet. van hetgeen de vrouw meer verdient dan f 1.500,-. Het inkomen van inwonende kin deren zal geen verlaging van de bij drage meer tot gevolg hebben. In de huidige regeling wordt voor de bepaling van de bijdrage bij aanwe zigheid van een centrale verwar mingsinstallatie een bedrag van f 240,- per jaar op de huurprijs in mindering gebracht. Deze aftrek komt in de nieuwe regeling te ver vallen! Indien in de te betalen huurprijs een bedrag is begrepen voor de le vering van warmte (de stookkosten wordt daarvoor ook in de nieuwe re geling een vast bedrag van de huur prijs afgetrokken. Dit bedrag is be paald op f 480,- per jaar. Als inkomen in de zin van de rege ling wordt voor het eerste tijdvak in aanmerking genomen het belast bare inkomen over het jaar 1974, ver hoogd met 9 procent. De bepaling dat hiervan kan worden afgeweken, in dien het inkomen in het lopend Jaar (1975) meer dan 25 procent afwijkt van het inkomen over het jaar te voren, blijft van kracht. Voor alleenstaanden die de leeftijd van 30 jaar nog niet hebben bereikt, niet gehuwd of gehuwd geweest zijn en niet voor kinderaftrek in aan merking komen, geldt de nieuwe re geling niet. Voor deze groep is een afzonderlijke regeling in voorberei- Voortaan zal het mogelijk zijn dat de huursubsidie via de verhuurdei wordt uitbetaald. Vooralsnog is dil beperkt tot 32 grote gemeenten (w.o Leiden!). De woningbouwverenigin gen in de overige gemeenten zullen nog niet met de uitvoering worden belast. Als blijkt dat de ervaringen positief zyn zal daarin in de komen de jaren verandering komen. Aanvragen om verstrekking var een bijdrage moeten uiterlijk vóór oktober 1975 op daartoe door de mi nister van Volkshuisvesting beschik baar te stellen en bij de gemeente U. verkrijgen formulieren bij de ge meente worden ingediend. LEIDEN Zonder in werkelijke moeilijkheden te komen is het schaakvijftal van de Louise de Co ligny Scholengemeenschap de nieu we Nederlandse kampioen geworden, daarmee opvolger van tweevoudig kampioen Rijnlands Lyceum uit Oegstgeest. Het kampioenschap werd veroverd dankzij een zege op het Rotterdams Gymnasium Erasmia- mum, het team dat juist een finale plaats voor een wat pechvol Rijn lands Lyceum in de weg had ge staan. Door het gelijke spel in de voor laatste finaleronde tegen het Heer- lense Bernardus College startte het Louise in de gezamenlijke slotronde gespeeld in denksportcentrum „De Remise", te Utrecht met een match- punt achterstand op de Rotterdam mers die beide voorgaande ontmoe tingen tot een goed einde gebracht hadden. Er moest dus gewonnen wor den. Duco Brongers zorgde in de vroege morgen voor een hoopvol be gin doorheen vriendelijk geoffreerde dame niet te weigeren, waarna de winstweg slechts een formaliteit was. Niet lang daarna bracht Peter Jan sen de spanning echter (helaas) weer volledig terug door bijna even gul te zijn als de tegenstander van Duco Brongers. Toch waren de perspectie ven voor de Leidenaren erg goed, daar de drie overige borden er erg florissant bij stonden. Biek Verra zorgde als eerste voor het broodno dige punt door zijn opponent met een toren-paard offer mat te combineren. Folkert Geertse- ma had een riant toreneindspel met twee pluspionnen bereikt, terwijl Leon Konings in een dame-eindspel met pluspion ook op rozen zat. De Rotterdamse gymnasiasten zagen dit ook wel in en begroeven met twee remiseaanboden de strijdbijl. Deze offertes werden door de Leidse kam pioen niet geweigerd, waarna het landskampioenschap een feit was geworden. Het captainsduo Van Hal deren-Vonk en aanvoerder Folkert Geertsma mochten een fraaie bokaal in ontvangst nemen van KNSB- jeugdleider Ooms en de voorzitter van de ontvangende schaakbond Bol huis. Alle spelers kregen daarbij een medaille, terwijl bovendien nog en kele plannen tot een internationaal scholierenkampioenschap onthuld werden. De derde plaats was wegge legd voor het Bernardius College, dat het Sted. Lyceum Zutphen met 32 klopte. Al met al een fraai suc ces voor de Leidse schaakbond wat het schoolschaak betreft, na twee landskampioenschappen van het Rijnlands Lyceum nu ook een kam pioenschap voor het team van de Louise de Coligny. De gedetailleerde uitslag Louise de Coligny Gymna sium Erasmiamum: 1. Leon Konings (w)Coen Stehouwer (z) V->, 2. Folkert GeertsmaHendrik Arnoud- sen Vz'.2, 3. Biek VerraHenk Toums 1—0; 4. Peter Jansen Wil fred Buitendijks 01, 5. Duco Bron gers Alfred Bierbrouwer 1—0. Tot. 3—2. Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wij U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water LEIDEN De aanleg van de Schiphollijn, de nieuwe spoorwegverbinding tussen Amsterdam en Den Haag via Schiphol en Leiden, gebeurt te laat. Dat zegt de Werkgroep Milieubeheer aan de Leidse Universiteit in een bezwaarschrift, dat is toegestuurd aan de Commissie Tracé Schip hollijn. Men vindt dat een beslissing over de wegcapaciteit tussen Leiden en Amsterdam en de uitbreiding van de parkeercapaciteit op Schiphol (met zo'n 2000 extra parkeerplaatsen) pas genomen had moeten worden na de aanleg van de nieuwe spoorlijn. Overigens vindt men de aanleg van de schiphollijn nog altijd zinvol. D« nota, die door de Commissie Trace Schiphollijn is gepuoliceerd, waarin een zestal alternatieven wordt dojr de werkgroep "opvallend vaag" genoemd waar het gaat om het benadrukken, dat de nieuwe spoor lijn een alternatief moet zijn voor h°t steeds toenemende autoverkeer. "Er wordt slechts gezegd, dat de v.'tbouw van het wegennet tegen de achtergrond van de Schiphollijn moet, woeden bezien. Dat is opmerkelijk v»e) lager dan de uitgangspunten bij de aanleg van de Zoetermeerlijn, waar duidelijk door de minister is vastge- Ipgd dat de keuze voor de aanleg van eer nieuwe wegverbinding tussen Den Haag en Zoetermeer pas gedaan kan worden wanneer de Zoeter meerlijn in gebruik is genomen', aldus de werkgroep. Gigantisch Daarbij wordt gewezen op de gi gantische reconstructiewerken die op h.t ogenblik aan de Rijksweg 4 plaatsvinden om deze weg tot een "a^htbaansweg" te verbreden. Ver der spreekt de werkgroep de hoop uit dat de hoge kosten van de Schiphol- ii.n niet als alibi zullen gebruiken, om verdere omvangrijke verbeterin gen van het openbaar vervoer ach terwege te laten. De werkgroep dringt er op aan de rijsnelheid voor de Schiphollijn te b.-perken tot 120 kilometer per uur. In de nota wordt ervan uitgegaan, dat c'e treinen met een snelheid van 160 kilometer per uur gaan rijden. Volgens de werkgroep veroorzaakt «:en dergelijk hoge snelheid teveel ge luidshinder voor de omgeving. "Het lijkt ons van groot belang", zo staat in 't bezwaarschrift, dat een S"o,er aantal woonkernen een gerief lijker aanfluiting krijgt op het spoor wegnet. Nieuwe stations zouden vol gens de werkgroep geopend kunnen orden in Hoofddorp, Nieuw Vennep, Cassenheim/Lisse, terwijl ook in Warmond een halte zou kunnen wor den gevestigd. "In deze opzet zou den al deze woonplaatsen een wer kelijk bruikbare verbinding met Amsterdam, Schiphol, Leiden en Den HaaK en aansluiting op het landelij ke spoornet krijgen". De werkgroep wijst het doortrek ken van de lijn naar het Museum plein in Amsterdam af, tenzij van te voren via een bestemmingsplan wordt geregeld, dat kantoorbouw in de omgeving wordt geweerd. Men vreest namelijk dat rondom het eind punt van de lijn kantoorkolossen zul len verrijzen. Van zeer groot belang vindt de werkgroep een aftakking, ove' de westelijke ringdijk naar de te bouwen Hemspoortunnel. Kagertocht Tr de Haarlemmermeer adviseert de werkgroep een tracé langs de Ka- getocht. Enerzijds in verband met c'e geringere landbouwkundige scha- :1c die wordt aangericht, anderzijds, •n verband met de mogelijkheid tot net openen van nieuwe stations bij Hoofddoro en Nieuw Vennep. Voor de lijn zal gebruik moeten worden gemaakt van het nieuwe treinmate- riaal en nieuwe constructietechnieken sar de baan. Bij Sassenheim geeft de werkgroep de voorkeur aan een westelijk tracé tussen Sassenheim en Voorhout door. Als argument daarvoor noemt de werkgroep in het bezwaarschrift de grote landschappelijke en natuurwe tenschappelijke waarde van de Een- dekooi en de Klinkenbergerpolder. "De vooruitzichten van de bollen- cult-uur lijken niet meer van dien aard te zijn, dat iedere aantasting ar het bovengebied op voorhand zou moeten worden afgewezen", aldus de werkgroep die er nog op wijst dat een tracé ten westen van Sassenheim betere mogelijkheden geeft voor een n'euw station bij deze plaats. LEIDEN In de Marekerk in Leiden werden gisteren tij dens een bijzondere herden kingsdienst de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Na een openingswoord, dat werd gesproken door de echtge note van de burgemeester, mevr. G. L. Vis-Hommes, en de samen zang, trad op het Alma Mater koor onder leiding van Wim van der Vange die "Nos autem glo- riari" en "Deus ne elongeris", de vrouwenkoren uit het passiespel van Hendrik Andriessen, ten ge hore brachten. De schrijfster Marga Minco las voor uit eigen werk, terwijl na het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus een sopraansolo ten gehore werd gebracht uit "The Messiah" van C. F. Handel door Esther Hilliga met orkest- begeliding door Jan van der Meer. Voor een laatste samen zang vertolkte het Alma Ma terkoor nog het "Exsurge Do- mine" en het "Curcem tuam". Aansluitend op de herden kingsdienst hielden de aanwezi gen een Stille Tocht naar he- monument voor de gevallenen, tegenover molen "De Valk". Een korte plechtigheid en een krans- legging besloot de herdenkings bijeenkomst. Ook in de omlig gende gemeenten werden de do den uit de Tweede Wereldoorlog herdacht. Dat gebeurde onder meer in Leiderdorp (algemene begraafplaats), Oegstgeest (Mo nument in Bos van Wycker- slooth). Voorschoten (bij rnonu- kerkgebouw en bij monument), Zoeterwoude (Hervormde kerk). LEIDEN De heer A. Boezaard is vrijdag bij drukkerij De Bink bv aan de Rooseveltstraat gehuldigd, voor het feit dat hij 25 jaar in dienst was bij dit bedrijf. Van de directie ontving hij een enveloppe met in houd, terwijl de heer Mourik, secre taris van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel hem een oorkonde met daarbij behorende zilveren me daille uitreikte. Ook namens het per soneel kreeg de heer Boezaard die werd gehuldigd in aanwezigheid van zijn vrouw en kinderen, een cadeau aangeboden. De jubilaris werkt in het bedrijf als drukker. LEIDEN In het onlangs geopend tijdelijk centrum van de Leidse ivijk "Meerburg", Kleine Matilo geheten, ivas het afgelopen weekeinde en ook nog vandaag een tentoonstelling ingericht, die de gebeurtenissen van de Ticeede Wereldoorlog in beeld bracht. In de vitrines waren o.m. munten, bankbiljetten, persoonsbewijzembonkaarten en dergelijke uitgestald. Verder waren er in het gebouw aan de Zaanstraat onderscheidingen en bekendmakingen van de bezetter te bezich tigen. Aan de wanden waren vele belangrijke krantenpagina's uit die tijd opgehangen, terwijl men ook boeken over de oorlogsjaren kon inzien. LEIDEN Het kaalslaggebied tus sen de Zuidsingel, Binnenoostsingel. Oosterkerkstraat en Herengracht ij door het college van B. en w. toe gewezen aan de Stichting Nieuw- Groenhoven. De stichting, za-1 voo dit gedeelte van het bestemmingsplar Herengracht-Zijlsingel een bouw plan ontwikkelen, waarin ongeveei honderd bejaardenwoningen zullen worden opgenomen. Het is de bedoe ling dat deze woningen zoveel mo gelijk over het gebied verspreid zul len worden. B. en W. willen in over leg met de Stichting een commissie instellen ter begeleiding van het nog te ontwerpen bouwplan. LEIDEN Voor de vijfde ach tereenvolgende maal werd zater dag de "Zuid-West Wandeltocht" gehouden. Zo'n 700 deelnemers vertrokken tussen 's ochtends ne gen uur en 's middags twee uur bij het Ontmoetingscentrum aan de Boshuizerkade. Er kon een keuze worden gemaakt uit vijf af standen: 5, 10, 15, 20 en 40 km. De wandelaars, die de afstand vol tooiden kregen een goudkleurig kruis aan een rood-wit-blauw lint met als tekst: 30 jaar bevrijding. Op de foto: het vertrek van één van de vele groepen jeugdigen bij het Ontmoetingscentrum. ADVERTENTIE nAssendelflstraat2 Oegslgeest tel50392 Als u die zelfde keuken nou 20% goedkoper kunt krijgen door 'm zelf op te meten? LEIDEN Ten stadhuize wordt momenteel nagegaan in hoeverre het mogelijk is om sexclubs in Leiden te weren. Er wordt o.m. overwogen «.m de zg. Rotterdamse "verloede- rngsverordening" ook in Leiden aan- gtpast in te voeren, zodra deze door Gedeputeerde Staten is goedge- !f' urd. Net de Hoge Raad is het college van B. en W. van mening, dat het hele regiem van de Drank- en Ho- recawet van toepassing is op sex- r'ubs, in welke vorm of benaming d?n ook en ook al wordt de drank gratis geschonken. In beraad wordt nog gehouden of ook de regels van de bioscoopwet toegepast moeten worden. De afdeling sociografie van de ge- reente zal een rapport uitbrengen, over de vraag waar sex-instituten, en andere café's dan buurtcafé's het mirst schadelijk zijn voor de woon functie. Met name denkt het college van B. en W. hierbij aan de Beesten markt en het Waardeiland. In eerste instantie was het gebied vorig jaar al toegewezen aan dt Stichting Nieuw Groenhoven (eer afgeleide van de stichting Groenho ven, dat een bejaardencentrum aar de Witte Rozenstraat exploiteert.Hei toen ingediende bouwplan van de ar chitect Klarenbeek, tevens ontwer per van het bestemmingsplan Heren gracht-Zijlsingel, werd echter dooi de meerderheid van de gemeenteraac afgewezen. De stichting heeft sinds dien o.m. 'n nieuwe architect aange zocht.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3