Nieuwe kans voor luchtschepen zonder oud gevaar Deze ramp werd voorlopig einde Engeland experimenteert met vliegende schotelsmet heliumvulling ZATERDAG 3 MEI 1975 EXTRA PAGINA 23 In het Engelse Cardington, 150 kilometer ten noorden van Londen, voltrok zich dezer dagen de „wedergeboorte" van het luchtschip. Weliswaar zijn er over de gehele wereld nog wel kleinere „luchtschepen" in gebruik, zowel bij militaire instanties als voor recla- mededoeleinden, maar zij herinneren nauwelijks aan de „grote dagen" van het luchtschip in de jaren voor de Tweede Wereldorlog, waaraan een einde kwam door een reeks spec taculaire en afschuwelijke rampen, de eerste grote rampen in de luchtvaartgeschiedenis. Sindsdien had men het luchtschip als voertuig voor passagiers en vracht vrijwel afge schreven. Vooral in Engeland is echter door de jaren heen een sluimerende belangstelling voor de toch wel aantrekkelijke mogelijkheden van luchtschepen blijven bestaan. „Wedergeboorte" is misschien een wat groot woord voor het technische experiment., dat in Cardington met succes werd bekroond: een uiterlijk soort „vliegende schotel" van onge veer tien meter doorsnee en drie meter dik zweefde enige minuten op negen meter hoogte in de lucht, on bemand en radiografisch van dc grond af bestuurd. Dat was alles, maar het kan het begin zijn van de verwezen lijking van een droom van de ontwerpers. Het desor was toepasselijk: een enorme loods die indertijd diende als hangar voor het berucht geworden Engelse luchtschip R-101, dat in 1930 in Frankrijk tegen de grond sloeg m een rukwind, en in brand vloog waarbij 13 van de 49 inzittenden om het leven kwamen. Het „Skyship" van Cardington is ontworpen en geconstrueerd door een groep enthousiastelingen van een Britse groep van lucht- en ruimte vaartdeskundigen onder leiding van John West. Zij menen, dat de mo derne techniek, het beschikbaar zijn van lichtere en sterkere constructie materialen en de goedkopere produk- tiemethoden van helium als vulling van het neflichaam thans weef een toekomst openen voor het luchtschip dat in de vooroorlogse jaren helaas maar al te letterlijk ten dode opge schreven leek te zijn. Een bijzonder groot voordeel ach ten zij, dat de directe luchtvervui ling vrijwel nihil is, dit in tegen stelling tot de thans gebruikte vlieg tuigen, dat de geluidshinder ver- awijnt en dat steeds schaarser en duurder wordende fossiele brandstof fen kunnen worden bespaard. Luchtschepen en vliegtuigen beho ren tot principieel verschillende klas sen van voertuigen. Vliegtuigen ont lenen hun hefvermogen, dat ze in staat stelt los van de grond te vlie gen, aan de kracht van motoren, bij helicopters direct, bij „normale" vliegtuigen via de helling en het pro fiel van de vleugels. Luchtschepen krijgen hun stijgend vermogen. Luchtschepen hebben geen motori sche energie nodig om los van de grond te komen en te zweven. Zij kragen hun hefvermogen door mid- Wetenschap en technologie door P. Bok del van een gas, dat lichter is dan de lucht waardoor zij (mits het gas- volume voldoende is ten opzichte van het gewicht van het gehele schip) volgens aloude natuurkundige prin cipes „vanzelf" stijgen. Dit berust op hetzelfde principe als b.v. het ervaringsfeit, dat hout drijft in water en dat ijzer zinkt: weegt het gehele voorwerp minder aan hetzelfde volume water, dan blijft het drijven, weegt het meer dan zinkt het. Maar heel zwaar hout stijgt slechts lang zaam van de bodem op, heel licht zoals balsahout, schiet naar boven. En wanneer Je maar genoeg zware spijkers in een stuk hout slaat, gaat ook dat brok zin ken. Dat laatste verschijnsel maakte het vroeger moeilijker dan nu, om technisch en vooral economisch ver antwoord veilige luchtschepen te bouwen. Toen nog geen of weinig uiterst lichte constructiematerialen toege past konden worden, had men ook enorme (ook weer veel wegende) constructies nodig om voldoende hef- gas mee te voeren. Dit leidde er toe, dat de „zeppelins" onhandig en oneconomisch groot ge maakt moesten worden en bovenal worden voorzien van het lichtste be staande hefgas: waterstof. Een lich ter gas bestaat er nu eenmaal niet. In principe zou men het hefver mogen van een bepaald volume nog groter kunnen maken dan bij het ge bruik van waterstof, namelijk door een luchtledig, een vacuum te ge bruiken. Maar het drukverschil van één atmosfeer buiten en vrijwel nul atmosfeer binnen het heflichaam maakt dan een zeer zwaar en uiterst solide omhulsel nodig, dat weer zo zwaar is, dat het hefvermogen van het vacuum onvoldoende is om de zaak van de grond te krijgen. Er zitten dan „teveel spijkers in het hout". Men moet wel gebruik ma ken van een gas, waarvan de druk gelijk is aan die van de omringende lucht: één atmosfeer. In de jaren dertig moest men, bij gebrek aan beter, al vulling voor de herlichamen van luchtschepen het lichtste gas gebruiken: waterstof. Bittere ervaring zou leren, dat dit een bijzonder gevaarlijke zaak was. Waterstof verbindt zich uiterst ge makkelijk met zuurstof, dat in over vloedige mate aanwezig is in de at mosfeer. Een klein vonkje is al vol doende om explosieve branden te ver oorzaken, een kettingreactie op che misch niveau die pas eindigt wan neer alle vrije waterstof is verbrand. De rampen met de vooroorlogse gi ganten onder de luchtschepen R-101 en Hindenburg waren daarvan de tragische bewijzen. Tegenwoordig zijn er andere mo gelijkheden: voldoende produktievan veiliger hefgas, namelijk het on brandbare helium en de toepassing van veel lichtere constructiemateria len zoals plastics en vele alliages. Helium als hefgas is ook voor de tweede wereldoorlog wel toegepast, maar het had toen een ernstige han dicap: het is namelijk per volume bij één atmosfeer druk tweemaal zo zwaar als waterstof, dus heeft een veel kleiner hefvermogen. Bovendien was helium Indertijd niet goedkoop in grote hoeveelheden verkrijgbaar. Tegenwoordig kan helium in zeer grote hoeveelheden relatief goedkoop worden vervaardigd, door iedereen die er maar behoefte aan heeft. Helium heeft het enorme voordeel ten opzichte van waterstof, dat het een edelgas is, een gas dat zich niet of nauwelijks laat verbinden met an dere elementen, zeker niet met zuur stof zoals bij waterstof het geval is. Een toevallige ontsnapping van he lium uit een luchtschip kan geen en kel gevaar voor brand opleveren, ter wijl het bij gebruik van waterstof onmiddellijk tot een ramp leidt. Daartegenover staat dus wel, dat het hefvermogen geringer is. Dank zij het ter beschikking komen van zeer lichte constructiematerialen wordt dit nadeel thans meer dan ge heel gecompenseerd. Deze ontwikkelingen hebben de be langstelling van inventieve con structeurs in luchtschepen levend ge houden. Niet in de laatste plaats doordat luchtschepen in vele opzich ten aantrekkelijker zijn dan vlieg tuigen op slechts één uitzondering na: ze zijn beduidend langzamer. John West ziet in deze enige han dicap tegenover een vliegtuig geen overwegend bezwaar. „Er zijn ge noeg vervoersobjecten, zowel in de personen- als in de goederen-bran che, die echt niet zo razend snel van de ene plaats naar de andere gebracht hoeven of willen te worden. Slechts een klein percentage van de luchtreizigers heeft werkelijk haast, zoals zakenlieden, diplomaten etc. Maar vakantiereizigers hebben te genwoordig alleen maar haast omdat zij de luchtreis als verspilde vakan- tietijd zien. We moeten niet in alles de constructeurs van aldoor snellere vliegtuigen geloven". Dit is ten aanzien van passagiers inderdaad het geval wanneer de fac tor comfort in rekening wordt ge bracht. Voor een vakantieganger is het niet plezierig om de trip te be ginnen met een urenlange zit in een nu eenmaal onoverkomelijke bekrom penheid van een vliegtuigstoel. Bij vliegtuigen is dat ongemak noodza kelijk om de zaak rendabel te hou den. Daar moet gewoekerd worden met de ruimte. Onder dergelijke om standigheden komen steeds snellere vliegtuigen alleen maar tegemoet aan de wensen van de luchtreizigers. Maar een veel langduriger verblijf in de lucht wordt een ontspannning, een deel van de vakantie, wanneer men vertoeft in ruime verblijven, waarin men niet aan een stoel ge bonden is maar vrijelijk kan genie ten van velerlei vorm van ontspan ning. Het is namelijk de bedoeling van de ontwerpers van Skyship, lucht schepen te bouwen van 'n dergelijke omvang, dat zij vergeleken kunnen worden met grote hotels of luxueuze cruise-schepen, voorzien van zwem baden, restaurants, balzalen, biosco pen en vooral ook wandeldekken die door glazen wanden zyn afgesloten en een onvergelijkelijk toyaler en ri anter uitzicht geven op de wereld die overvlogen wordt, dan de kleine ruit jes van 'n vliegtuig waaruit alleen één passagier per rij een bescheiden blik op de aarde kan laten vallen. Onder dergelijke omstandigheden is een vijf of zes maal langer verblijf in de lucht vergeleken met een reis in een vliegtuig een waardevol deel van de vakantie zelf, niet een nood zakelijk kwaad aan begin en einde. Daarbij komt, dat luchtschip-ver bindingen aanzieniljk goedkoper kun- Een prijs van eenvijfde van die van het vliegtuigvervoer over langere af standen ligt zeer wel binnen de mo gelijkheden. Datzelfde geldt voor vrachtvervoer, of voor een combinatie van vracht en passagiers zoals ook in de scheep- luchtschepen lijken meer op zeer snelle schepen dan op langzame vliegtuigen, maar zij combineren de voordelen van beide," aldus de ont werpers. Dromen? Zeker, maar geen lucht kastelen hoewel zij zo bestempeld zouden kunnen worden wanneer zij eenmaal zijn gerealiseerd. Het onbemande gevaarte, dat on langs proefvloog in Cardington, was slechts een klein model van onge- veertien meter doorsnee. Het was vervaardigd van kicht hout en een nylonstof als omhulsel voor een reeks plastic zakken voor het heliumgas. Acht kleine elektromotoren, elk in een verticaal vlak bij 360 graden ka telbaar en in een horizontaal vlak bijna 180 graden, gaven door middel van propellers de „vliegende schotel" energie voor stijgen, dalen, wente len en voortstuwing, waardoor alle denkbare manoeuvres soepel konden worden uitgevoerd. De vorm van een vliegende scho tel is gekozen, omdat deze aërodyna misch grote voordelen biedt en on dermeer het luchtschip met zijn gro te omvang minder gevoelig maakt voor plotselinge variaties in lucht stromingen die bij zwaar weer nog al eens willen voorkomen. Bovendien kan door automatische cybernetische systemen een schommelende bewe ging door niet-horizontale windsto ten beter gecompenseerd worden door de ver van het middelpunt gesitu eerde motoren. Vermoedelijk zullen mettertijd ook bij grotere exemplaren de propellers aangedreven kunnen worden door e- lektromotoren, waardoor het lucht schip vrijwel geluidloos zou worden. Zeker wanneer die elektriciteit ver kregen wordt uit batterijen, maar ook wanneer één centrale genera tor met zuigermotor voor de stroom zou zorgen. De luchtvervuiling wordt in deze gevallen miniem. Het is de bedoeling van de ontwer pers, na het proefmodel eerst een skyship" te bouwen met een door snee van ongeveer veertig meter met gebruikmaking van goed licht con- structiemateriaal. Het gas zal zich dan bevinden in zakken, tezamen gebracht in een schotelvormig om hulsel, bc;de vervaardigd van voor de ruimtevaart ontwikkelde materia len zoals bijvoorbeeld voor de ruim teballon Echo werden gebruikt: zeer licht en ijzersterk. Door het gebruik van meerdere zakken binnen het schotelvoimig omhulsel voorkomt men rampen wanneer 't heflichaam getroffen zou worden door snelle voorwerpen of b.v. grote hagelste nen die het zouden doorboren. Wanneer het exemplaar van 40 meter doorsnee dat bemand kan zijn voldoet, zal een volgende gebouwd worden met een diameter van een meter of zeventig, dat een lading zal bunnen vervoeren van bijna tien ton. Over anderhalf jaar zou dit exem plaar gereed kunnen zijn. „Maar economisch haalbaar wordt het proje-c pas bij veel grotere lucht schepen, tijvoorbeeld zo hoog als een gebouw van 14 verdiepingen en een diameter van veel meer dan een voet balveld", aldus John West. Daar kunnen grote aantallen pas sagiers mee worden vervoerd. Een enorm voordeel voor deze luchtsche pen is, dat voor de start en lan ding geen groter veld nodig is dan iets meer dan de omvang van het ioestel zelf. Dat is een fractie van de grote vliegvelden van tegenwoor dig en geeft mogelijkheden, om dicht bij bevolkingscentra bases in te rich ten, zelfs bij verschillende in eikaars tuurt liggende centra. Men kan na melijk verticaal opstijgen en dalen. De beschikbaarheid van dit soort luchtvoertuigen zou van groot be long kunnen zijn bij reddingsopera ties waar 't om grote aantallen men sen gaat, b.v. uit geïsoleerde gebie den na aardbevingen en overstromin gen. Juist in deze tijd zou men ook kun nen denken aan evacuatie-operaties van militaire aard, zoals duizenden Amerikanen en Zuid Vietnamezen, uit Vietnam tijdens een kortstondi ge gevechtspauze. Militairen hebben overigens al be langstelling voor het project getoond. Dat is n- eenmaal onvermijdelijk bij tlke nieuwe technische ontwikkeling. Zij hebben al een militaire versie op De "vliegende schotel" die dezer dagen een "proefvlucht maakte in een Engelse han gar, die indertijd dienst deed voor het befaamde luchtschip R-101. De helium-vuUing ga randeert, dat een ramp zoals deze zich voltrok aan de R-101, niet meer kan herha len. Het hier getoonde expe rimentele gevaarte werd be stuurd door radiografische bevelen vanaf de grond naar de vier door elektromotoren aangedreven kantelbare pro pellers. papier staan, die 1600 manschappen, 20 voertuigen, 60 stukken zwaar ge schut en enige honderden tonnen voorraden waaronder munitie zou den kunnen vervoeren in één enkele vlucht. West en de zijnen hebben al een klein miljoen in de ontwerpen en «■xperimentele constructies gestoken. erschillende grote ondernemingen hebben inmiddels belangstelling ge toond en overwogen wordt een in dustrieel consortium te vormen om het project verder letterlijk en fi guurlijk van de grond te krijgen. De kans op herleving van het luchtschip zit er dik in, maar voor de gevaren, die luchtschepen in het verleden bedreigden, hoeft men nu niet meer bevreesd te zijn. En ook al loopt de onderhavige aanloop op niets uit, de toekomst van een of andere vorm van luchtschip voor massavervoer door de lucht lijkt vrij hoopvol Zeker wanneer de ruim tevaarttechnieken, die zoveel bijdra gen aan het beschikbaar komen van lichte materialen en miniaturisering en „verlichting" op alle mogelijke gebied in de komende decennia zich in hetzelfde stormachtige tempo ont wikkelen als in de afgelopen twintig jaar het geval is geweest. Een van de luchtschepen met de fraaiste staat van dienst en het grootste dat ooit werd gebouwd ivas indertijd de Duitse 'Hindenburg' (LZ-129) die geruime tijd een regelmatige dienst tussen Duitsland en Amerika onderhield. Deze dienst werd uitgevoerd in samenwer king met zijn oudere broer de "Graf Zeppelin" (LZ-127), genoemd naar de Duitse voorvechter van het luchtverkeer met lichter-dan- luchtschepen. De Zeppelin maakte meer dan 500 vluchten, waarbij tochten over de Noordpool en naar Zuid-Amerika, afgezien dan van de diensten op Lakehurst New York, VS). Zoals elders gezegd, was de waterstofvulling van het luchtschip levensgevaarlijk. Op 6 mei 1937 vloog de Hindenburg bij de landings manoeuvre in Lakehurst in brand, vermoedelijk toen een klein vonkje oversprong tussen een landingskabel en de ankertoren als gevolg van een gering verschil in elektrostatische lading. In enkele seconden stond het gevaarte van voor tot achter in brand om als een ongekende vuurzee neer te storten. Alle 36 inzittenden kwamen om het leven. Nevenstaande rampfoto werd met grote koelbloedig heid gemaakt ongeveer vijf seconden na het begin van de brand. De diensten op Amerika werden daarna gestaakt. Wel overwoog men het zwaardere onbrandbare helium als vulling te gaan gébrui ken, maar de Duitsers hadden toen nog een onvoldoende produktie- capaciteit voor dit edelgas. Het zou alleen uit Amerika kunnen komen, en daar tioijfelde men er aan, of de Duitsers eventueel te leveren grote hoeveelheden helium wel alleen voor de luchtschepen zou gébruiken De Amerikanen verboden uitvoer van helium naar Duitsland uit angst, dat het gas op een of andere wijze voor militaire doeleinden geschikt zou zijn en in 1937 was dat voor de Amerikanen al geen aanlokkelijk denkbeeld. De Zeppelin en de toen reeds vol tooide "Deutschland" (LZ-130) .werden uit de dienst genomen en opgelegd. Het constructiemateriaal (voor een groot deel aluminium) werd later gébruikt in de oorlogsindustrie. Ook het Italiaanse luchtschip "Italia" heeft grote bekendheid verworven, ondermeer door een op een ramp uitgelopen vlucht naar de Noordpool onder leiding van kapitein Nobile. Vele mensenlevens iverden toen in de waagschaal gesteld in vergeefse pogingen om de gestrande overlevenden in veiligheid te brengen. De Engelsen hébben al evenmin succes geboekt met pogingen, om een luchtschip-dienst in het leven te roepen tussen Engeland en Brits Indië. Tijdens de openingsvlucht kwam de R-101 met veel autoriteiten aan boord aan zijn einde in Beauvais in Frankrijk op 5 oktober 1930. Slechts drie inzittenden overleefden de ramp. On middellijk werd het hele Brits-Indië-project waarvoor ook de R-100 was gebouwd, gestaakt. In de Tioeede Wereldoorlog hebben kleinere exemplaren nog wel dienst gedaan, ook als onbemande kabelbalonnen ter afscherming van bv Londen tegen Duitse oorlogsvliegtuigen en voor verkennings doeleinden, maar het luchtschip als vervoermiddel was van het toneel verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23