Studie gaat voor, al valt het niet altijd mee EDO-HERMES DVS Daviscupteam al weggespeeld Vijf Zweedse journalisten voor twee voetballers Van Hanegem fluit duel van arbiters Basketbaltalent Hans v. Rooden: LDWS-QUICK-H. W" in r ROTTERDAM Ten bate van de Dr. van Voorthuyzenschool (voor geestelijk gehandicapte kinderen in Rotterdam-Zuid) spelen vrijdag 16 mei de scheidsrechters uit het be taalde voetbal tegen Phoenix 5, een team dat bestaat uit Rotterdamse sportjournalisten. De wedstrijd, die op het veld van Aeolus wordt gehou den, begint om 19.15 uur en zal on der leiding staan van Wim van Ha negem. Het team van scheidsrechters be staat uit Frans Derks, Kees de Bruin, Jan Beek, Charles en Korver, Leo van der Kroft, Peter Gans, Henk Geurens, Henk Pijper, Bart Ram, Siem Wellinga, Berrevoets, Hoppen brouwer en Oetelmans. Als coach voor het team zal optreden Bob Jan- Wim van Hanegem („Ik zal die scheidsrechters zoveel gele kaarten geven als ik kan dragen") wordt ge assisteerd door de grensrechters Nol Heijerman en Gerrit den Butter, die zoals Van Hanegem en de arbiters be langeloos zullen optreden voor het goede doel. Huldiging van Arie Haasnoot KATWIJK Aanstaande maandag (5 mei) zal op het sportpark „Nieuw Zuid" in Kat wijk een vriendschappelijke wedstrijd worden gespeeld tus sen Quick Boys en Katwijk. Voor het duel, dat om 4 uur begint, zal Arie Haasnoot (foto) worden gehuldigd, die tien jaar onafge broken in het eerste elftal van Quick Boys heeft gespeeld. j,t LEIDEN Hains van Rooden, de zeventienjarige jeugdspeler van BS Leiden en captain de van het Nederlandse jeugdteam en het Bonaven turateamstaat vooir nieuwe hoogtepun- a~ ten in zijn basketba'lcarrière. De bijna twee meter lange Leiidenaar kan vandaag met het e- jeugdteam van BS Leiden kampioen van Nederland worden en verblijft vanaf morgen met bet Bonaventura-team in Italië voor het bet wereldkampioenschap voor schoolteams. En dat terwijl Van Rooden. leer ling op Bonaventura (vijfde klas van het atheneum) pas terug is vaneen trip met "Oranje" naar Mannheim waar werd deelgenomen aam het "Al- bert Schwuzer"-toernooi. Redenen te over om eens met Van Rooden, die op 14 mei achttien jaar wordt, te gaan praten. Over basketbal natuur- lijk. Uit het scala van teams valt op te maken dat de scholier naast zijn ttudie ("Toch wel nummer één, al valt het met altijd mee") weinig tijd 3~ over heeft voor andere sporten. Hij ld geldt als een van de grootste jeugd- le 'talenten van Nederland. Begonnen bij Bonaventura kwam hij al snel in het junioren a-team, waarmee hij achtereenvolgens tweede (1973) en n oerde (1974) van Nederland werd. -- Vandaag moet dan de eerste lands> id titel voor BS Leiden Door Hans Jacobs even sterk. Alle landen begonnen in feite met een nieuwe lichting als voorbereiding op het Europees kam pioenschap van volgend jaar. Maar als je diezelfde teams en dan be doel ik Zuid- en Oosteuropese lan den, volgend jaar ziet dan zijn ze een stuk slterker. Een kwestie van goede dat is hier niet mo gelijk" Het spel van Hans van Rooden Hans van Rooden: Er zijn enkele redenen, die er voor zorgen dat ik eigenlijk bij BS Leiden weg wil". weer werd ingepast in het jeugd team. "Ik had gedacht, gezien al die Hinkende namen die bij de aanvang ^1lre»dlnB van het seizoen werden genoemd ae faam die Richie Cornwall vo uitgesneld was dat we bij de eerste Duitsland trok de aandacht drie zouden eindigen. Maar die affai- ïes met Smeenk, Allen, Verhoeckx en Heuts en het gedoe met de scheidsrechters zorgden net niet zover kwam" Amerikaanse coach, die de Leide- naar graag in het universiteitsteam van Nebraska wilde laten spelen. Zo- voor dat dra het gesprek op "Amerika" komt gaat Van Rooden geheimzinnig glim- je 20 jeugd-interlands gespeeld, waar- hebt capaciteiten, den binnen- van laatste vijf als captain. Tij- aanspreken. Maar voor mij telt al- gehaald. Hans van Rooden: "Vorige dens het toernooi in Duitsland (een lereerst mijn eindexamen, wat ik week waren de wedstrijden tegen equivalent van het Europees kam- daarna ga doen is nog een gesloten formali- pioenscbap begin april eindigde Van Rooden als tweede op de top- n Racing Agon en JRC teit, dit weekeinde wordt het 'jk. Toch dacht ik wel dat scorerslijst met 119 punten. Het Ne- niets weet. Komt tijd, komt raad". landskampioen kunnen worden. We derlands jeugdteam werd tiende Van Van Rooden, die zelf wel tevreden hebben wat tra Devils er dan Transol' Van Rooden van BS: "Er men wat we Kans, die het gehele 1 oofdteam speelde het Oranje-team: "Wat kwaliteit dan Te- Rooden we zijn zeker beter we missen i Minder enthousiast is jongens, die over het eerste team klein, ze hebben te weinig durf. is dat jaar niet uitgeko- Het zijn eigenlijk geen teamleiders, hadden verwacht", zegt Die zijn er niet in Nederland in het leeftijdsgroep. Toch over zijn prestaties in het afgelo- goede guard. De pen seizoen bij BS Leiden, is ken- nu hebben zijn te nelijk niet geheel tevreden over de situatie bij de Leidse eredivisieclub. "Er zijn enkele redenen die maken die dat ik eigenlijk weg wil. Ik vertel die redenen niet, het heeft geen zin om kortgeleden Mannheim internationaal gezien de "vuile" was buiten te hangen. Ik heb verscheidene aanbiedingen ge had al moet ik stellen dat een eyen- tuele nieuwe club wel in een straal van zo'n 50 kilometer rond Leiden moet liggen, want zoals ik al zei, de studie prevaleert". Aandringen over zijn beweegredenen heeft weinig zin bij Van Rooden. die het stilzwijgen bewaart, af en toe doorbroken door een glimlach wanneer enkele sugges ties worden geopperd. Het is bekend dat Van Rooden vooral over het ge drag van BS rond het al of niet mee spelen met het jeugdteam erg ont stemd is. De in deze krant gedane uitlating- van voorzitter Menken dat zijn gedrag "stijlloos" was viel bij Van Rooden verkeerd. Van Rooden hult zich, sportief als hij ten opzich te van zijn club toch is, in stilzwij gen. Pas waanneer hiet gesprek op "Bo naventura" komt wordt Vatn Rooden weer spraakzaam: "Ik hoop dat we in Rome bij de eerste acht zullen eindigen. En ik zie toch wel kansen. Als ik leen 'en ander vergelijk met na tionale jeugdteams geloof ik wel dat Bonaventura het goed kan doen. De sfeer in het team is optimaal, in ver gelijking met vorig jaar toen we naar Spanje gingen is iedereen een stap vooruit gegaan. De mentaliteit is com pleet anders, dat zie je wel aan het feilt dat iedereen zich een rook- en drankverbod heeft opgelegd. Ik ge loof dat wij het maximum bereikt hebben wat je in Nederland met een team aan regels, trainingen en der gelijke kan doen. Géén dictatuur, zo als in Oost- en Zuid-Europa, en toch een goede orde. Onder zulke omstan digheden komen de prestaties van zelf". ZONDAG A.S., AANVANG 2.30 U. DE BELANGRIJKE WEDSTRIJD LDWS-terrein - Sportpark ,De Vliet' Paardensport Hans Hom is gis teren in Rome met de Belgen Eric Wouters en Francois Ma thy ex ae quo als eerste geëindigd in een puis sance springconcours van het CHIO. De vierde barrage waarvoor het trio zich plaatste bleek voor al le drie ruiters te zwaar. Hongaren leiden met 2-0 na ineenstorting Thung en verlies Sanders BOEDAPEST Kanslozer nog dan mocht worden verwacht is Ne derland op de eerste dag van het Daviscupduel tegen Hongarije in Boedapest weggespeeld. Na een hoopvol begin viel Rolf Thung ten prooi aan alle twijfels die er op ten nisgebied maar bestaan en gaf zijn partij tegen Balazs Taroczy na an derhalf uur op het eerste match- punt uit handen met een doelbe wust buiten de lijnen geplaatste bal: 57, 0—6, 16. Debutant Louk Sanders bespaar de de 1000 bezoekers in het kleine kille stadionnetje op het Margare- then-eiland in de tweede partij te gen de 31-jarige Szabolcs Baranyi een dergelijke uiting van negativis me. Maar al zijn ijver en bereidheid tot lopen brachten ook hem nimmer ln de buurt van het peil van zijn tegenstander: 46, 26, 46 in eveneens anderhalf uur spelen. De achterstand van 02 kan nog door winst in het dubbel van vandaag en de resterende enkelspelen van mor gen worden omgezet in een zege met 32, maar daar gelooft zelfs trai ner/coach Rinus Buytelaar, die toch wel tot de verstokte optimisten in 't Nederlandse kamp mag worden ge rekend, niet meer in. Toch had de voor Nederland zo triest verlopen openingsdag van de Daviscupwedstrijd in Boedapest een bemoedigend begin. Rolf Thung, door veelvuldige massage op het laatste moment speelklaar gemaakt, had 'n verbazingwekkende ouverture. De inmiddels tot de 87e plaats van de wereldranglijst opgeklommen Hil versummer ontwikkelde een pressie, zoals Okker dat in zijn beste jaren deed. Forehand of backhand, de bal len schoten met duizelingwekkende vaart naar de hoeken. In de zeven games dat dit geweld duurde, bleek wel hoezeer Thungs forehand dooi de verandering van greep aan be trouwbaarheid heeft gewonnen. Op advies van Okker legt hij nu veel meer spin in zijn slagen. Balazs Ta roczy, toch een beetje zenuwachtig omdat hij in zijn vorige Daviscup- duels tegen de Sowjet Unie en Fin land matchpunten niet wist te be nutten, richtte geschrokken zijn re turns op Thungs backhand, nor maal diens sterkste zijde. Maar wat bemerkte hij. Thung kon van die kant nauwelijks vaart geven. De armblessure bleek niet genezen. Het duurde even, voordat de Hongaar de consequenties van die ontdekking ten volle begreep. Op dat moment stond de Nederlander op 54, 40—30 bij eigen service: setpunt. Hij ver knoeide die kans met een fantasie- dropshot een meter naast de zijlijn. Een tweede gelegenheid deed zich voor, weer setpunt. Nu belandde een gemakkelijke eerste volley in het net. De wrevel over de gemiste kan sen, het onvermogen om de service voluit te slaan en Taroczy's hinderlij ke, trage en halfhoge ballen naar de backhandzijde veroorzaakten Thungs' volledige instorting. Negen games gaf hij zonder enig verzet uit handen. In de tweede set maakte hij welgeteld twaalf punten. Na 10 in de derde reeks hield hij nog één keer zijn service, om irt vliegende vaart zijn cadeau-actie te voltooien. Het is dat Thung zich nog in zijn leerjaar bevindt wat betreft het in ternationale tennis, een volwaardi ge prof zou men een dergelijke hou ding zwaar aanrekenen. Nationaal kampioen Louk Sanders heeft vervolgens gepoogd de slech te indruk uit te wissen. Maar gebrek aan wedstrijdroutine verhinderde de Rotterdamse student in de econo mie het volle profijt te trekken uit zijn soms slimme plannen. Te genstander Baranyi, die de gevolgen van een langdurige blessure probeert te overwinnen door gebruik te ma ken van een stalen racket, serveer de zwak. Had de Hongaar echter een maal de bal in het spel gebracht, dan hield hij die meestal een slag langer binnen de lijnen dan zijn de buterende tegenstander. Sanders had de mogelijkheid dat monotone spelbeeld te doorbreken, toen hij na vier keer wederzijds service verlies de ban van Bella Belly op eigen opslag 3—2 in de tweede set kon maken. Toen produceerde hij echter een dubbel fout, die de inleiding vormde tot acht verloren games. Bij 04 in de derde set mocht de nationale kampioen nog even zijn vechtersmentaliteit demon streren. Hij haalde op tot 54, na op het tweede matchpunt een crossvolley onbereikbaar langs hem vloog. "Louk Sanders heb ik niets te verwijten", aldus non-playing cap tain Ed van Breukelen, "Hij heeft er alles aan gedaan. Ook tactisch. Maar Baranyi was nu eenmaal net even te vast voor hem". TUSSENSTANDEN De tussenstand van de andere wedstrijden in de kwartfinales in de zones A en B van het toernooi om de Davis Cup zijn: West Duitsland Zwitserland 20, PolenZweden 1 —1, Spanje—Denemarken 2—0, Oos tenrijkGroot Brittannie 02. Mo nacoEgypte 03, Joegoslavië Bulgarije 10. Bij AjaxPSV zat ik naast twee van de vijf aanwezige Zweedse sportjournalisten, die samen met nog tientallen andere Zweedse suppor ters waren komen opdraven om hun idolen Ralf Edström en Björn Nord- qvist in actie te zien. Toen Edström bijna twee Jaar geleden in Eindho ven tegen Barcelona (in wat men vroeger in Den Haag een „Friede- keetje" noemde, vernederlandsing van „friendly game") zijn debuut maakte in Nederland, waren er acht Zweedse journalisten bij aanwezig als getuigen decharge. Vijf is min der dan acht, maar het is nu dan ook alweer twee jaar later. Ik vind die trouw van de Zweedse sport journalisten hartverwarmend, bo vendien maak ik er uit op dat het budget van de Zweedse kranten, mis schien ook dankzij de regeringssub sidies, groter is dan van de Neder landse kranten Door Nico Scheepmaker U moet daar niet te licht over den ken: vijf journalisten voor twee spe lers die op het totale aantal spelers bij Ajax—PSV slechts 9 procent uit maakten. Als er vijf Zweedse jour nalisten komen voor twee Zweedse spelers, zouden er voor de resteren de 20 Nederlandse spelers dus 50 Ne derlandse journalisten moeten komen, en die waren er niet. Of beter gezegd hadden er 45 Nederlandse sportjour nalisten moeten zitten, plus nog vijf Duitse sportjournalisten voor Blan kenburg en Steffenhagen, maar ook dat was niet het geval. De beide Zweden, die van een krant uit Gothenburg waren („De stad die de beste voetballers en het beste voetbal van Zweden levert", zei mijn buurman, een soort Rotterdam mer dus), bleken strikt partijdig te zijn. Bij elk doelpunt van PSV veer den zij juichend omhoog, en bij het eerste doelpunt dat door Edström werd gescoord vlogen zij in hun en thousiasme bijna het stadion uit. Zij boften niet toen Ralf Edström hal verwege de tweede helft door Strik werd vervangen, maar de Zweed had zijn werk toen al ruimschoots ge daan. Het was toen trouwens toch al 03, de Eindhovenaren drongen minder scherp aan, wat mijn buur man verleidde tot de stoutmoedige veronderstelling dat PSV zonder Ed ström een vleugellame eend was die als een pudding in elkaar zakte ge lijk een middelmatige ploeg. Zoveel Philips-man voelde ik me natuurlijk wel dat ik die boosaar dige veronderstelling meteen weg wimpelde, wijzend op de 03 sprong en de blijvende greep mee PSV, Ajax in bedwang hield. Ik had toen al opgemerkt dat Ed ström over een jaar of drie waar schijnlijk van de klasse van een Cruijff zou zijn, waaruit weer blijkt dat ook Zweden een hele hand ne men als je ze uit hoffelijkheid een vinger geeft. Hoeveel dacht ik dat Edström waard was, wilden ze weten? Ik kijk niet op een paar kronen in zo'n ge val en zei dat een club als Real Ma drid toch zeker een miljoen gulden zou moeten neertellen om die lange slaboon te kunnen kopen. Zij zelf schatten, dat het PSV wel 250.000 gulden waard zou zijn om Edströms contract met nog een jaar te ver lengen. Bovendien vonden ze dat PSV nog een „krachtige" voorhoe despeler nodig had in de persoon van de in Duitsland spelende Zweedse midvoor Sandberg. In wiens plaats die dan moest komen (Rene van de Kerkhof, Lubse, Van der Kuijlen?) lieten zij beleefd in het midden. Ajax-doel, en met Dusbaba in zijn rug, maakte Edström die hoge bal met zijn rechtervoet dood. Hij keek even, plaatste de bal toen met de rechtervoet naar links (van hemzelf uit gezien) waar Willy van der Kuij len op de rechtsbinnenplaats opdook. Van der Kuijlen lepelde de bal o- genblikkelijk met zijn rechtervoet naar links, waar Edström, die zich direct had omgedraaid en zich naar links had begeven, opeen een vrij veld voor zich kreeg. Stuy zag het gevaar meteen en liep snel zijn doel uit. Edström liet het lepelballetje van Willy van der Kuijlen een keer stuiten, nog een tweede keer stuiten, en juist op het moment dat Stuy zich laag en breed voor zijn voeten stortte gaf hij de bal met zijn sterk ste linkerbeen een tik omlaag, waar door hij vlak voor Stuy nog eens op stuitte en over Stuy's lichaam heen in het doel huppelde0—1. Was dat nu het toppunt van raf finement van Edström (handballers laten de bal bij strafworpen ook vaak even opstuiten omdat de kee per er dan minder kijk op heeft), of kon hij de bal met zijn lange slingerbeen domweg niet vol meer raken, waardoor dat onhandige stui terballetje ontstond? Het zou me niet verbazen als het opzet was. Ik heb hem vaker, alleen voor de keeper ge komen, van die doelpunten zien ma ken waarbij je je afvroeg waarom de keeper eigenlijk mistastte, hoewel de Zweed helemaal niet scherp of hard inschoot, en evenmin tevoren met een schijnbeweging verwarring had geschapen. Bovendien „ziet" Ed ström de dingen heel snel en heel scherp (daarom ook is hij een speler van de klasse-Cruijff) en het maakt op de televisie de indruk dat hij wel bewust een onderdeel van een secon de wachtte voordat hij op de bo venomschreven wijze toesloeg. - Raffinement Met behulp van de Video heb ik het eerste doelpunt van PSV, dat door Edström gescoord werd, van A tot Z geanalyseerd omdat het een typisch Edström-doelpunt was. Het merkwaardige was dat er twee bles sures aan vooraf gingen. Eerst bleef Edström na een kopduel met Dus- baba liggen in het strafschopgebied van Ajax. Het spel ging verder, Dus- baba kreeg de bal, begon aan een solo, werd ten val gebracht en bleef liggen, vermoedelijk nog een nawee van dat duel met Edström. Van der Kroft legde het spel stil, Edström en Dusbaba die eikaars directe te genstanders waren werden weer op gelapt, uit de aan Ajax toegekende vrije schop kwam een hoge bal voor het PSV-doel te voorschijn, die. door Jan van Beveren „in de zweefsprong" (Zoals Kophof zei) werd gepakt. Van Beveren stuitte de bal enkele keren en trapte toen hoog en ver naar voren. Met zijn rug naar het Ralf Edström ■- W edidlenischap Dat we met 1—0 van België heb ben verloren vind ik niet zo erg, hoe wel ik in principe liever met 1—4 van de Belgen win. Erger is, dat ik aan die wedstrijd een fles rosé ben kwijtgeraakt. Dinsdagmiddag kwam ik op het Rembrandtsplein in Am sterdam Lee Lap tegen. Hij bood me iets te drinken aan en we gingen op een doorzond terras zitten. Het gesprek kwam op het verjongde Ne derlands elftal dat de volgende avond tegen België speelde. Loe Lap ver onderstelde dat George Knobel het maximale aantal van drie spelers zou wisselen. Dat leek me hoogst onwaarschijnlijk en ik stelde voor te wedden dat Knobel hooguit één man zou vervangen. Mijn redenering was heel simpel: door het opstellen van Kist, Thijssen, Zuidema, Van Kraay en Peters heeft Knobel al bij voor baat vijf man laten invallen, hij zou wel gek zijn als -hij dit aantal nog tijdens de wedstrijd omhoog schroef de tot acht. Bovendien test je een spe ler niet werkelijk door hem maar een halve of driekwart wedstrijd te laten spelen. Het kan alleen zijn nut hebben een jonge speler even te laten „proe ven" van de interlandsfeer, maar een Feyenoordspeler als Jan Eve^se hoef je niet meer te laten wennen aan het langzame handgeklap van 15.000 toeschouwers. Waar het op aan komt is spelers als Kist (een jongen die het van twee, drie ma noeuvres moet hebben) zo lang mo gelijk te laten wennen aan het an dere spelpatroon van het Nederland se elftal, en omdat in een vriend schappelijke wedstrijd de uitslag niet telt maar het doel alleen, zou Knobel hooguit een speler die geblesseerd is, vervangen, en zeker niet een van zijn vier debutanten. Maar ik verloor die fles rosé dus: behalve Van Hanegem, die last kreeg van zijn blessure, haalde Knobel ook nog zijn debutanten Kist en Thijs sen naar de kant. Loe Lap heeft kennelijk meer verstand van voet bal dan ik. ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR BESLISSINGSWEDSTRIJD UVS-TERREIN KIKKERPOLDER Leden en donateurs geen vrije toegang. .J

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11