Progressieven niet eens met houding van Van der Stoel Kamer vraagt garanties bij invoering van Posthumus-wet HetSpaarpapier aan toonder van deNMB. Aanude keuze! 8% Westerterp houdt vast aan bouw van keuringsstations Man (61) vermoord in zijn woning gevonden Aspro Bruis bruisr alst ware uw hoofdpijn Uit in de Randstad DONDERDAG 1 MEI 1975 In Rotterdam ROTTERDAM (SP) In de Ha- ringpakkersstraat in het westen van Rotterdam heeft de politie het lijk van een 61-Jaa:ige man gevonden. Hij is overleden aan een groot aan tal steken. Volgens recherche-com missaris P. Blaauw is er in het wil de weg gestoken. Bij het lijk is een mes gevonden. De politie heeft nog geen dader. Er is onmiddellijk een buurtonderzoek ingesteld met een groep van zestien man, maar de re sultaten daarvan moeten nog wor den bestudeerd. Bekend is dat de man in homofiele kringen verkeerde. Hij woonde pas een jaar in deze straat en was gepensioneerd. De da der is vermoedelijk normaal door de voordeur binnengekomen. Hij heeft het slachtoffer op zijn bed in een Voorkamertje doodgestoken en hem vervolgens naar de keuken gesleept, om het lichaam daar in een kruip- kelder te gooien. De dader heeft niet de moeite genomen bloedsporen uit te wissen of het mes weg te gooien. De man die, volgens de politie zelf ook flink onder het bloed moet heb ben gezeten, is daarna via de voor deur vertrokken. Omdat het sectie rapport nog niet gereed is, kan de politie niet zeggen wanneer de man ls vermoord. De gruwelijke daad werd rond één uur ontdekt door een buurman, die een huisvriend is. Hij vond het vreemd dat de gordijnen van de slaapkamer gesloten waren. Hij ging naar binnen, zag de bloed sporen en waarschuwde de politie. De rechercheurs ontdekten tenslot te het lichaam in de kruipkelder. GEEN AOW UTRECHT (ANP) De oorlogs misdadiger i Joseph Kotalla heeft geen recht op een aow-uitkering. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft gisteren met deze uit spraak de beschikking van de Raad van Beroep bevestigd. Kotalla maakte aanspraak op een aow-uitkering, omdat hij "inwoner van Nederland" zou zijn. De Sociale Verzekeringsbank weigerde hem echter staatspensioen te geven. Ko talla zit gevangen in de koepelge vangenis in Breda. Wel zullen binnenkort de Voorlopige Revolutionaire Rege- Parijs, ojm. Harrie van dien Bergh, inter- len accepteren, n Bui- nationaal secretaris van de PvdA, mew. Saija van der Gaast en Dick Bot van de PPR, is tégenover de Vietnamezen verbazing uitgespro ken over het feit, dat de Nederland- ming met de akkoorden zo voegde de woordvoerder tenlandse Zaken hieraan toe£ Hij was blij dat de machtsovername in Vietnam zonder bloedvergieten beeft plaatsgevonden De 'voorzichtige' benadering van Van der Stoel is overigens niet bijs- ten begin deze week uit Saigon ter enthousiast ontvangen door de vertrokken, progressieve partijen. Vertegenwoordigers van PvdA PPR zegden gisteren gressieve partijen eei ambassadeur blijkens de berich- !\ort aan voedseI. medicamenten Namens de VRR waren de heren Nguyen Hung Chana, Nguyen Tri en de pro- Phan Doy naar Amsterdam gekomen, delegatie van De ambassadeur van de VRR in Pa- ADVERTENTIE Spaarwinstbiljet £V met vaste looptijd. Sik- Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van ÓV2%of zes jaar vast met een rente van 81/2% .Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. PremieSpaar Biljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U sfort nu f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 88i,66 f4.408,30 f 612,95 f3.064,73 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 61/2% 61/2% 81/2% 81/2% f 1.000,- f5.000,- f 1.000,- f 5.000,- spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 5,- f 15.- f 50,- fx30,- f 1.128,60 f 1.206,03 f1.312,48 f 1.468,33 6'/4% 61/2% 7 8 Geeft loon naarsparen. *De percentagesvermeldonder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Met Premies van f 25,-na 2 jaar, tot f650,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Zo'n vierduizend mensen kwamen gisteren uit alle delen van het land naar Soestdijk om koningin Juliana met haar 66ste verjaardag te jeliciteren. 'Nieuweling' op het bordes was Jorge Guillermo, de verloofde van prinses Christina, die zich uitstekend vermaakte. Op de foto biedt een Suri naamse delegatie koningin Juliana een cadeau aan. DEN HAAG (ANP) Minister Van der Stoel will voorlopig nog geen commentaar geven op de veranderde toestand in Zuid-Vietnam. Een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft dat meegedeeld. Waarschuwing voor gevaarlijk geneesmiddel UTRECHT (SP) Het geneesmid del Eraldin, dat wordt gebruikt door hartpatiënten, is voortaan alleen nog maar toegestaan in noodgevallen. Het College ter beoordeling van verpakte geneesmiddelen heeft dit besloten om dat het middel bij langdurig gebruik ernstige schade kan veroorzaken. Er kunnen complicaties optreden zoals ontstekingen van ogen, huid en buik vlies. Het geneesmiddel kan ook scha delijk zijn voor de maag. In Nederland gebruikten ongeveer 30.000 mensen het middel Eraldin van de Engelse firma Imperial Che mical Industries. Het geneesmiddel wordt het meest voorgeschreven voor patiënten die een hartinfarct hebben of hebben gehad. Voor acute gevallen, tij dens of vlak na een hartaanval is er voor Eraldin nog geen vervangend soortgelijk geneesmiddel met dezelf de uitwerking. Volgens een verklaring van het ministerie van Volksgezondheid be staan er al sinds enkele maanden aanwijzingen dat Eraldin na langdu rig gebruik bepaalde bijwerkingen kan veroorzaken die tot dasverre on bekend waren. Het bureau bijwerkin gen geneesmiddelen in Leidschendam heeft de artsen in januari in een brief op dé mogelijkheid van deze bijwerkingen geattendeerd. Dat de bijwerkingen nu pas zijn onderkend komt volgens, het ministerie omdat ernstige complicaties zich zelfs na langdurig gebruik maar bij een gering aantal patiënten hebben voorgedaan. °90o--weg.000ooo. P^o°0ooS®go^ogo "sf/i&A auenties getrokken moeten worden ring toe, dat zij er bij de Nederland regering op zullen aandringen op zijn standplaats teruggekeerd. 1 kort mogelijke termijn een am- Maar Nederland wil afwachten of bassadeur te benoemen bij de nieuwe Volgens Harrie van den Bergih zal fr een regering uit de bus komt, die regering in Zuid-Vietnam. Dit ge- het uitgangspunt van de VRR in mogelijk een verbreding van de Voor- beunde op 'n bijeenkomst in Amster- Zuid-Vietnam een grote nationale lopige Revolutionaire Regering in- dam op uitnodiging van de Neder- verzoening zijn tussen de partijen houdt of aat de VRR in haar huidige landSe partijen. op voorwaarde, dat die partijen dan vorm een regering vormt. Op deze bijeenkomst, die van Ne- een nationale onafhankelijkheid en Het eerste is meer in overeenstem- aerlandse zijde werd bijgewoond door Been inmenging meer Van buiten zul- Vam de theaters ia Amsterdam hebben wij geen opgave ontvangen. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 3 mei, 20.15 uur, Het Stadstoneel Rot terdam met „Majry Stuart" van Hildesheimer; 5 mei, 20.00 uur. „Cyrano de Bergerac" van Edmond Rostands; 8 mei, 20.15 uur. Het Amsterdams Publtóksthealter met „De goede mens van Se- zuan" vaa BertotLt Brecht. Groote Schouwburg: 3 mei, 20.00 uur, concert door de Saogerverein Arnold 1902, het Zuidervrouwenkoar Mignon, het Dameskoor Zang en Vriendschap en de Hanmoniekapel Excelsior. De Doelen: Grote zaal: 2 mei, 20,15 uur, concert door het Rotter dams Philharmootisch Orkest oi.v. Edo de Waart m.m.v. Yehudl MenuMn. viool; 3 mei. 20.15 uur, concert door de Politieharmonie- vrijdingsconcert met het Rotterd. Jeugd Symf, Oerkst ol.v. Pe- verenigingen The Dutch Swing College Band; 5 mei, 20.15 uur, Be ter Jsnse, de Brassband Rotterdam ojl.v. M. Jansen, Jeugd- en kinderkoren van de Rotterdamse Muziekschool en de organist Arie Keijzer; 6 mei, 20.15 uur Oranjeconcert; 7 mei, 12.45 uur. Koffieconcert door Erzsébet Horway, viool, Pieter Gouderjaan. hoorn en Istvan Hajdu, piano; 8 mei, 21.00 uur, popconcert door Bachman. Turner en Overdrive. Kleine zaal: 3 mei, 20.15 uur, concert door het Kamerkoor van de Volksuniversiteit: 8 mei, 20.15 uur, Polkgala door de Epchingüam Steamband, Richard en Linda Thompson, Fungus en The graan granger Morrisman. Hofpeintheater: 2, 3 6. 7 en 8 mei, 20.15 uur. Toneelgroep Theater met „Wat een gekke manen zin vrouw dan?", biiispél van Alan Ayckbourne. Piccolotheater: 4 mei. 14.00 uur. Kindertheater Wiedus met da Jeugdmusical Liegbeest". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 2 mei, 20.15 uur, Haagse Comedie met „Boven water, onder water", vam Ediward Albee; 3 mei, 20.15 uur. Haagse Comedie met „Wat een geweldige rotzooi" van Ionesco; 5 6 en 7 mei. Toneelgroep Globe met „Spoken" van Ibsen; 8 mei 20.15 uur, Haagse Comedie met ,X>e Vemetiaanse tweeling" van Carlo Goldoni. HOT-theater: 2, 3, 5 en 6 mei, 20.30 uur, Haagse Comedie met Trijntje Connelis", blijspel van Constantijn Huygens; 2 mei. 2320 uur BzZtöh-oinema „Landschap n ade slag" van de Poolse re gisseur Andjrzej Wajda; 5 mei, 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de Pee Ministra"; 8 mei, 20.30 uur Toneelgroep Centrum met „Parende mussen" van Gerard Lemmans. Diligentia: 2 mei, 20.00 uur, Speelgroep Carrousel met ,.,ïn wankel evenwioht" van Edward Albee: 8 mei, 20.15 uur, optreden van Robert Long. Congresgebouw: 2 en 3 mei. 20.15 uur, André van Duin's Pretma- chine- 3 mei. 13.45 en 15,00 uur, Kindiercomcert door het Residen tie-Orkest ol.v. Lex Veelo mm,v. Kindertheater Wiedus; 6 mei, 20.15 uur, optreden van George Moustaki. Theater aan de Haven: 2, 3 en 8 mei. 20.15 uur. Toneelgroep De Appel met „Kafka KK". Theater In de Steeg: 2 en 3 mei, 20,30 uur, Toneelgroep Conse quent met „Plaza suite" van Neil Simons; 4 mei, 20,30 uur. Old Movie „Love happy" met Marx Brothers. Theater Pepijn: 2 en 3 mei, 20.30 uur, Cabaret „Garrtt en Truus". Circustheater: 3 mei, 20.15 uur, optreden van het Nationale Ballet. Openluchttheater Zuiderpark: 5 inei, 1030 uur. Kinderfeest met Pipo de Clown en Mtumaloe. LEIDEN LAK-theater: 2 mei, 20.15 uur, muzikaal theaiter „Fama Combina torial 3 mei, 20.15 uur, het Soapino Ballet: 7 en 8 mei. 20.15 uur. totaaltheater „Rainbow". Stadsgehoorzaal: 5 mei, 20.15 uur, Bevrijdingsconcert m.m.v. het Rijnlands Chr. Mannenkoor o.l.v. Sander van Marion, het Leidsch Politie Muziekgezelschap o.l.v. C. Brugman en de tenor Wim Koopman. De Vietnamezen hadden medege deeld dat er in Vietnam een acute nood op ieder terrein bestaat. Maar op korte termijn is er een groot te- bloed. Mede naar aanleiding daarvan heb ben de progressieve partijen toege zegd een initiatief te ontwikkelen om op zo breed mogelijke basis bij te dragen aan de herbouw van Vie- nam. Daartoe zullen de progressieven op kórte termijn conctact opnemen met de brede Vietnam-beweging en kerkelijke hulporganisaties. Goede vangst UTRECHT (ANP) Bij een 26- Jtrige inwoner uit Utrecht heeft de politie achteneenhalve kilo amfeta minen gevonden ter waarde van 170.000 gulden. In Vleuten had de politie twee jongelui opgepakt we gens diefstallen uit .auto's. Het ver hoor leidde toen naar de man, die bekend staat als handelaar in drugs. De amfetaminen werden voor Iwintig gulden per gram verkocht san jongelui in Utrecht, die gemid deld elk voor 150 gulden per week af namen. Ze gingen voor dat geld vaak op dievenpad. DEN HAAF (SP) Minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) houdt vast aan de bouw van specia le stations voor de verplichte keuring van auto's. Dit blijkt uit een memo- zie van antwoord die Westerterp sa men met minister Van Agt van jus titie heeft opgesteld. De Kamer heeft een maand de tijd gekregen om te reageren op dit (herhaalde) standpunt, aangezien de minister in januari 1977 wil begin nen met de verplichte keuring van wagens die ouder zijn dan tien jaar (zo mogelijk 9 jaar en ouder). De 27 geplande stations zullen worden be heerd door de ANWB. De bouw van keuringsstations werd enige maanden geleden opge schort, omdat vele kamerleden eerst duidelijkheid wilden over de inscha keling van autobedrijven bij de ver plichte periodieke keuring. De mi nisters zeggen nu dat de vrees dat door de bouw van stations de auto bedrijven niet zullen worden inge schakeld, ongegrond is. Het betrek ken van autobedrijven bij de keurin gen leidt volgens de bewindslieden slechts tot een betrekkelijk geringe vermindering van het aantal keu ringsstations. De 27 nu geplande stations zijn in ieder geval nodig. Volgeüs de minis ters staat de hervatting van de bouw van stations inschakeling van auto bedrijven in het geheel niet in de weg. Die inschakeling zou dan op late re termijn moeten plaatsvinden. Iets waarmee de in de Stichting Pe riodieke Veiligheidskeuring Motor voertuigen (PVM) vertegenwóordige organisaties het niet eens zijn met de ministers. In januari nog stelden alleen de ANWB en de BOVAG zich achter het ministeriële standpunt op. Het ziet er echter naar uit dat al leen de ANWB in dit standpunt zal kunnen volharden. BOVAG-leden voeren al geruime tijd felle oppositie tegen de lijn die hun bestuur volgt in de Stichting PVM. Nog deze maand zal een bui tengewone ledenvergadering worden gehouden over dit onderwerp, waar bij de kans niet gering is dat de le den het bestuur tot een ander stand punt zullen dwingen. Boete Oxirane van f 37.500 ROTTERDAM (ANP De ge meenteraad in Rotterdam heeft be- sloten het chemische bedrijf Oxira ne een boete op te leggen van f 37.500. Dit is aanzienlijk minder dan het be drag van f 4.5 miljoen, dat het colle- ge van B. en W. aanvankelijk had vastgesteld. Het bedrijf heeft al eer der laten weten akkoord te gaan met de lagere geldboete. Het zal afzien - van verdere gerechtelijke actie. De boete is opgelegd, omdat de onder neming bij een bedrijfsstoring op 1 december vorig jaar haar meldings plicht niet na kwam. Den Haag De stroomlijning van het wetenschappelijk onderwijs gaat door ondanks felle protesten van studenten en wetenschappelijk per soneel. De Tweede Kamer is gisteren, weliswaar met de nodige wijzigingsvoorstellen, in grote lijnen akkoord gegaan met het wetsont werp herstructurering wetenschap pelijk onderwijs, beter bekend als de wet-Posthumus. De meeste bezwaren tegen het wetsvoorstel werden naar voren gebracht door de fracties van de PvdA en het CDA. Zij willen dat minister Van Kemenade en staats secretaris Klein, die eerst op 13 mei zullen antwoorden, de nodige toezeggingen doen. Vooral voor de controle van de minister op de onderwijsprogramma's die volgens de universiteiten vijf Jaar moeten duren, zullen volgens de Kamer duidelijke richtlijnen moeten komen. De heer Ter Woorst (KVP) meent dat nauwkeurig omschreven richtlij nen de ongerustheid bij de instellingen van bijzonder weten schappelijk onderwijs kunnen weg nemen over de vraag of de grondwettelijke vrijheden niet door de herstructurering wordien aange- alleen wordt toegepast op volstrekt onzorgvuldig opgestelde program ma's. Hij diende tien amendementen in op het wetsontwerp, waarvan negen mede-ondertekend door mevr. Van de Heem Wagemakers (PPR) CenibrailiiisaJbiie De heer Kolthoff constateerde, evenals zijn VVD-collega Dees, dat' het wetsontwerp centralistische trekjes heeft. „De wetenschappelijke instellingen zullen de herprogram mering in laatste instantie zelf moeten doen" aldus de heer Kolthoff. "Al was het maa'r omdat zij de enige zijn die dat hopelijk kunnen. Bovendien kunnen wij de verkorting van de cursusduur niet zien als de enige prikkel, of de beste prikkel tot herprogrammering". Evenals de heer Kolthoff zagen de vertegenwoordigers van de andere, grote fracties in het wetsontwerp een instrument dat de kaders aangeeft waarbinnen de herstructu rering moet plaatsvinden. De heer Vermaat (ARP) onderschrijft de doelstellingen van het wetsontwerp, tast. Het PvdA-kamerlid Kolthoff „Stappen zijn nodig om het wenst dat de toetsing van de wetenschappelijk onderwijs in fi- programma's uitzondering blijft en nancieel opzicht beheersbaar te maken en tegelijkertijd voldoende toegankelijk te houden" zei hij. Het gebrek aan verband tussen het wetenschappelijk en hoger beroeps onderwijs was voor de heer Hermes (KVP) reden een pleidooi te houden voor verbetering van deze situatie. Hij wees op het gevaar dat binnen de twee onderwijsvormen herpro grammeringen op gang wordt gebracht, zonder onderlinge samen hang. Knelpunten Minister Van Kemenade Voor de heer Dees (VVD) heeft het oplossen van de knelpunten in het wetenschappelijk onderwijs hoge prioriteit. Hij verweet de Academi sche Raad, die zich tegen het wetsontwerp heeft gekeerd, in dat verband weinig maatschappeiljk verantwoordelijkheidsbesef. De heer Dees sprak de hoop uit dat een vierjarige cursusduur voor alle studierichtingen regel zal worden, maar wil een vijfjarige studie niet uitsluiten. Evenals de KVP-er Ter Woorst pleitte hij voor een verlenging van de inschrijvingsduur voor speciale categorieën studenten, zoals bestuursleden van studenten verenigingen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7