Integratieproject van Sint Bavo is onaanvaardbaar „Voor mij is de oorlog nog lang niet voorbij..." Provinciale Raad voor de Volksgezondheid: Peter Kop niet geselecteerd GROTE ZEGE TSJECHEN Hers in Katwijk NOORDWIJKERHOUT De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid- Holland, een adviesorgaan vain Gedeputeer de Staten, wijst een integratieproject van de zwakzinnigeninrichting Simt Bavo in Noord wijkerhout af. Sint Bavo wil op zijn terrein een woonwijkje, genaamd "De Hafak ker", stichten van zeventien "een gezinswoningen" waarin honderd ZAANDAM Het Nederlands bas ketbalteam heeft gisteren in Zaan dam met 79—78 gewonnen va,n de Franse eredivisieploeg Nice. Na af loop deelde bondscoach Bill Sheridan de BS-speler Peter Kop mede, dat hij niet geselecteerd is voor de wed strijden om het Europees kampioen schap. PRAAG Voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams (voetbal) won Tsjecho- Slowakije gisteren met 5—0 van Por tugal. De Tsjechen handhaafden zich daarmee in groep 1 (achter Engeland dat één punt meer scoorde) op de tweede plaats. Voor hetzelfde toer nooi speelden Zwitserland en Tur kije in Zürich gelijk: ÉgpE zwakzinnigen zullen worden onderge bracht samen met honderd "gewone" mensen uit de maatschappij. Sint Ba vo ziet de medebewoners, de mensen die naar binnen worden gehaald, als duidelijke schakel tussen de zwak zinnigen en de mensen in de gewone maatschappij.De medebewoners zoekt men in eerste instantie onder de fa milieleden van de huidige bewoners. Ten tweede kunnen het gezinnen en/ of familieleden zijn van toekomstige te plaatsen zwakzinnigen; ten derde wordt er gedacht aan Nederlanders, die geïnteresseerd zijn in wonen in een overzichtelijke dorpswijk met zwakzinnigen en andere mensen als buren. In de vierde plaats kunnen ook personeelsleden de medebewo ners van "De Hafakker" zijn. "De Haf akker" moet worden ge zien als een vervanging van de pavil joens Sint Aloysius en Sint Tarcisius. De staat waarin beide onderkomens verkeren is deplorabel. De gebouwen dragen een typisch gestichtskrakter. Hoewel er getracht is de ruimten zo leefbaar mogelijk te maken, zijn de leefbaar mogelijk te maken, zijn de mogelijkheden ver beneden het peil, dat minimaal is vereist. Het sanitair is in kwaliteit en kwantiteit volstrekt onvoldoende, de slaapzalen zijn te massaal en overbezet, de ruimten zijn brandgevaarlijk en de vluchtwe gen minimaal. Aan de huisvesting van zoveel zwakzinnigen in dergelijke onderkomens moet snel 'n einde wor den gemaakt, aldus de leiding van Sint Bavo. Het is de bedoeling, dat "De Haf akker" in twee fasen wordt opgezet. In de le fase wil men de bouw van woningen v. vijftig pupillen en vijf tig medebewoners realiseren. De tweede fase zou de voltooiing moeten inhouden tot een woonwijk voor hon derd zwakzinnigen en honderd "ge- De Proviciale Raad voor de Volks gezondheid is van mening, dat "De Hafakker" te ver van de dorpsbe bouwing van Noordwijkerhout komt. te liggen, verenigingen. Dit vindt hij ongunstig. Daardoor zal "De Haf akker" teveel als afde ling van Sint Bavo en te weinig als wijk van Noordwijkerhout functio- het aantal van honderd zwak zinnigen vindt de raad te gering om daarvoor een volledige staf aan te trekken. Er zal dus toch teruggeval len moeten worden op de staf 'van Sint Bavo en ook op de outillage van deze inrichting, waardoor de schei ding van psychiatrie en zwakzinni genzorg niet tot stand zal komen. de verhouding 100/100 (zwakzin- nigen/niet-zwakzinnigen) vindt de raad ongewenst, omdat die hoge con centratie van zwakzinnigen voor de niet-zwakzinnige medebewoners van "De Hafakker" een zeer problemati sche leefsituatie oplevert. bovendien twijfelt men of de pu pillen zelf de situatie als in "De Ha fakker" wordt geschapen wel aan kunnen. Een experiment op kleinere schaal zou gewenst zijn. de tijd, die met de realisering, van "De Hafakker" gemoeid zal zijn, zal in ieder geval enige jaren zijn. 't Is niet verantwoord, aldus de raad, zo lang te wachten met de sanering van de bestaande paviljoens voor zwakzinnigen van Sint Bavo. De raad wil dat er op korte ter mijn wordt gezocht naar een oplos sing voor de onhoudbare woon- en leefsituatie in Sint Aloysius en Sint Tarcisius en naar een vorm van een experiment als door de leiding van Sint Bavo wordt beoogd, dat op ver antwoorde wijze kan worden opge zet. In pen reactie op het advies stelt de directie van Sint Bavo, dat dit voor haar onaanvaardbaar is. "Aan een gedwongen overplaatsing van onze pupillen (betekent dit een ont slag voor onze zeventig medewerkers van "De Hafakker"?) zal dan ook geen enkele vorm van medewerking worden verleend. Binnen enkele we ken zal er een begin worden ge maakt met een aantal interne aan passingen iii de betreffende pavil joens, waardoor het schrijnende ka rakter van de huidige huisvesting zal worden weggenomen". Voorts benadrukte de leiding van Sint Bavo, dat het'hier gaat om een experiment, hetgeen inpliceert, dat "een aantal risico's wordt gelopen. Wanneer men daartoe niet bereid is, kan van een experiment niet meer worden gesproken. In dit advies hebben wij geen aanleiding gezien om ons plan essentieel te wijzigen", luidt de brief van de Sint Bavo-di- rectie waarbij ook een aantal kern punten zijn gevoegd met betrekking rond de beslissing, die genomen moet worden rond de toekomst van "De Drie van de experiment- woonhuizen rond een pleintje, waaraan de bewoners uiteenlo pende bestemmingen kunnen ge ven. De hier afgebeelde huizen zijn van het grootste type (twee voor zwakzinnige en één voor niet-zwakzinnige bewoners) én zij bieden plaats voor ongeveer acht mensen. Hafakker", de sector zwakzinnigen zorg van Sint Bavo. KATWIJK Op zondag 4 mei zal dr. J. F. P. Hers (om streeks 20.20 uur) tijdens een korte herdenkingssamenkomst in de Katwijkse Triumfatorkerk het woord voeren. Dr. Hers zal dan spreken over de vraag "Heeft een herdenking nog zin"? Tulpen terug naar land van oorsprong KATWIJK Tulpen, die in vroe ger eeuwen in ons land zijn inge voerd uit Turikije en Macedonië, worden doocr 'n Nederlandse tulpen- karavaan naar Ohrid in Macedonië "teruggebracht". Gisteren zijn uit Katwijk bijna dertig personenauto's en een autobus met inzittenden ver trokken om zaterdag over een week in de Joegoslavische plaat Ohrid, be kend uit de boeken van de schrijver Den Doolaard, aan te komen. Onderweg voegen zich nog een aantal eerder vertrokken auto's met caravan bij de stoet aan. Alle deel nemers zullen tenslotte op zondag 11 mei de officiële aanbieding, bijwonen van duizenden tulpen, die reeds zijn geplant in een recent door de ge meente Ohrid aangelegd "Holland Park". Organisatoren van dit gebeuren: ANWB en Hotelplan, die op deze manier aandacht willen vestigen op Ohrid als toeristenplaats. Katwijk meende aanspraak te mogen maken op de functie van startplaats, aldus burgemeester Ver meulen. die woensdag wees op de uit stekende relaties van zijm gemeente met Joego-Slavië. Zijn ambtgenoot uit Ohrid, Ljuben Batkoski, meende dat er niet alleen van een toeristi sche aangelegenheid sprake was, maar dat deze reis het gevolg was van een stevige vriendschap. De laatste spreker kreeg van zijn Katwijkse collega een Delftsblauw herinneringsbord aangeboden. Voor deze gelegenheid was een zes man sterke delegatie uit Macedonië naar NOORDWIJK Het Leidsch Dagblad organiseerde dinsdag avond samen met de voetbalver eniging Noordwijk en de suppor tersvereniging een voetbalwed strijd ten bate van het jeugdwerk van de vv Noordwijk. De samen stelling van de elftallen: aan de ene kant het veteranenelftal van Noordwijk (het "eerste" van plus minus tien jaar geleden) en aan de andere kant een team van landelijke journalisten en trai ners, onder wie Joop Niezen, Cees Jansma, Dik van der Polder, Pe ter Onvlee, Joop Castenmiller, An ton Marijt en Henk Wüllems. De Weer zeilrace om de wereld LONDEN Er zal in 1977 opaiieuw een zeilwedstrijd 'rondom de wereld worden gehouden. Evenals in 1973 zal h©t evenement gesponsored wor den dioor een Engelse bierbrouwerij. Het is de bedoeling dat de wedstrijd op 27 augustus 1977 in Portsmouth begint. De zeilwedstrijd om de wereld gaat over vier etappes: Portsmouth - Kaap de Goede Hoop, Kaap de Goe de Hoop - Auckland, Auckland - Rio de Janeiro en Rio de Janeiro - Ports mouth. De totale afstand bedraagt 27.000 mijl. Katwijk gekomen en ook de Joego slavische ambassadeur in ons land, de heer T. Ajanovic, gaf acte dc pre- bekende namen van dit elftal mochten echter niet baten: de ve teranen wonnen met liefst 8—2. Voor de wedstrijd begon, had den alle spelers alvast een bloe metje gekregen (zie foto) van twee Leidsch-Dagbladbloemen- meisjes. Hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Polder is ook tegen aanleg Schiphollijn VOORHOUT Nadat er al van verschillende gemeentebesturen be zwaren zijn gekomen tegen de aan leg van de Schiphollijn, komt nu ook de poldergemeenschap "Mottige Polder" uit Voorhout in het geweer. De ingelanden van deze polder, waar ongeveer veertig agrarische bedrijven liggen, besloten unaniem ook beroep aan te tekenen. De plan nen wijzen aan dat de Schiphollijn hun polder in tweeën zal splijten, waardoor ook enkele bedrijven in twee stukken uiteenvallen. En dat is nog niet alles, want de ingelanden vrezen een hevige geluidshinder en vinden bovendien dat een tracé door hun polder een ernstige aantasting is van het natuurschoon en de plaat selijke economie. Dr. J. F. P. Hers (57): LEIDEN „Ik ben, mag je wel zeggen, de oudste "verzets- internist". AI in 1950 kwam'ik de mensen, de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog tegen. En ik ontmoet ze in mijn werk nog elke dag. Voor mij is de oorlog dan ook nog lang niet voor bij. Ik doe, jaar in jaar uit, niets anders dan vier mei spelen". Door Gerit-Jan Grxvliee Dr. J. F. P. Hers, ex-politiek ge vangene vari oktober 1940 tot juli 1945 officier in de huisorde van Oranje, en in de Orde van Oranje Nassau, als internist verbonden aan het Leiase Academisch Ziekenhuis en het "Cen trum '40-'45' te Oegstgeest, stelt het bedenken in deze meidagen boven het herdenken: "Je meet, juist in deze dagen, denken aan de gevolgen die deze oorlog, deze vijf jaar bezet ting, voor veel mensen heeft gehad. We moeten begrip hebben voor de mensen die dit alles hebben meege maakt, het er ook erg moeilijk mee hebben. Mensen die tijdens de be zetting in de kracht van hun leven waren en nu, ouder wordend daaraan gaan terugdenken. Juist naar die tijd waarin zij in de allergrootste ellende verkeerden. Op dat moment ontstaan alle problemen". „Slordig" Overigens wil het veel gemaakte verwijt aan de Nederlandse rege ring, dat deze "slordig" is omge sprongen met de slachtoffers van de tweede, wereldoorlog, er bij dr Hers (57 nu) niet in: "Je kan iemand niet verwijten dat hij geen maatre gelen heeft genomen tegen iets waar van hij het bestaan niet wist. Dat wordt in deze zaak wel gedaan. Maar daarbij wordt vergeten dat Neder land een dergelijke oorlog nog nooit had meegemeekt, ook niet wist dat een oorlg niet voorbij is als de wa pens rusten. De mensen die dat al spoedig wel inzagen werden inder daad pas later "gehoord". Maar ik dacht niet dat je dat iemand kwalijk kon nemen". Dr. Hers behoorde tot de "roepen den in de woestijn", die de noodzaak van een derlijke nazorg al snel inza gen. Zoals Hers ook ver voor het be gin van de tweede wereldbrand was voorbereid op die oorlog: "Mijn va der hield zich in de jaren dertig nog al intensief bezig met de ontwikke lingen in Duitsland. Daardoor leer de ik al spoedig de gevaren van dit Duitse systeem kennen. En verwer pen. Een systeem dat op terreur en onderdrukking berust, waarin de vervolging van mensen en bevol kingsgroepen is ingebakken, is on aanvaardbaar". Door zijn hobby, zweefvliegen kwam Hers "van huis uit Fran- ko- en Anglofiel" op het vliegveld Iepenburg in contact met buitenlan ders, die werkzaam waren op de di verse ambassades. "De ontwikkeling in Duitsland voelde ik van dat mo ment af nog beter. Met als gevolg dat ik in 1939 een "Primary-training" basisop leiding) volde bij de Engelse inlich tingendienst. De oorlog was toen, voor mij zeker, al onontkoombaar." Die oorlog kwam ook. En met de eerste in Nederland gedropte agent parachutist L. R. A. J. van Hamel, zette Hers, als sous-chef, de eerste, op Engelse leest geschoeide, Neder landse inlichtingendienst op. "We verzamelden militaire en politieke gegevens voor de Engelsen en we hielden ook de Duitse infiltratie in de Nederlandse instanties in het oog. We pleegden 'geen gewelddadig ver zet." Op het moment dat het tweetal Van Hamel en Hers de organisatie van deze dienst had voltooid, werden bei den - na verraad - gevangen geno men. En ter dood veroordeeld. Van Hamel werd in '41 gefusilleerd: He'rs kreeg gratie (het werd levenslang) en verbleef tot juli '45 in allerlei Dui'tse strafkampen. Deutschfreundlich Hers: "Het verzet was in die tijd al enigszins dp gang gekomen. Méde "danzij" de Duitsers. Ik beii ervan overtuigd dat, als zij zich niet zo hadden misdragen, het verzet in ons land minder sterk was gebleven. Het Nederlandse volk was, zeker in de beginfase van de bezetting meer "Deutschfreundlich" dan op Enge land gericht. Het percentage Neder-' landers, dat dienst nam in de Duit se Waffen SS was ook schrikbarend groot, misschien ook omdat bij het Nederlandse volk de gedachte leefde, "verraden" te zijn door de geallieer den, die immers in de meidagen nau welijks hulp konden bieden. Maar door de misdragingen van Duitsland, dat op dat moment Nederland vöor het grootste gedeelte had kunnen winnen, werd het verzet duidelijk in de hand gewerkt." - Koningin Wilhelmina speelde in de ze dagen - ook voor Hers - een enor me rol: "De Koningin was zonder meer de stuwende kracht achterliet verzet. Ook voor mij. Het .Oranjehuis staat nu eenmaal voor vrijheid, daar moest ik achtér staan." De eensgezindheid, die in de oor log zou hebben'; bestaan, wordt door Hers niet geidéaliseerd: "Die eens- Des'i'niteresse De onder de tegenwoordige jeugd groeiendedesinteresse waar het de SASSENHEIM - Geboren: Erwin J. zv Johannes B. de Bruin en Corne lia J. Blokker: Antonie P. zv Jaco bus de Mooi en Prijna Meershoek: Marielle dv Hendrik van der Heiden en Wilhelmina C. S. A. M. Faas: Va- lérie L. dv Antoon M. Bos en Anna van Harten. Getrouwd: Arnoldus A. F. van der Drift eai Johanna P. E. M. de Vrind. Overleden: Cornelia S. van derDiest (74)Jan A. Faber (52)Johanna M Wouters (87); Adriana de Weert (80). gezindheid in de oorlog was niet zo groot. Je moet deze dingen niet ro mantiseren. Er was een vorm van eenheid, akkoord, maar wel een een heid Van grote verscheidenheid. Met de nodige conflictsituaties. Ik heb zelf ook nooit in een betere wereld "la ter" geloofd. Zeker niet met mijn er- varingen in het concentratiekamp nog in het achterhoofd. Daar was bijna helemaal geen sprake vaneen eenheid. De nationaliteiten werden daar te gen elkaar uitgespeeld; vaak nog met tweede wereldoorlog betreft, wordt door Hers onderkend. Hij noemt het geen kwalijke zaak: "Het ligt nu een maal in de natuur besloten dat ge beurtenissen in het vergeetboek ra ken. Zo is het ook met de tweede we reldoorlog, die steeds verdér "weg schuift". Daarom ben ik eigenlijk ook geen voorstander van die rijen schoolkinderen die op vier mei op het monument bloemen gaan leggen. Wel vind ik 't zinvol dat de jeugd wordt bijgebracht dat een dergelijke pe riode langer nawerkt dan nien wel eens denkt. Dat de jeugd door die wetenschap in feite gewapend wordt voor het latere leven.. En vooral zou de jeugd moéten we ten, dat er in deze moeilijke periode voor ons land, mensen zijn geweest, die uit naastenliefde ver boven zich zelf uitstegen waar het de hulp aan "anderen" betrof."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4