Ouders bekeketi de Ververbuur PvdA voor gewest Oude-Rijnstreek" „POPPEN VAN ORANJE" IN DE LAKENHAL Overlegorgaan in nota: KVO in Leitn Fabeltjes CONTROLEURS VERSTOREN COLLEGE Scholieren met camera op pad Bouw nieuw AZ wel verstandig? LEIDEN Het PvdA-overlegor- gaan voor de gewestvorming in de •Leidse regio wil, nadat het Gewest Leiden ter ziele is gegaan, de ge westelijke zaak wat nieuw leven in blazen. Een van de eerste pogingen daartoe is een nota, die vanavond tiidens de viering van het 75-jarig bestaan van SDAP/PvdA in Leiden zal worden overhandigd aan minis ter-president Den Uyl. Daarin wordt de voorkeur uitgesproken voor de vorming van het gewest "Oude-Ryn- streek". zoals dat vorig jaar naar '•voren werd gebracht door de minis- ,'ters De Gaaij Fortman en Gruijters fftfe bewindslieden zeiden voor de ge- - westvorming voorlopig de voorkeur te geven aan 44 rayons, waaronder 7"Oude-Ry nsbreek" met o.a. Alphen I.en T.eiden, 381741 inwoners - red). De nota is volgens de secretaris ve n het overlegorgaan Jos Kessen de voorloper van een zogenaamde "puntennota". Die nota zal ook aan rie andere politieke partijen worden voorgelegd met t verzoek op de in houd te reageren. In het nu gepubli ceerde "voorrapport" wordt onder meer als uitgangspunt genomen, dat de betrokkenheid van de burger bij ;*Tiet bestuur de maatstaf moet zijn bij het bepalen van de omvang van s nieuw bestuurlijke eenheden, zoals gewesten. "Onnodige centralisatie moet worden vermeden", aldus het PvdA-overlegorgaan. Dat men dé standpunten over ge- 'v gewestvonning nu naar buiten heeft gebraohfc heeft volgens PvdA-staten- lid Leendert Jonker verschillende oor- zaken. In de eerste plaats is dat de mogelijkheid, dat nog voor het io- mer-reces van de Kamer de concept- structuurschets voor de bestuurlijke indeling zal worden behandeld. Voorts i omdat men de indruk heeft, dat er op het punt van de gewestvorming in de Leidse regio op het ogenblik niet al te veel gebeurt. En tenslotte omdat steeds weer geruchten de kop opsteken dat er toch weer gedacht wordt aan een 20-tal grote gewes ten, de zogenaamde "semi-provin- Tegen da/t laatste streven ageert het PvdA-overlegorgaan, omdat daar mee het contact bevolking-bestuur verloren dreigt te gaan. Dat men zich achter de totstandkoming van het ge west Oude-Rijnstreek plaatst heeft verschillende redenen. Een daar van is dat er tussen verschillende delen van het gebied al van oudsher een onderlinge be trokkenheid bestaat. Alphen met omgeving vindt het overlegorgaan van de PvdA een te kleine eenheid voor een zelfstandig gewest. Dat men kiest voor toede ling bij het Leidse gewest in plaats van bij Midden-Holland wordt bear gumenteerd met het bestaan van een bestuurlijke en maatschappelijk sa menhang van de streek Alphen-Lei den. Die samenhang komt onder meer tot uitdrukking in intergemeentelijke regelingen, het rayon van de Kamer van Koophandel en het ver spreidingsgebied van de belangrijk ste regionale periodieken. Overigens vindt het overlegorgaan niet dat on derbrenging van Alphen en Leiden in één gewest zou moeten betekenen dat Alphen onder andere de overloop van Leiden zou moeten opvangen. Het overlegorgaan vindt dat dit het groene hart te veel zou aantasten. In de nota wordt ook een aa,ntal ar- eumenten aangedragen waarom de regio Leiden niet met Den Haag tot één gewest samengevoegd zou moe ten worden. Een groot gewest Haag landen zou volgens de PvdA-ers be tekenen, dat het bestuur te ver van de bevolking komt te staan en dat er een impuls tot onnodige schaalver groting van zou uitgaan. Ook zou een dergelijk gewest volgens de nota de tendens van het scheiden van wöiien en werken versterken. Gevolg zou zijn een steeds groter wordende ver voersstroom en het verloren gaan, van de nu nog bestaande open ruim te tussen Leiden en Den Haag. Een groot gewest zou volgens het overlegorgaan betekenen dat kernen als Leiden ondergeschikt worden ge maakt aan de hoofdkern Den Haag. Dat zou tot gevolg' hebben dat be paalde centrumfuncties van Leiden naar Den Haag moeten worden overgeplaatst. "Deze argumenten, wegen des te zwaarder, omdat zwaarwegende argumenten voor samenvoeging ontbreken"', aldus de nota. "Zo kan de Leidse regio bij voorbeeld niet de Haagse o'verloop opvangen. Als dit wel het geval was geweest, dan zou een belangrijk ar gument aanwezig zijn voor onder brenging in één bestuurlijke een heid". Meer Leidis nieuws elders iin dleze kramt ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst'tvakl Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN Haarlemmerstraat 181 GouHen "•«-handen Colliers en Sieraden Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw Sieraden, Voorjaarsprjzen Rosé de France demlsec 3 flessen nu 8,50 Cötes du Rhone 193 per fles tijdelijk 5,40 Teenager Champagip 3 flessen tijdelijk 6,95 Gilde Pils 12 halve liters 6,95 en gratis thuisbezjrgd in Leiden en omgwing. Donderdag koopivond tot 9 uur geopend. LEIDEN Wie dezer dagende Lakenhal betreedt, zal zeker de aardige tentoonstelling "Poppen van Oranje" niet overslaan. Deze tentoonstelling gaat nu eens niet in eerste instantie uit van de La kenhal. Maar de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Ge vangenen, afdeling Leiden, heeft de directeur van het museum be naderd met het poppenplan, en zo kwam van het één het ander. De Vereniging Expogé heeft de tentoonstelling in willen richten naar aanleiding van haar 30-ja- rig bestaan en in het kader van Bevrijdingsdag. En de poppen die uit de collectie van het Konin klijk Huis komen, benadrukken nogeens de band die tussen het Konklijk Huis en het verzet be staat. Een heel enkele keer leent het Koninklijk Huisarchief dat hon derden poppen herbergt, 'n klein aantal hiervan belangeloos uit. De verzameling die echt wel voor aanstaand is in de poppenwereld, is waarschijnlijk al door konin gin Emma begonnen. Eerder is niet waarschijnlijk, omdat het koninklijk gezin voordien alleen maar prinsjes telde, die heus niet zo geïnteresseerd waren in dit speelgoed. Maar met de kleine prinses Wilhelmina veranderde dit, en sindsdien kwamen er steeds meer poppen by, niet alleen als speelgoed, maar juist ook als her innering aan bezoeken. Zo ont stond onwillekeurig een collectie klederdrachtpoppen. Een aantal poppen op de tentoonstelling, zo als men aan de kopjes kan zien, nog uit de tyd van koningin Wil helmina, maar de andere zijn aan koningin Juliana en de prin sessen bij hun reizen in binnen- en buitenland aangeboden. Men heeft met opzet getracht ook poppen van koningin Wilhel mina te exposeren, om zo deze Moeder van het Verzet te eren. Het zijn soms poppen die van ouderdom niet meer op de benen kunnen staan, zoals het mooie Japanse jongetje dat nu wat vermoeid in een hoekje van een vitrine zit. De poppen zijn min of meer gerangschikt naar land of werelddeel. Bij Frankrijk is een groep van 10 poppen, in 1952 in Orange aan de koningin aange boden, types uit de stad voorstel lend, de visvrouw, de molenaar, de stadsomroeper. De opschriften op hun sokkeltje zijn in proven- gaals dialekt. Zoals bekend, ont leent het Koninklijk Huis zijn naam aan dit zuid-Franse stadje. Australië komt er noodgewongen wat bekaaid af: er was maar één popje, een Maori-vrouwtje met kind. De Lakenhal zelf heeft de ten toonstelling uitgebreid met twee vitrines oud speelgoed op de eer ste verdieping. Een klankbeeld hierover verwijst er al naar, zo dat men zeker niet zal vergeten ook daar een kijkje te nemen. Er is nog maar zo weinig over van kinderspeelgoed, omdat de kleinen nu juist niet erg zuinig en zorg zaam met hun spulletjes om sprongen. In de Lakenhal, Oude Singel 28- 32, Leiden, t/m 1 juni. Ge opend: dagelijks 10-17 uur, zon en feestdagen 13-17 uur. ELISABETH LABOUCHERE Een deel van de Franse poppen die de koningin in 1952 in Orange kreeg aangeboden. LEIDEN De afdeling 111 van het Koninklijk Verbond vinder- namens heeft een nieuw }imbe- stuur voor de periode van jr. Tij dens een dinsdagavond geljen al gemene ledenvergadering d het volgende driemanschap gen: de heer A. Plu tot voorzitter, [heer J. P. M. Deen tot secretaris: de heer W. J. Zirkzee tot pei^mees- ter. Gestreefd zal wordeiar een uitbreiding van de activité zowel intern als extern. DONDERDAG 1 MEI 1975 lekkere drop van Langa-g LEIDEN De p.v. "Bïiauwkiras" hield een vlucht naar Duffel de uit slag was: 1 2 3 J. Gijsman; 4 S. Springer; 5 7 P. Gijsman en zn.; 6 W. v. Wel; 8. J. Vinkesteyn; 9. B. DLersman 10. H. Bodiijn. Tevens werd gevlogen vanaf Stramibeek. Deze uit slag was; 1 W. v. d. Wetering; 2 3 S. Springer; 4 7 F. v. d. Wetering; 5 9 J. Gijsman; 6 P. J. Hansen: 8 P. Gijsman; 10 H. Bod^n. "De Vriendenclub" vloog eveneens vanaf St'rombeek. De uitslag was: 1 3 4 8 W. Vijlibrief; 2 J. Knijnenburg; 5 J. J. Wansink; 6 H. Blouw; 7 Jae. Siera; 9 T. Gijsman; 10 A. J. Link. Paula Wassen in het Vrouwencafé LEIDEN —Dinsdagavond 6 mei organiseert het vrouwencafé (Nieu we Rijn 20a) een thema-avond. Pau la Wassen, de voorzitster van de Emancipatiecommissie, komt iets vertellen over de werkzaamheden van die commissie, die eind 1974 inge steld werd. Haar taak is het advise ren van de regering omtrent een be leid ter bevordering van de emanci patie van de vrouw. Nadat Paula Wassen gesproken heeft is er moge lijkheid tot discussie. De bijeen komst begint om acht uur. LEIDEN In het kader van de "bootactie" voor Zuydtwijck werd gisteren op het terrein ach ter de Vijf Meihal het "Koning Schuttertoernooi" gehouden. Deelnemers kondier schieten op een feestelijk versierde korf en gaven tegelijkertijd een klei ne bijdrage voor de aanschaf van een boot voor de verpleeg den van Zuydifawijdk. Gistermid dag werd een korfbaldemonstra tie van Crescendo gegeven. Tij dens de wedstrijd werden glazen verkocht, ook weer ten bate van de boot. LEIDEN Anderhalf jaair geleden startte iin Leiidien-Nooird die cursus „Ouders i her haling". Op het ogenblijk zijn er 25 vrijwillige medewerkers diie aan ongeveer tt ou ders een zevental cursussen geven, waaronder een cursus Engels en een cursuipen. Daarnaast krijgen 30 ouders individuele begeleiding. Er zijn vijf algemene ciissen waarin de stof van de vijfde ein zesde klas lagere school behandeld wordt, en i|rma- tie wordt gegeven over de diverse vormen van onderwijs. Daarna gaan de oudl aan een bepaafld project werken. LEIDEN Naar eerst nu bekend Is geworden hebben afgelopen maan dagochtend twee functionarissen van een particuliere bewakingsdienst aan de Leidse universiteit een college 4 Verstoord om de studenten te con- •Atroleren op collegekaarten. De twee mannen kwamen plompverloren de zaal binnen waar de wetenschappe lijk medewerker drs. H. Molleman 7 een college politicologie stond te ge- fven "Ik vroeg: moet dat nu per se ."onder mijn college? Ja, zeiden ze, dat moet van het college van bestuur", aldus Molleman vanochtend. Molleman is niet tegen conibrole op collegekaarten, maar is wel verbolgen over de manier waarop de twee man- nen het afgelopen maandag deden Hij is ook niet van plan het hierbij te laten zitten. Mr. K. J. Cajfh, voorzitter van het C' vege van bestuur van de Leidse un.versiteiit, verklaarde vanochtend 7,Üat de gebeurtenis op een vergissing •'berust. "Er stond een deur open en toen zijn ze daar binnengegaan. Maar dat. was volkomen in strijd met de instructies", aldus mr. Cath. Volgens _-<de voorzitter van het college is de gangbare methode dat de coai- troleurs bij de ingang van de zaal de studenten o>p collegekaarten contro leren als ze binnenkomen. Hebben de studenten geen collegekaart bij zich, dan worden hun naam en adres ge- 7 noteer,d en mogen ze het college ge woon bijwonen. Blijkt echter een vol gende keer dat ze wederom geen col legekaart bij zich hebben, dan wordt hun de toegang tot het college ont- zegd. LEIDEN Burgemeester Vis en zijn echtgenote hébben dinsdagmiddag een kort bezoek gebracht aan het echtpaar D Beekman-Prevoo, wonend aan de Trompstraat 45 in Leiden. Reden voor het bezoek was het feit dat het echtpaar Beekman-Pr evoo vijfenzestig jaar getrouwd is. Op de foto feliciteert burgemeester Vis mevrouw Beekman: Een groep ouders uit de Verver- buurt heeft deze buurt als onder werp van een project gekozen. Tege lijkertijd heeft een aantal vyfdeklas- sers van de H. Hartschool de buurt bekeken, ze hebben er stukjes over geschreven, en er zelfs foto's en een kleurenfilmpje van gemaakt. In het uiterst kleine huisje aan de Verver straat 11, waar de ouders de laatste twee maanden de cursus volgden, zijn foto's van de buurt met de no dige informatie te bekijken (van avond vanaf half acht). De ouders hebben eenuitgebreid en boeiend stencil samengesteld, getiteld "Ver- verbuurt waar heen"?. Het leren neemt hierbij een be langrijke plaats in. Bij het uitvoeren van het project kwamen taal en re kenen te pas, er werd een grafiek ge maakt over de leeftijdsopbouw van de buurt in 1973, ook werd de geschie denis van de buurt nagegaan. Nu 't project af is, wil men tot de grote va kantie wat meer aandacht besteden aan de creatieve vakken. De aandacht die er aan de Ver- verbuurt besteed is heeft stimule rend gewerkt op het wijkcomité. Doordat de bewoners bij hun wijk betrokken raakten is er ook meer sfeer in de wijk gekomen. Omdat de "Ouders op herhaling" ruimte nodig hadden is er het initiatief gekomen tot eein buurthuis. Er zijn talrijke ideeën vobr activiteiten. Doordat de meesten erg klein behuisd zijn, kun nen de kinderen niet binnen spelen. Als bij slecht weer de kinderen niet in de "speelstraat" terecht kunnen, zonden ze dan naar het buurthuis kunnen gaan. De wijkbewoners wil len het buurthuis zelf gaan runnen, ze wachten op geld van wethouder Tesselaar. De bewoners wachten ook al lang op een beslissing om de huizen te LEIDEN "Is het wel verstan- dig dat er weer'een nieuw acade misch ziekenhuis wordt gebouwd met ruim duizend bedden?" Dit is één van de vragen, die het provinciale statenlid Leendert Jonker (PvdA) schriftelijk aan het college van Ge deputeerde Staten heeft gesteld over de voorgenomen bouw van een nieuw academisch ziekenhuis ün de Leeu wenhoek. Jonker wijst er op, dat de wet zie kenhuisvoorzieningen (waarin de a- cademische ziekenhuizen overigens zijn uitgezonderd) de taak van zie- kenhuisplainndng by die provinciale besturen legt en dat eir irn de Leddise regio al een overschot aan bedden be staat. Het statenlid dringt er bij G.S. op aan- te bevorderen dat een systeem van verregaande affli- katie (vorm van samenwerking, waar bij ook particuliere ziekenhuizen aan medische studenten een praktijkop leiding geven) tot stand komt tussen de ziekenhuizen in de Leidse regio, zoals ook in Maastricht het geval is. Jonker vraagt aan G.S. verder of zij riet vinden dat het bouwen van een groot nieuw ziekenhuis in tegenspraak is met 't streven om de gezondheids zorg zovesl mogelijk buiten de zie kenhuizen (de zg. extra-murale sec tor) te doen plaats vinden. Ook wil bet PvdA-statenlid weten of G.S. bet wel juist achten dat door het creëren van een eigen psychiarische afdeling in het nieuwe AZL de be staande samenwerking tussen de uni versiteit en de Jelgersmakliniek een zijdig wor.it verstoord. Hij vraagt voorts of er, voordat G.S zullen beslissen of zij voor de bouw toestemming geven, een hoorzitting zal worden gehouden. renoveren. De plannen liii klaar, de gemeente heeft haar akeuring gegeven, heit wachten ifp stemming van de ministefeel be woners worden ongeduldisommi- gen verhuizen de buurt uipr staan nu al zo'n vijftien woningdeeg, die snel vervallen. Ook veléog be woonde woningen verkeren slech te staat ("Als ik de stekkéan de stofzuiger in het stopcoiit steek gaat het licht branden") de mees te woningen zijn te klein, j Maar er wordt weinig aide hui zen gedaan in afwachtirivan een eventuele renovatie. In "Ververbuurt waar liep" wordt gepleit voor rehabilitatie ji de he le buui't: 'De Haven zoun jacht haven moeten worden en (Zijlpoort zal en moet voor Leidenehouden blijven (opknappen dus).Men zou het verkeer in de buurt Ier gere geld willen zien: in de zijkten van de Ververs craat éénrichtinerkeer en "hobbels". "Vaak kun tie straat niet uit door het laden en ken". De Binnenvestgracht ("nksloot") moet worden gedempt orchoonge- maakt en onderhouden, pdt het merendeel van de buurtfbepers. Diverse malen komt in "tverbuurt waarheen?" de vrees naazoren dat de buui-t verpaupert als Jniet snel itts gedaan wordt. Na tl praten beeft de buurt zelf voorpn speel straat gezorgd door aan wee kan ten de straat open te laren, "m tot tweemaal toe werd dweer be straat. Maar door onze Inhouding :s het toch gelukt. Het I zelfs zo, dat twee moeders, in de zcer-maan- aen, iedere avond de speelfaat schoonvegen". Veel oudfc zouden ook actief willen zijn vooren buurt huis. Als het wachten teing duurt zal men weer tot actie ovfgaan, zo als bij de speelstraat. De "Ouders op herhalf" komen vat betref de rehabilitaf tot deze conclusie: "Als dit niet spldig wordt aangepakt, verpaupert hejmaar on nodig en dan zijn wij en feiden met ons, nog veel verder van Ms. Onder tussen moet het lever veipr kunnen gaan. Het wijkcomité pi>eert, sa men met de bewoners, ft leed zo goed mogelijk te dragen, in belang rijke hulpfactor hebben pij gekre gen in de vorm van een School', de cursus "Ouders op herhalig".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2