Nonesuch: drie betekenissen Heerlijk relaxen Cher is weer op solotoer HOGE NOTERING 10 CC-GROEP Wakeman meer dan één keer draaien Stap voorwaarts van Zijp DONDERDAG 1 MEI 1975 EXTRA PAGINA 27 Het Engelse woord 'nonesuch' heeft drie betekenissen: 1. weergaloze persoon of zaak, 2. hopklaver, 3. soort appel. Het blijkt ook de naam te zijn van een nieuw platenmerk en het is niet nodig om mensen die dat soort namen bedenken meer dan oppervlakkig te kennen om er zeker van te zijn dat ze de betekenis ge noemd onder 1. bedoelen. Na kennisgenomen te hebben van een vijftal platen van dit label moet ik be kennen dat de omschrijving 'weergaloze persoon of zaak' een beetje aan de onbe scheiden kant is. 'Hopklaver' hoeft ook weer niet: er is best chocola van te ma ken inplaats van bier en een 'soort ap pel'? Och, over smaak valt niet te twis ten, maar soms smaakt nonesuch zuur en anderen keren best wel aangenaam. Kortom de oogst varieert zoals vaak bij appels van onverwacht sappig tot betreurenswaardig melig. Hier luidt het advies dat altijd bij goedkope aanbiedin- gens met doorgaans minder bekende uit voerenden geldt, luister goed en soms valt uw oor een heel bijzondere versna pering ten deeL Laat ik het lekkerste tot het laatst bewaren en met een enigs zins wormstekige Nonesuch beginnen. Dat zijn twee symfonieën van Jospeh Haydn (de nummers 63 en 78) door The Little Or chestra of London onder dirigent Leslie Jones. Ik kan niet be oordelen of het orkest deelt in de algehele technische malaise, maar de kwaliteit is erbarmelijk. Er ligt een dikke klanksluier over de plaat, zoals teveel maizena van de beste aspergesoep een brakke pap maakt. Voorts blijkt de opnameband op een tweetal plaatsen kennelijk gebroken zonder dat iemand daar erg in heeft gehad, toen de pla ten werden gesneden; hoe het zij, tot tweemaal toe houdt in het toegiftje (de Ouverture zu einer Englischen Oper, een onbe duidend maakwerkje) het geluid plotseling op. Doe ik hiermee Haydn en the Little Orchestra tekort. Ik geloof van wel, want als de schuiven op het opnamepa neel niet juist worden gehan teerd zou zelfs Maurizio Pollini als een pianola klinken. Maar sor ry, roep ik dan te mijner verde diging, ik heb daar in die studio niet aan de knoppen gezeten. Het is wel extra jammer, want de beide symfonietjes uit Haydn's middenperiode worden niet zo verschrikkelijk vaak gespeeld en hebben dat sprankelende onbe vangene dat de componist ook niet verliet wanneer hij in tijd nood kwam. En dat was nogal eens"* het geval, omdat veel van wat hij schreef opdrachtwerk was van korte termijn. Met Milhaud en Weill komt No nesuch al heel anders voor de dag. Technisch is de kwaliteit voortreffelijk en muzikaal is het Contemporary Chamber Ensem ble zeker in De Création du Mon de van Darius Milhaud op dreef. Het stuk dateert uit de twintiger jaren, toen net als nu met het fenomeen popcomponisten ge obsedeerd raakten door nieuwe ritmen, dansen, de jazz vooral, die in een overstelpende veelheid op ons afkwamen. De muziek wil vooral uiting geven aan een nieuw élan, nieuwe impulsen. De wereldoorlog, die toen nog niet het rangtelwoord "eerste" voor zich uit torste, had een aantal zekerheden voorgoed uit de West- europese tradities geslagen en de leegten die gaapten trachtte men te vullen met wat men puur en onbedorven waande. Dat de jazz zelf al een mengvorm was, voortgekomen uit onderdrukking en armoe (afgeleefde pingel - piano's, goedkope, beduimelde, muziekinstrumenten) begreep men in die roaring twenties vol vaart en verwachting wat min der. Milhaud koos voor zijn mu ziek bij het ballet "La Création du Monde" voor motieven uit de jazz en plaatste dat in het ka der van scheppingsverhalen uit de oude Afrikaanse folklore. De saxofoon werd in het symfonieor kest gehaald, Parijs trilde op z'n grondvesten. Vrije loop Op de plaat laat dirigent Art hur Weisberg de rauwe effecten de vrije loop. Hij geeft ook hel der zicht op hoe Milhaud waar schijnlijk dacht, dat jazz klonk of tenminste moest klinken. En dat is dan toch het geluid van de shoeshinebov in smoking-stijl uit die Jaren. Dat komt waarschijn lijk, omdat platen, zeker authen tieke, schaars waren en Milhaud, ondanks zijn vele reizen toch te weinig intens met de Jazz had kunnen kennismaken. Maar het is een stuk boeiende muziek, goed op de plaat gezet. De achterkant van de plaat is gewijd aan de suite uit de "Drei- groschenoper", die Kurt Weill op verzoekvan Otto Klemperer uit zijn fameuze opera compi leerde. Op zich al is deze suite een beleefd aftreksel van de ope ra zelf. Zo gaat dat vaak met ope ra-suites en veelal is dat niet zo verschrikkelijk (behalve misschien voor de man die het drakerige libretto heeft den). Bij de Dreigroschenoper is dat heel anders: de handeling is het drama, de gezegde delen (de "récitatieven") zijn act metsel werk, de songs de bakstenen. Haal Je de specie weg dan blij ven de stenen nog wel overeind staan, maar je moet er niet te gen duwen. De suite mist dus iets. Het is te netjes, de zweet- lucht van de bedelaarskleren van baas Peachum is eruit. Te weinig geschetter van trompetjes en gehijg van saxofonen. Meer muziek voor de achtergrond, maar daarvoor is Weill niet gaan componeren. Een aardige plaat is het "Broek Trompettenkonzert' met virtouze staaltjes van Gerard Schwarz, begeleid door Leonard Sharrow, fagot en Albert Fuller, clavecimbel. De trompet is tot de ontwikkeling van het ventiel een nogal in bewegingsvrijheid be perkt instrument geweest. Het no- tenveld reikte niet ver en daarom moest men het vaak vooral in de versiering zoeken, hetgeen juist voor de fysiek veel eisen stellen de trompet geen sinecure was. 't Is niet zo wonderlijk dat de barok zich binnen de gegeven moge lijkheden tot de opsmuk en het ornament in trompetpartituren aangetrokken voelde. Het zijn op Telemann na geen grote namen die men op de plaat tegenkomt (Cazzati, Fontama, Marini en 'n aantal anonymen). De gekozen instrumenten scheppen een klankkleur die gaat vervelen, wanneer men er te lang naar luistert. Dus tien minuutjes per keer is meer dan genoeg. circussen geen muziek gemaakt wordt!) De plaat is een juweel, zowel qua uitvoering als qua keu ze, omdat de ontwikkeling van Strawinsky uit de romantische melancholieke St. Peterburgsfeer naar expressionistisch vrijbuiter er zo duidelijk aan te volgen is. Persoonlijk vind ik Tango uit 1940 het fijnste stuk van de plaat, een persiflage van deze aanstelligere dans, die zo goed is dat zelfs de componist hem ern stig begint te nemen (hij wou er een versie voor dansorkest van maken!) H.M. Joseph Haydn: Symfonieën nr. 63 ("La Roxolane") en 78 door the Little Orchestra of London, Non 32 800 (stereo), Kurt Weill: "Klei ne Driegroschenmusik", Darius Milhaud: "La Création du Mon de", The Contemporary Cham ber Ensemble o.l.v. Arthur Wies- berg, Non 32 807 (stereo). Barok Trompetenkonzert, door Gerard Schwarz, trompet, Leonard Shar row, fagot, Albert Fuller, clave cimbel Non 32 806 (stereo), Mu sic in Honor of St. Thomas of Canterbury", Non 32 809 (stereo). Igor Strawinsky: "Music for Pia no" door Noël Lee, Non 32 801 (stereo). Prachti'g Enthousiast ben ik over de plaat met middeleeuwse Engelse muziek onder de naam "Music in honor iof St. Thomas of Canter bury". Een prachtig stuk myste rieus-primitieve zang. De contra tenoren Mark Delier en Kevin Smith kruiden met hun "kop stem" de plaat op een onwezen lijke, bijna onheilspellende wijze. Het Jongenskoor van Trinity College is heel zuiver en gaaf. Voor zover de stukjes instrumen taal worden begeleid gebeurt dat met twee eenvoudige vedels en bellen. De belangstelling voor de middeleeuwse muziek is de laatste jaren enorm toegenomen en dat is niet zo vreemd. In tegenstel ling tot allerlei folksloristische muziek uit andere werelddelen, heeft deze muziek terdege raak punten met onze muziek van nu. En toch is het geheel anders: bi zarre harmonieën die uitmonden in vreemde deformaties vol huivering, of ineens gewoon op houden. De muziek heeft minder te maken met de verheven en ver stilde gothiek van diezelfde tijd dan met de panelen en houtsne den, nog op de rand van onbe holpenheid, maar rijk aan passie. Smakelijkste De laatste plaat is, zoals aan gekondigd, de smakelijkste. Het is pianomuziek van Igor Stra winsky door Noël Lee. Daarbij ondermeer de fameuze Ragtime uit 1918 en de Circus Polka, in tal van arrangementen voorstellend, die menig criticus tot razernij bracht (waarschijnlijk door de foute veronderstelling dat er in Rick Wakeman is Op deze pagina bijdragen van: Han Mulder Faiul de Tombe Bram van Leeuwen Eindredactie René Vos In vergelijking met de eerste LP van de Butts Band (vorig jaar verschenen) is Hear and Now een aardige stap voorwaarts te noemen van de door de ex- Door s Robby Krieger en John Densmore opgerichtte formatie. De Butts Band, die bepaald geen "verlengstuk" wilde zijn van The Doors, heeft inmiddels een eigen geluid ontwikkeld dat er best mag zijn. Daartoe echter heb ben Krieger en Densmore wel gro te opruiming moeten houden. Philip Chen, Jess Roden en Roy Davies, vorig Jaar na maanden lange audities gekozen om met de twee pop-veteranen mee te werken zijn vervangen door Alex Richman, Mike Stull, Bobby Hall en Mike Berkowitz. De verande ring is de muziek ten goede ge komen, zoals vooral blijkt uit nummers als Get up, stand up (van Bob Marley- en de uitsprin ger Corner of my mind (net als vier andere nummers geschre ven door Robby Krieger). P.d.T. De Amerikaanse zangeres Cher is in ons land eigenlijk nooit uitzonderlijk populair ge weest. De grootste bekendheid ge noot ze zo'n tien jaar geleden, toen ze met haar man Sonny Bo no optrad. Het is al weer drie jaar geleden, dat ze van hem scheidde en weer helemaal op de solotoer ging. In de V.S. slaagde ze daarin uitstekend. Zo goed zelfs, dat er dit Jaar van haar door C.B.S. een serie televisie shows wordt uitgezonden, en dat er voor de toekomst nog meer ge pland zijn. Cher is in de tien jaar die er liggen tussen de mono opgeno men elpee uit mijn discotheek en de schijf die onlangs is versche nen weinig veranderd. Ze be schikt nog steeds over een goede stem, die qua timbre wat zwaar is voor een vrouw. Ze geeft daarmee haar liedjes een aparte touch. Op de elpee "Stars" zingt Cher (haar eigenlijke naam is Cherilyn Sarkisian en ze werd in 1946 in El Centro Californië ge boren) een aantal soul- en blues nummers. Afgaand op het reper toire dat in de groeven is ge perst zal Cher het ook met deze elpee waarschijnlijk niet brengen tot grote roem in ons land. Daar voor zijn de liefhebbers te dun gezaaid en is er te weinig eigen inbreng. Een goede uitzondering vormt het nummer: Just this one time. The Original Soundtrack 10 cc Mercury 6310500. Ondanks de lichte klasse waar in de groep zichzelf door de geko zen naam heeft ingedeeld, mag 10 cc best worden gerekend tot de formaties met inhoud in de popwereld. Singles van het vier tal reiken voortdurend naar een hoge notering (Donna, Rubber Bullits, Wall Street Shuffle) en van de nieuwe LP werden in En geland al in de eerste week na de elease zo'n 50.000 exemplaren verkocht. De manier waarop 10 cc door de 33 en 45 toerenklasse gaat, is dan ook erg vooruitstre vend te noemen, zoals wordt be wezen op de nieuwe single en de nieuwe LP. Love is a minestro ne immers lijkt alleen van de langduurder geplukt omdat dat nummer het beste paste in de reeks singles. Maar zelfs dat werkje is al ingewikkeld. 10 cc weigert teksten te repeteren waar andere groepen al snel die gemak zuchtige neiging vertonen in het refrein en hanteert bizarre beeld spraken. Wel geeft het inzicht in de grote techniek 10 cc, maar illustratief voor andere werk op de LP is het werk je toch allerminst. Meer is dat het uiterst fraaie Une nuit a Pa ris, vervolgd in One Night in Pa ris, The same night in Paris en Later the same night in Paris, dat getuigt van de grote actie-ra dius van de groep op het gebied van de opnametechniek en op muzikaal terrein. Naast dat ster ke Franse openingswerk speelt 10 cc nog meer troeven uit met de fine nummers als I'm not in Love en vooral het slotwerk The film of my love. Hoewel de snel lere nummers als geheel "iets minder overkomen, blijft de mu ziek ook daarin zeer acceptabel, wat de plaat tot een van de be tere pop-Lp's van de laatste tijd maakt. Op hoes (waarop verbor gen portretten van de groepsle den) en plaat wekt de groep van Graham Gouldham de indruk, door de groepsleden zelf gecom poneerde filmmuziek te maken. Dat klopt ook wel: de groep be schikt over zo'n beeldend vermo gen dat elk nummer een film op zich wordt. P.d.T. ADVERTENTIE STEEDS DE NIEUWSTE GRAMMOFOONPLATEN HAARLEMMERSTRAAT 279 LEIDEN - TEL. 071—24010 Rick Wakeman: "The Myths and Legends of King Arthur and the Knights of the Round Table", (A en M. 64515. stereo). Eerlijk gezegd ben ik niet die enorme mastodontprodukties in muziek. De Franse componist Messiaen zet bijvoorbeeld in zijn 'Transfiguration de notre seig neur Jesu Christ" twee orkesten en twee grote koren tegenover el kaar, maar behalve dat het als een soort muziek in cinemascope indrukwekkend is, is de emotie die je eraan ontleent die kleinheid van de mens en stereo-installatie die het allemaal niet bevatten kunnen. Als derhal ve popcomponist Rick Wakeman, onvermoeibaar zoeker naar de brug die alle muziek dient te t binden, zijn platenmaatschappij laat aankondigen dat er 'n onder neming komt met een orkest i 45 man, een 48 koppen tellend English Chamber Choir, nog eens een mannenkoortje van acht e 'zijn eigen ritme-sectie van ze man dan houd ik mijn hart vast. In een vreselijk leuk uitgevoer de hoes steekt daar dan 'The Myths and Legends of King Ar thur and the Knights of the Round Table" en twee keer draai en doet de hartstocht voor ko ningin Guinevere nog niet hoog opbloeien. Wakeman heeft een aantal sagen rond de mythologi sche koning Arthur op muziek en tekst gezet, daarbij steeds hoofdpersoon uit het illuster ge zelschap (Merlijn, Lanceloet, Ar thur zelf) centraal stellend. De kleur van de meeste stukken is 't best te omschrijven met het hoorn- en blaasgeschal uit histo rische films, onderlegd met een stuwend ritme in de basgitaar en het Teleurgesteld terzijde, dag Rick Wakeman. Tot een collega (PdT) op deze pagina) me aanraadt, nogmaals en heel geconcentreerd de plaat te draaien. Omdat Wakeman niet niks is. Dat heb ik gedaan. En hij heeft gelijk. Het is allemaal toch inte ressanter dan zo op het "Sir Galahad" op de tweede kant zit een razend snel stuk, bijna 'n heksensabath vol onheil en tove narij, de fragmenten, waarop Ashley Holt, Gary Pickford Hop kins de zangsolo's zingen zijn erg poëtisch en melodieus Dat i nenkoortje blijf ik echter een soort weggelopen comedian har monists vinden en de bombasti sche entré komen we binnenkort vast wel eens tegen in een Ster reclame voor borrelworstjes. Dat betekent dat Wakeman door veel te snoeien en andere dingen wèl te schrijven waarschijnlijk wel een stuk zonder "maar" en "toch" had gemaakt, maar door ambitie in de armen van het symfonieor kest is gedreven dat in zo'n geval verraderlijk is als een ambitie is geen schande, want menige componist van het orkest podium heeft naar de andere kant toe geheel of gedeeltelijk schip breuk geleden. De moraal borrel smaakt lekkerder uit een glas dan uit een theekop. Maar PdT zal zeggen dat ik de plaat toch nog te weinig f heb. Wie weetl heeft hij gelijk. H.M. Le premier pas Le grand orchestre de Paul Mauriat Philips 6325 171. Goed nieuws voor de liefheb bers van muziek om heerlijk bij te relaxen. Want de Franse com ponist-arrangeur- orkestleider- pianist Paul Mauriat heeft weer voor een nieuwe bijdrage aan zijn toch al omvangrijke oeuvre ge zorgd. Ditmaal koos hij als titel song voor de plaat "Le premier pas", een ragfijn werkje van Schonberg. dat weer met een zeer romantisch sausje wordt overgo ten door de grote strijkerssectie van het "grand orchestre" van Paul. Ook met deze schijf doet Mau riat weer duidelijk aan klanten binding, want de liefhebbers van zijn stijl compleet met clave- simbel en kopersectie worden op hun wenken bediend. Aan de succesformule sleutelt Mauriat zo weinig mogelijk. Evenals bij de voorgaande platen pakte hij weer een paar recente toppers en maakte daarvoor een arrange ment, waarin de violen de hoofd rol vertolken. Tot de Mauriat uitverkoren "hits" behoren ditmaal onder meer Rock the boat, The Hues Corporation (wekenlang nummer 1), Rock your baby en niet te vergeten het zeer romantische Elise van Pierre Groscolas. Ver der vindt u op de schijf terug El Bimbo, 14 ans les gauloises, Feel like makin' love, Sur le chemin de la vie, Chanson pour Anna, Alia Souza, Until the end of my song, Petite femme. Zoals gebrui kelijk met de platen van Mauriat ADVERTENTIE Speciaalzaak voor grammofoonplaten Lange Pieterskerkchoorsteeg u Leiden, telefoon 071 22184

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 27