t Jeugd in aanraking brengen met andere culturen DONDERDAG 1 MEI 1975 PAGINA 25 De auberge vail Mere Blanc in Vonnas (Bresse) is sinds vele jaren een bekende "stop" voor Nederlandse vakantiegangers die op weg zijn naar de zuidelijke Azurenkust. Het zijn echter niet alleen de Nederlanders, maar ook de Belgen, Zweden en Noren die de weg naar een van de beroemdste keuken-moeders van Frankrijk hebben gevonden. Haar auberge ligt tussen Ma con en Bour-en-Bresse in een streek die van oudsher bekend staat om de vele culinaire specialiteiten. Bij die specialiteiten behoren ook de kikkerbilletjes zoals moeder Blanc ze jaren lang heeft bereid. TvuiA-omaall diepvries maar die zijn als ze 1 weemaal ontdooid en vooral ;oed droog gewreven zijn net zo te behandelen De kaart in het restaurant van als die kikkers uit de omgeving van Chez la Mere Blanc wordt slechts Vonnas, die moeder Blanc gebruikte, een tot tweemaal per jaar gewijzigd en haar kleinkinderen Jacqueline _en D(J ontdooidfi en goed ifTL.fr6 gewreven billetjes haalt u luchtig handelen daarmee precies zo als d t „loem m u bakt K ca 5 toen in de jaren tussen de minuten Ucht bruin in ruim wereldoorlogen moeder Blanc haar roomboter. Dan bestrooit u ze met reputatie m Vonnas voorgoed t ZQUt uit de mol flink vestigde. Niet voor mets draagt dat wat hakte tuinkruiden en enkele restaurant enkele sterren in de teentJes „^„perste knoflook. U guide Michelm. voegt er op laatste moment nog een klein stukje boter bij en dient F^nvmii«fiil«y 20 al schuimende op. Met wat Lenvouang stokbrood erbij een voortreffelijk begin van een gezellige maaltijd. Het 'recept van de fcïkkerbililietjes al mere Blanc is vrij eenvoudig en De hoeveelheid kikkerbillen die u wij kunnen het hier in Nederland voor een persoon nodig heeft hangt dan ook ongewijzigd overnemen sterk af van het gewicht van de Onze kikkerbilletjes komen uit de billen. In Nederland worden ze in verschililemcDe maten geïmporteerd. De grootste zijn afkomstig uit India en drie of vier stelletjes zijn al rium voldoende voor een persoon. Bij moeder Blanc zijn de billetjes erg klein en u krijgt er daar wel twaalf op uw bord geserveerd.' Sausje In veel Necferüamdtse bistro's wonden de kikkerbilletjes in een saus gegeven. Ook dat is vrij gemakkelijk thuis te cmeëren. U bakt de billetjes ook lichtbruin, maar u doet dat in nauwelijks drie minuten, strooit er dan de kruiden, knoflook, peper en zout over, voeg er de pan is dan van het vuur wat bloem aan toe. Giet er een flink glas witte droge wijn overheen, roer voorzichtijg de massa dooreen en laat het geheel zo nog enkele minuten sudderen. Tot slot geef ik u vandaag nog een recept van een ragout van slakken dat ook afkomstig is uit de keuken van moeder Blanc en dat wat de bereiding betreft lijkt op het bovenstaande. U rekent op een dozijn kleine slakken per persoon. U droogt ze goed af en fruit ze met' een klein fijngehakt sjalotje in weinig boter even aan. Dan strooit u wat bloem over de slakken (ook hier is de pan weer van het vuur), voegt er een goed glas witte wijn bij en laat het geheel nog enkele minuten sudderen, dan roert u ,er wat stukjes tomaat, wat gehakte peterselie en enkele teentjes uitgeperste knoflook, zout en peper door. Met wat vers geroosterd brood erbij ook al een bijzonder begin van uw maaltijd. Zaïndieriig Voor een dergelijk slakkengerecht kunt u heel goed de kleinere Spaanse, Portugese of ItaJliiaianse slakken gebruiken. Ze zijn vaak veel goedkoper dan de Franse kruipers, echter kleeft er een bezwaar aan die niet-Franse slakken. Ze zijn vaak zanderig en soms op een wat overdreven wijze gekruid. Dus wel goedkoper, maar oppassen met het toevoegen van peper en zout. Volgende maal geen slakken en Vrijetijdsmode wordt steeds belangrijker Zo'n 20 jaar geleden hadden vrouwen aan een badpak en een paar zonnejurkjes voor de vakan tie wel genoeg. Maar op het ogen blik is de vrijetijdskleding zo belangrijk dat een groot deel van onze zomergarderobe uit luchtige truitjes, comfortabele pantalons en gemakkelijke omslagjurken bestaat. En door het gebruik van sneldrogende maar tegelijkertijd "ademende" synthetische garens zijn de zomerkleren er een stuk praktischer op geworden omdat ze zo gemakkelijk wasbaar zijn. bank word herkend door 37 pro cent, de Gruyter door 2 procent, Pabobank 21 procent, Smith Chips 11 procent. Koffie is in België een van de meest geconsumeerde dranken. In s7 procent van de Belgische huishou dingen is, volgens een berichtje in Marie Claire, koffie aanwezig Op- loskoffie daarentegen kan de Bel gen nog niet zo bekoren: België con sumeert nauwelijks half zoveel op- loskoffie als de omringende landen. In weekblad Paris Match wordt, m een bericht over de samenhang tussen gezondheid en lichaamsge wicht, geconcludeerd dat de Fransen nog altijd vier kapitale „eet-fouten" maken. In de eerste plaats eten ze te vet. Daarnaast eten ze ook te veel kaas, die eveneens te vet is. Voorts zouden op de Franse tafel te veel zetmeelhoudende produkten staan, zoals brood en andere deegspijzen, aardappelen, rijst. En ten slotte ne men de Fransen ook te veel alco holische en suikerhoudende dranken tot zich. Het dagelijks litertje wijn zou,, volgens dit bericht, in calorisch op zicht te vergelijken zijn met veertig klontjes suiker. DAMESMODE ïn exclusief jonge stijl... *T QDö@l/D[io(§{^ BREESTRAAT1080-112 LEIDEN Een aantal dagen tijdens de Eman cipade zal aan een bepaald thema worden opgehangen, o.a. een Jonge ren-, een konsumenten- en een ge zinsdag, een dag in het teken van Vrouw en Wetenschap, Vrouw en So ciale Wetgeving, Abortus en Vrede. Ook op toneel-, kabaret- en film gebied is heel wat te beleven. De Nieuwe Komedie en het Konsumen- tentoneel spelen, Cobi Schreyer en Natascha Emmanuels zingen, er zijn oude en nieuwe films te zien. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Ontwerper Rudi Gernreich de man van de topless-badpakken die tien jaar geleden de badmode infiltreer de, heeft weer iets bedacht: een „in dividueel verkleedtentje" voor het strandleven. Het is eigenlijk een va riatie op de verkleed-cape die slimme strandgangers al sinds jaar en dag gebruiken om „onzichtbaar" van bad kleding te verwisselen. Rudi maakt het wat ingewikkelder: zijn verkleed- tentje houdt niet op bij het hoofd, maar pas bij de rand van de bijbe- koelie-hoed, rondom voorzien van een gordijnrailtje. Als een soort dou chegordijn hangt hieraan een van gordijnringen voorziene ruime bad mantel, die tijdens de verkleedcerer monie de hele gestalte aan het oog onttrekt. Op modeshows in Cali- fornië is Rudi's verkleedtent al met veel enthousiasme ontvangen. Amerikanen die gek zijn van ou de huizen kunnen zich tegenwoordig abonneren op een maandelijkse nieuwsbrief die the Old House Jour nal heet en allerlei informaties be vat over oude huizen, Het blad wordt speciaal geschreven voor eigenaars en toekomstige eigenaars van huizen die voor 1914 zijn gebouwd. Praktische informatie voert de boventoon, in de "orm van adviezen betreffende het kiezen van de juiste verf- en lijm soorten, het onderhoud van ramen, het restaureren van zandsteen, de kunst van het pleisteren, en het kie zen van origineel behangselpapier. Maandblad McCall's vertelt dat de informatieve artikeltjes voorname lijk worden geschreven door mensen die zelf ervaring hebben met het be wonen van oude huizen en daardoor ook kunnen vertellen hoe het alle maal beslist niet moet. Het is de laatste jaren een rage geworden om allerlei winkels en be drijven vignetten te geven. Vaak zijn dat vervormingen van hun beginlet ters. Je vraagt je wel eens af wie die vignetten eigenlijk nog herkent. Maar dat valt wel mee. Het NIPO heeft dat onderzocht en kwam tot o.m. de volgende uitkomsten: Het vignet van Albert Heijn wordt her kend door 88 procent van de mensen, Philips 86 procent, Volkswagen 83 procent, Spoorwegen 81 procent, Dou- we Egberts 79 procent, Shell 75 pro cent, PTT 73 procent. Maar dan ko men er die misschien beter hun naam zouden kunnen schrijven inplaats van met vignetten te werken :Amro- Atleten openen Emancipade in Utrecht UTRECHT Atleten zullen op 20 mei de Emancipade, die tot 8 Juni in de Juliana-, Merwe- en Margriethal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden, openen. Uit iedere provincie van Nederland Bullen atleten naar Utrecht spurten, elk met een letter van de woorden Emancipade '75. Bij de officiële ope ning 's morgens zal het woord wor den gevoerd door mevrouw mr. Tineke Schilthuis, commissaris van de Ko ningin in Drente en door mevrouw ir. Nellien de Ruiter, voorzitter van het Natipnaal Comité Internationaal Jaar van de Vrow. Dagelijks van 10 tot 6 uur (ook in de weekends) en op donderdagavond tot 10 uur, kan men op de Emanci pade vertoeven. De Nederlandse Spoorwegen komen haar klanten te gemoet in het emanciperen door ge combineerde trein/toegangsbilnj etten ten uiteraard met een reduktie. De normale toegangsprijs is f4,50 p.p. en f 3,00 p.p. in groepsvebrand. Voor kinderen onder de 12 .Jaar, toegang gratis. Op het politieke plein zijn politici te zien en te spreken. De dames Ien van den Heuvel, Liesbeth den Uyl, Els Veder-Smit en Neelie Smit- Kroes. De heren Kruisinga, An- driessen en Aantjes. Indiaans kralenwerkje is toch wel deskundige hulp nodig. waren, was dat „de indiaan" en daar na stommelden de bezoekertjes naar de kelder om zich met indiaans kra- ienwerk bezig te houden. „Ons doel Is, zegt Wim Rozema, „de jeugd in aanraking te brengen met andere culturen. Niet dat Je daar 'n te idealistisch idee van moet hebben hoor. De meeste kinderen komen met een bepaald beeld voor ogen. Bijvoorbeeld Klukluk is dé In- ciaan. Je kunt proberen dat beeld ten beetje te doorbreken, maar de *raag is in hoeverre ze jou geloven in plaats van de televisie. Die woensdagmiddag zouden wel een aanloopje kunnen zijn voor de kinderen om zich wat in een bepaald onderwerp te verdiepen. Wie meer over een bepaald onderwerp wil we ten kan altijd bij ons terecht. We hebben een kleine Jeugdbibliotheek, een knipcelarchief, kleine verzame lingen voorwerpen die tevoorschijn gehaald mogen worden. We kunnen zelf voor kinderen die geïnteresseerd zijn een serie dia's over een bepaald onderwerp verbanen". Of ze er nu werkelijk iets van op steken of niet, vol enthousiasme wordt gewerkt aan het kraaltjes rij gen. Een werkje dat zeker voor de jongsten niet meevalt. Van. alle kan ten wordt er dan ook aan de mensen van de educatieve dienst getrokken cm de zaak weer in orde te maken. En als het nu maar een beetje op indiaans kralenwerk lijkt gaan ze Tevreden naar huis en hebben ze ge- lroord dat indianen meer doen dan boterhammen met pindakaas eten.. LEIDEN Voor veel kinderen is ten regenachtige woensdagmiddag helemaal geen probleem meer; zelfs met mooi weer zullen ze geen mid dag overslaan als er in het museum van Volkenkunde aan de Steenstraat voor ham iets aan de hand) is. Sdmds vorig Jaar november worden daar speciale middagen voor de jeugd ge houden met fiQm en zeOf bezig zijn. „Mijn voorgangster lek Oudeneel is er eigenlijk mee begonnen", zegt Wim Rozema, medewerker van de educatieve dienst van het museum. „Zij liet 's woensdagmiddags een stuk of tien kinderen komen, die zich van tevoren voor een bezoekje hadden op gegeven, om iets creatiefs te doen. Toen ik hier kwam werd afgespro ken dat ik dat werk zou overnemen. Omdat er volgens mij accommodatie was om meer kinderen hiervan te la ten profiteren hebben we die woens dagmiddag opgesteld voor wie maar wil komen". Toen de educatieve dienst in no vember met het kinderprogramma begon was het één totaal programma per middag. Maar dat was snel af gelopen. De toeloop van kinderen was zo groot dat de organisatoren 't niet meer konden verwerken. Nu vordt de toeloop over drie groepen verdeeld. Zo kunnen iedere woens- oagmiddag ruim honderd kinderen van de mogelijkheden van Volken kunde profiteren. In de girote filmzaaJl wondt eerst ge keken naar films van het onderwerp van die middag. Toen wij op bezoek Fotowedstrijd alleen voor vrouwen Onder het motto „Vrouw-en-foto van-het-jaar' organiseert de Stich ting Amateurfotografie in het Jaar van de Vrouw tussen half april en half oktober een fotowedstrijd alleen voor vrouwen.-Ook de jury bestaat al leen uit vrouwen: Sonja Barend, Martine Bijl, Tiny Carmiggelt en Maartje van Weegen. De 75 beste foto's worden bekroond met een to taal aan prijzen van ruim f 10.000. Wedstrijdfolders zijn verkrijgbaar bij de Nederlandse fotodetailhandel en bij de Stichting Amateurfotogra fie, Singel 32, Amsterdam. Uit een recent onderzoek is geble ken, dat van de 3,7 miljoen foto- kamera's er 35 procent (1,3 miljoen) het meest door de vrouw wordt ge bruikt. Vooral het handige formaat en de eenvoudige bediening van de pocket-kassettekamera's hebben de fotografie voor de vrouw bijzonder aantrekkelijk gemaakt. Bij het opzetten van een I

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 25