si Knobel, Oranje en toeschouwers dè verliezers... eenfrjj^ lïiodesnop „Het experiment is geslaagd'" Club in YS 'leent' Eusebio en Simöes ptoveste isgeS°°n V Belgie-Nederland (1-0) flopt als kijkspel Zuidafrikanen niet welkom in Mexico JAN TIMMAN „BIJZONDER GEVAL..." DOCOS-Delfia in Leidschendam Jan Janssen adviseur 't Karrewiel DONDERDAG 1 MEI 1975 PAGINA 19 Benfica heeft zijn beide ster spelers Eusebio en Antonio Sitooes gedurende de zomerma/anden voor 125.000 dollar uitgeleend aan de in de Amerikaanse league uitko mende Rhode Island Oceaners. Eusébio, de 32.-jarige veteraan, van Mozambique en Simoes, doe uit de eigen fcweek van Benfica is voort gekomen, hébben Benfica in vijf tien jaar aan dertien nationale titels geholpen en aan de nodige successen in Europa Cup-voetbal. Zij zullen na afloop van de Portu gese competitie (10 of 17 mei) naar Amerika afreizen. Voor de vijftien daar 'te spelen wedstrijden 'krijgt Eusebi'o 100.000 dollar (f240.000) en de 29-jarüge Simoes 25.000 dollar (f60.000). De wereldberoemde Brazi liaanse voetballer Pele zal niet te rugkeren op het voetbalveld. Pele, die een zeer lucratief aanbod heeft gehad van een Amerikaanse profclub, heeft in Santos medege deeld alleen nog maar te zullen uitkomen in benefietwedstrijden waarvoor hij gevraagd wordit. „Zelfs al zou de directie van de New York Cosmos haar aanbie ding nog aantrekkelijker maken- Ik blijf in Braaüïë. Ik wil mijn familieleven niet opofferen voor vijf, tien of zelfs vijftien miljoen dollar." Alan Ball van Arsenal heeft zich woensdag op de tramsferlijst laten plaatsen. Hij heeft het niet meer naar zijn zin bij de Londense club. Als eerste heeft Manches ter City interesse getoond voor de 67-vouddge international en hui dige aanvoerder van het Engelse elftal. Alan Ball, die in 1971 door Arsenal voor een recordbedrag van 220.000 pond (ruim 1,1 mil joen gulden) van Everton werd gekocht zou 80.000 pond (450.000 gulden) moeten gaan kosten. Ar senal heeft laten weten er alles aan te zullen doen om Alan Ball te behouden. O Aan het edhdtoernooi om hét wereldkampioenschap 1978, toege wezen aan Argentinië, zullen zes tien landen deelnemen. Zij zuilen net als in 1974 in West Duits land het geval was worden in gedeeld in vier groepen. De be slissing werd dinsdagavond in Da kar békend gemaakt door FIFA- perschef René Courte na een vergadering van het organisatie comité voor het toernooi. Gianni Rivera, die moeilijk heden heeft met de voorzitter van zijn ploeg AC Milan en niet op twee trainingen versoheen, lonkt naar het voorzitterschap van de Italiaanse vereniging. President Albino Buticéhi liet maandag we ten er over te denken zijn aande len te verkopen en het voorzitter schap neer te leggen. Rivera ver klaarde dinsdag dath ij 'n syndi caat heeft gevormd dat de aan delen, die automatisch de zeggen schap over de dub betekenen, zou kunnen kopen. De internationale voetbalunie (FIFA) heeft woensdag besloten de Haitiaanse voetballer Francois Joseph geen gratie te verlenen voor zijn gebruik van stimuleren de middölen tijdens de laatste wereldkampioenschappen in West Duitsland. Francois Joseph werd door de FIFA voor een jaar ge schorst. ANTWERPEN Voor zover dlait mag miielt duildlellijk was, dis vo'elttba'lonltm'oeltitnigein tus sen Beligië en Nedler'laind zijn uiit die tijd. De dlarby dier lage IlainteÖan mag oioiilt veile Eondbnd- dluitzemdee dlagenliaing koor.'tsae'htdg stof t'olt d'i'scmssiiie hebben gelboidlein, hoe wijs het be- shiilt is geweest om er iin een tijd', waarin Europa Cupvoetbal 'tdt een reilliigiie werd1 verhe ven, een eiimd 'te maken, is opiniieuw op omd'ubbeilzininiige wijze gebleken. MEXICO STAD De Zuidafrikaanse tennissers Frew M.cMillan en Bob Hewitt hebben van de Mexicaanse regering geen toestemming gekregen deel te nemen aan het wereldkampioenschap dubbelspel van de WCT-groep. De spelers, die dinsdag op een toeristenvisum Mexico waren binnengekomen, moesten Mexico, dat geen contacten onderhoudt met Zuid-Afrika in verband met de apartheidspolitiek, 's middags alweer verlaten. De Mexicaanse regering ontkende dat de twee spelers gearresteerd waren. „Zij zijn als toeristen het land binnen gekomen en hébben het als zodanig verlaten". De deelnemers aan het toernooi om het wereldkampioenschap dubbelspel hébben besloten dat het ivinnende koppel over enige tijd in Dallas zal uitkomen tégen Bob Hewitt en Frew McMillan. In het sfeertje, waarin Nederland zich na 180 min. doelpuntloos kwa- lificatievoetbal ten koste van Belgie naar West Duitsland wurmde, werd weliswaar afgesproken om het nog eens louter, vriendschappelijk met elkaar te proberen, ma gisteren kan geconcludeerd, worden dat het niet verstandig zoü zijn het experiment met een vervolg op te schepen. Bel gie won met 1—0 van de vice-wereld- kampioen en dat was gezien het Belgische zelfvertrouwen mooi mee genomen. De;verliezers heetten Kno bel, Oranje en 20.000 kijkers. Kort om Belgie-Nederland leverde zo weinig hoogtépunten op, dat het duel als kijkspel een flop was. En omdat sprankelend voetbal nog. altijd het aspect is dat vriendschappelijk voet bal bij het grote publiek zo interes sant kan maken dat 't ook financieel verantwoord,,is, beantwoordde deze Belgie-Nederland niet aan het doel. Belgie gaat aanvallen, beloofde Raymond Goethals het voetbalvolk aer lage landen dagen achtereen. Omdat de Belgische coach nia afloop ïtdeneerdo dat je je in het moder ne voetbal zelfs vriendschappelijk moet kunnen, permitteren om op de doelman terug te spelen, zal Goethals aanvallend voetbal op zijn Belgisch bedoeld hebben. Wie weet hoe hoog de Belgen tegeïi Oranje hebben opge- .zien in de da&en dat Michels zijn ploeg tot de/sensatie van het jaar maakte, die kan zich voorstellen hoe gebrand Goèthals er op was succes te oogsten tegen dat zelfde Oranje. Daarom, maar ook omdat Knobel zijn équipe een verjongingskuur had voorgeschreven, kende Belgie-Ne derland nóóit een opportuun soort voetbal, waarin aan beide zijden de aanval werd gepredikt. Met name in het tweede part, werd met mondjesmaat genoten. Daarvóór bracht Van Hanegem als coördinerende man achter Thijssen en Peters op he middenveld in zover- je rust dat tegenspel geboden kon v orden aan het trio. Coeck, Cools, Van Mo,er. Toen de Feyenoorder met een kuitblessure was afgehaakt en "Arntz zijn honneurs waarnam, ver dronk Nederland wat het middenrif betreft. Maar er was meer dat; Oranje tot een minder goede verrichting bracht dan was gehoopt. Na een gesprek met Rensenbrink besloot Knobel de Anderlecht-linksbuiten op rechts te laten spelen. De meedogenloze werk wijze van rechtsback Van Binst lag aan die beslissing ten grondslag. Maar Knobel had over het hoofd ge zien dat Rensenbrink op rechts nog ïooit uit é.e verf kwam en dat Zui- dema op zijn beurt veel gevaarlijker is als rechtsbuiten dan als linksbui ten. Zuidema had in het tweede part eveneens tegen dat hij in de spits werd geposteerd op het moment, dat Knobel Yosmaer opriep voor de falende Kist. Beter Knobel had in Van Kraay als libe ro een goede debutant, die menig frontdienstje opknapte. In de eerste helft, toen Schrijvers een keer Teu gels èn de bal raakte, en in het ver volg. Toen ook al verried Van Binst de venijnige elleboogstoot in het gezicht van Zuidema dat lang niet alle Belgen vriendschappelijke ge dachten koesterden. Niettemin was Nederland zolang Van Hanegem speelde de betere ploeg. Later niet meer. Niet dat Piot daar minder, werk door kreeg, want de Belgische doelman had, omdat Ne derland zelden diep speelde, sowieso een gemakkelijke avond. Maar er was toen wel veel meer onrust. Toen Rijsbergen bij een zwakke trap door zijn enkel ging, haalde Belgie via Coeck, Van Moer en Lambert mo- kerhard uit (1—0) welke achterstand Oranje niet meer ongedaan kon maken. Daarna mocht Jan Everse nog even meedoen voor Thijssen. Op een andere plaats dan hij bij zijn club gewend is. Met middenvelder Everse in de ploeg ging Belgie-Ne derland in de laatste 10 minuten uit als een nachtkaars. De enige, die toen trots was, was Raymond Goet hals. VOETBAL Oud Feyenoord heeft gisteren met 3-1 van Oud Apeldoorn gewonnen. Voor Feyenoord doelpunt ten Vérschoof, Kreyermaat en De Bruin. Vijfduizend toeschouwers za gen Kanselaar voör Apeldoorn te gen scoren. Johan Zuidema in duel met dema kwam eerst als linker- ei welijks uit de verf. DEN HAAG De Nederlandse schaakgrootmeester Jan Timman heeft dinsdag het depot voor disci pline in Nieuwersluis mogen verlaten. De Nederlandse kampioen, die 19 april in Leeuwarden werd aangehou den door de Koninklijke Marechaus see, was daar geconsigneerd omdat hij niet had voldaan aan een oproep voor militaire dienst. Hij heeft, zo verklaarde de legervöorlichtings- dienst, een Jaar tijdelijke vrijstelling gekregen wegens de aanwezigheid van een „bijzonder geval". Timman werd aangehouden nadat hij in de Friese hoofdstad zijn nationale schaaktitel had geprolongeerd. LEIDEN/LEIDSCHENDAM Het beslissingsduel in de vierde klasse B tussen DOCOS en Delfia om de op promotiewedstrijden rechtgevende tweede plaats zal a.s. zondag op het terrein van RKAVV in Leid schendam worden gespeeld. Aanvang twee uur. Voor modebewuste mannen. Prettige bediening, prettige prijzen. Alles bij de hand: -v nappa en suede, ■JB|\ kostuums, pantalons, kolberts,overhemden, vrije tijdskleding. PROVESTE hW Moderne Herenmode I Haarlemmerstraat 149 i f v Leiden EDO-Hermes DVS LEIDEN Zondag a.s. (aanvang 14.30) wordt op het terrein van UVS een beslissingswedstrijd gespeeld tussen EDO en Hermes DVS. Inzet: de tweede plaats in de hoofdklasse A. Raymond Goethals in de wolkenGeorge Knobel toch tevreden ANTWERPEN Morrend trokken de Nederlandse supporters de aloude Bosuil uit. Hun houding viel te be grijpen. Oranje had immers gister avond en in het bijzonder in de tweede helft zelden kunnen im poneren. In de Nederlandse kleed kamer daarentegen louter tevreden gezichten. George Knobel toonde zich uiterst content, zijn pupillen De bondscoach: "Ik bekijk zo'n wedstrijd natuurlijk niet als toe schouwer, maar als trainer. Als coach vond ik de grote winst van vanavond dat de routiniers uit ons elftal de bereidheid hebben getoond om de jongeren behulpzaam te zijn en som migen van die jonge knapen hebben me enorm verrast door de gave pres taties die zij leverden. En al ben ik over iedereen voldaan, vooral Thijs sen, Peters en Van Kraay vond ik er toch bovenuit steken. En laat ik ook Zuidema niet vergeten. Hij deed het eveneens prima." George Knobel wilde na de te leurstellende ontmoeting werkelijk geen kwaad woord over "zijn Jon gens" horen. De bondscoach, die in zijn vijfde interland met het eerste verlies werd geconfronteerd: "Ging het voor rust niet voortreffelijk? Het verschil in fysieke kracht, wisten we toen door pure techniek te nivelleren. Is dat mooi of niet?" Voor het feit dat het spelpeil in de tweede helft bedenkelijk zakte, had George Knobel een reëel excuus. "Toen moesten we der Van Hanegem stellen. Dat scheelde aanzienlijk. Willem was na melijk op het middenveld de leiden de figuur geweest." Maar wilde George Knobel dan geen énkele kritische kanttekening bij dit oranje plaatsen? "Voör de rust wilden we de bal misschien té veel in de ploeg hou den; liepen de aanvallen over téveel schijven. En in de tweede helft zonder Willem was ons mid denveld wat onrustig, waardoor de passes onzuiverder werden. Het speelde toen ook een tikje te aan vallend. Daardoor ontstond er teveel ruimte tussen het middenveld en de achterste vier en werd het uitver dedigen ook moeilijker." Over de volledig falende Rob Rensenbrink zei Knobel slechts: "Ik kon hem op het laatst niet meer vervangen, want ik had al drie wis sels gehad." En daarna, opnieuw: "Het experi ment is geslaagd. Het is dan ook vrijwel zeker dat een aantal Jongeren er bij zal zijn als we op 18 mei in Frankfürt tegen West-Duitsland spelen." Buiten riepen de ontevreden Ne derlandse supporters om Cruijff en Neeskens Gewoonte Nog niet zo gek lang geleden haal de Ernst Happel in België de voor pagina's van alle landelijke dagbla den door de sigarenrokende burgemeester van Brugge, die bin nenkort ook bestuurslid van "Club" wordt, eigenhandig de kleedkamer uit te zetten. En dat terwijl het in België de gewoonte is dat Jan en alleman zich na afloop rond de zich douchende voetballers verdringt. Het was dan ook niet de luid bejubelende 1-0-triomf op de vice-wereldkam pioen die Raymond Goethals er als coach der Belgen toe deed besluiten de kleedkamerdeuren onmiddellijk gastvrij open te laten zwaaien. Het was gewoon gewoonte "Inspecteur Colombo" bleek in de wolken te zijn. Hij roemde niet alleen het spel der Hollanders, maar bovendien sprak hij er zijn twijfels over uit of Oranje mét Cruijff en mèt Neeskens een betere prestatie zou hebben verricht dan de gras groene équipe die Knobel na een drastische verjongingskuur gister avond het diepe induwde. Kortom, Raymond Goethals was apetrots en als geen ander besefte de slimme Belgische ti*ainer dat ieder woord ten nadele van Oranje de eigen zege afbreuk zou dóen. Zei Goethals, terwijl het speeksel van enthousiasme door jde bedompte ruimte sprong: "De wedstrijd van vanavond had. niets met revanche- ge voelens temaken. Wie dat be weert, zit er glad naast. Vanavond was alleen belangrijk voor- de toe komst. Straks, in september, spelen we weer voor het Europees kam pioenschap. Straks wachten ons zware opgaven tegen IJsland en Oost Duitsland. Het ging nu vooral om mijn middenveld. Ooit waren Van Moer, Verheyen en Dockx mijn men sen daarvoor en daarna speelde Pol van Himst voor Dockx. Maar van avond heb ik Coeck, Cools en Van Moer aan het werk gezien. Die mannen hebben gedaan wat ik had verwacht. Daarom was deze wed strijd zo belangrijk voor mij.'Maar kom me nu echt niet aan met die zogenaamde revanchegevoelens. Want geloof me, ook met nul-mul of met één-één zou ik tevreden zijn geweest." Goethals, die zijn verhaal altijd ?n het Vlaams en het Frans afsteekt: "Peters en Thijssen zijn bij Holland de beste debutanten geweest. Zuide ma viel me ietsje tegen. In élk geval was hij minder goed dan ik hem op de TV tegen Juventus bezig heb gezien. En dan natuurlijk Van Ha negem. Wat die man er van kan is alles. Daarom ben ik trots. Trots vooral op mijn middenveld diat de wedstrijd zestig van de negentig mi nuten heeft beheerst." DEN HAAG Het hoofdbestuur van de KNWU heeft Jan Janssen benoemd tot adviseur voor het beroepswielrennen op de weg. Jans sen zal onder andere de sportcommissie van de KNWU adviseren >voor de selectie van de deelnemers aan het wereldkampioenschap profs op de weg. Hij zal bovendien de Nederlandse ploeg bij die wed strijden begeleiden. HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT55 LEIDEN 225 09 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's De Belgische doelman Piot steekt lachend zijn duim omhoog naar Caers, nadat de Belgische verdediging de zaak voor de zoveelste maal heeft geklaard. de ban van Bella Belly

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19