Politiek van V or ster: een ontwikkeling maar geen bevrijding Erg veel vrouwen weten niet wat ze moeten doen bij onderbetaling MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETHAM Leger in Ethiopië is scherp verdeeld DONDERDAG 1 MEI 1975 PAGINA 13 ADDIS ABEBA (SP) Ethïopcê's strijdkrachten zijn scherp verdeeld. Twee van de vier divisies eisen van de Dergue, de regerende militaire raad, dat hij zich voor het eind van de eerste week van mei ontbindt. De twee divisies de Tweede Di visie die in Eritrea is gelegerd, en de derde met Harrar als basis mensen dat de Dergue het land in een chaos heeft gestort sinds het léger in sep tember keizer Haile Selassie heeft afgezet. Ze eisen dat de 120 Dergue- leden naar de kazernes terugkeren "voor ze het hele land verwoest heb ben". Premier Vorster van Zuid-Afrika hoopt een verzachting van de kleine apartheid' te combineren mt een harder recht-en-orde beleid om de gunst van de blanke kiezers te behouden. Het ultimatum dat Vorster zich in november heeft gesteld, is vrijwel verstreken. Hij vroeg toen de wereld Zuid-Afrika „een half laar de kans te geven, u zult verbaasd zijn hoe onze positie dan zal. zijn". Zes maanden later is de wereld inderdaad verrast, maar ze vraagt zich ook verwonderd af, wat nu d&n de positie van Zuid-Afrika is. De verrassing van het afgelopen half jaar is de „ontspanning" in de buitenlandse politiek geweest. Vor ster heeft Liberia bezocht. Hij draait het regime Smith van Rhodesie de duimschroeven aan. Hij ontwikkelt een boeiend spel met rassen, dat uiteindelijk moet resul teren in een „onafhankelijke" rege ringsvorm voor Zuidwest-Afrika (Namibië). Buitenlandse staatshoofden van dezelfde j politieke pluimage doen hun best om Zuid-Afrika te (bevrijden uit zijn isolement. Stroess- ner uit Paraguay, Bordaberry uit Afrikaanse Republiek... Maar hoe staat het met de „interne ontspanning"? Het grote Nico Malan-theater in Kaapstad wordt voor alle rassen opengesteld. Negers kunnen nu gebruik maken van de dure Blauwe Trein en van de Drakensberg Express. Maar tot nu toe is dat alles. In de Kaapvlakten staan de zaken er aanmerkelijk minder bemoedi gend voor. Om half zeven 's morgens reden de bulldozers de krottenwij ken bij Philippi binnen, toen de mannen naar hun werk waren. Sommige mensen hadden nog tijd om enkele eigendommen uit hun golfplaten onderkomens te halen voordat de rupsbanden "de hutten platreden. Anderen waren minder gelukkig. Die nacht regende het op de vrouwen en kinderen die noodgedwongen in de duinen moesten slapen.' Men zou kunnen menen, dat het hier om maatscnappelijke mislukke lingen gaat. Maar de meeste van deze mensen zijn normale fabrieks arbeiders die im naburige steden werken. Het lijkt een zinloze, wrede aktie, wanneer een paar kilometer verder op de politie van Kaapstad spreken van verzac iting van de „kleine apartheidH, Maar jammer genoeg is het niet zonder zin. De krotbewoners mogen zichzelf dan zien als stadsarbeiders, de regering beschouwt hen als leden van Xhosa-stam, wier aanwezigheid in de stedelijke gebieden tijdelijk moet zijn en aan strenge regels onderwor pen. Ieder die geen toestemming heeft gekregen om onder de geldende bepalingen te leven en te werken, moet naar .,huis" terug: in het geval van de Xhosa's betekent dat naar het schrale en overbevolkte „thuisland" Transkei. Lift oftrap Lift of trap De pasjes-wetten, die slechts een werkvergunning van een jaar toestaan, pompen koortsachtig een eindeloze stroom tijdelijke arbeiders terug naar hun „thuisland", al hebben veel van de arbeiders van Philippi dat „thuisland" nog nooit tevoren gezien. Tegelijkertijd trekt een stroom andere arbeiders in tegengestelde richting naar Philippi, wettig of onwettig, met het verbod om hun gezinnen mee te nemen, ten hoogste een jaar, waarbij ze zich in enorme satelliet-wijken rondom de blanke steden moeten vestigen. Dit pompen - wegsturen en ainderen doen toestromen is de kern van de blanke overheersing in Zuid-Afrika. Een Afrikaanse accountant zei tegen mij: „In de economie leerde men, dat de prijzen met de lift omhoog gaan en de lonen over de trap. Dat, gaat in Europa niet meer op, maar hier nog wel". Met andere woorden: het mögran- tenstelsel - steeds arbeidskrachten aantrekken uit een lager ontwikkel de economie en vooi komen dat deze groepen zich permanent vestigen - is een waarborg dat de arbeid goedkoop blijft en de lonen langzamer stijgen dan de inflatie. De armoede van de Afrikaanse thuislanden heeft zo een duidelijke funktie in het geheel: de bewoners worden gedwongen opnieuw ergens naar toe te gaan om een Jaar als fabrieksarbeider te werken. Als die stroom ophoudt, is het gedaan met blank Zuid-Afrika in de vorm zoals wij het kennen. Firagmenltait'iie Voor Zuid-Afrika, dat alles bezit behalve olie, is goud nog steeds de belangrijkste bestaansbron. De prijs van goud ging verleden jaar met 50 procent omhoog, terwijl de kosten van de President Brand Mijn veei miaider stegen. De 12.000 negers die er werken zijn bijna allemaal arbeiders van buiten Zuid-Afrika. Hun ionen zijn met 140 procent gestegen sinds de ..goudprij zen in 1972 begonnen op te lopen. Ze hebbennu een minimum maandloon bereikt \an ongeveer 140 gulden. (Het minimumloon van de 1120 blanke mijnwerkers ging omhoog tot 1400 gulden) Het arbeidersaanbod uit andere landen gaat achteruit., Terzelfder tijd neemt de druk toe om zwarte mijnwerkers geschoold werk te laten doen. Maar elke baan wordt door de blanke mijnwerkersbond slechts met de grootste moeite vrijgegeven. Niettemin gaat de „fragmentatie" opsplitsing van een blanke baan in verschillende zwarte banen onstuitbaar door. De industriële honger naar zwarte geschoolde arbeid nt-eft twee effec ten. Het eerste is de steeds militantere houding van de „alleen- blanke"-vakbonden, zoals bij de spoorwegen en de bouw, en de daaruit voortvloeiende neiging om zich sterk rechts van de regering op te stellen. Het andere gevolg is dat de werkgevers hun arbeidskrachten willen vasthouden (een geleidelijke afbrokkeling van het migranten stelsel) en zelfs graag het ontstaan van erendje zwakte vakbonden zouden zien. Tussen deze 3 vijandige krachten: de onrust onder de zwarte „zwervende" arbeiders, de druk van de grote ondernemers en de reactie van de bevreesde blanke vakbonden, zit Vorster pijnlijk in de knel. Robbeneiland: Twee Afrikanen in Zuid-Afrika. De een speelt hoog en gevaarlijk spel,: de ander zwijgt en wacht zijn kans af. Opperhoofd Gatsha Buthelezi, eerste minister van Kwazoeloe, is de bekendste Afrikaan op het politieke toneel. Robert Sobukwe, leider van het Panafrikaanse Congres tot dit in het begin van de Jaren zestig verpletterd werd; is nu 50 jaar en woont, na tien jaar gevangenschap op het Robbeneiland, nu met streng beperkte bewegingsvrijheid in Kim- berley. Noig steeds geldt hij als een van de -schranderste politici van hei: land. Wat kan volgens hem de „interne ontspanning" opleveren? „Meer kruimels van de tafel van de baas. Vorster 'heeft heus niet bedoeld, dat er in dathalfjaar belangrijke interne veranderingen te verwachten Waren." Sobukwe verwacht wel, dat hét stelsel waarbij bepaalde banen alleen voor blanken toegankelijk zijn, zal afbrokkelen, zij het van onderaf. „Banen die de blanken vrijgeven, nooit banen die een neger baas over een blanke maken. De_ pasjës-wettèn zullen misschien wat verzacht worden, maar strenge regeling van vestiging zal ongetwij feld blijven. De lonen zullen blijven stijgen, maar het verschil met de blanke lonen zal blijven en waarschijnlijk nog groter worden." Volgens Sobukwe betekent de „thuisland-politiek" een ontwikkeling, maar geen bevrijding. Over opperhoofd Buthelezi, die regelmatig scherpe kritiek op de hele grondslag van de „gescheiden ontwikkeling" laat horen, zegt Sobukwe: „Hij is eerlijk, maar hij is al verplicht te werken binnen het beleid van Vorster. Omdat Zijn eigen positie hem dwingt naar oplossingen te zoeken, pleit hij voor een federaal Zuid-Afrika. Maar het zoëken naar oplossingen die alle rassen kunnen accepteren, betekent dat hij op zijn beurt meer water in zijn wijn moét doen." Ki»ezers Alles is aaü het veranderen. Maar het ?ijn onvoorbereide veranderin gen, die soms Uit -e hand lopen. Vorster hoopt waarschijnlijk een verzachting van de „kleine apart heid" te combineren met een harder recht-en-orde beleid om de gunét van de blanke kiezers te behouden: Hierin schuilt het.: gevaar dat er mogelük alleen van de verharding van zijn politiek iets komt. Het politieke probessen opleveren en het nieuwe, vastbéslöten streven in Natal naar vakbonden waar alle rassen lid van kunnen zijn, zal hem misschien verleiden tot een nieuiwe uitbarsting van onderdrukking. De Afrikaanse thuislanden wijzen hun afhankelijke rol af en hun steeds toenetnende verpaupering moest uit eindelijk wel leidien tot geweldda- dighéid. OpperhoofdButhelezi waarschuwt blanke liberalen om. Vorsters streven naar! ontspanning in zuidelijk Afrika niet belachelijk te maken. Maar hij benadrukt dat alleen binnenlandse veranderingen dit buitenlandse be- lèïd geloofwaardig kunnen maken voor het buitenland. De grote moeilijkheid bij de interne kwestie is, dat er eenvoudig niet onderhandeld kan worden over het fundament van de blanke overheer sing: het hele stelsel van de pasjes-wettén en de vestigingsver gunning voor de zwarte werkkrach ten. Zélfs niet als de blanken bereid zouden zijn de rassendiscriminatie uitte bannen uit sport, cultuur, vervoer en alle andere zaken van het dagelijkse leven. En daartoe zijn de meeste blanken nog niet bereid. Overigens is de verkoop van geweren aan blanken verleden jaar nog sneller gestegen dan de prijs van het goud... Observer-dienst ADVERTENTIE Deze week heeft het MCNV voor 1,5 miljoen gulden aan hulpgoederen verzonden naar de Voorlopige Revolutio naire Regering van Zuid-Vietnam. Per vliegtuig is 1000 kg kinine, 22000 blikken babyvoeding en een grote hoeveel heid antibiotica, anti TBC middelen en vitamineprepara ten verstuurd en per schip 120 ton melkpoeder. Het MCNV draagt hiermee bij aan de bestrijding van de direkte nood van de bevolking van Zuid-Vietnam. Voor nieuwe, dringend noodzakelijke hulpzendingen, is zeer Veel geld nodig. Stort uw bijdrage op postgiro t.n.v. de penningmeester MCNV-Amsterdam o.v.v. 'advertentie' Dit ultimatum verklaart ook waarom plotseling in Addis Abeba de geruchten weer opduiken dat de Dergue de gevangen gehouden keizer terecht zal stellen en misschien de "(bloedige zaterdag" uit november zal herhalen, toen zeventig vooraan staande Ethiopiërs werden doodge schoten. In de Ethiopische hoofdstad zitten meer dan 350 politieke gevan genen. Tot de crisissfee'r draagt nog bij dat de Derde Divisie in Eritrea de Dergue een tien punten tellend pro gramma heeft voorgelegd, waarin zij onder meer een onmiddellijk be stand en serieuze vredesbesprekin gen met het Eritrese Bevrijdings front (ELF) eist. Een tweede eis is, dat, de Dergue het .recente plan voor nationalisering van alle grond wijzigt. Militairen en oud-militairen zouden hun grond niet mogen verliezen, zo verlangt de derde divisie. Als argument daarvoor voeren de ontevreden militairen aan, dat zij hun land indertijd hebben gekregen in plaats van een pensioen. Nog afgezien van deze interne te genstellingen kampt de legerleiding met nog twee grote problemen. Een groot deel van het land wordt geteis terd door droogte. De situatie is naar verluidt ernstiger dan tijdens de droogte in de provincie Wollo. (Se lassie's geringe aandacht voor de el lende in Wollo was vorig jaar een vam dé- redenen voor de militaire staatsgreep). Aangezien het over heidsapparaat nauwelijks functio neert én de boeren en landeigenaren in het onzeke're verkeren over hun toekomst is bovendien de opbrengst van de oogst sterk gedaald. Dat maakt het voedseltekort als gevolg van de droogte nog nijpender. Het tweede knellende probleem is dat in steeds meer provincies ge wapend verzet op gang komt. Afge zien van Eritrea over het verloop van de strijd daar wordt de laatste tijd weinig vernomen wordt nu al in vier provincies gevochten. En de Dergue heeft dan wel de toezegging van de Verenigde Staten gekregen, dat zij voor zeven miljoen dollar aan wapens en munitie kan krijgen, maar daarvan is nog niets aangeko- Naar verluidt is de Dergue er zeer verontwaardigd over, dat de Ameri kanen deze wapenverkoop bekend hebben gemaakt, de Dergue wilde liever niet weten dat het zich voor wapenhulp tot Washington had ge wend. En al even boos waren de Ethiopiërs over de openlijke Ameri kaanse voorwaarde voor verdere le veranties, namelijk dat de Dergue eerst zou moeten tonen bereid te zijn tot onderhandelingen over vre de in Eritrea. OBSERVER-DIENST r Minister Boersma van Sociale Zaken is de initatiefnemer ge weest van de wet gelijke beloning man en vrouw. Zijn ministe rie geeft een folder uit waarin de procedure staat beschreven ivat werkende vrouwen kunnen ondernemen wanneer ze het gevoel hebben dat ze tekort worden gedaan. Sinds op 20 maart J.l. de wet op gelijke beloning in werking trad, hebben vrouwen recht op hetzelfde loon als mannen die ongeveer hetzelfde werk doen. De meeste werkende vrouwen weten echter niet; precies wat ze kunnen ondernemen als ze het gevoel hebben dat ze tekort worden gedaan. Het ministerie van Sociale Zaken! heeft daarom een voorlichtingsfolder uitgegeven waarin de hele procedure duidelijk wordt beschreven. De brochure bevat ook een briefkaart waarmee men bij de Commissie voor Gelijk loon voor vrouwen en mannen, Lange Vobrhout. 27a, Den Haag een formulier kan aanvragen, wanneer eeen gesprek met chef of directeur over een redelijk geachte loonsverhoging niet bevredigend is verlopen. Maar voor het zover is is het belangrijk om de volgende punten in aanmerking te nemen. Stel: voelt zich-tekort gedaan.—De man die in uw bedrijf precies hetzelfde werk doet, verdient meer dan u. En hij maakt evenveel uren en kan zich evenmin beroepen op meer dienstjaren of betere presta ties. Dan is de oorzaak eenvoudigtJ wordt duidelijk tekort gedaan. Moeilijker wordt het als er niet zo'n mannelijke collega is. U mag uw positie dan gaan vergelijken met die van een andere man in het bedrijf. Misschien doet hij niet hetzelfde werk, maar is het toch van gelijke waarde bij voor beeld doordat het even zwaar moeilijk of inspannend is. Ook dan kunt u in principe aanspraak op hetzelfde loon maken. Is ook zo'n collega niet te vinden, dan mag u zich vergelijken met een man in een ander bedrijf binnen uw bedrijfstak., Wel moet u rekening' houden met èen eventueel verschil in loonpeil tussen het bedrijf waar u werkt en dat van dié rrian. Stel dat het gehele personeel in dit laatste bedrijf tien procent meer verdient dan u en uw collega's. In dat geval kunt u pas klagen als u meer achterstand op die- man heeft dan tien procent. Ho$ toon Je bij deze moeilijke gevallen-nu aan wat werk van gelijke waarde is? Dat is Inderdaad niet eenvoudig. Maar de bureaus van de Loontechnische Dienst van het ministerie van Sociale Zaken kunen u daarbij helpen. STAP EEN: Ga naar uw personeelschef of uw werkgever. Leg hem uw probleem pit. Noem de mannelijke collega's met wie u zich vergelijkt. Komt u er samen biet: uit, dan moet u zich voorbereiden op: STAP TWEE: Als georganiseerde kunt u eerst nog die Vakbond inschakelen. Maar u kunt ook bij de Commissie voor Gelijk Loon in Den Haag (adres zie bóven) een formulier aanvragen. Als u het formulier ingevuld terügstuurt krijgt}: u gratis advies. STAP DRIE: De commissie waarvan een ambte naar van de Loontechnische Dienst voorzitter is bestaat uit twee vertegenwoordigers van de vakbewe ging én-twee van ^werkgeversorgani saties. Na het ontvangen van uw vragenformulier zal de commissie uw werkgever om inlichtingen vragen. En in veel gevallen zal een ambtenaar ter plaatse een onderzoek instellen. Na het bestuderen van alle. gegevens komt de commissie tot STAP VIER Zij geeft advtes u en uw werkgever krijgen het toegestuurd. Laten wij aannemen dat ze uw klacht terecht vindt en dat ze dus uw werkgever adviseert om meer loon te betalen. Uw baas kan het advies opvolgen, maar als hij het niet doet wat dan? STAP VIJF U stapt naar de kantonrechter met het advies van gelijk loon v< mannen. U moet dit echter wel doen binnen drie maanden nadat u het advies hebt gekregen. Anders moet u weer opnieuw een advies aanvragen. Soms is een georganiseerde werk neemster volgens de CAO verplicht naar een z.g. CAO-geschfflencommis- sie te gaan in plaats van naar de kantonrechter. Informeer even bij be vakbond. STAP ZES De kantonrechter of eventueel de CAO-geschillencommissie doet ver-' volgens een uitspraak. Is die in uw Wait u nog weten moet Wees niet bang dat de klacht by de Haagse Commissie uw werkgever misschien onplezierig stemt. Hij kan trouwens ook blij zijn met een onpartijdige uitspraak. In elk geval hoeft u niet bang te zijn voor ontslag om die reden. Als u protesteert zal.de directeur van het Arbeidsbureau nooit akkoord gaan met dit ontslag. De stajp naar de kantonrechter begint met het verzenden van een verzoekschrift aan de rechter. U mag dit zelf doen. Maar u kunt beter een advocaat of een deurwaar der in de arm nemen. Als men weinig verdient kan men gratis rechtsbijstand krijgen. Bij het stadhuis weten ze er meer van. Als u geen baan voor alle of voor hele dagen hebt en u dus part-time bent, dan gelden die 'gelijk-lonn regels net zo goed. Maar dit natuurlijk wel in verhouding tot de gewerkte uren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13