JVietcong wijst verzoek om vrede af CKü Pinochet verliest de greep op Chili 'Complot' tegen Harold Wilson? tSoares uit scherpe kritiek »p houding communisten Ondanks dringende oproep van Frankrijk Sexshows betaald uit de kantinepot r NSDAG 29 APRIL 1975 PARIJS Ondanks een dringende oproep van Frankrijk on verwijld vredesonderhandelingen te beginnen, hebben Noord- Vietnam en de Voorlopige Revplutionaire Regering (VRR) gis teren het verzoek om vrede van de nieuwe Zuidvietnamese president Doeong Van Minh afgewezen. Een beeld van de slag om de Newport-brug op twee km van Saigon. Een gewonde regeringssoldaat wordt in veiligheid gebracht, terwijl andere troepen dekking zoeken achter de trottoirband. Aan het eind van de brug bevond zich een machinegeweernest van de Vietcong. opg Kom volle- Do. I r>j Grootspraak en dominerende houding" LISSABON De Portugese socialistische partijleider Mario Leir >oares heeft in een interview met een dagblad gezegd dat de irtstt verkiezingsoverwinning voor zijn socialistische partij een 'enor- Hei ae nederlaag' voor de communisten betekent. htbif verweet de communisten groot- Hei raak, het innemen van een domi- d« irende houding tegenover de ar- bd< eddersklasse en pogingen „een cen- ailisme zonder democratie" te in- alileren. Zijn opmerkingen worden na- Jk gezien als bedekte kritiek op dat v- eel \-an de beweging der strüdkrach- r n dat nauwe samenwerking met de pmmunisten voorstaat. Als we kijken naar de positie die communisten bezitten in bijvoor- '•fceld de nieuwsmedia en het over- eidsapparaat. of naar hun propa- Macao en een voor de Portugese wii mdamethoden, waarbij de steden bedders in het buitenland zitting heb- Vet tienmaal zoveel communistische ben in de assemblee. Daar de kieswet socialistische affiches zijn bedekt, het ministerschap en het lidmaat schap onverenigbaar verklaart zullen 3a als we dan bedenken dat j ;t|in moeten we toch tot de conclusie cretarissen in de regering moeten dat er voor de communisten kiezen tussen hun ministerspost, en ,n}ts erg slecht is gegaan", aldus de zetel in de assemblee die ze in de verkiezingen hebben veroverd, Hij verklaarde dat zijn partij het ?kct met de beweging der strijd- Geen eevolffi sche rachten waarbij de MFA de ko- o.aj lende drie tot vijf jaar een leidende s ji behoudt Zetels De zetelverdeling in de 250 zetels tellende constituerende vergadering nu officieel als volgt: socialisten 116; PPD (middengroepen) 80; communisten 30; CDS (centrum rechts) 16; MDP 5; ÜDP 1. Behalve deze 248 afgevaardigden zal nog een vertegenwoordiger van Een hoge functionaris uit leidende zal blijven naleven, militaire kringen in Portugal heeft er zaï nu een evenwicht ont- gisteren gezegd dat de verkiezings- tussen de militairen en de poli- uitslag, waarbij de gematigd linkse eke partijen, zo meende hij partijen als overwinnaar uit de bus Soares drong aan op voorzichtig- kwamen, geen gevolgen zullen hebben eid bij de ontwikkeling Jaldstische samenleving dat Portugal in een isolement oriënteerde politiek peel èelandt. Pogingen een socialisme te leiders, ouwen dat Portugal zou Isoleren van oropa en de rest van de wereld zou ui Portugal „een soort Albanië ma- zonder onmiddellijke vooruit- dat de socialistische partij ichten op verbetering van de levens- landaard1". de grote invloed die het leger heeft noch op de communistisch-ge- de militaire Brigade-generaal Carvalho ver klaarde dat de revolutie „ons socia lisme" zal blijven nastreven, en zei groot MARIO SOARES aantal stemmen had gekregen omdat sommige mensen het socialisme van het leger hadden verward met de so cialistische partij. Carvalho zei dat de verkiezingsuit slag geen invloed zou hebben op de inhoud van de ontwerp-grondwet die de militaire leiders reeds hebben op gesteld. ..Het parlement moet de wil van de volksmassa vertegenwoordigen", zo zei Carvalho tijdens een persconfe rentie in het verkiezingscentrum in Lissabon. Op die vraag van Journalisten of de voorwaarden, vastgelegd in de ver klaring van de VRR van 26 april, ver vuld zijn door de verkiezing tot Zuid- vietnamees president Doeong van Minh en diens voorstel vredesonder handelingen te beginnen, antwoord de de Noordvietnamese ambassadeur in Frankrijk, Vo Van Sung: "Geen Sung en het hoofd van de verte genwoordiging van de VRR in Pa rijs, Pham Van Ba, waren door de Franse minister van buitenlandse zaken, Sauvagnarques, ontboden op zijn ministerie. Namenes de Franse president Giscard d'Estaing, verzocht hij hun dringend akkoord te gaan met politiek overleg op zeer korte termijn. Pham Van Ba zei na afloop van zijn onderhoud met Sauvagnar ques dat "iedereen die de kwestie- Vietnam wil regelen, eerst de voor waarden moet nakomen die in de verklaring van de VRR van 26 april zijn vastgelegd". Deze voorwaarden zijn: de V.S. staan volledig achter de uitvoering van het Parijse vredesak koord van 1973. Van het Vietnamese volk. De regering in Saigon die "een werktuig van het Amerikaanse neo kolonialisme is", verdwijnt. Amerika De Noordvietnamese ambassadeur in Frankrijk, Vo Van Sung, zed dat de bevolking van Zuid-Vietnam zal blijven ljden "zolang de regering in Saigon, haar oorlogsapparaat en dwang- en onderdrukkingssysteem - onder welke vlag dan ook - instond zal houden". Daarom aldus Sung, moeten de regering in Saigon en haar oorlogsapparaat verdwijnen en moe ten de V.S. al hun strijdkrachten uit Zuid-Vietnam terugtrekken en een einde maken aan hun invloed in dit land. Minister Sauvagnarques, zei later tegen verslaggevers dat de voorwaar den die door Noord-Vietnam en de VRR voor het tot stand komen van een politieke regeling zijn gesteld, naar de mening van Frankrijk ver vuld zijn. Daarom, aldus de minister, Kennedy toch presidents kandidaat WASHINGTON De fractieleider van de Democraten in (het Ameri kaanse Hu's van Afgevaardigden, Thomas O'Neill, heeft gister avond in een televisie-interview oorspeld dat senator Edward Ken nedy kandidaat zal zijn voor het presidentschap. Op de vraag of Kennedy geïnte- tesseerd wais in de voordracht van zijn partij voor de opvolging van Ge rald Ford in 1976, antwoordde O'- Nell: 'Heel, heel beslist". Kennedy zei vorig Jaar in Boston dat hij niet zou streven naar de Demo cratische partij voordracht in 1976. 'Ik zou verbaasd zUn als Ted Ken- redy niet de voorgedragene zal zijn. Ik denk dat hij bij de eerste stem ming de voordracht krijgt en ik denk ook dat hij tot president van de Verenigde Staten wordt gekozen', zei O'Neill in het programma 'Was hington straight talk'. Syrië valt fel uit tegen Irak DAMASCUS Een woordvoer- n de Syrische regering heeft isteren Irak ervan beschuldigd, 35 en terechtgesteld te hebben een nieuwe vervolging van po- itieke tegenstanders. De Syrische 'oordvoerder verwacht, dat meer ar- estaties cn terechtstellingen zullen olgen. Irak heeft nog niet gereageerd op beschuldiging, de laatste in een [roeiende oorlog met woorden tussen rië en Irak over him geschil over grensrivier de Eufraat. Volgens de Syrische minister van porlichting, is de nieuwe golf van wvolgingen'' in Irak ontketend na- kt vlugschriften waren verspreid in Iraakse hoofdstad waarin de lei- !lng van de Baaspartij werd aange- 'allen. "Wij verwachten meer liqui dities en meer arrestaties omdat de traten van Irak vol liggen met vlug- chriften waarin he bewmo wordt eroordeeid", aldus de Syrische mi nister. SANTIAGO Burgerpolitici ma ken zich al gereed om het roer over te nemen van generaal Augusto Pi nochet, die niet bij machte blijkt Chili van de economische ondergang te redden. Vorige week kondigde de regering van Pinochet een aantal bezuinigingsmaatregelen (opgesteld door de conservatieve Amerikaanse econoom Milton Friedman) aan, die ten doel hebben de waanzinnige in flatie te stoppen en het land alsnog van een volledig bankroet te redden. De overheid zal onder andere min der besteden, waardoor nog eens tienduizenden Chilenen worden toe gevoegd aan het leger werklozen. Vorige maand stegen de kosten van levensonderhoud met 21.2 pro cent. Gaat dat zo door dan komt dat neer op een inflatie in een Jaar tijd van meer dan negenhonderd procent. Enkele gigantische prijsverhogin gen zijn het gevolg van de keus van de junta voor het vrije-markt-me- chanisme, waarbij werd afgerekend met Allendes systeem van subsidies om zo allerarmsten te beschermen. Rijst bijvoorbeeld is sinds de staats greep van Pinochet in september '73 21.027 procent duurder geworden, melk 17.566 procent en suiker 17.400 procent. ADVERTENTIE Heel veel mensen I weten het al, Philips batterijen De internationale financiële posi tie van Chili is een chaos. Volgens het Internationale Monetaire Fonds bediroeg Chdili's valutareserve begin dit jaar minus 613 miljoen dollar. In februari verwachtte de regering zelf dit jaar nog een tekort op de beta lingsbalans van 1250 miljoen dollar. De Chilenen hadden er sterk op gerekend dat hun crediteuren hun meer tijd zouden geven om de schul den over 1975 af te betalen. Het be sluit van de Westeuropese landen,v onder aanvoering van Engeland en Italië, om Chili dat te weigeren, is dan ook gruwelijk hard aangeko men bij de junta. Tekenend is ook wel de uitslag van een opiniepeiling, onlangs gepubli ceerd in het behoudende blad El Mer- curio in Santiago: van elke tien Chi lenen wil er één het laind verlaten. De vlucht van de tegenstanders van de junta en de politieke moorden in de afgelopen maanden hebben er voorts toe geleid, zo blijkt uit de sta tistieken, dat Chili een tekort aan heeft. Tegen honderd vrou- staan nog maa zal Frankrijk blijven aandringen op een politieke oplossing. De Zuidvietnamese vluchtelingen die naar de V.S. zijn of worden ge bracht, zullen aanvankelijk op drie militaire bases worden onderge bracht. Het ministerie van Defen sie in Washington liet gisteren weten dat deze drie bases de luchtmachtba sis Eglin in Florida, Fort Chaffee in Airkansas en Camp Pendileton in Ca lif or nië - tijdelijk 60.000 mensen kunnen herbergen. Volgens het Pen tagon zijn er tot dusver 40.000 vluch telingen uit Zuid-Vietnam geëvacu eerd. Zij bevinden zich op de eilan den Wake en Guam en de lucht machtbasis Clark op de Filippijnen. Volgens de huidige plannen zullen er maximaal 132.000 vluchtelingen, voor het grootste deel uit Vietnam maar ook een aantal uit Cambodja, naar de V.S. worden gebracht. Generaal-majoor Winant Sidle, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie, zei dat er een grote aanval op Saigon ophan den is. Hij baseerde deze mening op het feit dat de activiteit van de Noordvietnamese eenheden en troe pen van de VRR in het gebied van Saigon sterk is toegenomen. Phnom Penh Frankrijk heeft zijn contact met de ambassade in Phnom Penh verlo ren en aan de V.N. verzocht te hel pen bij het redden van de 610 Fran se en buitenlandse vluchtelingen die er al elf dagen in vertoeven, zo heb ben Franse functionarissen in Pa rijs gezegd. De verbindingen met de ambassade zijn sinds zaterdag verbroken. In de ambassade hebben 515 Fransen en 95 buitenlanders hun toevlucht gezocht. Frankrijk heeft de Rode Khmer, die Phnom Penh heeft bezet, ver zocht evacuatie van de vluchtelingen toe te staan omdat enkelen dysente rie hebben. De Franse regering maakt zich zorgen om de vluchtelingen en heeft de Rode Khmer herhaaldelijk verzocht toe te staan dat er vers voedsel, water en medicijnen naar het gebouw worden gebracht. Doden in Belfast BELFAST Bf afzonderlijke voor vallen in Belfast zijn gisteren twee mannen doodgeschoten, onder wie ten leider van het officiële Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Aan de zuidkant van de stad na men twee mannen zonder waar schuwing een groep arbeiders onder >-uur die aan een spoorlijn werkten. Twee arbeiders werden gewond, van wie de een zo zwaar dat hij overleed voordat er medische hulp kon wor den geboden. Elders in de stad schoot een man de 40-jarige Liam Mac- Millan dood, bevelvoerend officier van de IRA in Belfast. Prins Charles van Engeland verlaat hier wat bemodderd de goudmijn van Yellowknife in de Verenigde Staten na enkele honderden meters onder de grond te hebben vertoefd. Londen In Britse Labourkringen vreest men wat een komplot van de linkervleugel wordt genoemd tegen partijleider Harold Wilson, die op ait ogenblik een topconferentie van Gemenebestlanden bijwoont op Ja maica.' Morgen komt het partijbestuur in speciale zitting bijeen om uit te maken of het partij-apparaat zal v orden ingeschakeld voor een landeiyke anti-EG-campagne. Nog p»en maand geleden besloot het bestuur, op verzoek van partijleider Wilson, dat het partij-apparaat een neutrale houding aan zal nemen tiidens de referendum-campagne. Door de afwezigheid van premier Wilson en minister Callaghan van Buitenlandse Zaken, heeft de linker- v-eugel de meerderheid in het partijbestuur. Afgelopen zaterdag besloot het congres van de abourpartij in Londen de kiezers te adviseren nee te stemmen in het komende EG-referendum dat op 5 juni wordt gehouden. Er is echter niet besloten dat het partf-apparaat voor de anti-campagne zou worden ingeschakeld. Het partijbestuur zou pas over drie weken bijeenkomen. De linkervleugel heeft er echter op gestaan eerder theen te komen. De houding van de liiikervleugel met ministers als Benn en Shtfre van Industrie en Handel beeft veel ongenoegen gewekt binnen de Labourpartij Minister David Ennals, die minister Callag- han tijdens zijn afwezigheid ver- vangt, neeft een fel protest laten horen. Hii zei diep te betreuren dat het partijbestuur een belangrijke aangelegenheid als deze opnieuw wil bespreken zonder de aanwezigheid van de partijleider. ADVERTENTIE Philips batterijen, een van die dingen die Verhinderd De Italiaanse auto riteiten hebben naar zij zeggen ont voering verhinderd van de Westduit- se ambassadeur Hermann Meyer Lin- derberg door buitenlandse terroris ten aldus het Italiaanse persbureau Ansa. Omstreeks 10 april was men achter het komplot gekomen, dat nog geen week later uitgevoerd zou worden. De ontvoering werd voorko men door scherpere bewaking van de Westduitse ambassade en het huls van de ambassadeur. Cyprus ter sprake Griekscypri- sche en Turkscyprische leiders zijn gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad besprekingen begonnen en zijn overeengekomen een commissie van deskundigen te vormen, die tot taak heeft te onderzoeken op welke wijze de twee volksdelen van Cyprus samen kunnen leven onder een cen trale regering. Veroordeeld Een Jordaanse mi litaire rechtbank heeft 26 Palestij- nen tot gevangenisstraffen veroor deeld omdat zij lid zijn van de guer rillabeweging, zo heeft een woord voerder van de PLO meegedeeld. Hij zei dat dit Jordaanse optreden rechtstreeks in strijd is met de reso luties die vorig jaar oktober op de Arabische topconferentie in Rabat waren genomen en waaronder de PLO als de vertegenwoordiger van het Palestijnse volk werd erkend. Arafat in Moskou Jasser Ara fat, de leider van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO), is gister avond aan het hoofd van een delega tie van de PLO in Moskou aangeko men. Van Arabische zijde is verno men dat Arafat met de Russische leiders zal praten over de rol die de PLO zal spelen als de Geneefse vre desconferentie eenmaal hervat is. Ondersteuning In Chili is dit weekeinde een antimarxistisch "breed burger-front" opgericht ter ondersteuning van de Chileense junta. Op de oprichtingsvergadering waren vertegenwoordigers uit alle provincies, alle beroepsverenigin gen en van Jeugd- en vrouwenbewe gingen aanwezig. Bij Britse leger in Ulster LONDEN Het commando van het Britse leger in Noord-Ierland heeft een onderzoek gelast naar beschuldi gingen dat er sex-voorstellingen wor den gegeven in Britse legerkampen in Ulster. Volgens een krant in Bel tast hebben sommige kampen elke week een dergelijke show, om de ver veling van de soldaten te verdrijven. Het programma zou voornamelijk bestaan uit striptease en het draaien van pornografische films Meisjes Lebben verklaard ongeveer 150,- Opel's lintjesregen 1975 wie zijn er dit jaar onderscheiden? Kijkt u naar pag. 10. In de showrooms van Het Motorhuis Leiden - Vondellaan 80 telefoon 071—09313* Katwijk - Ambachtsweg 1 telefoon 01718—71046 Voorschoten - Kon. Julianalaan 46 telefoon 01717—2236 ziet U waarom deze onderscheidingen zijn uitgereikt. J tp hebben ontvangen als striptease- canseres. Een van hen zei zelfs als zodanig te zijn opgetreden in t cen trale hoofdkwartier van het Britse leger in Lisburn en in het regionale hoofdkwartier in Belfast. Ze zei voorts: 'De soldaten raakten zeer opgewonden, maar ze mochten ons niet betasten". Volgens de Noordierse krant beta len de soldaten geen toegangsprijzen. De meisjes worden betaald uit de kantinepot. Een legerwoordvoerder heeft verklaard dat de welzijnsdienst regelmatig voor familie-amusement zorgt. "Bekende artiesten treden daar bij op, maar daar zijn geen strip- teasedanseressen bij en we draaien cok geen pornografische films", al dus de woordvoerder. De militaire politie zal deze week in teams de verschillende legerkam pen afreizen om de beschuldigingen ter plaatse te onderzoeken. Een com mandant van zo'n kamp gal als zijn reactie: 'De jongens vervelen zich behoorlijk hier. Ik zou het echter niet aandurven om een sex-show te orga- .niseren, omdat de kans op muiterij dan veel te groot is". McCord komt weldra vrij WASHINGTON James McCord. één van de inbrekers in he' Water- gategebouw van de democraten in Washington, heeft strafverminde ring gekregen. Op last van rechter John Sirica zijn de vijf jaar gevangenisstraf waar toe McCord op 9 november 1974 werd veroordeeld, teruggebracht tot vier maanden. McCord, die al tachtig dagen in detentie heeft doorgebracht in de gevangenis van Allenwood in Penn sylvania, komt daarom nog in april op vrije voeten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9