Nieuwe burgemeester voor Rijnsburg versleept benoemd Sancta Maria wil 100 bedden minder Duitse anarchist dreigt Zweden DRS. W. K. DE ROOS (ARP) Woonboot naar HONDSE BAAN Valkenburg Dure klap PAGINA 4 DINSDAG 29 APRIL 1975 RIJNSBURG (BARRADEEL) Het burgemeesterloze tijdperk van Rijnsburg is voorbij. Met ingang van zestien mei is drs. W. K. de Roos, nu nog eerste burger van Bar- radeel, een gemeente in Friesland, die wordt gevormd door vijf dorpen, benoemd. De heer De Roos is éénenvijftig jaar, getrouwd en heeft twee zoons: Wilfred, veertien jaar en Peter negen jaar. De nieuwe burgemeester is gereformeerd en lid van de Anti Revolutionaire Partij. Omstreeks vijf uur gistermiddag kwam de benoeming van drs. De Roos af. Tijd om „even" op en neer te rijden naar de Friese gemeente was er niet. Maar in een ruim half uur durend telefoongesprek kwamen we toch wel enkele din gen van Rijnsburgs eerste burger aan de weet. Twaalf Jaar is drs. De Roos bur gemeester geweest van Barradeel, een gemeente, die in de omgeving van Harlingen, aan de waddenkust, ligt. "Als je ergens twee ambtsperio den hebt gezeten, moet Je weer eens wat nieuws beginnen. Het houdt een mens fris als hij steeds eens wat an ders onderneemt. Ik kom in een fijne gemeente. Rijnsburg is een dynami sche platts waar het hart van Hol- Innd onstuimig klopt," aldus drs. De Roos. Kent hij Rijnsburg dan zo goed? Drs. De Roos: "Nou, nee, dat niet. Ik ben er wel een paar keer geweest en ik heb nogal wat gelezen over de plaats. Wel ken ik de problemen waarmee Rijnsburg te kampen heeft. De minister heeft mij dan ook de opdracht gegeven de ontwikkeling zo goed mogelijk te begeleiden. De schaarse grond moet worden aan gewend voor noodzakelijke kassen bouw en een deel ook voor woning bouw. In Rijnsburg kom ik krap in de grond te zitten, in Barradeel is het net andersom. In mijn nieuwe gemeente zitten de mensen elkaar op de lip, in Barradeel hetoben we juist te weinig inwoners." Het inwonertal van Barradeel is de laatste tijd dalend. Nog niet zo hn"! erg lang geleden telde deze ge meente ruim zevenduizend zielen. Op di: moment heeft Barradeel zeven enzestighonderd inwoners. Burgemeester De Roos kan alleen maar vermoeden wat hiervan de oor zaak is. "Barradeel," zegt hij, "is een eenzijdige, agrarische gemeente, met een structurele werkloosheid. Twaalf jaar lang heb ik geprobeerd te be vorderen de tuinbouw tot ontwik keling te brengen. Ik heb getracht W Bilandere naar ons gebied te ha len. Naar mijn idee ben ik daar a-" dig in geslaagd. De laatste tijd 7 'i we echter een gemeente gewor dt met veel pendelaars, dus een woongemeente." "oe staan zijn vrouw en kinderen tegenover de verhuizing? "Mijn benoeming," zegt drs. De Poos. "is met gejuich ontvangen. We p n naar een mooie streek. Boven- d; n kan mijn oudste zoon. die een gymnasium bezoekt, nu dichterbij huis studeren. In Friesland moet h>' iedere dag twee uur reizen van huis naar school en terug. Dat is straks allemaal achter de rug." Afbraak Binnenkort zal worden begonnen met de afbraak van oude woningen in de Gelevinkstraat te Nieuw-Vennep. Het betreft hier de huizen tussen de groentehandel Van pst en modemagazijn Van Gronin gen. Hiervoor in de plaats komt een aantal winkels, dat min of meer kan worden gezien als een start van een compleet winkelcentrum in het hart- |e van Nieuw Vennep. De winkels Hen eigendom zijn van een combi natie gevormd door winkeliers en als één geheel optreden. Er komen o.a. een zaak in dieren- en tuinbenodig- heden, een drogist annex babyarti kelenshop, een kunstnijverheidszaak, een schildersbedrijf en huisvlijt. Het wordt een ogenblik stil aan de andere kant van de lijn. Dan klinkt het bedachtzaam: "Maar ik geloof, dat we één nadeel hebben. We zijn stuk voor stuk grote liefhebbers van zeilen. Hier op de Friese meren kun je dat geweldig doen. Maar of dat in Rijnsburg ook nog kanIk hoop in ieder geval, dat we er lekker mee kunnen doorgaan. Misschien dat we op de Kagerplassen onze Jjobby kun nen beoefenen." Zijn eerste levensjaren heeft drs. De Roos doorgebracht in Bandoeng. In deze plaats werd hij geboren als kind van Friese ouders. Als "jochie" kwam hij naar Nederland. Vóór de heer De Roos burgemeester werd, was hij leraar aan een HBS en een middelbare landbouwschool. Deze functie combineerde hij met die van adjunct-secretaris van de provincia le ARP. Zijn allerlaatste opmerking: "Ik hoop. dat er in mijn nieuwe omge ving een goede intergemeentelijke sa menwerking is want daar ben ik sterk voor." Drs. W. K. de Roos met vrouw en kinderen. Hij is per 16 mei benoemd tot burgemeester van Rijnsburg. ALPHEN AAN DEN RIJN Het zoeken naar een weggelopen hond heeft de Alphense politie handenvol werk bezorgd. Toen de bemanning met een auto op zoek ging dacht zij een goede kans te hebben het dier te vinden op een opgespoten terrein in Ridder- veld. Daar begonnen de moeilijkheden voor de agenten. Na enig zoekwerk, zonder resultaat overigens, besloot de beman ning koers te zetten naar een andere omgeving. Wegrijden bleek echter onmogelijk, omdat de au^o tot de assen was weggezakt in het mulle zand. Geen nood. De hulp werd ingeroepen van een tweede politie wagen. Maar wat die ook deed de auto bleef vast zitten. Erger nog, ook deze wagen zakte weg en kon niet meer heen of weer. Opnieuw werd assistentie gevraagd. Een derde politiewagen kwam de helpende hand bieden. Met veel duw- en trekwerk zag de be manning hiervan kans de eerst te hulp geschoten auto los te krij gen. In de andere wagen was geen beweging te krijgen. Ten einde raad werd er toen maar een beroep gedaan op de Bervo, die met behulp van een kraagwagen de politie-auto weer op de weg zette. STOCKHOLM (AFP) Een lid van de Westduitse anarchistische Baader-Meinhofgroep heeft geëist i'at de Duitse autoriteiten een vlieg tuig met minstens 25 zitplaatsen aan de groep beschikbaar stellen. Het toestel moet morgenmiddag om één uur gereed staan op het vliegveld Malmoe-Sturup, in het zuiden van Zweden. Wordt deze eis niet ingewil ligd dan zullen verschillende officië le gebouwen van Malmoe - postkan toor. station, politiebureau - door panslagen worden verwoest. De eis is bekendgemaakt via het Zweedse Had Aftonbladet. Een jonge Duitser zou de eis van de groep hebben meegedeeld aaneen journalist van Aftonbladet in Mal moe. Dit gebeurde in een restaurant, radat met de journalist een telefo nische afspraak was gemaakt. Hij zou daarbij nog hebben verduide lijkt. dat zich aan boord van het vliegtuig twee Duitse piloten moeten bevinden. Ondanks de uitwijzing van de anar chisten die vorige week een overval pleegden op de Westduitse ambas sade in Stockholm gelooft de Zweed se politie, dat zich nog enkele hand langers in het land schuilhoudende reemt het dreigement daarom se rieus. LISSE NKV-voorzitter J. H. Salman is afgetreden LISSE Het is al enige tijd bekend dat NKV-voorzi!öter Sal man uit Lisse zijn functie be schikbaar had gestald, maar doordait men nog geen geschikte opvolger had gevonden, is Sal man gebleven. Gisteravond heeft hü definitief bedankt voor het voorzitterschap van de plaatse lijke NKV. Er is echter nog steeds geen plaatsvervanger ge vonden. De tweede voorzitter. Th. de Klerk, zal voorlopig als voorzitter optreden. Het heiengaan van de voorzit ter werd ook betreurd omdat het NK.V in Lisse in 1976 vijfen zeventig jaar bestaat. En men had dat feest graag willen vie ren met Salman als voorzitter. Deze liet zich echter niet meer vermurwen. Hij sprak een woord van dank voor het vertrouwen dat de leden in hem hebben ge steld en gaf hst bestuur de raad. zeer serieus te werk te gaan bij het kiezen van een nieuwe voor zitter. Officieel werd er nog geen af scheid genomen van Salman. Wel werd hij door tijdelijk plaatsvervanger Th. de Klerk bedankt voor alles wat hij in het belar.g van de vakvereniging heeft gedaan. Dauwtrappen in de bollen BOLLENSTREEK Op don derdag 8 mei wordt er, zoals al tijd op Hemelvaartsdag, dauw- getrapt in de Bollenstreek. De verschillende organisaties ter be vordering van het dauwtrappen in Hillegom, Lisse en Sassen- heim hebben samen een tocht uitgestippeld met een slotmani festatie. Het motto luidt dit jaar: "Waar moet dat heen?". Het eindpunt, waar de vroege wandelaars vanaf drie plaatsen naar toe trekken, blijft dan ook nog even geheim. De drie startplaatsen zijn, voor het gemak, wél bekend ge maakt: Hillegom: Mavo Irene- laan en parkeerterrein Treslong voor groepen, plein Martinus- kerk voor alleen-lopers. Lisse: Jongerencentrum Qbus aan de Kanaalstraat. Sassenheim: Jongerencentrum Stormbal aan de Vaartkade. Om half vijf Cs morgens, dus» wordt het startsein gegeven. Het slotfestijn 'dat ook nog in het duister is gehuld) begint om ne gen uur. Iedereen kan aan deze dauwtrappen j meedoen. Voor één gulden vijftig de man. In dat bedrag zijn consumptiebon nen inbegrepen. Inschrijving is mogelijk tot 2 mei. Een envelopje met naam en adres èn het geld <f 1.50) kan men opsturen naar Wim Lem mers, Mauritslaan 45 in Hille gom en VJV Qbus, Kanaalstraat 270 in Lisse. Oranjeronde in Hillegom HILLEGOM Door de Ren en Toervereniging „De Boven streek" wordit op woensdag 30 april in het kader van cie Ko ninginnedagviering in Hillegom een Oranjeronde voor nieuwe lingen en liefhebbers georgani seerd. Vrywel alle streek ren ners zullen hierin aan de start verschijnen en bovendien komen er verscheidene renners van „buitenaf" naar Hillegom. Aan de strijd van de nieuwe lingen over 30 km, waarvan de start 's middags om 2 uur is, nemen 59 renners deel, met onder hen de plaatselijke favo rieten Marcel Hageman en Ton van Eyk. Van dit duo mag Ha geman tot de kanshebbers wor den gerekend. Voorts zijn onder meer van de partij de Lissena- ren John van de Aart. Ron Ara- chart en Hans van der Voort. Als d? nieuwelingen het kar wei er op hebben zittn, gaan de liefhebbers van start voor een race over ruim 50 km. Onder de 62 ingeschreven deelnemers bevinden zich de Hillegommers Aad Caspers, Myndert Tjoelker en Hans Keyzers. Gemakkelijk zulllen zij het niet krijgen, de concurrentie is bijzonder groot en sterk. Tot de kanshebbers mogen wordn gerekend Arde van de Burg, Wim Looyesteln en Klaas Duivenvoorden (Noord- wykerhout), de Lissenaren Arie van de Lans. Herman Zuider duin en Arie Drost, en Henk Paisen uit Lisserbroek. LEIDEN De woonboot "De thuishaven" van de Leidenaar Ver- kaik is vanmorgen opnieuw ver sleept. nu naar Valkenburg. De hor Verkaik, zwaar long-patiënt, is on geveer twae weken geleden op last van de provincie van zijn l^laats in Rijpwetering versleept naar in dustrieterrein De Waard in Leiden De gemeente Valkenburg heeft Leiden toestemming gegeven de woonboot naar een provinciaal wa ter in deze gemeente te verslepen. STUDENTEN BEZETTEN ACADEMIE GRONINGEN - Driehonderd Gro ningse studenten hebben gistermid dag het academiegebouw van hun universiteit bezet. Met deze actie wil den zy kracht bijzetten aan hun els tot intrekking van het wetsontwerp Posthumus, dat vandaag in de Twee de Kamer wordt behandeld. De be zetting is aan het eind van de mid dag opgeheven. In Amsterdam en Utrecht zijn van daag op grote schaal collegestakm- gen georganiseerd. Bovendien heeft een groot aantal studenten en leden van de wetenschappelijke staf, met name van de universiteiten in Rot terdam, Delf; en Leidien, vanmiddag gedemonstreerd op het. Binnenhof. DEN HAAG/ALPHEN Een 34- jarige grondwerker uit Alphen kon het niet al te best vinden met zijn nieuwe buurman. Dat gaf aanleiding to* scheldpartijen, maar het draaide uiteindelijk uit op mishandeling. Dat bracht de buurman voor de Haagse politierechter. „Het was maar één klap", zei hU. Maar de buurman-slachtoffer had er heel wat meer geteld. .Al zou het maar één klap zijn geweest, dan is dat óók mishandeling", constateerde de officier, die zich niet aan het aantal klappen wilde houden en daarom als gemiddelde 250 gulden boete varderde. Dat vond verdachte nogal prijzig. De rechter deed er iets af: het word 200 gulden boete. ZINGEN Het Christelijk Ge mengd Koor "Cantate Deo" uit Kat- ijk zoekt nieuwe leden en vooral tenoren en bassen zijn van harte welkom. Het koor, dat in het begin van het jaar een nieuwe dirigent kreeg in de heer S. de Kleuver, heeft veel bekendheid buiten Kat wijk verworven. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de heer C. Barnhoorn, J. W. Frisodreef 41 en iedere dins dagavond tussen 8.00 en 10.00 uur tij dens de repetitie in de Ontmoetings- kerk. Duiven Door de Postduivenver eniging ZH werd weer aan een wed- strijdvlucht deelgenomen, ditmaal \anaf Strombeek. Afstand plm. 142 km. In concours waren 120 duiven. Gelost om 10.30 uur met NE wind. De eerste duif werd geklokt om 13.09 uur. De uitslag was: J. Hoekstra 1, A de Vries 2 en 3, B. Knegt 4 en 5, F. Hommel 6 en 8, A. Rosmalen 7 en 9 en H. de Vries 10. NOORDWIJKERHOUT Sancta Maria, een ziekenhuis voor psychia trische patiënten in Noordwijkerhout wil zijn beddencapaciteit terugbren gen van 710 tot vooralsnog ongeveer zeshonderd a zeshonderdtwintig bed den. Om deze vercsjwiing te kunnen realiseren is nodig oen grondige ver bouwing van de bestaande pavil% joens. Hiervan zijn reeds ver bouwd: paviljoen Th er es ia (in '66), paviljoenen Liduina, Anna, Jeroen en wijl voor paviljoen Paulus eind juni vorig jaar een aanvraag om verbou wing is ingediend. Nog verbouwd moeten worden de paviljonen Liduina, Anna, Jeroen en Joz^f. Voorts noemt Sancta Maria (foto links) het een dwingende eis dat, wil de hulpverlening aan chronische patiënten op verantwoorde wijze worden vervuld en de verdere ont wikkeling van 't ziekenhuis ten aan zien van observatie en behandeling van psychiatrische patiënten niet worden geblokkeerd, er een paviljoen wordt gebouwd met 128 bedden. Sancta Maria wil, dat een al eer der verleende toestemming voor de botw van 155 bedden, wordt gewtj- zigd in 128 bedden. De goedgekeurde schetstekeningen, die vier zelfstan dige wooneenheden bevatten voor 32 patiënten, kunnen nagenoeg gehand haafd blijven. Een afdeling met 27 bedden komt te vervallen. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid legt de commissie van advies en bijstand voor de geestelijke volksgezondheid twee vragen voor: hoe mo; t worden geoordeeld over de visie van Sanct Maria op zU<n toekomstige functioneren en of ingestemd kan worden met de bouw van een paviljoen met hon derdachtentwintig bedden. 'Deze tweede vraag", aldus de Provinciale Raad, "kan in zoverre los gezien worden van de eerste, dat de bouw van dit paviljoen in elk ge val verdedigbaar is, om een verbete ring van de outillage en behuiz ng van Sancta Marta tot stand te bren gen, hoe ook de toekomstige functie zal worden gezien". Met het indienen van het nieuwe plan voor een paviljoen met hon derdachtentwintig bedden voor chro nische patiënten heeft Sancta Maria één van de bezwaren van de oom- missie tegen het oude plan wegge nomen. De verpleging van oudere patiënten op de tweede woonlaag, werd om veiligheidsredenen be zwaarlijk geacht. De zevenentwintig bedden, die in het nieuwe plan zijn vervallen, waren gedacht op die tweede verdieping.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4