Snelle bouw Hoflandbrug G# 'Regiofonds' voor winst SLF? Release moet weg en krijgt geen subsidie meer Protest tegen huren in Leidse Merenwijk DINSDAG 29 APRIL 1975 LEIDEN Release, de stichting CDA-er De Geus had daarvoor al HöDDener (PvdA) had enerziids gesubsidieerd moeten worden in de mer LEIDEN Release, de stichting die in Leiden gedurende 2 jaar de vrijwillige alternatieve hulpverlening verzorgde, kan niet meer rekenen op een subsidie van de gemeente. Bo vendien moet men op 1 juli het pand aan de Nieuwe Rijn verlaten omdat de gemeente de huur heeft opgezegd. In de Leidse raad waren er giste ren maar weinig die het voor Relea se opnamen. Bij de stemming was het slechts PvdA-er Duivesteijn, die ond dat tis stichting nog aanspraak eou kunnen maken op een subsidie. CDA-er De Geus had daarvoor al gewezen op het feit, dat voortzetting van de subsidiering aan Release geen zin zou hebben. Hij noemde daarbij een aantal punten waarop volgens hem Release duidelijk zou hebben gefaald. Er waren veel mu taties onder het personeel, het aan tal cliënten liep terug en telefonisch was men soms slecht of niet bereikbaar. Evenals VVD-er Schou- te later deed, pleitte hij voor reser ving van het subsidiebedrag voor een nieuw Initiatief op dit terrein. Höppenor (PvdA) had enerzijds grote waardering voor het werk, dat in de actieve periode van Release is gedaan, maar betreurde anderzijds oe handelwijze, toen men weigerde, ban het overleg samen met de bege leidingscommissie deel te nemen. Beijen (PPR/PSP/D'66) vond de organisatie van Release het afgelo pen Jaar erg slecht en vroeg zich af waarom het pand slechts één dag per week geopend was: "Er is toch een beroepskracht in dienst". Volgens Duivesteijn zou Release gesubsidieerd moeten worden in de interimperiode tot aan de totstand koming van de hulpverlening. Het opzeggen van de huur vond hij een vreemde zaak. Niet echter wethouder Oosterman: "We hadden geen ga rantie dat Release na de stopzetting van de subsidiering de huur nog zou kunnen betalen. Overigens is het be sluit om Release te stoppen ook bin nen het college niet met gejuich ont vangen". nieuwe vorm van hulp verlening. Hij noemde in dit verband de naam van prof. dr. J. J. Dijk huis en de Stichting Psychothera pie. In net voorstel van de psycho loog dr. L. J. Menges om de stop zetting van de subsidie aan Release rog enkele maanden op te schorten teneinde een nieuw hulpverlenings plan op poten te zetten zag wethou der Oosterman weinig heil. Wel vond hij het. zinvol om met de medewer kers van Release te praten over een nieuwe opzet, maar dan wel in sa menwerking met anderen. LEIDEN "Zo maar", iïas hij daar gisteren ineens: Wim Rijsbergen. van beroep voetballer (Feyenoord, Nederlands Elftal), straatvoetballend met leerlingen van de Korte Vlietschool. En natuurlijk handtekeningen uitdelend. "Ome" Joop Riethoven, hij doet wel eens wat voor gehan dicapte kinderen en voor de sport, had bemiddeld. Vandaar. Opel's lintjesregen 1975 wie zijn er dit jaar onderscheiden? Kijkt u naar pag. 10. In de showrooms van Het Motorhuis Leiden - Vondellaan 80 telefoon 071—69313" Katwijk - Ambachtsweg 1 telefoon 01718—71046 Voorschoten - Kon. Julianalaan 46 telefoon 01717—2236 ziet U waarom deze onderscheidingen zijn uitgereikt. Universiteit controleert streng op collegekaarten LEIDEN In de gehele Leidse universiteit wordt sinds enige tijd streng gecontroleerd bij collegeza len en andere gelegenheden of stu denten beschikken over een college kaart. Kunnen zij geen collegekaart tonen dan wordt hun de toegang tot de colleges ontzegd. Een en ander is het gevolg van een maatregel die het college van bestuur kortelings heeft genomen om te voorkomen dat studenten gebruik maken van univer sitaire voorzieningen zonder dat ze centraal zijn ingeschreven. Belang rijkste overweging is daarbij geweest dat het rijk aan de universiteit geld en personeel verstrekt op basis van het aantal studenten dat centraal is geregistreerd. Zijn er dus studenten die niet centraal zijn ingeschreven, maar wel gebruik maken van de voorzieningen dan komt de universi teit er aan te kort. De maatregel van het college van bestuur, die voor het eerst sinds drie jaar weer van kracht is, viel gister avond overigens niet zo best in een vergadering van de universiteitsraad LEIDEN WD-er Elzenga was gisteren het enige Leidse raadslid, dat stemde tegen de bouw van de Hoflandbrug tussen Leiden Zuid-West en het Voorschotense Noord-Hofland in het kader van de aanvullende werkgelegenheid. De reden, dat hij voor het douceurtje van zes miljoen, dat door het rijk beschik baar is gesteld, wilde bedanken, was dat de brug bestemd is voor openbaar vervoer en voetgangers, bromfietsers en wiel rijders.-• "Ik ben tegen de bouw van de hoge mate onzeker", aldus Kuyvers. brug, omdat we ons vastleggen op Verder vroeg hij zich af of in het de slagbomen, die er op de brug ko- kader van het werkgelegenheidspro- men (en die alleen geopend kunnen ject niet direct verkeerslichten ge worden, wanneer er bussen moeten plaatst zouden kunnen worden op het passeren - red) en we geen enkele kruispunt Debussystraat en Vijf Mei garantie hebben, dat ze eraf kunnen laan. "Er is nu al erg veel verkeer" wanneer we dat willen". Wethouder zo zei het WD-raadslid, "en straks Waal had kort tevoren meegedeeld, komen daar nog de bussen bij". Wet- dat de voorwaarde waaronder de sub- houder Waal zei de zaak te zullen be- sidie is verleend, dat de brug in het spreken maar koesterde vooralsnog kader van het experimenteerproject weinig hoop dat het zou lukken, zal worden gebruikt. En dat betekent. Hij omschreef de toewijzing van de dat daarmee het openbaar vervoer aanvullende werken als "een merk- hevorderd moet worden. waardig soort loterij. Je wilt de Su- De bouw van de brug - het gaat matrabrug en je krijgt de Hofland- om een voor ons land uniek project - brug". Overigens kon hij CDA-er werd gisteravond hals over kop in de Ham geruststellen: de aanleg van raad gebracht (de commissies ver- de Sumatrabrug zal er niet door wor- gaderden voor aanvang van de raads- den vertraagd. Gevraagd door het vergadering nog even snel) omdat CDA naar de kans, dat bij de bouw reeds op 9 mei de openbare aanbe- van de brug Leïdse bedrijven en werk- steding van de brug zal plaatsvinden nemers zullen worden ingeschakeld, voor de provincie. Peters (PvdA) zei wethouder Waal, dat de wenselijk- maakte zijn partijgenoot-wethouder heid daarvan benadrukt is. "En de Waal een compliment voor de wijze provincie zal daar niet ongevoelig voor waarop Leiden er financieel uitge- zijn, hopen we", aldus Waal. sprongen is. Leiden zal namelijk zijn Kuyers verklaarde tenslotte toch aandeel in de kosten (5r; van het to- voor de bouw van de brug te zullen taal bedrag) betalen door een bij- stemmen, omdat het een belangrijk drage in de grondkosten. Het rijk stuk werkgelegenheid kan betekenen neemt de werkelijke kosten voor zijn en omdat daarmee de centrumfunctie rekening, dus ook een eventuele over- van Leiden wordt versterkt. Zijn frac- schrijding van het krediet, wanneer tiegenoot Van Duijn zei een zeer on- de bouwkosten duurder mochten uit- eigenlijke reden te hebben om voor vallen. Eigendom en onderhoud van de bouw te stemmen: "Omdat het de brug berusten bij de provincie. geld anders onze neus voorbij zou Kuyers (VVD) zette vraagtekens gaan. "Overigens vond hij dat er wel bij de noodzaak van de brug. "Met nuttiger, projecten in Leiden aan te de bestaande bruggen over het Kor- wijzen zouden zijn. Van Zijp (CDA) te Vlietkanaal hebben we toch al vol- zag.de brug als een nieuwe impuls doende goede verbindingen met Voor- voor het winkelcentrum Vijf Mei- schoten". Voorts constateerde hij, dat Plein-Bevrijdingsplein, de basis voor de aanleg van de brug destijds was: debouw in de Stevens- hofjespolder. de spoorweghalte De Vin ken de aanleg van de Leidse Baan". Alle drie punten zijn nu in Zou men in de rechterlijke machit ook kunnen spreken van sei- zoensdrukte? Jè zou haast zeggen van wel, in aanmerking geno men de enorme toeloop gedurende de paar laatste zittingen. Ook gisteren was het weer ruimschoots raak. De vrij kleine zaal zat prop-, maar dan ook propvol. Een van de eerste naar voren geroe pen verdachten was de heer L.. bloemenexporteur te Warmond. Hij was ai eerder door de bode achter het hekje gevraagd, maar.het bleek dat er nog een Belg voor hem aan de beurt was die bij ver stek werd veroordeeld tot een boete van 150 gulden en drie maan den onvoorwaardelijk ontzegging uit de rtfbevoegheid wegens het slapend achter het stuur zitten en dientengevolge het rammen van een ANWB-wegwijzer en een kilometerpaaltje. Meneer L. nu was gedagvaard omdat hij op 15 juli van het vorige jaar op de Rijns- burgerweg na het stoplicht linksaf was geslagen en geen doorgang had verleend aan het tegemoetkomend verkeer. L. reed in een vrachtauto met bloemen erin en dacht het oranje licht nog wel te kunnen nemen. Terwijl hij echter de draai naar links maakte was het tegenovergestelde stoplicht op groen gesprongen. Voor dat stoD- licht nu stond als voorste bolide een 2300 cc automaat, met volgens de heer L. de bestuurder er achterstevoren in. Hilariteit. Volgens verdachte zat de man achterom geleund om zo zijn kind dat achterin zat een vermaning te geven, of om iemand op dn stoep toe te wuiven. Enfin, dat deed er niet toe volgens L.. feit bleef dat de man achterste voren op zijn plaats zat zodat hij niet op het voor hem liggende wegdek kon letten. Wederom gelach. LEIDSE KANTONRECHTER Genoemde omstandigheden leidden ertoe dat de auto min of meer ongecontroleerd uit de startblokken schoot wat resulteerde in een botsing waarbij het achterwiel van de vrachtauto geramd werd. Al deze verwikkelingen werden door verdachte toegelicht met een sprankelende dialoog, waarbij zelfs om de lippen van de officier af en toe een glimlach speelde. Deze zei dan ook in zijn requisitoir dat hij de schuld van verdachte minimaal achtte en dat hij zijn twijfels had omtrent de oplettendheid van de andere partij. Officier eiste dan ook een schuldigverklaring zonder toepassing van straf. Overeenkomstig de wet kreeg daarop verdachte zijn laatste woord 'hetgeen wederom resulteerde in een eindeloze maar goed gefundeerde woordenstroom. Het kwam erop neer dat als hij schuldig verklaard zou worden (waarvan volgens hem geen sprake was) -hij geen schade van zijn verzekering vergoed zou krijgen. Hij cou dan ook gaarne in hoger beroep gaan, maar daarvoor is een boete van tenminste elf gulden nodig. De rechter kon dit betoog gelukkig nog net volgen zodat hij L. veroordeelde tot een boete van 25 gulden. Dit zette de ongelukkige verdachte weer aan het twijfelen. Zou hij nu toch maar 25 gulden betalen of in' hoger beroep gaan? Lachend wezen officier en kantonrechter verdachte erop dat dit nu zijn keuze was en het geheel aan hem mu worden overgelaten zo dat L. de zaal verliet, opnieuw gebukt onder een loden last. MIA BAKELS LEIDEN Een delegatie Huurderskomittee Merenwijk heeft woningen zijn gistermiddag 1060 handtekeningen aangeboden aan wethouder Van Dam (wethouder Verboom van volkshuis- versiteit. beleggers vesting was niet aanwezig) alsme- ontwikkelaars", petitie, waarin geprotesteerd Maar bouwplannen voor goedkope woningen zijn er bijna niet", aldus; het comité. "De schaarse bouwgrond of wordt verkwanseld aan de uni- project- - Het Huurderskomittee Merenwijk wordt tegen de dure woningen, die heeft protestbrieven gestuurd naar Nationale Nederlanden in de Meren- de gemeenteraad. B en W. de kamer-.. commissie voor volkshuisvesting, mCö de directie vs.n 106O-- haald zijn, onderschrijven de volgen- alle plannen, cijfers en ge-..- gevens over de onderhandelingen tus sen de gemeente en Nationale Ne- Het comité wijst er in de petitie derlanden mgeten openbaar worden op, dat Leiden aan dergelijke dure gemaakt: de gemeente moet de grond wijk wil gaan bouwen. Volgens mededeling van wethouder Waal eind nister Gruyters vorig jaar zouden de 1400 woningen Nationale Nederlanden maandelijks zon vijf a zeshonderd handtekeningen, gulden per maand moeten opbrengen. har Inmiddels is bekend, dat de huren de wat 'lager zullen uitvallen, nochtans nog steeds er ghoog zijn. blijkt dat $e'"" jyj lii'smwuc- rrareii vuor jueiaenaars onbeïaal- i woningzoekenden, van wie negen- baar zijn, of Nationale Nederlanden tig procent een inkomen heeft bene- moet gedwongen worden betaalbare den de 1800 gulden bruto per maand, huizen af te leveren. met name het student-lid Tjeerd van Rij zich nogal opwond, over de naar zijn mening summie re voorkennis die het college over de maatregel had gegeven. Hij her innerde eraan dat het college al en kele weken eerder had toegezegd dat er over eventuele maatregelen met de universiteitsraad gesproken zou worden. Mr. Cath, voorzitter van het college van bestuur, wierp hem even wel tegen dat het college niets anders deed dan de wet uitvoeren en dat dit het college moeilijk kon worden ver weten. Ook verklaarde Cath dat de ambtenaren die de controle uitoefe nen geen opsporingsbevoegdheid be hoeven te hebben, maar geheel over eenkomstig de wet gemachtigd zijn, door het college van bestuur. Hij rea geerde hiermee op een vraag van Van Rij of de controleurs eigenlijk wel het recht hebben om van iedere student de naam en het adres te vra gen. Cath beloofde verder dat het col lege zich zal beraden om aan de maatregel eventueel wat bekendheid te geven. Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altijd voordelig. Eigen ateliers. OPLOSSING FOTO PUZZEL Ruim 350 oplossingen ontvingen wij van de advertentie- foto-puzzel van 17 april. Enkele waren zelfs, in het kader van de oplossing, feestelijk versierd. Hartelijk dank, in zenders, voor uw tijd en moeite De juiste oplossing was: De adverteerders van Leidsch Dagblad wensen u zonnige lente. De prijswinnaars zijn: Voorstel Leiden aan gemeenten in energiebedrijf Rijnland f 100.— Mevr. L. Laman. Spaarnestraat 18. Leiden 1 50,— K. H. Riel, v. Kleffenplantsoen 33. Voorschoten I 50— Jacqueline v. d. Heijden, Hoge Rijndijk 28, Zoeterwoude f 25,— Mevr. A. Schrama—Visser. J. Nieuwenhuizenstraat 11, Alphen aan den Rijn 6. f 25,— M. de Jong, Tulpenstraat 17, Rijnsburg 7. f 25,— M. Meijers, Da Costastraat 44, Leiden 8. I 25,— G. M. v. Iperen, le Binnenvestgracht 13a, Leiden 9. 25,— W. F. van Weerlee, Cruquiuslaan 33, Leiden 10. f 25,— W. Haazebroek, Kon. Julianalaan 46, Rijnsburg 11. f 25,— Mevr. J. Burgerhout, Parklaan 56, Katwijk aan Zee 12. 1 25,— C. Blom, Lotsystraat 14, Valkenburg (ZR) 13. I 25,— Mel. A. M. Voordouw. Doezastraat 10, Leiden 14. f 25,— De heer H. L. A. Boom, v. d. Waalsstraat 32, Leiden 15. f 25,— Mevr. M. Hoek. Marijkestraat 6, Noordwijk aan Zee. De prijzen worden binnenkort aan de winnaars toege zonden. Allen van harte gefeliciteerd. LEIDEN Als het voorstel van de Leidse wethouder Van Aken er door komt, zal de eventueel vrij te maken winst, zo die in de jaren 1973 1974 en 1975 is gemaakt door de Ste delijke Lichtfabrieken (SLF), worden gestort in een te creëren "regio fonds". De bedoeling is om uit deze pot in de toekomst allerlei regiona le zaken te betalen". Het Leidse voorstel is gedaan aan de gemeenten die zich destijds bereid hebben verklaard mee te doen aan een streekenergiebedrijf Rijnland. Leiden trok zich onlangs uit die gemeenschappelijke regeling terug tot ongenoegen van een aantal buitengemeenten. CDA-er Vink vuur de gisteravond in de Leidse raad een aantal brandende vragen op wet houder Van Aken af. Zo wilde hij van de wethouder nog eens duidelijk horen, of er nu werkelijk geen financiële achtergrond aan het besluit om uit te treden ten grandsalg lag. Ook vroeg hij zich af of Van Aken "opereerde" zonder overleg met het college van beheer van het streekenergiebedrijf in op richting, terwijl hij voorts geïnfor meerd wilde worden over de stand van zaken. "Wij hebben bij de omliggende gemeenten veel goodwill verloren. En die moeten we zien terug te win nen", aldus Vink, die vond dat zo iets zou moeten gebeuren door open baarheid, gastvrijheid en een zorg vuldige rekenwijze. "We moeten als Leiden de hand uitsteken naar de buurgemeenten", vond de CDA-er. Geheim Wethouder Van Aken benadruk te, dat er bij de berlissing tot uittre ding geen sprake is geweest van enig financieel argument. Dat hij geope reerd zou hebben zonder overleg met -het college van beheer noemde hij juist. "Er bestond geen college van beheer en geen algemene raad. Want de buitengemeenten hebben voor een deel gemeend te moeten wachten met het aanwijzen van ver tegenwoordigers". Op dat punt ver weet hij een deel van de gemeenten "onvoldoende bestuursinteresse". Inmiddels is er weer overleg tusse- sen het Leidse college en de buurge meenten over het streekenergiebe drijf. Wat er besproken is kon wet houder Van Aken niet in het open baar meedelen. "De buitengemeen ten hebben categorisch geweigerd, om het verslag van het besprokene openbaar te maken. In tegenstelling tot het verzoek van h£t raadslid Vink, vond wethouder Van Aken, dat de buitengemeenten eens wat meer interesse zouden moe ten hebben voor de noden van Lei den. "Leiden heeft nimmer het pa piertje gepresenteerd waarop de kosten van het niet doorgaan van het gewest stonden vermeld. Ook hebben wij nooit gezegd, dat een aantal gemeenten bij het ter zie le gaan van het gewest de goodwill van Leiden op het spel hebben ge zet. Een centrumgemeente komt zon der gewest, in grote moeilijkheden, ook financiële", aldus Van Aken, die vond dat de buitengemeenten niet te snel over irritatie zouden moeten spreken. "Er wordt wat al te snel gezegd, dat hier hobbyisme wordt bedreven. De Leidse gemeenschap heeft het zo al moeilijk genoeg. "Ik zou", aldus de wethouder, "van cis buitengéementen meer interesse willen vragen voor gemeenschap pelijke regelingen, waaruit financië le voordeeltjes te putten zouden zijn". Geen tekorten Het feit dat de gemeenschappelij ke regeling Energiebedrijf Rijn land niet met ingang van 1 januari 1973 van kracht is geworden, zal niet tot ongedekte tekorten leiden, bij de deelnemende gemeenten (uit de Leidse regio). Gedeputeerde Staten van Züid- Holland antwoorden in vragen van de provinciale statenleden Cleton en Ginjaar (beiden VVD), dat bij de goedkeuring van gemeentebegrotin gen en wijzigingen van begrotingen van provinciewege geen rekening is gehouden met inkomsten, die bij de totstandkoming van de regeling zou den worden genoten. Voorzover ge meenten mede op basis van deze in-' komsten investeringsschema's heb ben gemaakt, dan heeft het niet doorgaan van de regeling per 1 ja nuari 1953 tot gevolg, dat ook een aantal investeringen moeten worden uitgesteld. Het energiebedrijf Rijnland is vooralsnog niet van de grond geko men, als gevolg van een menings verschil tussen Leiden enerzijds en de overige deelnemende gemeenten anderzijds over de datum van ingang. Jn eerste instantie rondden de ge meenten in '73 hun onderhandelingen af met de totstandkoming van de ge meenschappelijke regeling, maar Gedeputeerde Staten wensten deze pas goed te keuren, als er bepalin gen in zouden worden opgenomen, die zouden waarborgen, dat Rijnland eventueel zou kunnen opgaan in een Energiebedrijf Zuid-Holland. In mei 1974 werd hierover tussen G.S. en de gemeenten overeenstemming be reikt. Intussen wenste Leiden ech ter een andere datum van ingarig^' van de regeling: 1 januari 1975. Vol gens de omliggende gemeenten speelt daarbij (iet feit, dat de rekeningen, van de stedelijke lichtfabrieken over- de jaren 1973 en 1974 winst zouden vermelden, een rol. Leiden en dé" omliggende gemeenten waren het in november '74 nog niet eens, waar na G.S. lieten doorschemeren, de regeling toch te willen goedkeuren. Leiden nam daarop in februari het besluit zich uit het energiebedrijf Rijnland terug te trekken. Leiden gaat e<r bij het huidige over leg van uit dat de datum van ingang- zal worden bepaald op 1 Januari, vol gend op het Jaar. waarin de wette lijk voorgeschreven bekendmaking van de regeling heeft plaatsgevon- den. De regeling zal verder op eni ge punten gewijzigd worden, waar over volg?ns G.S. tussen de gemeen ten al overeenstemming bestaat.- G.S. zeggen in hun antwoord aan de VVD-statenleden, dat zij aan goed keuring van de regeling eeen nade re voorwaarden meer zullen stellen. Meer Leids nieuws elders in deze krant

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3