Meer gebouwen Sociale Dienst LEZERS SCHRIJVEN Pelgrims naar Rome zoeken vertrouwen en opbeuring Passende arbeid voor huwende priesters Kunstgebitten Zo snel mogelijk een beleidsplan DINSDAG 29 APRIL 1915 Een funktionaris van het Va- ticaan heeft gezegd dat er onder de pelgrims die naar Rome komen voor de viering van het heilig jaar "een geest van treurigheid, droefheid en smart" bespeurbaar is. Een miljoen pelgrims hebben in de eerste drie maanden van dit jaar Rome bezocht ter gelegenheid van het heilig jaar, aldus mgr. A. Mazza, secretaris-generaal van het centraal comité voor het heilig Jaar, in een eerste balans over januari tot april. Ongeveer 600.000 personen namen in deze periode deel aan groepsbede- vaarten, driemaal zoveel als in de eerste drie maanden van het vorige heilig jaar in 1950. De meeste bede vaartgangers komen uit Italië zelf, gevolgd door Duitsland, Frankrijk en België. Ook zijn er al grote Afri kaanse en Aziatische groepen ge weest. Over enkele weken komt er rika. pelgrimsstroom uit Noord-Ame- KerkelUke stand: Herv. Kerk. Be roepen te Wezep: J. de Vreugd te Haaf ten; te Woudenberg, H. Vis ser te Barneveld; te Nieuweroord- Noordseschut, J. J. Winckel te Ex- loërmond. Geref. Kerken Beroepen te Amersfoort: J. G. Meynen te Cu- lemborg; aangenomen de benoeming tot directeur van het gereformeerd sociaal centrum Zuid-Holland te Den Haag: P. Cooij te Amster- meer-Geuzenveld. Geref. Kerken vrijgemaakt Be dankt voor MonsterK. Folkersma te Musselkanaal-Valthermond. Geref. Kerken vrijgemaakt buiten verband Beroepen te Hardinxveld Giessendam: H. Smit te Den Hel der. Geref. Gemeenten Beroepen te Tricht-Geldermalsen: J. van Haar- ren te Amersfoort. MOSLIMS WILLEN MEER GODSDIENSTVRIJHEID In ons land is de stichting Fede ratie Móslim-organisaties opgericht. Deze heeft tot doel de coördinatie te bevorderen tussen de instellingen, die zich met het welzijn van moslims en van moslimgroeperingen bezig houden. Voor de 100.000 moslims in Neder land, voor een groot deel gastarbei ders, bestaat er in de praktijk geen Baptisten Gemeenten Beroepen te Amsterdam-West: J. Bouritius te Arnhem. godsdienstvrijheid, aldus een woord voerder. Zij krijgen bijvoorbeeld geen onderbrekingen in de werktijd om hun gebeden te doen. Het onderwijs is er volgens hem de oorzaak van, dat moslim-kinderen van hun ouders vervreemden. De federatie wil de contacten tussen Christen, Islam en Jodendom verbeteren. De heer J. Ebbeling, verklaarde bij de oprichting van de stichting na mens minister Van Doorn, dat Ne derland ook voor de moslim-cultuur zal openstaan, zoals het dat in het verleden voor zoveel culturen heeft gedaan. Volgens mgr. Mazza zijn er grote verschillen met 1950, toen de pel grims vol hoop betrokken bü de na oorlogse wederopbouw naar Rome kwamen. Wat zij van de kerk ver wachtten waren woorden van be moediging en beloften van vrede. Nu heerst er onder de Romegan- gers aldus Mazza een zekere moedeloosheid, een behoefte aan vertrouwen en opbeuring. De mede verantwoordelijkheid voor het maat schappelijke leven gaat gepaard met een zekere terughoudendheid. "Ze richten zich tot God, omdat ze van Hem alleen het heil verwachten", aldus mgr. Mazza. Volgens hem zou dit een teken van een geloof kunnen zijn, "dat door beproevingen wordt gezuiverd en dat de teleurstellingen over aardse zaken overwint." In tegenstelling tot 1950 besteden de pelgrims de meeste tijd aan ge zamenlijke vieringen in de basilieken en in de katakomben, aan het ver krijgen van meer inzicht in de re ligieuze betekenis van de Romeinse monumenten en aan gebed en me ditatie. Het toerisme staat meer op de achtergrond. Missie en zending moeten nu eerst leren zwijgen Om de jonge kerken in de ont wikkelingslanden niet voor de voeten te lopen in hun groei naar eigen verantwoordelijkheid, heeft de Nij meegse missioloog, drs. Rogier van Rossum gepleit voor een tijdelijke missioneringsvakantie" en voor een gelijdelijke, zorgvuldig geplande over dracht van de verantwoordelijkhe den, die westerse missionarissen en zendelingen daar dragen. Hij deed dat in een inleiding op de vierde ontmoetingsdag, die "Open Kerk Limburg" in Roermond heeft ge houden. Missionering en zending zijn volgens hem op een keerpunt geko men. "Als wy als westerlingen tot een dialoog met de jonge kerk willen komen, dan zullen wij eerst heel actief moeten leren zwijgen," zo ver klaarde drs. Van Rossum, die er nog op wees, dat de huidige crisis in de missionering niet gezien moet wor den als een stuk verraad aan het geloof maar als gevolg van het alge mene identiteitsverlies, dat de mens momenteel doormaakt. Ds. M. van der Werff, gerefor meerd predikant te Pieterburen (Gron.) heeft de benoeming tot le raar Godsdienstonderwijs aan de chr. scholengemeenschap te Kat wijk aangenomen. Na legerpredi- kant in Indonesië te zijn geweest, (1947-1950), werd ds. Van dier Werff (geboren in 1920) schippers- predikant te Lobith. Daarna was hij t p Soemba in missionaire dienst. In 1964 werd hij predikant te Niezijl (Gr.) en in 1970 te Pieterburen. Wegen.' emeritaat zal ds. G. van Doorn op 25 mei om 2 uur afscheid nemen van de hervormde gemeente te Nieuwkoop. Ds. Van Doorn gaat na zijn afscheid in Leiderdorp wo nen. Hij diende achtereenvolgens de gemeenten van Rijsoord, Vollenho- ve. Kampen, Dubbeldam, Terheijde, IJmond, St. Pancras, Aarlanderveen en Nieuwkoop. Ds. H. van Dijk, Roekstraat 4, Leerdam, herdenkt deze week, dat hij veertig Jaar geleden predikant werd. Rijnsaterwoude was zijn eerste gemeente: van 1935 tot 1938. Op Koninginnedag (woensdag) wordt in de Dr. K. Schilderschool te Oegst geest een verkoopmiddag en -avond gehouden (van 2 tot 10 uur) ten ba te van het orgelfonds van de Geref. Kerk Vrijgemaakt. De Jaarlijkse bondsdag van de Bond van Vrouwen verenigingen meisjesverenigingen en zendingskransen van de Geref. Gemeenten is op dinsdag 13 mei in Tivoli te Utrecht. Het thema van de om kwart over 10 beginnende dag is "Maakt Gcds daden bekend". Me vrouw ds. G. S. Westerouwen van Meeteren, remonstrants predikante te Nijmegen, is de eerste vrouwelijke predikant die voor de televisie een dagsluiting houdt. Dat gebeurt don derdagavond op Nederland 2 om 22.50 uur voor de NCRV. Mevrouw Westerouwen van Meeteren (zie fo to) is pa* een maand in Nijmegen werkzaam, waar zij een parttime- functie vervult; zeventien Jaar is zij predikante in Rotterdam geweest. iKOR-radio gaat volgende maand meedraaien in het tapotheek-sy- steem. De bedoeling daarvan is, dat kopiëai vam bamdon van bepaalde uit gezonden programma's beschikbaar komen voor gebruik in besloten kring (educatieve doeleinden). Ge- diacht is vooral aan vonmiingswerk, ca techese en gesprekskringen en onder wijs. Met tien programma's wordt be gonnen. De aanvrager wordt eige naar van de band. Aanvragen naar J. Stroes, Bornelo- laan 27 Hilversum (02150-41351). De heer L. M. Klinkenberg te Heiloo is gekozen tot secretaris van de Zwinglibond. Deze bond verenigt vrijzinnigen uit verschillende pro testantse kerken. De synode van de Lutherse Kerk komt op 12 en 13 mei in Den Haag bijeen (Swaene- 6teyn, Nieuwendamlaan 1). Het uit- De ministers van Justitie en So ciale Zaken zijn, zoals wy al 'be richtten, van mening, dat katholie ke priesters, die trouwen, niet lan ger priester zijn en dus zonder mee'r van de loonlijst van de Kerk en haar organisaties kunnen worden afgevoerd. De ministers Van Agt en Boersma kwamen met hun wat merkwaardige verklaring op aandringen van de confessionele partijen. Merkwaardig, of zoals het PPR-kamerlid Dolf Cop- pes, zelf ex-priester en gehuwd zegt: „theologisch volslagen wartaal". Met deze aan duidelijkheid niets te wen sen overlatende opmerking veegt hij Eerste dagsluitster voerend comité vain de Lutherse We reldfederatie vergadert dit jaar van 17 tot 23 augustus in Amsterdam. Binnenkort zal worden begon nen aan een geheel nieuwe Zweed se vertaling van de bijbel, op basis van de originele klassieke bronnen. De vertaling van het Nieuwe Testa ment zal, naar verwacht wordt, in 1978 gereed zijn. Mej. Ruud van Hoogevest te Amersfoort treedt in september toe tot de staf van de Wereldraad van Kerken in Genève, waar zij coördinator wordt voor hulpverlening aan vluchtelingen. Bij wijze van oecumenisch ge baar heeft paus Paulus veertig Ame rikaanse episcopaalse en anadese rikaanse geestelijken uitgenodigd in het Vaticaan een protestantse mis te lezen. "Dit is een gebaar van gastvrijheid zoals wij nog nooit heb ben meegemaakt", zei een woord voerder van de kathedraal van Was hington. Zeker 350 baptisten uit geland, Denemarken en Nederland gaan volgend jaar, vergezeld van een hunner predikanten, Ameri kaanse baptistengemeenten helpen by een evangelisatiecampagne ter gelegenheid van de herdenking van het 200-Jarig bestaan van de Ver. Staten alls zelfstandige natie. de argumenten van de ministers van de tafel. De kwestie is nu actueel tegen de achtergrond van een wijziging van het Burgerlijk Wetboek. Deze wijzi ging komt erop neer, dat een werk gever een werknemer niet meer kan ontslaan, omdat hij of zij de wens te kennen heeft gegeven te trouwen. „Door het huwelijk worden pries- ters volgens de huidige officiële theo logie niet teruggebracht tot de le kenstand en zij zijn in staat alle wezenlijke priesterlijke functies gel dig uit te oefenen", aldus het kamer lid. Dat is inderdaad juist. Bij huwelijk wordt de priester door de Kerk ver boden bepaalde functies (b.v. voor gaan in de eucharistie) uit te oefe nen. Wanneer de priester zich aan het verbod niet stoort is de daad die hü stelt, volgens het kerkelijke recht ongeoorloofd maar niet ongel dig. En dat is dus iets anders dan het verlies van de priesterlijke staat, waar de ministers het over hebben. "Met klem wil ik (dan ook) pro testeren tegen deze voor veel gehuw de priesters beledigende verdraaiing van de officiële kerkelijke leer," al dus Coppes, die vervolgt: "Veel erger nog dan deze theologische schuin- marcheerderij is, dat de ministers voorbijgaan aan de noodzaak om de kerk en haar organen te verplichten aan huwende priesters andere pas sende arbeid te verbieden en te zor gen voor een goede sociale bege leiding." Een beetje hatelijk besluit Coppes met op te merken dat de katholieke minister Van Agt zijn katechismus beter moet leren, en dat zijn anti revolutionaire collega Boersma ook dient op te komen voor deze greep van "kleine luyden." Het zal de beide bewindslieden zijn ontgaan, moeten we aannemen. Maar toch hadden we dat van een katholiek minister niet verwacht. Het is nl. niet de eerste keer, dat dit probleem aan de orde wordt gesteld. En nu maar ho pen dat een en ander ongedaan ge maakt wordt. THEO KROON. ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, be hoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunst gebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende onge mak. Een weinig Dentofix-poeder houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Dentofix geeft U een gevoel van zekerheid. Probeer het nog vandaag. Bij apotheken en drogisterijen. LEIDEN De Leidse gemeente raad is gisteravond zonder al te veel ophef akkoord gegaan met het voor- t tel van B. en W. om de Gemeente- jijke Sociale Dienst op korte termijn te decentraliseren. De voltallige raad ging akkoord met het uittrekken van een bedrag van f 430.000 voor de aankoop van een noodschoot op de hoek van de Bachstraat en Apollo- laan, alsmede de huur van de pas torie aan de Herensingel. In het krediet is ook begrepen het geld, dat noodzakelijk is om deze panden ge schikt te maken voor afdelingen van de Sociale Dienst. Zo zullen in het noodschoolgebouw de afdelingen verpleging, verzorging, bejaardenzorg en gemeenschappe lijk werk (in totaal ongeveer 25 man) worden ondergebracht, terwijl can de Herensingel de cliënten uit het noordelijk deel van de stad ont vangen zullen worden. Mogelijk zul len daar cok nog enkele andere af delingen van de dienst worden on dergebracht. Raadslid Beyen (PPR/PSP/D'66) stelde vast, dat het college snel heeft gereageerd nadat de noodkreten over de sociale dienst waren opgestegen". De decentralisatie zal waarschijnlijk ae rust in het gebouw aan de Steen- schuur oevorderen", aldus Beijen, "maar we moeten ons realiseren dat bei hier slechts om tijdelijke maat regelen gaat". Hij vond dat er ge dacht moet worden over een andere werkwijze van de Sociale Dienst, waarbij hij vaststelde dat in het streven om "naar de wijken toe te werken" nog maar weinig gebeurd Samenwerken met de wijkcomi- tés gebeurt nog helemaal niet". SGP'er Houtman bleek nog steeds te twijfelen aan de "snelle reactie" van B en W. en vroeg zich wat er met de huisvesting van andere ge meentelijke diensten moet gebeuren nu de Sociale Dienst de hele finan ciële ruimte die er op dit punt be stond op de begroting heeft opge soupeerd. Wethouder v. Dam wilde de financiële consequenties pas op 'n rijtje zetten wamnneer de extra uit kering uit het gemeentefonds bekend is en wanneer is gebleken hoeveel Leiden krijgt van de 1 miljard die het rijk extra in de bouw heeft ge- Stopt. Van Dam taxeerde dit bedrag voorzichtig op een miljoen gulden. Uit de toelichting, die wethouder Oosterman op de situatie bij de GSD gaf, bleek dat men niet had ver wacht, dat de kwestie ln een stroom versnelling zou raken, maar dat 'n uitbarsting te voorkomen zou zijn c.oor tijdige maatregelen. De "flesse- hals" de achterstand in te behan- aelen dossiers was volgens hem ontstaan nadat in juni van het vorig jaar een landelijke normering voor óe bijstand van kracht werd. Hij memoreerde dat er al vanaf vorig jaar november besprekingen werden gevoerd met onder meer de staf van de Sociale Dienst om de problemen uit de wereld te helpen. Problemen, die, zo benadrukte Oosterman gisteravond, geen ty pisch Leidse zaak, zijn maar ook elders in het land voorkomen. Spre kend over ineenstorting van de dienst zei de wethouder, dat er wel voor tekenen waren geweest, maar dat de uitbarsting even onverwacht was ge- Stukjes grond in Merenwijk niet verkopen LEIDEN De kleine stukjes grond die op het ogenblik nog braak liggen in de Merenwijk zullen de eerstko mende vijf jaar nog niet verkocht worden aan eventuele gegadigden. Ze zullen hoogstens worden verhuurd. Dait besluit nam de Leidse gemeente raad gisteravond met algemene stem men op voorstel van WD-fractielei- der Elzenga. In 'n motie had hij ge wezen op de onjuistheid van de ver koop van de grond, omdat die stuk jes mogelijk benut zullen worden om gemeenschappelijke voorzieningén, als een fiets- en voetpaden, aan te leggen. CDA-er Driessen vond de pe riode van vijf Jaar wel wat lang. "Er wordt nu gewerkt aan een nieuw be stemmingsplan voor de Merenwijk. Zodra dat klaar is weten we of de grond nodig is of niet. Wethouder Waal vond een periode van vijf Jaar een veilige termijn en deelde mee dat 't college de WD—motie over komen als een storm. Hij erkende, dat de nu getroffen maatregelen nog onvoldoende zijn. "Met deze maatregelen hopen we de zaak voorlopig te redden, maar we mogen een verdere decentralisatie niet uit het oog verliezen-", aldus Oosterman, die verzekerde dat er binnen drie Jaar een oplossing komt voor de huisvesting. Wat de aanstel ling van de nieuwe directeur bij de Sociale Dienst betreft: het wachten is nog op de uitslag van de medische keuring. Op aandrang van PvdA-raadslid Duivesteijn zegde de wethouder ten slotte toe dat zo snel mogelijk een volledig beleidsplan voor de Sociale dienst op tafel zal komen. "We hopen dat de nieuwe directeur daar nog aan zal kunnen meewerken", aldus de wethouder. Rembrandthuisje is niet „echt In 1956 werd de 350ste geboorte dag van Rembrandt herdacht. In Lei den, zijn geboorteplaats, zou o.a. een 5tandbeeld van hem op het Stations plein komen. Door geldgebrek is dit plan niet doorgegaan. In de Wedde- steeg bevond zich toen een gevel steen met geboorte- en sterfjaar van Rembrandt in een fabrieksmuur van de Rotogravure, die de plaats aangaf waar zijn geboortehuis zich vroeger bevonden heeft. Van dit huis is al lang niets meer over. Om toch iets aan de herdenking van 1956 te doen, heeft de Rotogravure op deze plaats het "Rembrandthuisje" gebouwd, bestaande uit een loze trapgevel, met glas-in-lood-ramen (met een pakhuisruimte van de Rotogravure er achter). In deze gevel is de be- rtaande steen van Rembrandt ge plaatst. Dit Rembrandthuisje, dat ous ongeveer negentien jaar oud is, heeft geen enkele historische waar de en is zeker geen monument. Dat het schandalig is dat de ruitjes ver nield zijn en dat het borstbeeld van Rembran-lt vervuild is, is iets waar ieder het mee eens zal zijn. H. KUHLER Hazenboslaan 30 Oegstgeest. Verpaupering van Stationsplein jHet is bekend dat groen een rust gevende kleur is, bomen de longen van de wijk zijn die stof en andere viezigheid tegenhouden, zuurstof pro duceren, 't klimaat gunstig beïnvloe den en geluiden dempen. Prof. Maas heeft eens berekend dat in een straat zonder bomen in een liter lucht gemiddeld 11.516 deeltjes stof en viezigheid zitten, in een straat met bomen 3580 deeltjes, maar in het centrum van de stad 15.570 deeltjes. De gezondheid van de achtergeble ven kinderen in de binnensteden is dan ook minder, dan van de kinde ren die met hun ouders de stad zijn uitgevlucht naar de groene tuinste den. En het Stationsplein van Leiden? Per etmaal denderen 200 treinen over de spoorbaan, 600 bussen (waarin ondanks uitdrukkelijk verzoek van Minister Vorrink de geluidsarme mo tor nog steeds ontbreekt) laten een adembenemende walm achter zich en 30.000 auto's (zonder naverbran- der, spuiten bedwelmende gassen over de mens, die de longen doen verschroeien. Alle vrachtauto's dui ken in diepe kuilen en delen donde rende klappen uit aan de enorme ge- velwamden, waardoor 't gehoor steeds ernstiger wordt aangetast. De be geerde 100 meter asfalt voor de woonflats ontbreken nog steeds en de bestrating is zo ernstig verzakt dat bij regenval er een goedkope Meren wijk ontstaat. Natuurlijk niets dan lof voor onze Plantsoenendiensten zijn zorg voor het steeds minder wor dende groen. Nog zijn in de berm bij na alle 2000 kleuren groen, die de natuur ons schonk, aanwezig. Toen de huidige Minister van Financiën op nummer 7 de kas kwam controleren, was hij zo onder de indruk van die groene uitbundigheid, dat hij prompt de woongenotbelasting met 50% ver hoogde. Een aardige man, maar wel een groot prijsopdrijver. Ook in Leiden werd in 1974 het keerpunt bereikt en de weg terug in geslagen. De mens kwam in het ver volg in alles centraal te staan en een oneindige zorg voor zijn welzijn uit drukkelijk toegezegd. Logisch dat we even geduld moesten hebben, om dat er nog wat puin geruimd moest worden. Toch een pril begin! Want op 24 januari 1975 worden wy niet door de Gemeentelijke Voorlichtings dienst, maar door deze krant geïnfor meerd over de plannen van de Schiphollijn. Ook dat in elk geval na een inspraakprocedure alles pas definitief zal worden. Maar in maart worden plotseling de helaas nooit tot volle wasdom geko men bomen op het busstation om gezaagd. Het smerigste deel van Lei den komt te voorschijn. Honderden malen vuiler dan de vroegere Lange Bouwenlouwensteeg. Ook de bomen langs de berm worden stuk voorstuk gelicht. En weer vernemen wij uit deze krant dat deze bomen naar de Doezastraat moeten verhuizen. On ze instemming is niet gevraagd. Het tevreden stellen van opstandige mid denstanders wordt belangrijker ge acht, ondanks het aldaar reeds aan wezige Van der Werfpark. Ook met de verdeling van onze groene armoede klopt het niet in Leiden. Ik kan niet beoordelen of die Schip hollijn van lVt miljard gulden wel zo noodzakelijk is. Een monorail zou van meer visie getuigen. Niet een ouderwets verliesgevend spoorlijntje waarmee de belastingbetaler wordt opgezadeld. Lawaai beschadigt de mens en maakt hem agressief. Daarom, de Utrechtlijn met station nog dichter bij de bewoners van het Stations plein brengen, kan men gevoeglijk een misdadige aanslag op het leef klimaat van de mens noemen en het steeds meer opofferen van groen, bo men en straks de berm aan de ver- keersmoloch, een ongehoord schan daal. Aan de andere zijde van de spoorbaan is nog voldoende ruimte en aan de noordzijde (Schutters veld) kan men een zeer royaal sta tion bouwen. Het zal wat meer in spanning vergen. Juist goed in deze tijd van grote werkloosheid. Geld speelt in dit soort plannen geen en kele rol. Door de overdreven frequen tie van de vele bijna lege treinen wat te verlagen, kunnen alle problemen voor het station Leiden ook heel sim pel worden opgelost. Maar de bomen zijn al gerooid en weggesleept. De mededeling deze week dat bezwaren hiertegen vóór 2 Mei a.s. bij Water staat kunnen worden ingediend, is een wel zeer sinistere grap van onze technocraten. De Stadsbestuurders van Leiden zijn helaas altijd overspeeld door de Uni versiteit als grootste werkgeefster. De verschillen in geld, macht en I.Q. wa ren immer te groot. Het wanstaltige gebouw aan het Pelikaanhof en de onvoorstelbare troep op de Kaiser- straat zijn slechts twee simpele voor beelden. Nu ook de NS-technocraten hun Articon-project er in Leiden zo vlug en gemakkelijk doordrukken, vraagt men zich bezorgd af, of onze be stuurders wel opgewassen zijn tegen projectmakers die de randstad blij vend belagen. Natuurlijk moet er brood op de plank komen en groei is noodzake lijk om, op straffe van ondergang, de inflatoire kostenontwikkeling de baas te blijven. Maar aan het Sta tionsplein van Leiden worden in 1975 door Articon plannen tot uit voering gebracht, waarin, tot verbijs tering van de omwonenden, de mens van nu en straks met koude onver schilligheid totaal werd verge ten! En wat staat ons aan de ach terzijde/Morssingel nog te wachten? H. J. DE BOER Stationsplein 204 Leiden Rode vlag: de vlag van geweld Gaarne wil ik reageren op de in gezonden brief van de heer G. van de Krol in de krant van 23 april. Hij maakte daarin bekend, dat een groep oud-illegale werkers behoefte voelt aan een openbare actie tegen het voornemen van Van der Louw, om op 1 mei de rode vlag uit te ste ken van het Rotterdamse Stadhuis. Welnu, in deze zelfde krant heeft gestaan, dat er op vrijdag 25 april te Rotterdam een kort geding zou dienen, aangespannen door de OSL stichting voor politieke bewustwor ding (Rozenoord 28 te Berkel en Ro denrijs) tegen Rotterdams B. en W., wegens voornoemd, voor grote be volkingsgroepen uitermate grievend, voornemen. Of het veel zal helpen? Ik geloof dat dat niet belangrijk is. In het ver zet werd ook geen kosten- en-baten analyse gemaakt. Je deed, wat Je ge weten je ingaf. "Men telle de uitslag niet, men telle het doel alleen". Het gaat er ook nu weer om. dat er te gengas gegeven wordt, dat de Mees- ters-van-Morgen ervaren dat ze het niet, uit angst voor terreur, zoals destijds het Duitse, de mond houdt en denkt: het zal wel loslopen. Dat er een eind komt aan provocatie, in timidatie en monddood maken van politieke tegenstanders. Dat we al teveel over onze kant hebben laten gaan, teveel gedoogd en getolereerd hebben. Ik hoef alleen maar de stelselmatige, doelbewuste politieke indoctrinatie op de scholen te me moreren waar alle waarden, waar voor destijds onze verzetsmensen hun leven op het spel zetten, in twij fel getrokken en in discrediet ge bracht worden. Het gaat erom dat de rode vlag, de vlag van het geweld en de revo lutie is, ongeacht of er een haken kruis of hamer en sikkel op staan. Het gaat erom dat PvdA en PSP allang door het communisme inge pakt zijn, getuige het vlagvertoon op hun congressen en het zum Kotzen spelen van de Internationale, het Horst-Wessellied van het Wereld communisme, waarmee straks ook 't Leidse Stadhuiscarillon ontwijd zal worden. Het gaat erom dat we nu nog iets terug kunnen zeggen en doen, nu we nog in de nadagen van onze vrijheid leven. Daarom geachte heer Van de Krol, en uw vrienden uit het verzet, actie of geen actie, veroordeling of vrijspraak voor Van der Louw, het is nog steeds zoals de verzetsdichter Jan Kampert schreef: Wat doet een man, oprecht en trouw, in zo'n benarde tijd? Hij kust zün kind, hij kust zijn En strijdt de ijd'le strijd. En daarbij wens ik u veel moed en sterkte. H. J. PEETERS, Rijnzichtweg 38, Oegstgeest. Wel terrasjes op Kaiserstraat Het is nog niet zo lang geleden dat het buurtcomité Pieterswijk er meende goed aan te doen ook de be langen van de Academiewijk te gaan behartigen. Op zich een goed idee, immers deze wijken liggen vlak bij elkaar en maken samen deel uit van het mooiste stukje Leiden. Helaas blijken ze in de Kaiserstraat de plank mis te slaan. Immers 'De Ge vulde Trog" en het "Keisertje" zijn horecabedrijven, die door zeer veel buurtbewoners worden bezocht. En omdat veel buurtbewoners op ka mers wonen, geeft zo'n terras de mogelijkheid om lekker in de zon te zitten en elkaar te ontmoeten, iets wat de leefbaarheid in de buurt enorm ten goede komt. Wie zijn die mensen van het wijkcomité dan wel. aat ze menen hiertegen te moeten strijden? Democratisch is het in ieder geval niet, want men heeft in enze buurt niet gevraagd wat wij er van vinden, noch hebben wij deze co mitéleden gekozen. Nee heren van het Pieterswijkcomité, laat onze wijk alstublieft met rust, want uw belangen zijn de onze niet. T. GOTTENBOS Kaiserstraat 11 Leiden. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens Is De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel ln te korten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17