Noodzaak sloop Oranjegracht- huizen aantonen Kaiserstraatwel of geen terrasjes prénatal profiteer prijzen!! Postkantoor op Schuttersveld Waardgracht toch gehandhaafd? r Pappie Oranje feesten 'Hortus' op plaats van volkstuinen prénatal 0 BEZWAREN TEGEN INFORMATIEBLAD Keukenhof in geuren en kleuren VRIJDAG 25 APRIL 1975 LEIDEN Het vonnis over de panden Oranjegracht 87 tot en met 93 is nog niet geveld. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening wil eerst op papier zien wat het verschil is in kosten tus sen enerzijds handhaving en res tauratie van de drie panden en anderzijds het plegen van nieuw bouw op dezelfde plaats. De raadscommissie nam daarmee - unaniem - een besluit, dat duide lijk niet in overeenstemming was met de wensen van wethouder Waal en zfjn ambtenaren. Volgens Waal zou 't niet slopen en restaureren van de panden de gemeente Leiden o.a. door 't mislopen van subsidies op een bedrag van drie a vier ton komen te staan. Het exploitatie-tekort op het bestemmingsplan Herengracht - Zijl- singel - nu al geraamd op zeven ton per jaar - zou er door vergroot wor den en daarmee het risico, dat de huren zodanig hoog uitvallen, dat er niet van sociale woningbouw kan worden gesproken. Vooral de raadsleden Bei jen (PPR' PSP/D'66) en Ham (CDA) toonden zich voorstander van handhaving van de panden. Zij weten zich in hun waarde-oordeel van de panden gesteund door de Rijksdienst voorde Monumentenzorg, die - zo kwam gisteravond vast te staan - wel de gelijk aan de minister van C.R.M. heeft geadviseerd om de huisjes één is als woning in gebruik, één als pakhuis en de derde is dichtgemet seld - op de monumentenlijst te plaatsen en daarmee afbraak te ver bieden. Volgens een ambtenaar van de gemeente Leiden heeft de minister dit advies echter naast zich neerge legd. Het verzoek aan de rijksdien om de panden op de monumenten lijst te plaatsen is afkomstig vaneen particulier inwoner van Leiden. Wethouder Waal zou het geld, dat eventueel nodig zou zijn voor hand having van de paaiden evenwel liever aan andere monumenten besteden: "Als Je een lijst zou maken van pan den in Leiden, die je graag zou willen opknappen, dan vraag ik me af of deze panden bij de eerste duizend zouden komen". Ham was het daar niet mee eens: "Het aanzicht van de Oranjegraoht komt veel beter tot zijn recht wanneer er zes panden naast elkaar blijven staan dan drie <de nummers 81, 83 en 85 blijven wel gehandhaafd). Het CDA-raadslid stelde wel als voorwaarde, dat het handhaven van de nummers 87 tot en met 93 de ge meente niet te veel geld mag kos ten: de rijksoverheid zou met sub sidie over de brug moeten komen. Ambtenaar Logtenberg, hoofd af deling stadsontwikkeling bracht als bezwaar tegen handhaving van de panden, behalve de financiële kant, ook het feit te berde, dat de com missie, die destijds op initiatief van de gemeenteraad is ingesteld ter be oordeling van de bouwplannen die voor o.a. de Oranjegracht konden worden ingediend, ervan uit is gegaan, dat er gesloopt zou worden evenals de architecten bij het ma ken van hun plannen. Maar hoe dan ook: de commissie wil eerst dé financiële consequenties van hand having van de drie panden op tafel Waar Wethouder Waal een tegen stander is van het overeind laten staan van bovengenoemde drie hui zen aan de Oranjegracht, daar blijkt het huidige college er wel voor stander van te zijn, om de Waard gracht niet te dempen. Ook dat is een omstreden kwestie: van gemeen tewege is altijd gesteld, dat het open laten van de Waardgracht in het bestemmingsplan Herengracht-Zijl singel een te kostbare zaak zou zijn. Hij is ten dele al gedempt: ten be hoeve van de bouw van het bejaar dencentrum 't Huis op de Waard. De gracht loopt daardoor nu dood, terwijl het Hoogheemraadschap van Rijnland eist, dat het water kan blijven doorstromen. Een mogelijkheid daartoe is het maken van een over kluizing naar de Oranjegracht, gis teravond werd in de commissie zelfs gesproken over een aftakking voor 't bejaardencentrum langs. Handha ving van de Waardgracht als gracht - ook wel 't 'Slootje Gods' genaamd - zou verder vereisen dat er nieuwe rioleringen zouden worden aangelegd dat de walkanten zouden moeten wor den gerestaureerd en de bruggen ver nieuwd. Dat zou bij elkaar zoveel geld kosten, dat het ministerie van Volkshuisvesting een in principe al toegezegde subsidie zou intrekken, m.a.w.: het ministerie eiste dem ping. Niet uitvoeren hiervan zou de gemeente - volgens het pre-advies dat destijds in de raad is aangeno men zo'n vijf miljoen kosten. Toch ziet Waal kennelijk kansen om de gracht te behouden. Want ook daar bestaan kennelijk subsidiemogelijk heden voor. De wethouder hulde zich daarover nogal in het vage, maar bleek o.m. te gokken op een deel van het miljard, dat het kabinet re centelijk in de economie heeft ge pompt. Handhaving van de Waard gracht is "technisch geen probleem", aldus directeur Vos van gemeente werken, de financiële kant van de zaak is een andere. Waal legde even de link met de panden langs de Oran jegracht - "het een of het ander" - maar dat werd door de commissie leden afgedaan met "chantage". Ook de commissie voor ruimtelijke ordening ging gisteravond - evenals eerder het college van B en W - akkoord met de keuze die een beoor delingscommissie heeft gedaan uit achttien bouwplannen, die zijn inge diend voor het gebied tussen Heren gracht, Oosterkerkstraat, Zijlsingel en Nieuwe Rijn. In totaal zijn er drie uitgekozen, die gecombineerd zullen worden uit gevoerd (plm 300 woningen). Zoals gisteren gemeld, willen B. en W. stre ven naar zoveel mogelijk sociale wo ningbouw in dit gebied. Commissie led Ham kreeg gisteravond desge- raagd te horen dat bouwen in de woningsector voor zeker zestig pro cent mogelijk zal zijn. B. en W. wil len een eventuele toewijzing van oningen aan woningbouwverenigin gen koppelen aan de voorwaarde, cat het zg. centraal onderhoudsinsti- iuut waar de meeste corporaties tot nu toe niet voor voelen van ae grond komt. Ham wees er in dit verband op dat woningbouwvereni ging De Goede Woning, met drie an dere woningbouwverenigingen, wel bereid is centraal onderhoud toe te passen. De subsidiemogelijkheden voor het bestemmingsplan Herengracht-Zijl singel <in het andere deel van het gebied, rond de Zuidsingel, zal de Stichting Nieuw Groenhoven hoogst waarschijnlijk 160 woningen bouwen waarvan honderd voor bejaarden) l'jken vrij gunstig. Volgens Logten berg bestaat er bij het rijk veel be langstelling voor de plannen: het is het eerste nieuwbouwproject in een oude Nederlandse binnenstad. Ook andere gemeenten hebben van hun in teresse blijk gegeven, o.a. op de ten- Een deel van de Oranjegracht. De -panden links (het hoekhuis en de tivee ernaast gelegen lage pan den) zouden gesloopt moeten wor den. •tonstellingen die er van de achttien ingediende bouwplannen is gegeven. Op 6 juni uiterlijk neemt het college van Gedeputeerde Staten een be slissing over de bezwaarschriften, die tegen het bestemmingsplan zijn ingediend. Indieners staat daarna nog de mogelijkheid open om in be- -oep bij de Kroon te gaan, maar io? daarvan kan al wel worden be gonnen met bebouwing van die delen •an het nu grotendeels kaalgeslagen gebied, die niet omstreden zijn. Met het bouwrijp maken wordt bin nenkort begonnen: op zijn vroegst zal aan hei einde van dit jaar of be- g:n volgend jaar de eerste paal voor nieuwbouw worden geslagen. LEIDEN Aan het Schuttersveld, aan de zijde van de Oegstgeesterweg zal mogelijk een PTT-kantoor wor den gebouwd. Dit ter vervanging van het huidige nood-postkantoor in de Gerestraat. Wethouder Waal vertelde gister avond in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke or dening en openbare werken, dat de N.S.-eigenaar van de desbetreffen de grond en de gemeente momen teel samen bekijken welke mogelijk heden er voor het Schuttersveld zijn. Een postkantoor noemde hij voorlopig het "enig concrete project" en volgens de wethouder is de P.T.T. voor dit idee enthousiast. Ook is er voorlopig overeenstem - en de N.S. over de toekomst van het "Spoortje", het voormalig spoorweg emplacement aan de Herensingel. Het Spoortje zal een bestemming krijgen, die in overeenstemming is met het rehabilitatieplan voor Noor derkwartier en De Kooi: dus geen kantoorflat. Wel zal de N.S. de grond in eigendom behouden. Zoals bekend zal in verband met de aanleg van de zg. Schiphollijn het Stationsplein de komende jaren worden gereconstrueerd. De gemeen te en de NS., zijn nog aan het touw trekken over de kostenverdeling. Men is in ieder geval overeenge komen dat reconstructiewerkzaam heden (een dlerdë perron, waardoor de N.Z.H. en in de wat verdere toekomst de V.V.V. moeten verhui zen; verder wordt gedacht aan een passage over het plein, compleet met roltrappen ten behoeve van voetganger), die rechtstreeks be trekking hebben op de aanleg van de Schiphollijn door de Spoorwegen zullen worden betaald. De grond is eigendom van de gemeente Leiden; een contract uit de vijftiger jaren geeft echter aan, dat hij aan de N.S. moet worden overgedragen als dat voor spoorwegdoeleinden noodzake lijk is. Overigens wordt verwacht dat het aantal reizigers met de komst van de Schiphollijn sterk zal toenemen. Be loopt de kaartverkoop aan het Leid- se centraal station thans zo'n zeven tien miljoen gulden per jaar, dat zal straks gerekend naar het huidige prijspeil een bedrag in de orde van grootte van veertig miljoen zijn. ADVERTENTIE in't voorjaar isdeEfteling v dagvol puur plezier voor 5 piek. __j VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190,— Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren Blijvende service. Desgewenst handgraveren Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig De Koning der Verlovingsringen UW JUWELIER V. D. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 LEIDEN De viering van Koninginnedag in Leiden zal dit Jaar voornamelijk plaatsvinden in de wijken. Dat bleek toen gisteravond de Vereniging Ko ninginnedag Leiden haar pro gramma presenteerde. Enkele hoogtepunten uit de reeks festi viteiten zijn een nationaal majo rette concours dat 's middags om twee uur begint op het veld aan de Baselstraat (Zuid-West). Aan het concours dat wordt af gesloten met een show van K en G, worden door zestien korp sen deelgenomen. Verder zijn er in de verschillende buurten en wijken kinderoptochten en pop- penkastvooreteQMngen. Om elf uur 's ochtends kunnen actieve wandelaars beginnen aan de jaarlijkse Oranjewandeltocht over 10 en 15 kilometer. Er wordt begonnen bij De Burcht. De feestelijkheden beginnen 's morgens om 9 uur officieel op het Stadhuisplein. Daar zal de vlag gehesen worden en houden burgemeester Vis en de voorzit ter van de Oranjevereniging onr. P. de Clercq een toe spraak. Voor een overzicht van de verschillende festiviteiten in de wijken en de aanvangstij den, zie onze krant van maan dag. LEIDEN De afdeling bouwza ken van de Leidse universiteit gaat proberen een andere ruimte te vin den voor de volkstuinders die nu hun stukje grond hebben op het terrein, ten westen van Rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam). Zij zullen daar waarschijnlijk volgend jaar moeten verdwijnen in verband met de dan beginnende werkzaamheden voor de nieuwe Hortus. Uit een vergadering van de univer sitaire commissie voor ruimtelijk be leid en bouwzaken gistermiddag bleek, dat de volkstuinders daar enigszins ontstemd over zijn, omdat de start van de werkzaamheden, geenszins behoeft in te houden dat hun stukje grond ook meteen zal worden aangepakt. "Als ze er af moeten en over vijf jaar blijkt dat terrein er nog zo bij te liggen, dan is dat natuurlijk wel jammer", ver tolkte het universiteitsraadslid Beens de gevoelens van de volkstuinders. Overigens hebben de volkstuinders een contract met de universiteit, waarin wel is vastgelegd dat als de universiteit op het bewuste terrein werkzaamheden gaat uitvoeren, zij er moeten verdwijnen. Alleen is niet precies bekend wanneer dat gaat ge beuren. Een suggestie die gisteren werd aangedragen om de volkstuinen ter plekke te handhaven en ze te combineren met het toekomstige complex van de Hortus, werd al snel van de hand gewezen, omdat dat uit biologische overwegingen niet schijnt te kunnen. ADVERTENTIE Een van de wéinige echt veiligs flesverwarmers. Niet alleen gemakkelijk voor eigen gebruik, Profiteer meteen bij: Leiden: Haarlemmerstraat 5i telefoon 071—22498 Meer Leids nieuws elders in deze krant LEIDEN De werkzaamheden voor de reconstructie van de Kai serstraat zijn in volle gang. Het heeft enige tijd geduurd, voordat het zover was. Mair inmiddels heeft het tuurtcomité Pieters- en Academie- wijk al bij de gemeente aan de bel ge hangen, /want men vindt dat de re constructie niet wordt uitgevoerd, zo- sis was afgesproken. Er zouden af wijkingen bestaan ten opzichte van een tekening, die destijds aan leden van het comité ter inzage is gegeven. Onder invloed DEN HAAG/LEIDEN De Haag se rechtbank veroordeelde een 22- jarige kettingmaker uit Leiden tot 2 weken voorwaardelijk met proef tijd van 2 jaar, en intrekking van het rijbewijs gedurende 1 jaar. Op 1 januari van dit jaar reed ver dachte met de door hem bestuurde auto op de Rijnzichtweg tussen Rijnsburg en Leiden. Door de snel heid van 60 km en nat wegdek, raak te zijn auto in een slip en botste te gen een hem tegemoet komende po litieauto. De twee inzittende politie mannen werden gewond. Verdach te verkeerde onder invloed van drank. De Officier van Justitie had 6 weken gevangenisstraf waarvan 2 weken voorwaardelijk en lVi jaar in trekking rijbewijs geëist. Met name valt men over het feit. dat bij de Vergulde Trog encafé'tKai- sertje de mogelijkheid is geschapen om er 'terrasjes aan te leggen. Het comité vindt dat de buurt al te veel horeca-vestigingen heeft: "een wijk oient immers woonbaar te zijn en geen vergaarbak van uitgaansgele genheden te worden". Uit de tekening hebben de comitéleden afgeleid dat er geen plaats meer zou worden ge boden aan terrasjes. Van gemeente wege ontkent men, dat een dergelij ke conclusie getrokken had kunnen worden. "Er zijn destijds slechts af spraken op hoofdpunten gemaakt: er 2 ou een gescheiden looppad en een gescheiden rijweg komen." Die schei ding is an de zijde van aangebracht door middel van par keerplaatsen (evenwijdig aan de weg) Detsklemmen, opstaande stoepran den en paaltjes. Een variatie, om te oorkomen dat Leiden bij zijn pogin gen om de auto in de binnenstad te rug te dringen al te zeer een "paal- tjesstad" zou worden. Wat betreft ae terrasjes zitten gemeente en comité on een duidelijk verschillende lijn: uit het zg. Veldkamponderzoek (waar bij o.a. een groot aantal inwoners uit Leiden is geënqueteerd) is gebleken, dat er in Leiden behoefte bestaat aan m<°er terrasjes; een lid van het co mité zegt- "zoiets ontaardt alleen in excessen" En daarom is er aan de Leidse gemeenteraad een tweetal protestbrieven gezonden, waarvan er eén is ondertekend door ongeveer straat of de directe omgeving (zoals ue hofjes). Zij voelen zich "danig ge fopt". De heer Piret van gemeente werken verklaarde dat de werkzaam heden zoa's ze nu uitgevoerd worden weliswaar een definitieve vorm heb ben, maar dat slechte ervaringen nog altijd tot wijzigingen kunnen ieiden. Een slechte ervaring is er al: vooral tijdens etensuren wordt er in de nabijheid van de mensa dubbel geparkeerd. En dat mag niet. ADVERTENTIE Pieterswijkcomité De keukenhof in L'isse. Altijd goed voor 'n geweldig dagje uit. Bezoek deze bloeiende bloemenhof en bewonder. Duizend en één verschillende bloemen. Altijd weer nieuw, altijd weer anders. Kom 't ontdekken. Morgen. LEIDEN —Het Pieterswijkcomi té zal geen gevolg geven aan het ver zoek van het overleg wijkorganen om te colporteren voor het veertien daags informatieblad van dat over leg, dat nu al enkele maanden ver schijnt. Voorzitter Doove: "Als er wordt gezegd dat het krantje een goe de pers heeft, is dat een grootste ge mene deler. Wij hebben er bezwa ren tegen. In het begin zagen we het erg gunstig, namelijk informatie vaa de wijken aan de wijken. Met enige treurnis hebben we geconstateerd dat het nu een soort krantendienst van de Welzijnsraad is geworden. Er staan meldingen in van de NVSH en het Begijntje en zo. Wij vinden het nuttig dat het overleg wijkorganen zich over de opzet gaat bezinnen. Op dit moment staat ons comité er ne gatief tegenover en we zullen in dit stadium dan ook niet aan het ver zoek tot colportage deelnemen". Reactie van Welzij nsraadconsu- lent De Graaf: "We lezen te wei nig wat er in de wijken gebeurt. We krijgen ook erg weinig mate riaal aa>ng«edragEn. Het is trouwens ook nooit de opzet geweest om een bundeling van periodieken te ziin. Wij zijn er met dit informatieblad, vóór de wijk. We geven dié dingen weer. die belangrijk zijn om ook bui- ten de grenzen van een bepaalde wijk geteeon te worden. Wat heb je nu aan concrete gegevens van De Kooi in de Pieterswijk? Dit blad is een me dium. En dat hebben B. en W. ge zien. We hebben een flinke subsidie gekregen voor dit Jaar en voor het volgend jaar staan we op de rol. Het is zo dat de verschillends buurt en wijkbladen iets van ons moeten gaan overnemen. Niet omgekeerd".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3