81 81 NVV-voorzitter verwacht ernstig sociaal conflict Zending verleent nu nog steun aan kerk overzee Rijkspostspaarbank Jongerenwerk vraagt ruimte aan de basis 6SS3EDB139 uw nationale spaaiinstelting bij de Rijks postspaarbank Gewoon sparen Termijn sparen Voor iedereen een eigen spaarvorm. Let op de zeerhoge rente VRIJDAG 25 APRIL 1975 De Haarlemse diocesane pastora le raad die zaterdag 31 mei in Hei- loo bijeenkomt zal geheel gewijd zijn aan de vraag hoe de weg terug te vinden tot de jongeren, van wie ''velen geen parochies meer vinden, waar ze zich thuis voelen". Hun gespreksstof vinden de 60 Vertegenwoordigers uit de Haarlem se dekenaten in de nota Jongerenpas toraat, die de afgelopen weken in de dekenaten reeds is doorgesproken. Een groep jongerenpastores heeft deze nota opgesteld. De jongerenpastores zien de kort sluiting met de jongeren van 15 tot 25 jaar als een ernstige zaak. De vervreemding van vele jongeren van de kerk wijst op een crisis van de kerk zelf. Zij menen, dat de optre- Liber Amicorum prof. dr. Rasker Bij zijn afscheid als kerkelijk hoogleraar te Leiden werd aan prof. dr. A. J. Rasker een Liber Amicorum aangeboden (241 pagina's), voorzien van een foto en een uitvoerig le vensoverzicht. In dit boek schreven onder anderen K. H. Miskotte, H. Gcrtwitaer, J. de Graaf, H. J. Hee- rinig en H. Berkhof en vele andere collega's en vrienden uit binnen- en buitenland. Het Liber Amicorum was echter spoedig uitverkocht. Bij voldoende belangstelling zal het herdrukt wor den. Men kan het bestellen bij het Theologisch Instituut te Leiden, Ra penburg 59, telefoon 071—23773. blijvend Daarentegen zijn er ook meer teke nen, dat jongeren van nu een bijzon der grote belangstelling hebben voor het religieuze, maar de aanslui ting op de bestaande kerkelijke vormgeving komt in toenemende ma te moeilijker of geheel niet meer tot stand. De jongerenpastores achten het dan ook een gelukkige ontwikke ling, dat de laatste jaren zowel hier als in het buitenland basisgemeen schappen worden gevormd, "groe pen van mensen, die in aantal klein genoeg zijn om elkaar te leren ken nen en homogeen genoeg om voor elkaar ln te staan." De jongeren zijn nauwelijks bereik baar voor de parochiële pastores, omdat deze vooral hun aandacht moeten richten op de ouders en op de jeugd. Daarom pleiten de jonge renpastores met klem voor de aan stelling van een aantal jongerenpas tores, d.w.z. aan de basis, die de ruimte en de opdracht krijgen om vanuit de wereld van de jongeren te bouwen aan de kerk van morgen. Geref. Kerken: aangenomen de benoeming tot wetensch. medewer ker aan de VU (theol. fac.) J. J. van Nijen te Westervoort; beroepen te v".iemen—Watergraafsmeer—Bijlmer. J. G. Meynen Culemborg: bedankt voor Oosterend (Texel) D. Jansma Ter Apel en Valthermond. Geref. Kerken Vrijgemaakt: ber. te Rijnsburg W. Wieringa Berkel- Rodenrys, te Perwerd-Halüum kan. P. J. Bijzet Damwoude; bedankt voor Emmen J. Slotman Dalfsen, voor Meppel D. Noort Buitenpost. Geref. Gemeentenberoepen te Apeldoorn, J. W. Verwey H.I. Am bacht te Klaaswaal R. Boogaard, Leiden, te St. Philipsland en te Goudswaard P. Blok Dirksland; be dankt voor Randburg (Zuid-Afrika) A. Hoogerland Krabbendijke. Remonstranten blijven achter anti-racisme De algemene vergadering van Vrraad der Remonstrantse Broeder schap heeft uitgesproken dat de broederschap moet blijven meewer ken aan het programma tot bestrijding van het racisme. Dit program van de Wereldraad van Kerken vormt ook bij de remon stranten een bron van discussie. Over de befaamde resolutie van de Wereldraad, waarin aangedrongen wordt op terugtrekking van investe ringen m Zuid-Afrika, wilde men van het bestuur der broederschap ten standpuntbepaling. De bijeenkomst - een soort l eleidsconferentie die aanbevelingen doet aan een tweede algemene vergadering die bestuursbesluiten neemt - had als thema de verdraagzaamheid, die in deze kring teeds wordt hoog gehouden, in een handleiding bij dit gesprek werd gewezen op verschuiving in het begrip verdraagzaamheid. „Velen zijn verdraagzaam omdait ze niet betrok ken zijn op de zaak waarom het gaat". Verslapping is echter even ge vaarlijk als een conflictsituatie. Het aantal zendingsarbeiders predikanten, artsen en anderen bedraagt rog maar vijftig. Vooral van de predikanten kan gezegd wor den dat ze niet zijn uitgestuurd om een vacature te vervullen. Ze zijn veelal door de kerk overzee ge vraagd om als mede-christen uit een ander deel van de oecumene mee te werken aan de opbouw van oe christelijke gemeente overzee. Het normale kerkelijke werk hangt niet van hen af. Er is in de laatste 25 jaar zoveel geld besteed aan beur zen, dat de meeste kerken geen ge brek me?r hebben aan gewone ge- ir eentepredikanten. Over deze positiewijziging van de zending sprak de algemene secreta ris van de raad voor de zending van de Hervormde Kerk. de heer H. Bootsma, tijdens een bezoek dat de commissaris van de koningin in Zuid-Hoiland, mr. M. Vrolijk, bracht aan het zendingshuis in Oegstgeest. Van eigen arbeid heeft de zending ?jch ontwikkeld tot steunverlening aan zelfstandige kerken. Een andere wijziging is, dat veel van wat vroe ger directe zorg van kerk en zending vi as. zoals onderwijs en medisch werk, steeds meer voorwerp van overheidszorg is geworden. Dit ging vaak gepaard met veel wanbeheer, en met weinig oog bij de overheid loór een goede spreiding van on- oerwijs en medische zorg over de gehele bevolking. In het medische werk waar<n de zending nog betrok ken is, probeert zij dan ook model len van gezondheidszorg op te zet ten die met betrekkelijk weinig geld vel mensen bereiken. In Noord- Ghana bijv. begint ook de overheid nu belangstelling hiervoor te tonen. Door de snelle uitbreiding van het onderwijs in de derde wereld is de l^schikba arstelling van lectuur, van groot belang geworden. In In donesië en Kameroen is de hervorm- oe zending betrokken geweest bij de oprichting van christelijke uitgeve rijen. De uitgeverij in Kameroen is c-ok een centrum geworden van lite raire activiteit in Frans-sprekend Afrika. Van 4 mei af zijn er weer 'onderwegdiensten' in het Pietermankerkje hij Zwijndrecht, gelegen aan rijksiueg 16 van Rotterdam naar Dordrecht, de drukste weg van ons land. De richting naar de kerk wordt met borden aangegeven. In mei is de dienst om 9.30 uur, in juni, juli en augustus om 9 en 9.45 uur, in september om 10 uur. De diensten zijn vooral bedoeld voor weggebruikers, die te vroeg van huis zijn gegaan om in hun eigen icoonplaats de kerkdienst te bezoeken. De bijeenkomsten duren ongeveer 20 minuten. De dienst bestaat uit het zingen van enkele liederen, schriftlezingen en een toespraak van ongeveer 7 minuten van een predikant of een priester. Een werk groep van vertegenwoordigers van negen plaatselijke kerken bereidt de diensten voor. Als dr. W. Balike op 18 mei, we gens vertrek naar Den Ham (Over ijssel), afscheid neemt van de her- ormde gemeente te Bodegraven, zal het Drecies twaalf en een half jaar geleden zijn dat hij daar intre- ce deed. Het wordt dan ook een dankbaar afscheid", met op 14 mei a1 een speciale avond in Het Anker. Gisteren is in Boskoop de geref. predikant Corn, van der Tas begra- \en, die daar op 61-jarige leeftijd was -.verleden. Ds. Van der Tas werk te sinds 1971 in Boskoop. Daarvóór tond hij in Spijkenisse, Honselers- cijk en Amsterdam-West. Op de jaarvergadering van de Bond van Perv. mannenverenigingen op Ge ref. Grondslag heeft ds. A. Vroegin- dewey uit Veenendaal opgeroepen tot het zoeken van 'het brood des le vens". "Wij zijn terechtgekomen in een heidense genotscultuur en onze aflaat ie: het wereMdiakonaat en de ontwikkelingshulp. Jezus heeft al gezegd dat er wolven in schaapskle- ding zou-ion komen. Men ziet nu in medemenselijkheid en solidariteit, oe grootste deugden en geeft zich over aan een poltiiek evangelie dat ae kerk verslindt en haar zelfs het brood ontneemt dat vergaat'. Het hoofdbestuur van de Geref. Bond !n de Herv. Kerk heeft de hervormd geref. ambtsdragers op het hart ge bonden hun verantwoordelijkheid rrouw te blijven, ook in hun afvaar diging naar de classicale vergaderin gen. 'Onze aanwezigheid moet er soms een zijn onder protest, maar i»ls we ons geroepen weten onze I laats in te nemen in de herv. kerk, ondanks de vele bezwaren, dan zul len we die roeping ook overal waar mogelijk en geboden gestelte moe ten geven Het hoofdbestuur van de Bond wekt de ambtsdragers op tot doordenking van de vragen, waar voor ook de kerk staat, bij het licht *ran Gods Woord. De hulpverle ningsorganisaties van de rk en de prot. kerken in ons land doen een teroep op de Nederlandse christe- .ien voor grootscheepse hulp aan de oorlogsslachtoffers van Vietnam in Cambodja. De rk pastores van Eindhoven hebben dringend ge vraagd een punt te zetten achter het conflict over de sluiting van de Lam- bertuskerk, dat sinds 1971 bestaat. Met name de betrokken parochia nen worden opgeroepen bisschop Bluyssen te volgen in een geest van vertrouwen en begrijpende liefde. binkom, een kleine parochie in de buurt van het Belgische Leuven, heeft in de 40-jarige Jozef Willems een gehuwde pastor gekregen, die zich mag verheugen over het bezit van vijf kinderen en tien pleegkinde ren. De bisschoppen vonden het goed «'at Willams de "pastoraal verant woordelijke" van het dorp wordt. Hij was al diaken. Willems mag niet .-oorgaan in de eucharistie en mag ook de biecht niet horen. De pro testantse beweging "Kein anderes Fvangelium" in West-Duitsland '->6611 verklaard tegen elke vorm van oecumenisch gesprek met rooans- katholieken te zijn, ook als het om conservatieve groeperingen in beide kerken gaat. De generale syno- oe van de Anglicaanse kerk heeft de leeftijdsgrens voor de ambtsuitoefe ning van bisschoppen en priesters op 70 gesteld. Kerkelijke stand: Herv. Kerk beroepen te Ede J. den Hoed Slie- drecht, te Ooltgensplaat A. Vliet- Mra Doornspijk, te Zierikzee W. Ver wey Krimpen a.d. IJssel, te Lex- mond G. Westland Scherpenzeel, te Oldebroek J. den Dikken Benthui zen, die bedankte voor Vreeswijk, te 'Vaddinxveen R. H. Kieskamp Oud- Alblas, te Numansdorp G. J. Wisger- hof Bergschenhoek, te Doorn J. W. Glashouwer Giessen Oudekerk. Be- Jankt voor Nijkerk K. Schipper Dor drecht, voor Renkum J. Chr. Plaat Zwolle, voor Stellendam J. C. Schuurman. Putten. Aangenomen i.aar Camoray (Ontario), United Church of Canada, J. F. Hoekstra Deil en Enspijk, aangenomen de be noeming tot leraar godsdienst aan de chr. scholengemeenschap Jan v. Arkel te Hardenberg J. Kok Doetin- chem, tot leraar godsdienst aan het chr. atheneum Arnhem A. K. Ploe ger te Westervoort, aangenomen naar Eexta D. Brandhorst Ootmar- sum, naar Westervoort vie. M. A. Vrijlandt Utrecht. Chr. Geref. Kerken: bedankt voor Bunschoten J. Westeriink Nunspeet, voor Leeuwarden J. Verhage Meppel. Portugal viert jaarfeest van de bevrijding LISSABON (Reut« In de Por tugese hoofdstad Lissabon is vau- naciit 'n spontaan feest losgebarsten nadat duizenden mensen de straat waren opgetrokken ter viering vap de eerste verjaardag van de val van het regime Oaetano. Dit gebeurde entcele urep voordat de stembussen zouden opengaan voor de eerste vrils verkiezingen in het land sinds 49 «aar. President Francisco da Costa Go- mes. premier Vasco Goncalves en andere militaire leiders verschenen op het balkon van het presidentiële paleis om de toejuichingen in onr- vangst te nemen van ongeveer 30.00» mensen. Een grote menigte op het Rossioplein in het centrum van Lis sabon zong 'Grandola vila moren»-, het revolutionaire lied dat een jaar geleden via de radio ten gehore werd gebracht als het eerste teken voor de staatsgreep tegen het dicta toriale bewind. Duizenden claxonnerende auto's versohenen in het stadscentrum en de menigte zong leuzen ter ere van de jonge offioieren die op 25 aprii 1974 voor de vrijheid een weg baan den. Na een jaar van bittere politieke strud zetten de Portugezen tijdelijk hun zorgen opzij om de vreugde van de revolutie van vorig jaar nog eens te beleven. President Francisco da Costa Go- mes heeft gisteren, aan de vooravond van de algemene verkiezingen in Portugal, gepleit voor een uit meer dere partijen bestaande socialistische democratie. In een radio- en tv- toespraak zich tot de ongeveer zes miljoen kiezers ricntend zei de pre sident dat verkiezingen de beste ma niet zijn om de wil van het volk vast te stellen. Da Costa Gomes week hierbij duidelijk af van de opvatting van zijn meer radicale militaire col lega's die het houden van verkiezin gen zo kort na de machtswisseling openlijk hebben afgekeurd. RPS- boekje RPS- spaar- rekening (zonder boekje) Rente rekening (voor houders van een postrekening) Direct opvraagbaar zonder kosten 5 5 5 Plus rekening (voor houders van een postrekening) Over elk op ie nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht 7 Zilvervloot sparen met 10% premie 71 Beleggingsrekeningen met opzegtermijn le inleg minimaal f 1.000,-; voor jongeren t/m 20 jaar f 100,- Opzegtermijn 3 maanden 51 Opzegtermijn 1 jaar 6 Opzegtermijn 2 jaar 7 Opzegtermijn 3 jaar coupures van f 1.000,-en f5.000,- 3 jaar vast 4 jaar vast 8 Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid van het termijnsparen? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam AMSTERDAM (SP) Uitholling of vertraging van de vermogens- aanwasdeling zal een ernstig so ciaal conflict ^"leveren. Die ernsti ge waarschuwing aan regering, par lement en ondernemers is afkom stig van NVV-voorzitter Wim Kok. "Men mag van werknemers en van de vakbeweging niet verlangen mee te doen aan een politiek van schou ders er onder, de buikriem aan en lo nsanering zonder ze een aandeel te geven in het produktief vermo gen", zegt de NW-voorzitter in een gesprek met het Economisch Dag blad. "Als men dit fundamentele ver langen van de vakbeweging bij voor baat afwijst, zoals uit de opstelling van werkgeversvoorzitters De Wit en Van Veen blijkt of aanzienlijk ver traagt dan weigert men bij te dra gen aan een klimaat dat van begrip getuigt voor de positie van de werknemers. Voor het NVV is de vermogens- aanwasdeling het sluitstuk op het stelsel van een gemiddelde loonsver hoging voor iedereen. Die regeling moet in 1975 ingaam. Zoals de rege ring ook heeft toegezegd. Kok is slecht te spreken over het optre den van het kabinet in de achter ons liggende maanden, uitmondend in het werkgelegenheidsdebat. De ba sis voor zijn ongenoegen is gelegd, door de analyse van het centraal planbureau en de haUve en heel uit gesproken conclusies die het kabinet daaruit trekt: de loonkostenstijging zal de komende jaren binnen de stij ging van de arbeidsproduktiviteit moeten blijven wil de structurele werkloosheid niet nog verder oplopen. "Wat mij stoort is dat zovelen in Nederland en een groot aantal mi nisters voorop geen moment onbe nut laten nu al op de stoel van de vakbeweging te gaan zitten en met een grote mate van trefzekerheid aan te geven waaruit de bereidheid tot matiging allemaal moet be staan". zegt de NW - voorzitter. Dat zo gemakkelijk praten over loonma tiging en aanpassing van de loonstij ging irriteert hem vooral omdat an de zijde van de regering en onderne mers onvoldoende is aangegeven, van de vakbeweging er in 1975 iets zal gebeuren. Die aanzet tot fundamentele her vormingen is de sis die de vakbe weging vraagt voor een constr""He- ve medewerking aan het sociaal-eco nomisch beleid in de komende Ja ren. "Er moet ook gedacht worden aan het psychologisch klimaat waar in Je je mensen duidelijk kunt ma ken of iets kan of moet. Op dit mo ment is het probleem dat er met de nota van het centraal planbureau en ook los daarvan sprake is van een soort bedilzucht tegenover de werknemers". i a

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19