Volgende week is beslissend voor Michels Het dierlijk chauvinisme in Engeland Wie nu vooreen proefrit instapt bij Alfa Romeo,wondteen ervaring rijker. En misschien een jaar gratis benzine en £en all-risk ;rzekering Neeskens: "Onzinnig ultimatum van Oranje" PAGINA IS ffttTDAG 25 APRIL 1975 De internationale taal van de sportiviteit is het ngels. „A good sport" is iemand die zich sportief Bdraagt, iemand dus die „sportmanship" uit- raagt. „No cricket" zegt men, als iemand iets itvreet d& niet door de beugel kan. Maar Ie termen zijn wel afkomstig uit een andere tijd. e Engelse voetbalterreinen en voetbaltreinen orden tegenwoordig geterroriseerd door de sup- orters, op het veld zelf gaat het ook steeds har- er toe. en de oude voorliefde voor de underdog :hijnt geheel verdwenen te zijn, als die underdog jnminste niet zuiver Brits is. In de Sunday Times van deze week beklaagt rian Glanville zich bitter over het verlies van het normale Engelse fatsoen" nkar aanleiding an de wedstrijd die Engeland op Wembley tegen et kleine onderhondje Cyprus speelde. „Een ubliek dat vroeger bekend stond om zijn toleran- e en zijn sportmanship, is nu weggezakt tot het iveau van dierlijk chauvinisme," schrijft hij. pet begon met het uitfluiten van het volkslied in Cyprus. Niet dat dit iets nieuws .was. Een ilfde honende ontvangst kregen eerder de volks- ederen van de Tsjechen, de Portugezen en de Ifestduitsers. Je kan er over twisten of het spelen volksliederen voor de aanvang van zulke redstrijden niet een vermoeiende, pompeuze aan- elegenheid is, maar om zo'n argument kracht ij te zetten zou het voor de hand liggen om beide olksliederen gelijkelijk uit te jouwen." Glanville wijst er dan op dat het uitfluiten van s Tsjechische, Portugese en Westduitse nationale ymnes al een pummelige manifestatie van slech- e manieren was en een inbreuk op de gastvrij- eid betekende, maar in het geval van Cyprus ras het nog beschamender: „Cyprus heeft nog naar net een bittere en verscheurende oorlog ichter de rug, waarin twee van zijn inter nationale voetballers werden gedood. Het be schimpen van het volkslied en daardoor indirect van Cyprus zelf, was onder deze omstandigheden een monsterlijk voorbeeld van ongevoeligheid." Het tgedrag van het publiek werd er tijdens de wedstrijd ook niet beter op, en Glanville con stateerde een bijzonder verontrustende ontwik keling vergeleken met vroeger, toen de Engelsen partij kozen voor de underdog, voor de zwakke tegen de sterke de Finnen tegen de Russen, de Grieken tegen de Italianen: „Ik werd plotse ling, en met een beklemd gevoel herinnerd aan de woorden van George Orwell, die al veertig jaar geleden schreef dat, als „Jack the giant killer" nu zou worden den geschreven, de titel ervan „Giant the Jack killer" zou luiden Met andere woorden: het publiek juicht niet langer Jopie toe die de reus doodt, maar schaart zich nu liever achter de reus, die Jopie om zeep helpt. Er is sprake van minachting voor de zwakke, voor de geblesseerde, de onfortuinlijke. Er zit een misselijk makende hang naar „real- politik" in de lucht, schreef Brian Glanville, die dit illustreerde met het gedrag van het publiek toen de dappere, vindingrijke Cyprische keeper Alkiviades door een grove overtreding van Beat- tie zodanig geblesseerd werd dat hij vervangen moest worden. Vanaf de tribunes achter de beide doelen klonken toen aan één stuk door spreek koren die „st" riepen. Hoe moet ik s-puntje-puntje-t eigenlijk ver talen? Met h-puntje-puntje-puntje-puntje-punt- je-puntje-1? Voor zover mijn kennis van de Engelse taal strekt, riepen die supporters in koor „shit, shit", een woord dat geen gelijkwaardig equivalent in het Nederlands heeft. Een Duitser kan dat letter lijk vertalen met „scheisse", en een Fransman even letterlijk in „merde", maar de Nederlandse vertaler heeft als vervangingsmiddel alleen sur rogaten, zoals vertaler Paul Beers me vertelde, dei bezig is aan een vertaling van een boek van Gombrowicz, waarin deze krachtterm zo'n keer of honderd voorkomt. Ik belde hem op, omdat ik toch even twijfelde aan de twee letters die ik voor die twee puntjes had ingevuld. Ik ken namelijk geen voetbal menigten in Nederland die bereid zouden zijn een éénlettergrepig woord te scanderen. Wij hebben altijd „Abe, Abe" geroepen, maar nooit „Faas. Faas", en nooit „Coen, Coen", maar altijd „Coen- tje, Coentje" en „Sjakie, Sjakie" en „Arie, Arie" en altijd „Pietje, Pietje" en nooit „Piet. Piet". Weliswaar is het publiek er de laatste jaren, dank zij een betere scholing, in geslaagd ook een drie lettergrepig woord onder de knie te krijgen („hondelul, hondelul", het lijkt me kenmerkend dat de meeste Nederlandse dagbladen zo'n woord tegenwoordig zonder veel schroom in zijn geheel afdrukken, terwijl de Sunday Times een woord dat toch weinig meer dan „schijt" betekent, slechts via sterretjes durft aan te duiden). Maar éénlettergrepige slogans heb ik nog niet gehoord. Wel kan ik mij voorstellen dat het publiek be reid zou zijn (tenslotte werden de Russen na af loop door 't PSV-publiek ook hartstochtelijk uit gefloten, hoewel hun enige boze opzet was om de tweekamp met PSV te winnen) om massaal het tweelettergrepige „klote, klote" te roepen, als surrogaat voor „shit, shit". Dat is dan ook de vertaling die Paul Beers gebruikt in het boek van Gombrowicz Soms kan een goed bedoelde, waarderend ge meende opmerking dodelijk zijn voor de betrok kene. Wat zei bijvoorbeeld drs. Jan Masman, voorzitter van FC Twente, lid van de Tweede Kamer en dus (net als boer Koekoek) een intel lectueel, over „zijn" trainer Spitz Kohn in de NRC? „Ik mag wel zeggen dat Kohn en ik erg goed bevriend zijn. Ik heb een geweldige bewonde ring voor zijn persoon. Je hoeft bij hem beslist niet uitsluitend over voetbal te praten. Wist u bijvoorbeeld dat hij altijd naar Den Haag Van daag op de televisie kijkt?" Aardig bedoeld, maar ten eerste: waarom zou een voetbaltrainer niet naar Den Haag Vandaag kijken, ten tweede: waarom zou iemand elke keer naar Den Haag Vandaag kijken. Het is een heel goed programma, maar „elke keer"dat is maniakaal. Misschien kijkt Kohn ook elke keer naar Peppi en Kokkie, omdat hij domweg naar alles kijkt. En neem bijvoorbeeld grootmeester Jan Tim man. Nauwelijks was hij Nederlands kampioen schaken geworden, of de marechaussee pakte hem op en bracht hem naar Nieuwersluis, omdat hij geen gevolg had gegeven aan de oproep om het vaderland op een andere manier te dienen dan hij tot nu toe deed. En wat heeft nu de comman dant van Nieuwersluis gezegd? Hij noemde Tim man na de eerste kennismaking „een bijzonder positieve knul, die niets tegen het leger heeft". Het zal je maar gezegd worden. Voortaan zal Timman door zijn vrienden en schaaktegenstan ders altijd begroet worden met: „Ha, bijzonder positieve knul, hoe gaat het?" Zoals Spitz Kohn voortaan door Eddie Achterberg c.s. gepest zal worden met Den Haag Vandaag, terwijl iedereen toch weet dat Kohn daar alleen maar naar kijkt om zoveel mogelijk belastend materiaal tegen zijn voorzitter te verzamelen NICO SCHEEPMAKER. 'Barcelona kan niet verliezen; gebeurt dat toch dan komen ze snel bij mij terecht" (BARCELONA Het is voor de Leeds-aanhang duidelijk „the day after the night be- ifore". Een dag, waarop het zoet der overwinning onweerstaanbaar is verdrongen door de chrale nasmaak van goedkope Spaanse cognac en de clubvlaggen lusteloos om bezwete chouders hangen. Maar Leeds United is in de finale en dus zal zelfs in de vroege mor- jen die man in zijn loterij hokje op het Plaza de Cateluna het weten wanneer hij zijn ge brek aan klandizie overbrugt met het blazen op een dwarsfluitwelluidende klanken, die abrupt stoppen bij een knal op het kleine raampje. Een rood vermoeid Brits hoofd: „We won, Barcelona finito". CruijfJ, Knobel en Neeskens nog vriendschappelijk bijeen in het stadion van Barcelona. Nu is vooral Neeskens gebelgd over het ultimatum van Knobel. ADVERTENTIE Door Pirn Stodl Maar dat wist de muzikant al uit 1de ochtendbladen, die meedogenloos hebben toegeslagen: een spotprent Ivan maestro Michels, dik, het huik je vol gegeten, op het vliegveld met een koffer in de hand, van waaruit de naden de bankbiljetten puilen. Terug naar Holland? luidt het bij schrift en de tekening is zo gedetail leerd, dat hij al eerder moet zijn ge maakt, niet in die krappe uren die 't einde van de dramatische match scheidden van het vallen van de editie. Dat was er dan één, die Barcelo na's einde in het Europa Cupavon tuur voorzag. Het zullen er niet veel geweest zijn, want het optimisme was groot onder de aanhang toen Barcelona met een 2—1 nederlaag uit Engeland terugkwam. Signor Rinus Michels, zelf, in het stadion, waar een flauwe bries de achteloos weggegooide programma's over de grasmat doet wervelen: "Dat is toch het probleem hier, heb ik Je gezegd. Barcelona kan niet verlie zen. En als dat dan toch gebeurt, ja, dan komen ze snel bij mij terecht". Noodlanding van Leeds LONDEN Het Vliegtuig waarmee de spellers van de En gelse ploeg Leeds United terug vlogen van Barcelona heeft gis teren een noodlandöng gemaakt op het Londense vliegveld Heathrow. De Boemg 727 kon met in Yorkshire landen omdat de piloot bemerkte dat er pro blemen wanen met de banden van het landingsgestell. Daarop werden op Heathrow maatrege len genomen voor een noodlan ding. die zonder ongelukken ver liep. Hij heeft zijn gevoel voor humor niet verloren. Maakt grijzend mel ding van het feit dat ze nu zó over hem lopen, dat er die avond, toen hij eindelijk het stadion verliet, voet stappen op zijn motorkap stonden, een souvenir van een woedende sup porter. Hij begrijpt: "Ze zijn zo teleurge steld. Het kon niet fout gaan met Barcelona, dat hadden de kranten toch geschreven. We kwamen terug uit Leeds en diezelfde dag nog kwa men de eerste advertenties los met goedkope reizen naar de finale in Parijs. Boks daar maar eens tegen op, tegen zoveel zelfvertrouwen." Geen benul Even verderop knikt Vic Bucking ham, Michels voorganger zowel bij Ajax als bij Barcelona, instemmend. Zo Is het, ze hebben er geen be nul van dat de sport nu eenmaal hoogte- en dieptepunten kent. De tanige Brit weigert de Spaanse pers te woord te staan, wijst ze hooghar tig de deur. Dat hij kan doen, nu hij een Grieks clubje traint en geen ver antwoording meer hoeft af te leggen aan de hoge heren van de CF Bar celona. Michels. wat nu? Hij zwijgt er over in alle talen. Zegt wel dat de vol gende week de beslissing zal bren gen. En als hij weg moet is er één die het zal betreuren tot in het diepst van zün ziel, Johan Neeskens. De sterke middenvelder blijkt maar een paar minuten over te hebben, voor- d>afc 'n televisie-inbe'rview hem im be slag zal nemen. Hij ziet er moe en gespannen uit. Bekent na enig aan dringen dat het seizoen hem in we zen te veel is geworden. Klaagt: "Na de wereldkampioenschappen heb ik een week vrij gehad. Toen ging ik naar Barcelona, de verhuizing kwaan, mijn huwelijk, we speelden vriend schappelijke wedstrijden, direct daarna begon de competitie en de Europa Cup; ik moest er onmiddel lijk vol tegenaan en met mijn ma nier van spelen verlies je nu een maal een hoop energie". Hij wil het eerst nauwelijks toege ven, maar zegt dan toch dat hij de nederlaag had zien aankomen tegen Leeds United. Neeskens: "We zijn met dit team net zo ver als met Ajax toen het voor het eerst in de Europa Cup speelde. Geen ervaring. Dat komt wel, maar zoiets moet groeien. Daarom zou ik het Jammer vindien als Misóhels weg ging. Hij is iets aan het opbouwen en het lukt hem heus wel er nog een compleet geheel van te maken op den duur". Neeskens wil geen kritiek horen op het slechte spel van CF Barcelona. Schampert: "Gaat het in Holland dan zo goed. Ik lees hier niets an ders, dan dat Feyenoord, Ajax en ook PSV waardeloos spelen". Dreun Holland. Hij zegt geen heimwee te hebben. Zegt echter ook dat hij met Nieuwjaar veel kaarten heeft verstuurd naar Ajacleden en er ge lukkig heel wat heeft teruggekregen ook. Blijft krampachtig volhouden dat het voetballen hem hier toch nog voldoening geeft. Geeft wel toe dat dat alleen maar het geval is in thuis wedstrijden. Johan Neeskens plotse ling openhartig: "Toen ik hier pas was wist ik niet wat er met me ge beurde. Ze mogen dan in Holland klagen over hard en gemeen spel, nou laat ze dan maar eens hier ko men kijken. Dat wil zeggen, in uit wedstrijden". Hij denkt even na. Zegt dan fel: "Inkomen bij een corner, dat kan je in een uitwedstrijd precies één keer in Spanje. De tweede keer ga je voor de bijl. Dankrijg je, pats, een dreun voor je kiezen. Ik had het zelf laatst. Ik kom voor de tweede keer en ik kan nou eenmaal aardig koppen. Ranggg. Een enorme klap voor mijn kop. En een schop in mijn rug na. Dat is heel gewoon hier. Je krijgt er een ontzettende zelfbeheersing van, want als Je wat terugdoet in een uit wedstrijd kan je gelijk afreizen. Die scheidsrechters laten zich namelijk veel te veel intimideren door het pu bliek. Het lijkt vaak net een stieren gevecht. Als er een speler op een brancard wordt weggedragen, don dert het applaus van de tribunes". Maar hoe vindt Johan Neeskens het dan eigenlijk om onder dergelij ke omstandigheden te moeten spe len? Neeskens, nadenkend: "In het begin dacht ik, jezus, waar ben ik nou in terecht gekomen. Maar na een tijdje wen je er aan. Neem Cruijff. Iedereen roept hier, Cruijff, die zien we nooit meer echt in de spits spelen, die scoort nauwelijks meer. Maar dat is toch logisch. Zo dra hij wel in de spits gaat lopen, schoppen ze hem dood". Maar heeft hij dan nog wel plezier in zijn werk? Neeskens, droog: "In BARCELONA Joha© Neeskens is bijzonder gebelgd over het feit dat bondscoach Knobel van mening is dolt hij en Cruijff of alle wedsibrijden van Oranje moeiten maespölien. of niiet één,. Neeskens: „Dan vraag Jk Je toch. Ik heb me alitijd üngezet voor Oranje, zoveel ais ik kon. En don krijg Je in eens zo'n onzinnig ultimatum. Wat denken ze daar eigenlijk wel. In Oranje wil ik alleen spelen om de eer, wamt om het geld hoef Je het niet te doen- Maar die eer wordt zo lang zamerhand voor mij vrij twijfelachtig. Ik moeit zeggen, dat ik nu ernstig overweeg om maar helemaal te kap pen met het Nederlands elftal. Ik heb het druk zat hier, speel toch eigenlijk thuiswedstrijden wel. Dan kan ik nog wel eens leuk lopen voetballen. En uit, ach, dan denk ik maar, ik word er in ieder geval naar be taald al veel te veel. Daarbij voel ik me toch een beetje beledigd. Men weet heus wel bü de KNVB hoe Ik me hefb ingezet in West-Duitsianid bij de wereldkampioenschappen. En nu doen ze zota beetje of Cruijff en ik niet willen spelen. We willen wel. maar alleen als de clubbelangen dat toestaan. Dus niét, wanneer er on zinnige vriendschappelijke interlands worden gespeeld en we zelf hier vech ten tegen degradatie. Want door die krankzinnige competitie hier komt het daar in wezen wél op neer. We kunnen in de resterende zes wed strijden derde worden, maar ook nog degraderen". ZAALVOETBAL BEDRIJVEN LEIDEN Na het tweede gedeelte van de voorrondes van het zaalvoet baltoernooi voor Leidse bedrijven en Instituten, dat gisteravond in de Groenoordhal werd verspeeld, zijn de zes finalisten die op veertien mei a.s. in de Universiteitssporthal aan de Wassenaarseweg zullen aantre den bekend. Naast Batteljee en Terp stra, de Landmeetkundige Dienst en Van Gend en Loos (deze teams plaat ste zich een avond eerder voor de etodstrijd van heit door die undversi- talïre vereniging TAS georganiseerde toernooi) mogen nu ook de ploegen van het schildersbedrijf H. Ladan, die Gorlaeus laboratoria en de com binatie Universiteitsbibliotheek/ Leid se Courant zich gaan opmaken voor het grote karwei. Eindstanden: Poule D: 1. Universi- teitsbibliotheek/Leidse Courant 10 pnt; 2. Dienst Gemeentenwerken, Sijthof en Bureau van de Universi teit 6 pnt; 5 Nederlandse drukkerij bedrijven 2 pnt; 6. Hema 0 pnt. Poule E: 1. Schildersbedrijf Ladan 8 ppt; 2. Adler 7 pnt; 3. Rijnlandse Metaalbescherming 6 pnt; 4. Brand weer 4 pnt; 5. Hortus Botanicus 3 pnt; 6. Stralen genetica 2 pnt. Poule F: 1. Gorlaeus lab. 9 pnt; 2. NZH, Algemene Bank Nederland en Rijksmuseum van Oudheden 6 pnt; 5. GAK 2 pnt; 6. Rijmefa 1 pnt. Lotto en toto DEN HAAG Opnieuw heeft de lotto van de afgelopen zondag één winnaar opgeleverd die een half miljoen incasseert. De cijfers zijn: Lotto nr. 16: lste prijs, 1 winnaar, die netto f500.000 ontvangt, 2e prijs: 8 win naars, die elk bruto f24.734 ontvan gen. 3e prijs: 144 winnaars, die elk bru to f2061 ontvangen. 4e prijs: 13.288 winnaars, die elk per kolom f 34 ontvangen. 5e pirjs: 9.926 winnaars, die elk per kolom f 34 ontvangen. Op grond van artikel 18, lid 4 van het reglement wordt het bedrag van de 4de en 5de prijs tezamen geteld en gelijkelijk verdeeld over de win naars van de 4de en 5de prijs. Toto nr. 16: lste prijs: 2 winnaars, die elk bru to f 91.661 ontvangen. 2de prijs: 40 winnaars, die elk bru to f 2.137 ontvangen. 3de prijs: 561 winnaars, die elk per kolom f 213 ontvangen. RECTIFICATIE Het zetfoutenduiveltje heeft ons in de Vrij Spel-rubriek van gisteren parten .gespeeld. In de regels 'Eerst diende iedereen zich in alle bochten te wringen bij de NSF. nu dient men zo ongeveer 'op zijn handen te gaan staan' bij het NSF-bestuur.' moe* men lezen NS-bestouur (Nationale Sporttotalisatar). Een F teveel dus, hetgeen de opmerkzame lezer niet zal zijn ontgaan. ADVERTENTIE Alfa Romeo Alfettav.a i 16.990,- B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - Valkenburg - Tel. 01718— 13900/16275 De president van de wereldschaakbond (F1DEJ, onze landgenoot prof. dr. Max Euwe heeft giste ren in Moskou aan de 23-jarige Anatolg Karpov de medaille uitgereikt, die behoort bij de wereld titel schaken. Euwe overhandigde Karpov de kleine gouden medaille, die op een kussen van licht-blauw fluweel lag en noemde de Rus "een waardig kampioen".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15