w SZuid - Vietnam ebruikte mogelijk ^erstikkingsbom MAREDORP WIL APART BINNENSTADSOVERLEG De alarmbel rinkelt bij het woord nog 'hasjish' Leiden nog niet in de regionale milieudienst B. en W.: drie ton rijkssubsidie voor schooladviesdienst Geen regio-project „School en milieu' in gemeente Leiden VRIJDAG 25 APRIL 1975 IvRIJD WASHINGTON (Reuter) Het zijn gebruikt valt onder de cate- neefse protocol van 1925 inzake het merikaanse ministerie van Defen- gorie wapens die op grond van een verbod van het gebruik ten tijde van heeft gisteren toegegeven dat de in 1925 gesloten internationaal ver- oorlog van verstikkings-, giftige of drag verboden zijn. andere gassen en van bacteriologi- Het verdrag heet officieel het Ge- sche strijdmiddelen. uidvieftnamese ludhtmacht, moge- Ik gebruik heeft gemaakt van door Verenigde Staten vervaardigde «rstikkingsbommen in de strijd te- troepen, van de Voorlopige Re- olutionaire Regering. Eerder op de dag was reeds in uidvietnamese militaire kringen jvestigd dat de bom, die volgens d-Vietnam bij internationale af- >raak is verboden, gebruikt is bij e recente strijd om Xuan Loc. Een woordvoerder van het Penta- jn zei dat de CBU-55 compressie- am niet was ontworpen om tegen ïensen te worden toegepast. Hij zei at e bom in 1970 in Zuid-Vietnam as beproefd als middel om landings- irreinen voor helikopters van mij- en te zuiveren, maar dat hij voor it doel onbruikbaar was gebleken, fiettemin was een aantal van de- bommen in het land achtergeble- LEIDEN De gemeente Leiden zal ontwikkelingen eerst maar De CBU-55 bom haalt bij explosie l&lle zuurstof binnen een straal van 30 meter uit de lucht, als gevolg aarvan elk leven In dit gebied door Plaatsgevonden, verstikking wordt gedood. Waarnemers bij de Verenigde Na geloven dat een verstikkings- Ibom zoals door Zuid-Vietnam zou vooralsnog niet toetreden tot de Re gionale Milieudienst voor het cen trum van de Randstad, die in op richting is. Afgewacht zal worden woordigers welke gemeenten wel toetreden om daarna te bepalen of het zinvol is ook van de milieudienst deel te gaan uitmaken. Wethouder Van Aken bracht in de fractievergadering van de PvdA verslag uit van de be sprekingen, die eerder deze weekin Voorschoten af- Stuurgroep voor nieuwbouw van de universiteit LEIDEN Wethouder Waal jn collega van de Leidse universi- voorkeur heeft onder teit Koppelaars (college stuur) zijn het er in principe Volgens wethouder Van Aken is er een ontwerp gemeenschappelijke re geling gemaakt, die in februari aan de verschillende regio in Zuid-Hol land is afgeleverd. De Milieudienst regelt in eerste instantie de Hinder wetzaken en de luchtverontreinigng, en misschien te zijner tijd de afval stoffen. Met een aantal zaken, die onder milieubeheer vallen bemoeit de dienst zioh niet, alus Van Aken. "De regeling is qua taakveld te ge ring, en qua regio te groot. Het gaat om een zeer langgerekt gebied. Wij geven de voorkeur aan een dienst, die dezelfde omvang heeft als een de toekomst te wachten", aldus Van Aken. De wethouder constateerde, dat tijdens de vergadering 7 vertegen gemeenten voor de regeling waren, drie tegen, terwijl zich vier onthielden van stemming. "Ik heb tijdens de bijeenkomst de indruk gekregen dat die regionale Milieudienst (afgekort Redicera) een erg dure zaak wordt. Behalve dat per inwoner een bepaald bedrag aan de de dienst hebben dienst moet worden betaald, is er ook nog een financiële regeling wan neer de dienst bepaalde werkzaam heden voor de gemeenten verricht." Na protesten nu compromis LEIDEN B en W willen de drie Noord', die meenden dat Leiden ton subsidie die het rijk voor dit Noord recht had op de drie ton sub jaar heeft uitgetrokken ten behoeve sidie omdat van de schooladviesdienst in Leiden zijn vanweg geheel - zij het in fasen - aan deze in die wijk. dienst laten toevallen. Wethouder Tesselaar deelde dit gisteravond tijdens een vergadering Tesselaar zei gisteravond dat nu met de schooladviesdienst overeen stemming incasu een compromis missie onderwijs. 'Dan is deze af- bereikt. Dit houdt in dat gedurende wethouder Van Dam (financiën) de als zg. intensivering zal worden op- subsidie slechts voor 120.000, plus gevoerd. Volgens de wethouder be- daaraan toegevoegd bedrag de schooladviesdienst de schooladviesdienst dat zij in elk geval tot personeels laten gaan en de rest - 300.000 min uitbreiding zal kunnen overgaan. Bin- 120.000 is 180.000 - in de alge- nenkort gaat een delegatie van de mene middelen van de gemeentekas beide wethouders en enkele verte- storten. Ze gingen er daarbij van uit genwoordigers van de schooladvies dat de gemeente in voorgaande Ja- dienst naar Den Haag om daar op ren de rijkssubsidie (die nog niet is het ministerie van onderwijs over uitbetaald) had voorgeschoten en dat de subsidiëring te praten. De raads- >er konden terug- commissie onderwijs kon over het voorstel overigens nog geen duide- i de directeur van üjk standpunt innemen. Een aantal de schooladviesdienst hadden daar raadsleden wilde het eerst op de evenwel ernstige bezwaren tegen om dat zij meenden dat de bewuste drie ton rijkssubsidie, ook al op basis van eerder gedane toezeggingen, in z'n geheel naar de schooladviesdienst moest toevloeien. Dit onlokte toen weer een reactie by enkeae leden van de werkgroep onderwijs van "Plan- dat derhalve vorderen. De bestuursraad t Het Molenmuseum "De Valk" zal in het vervolg ook 's winters geopend zijn. Dat wordt mogelijk gemaakt door de plaatsing van een centrale verwarming in de molen. Dezer dagen werd de verwarmingsapparatuur de molen binnengetakeld. Energieavond in Oegstgeest OEGSTGEEST Op 28 april wordt in Oegstgeest een "Eenergie- doen avond gehouden in het Gemeente- capten centrum aan de Lijtweg. Deze bij- Kamer komt op voor invalide DEN HAAG (SP) Zonder een tegenstem heeft de Tweede Kamer gisteren door aanvaarding van een motie van Tolman (CHU) en een motie van Vellenga (PvdA) uitge sproken, dat de regering meer moet deelneming van gehandi- in het maatschappelijk verkeer. De regering had al aange- LEIDEN Met voorzitter willen worden geholpen door de ge- trokken wethouder". Verboom beves- recteur KEMA eenkomst wordt georganiseerd door kondigd, dat van achthonderd tot de gezamenlijke plaatselijke partij- duizend openbare gebouwen de toe- en. Men vindt het energieprobleem gangen aangepast zullen worden. Dit van een dermate grote importantie Jaar en volgend jaar zou daar 15 dat men op dit punt de handen in- miljoen gulden mee zijn gemoeid, een heeft geslagen. Als inleiders De Kamer vroeg om daarboven 75 treden op prof. dr. J. J. Went, oud di- miljoen gulden beschikbaar te stel- ken het vestigingsbeleid. Als gewest. Die van de Ende van de wijkvereni- meente. "Dat kan niet. Je moet prlo- tigde dat ging Maredorp had gisteravond be- riteiten stellen. Als je dat niet doet, iets belooft hoogleraar te len tegen het functioneren draai je dol. Als geworden dat er een stuurgroep* kan voorleggen dan moeten moet komen die de bouwplannen de universiteit op het Witte (Singel en Doelenterrein gaat bege leiden. Waal, zo deelde Koppelaars gisteren mee tijdens een vergadering van de commissie voor ruimtelijk beleid en bouwzaken uit de univer- I siteitsraad, heeft zich inmiddels be reid verklaard in deze stuurgroep zitting te nemen. Overigens is er voor het bouwont werp al een profiel gemaakt van de aan te terkken architect (en) deze club ons geen betere regeling het overleg Wijkorganen. Hij zei tij- kun je heus niet overal gaan blus- Bijzonder hoogleraar medische informatie de dens een vergadering leg de wijken, die niet in de binnen stad liggen "te vervelen" met de pro blematiek die specifiek voor de binnenstad geldt. Omgekeerd heb- 'De wethouder, die DeüfIt e*1 h,eer c- Daey Ouwens, die belofte niet na- t*00™ wetenschappelijk medewerker overal brand is, komt, moet worden aangepakt". TH-Eindhoven. Na de pauze is In de eerstvolgende vergadering geleid zal worden door de heer gemeenten die speciale het dagelijks bestuur zal Jan Doove van het Pieterswijkco- den voorgesteld het overleg voortaan i per drie maanden bijeen te la- Oegst- mité wilde dan wel eens het priori teitenlijstje zien. "Want nu hoor je ten komen, terwijl verder "fragmen- ben de binnenstadswijken geen di- niets. We hebben soms de indruk dat tarisch" bepaalde wijkverenigingen reet belang bij de knelpunten van wij de gemeente niet luistert. Het ge- met elkaar om de tafel gaan zitten, ken zoals Noord Zuid-West e.d. beurt heus wel eens dat de mensen Van de kant van De Graaf werd ge- Van de Ende wil een apart binnen- die een brief schrijven, helemaal waarschuwd dat het overleg geen stadsoverleg voor de binnenstadswij- geen antwoord krijgen van de be- contactorgaan moet zijn. LEIDEN De heer P. J. Vinken, ken. Het functioneren van het hui- Brouwer, oud raadslid geest. Naast de inleiders zullen in dit fo rum zitting hébben die heer Leo Jansen (PPR), J. van (2e kamerlid AR) en i heine (WD). Aanvang 's avonds 8 gang is kosteloos. voorzieningen willen treffen. De liberaal De Beer kreeg e°n kamermeerderheid voor zijn ver een forum, dat zoek aan minister Gruijters om tij delijk soepel te zijn met het toewij zen van woningbouwplannen in klei nere plaatsen. Voorstellen van de oppositie om meer geld uit te trekken voor de Houwelingen bouwnijverheid, de Woningproduk- nr. F. Port- tie op te voeren tot 120.000 per jaar en de lasten van het bedrijfsleven uur. De toe- blijvend te verlichten kregen geen meerderheid. de Raad dige overleg vond hij "niet voldoende NV Uitgeversmaatschappij Elsevier zinvol." Er is volgens hem weinig is vanwege het Leids Universiteit- onderlinge samenwerking. "Ieder- al verschillende besprekingen fonds benoemd tot bijzonder hoog- een komt op gevoerd en volgens Koppelaars is 't leraar aan de Leidse universiteit in Het ligt ook te verwachten dat binnenkort de de- het "Onderzoek en gebruik var finltieve kandidaat bekend wordt. dische informatieverzamelingen' jEIDEN De gemeente Leiden komst niet in aanmerking voor één van de toekomstige regio-projecten in het kader van "school en milieu" die het ministerie van CRM van plan is te subsidiëren. Wethouder Tesse laar deelde dit gisteravond mee naar aanleiding van een bijeenkomst die gistermiddag werd gehouden en waar een ambtenaar van CRM voor de Leiden-Noord een en ander over deze regioprojecten kwam vertellen. Het is de bedoeling dat CRM in het gehele land vijf van deze regio projecten toekent. Er zijn echter bepaalde criteria voor een regio die er voor in aanmerking wil komen: de regio moet een schoolbegeleidings dienst hebben die een district van 180.000 inwoners bestrijkt en bo vendien moet zo'n regio in totaal over 20 extra (ook wel: boventallige) leerkrachten beschikken (deze leer krachten worden veelal ingezet in achterstandssituaties) Leiden doet daar niet aan. En komt er dus ook niet voor in aanmerking. Overigens verklaarde Tesselaar gis teravond dat het nog volstrekt ondui delijk is wat er precies onder de re gio-projecten zou moeten vallen. zijn eigen zaak. de vertegenwoordi gers van de wijkverenigingen". Sander de Graaf, consulent van de Welzijnsraad. zei dat het overleg een vergaarbak moest zijn. "Wat mij betreft wordt er nu een open deur ingetrapt. We hebben ernaar ge streefd dat de wijken onderling met elkaar contact zouden opnemen. Dat gebeurt ook, weet ik. Alle begeleiding kunnen we geven, dus jullie kunnen je gang gaan. On derschat intussen niet het be lang van het overleg. Bij bepaal de zaken moeten we als totaal naar voren komen". Wethouder Verboom, die de ver gadering ook bijwoonde vond dat de wijkverenigingen te snel en tegelijk NKV-Vrouwenbeweging LEIDEN De afdeling Leiden van de NKV-Vrouwentoewegiing hield gisteravond een bijeenkomst in het Anitoniusclubhuis. Presidente me vrouw Van Leeuwen kon naast de leden en huisgenoten ook het bestuur van het NKV, het bestuur van Her wonnen Levenskracht en het bestuur van Damesconitact verwelkomen. De "Randstadspelers" zorgden voor vrolijke en ernstige muziek, terwijl er ook een bingo werd gespeeld. LEIDEN Leidenaar John Humme is sinds woensdag de trotse bezitter van 'n fraaie caravan, één van de hoofdeindprijzen van de puzzelactie "Geven voor Leven". Op de foto bekijken John en zijn verloofde Trees Verschoor hun nieuwe beeiL Door Alexander Munmiinighoff In de vroege middeleeuwen werden de kruisridders op hun tochten geregeld overvallen door Arabische benden die een buitensporige moed en doodsverachting toonden. Met bloed doorlopen ogen vielen ze aan, met een vreemd soort genoegen, leek het wel, stortten zij zich in de zwaarden van de christenen. Dat het niet uitsluitend de godsdienst was die deze mensen tot zelfmoord- aanvallen bracht, bleek al spoedig. De „hasjtsjasji", zoals die comman do's in het Arabisch werden genoemd, gebruikten hasjish, het geconcentreerde hasj van de hen nepplant. Zingend en „stoned" zoals wij hun toestand nu zouden omschrijven, gnigen zij de dood in, in ;de stellige zekerheid dat de gelukzaligheid die zij op dat moment ondervonden na het afsnijden van de levensdraad eeuwig zou voortduren. Hun onuitsprekelijke naam werd door de kruisridders verbasterd tot „assassins"; gezien de grote doeltref fendheid van hun acties kreeg dit woord in diverse Europese talen allengs de betekenis van „moorde- Misschicn dat deze oeroude associa tie mede bepalend is geweest voor de underdog-positie die de gebrui ker van hasjish tot in onze dagen gedwongen is in te nemen. Bij velen beginnen nog steeds alarmbellen te rinkelen als het woord hasjish valt. De gemene deler „verdovende middelen" wordt met groot gemak gehanteerd. Dat het gebruik van bewustzijnsverruimende middelen (psychodelica is de vak- Amok Een 17-Jarige jongeman in Chicago in de Amerikaanse staat lllenois neeft met een karabijn een man doodgeschoten en een tweede gewond. Vervolgens leverde hij een vuurgevecht met een twintigtal po litiemannen, alvorens zich over te geven. Het motief is nog onbekend. term) niet in het christelijke cultuurpatroon ingepast kon worden is wel aan te voelen. Zonder aan dit aspect verder veel aandacht te willen besteden, wil ik wel uit de losse pols de suggestie opperen dat de enorme toename van het gebruik van hasjish en marihuana (de gedroogde bloemen en bladeren van diezelfde hennepplant) van de laatste pakweg tien Jaar nauw samenhangt met de tanende invloed van de kerk op ons leven. Daarmee is de reden, waarom iemand gaat roken („blowen") natuurlijk nog niet bepaald. Vaak genoemd wordt de druk die de moderne jachtige maatschappij op de mens uitoefent. Grote successen of ernstige mislukkingen kunnen niet meer van de geijkte uitlaat kleppen geventileerd worden. Ook een reden, vooral onder de na-oorlogse generatie, is de collec tieve afschuw van de manier waarop de wereld door de politici naar de donder wordt geholpen. Collectieve moedeloosheid is de tweede stap: men heeft geen zin om aan de ontwikkelingen actief deel te nemen en zoekt tevens een manier om aan de dagelijkse realiteit te ontsnappen. ratuur (Vinkenoog) kreeg geen been aan de grond. Die aanvankelijke weerzin om ook maar een beetje kennis te nemen van wat er onder de verbruikers gaande was, is vooral de laatste jaren sterk verminderd. De straf wetgeving is aangepast. Het bezit van harddrugs (heroïne e.d.) hoe gering ook, is en blijft hoogst strafbaar. En terecht: de spuiters en de slikkers gaan bewezen hun onder gang tegemoet. Vooral de handela ren („dealers") in harddrugs worden fanatiek vervolgd. Maar ook de (weder) verkopers van de softdrugs, zoals hasjish en marihuana ge noemd worden, is voor de politie niet veilig. De grens ligt bij vijf gram: wie meer in zijn gordelbui deltje heeft is automatisch hande laar en krijgt een paar maanden, wie onder die vijf gram blijft is gebruiker en krijgt in Nederland van oom agent vaak het advies om die sigaret „even uit te maken" en „voor thuis te bewaren". Optreden Geheimzinnig De oplossing van deze problemen is het roken van hasjish of marihua na. Via platgereden karavaanpaden naar de Himalaya-staten Afghanis tan en Nepal werden in de jaren '60 de plakken samengeperste hennep door de beatniks zoals we ze toen noemden, naar de Europese centra gebracht. De rokers waren aanvan kelijk in een waas van geheimzin nigheid omhuld. Het gebruik van de verboden vruchten werd met opiumwetten uit het begin van dezes eeuw tegemoet- getreden. De oudere generatie werd vertroebeld door antipathie tegen de begeleidende verschijnselen: het „langharig tuig" was „werkschuw", communes werden tot orgieclubs bestempeld, dienstweigeraars kregen een etiket van landverrader en de vertegenwoordigers van de zich ontwikkelende subcultuur werden weggewimpeld als lawaaischoppers of kladschilders. Psychedelische lite De sfeer van gemoedelijkheid die zo'n beetje aan het softdruggebruik is gekoppeld, wordt overigens af en toe nog wel eens doorkruist door plotseling lokaal politieoptreden. In Amsterdam is het allang niet gevaarlijk meer om in openbare gelegenheden een „stick" te roken, in het oosten des lands wil er echter nog wel eens een hechtenisje volgen als de specifieke geuren het reukorgaan van de overheid berei ken. Het ontbreken van een consequente lijn in de aanpak van de overheid heeft te maken met het feit, dat er over de schadelijkheid van softdrugs geregeld rapporten opduiken die met elkaar in tegenspraak zijn. Het Algemeen Politieblad van februari van dit jaar zegt dat „onderzoekin gen, die nog niet geheel voltooid zijn, aangetoond hebben dat het roken van marihuana niet meer schade toebrengt dan het gebruik van gewone tabak". Maar, vervolgde het artikel, aannemelijk is dat vooral pubers en adolescenten door het gebruik van cannabis-produkten (cannabis is een ander woord voor hennepplant) in hun geestelijke ont wikkeling geschaad worden. "Maar datzelfde geldt voor sterk alcoholhou dende dranken", geeft het blad rui terlijk toe. Onechtheid Men is er, kortom, nog niet helemaal uit. De effecten van het gebruik van softdrugs worden eveneens in het politieblad opge somd: tevredenheid, indolentie opge wektheid, lacherigheid, loomheid, geheugenstoornis, depersonalisatie. Dit laatste verschijnsel kan om schreven worden als „gevoelens van onechtheid en het loslaten van het stoffelijk zijn". Deze effecten bij elkaar opgeteld leveren het beeld op van de wazige, tevreden roker, die geen onruststo ker is. Ongeschikt inderdaad voor een functioneren in de maatschappij volgens het verwachtingspatroon waar de meesten van ons van uitgaan. Geregelde hasjrokers schu wen de maatschappelijke ladder als de pest en zijn niet te porren tot enige vorm van concurrentie bedrij ven. Hun geïsoleerdheid is daarmee bepaald. Gevaar daarvan is, dat zij op een gegeven moment de stap naar harddrugs maken. De dealer heeft, „toevallig" geen Rode Libanon 'in huis, maar kan wel „iets beters" aanbieden. Waar de schuld hier gezocht moet worden is duidelijk. Het ongeregeld gebruik, dus: het af en toe meeroken aan een „Joint" (een soort vredespijp-ritueel), (de dikke sigaret wordt in een kring doorgegeven), is zeer wijd verbreid. Zakenlieden, kunstenaars, sportlie den of acteurs: velen van hen laven zich af en toe aan de bewustzijns verruimende middelen. Transacties of beslissingen van gewicht worden weieens „onder invloed" genomen. Maar Nederland is er niet door ten onder gegaan. LEIDEN Drs. P. G. J. Sterken- burg uit Leiden promoveert op 22 mei a.s. aan de Katholieke Univer siteit van Nijmegen tot doctor in de letteren.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11