VS evacueerden in één dag 3000 man uit Zuid-Vietnam Portugese leger houdt grootste macht Geen hervatting gesprek Rhodesie Militaire coup in Honduras PLO IN ARABISCHE PLOEG BH GESPREK MET DE EG Diplomatieke activiteit te laat geacht Paisley ontloopt aanslag Grote meerderheid in Hogerhuis voor lidmaatschap EG )ok na de eerste vrije verkiezingen in vijftig jaar: Belgie bouwt in vijf jaar 800 km autoweg )ENSDAG 23 APRIL 1975 VASHINGTON/SAIGON/PARIJS (AP/AFP/Reuter) Ter- ij I gisteren na het vertrek van Thieu in vele centra grote iplomatieke activiteit werd ontwikkeld, en in Zuid-Vietnam e opmars van de troepen van de VVR vrijwel zonder ophou- en werd voortgezet, evacueerde Amerika met vliegtuigen on- eveer 5000 Amerikanen en Zuidvietnamezen uit het bedreigde aigon en omgeving naar de Filippijnen. President Ford en zijn oornaamste medewerkers hebben verklaard, dat het aantal .merikanen, dat thans nog in Zuid-Vietnam aanwezig is, giste- eft tot het "absolute minimum" is teruggebracht. De Ameri- aanse dienst voor immigratie en naturalisatie heeft bepaald, at in totaal 129.000 vluchtelingen uit Indochina mogen worden pgenomèn, van wie 50.000 Zuidvietnamezen. De Franse regering bood gisteren met aan het hoofd de nieuwe presi- ücieel haar goede diensten vredesregeling, jordvoerder van de VRR verklaar- geen onderhandelingen mo- 11 jk zijn met de huidige Zuidviet- regering, dit ondanks het trtrek van Thieu. In Saigon onderzochten de leiders, derhandelen heeft. Velen denken echter dat Thieu's dent Tran van Huong, naar moge- de lijkheden om tot onderhandelingen te komen. Men houdt rekening met de mogelijkheid dat ook premier Nguyen Ba Can zal vertrekken, maar niet voordat een nieuwe kabi net is gevormd dat een kans op on trek te laat is gekomen om nog een kans op vrede door onderhandelin gen te hebben. De ring om Saigon wordt steeds nauwer aangehaald door de oprukkende troepen van de VRR en de Noordvietnamezen. De strijdkrachten van de VRR hebben de kuststad Ham Tan, op 120 kilometer ten oosten van de Zuidvietnamese hoofdstad veroverd. De troepen van de VRR en de Noordvietnamezen trokken van twee kanten op in de richting van Saigon en voerden een artillerie-aanval op de grootste luchthaven Bien Hoa uit, 24 kilometer ten noorden van de hoofdstad. Het geluid van een ex ploderende munitie-opslagplaats deed de ruiten in Saigon rinkelen. De Zuidvietnamese strijdkrachten infanterie-aan- val in de richting van Bien Hoa tot staan te brengen, maar er vielen 20 granaten op de luchtmachtba- Op het moment""dat' palsley zich sis-waardoor een startbaan onklaar slechts 25 meter van het café be- raakte- munitie-opslagplaats ont plofte door een bom van de rege- scha- ringsluchtmacht die een VRR-stel- met ling miste. De commissie voor de strijdkrach- Pafcley was op propagandatocht ten van het Amerikaanse Huis van erband met de op 1 mei plaats- Afgevaardigden heeft met 21 tegen 17 stemmen besloten Ford's aan- vraag voor 722 miljoen extra wapen- blSdvergletem Op 1 december 72 ELFAST (UPI) Dominee Ian lisley, de Noordierse militante pro- tetantse leider en lid van het Brit- clQQ_oori parlem, nt. is gisteren op het nip- sv„, a" JTh, ertje ontsnapt aan een bomaanslag een café in Belfast waar genaar Rooms-Katholiek is. LONDEN Na het Lagerhuis heeft gisteren ook het Hogerhuis in Londen met overweldigende meerderheid de aanbeveling van de regering-Wilson voor voortgezet lidmaatschap van Groot-Brittannië van de EG aanvaard. Na het tweedaagse debat stemden 261 lords voor het lid maatschap en 20 tegen. Kort geleden had het Lagerhuis zich met een meerderheid van 226 afgevaardigden voor Europa uitgesproken. SALISBURY (AP) —Bisschop Abel wordt uitgesproken en een vervoeh Moezorewa, voorzitter van de Rho- om in hoger beroep te mogen gaan desische nationalistische raad ANC, afgewezen, het publiek moet aanne- heeft de hervatting van de constitu tionele besprekingen met de Rhode- sische regering voorlopig uitgesteld. dat het is voltrokken. Tot nu toe werd er kort voltrekking mededeling van Premier Smith had voorgesteld het in het staatsblad. overleg deze week te hervatten. Moezorewa wil ranties hebben Door nationalistische leiders in h»i i Smith eerst ga- land is gezegd dat de regering de de toekomst van voorwaarden van het in decern^pr de nationalistische leider dominee Si- overeengekomen bestand deelnemen aan de vergadering terechte te stellen, de organisatie van Afrikaans» De regering heeft hierop geantwoor eenheid in Dar Es Salaam. Sithole dat men nooit is overeengekomen de- TEGUCIGALPA (Reuter) De peerd. De afzetting van Lopez Arel- Duizenden Italianen stroomden gisteren samen op het Domplein van Milaan voor een massademonstratie tegen het fascisme, dat met vertoon van veel geweld in heel Italië steeds meer de kop gaat opsteken. Ook stakingen moesten de aandacht van de overheid voor dit probleem wakker maken. verblijft nog in de Tanzaniaanse hoofdstad totdat is opgehelderd of zijn vrijlating tijdelijk is bedoeld, of dat hij in vrijheid naar Salisbury kan terugkeren. Moezorewa wil bo vendien eerst verslag uitbrengen de OAE-vergadering ai rende raad van de ANC. In Rhodesië zullen voortaan geen bekendmakingen daan vonnissen, aldus is gisteren het Ministerie van Justitie meege deeld. Hij zei dat als terechtstellingen te beëindigen. Geen autobussen Bij Grenoble i Frankrijk is een bergroute met de uitvoe- haarspeldbochten gesloten voor auto bussen omdat er in de laatste der tig jaar 125 mensen om het leven worden ge- zijn gekomen. In de toekomst mogen ten uitvoer gelegde dood- alleen bussen van de vier plaatselil- ke ondernemingen in Grenoble de weg gebruiken, wat betekent dat on geveer 4000 autobussen per laar een doodvonnis grote omweg moeten maken. >nd ontploften daar twee bommen, ét etablissement kreeg ar behalve enkele ïijwonden liep niemand letsel op. i trijdkrachten van Honduras heb ben gisteren president Oswaldo Lo- beurde enkele pez Arellano afgezet. Zij hebben de ficiële commissie cud-minister van Binnenlandse Za ken en Justitie Juan Alberto Melgar Castro als zijn opvolger aangewezen. lano door kolonel Melgar Castro ge- voordat een of- van onderzoek ir Washington zou vertrekken om te gaan wat er waar is van be richten, dat het grote Amerikaanse Een en ander is bekendgemaakt in bananencnncern "United Brands" indende verkiezingen itutionele conventie. politie achtte het niet waarschijn- hulp jk dat de bommen ant bedoeld waren. militair communiqué. Zuid-Vietnam voor ken de predi- nisgeving aan te nemen. Normaal betekent dit dat de aan vraag is afgewezen, maar het com- missielid G. V. Montgomery deelde dat het college generaal Lopez Arellano op relfde wijze aan de macht gekomen. In maart van het daaraan vooraf gegane jaar was dr. Ramon Ernes- totaal 1.25 miljoen dollar lage belastingen. Het nu afgezete staatshoofd is herhaalde- gisteren besloten de dialoog met de eenheid zullen Cruz Verplichte riemen Met ingang 22 april zijn Spaanse automobi- beslissing alleen sten en passagiers op de voorbank ten. erplicht veiligheidsgordels te dra- Op overtreding staat 5.000 Pese- gisteren (50 gulden) De verplichting eldt niet voor stadsverkeer. de nationale partij tot met klem ontkend. definitieve staatshoofd gekozen terwijl Lopez wil opschor- Arellano zich niet herkiesbaar tro, mocht stellen. Anderhalf jaar later chef Het Amerikaanse Congres heeft maakte de generaal zich via de verstrek- staatsgreep meester van de macht. De nieuwe president, Melgar Cas- Het gesprek zou aanvankelijk in en de verte genwoordigers van de negen Eg- landen eveneens. Van Europese kant v/as men daarmee akkoord gegaan. i enkele weken geleden staf- november vorig jaar worden gehou- De leiders de strijdkrachten gewor- den, president Assad van Syrië spraken SO minuten in het bijzijn van de nieuwe koning van Saoedi-Arabië Khaled. Door zijn besprekingen in Was hington met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken dr. Syrië Henry Kissinger, is het ijs gebroken werd uitgesteld omdat de nebben gisteren tijdens de Arabi- dat in de betrekkingen tussen Israël besluit c humanitaire en evacuatie- Zuid-Vietnam uitgesteld. den in de plaats van Lopez Arria- Europese landen de Palestijnse be- «rhe mini-topconferentie in Riad 'n m de Verenigde Staten Deze wisseling scheen al een i het congres werke- leiding te zijn op de totale verva •r by decreet gere- ging van Lopez Arellano. Tijdingsorganisatie PLO niet deelnemer wilden uitnodigen. Functionarissen van de Arabi- ont- Arabische strategie opgesteld ctaan, zei gisteren Kissingers Israë- DEN HAAG (ANP) Op de dag een jaar na de omwenteling van 25ste april gaan de Portugese kie- trs vrijdag naar de stembus voor ie verkiezing van een grondwetge- ende vergadering. Wat dat betreft lebben de militairen zich gehouden hun belofte van het eerste uur: erkiezingen binnen een jaar na de nilitaire staatsgreep. Maar de gang de stembus, aangekondigd als eerste vrije verkiezing na een lalve eeuw facisme" heeft veel aan letekenis ingeboet. Portugal heeft dan ook een woelig ar achter de rug: twee mislukte tontrarevolutionaire coups, een fel- politieke machtsstrijd tussen de partijen, die de laatste maanden Het zelden gepaard ging met straat geweld, stakingen en bedrijfsbezet- ingen, in Lissabon zetelt nu al de rierde "voorlopige regering" binnen jaar en een zieltogende econo- nie met een scherpe inflatie en gro- werkloosheid. Op de feestelijke levrijdingsroes van de anjer-revolu- ie volgde de onvermijdelijke ont- mchtering. Een ding is het afgelopen jaar wel (duidelijk geworden. De Beweging fier Strijdkrachten (MFA) is niet zich via de stembus te la- in ontglippen wat „het Portugese •olk zich reeds verworven heeft", :oals premier Vasco Goncalves het itdrukt. De ontwikkeling naar een socialistisch Portugal vergt Igens de MFA een actieve poütie- m de strijdkrachten. De be lofte dat 't leger na de vrije verkiezin terug zou keren naar de kazer- is al lang en breed vergeten. De ïrkiezingen gaan door, maar de 'A heeft door een pact met de be- rijke politieke partijen al de |hoofdlijnen van de toekomstige con stitutionele orde aangegeven. Dit Ipact, dat in de vorm van een ultima- JtQm aan de partijen werd voorge- lègd, beperkt niet alleen de speel- (ruimte van de grondwetgevende vergadering, maar beknot ook de macht van het in oktober te kiezen parlement. De hoofdlijnen van de grondwet de verhouding tussen de uit mi litairen bestaande revolutionaire raad en regering en parlement liggen vast, voor een periode van minstens drie en hoogstens vijf jaar. De 247 afgevaardigden die vrijdag zullen worden gekozen hoeven nog slechts het schema in te vullen. De verkiezingen worden gehouden vol gens een systeem van evenredige vertegenwoordiging. Veel kiezers gaan voor het eerst in hun leven naar de stembus. De afschaffing van de stringente eisen inzake ge volgd onderwijs, die golden voor de schijnverkiezingen onder het oude regime, heeft het aantal stemge rechtigden doen stijgen van 1.8 mil joen tot bijna 6.2 miljoen. Een der de van de bevolking van Portugal is nog analfabeet. Toch wordt de verkiezingsuitslag in binnen- en buitenland met gro te belangstelling tegemoet gezien, want die uitslag zal voor het eerst 'n beeld geven van de politieke krachtsverhouding in Portugal. Daarover doen tot dusver alleen gis singen, en op zijn best gebrekkige opinie-onderzoeken, de ronde. Ge heime opiniepeilingen, uitgevoerd in opdracht van de MFA, voorspellen een aanzienlijke aanhang matigd linkse partijen, en slechts 'n mager resultaat voor de communis ten. Volgens deze peilingen, die een zeer globaal beeld geven, krijgen de socialisten van Soares (PSP) onge veer 30 procent van de stemmen, de PPD (middengroepen) eveneens 30 procent, het CDS (conservatieven) 10 pet. en de communististen (PCP) eveneens 10 procent. De rest is voor de kleinere partijen. Een ander be langrijk gegeven uit deze peiling: bijna de helft van de kiezers wist nog niet op welke partij ze zouden stemmen. Geen duidelijke linkse meerder heid dus, en daarom is het niet ver wonderlijk dat de MFA alvast en kele voldongen feiten heeft willen stellen op de weg naar het socialis me. De onlangs afgekondigde natio nalisaties van banken, verzekerings maatschappijen en enkele belang rijke basisindustrieën en de maat regelen voor een verdeling van het grootgrondbezit zullen moeilijk nog teruggedraaid kunnen worden door toekomstige burgerregeringen. Het pact met de politieke partijen moet verzekeren dat de MFA de komen de jaren een beslissende rol kan blijven spelen. Zo staat in deze overeenkomst on der meer dat de president niet recht streeks zal worden gekozen, maar zal worden benoemd door een geza menlijke vergadering van het par lement en de assemblee van de MFA, die bestaat uft 240 vertegenwoordi gers van de drie krijgsmachtonder delen. Het staatshoofd, die tevens voorzitter van de revolutionaire rqad en opperbevelhebber van de strijdkrachten zal zijn, moet het vertrouwen van de MFA hebben. Hij benoemt na overleg met de re volutionaire raad de premier. De MFA zal de zeggenschap behouden over de benoemingen op de minis tersposten van defensie, binnen landse zaken en economische zaken. Voor de rest moet de regering een afspiegeling zijn van de partij-poli tieke verhoudingen in het parle ment. Grote lijnen De "revolutionaire raad (bestaan de uit 29 officieren) zal de "grote lijnen" van de binnen- en buiten landse politiek vaststellen, met na me op sociaal-economisch gebied, 't Parlement krijgt de bevoegdheid mi nisters naar huis te sturen, maar de revolutionaire raad kan in een "po litieke impasse" het parlement ont binden. Een wetsvoorstel van het parlement dat door de revolutionai re raad wordt afgewezen kan in tweede lezing toch met tweederde meerderheid worden aangenomen. Dat althans is een concessie die de politieke partijen hebben weten te verkrijgen, want in het oorspronke lijke MFA-voorstel was een drie kwart meerderheid vereist. Alle politieke partijen, met uit zondering van de splintergroepen links van de communistische partij, zijn uiteindelijk met dit pact ak koord gegaan. Alleen de communis ten aa de met hen verwante MDP zetten hun handtekening van harte. De rechtse fel omstreden CDS is niet in een positie om veel bezwaren te maken, maar PSP en PPD gingen pas na lange aarzeling akkoord. Beide partijen erkennen weliswaar dat het leger voorlopig een rol te spelen heeft, maar zien die rol meer als een "waakhond"-functie voor de democratie, of hoogstens als scheids rechter boven de politieke partijen. De MFA wil meer: het leger is niet alleen de hoeder, maar de motor van de democratische ontwikkeling, zegt admiraal Rosa Coutinho, lid van de revolutionaire raad. De socialisten hebben zich door hun consequente streven naar het herstel van de burgerlijke democra tie, waardoor ze regelmatig in con flict kwamen met de MFA, in een moeilijke positie gemanoeuvreerd. In het linkse kamp nemen ze een ge- isoleerde plaats in, zowel door hun afwijzen van alle "volksfront"-ge- dachten als door hun kritisch vol gen van de MFA. Tegen wil en dank worden de socialisten nu door "ver der links" vaak op een hoop gegooid met de bourgeois-partijen, hoewel de PSP op haar partijcongres in de cember zich duidelijk uitsprak voor het uitbannen van het kapitalisme, en haar marxistische grondslag be klemtoonde. Communisten De verkiezingsuitslag zal waar schijnlijk aantonen dat de huidige politieke invloed van de PCP heel wat groter is dan hun electorale aanhang. De communisten hebben veel profijt getrokken van hun goe de startpositie op de 25ste april '74. De PCP was toen de best georgani seerde partij, met het hechtste par tij-apparaat, een goed geschoold ka der in de meeste delen van het land en een strakke partijdiscipline. Alle energie kon worden besteed aan uit breiding van de machtspositie, en ging niet verloren aan interne strubbelingen. Al lang voor de om wenteling waren de communisten geïnfiltreerd in het leger, met name in de marine, en in de vakbonden. De PCP, door haar tegenstanders betiteld als de meest Stalinistische communistische partij van West- Europa, is een veel orthodoxer par tij dan bijvoorbeeld de communis tische zusterpartijen in Spanje, Ita lië en Frankrijk. De communisten volgden het af gelopen jaar overigens een gematig de tactiek. Het partijcongres schrap te zelfs 'de dictatuur van het prole tariaat' uit het partijprogramma om de kiezers niet af te schrikken, maar het program van de communisten blijft toch onverenigbaar met het reformisme van de socialisten. Het afgelopen jaar is de Beweging der Strijdkrachten steeds sterker gaan leunen op de communisten. Niet zozeer omdat de militairen een voor liefde zouden hebben voor een volks democratie naar Oosteuropees mo del, maar vooral omdat er volgens de MFA behoorlijk te werken valt met de gediciplineerde harde werkers van de PCP, die bovendien onmisbaar bleek bij het handhaven van tenmin ste enige arbeidsrust. Maar van de starre orthodoxie van de PCP moet de militaire top niet veel hebben. "Wij willen geen rood land worden, wij willen een regenboog-socialisme", zegt admiraal Rosa Coutinho, lid van de revolutionaire raad. Andere kanshebbers bij de verkie zingen zijn de PPD en het CDS, al lebei nieuwe partijen die na de om wenteling werden opgericht en het •grotendeels moeten hebben van cen trum- en conservatieve groepen. Bei de partijen hebben het voordeel van een kapitaalkrachtige achterban met aanzienlijke economische invloed, maar de handicap dat zij geïdenti ficeerd worden met het verfoeide regime van Salazar en Caetano. Verkiezingsbijeenkomsten van de PPD werden regelmatig verstoord door uiterst-linkse onruststokers. Vol gens de PPD maakten ook PCP-leden zich schuldig aan gewelddadig op treden, maar de communisten bewe ren dat het politiek geweld op reke ning komt van linkse extremisten trotskistische sig- Het politieke geweld richtte zich nog scherper tegen het CDS, het sociaal- en democratisch centrum, waarin inmiddels ook de christende mocraten zijn opgegaan. 'Sinds het partijcongres van het CDS in Opor to als gevolg van een belegering door een woedende menigte, voortijdig af gebroken moest worden, heeft de par tij weinig grote bijeenkomsten meer belegd. Zij concentreert zich op pro paganda via pers, radio n televisie, die krachtens de kieswet ruimte moet bieden aan alle politieke par tijen. De partij rekent er op dat de 'zwijgende meerderheid', beschermd door de geheime stemming in de stemhokjes, voor het CDS zal kiezen. De partij heeft de steun van een groot deel van de conservatieve ka tholieke kerk. BRUSSEL (ANP) Belgie is van plan om tussen nu en 1980 nog zo'n 760 km autosnelweg aan te leggen. Öie wegenbouw zal België ongeveer zeven miljard gulden gaan kosten. Voor het gewone wegennet zal de Belgische overheid in die tijd nog eens 4,2 miljard gulden uitgeven. Op 1 januari van dit jaar omvatte het Belgische autosnelwegennet 1.014 km, aldus blijkt uit gegevens die ver schaft zijn door ir. R. de Paepe, se cretaris-generaal bij het Belgische ministerie van Openbare Werken. Nog dit jaar zullen 32,1 km auto snelweg worden opengesteld. Het gaat hierbij om de grote ring rond Brussel, de ringen rond Gent en Kortrijk en aansluitingswegea Het vijfjarenplan tot 1980 omvat voor namelijk het aansluiten van nog niet ontsloten gebieden op het autowe gennet, het aansluiten van de haven gebieden op het achterland enz. Ondanks dat de Belg het aanleggen van autosnelwegen niet meer zo ziet zitten (milieuoverweeingen eraan een steeds voornamere rol spelen), vindt hij nog steeds dat het verbete ren van wegen voorrang moet heb ben op het uitbouwen van het spoor wegnet, de modernisering van ha veninstallaties en de uitbouw van het waterwegennet. Volgens ir. de Paepe heeft België nog genoeg regio's waar autowegen volledig rendabel zullen zijn. Een autoweg bespaart het verkeer nog steeds zo'n zeven cent per kilome ter. Wat men ook moge beweren: autowegen blijven ook de veiligste wegen, aldus ir. de Paepe. Betrapt Vijf mannen en een vrouw werden gedood toen zij tijdens het graven van een tunnel ter be- vrijding van geestverwanten uit de gevangenis in het Argentijnse Cordo ba verrast werden en het vuur op de politie openden. De zes behoor den tot een commando van het links- extreme "Revolutionaire volksle gei De politie had enkele lagen ge beden bij een razzia lucht gekregen t-an het graven van de tunnel. De ze zou op een diepte van zes meter over een afstand van 300 meter naar de gevangenis lopen. Er zijn vijftig personen gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9