Uitbreiding Ursula: 80 miljoen gulden NIEUWVENERS OP VISITE BIJ 40-JARIG URSULA Toegangskaartje voor „De Does" niet duurder Katwijks echtpaar (73 en 72) raakt huis en winkel kwijt... PAGINA 4 WOENSDAG 23 APRIL 1975 NIEUWVEEN "We willende Nieuwveners duidelijk tonen wat voor werk huize "Ursula" doet. Een kennismaking op z'n tijd is wel eens goed en kan een gunstig effect hebben." Directeur Moussault ziet daar om het veertigjarig bestaan van de inrichting als een mooie gele genheid om de inwoners van Nieuwveen eens op "visite" te vragen. Twee uur lang zal er za terdag 26 april (van half twee tot half vier) een "open dag" worden gehouden. Uitgangspunt is, de dorpelingen en andere belangstel lenden te laten zien hoe het le ven zich binnen "Ursula" af speelt. Huisaan-huis is er in middels al een foldertje in debus gegleden waarin de Nieuwveners worden uitgenodigd voor deze bij eenkomst. Dus de poort staat niet altijd wagenwijd open voor iedereen? wil echt geen inrichting zijn met een groot hek eromheen. Wij zou den ook graag die obstakels weg nemen. Helaas is in de praktijk gebleken, dat dit niet tot de mo gelijkheden behoort. Onze pupil len moeten worden beschermd. De verhouding "Ursula"/dorps- bewoners is goed, ondanks dat zij niet zo maar in- en uitlopen kunnen. Een situatie, die in de toekomst verandert. Als de uit breidingsplannen tot stand zijn gekomen, wil men oudere men sen en moeders met kleine kin deren toegang geven tot de tuin. Wat gaat er precies gebeuren rond het veertigjarig bestaan? Directeur Moussault: "Het is de bedoeling, dat een aantal gidsen de mensen rondleidt. De zieken zalen zullen we daarbij uiter aard mijden. Die mensen zijn alleen maar met rust gebaat." Er komt een ouderdag. Daar naast zal reünie wordende festiviteiten zal worden betrok - gehouden voor oud-pupillen en oud-medewerkers. De dag waar op de oud-pupillen elkaar terug zien is nog niet bekend; de oud medewerkers ontmoeten elkaar op 14 mei. Bovendien zal er een extra feestdag voor de huidige pupillen worden georganiseerd terwijl het personeel eveneens bij ken. De definitieve programma's hiervan zijn nog niet bekend. Er is ook een officiële herden kingsdag. Die is vrijdag 25 april om twee uur. Zij wordt gehou den in de kapel. Bisschop Simonis van Rotterdam heeft reeds toe gezegd hier aanwezig te zullen zijn. WADDINXVEEN Op 11 Juni (/aan de bejaarden weer de jaarlijk se reis maken. Dit jaar is een ge heel nieuw programma ingelast na melijk varen op de Rijn. 's Morgens vertrekken de bejaarden met de bussen via Amerongen naar Arnhem waar zal worden ingescheept voor een vaartocht over de Nederrijn wordt gemaakt. In Driel zal het ge hele nieu.ve stuw- en sluizencomplex worden bezocht, terwijl men kan ge- rieten van het landschap. Enerzijds de Betuwe en aan de andere kant, ce Gelderse Vallei. Ongeveer 350 be- aarden zullen de reis meemaken. Gezien de hoge kosten ontkomt het comité bejaardenreis er niet aan om van de deelnemers een bijdrage van f 17,50 te vragen, omdat de Waddinx- veense middenstand de steeds stij gende kosten niet meer kunnen op brengen. tachtig miljoen gulden. De eerste fase van de nieuwe ac commodatie is al klaar. Op het ogen blik wordt er hard gewerkt aan de totstandkoming van de tweede fase, een onderkomen, dat ruimte biedt aan achtenzestig pupülen. Dezer da gen verwacht de directie van de in richting „groen licht" om te kunnen beginnen met de bouw van drie pa viljoens. Ieder paviljoen bestaat uit zes huisjes waarin de pupillen een huiselijk onderkomen vinden. Dit jaar zouden verder nog tot stand moeten komen: de tweede fase van het arbeidstherapiegebouw, de tweede en derde fase van de keuken terwijl men ook hoopt een begin te kunnen maken met het tuin- en ac tiveringscentrum. Nu het zo goed als zeker is, dat de Johannes-stichting aan het eind van dit jaar (men denkt november) verhuist naar het nieuwe complex „De Hooge Burch" in Zwammerdam, zal er ook worden begonnen met ver bouwingswerkzaamheden aan de ge bouwen van „Johannes", die huize „Ursula" heeft gekocht. Als deze plannen zijn voltooid komt de bouw van het hoofdgebouw aan de orde. In dezelfde periode zal ook het socio-therapeutisch centrum in aanbouw worden genomen. In de nieuwbouw komen verder voor de bouw van vijf paviljoens. Of die er ooit zullen komen is niet bekend, omdat de directie van huize „Ursula" niet met definitieve zekerheid kan zeggen of de inrichting zonodig moet groeien tot een capaciteit voor zes honderd pupillen. Hierover vindt nauw overleg plaats met de over heid. Plannen zijn er ook voor het in richten van een „fasehuis". Hierin worden pupillen ondergebracht van wie men denkt, dat zij na verloop van tijd weer kunnen gaan deelnemen aan het „normale" leven. De directie van „Ursula" kan zich op dit moment nog niet uitspreken waar dit „fasehuis" zal komen. Zij wil eerst overleg plegen met de di recte buren. „Als die mensen er niet positief tegenover staan kunnen we het „fasehuis" rustig vergeten want dan blijven we nergens. De pupillen moeten geaccepteerd worden. En wel volledig. Gebeurt dat niet dan is het plan zonder meer gedoemd te mis lukken", aldus directeur Moussault. Is er wel eens overwogen door „Ur sula" om op het complex woningen te bouwen, waarin willekeurige men sen kunnen worden gehuisvest, die dan de zorg van een jeugdige pupil op zich zouden kunnen nemen? Directeur Moussault: „In theorie is Een zaal in het arbeidsgebouw waar de pupillen worden bezig gehouden met eenvoudige werk zaamheden. NIEUWVEEN Huize „Ursula" In Nieuwveen, een inrichting voor zwakzinnigen, heeft van het mini sterie van Volksgezondheid in prin cipe goedkeuring voor uitbreiding van haar complex tot een capaciteit van zeshonderd pupillen. Op dit mo ment zyn er 258 pupillen onderge bracht in de inrichting. Als alles volgens plan verloopt, en tot nog toe gaat het naar wens, moet de nieuwbouw over drie jaar (1978) een feit zijn. Met deze plannen is een bedrag gemoeid van rond de Directeur Moussault en zuster Maria Goretti bewonderen de maquette met de uitbreidingsplannen, die juist was binnen gekomen. dat allemaal prachtig, maar in de praktijk nauwelijks haalbaar. De staf van „Ursula" is van mening, dat betere pupillen eruit gehaald moeten worden en er moet worden geprobeerd hen weer in de normale maatschappij terug te brengen. Wij hebben o»k bewust gezegd, we bou wen hier geen zwembad. Laat de betere pupillen maar naar het dorp gaan, want daar komen ze in con tact met het gewone, dagelijkse le ven. Wij staan echter niet afwijzend tegenover de plannen om huizen te bouwen op terreinen bij inrichtingen waar pupillen bij „ouders" kunnen worden ondergebracht". Is het niet vreemd, dat zoveel inrichtingen voor zwakzinnigen zün geconcentreerd in een vrij kleine straal? Directeur Moussault: „Enige jaren geleden is er in Zuid-Hólland een proef lijst aangelegd voor zwakzinni gen. Als Je deze lijst bekijkt blijkt, dat er inderdaad een rem moet op bepaalde uitbreidingsplannen. „Ur sula" zit precies op de grens van Noord- en Zuid-Holland. Uit Noord- Holland hebben we dan ook hon derdtwintig pupillen. Mijn hoop is, dat we van deze provincie garantie krijgen voor het afsluiten van een lening voor het plegen van nieuw bouw". „Wij moeten niet zonodig groeien, maar het aanbod van pupillen is zo danig, dat we er niet onderuit kun nen. Het is hoogmoedswaanzin om zonder meer een grote instelling te willen worden. Op den duur lijkt mij een dergelijke instelling niet meer te overzien", aldus directeur Mous sault Zo zien de paviljoens er uit op de maquette. LEIDERDORP Een toegangs kaartje voor het zwembad de Does wondt niet duurder. Gisteravond sprak de commissie van Onderwijs en Sport zich er voor uit de tariefs verhoging van 50 cent (van f 2.00 naar f 2.50) niet door te laten gaan. De begroting van De Does laat een nadelig saldo zien van f 36.000,- Het overdekte bad levert dit jaar naar verwachting Ti nadelig saldo op van f 89.000,- tegen batig saldo van het open bad van f 53.000,--. Zonder deze verhoging van 50 cent zou het nadelig saldo nog eens f 8000,—ho ger zijn. Het college zou meer subsi die gevraagd worden om de verhoging ongedaan te maken. Aan de orde kwam ook het gevraagde advies voor B. en W. voor subsidieaanvragen voor 11 sportverenigingen. Men had er niet zoveel moeite mee; zij het dat een vereniging wel veel subsidie aan gevraagd had voor de training. KVP- er Jos Verdier merkte omtrent de be handeling van de susidieaanvrage nog op het volstrekt onacceptabel te vinden dat pas negen maanden na de aanvrage dit in de commissie be handeld werd. Hij maande de ge meente aan tot grotere spoed. Voorts werd de huurprijs ten behoeve van de nieuwe sportzaal 'Op Dreef' vast gesteld op f 18,— per uur voor de gehele zaal en f 9,— voor de halve zaal. Deze huurprijs, aUdus voor zitter mevr. Tichler, zal per jaar trendmatig verhoogd worden met 10%. De prijzen, aldus de wethou der, liggen misschien iets boven het niveau dat in de regio gevraagd wor den. Discussiepunt vormde de vraag of van commerciële instituten méér huur1 gevraagd zou moeten worden. Mevrouw Tichler voelde voor 10% meerprijs voor bv judoverenigingen die in algemene sportschollen on dergebracht zijn. Raadslid Irma Geh- ner vond nog dat 'winkeliershows' inlet in een sportzaal thuishoren Verder wilde zij de judoclubs de dubbele huurprijs laten betalen. Ook betaling van de kostprijs van de zaal die tussen de 50 en 60 gulden ligt kwam nog ter sprake (PPR-er Jan Gordijn). Maar daar wilde de com missie niet aan. Op de vraag wie de gebruikers moet aanwijzen, deelde se cretaris H. v.d. Ploeg nog mee dat de culturele raad aan dualisme ten gronde was gegaan. Hij adviseerde het college als 'aanwijzer' te laten fungeren. De huidige Leiderdorpse Sportraad zou alleen een adviseren de stem moeten hebben. Burgerlijke stand Wassenaar Ondertrouwd: J. van den Berg en C. van der Poel, H. J. van Wijlen (Portugal) en C. Planken A. F. V. Mannot (Den Haag) en D. J. Oudegeest. Getrouwd: G. C. M. van Rijn en A. Vermeulen P. A. Stuivenwold en P. M. Stammeshaus, O. W. Borgeld Z. Guman. Overleden: M. J. R. van Veen geb de Kater (Den Haag), T. J. Looijen- ga geb van de Waal, Bernardus A. Horikx, Adrianus F. van Ravesteijn (Den Haag), Fraunciscus Jonker. Fietstocht ALPHEN AAN DEN RIJN De Stichting Toeristische Trimtochten houdt a.s. zaterdag en zondag ge- zinstochten per fiets (over 50 km) langs een traject dat door drie fraaie natuurgebieden in de regio voert: de Meije, de Lange Linscho- ten en de Reeuwijkse Plassen. De start ligt in Alphen, bij hotel De Groene Valck (tegenover het sta tion). Men kan .vertrekken vanaf 9 De tocht voert vanuit Alphen naar Zwammerdam, de Nieuwkoopse Plassen, Woerden, Lange Linscho- ten. Stein en de Reeuwijkse Plas sen. Voor de meer ervaren fietsers is er een dubbel zo lange rit, welke leidt langs IJsselstein. Wijziging in Voorschotense commissies VOORSCHOTEN De Voorscho tense gemeenteraad krijgt vrijdag avond ter vaststelling aangeboden een voorstel belndtfende de „verorde ning funktionele commissies ge meente Voorschoten". In juni 1969 werden drie funktionele commissies ingesteld t.w. de commissie voor sport en recreatie; de commissie voor culturele aangelegenheden; de com missie voor het jeugdwerk. De nieu we verordening die thans wordt aan geboden wijkt af op de oude veror dening. Allereerst wordt voor het jeugdwerk geen aparte commissie meer ingesteld, jeugdzaken zullen gaan behoren tot het terrein van de commissie voor cultuur, vorming, ontwikkeling en jeugdzaken. Nieuw is de commissie voor welzijn, volks gezondheid en maatschappelijke dienstverlening. Het aantal raadsleden in elk der funktionele commissies wordt gesteld op maximaal vier (iedere fractie één lid). Niet langer is een lid van het dagelijks bestuur voorzitter van alle functionele commissies; alleen het voorzitterschap van de commis sie voor welzijn zal door een lid van B. en W. worden vervuld. Op de agenda staan verder o.a. de volgende punten: meubilering van het Cultureel Centrum; het beschikbaarstellen van een krediet voor het aanbrengen van een hek met afrastering rondom de openbare kleuterschool "De Woel waters"; vaststelling van voorbereidingsbe- sluiten het beschikbaar stellen van een krediet in verband met de aanleg van de Noord-Hoflandbrug. Zaterdagavond a.s. geeft de ac- dcoreonvereniging DVS een uitvoe ring in het Jeroenhuis, Wassenaar, aanvang 20 uur. Voor de pauze zul len achtereenvolgens de leerlingen van DVS, het jeugd-orkest en het se niorenorkest zich laten horen on der leiding van dirigent G. L. de Zwart. Na de pauze wordt de klucht "Karolus het konijn" door DVS-le- den opgevoerd, waarna er nog tot 1 uur gelegenheid tot dansen is, op muziek van "De Varianten Door Gert-Jan Onvlee KATWIJK Een uitspraak van het kantongerecht kan, hoe of ficieel en volgens de letter van de wet ook, vervelende gevolgen hebben. Zoals ook het echtpaar Geervliet (hij 73, zij 72) uit Kat wijk nu ook aan den lijve ondervindt. Het horloge- en klokken- winkeltje, dat dit echtpaar nu al zevenendertig jaar in de Kat- wijkse Voorstraat heeft, moet dicht. Per één mei is de huur van dit winkelpand, en de aansluitende woonruimte, door de kanton rechter opgezegd. Dit naar aanleiding van een gerechtelijke proce dure die huiseigenaar Van den Berg had aangespannen, om deze winkelruimte bij zijn eigen winkelpand te kunnen voegen. Om zo doende tot een, zijns inziens, noodzakelijke uitbreiding van zijn er- naastgelegen (schoenen) winkel te kunnen komen. Een over-nerveuze mevrouw Geervliet over dit, voor de buiten wacht misschien niet zo schokkende gegeven: „We hebben er nog geen idee van wat er op 1 mei gaat gebeuren. Het enige wat wij willen is gewoon een huisje waarin het voor mijn man mogelijk is wat te werken en waar we ook nog iets kunnen verkopen. Meer niet. Maar dat schijnt niet mogelijk te zijn. Zodra we hoorden dat we echt uit ons winkeltje zouden moeten, zijn we naar de gemeente gestapt. Maar wat we toen van de gemeente aangeboden kregen was niet meer dan een huisje, met alleen maar een „achter- ommetje". Een huisje waarin je geen winkel kunt hebben en waar de mensen die toch zouden komen achter hun benen kunnen bre ken. Ik begrijp dat niet..." Duidelijk Onbegrip dat door wethouder Van Dijk ran Huisvesting wel enigszins kan worden weggenomen. „Het echtpaar krijgt vanzelf sprekend een huis toegewezen van de gemeente. Een goed huis ook. maar voor winkel misschien wat minder geschikt. Maar dat be- hoort ook niet tot onze verantwoording. We hebben in zo'n geval als dit gewoon te zorgen voor een woning. En niet voor een winkel. Dat moet toch duidelijk zijn." Minder duidelijk is echter waarom het echtpaar Geervliet na 37 jaar zo plotseling moet vertrekken. Het echtpaar Geervliet houdt het in ieder geval op hun weigering een huurverhoging te accep teren. „Er is nooit wat aan dit huis gedaan. We hebben die huur verhoging indertijd ook voorgelegd aan een huuradviescommissie en deze was ook van mening dat het pand zich in een erg slechte staat bevond". Stilte Huiseigenaar Van den Berg weigert het „waarom" enigszins te verklaren. „Wat het echtpaar Geervliet zegt is voor hun rekening, ik geef in ieder geval geen commentaar". En zijn raadsman Van de Heijden: „Ik zie de moeilijkheden niet. De kantonrechter heeft een uitspraak gedaan. Mijn cliënt heeft de winkelruimte toege wezen gekregen omdat uitbreiding van zijn eigen winkelruimte noodzakelijk wordt geacht. Dan is de zaak toch rond?" Deurwaarder Van Vliet, die de zaak voor het echtpaar Geervliet heeft verdedigd, kan aan deze gang van zaken ook weinig ver anderen: „Het betreft hier een bedrijfspandenzaak. Daarom is er dan ook geen huurbescherming op dit pand. En daarom ook was het enige wat wij konden doen een verzoek in te dienen voor huur- verlenging. Dat is door de kantonrechter per beschikking van 20 november 1974 afgewezen. Een besluit waaraan je niets meer kunt veranderen". Verleden Zoals gezegd: een uitspraak volgens de letter van de wet, die terecht zal zijn gedaan. Het echtpaar Geervliet heeft zich er dan ook bij neergelegd dat de periode Voorstraat binnen afzienbare tijd tot het verleden zal behoren. Maar datzelfde echtpaar hij, wat wereldvreemd, maar nog „We willen zo graag wat blijven werken altijd druk bezig: zU. een radde praatster heeft zich er nog niet bij neergelegd dat ook de periode „winkel" volledig voorbij is. Vandaar ook die ene advertentie van verleden week: „Wie heeft voor horlogemaker Geervliet een huis te huur met winkelmoge lijkheden Mevrouw Geervliet tot slot: „We willen alle twee nog graag wer ken, nuttig zün voor de mensen. Daarom willen we ook zo graag een klein winkeltje. In dit vak kun je nu eenmaal lang doorgaan".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4