„Bijkantoren" Sociale Dienst begin mei open Vriendelijke minister Van Eer opent Suriname-week Begrip bij CRM voor problemen EEN VLAG HUISJE VAN REMBRANDT VERNIELD ■*sxs& VARA s Vrolijke Visite in Koord ONS LAND HEEFT MAAR Bezorgd steekspel Op welke punten schoot Sociale Dienst tekort? B en W in antwoord op CD A-vragen WOENSDAG 23 APRIL 1975 In uw blad van donderdag 17 april Jl. staat op pagina 3 onder de titel „Den Uyl komt in Leiden" de volgen de zin: „Overigens zail op 1 mei in Leiden geen rode vlag vanaf het Stadhuis wapperen, zoals in andere steden waar een links programcolliege van wethouders aan het bewind is, wel zal gebeuren. Dit deed mij zeer onprettig aan. Ik bedoel dat u er als neutraal blad geen enkel commen taar op hebt gegeven. «Vij zyn Nederlanders en ons land heeft maar één vlag: het rood-wit blauw. Officiële regeringsgebouwen, - of het nu ëen stadhuis is of een an der gebouw, vlaggen uitsluitend, met die vlag is onze opvatting. Ondetr „onze" versta ik onder andere ook een groep illegale werkers uit de oor log '40—'45 die voorstelde een open bare actie op touw te zetten ter be strijding van dit onjuiste vlaggebrulk. Ik heb ze voorgesteld om eerst mijn krant: dus het Leidsch Dagblad te schrijven. Wellicht zal de redactie op aansporing van lezers wel een pro- test-airtScel willen plaatsen. Dat zou ons zeer goed doen. G. VAN DE KROL Utr. Jaagpad 136. Ledden Lezers schrijven Het is schandalig hoe het geboor tehuisje en het standbeeld van onze grootste kunstschilder van de wereld Rembrandt van Rhijn, mishandeld worden. Van het geboortehuisje aian de Weddesteeg zijn alle ruiten enz. totaal vernield. Het standbeeld aan de Witte Singel is geheel vervuild. Mooie reclame voor onze buiten landse toeristen. Waar blijft Monu mentenzorg en de gemeente Leiden? Als dat zo door gaat, zie ik het Rembrandthuisje verdwijnen. Ik hoop met vele anderen dat er eens aandacht aan geschonken wordt. Of wordt Leiden een puinhoop? W. Janssen lïtrcchtseveer 33A-33 LEIDEN. NVV verontrust LEIDEN De NW-afdeling Lel den heeft gisteravond tijdens de Jaarvergadering met algemene stem men haar verontrusting uitgesproken over de gang van zaken bij de So ciale Dienst in Leiden. De afdeling is teleurgesteld over de volgens haar onjuiste wijze waarop het college van B. en W. zich in deze zaak heeft opgesteld. In de vacature van de scheldende secretaris, de heer Langezaal, werd de heer D. Wortel als nieuwe afde- lings-secretaris gekozen. In de va cature van de heer Dantuma, die na 16 Jaar aftrad als bestuurslid, weird gekozen de heer Van der Pluym. Eveneens werd tot bestuurslid ge kozen de heer Neyen, namens de Industriebond NVV in Leiderdorp. HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart -en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. antieke stijlklokken moderne schoorsteen- en wandklokken, de Horloger v. d. WATER Altijd voordelig LEIDEN De 11-jarige Leenderd Oostveen uit Leiden kwam gistermid dag op de glijbaan van het zwembad 'De Vliet' zo ongelukkig te vallen, dat hij vermoedelijk zijn rechteronder- been brak. De scholier moest door de EHD naar het Diaconessen- huis worden overgebracht. Buuren, rechts presentator Kees vpn Maasdam. LEIDEN De Vrolijke Visite van de VARA, een verzoekplatenpro- gramma op de dinsdagmiddag van a? tot l, had gisteren de tenten opgeslagen in KOORD-studio aan de Oude Rijn. Officieel het centrum voor intermenselijke betrekkingen, officieus de plek, waar iedereen die er maar zin in heeft, kan komen bin nenvallen. Een centrum- ook dat ruimte biedt aan bijvoorbeeld de af deling Leiden van de Invalidenbond i m er hun spreekuur te houden, aan schilders, die hun werk kunnen ex poseren, aan slechthorenden voor nun regelmatige bijeenkomsten, en nou ja, in feite aan iedereen die ge woon eens zin heeft om naar een plaatje te komen luisteren of ge woon om een praatje verlegen zit. Dat de doelstelling van KOORD een goede is, bleek uit de woorden v. WelzijTcsraad-directeur Kamphuis en die van vele enthousiaste bezoe kers. Waar KOORD-baas Willem "an Buuren natuurlijk zeer dankbaar voor was. Ondanks alle snoeren, en "ervaarlijk uitziende technische toe standen was er de inmiddels bekend geworden huiskamersfeer. Met broodjes en koffie. LEIDEN Zo spoedig mogelijk men denkt aan begin meri zal de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) over gaan tot decentralisatie van het spreekuur. Voor Leiden- noomd zal dat straks plaatsvinden in het pand Herensingel 3 (een groot gedeelte van de R.K. Pastorie), voor- Leiden- zuidwest in de semi-permanente school aan de Bachstraat/ Apoüolaan. LEIDEN Ruim drie kwartier later dan de bedoeling was - minis ters chauffeur kon de juiste toegang tot Leiden maar niet vinden heeft de gevolmachtigd minister van Su riname. de heer W. F. van Eer. gis teravond in de hal van de Vredes- kerk de Surinameweek geopend, die daar op initiatief van de kinderdien sten wordt gehouden. De symboli sche handeling die het begin van deze week moest markeren, bestond in het begieten van een paar tulpen en hibiscussen die in een grote pot met aarde waren samengebracht, als teken van verbondenheid en vruchtbaarheid. een uitvoerige verontschuldiging voor zijn te laat komen, de verschil len tussen de leefwereld in Suriname en hier, maar hij zei met stemver heffing aan een scheiding van bei de volken niet te geloven. De Suri name-week zag hij vooral als een prikkel tot versterking van het be grip, waarop mede een gezamenlijke toekomst voor lange tyd moet wor den gefundeerd. De Suriname-week richt zich vooral op het kind. De heer Van Eer zag geen essentiële verschillen tus sen het Surinaamse en het Neder- Burgerlijke stand GEBOREN Ja d v H D Srt Murdlati. Marco, J. Pronk. H Pijpeman, 41 jaar. H G Hüsken. 40 jaar. J J. P. vain der Meer. 27 Jaar W J van Leeuwen. 66 jaar. landse kind. Ze hebben dezelfde ei genschappen, behoeften en doelein den. De situatie en het milieu zijn alleen anders. Het was een heel vriendelijke ope ning van een week, die toch ook de bedoeling heeft de verstandhouding tussen Surinamers en Nederlanders in onze eigen samenleving wat men selijker te maken en de voetangels die hier onmiskenbaar liggen weg te Bij zijn aankomst werd de minis ter begroet door dominee Steenstra, predikant van de wijkgemeente Vre- deskerkStaal wi j kDe heer Van Aken vertegenwoordigde als loco burgemeester met het teken van zijn waardigheid, de ambtsketen het gemeentebestuur. Na de ope ning werd in de kerk nog de film "Papieren Nederlandertjes" ver toond. die ingaat op de aanpassings moeilijkheden die Surinamers in on ze samenleving kunnen ondervin den. Voor het centrum zal het bu reau aan de Langebrug/Steen- schuur voorlopig nog als zodanig dienst doen, maar de gemeente zoekt in het hart van de stad naarstig naar een derde locatie om het hoofdkantoor nog verder te ontlasten. Aan de Langebrug zal op den duur alleen een spreek uur "na afspraak" komen. Het wordt de cliënten van de GSD niet toegestaan naar een ander spreekuur te gaan dan in het rayon waarin zij wonen. Dit is één van de maatregelen die het College van B en W aanstaan de maandag de gemeenteraad ter goedkeuring zal voorleggen om de ontredderde Sociale Dienst weer op de been te helpen. De wethouders Van Dam (Financiën) en Oosterman iCRM) namen deplannen gisteravond! door met de leden van de gemeente lijke commissies voor Sociale en Maatschappelijke Aangelegenheden en Interne Organisatie en Beheer. Een andere maatregel die B en W de raad zullen voorstellen is de for mering van een noodteam om de ge weldige administratieve achterstand waarmee de GSD kampt (het op or de brengen van ruim 700 dossiers) weg te werken. Dat team zal be staan uit elf uitzendkrachten, die een spoedcursus van een week krijgen van een GSD-functionaris uit Leider dorp. "een ervaren opleider.'' Men neemt aan dat het noodteam ongeveer drie maanden nodig zal hebben om weer bij te zijn. Totale kosten hiervan: 105.000 gulden. (Zo als men weet betaalt het rijk groten deels de uitkeringen, maar neemt de gemeente huisvesting en personeels kosten van de GSD voor zijn reke ning). Over een permanente personeels uitbreiding van de Sociale Dienst zal het college van B en W zich nog nader beraden. Wethouder O06ter- man durfde hierover nog geen mede delingen te doen. Die uitbreiding zal behalve op administratief gebied voor al aan de kant van de sociale wer kers moeten plaatsvinden. Vink en Bleijie (CDA) wezen daar de wet houders nog eens op. Wat de kwaliteit van het werk be trof, deelde wethouder Oosterman mee dat zeker ook die interne contro le moeit terugkomen om de door CRM geconstateerde tekortkomingen zie bijgaand kader) te voorkomen. B en W wijzen verder directie en staf van de GSD er met klem op dat de gewenste formele procedures bij het verstrekken van uitkeringen wor den gevolgd. In de door wethouder Oosterman voorgezeten begeleidings commissie van de Sociale Dienst zullen vertegenwoordigers van de ministeries van CRM en Sociale Za- Op advies van de commissaris van politie aai het gemeentebestuur afzien van het aantrekken van een particuliere bewakingsdienst voor de GSD. (Het aantal agenten dat nu een oogje in het zeil houdt bij de Sociale Dienst is geslonken tot drie; er hebben zich de laatste tien dagen geen moeilijkheden meer voorge daan). De Commissaris verwacht, gezien de speciale taak die hier moet worden verricht, weinig heil van een particuliere bewakingsdienst. Hij stelt voor bij de GSD een Inwendige Dienst te formeren, bestaande uit drie of vier portiers of toezichthou- Raadslid Van Duijn (VVD) uit te gisteravond bij de commissie vergadering over de Sociale Dienst zijn misnoegen over het feit dat de raad eigenlijk nooit eerder wat te horen had gekregen over de situatie in en rond de GSD. "En nu ineens wordt het grondoppervlak van de GSD ver dubbeld". Ook in het financieel kader voor 1975 is er niets over de So ciale Dienst naar voren gebracht, zo zei hij. Wethouder Van Dam antwoordde dat er een post is uit getrokken voor de gemeentelijke diensten in het algemeen een post die nu vrijwel geheel door de GSD zal worden opgeslokt. Van Duijn rapporteerde dat hij dat antwoord niet bevredigend vond. Van der Horst (PvdA) kwam tussenbeide met de mede deling dat je hier inderdaad van een schandaal kon spreken, .maar dan van de vorige wethou der, mevr. Den Haan, die de So ciale Dienst maar heeft laten voortsukkelen in een veel te klei ne behuizing". Van Dam zei "dat we met dit soort steekspelletjes niet verder komen", waarop Van Duijn nij dig op de wethouder inpraatte, "want ik wens mijn oprechte be zorgdheid niet vertaald te zien met het woord steekspelletie'\ Van Dam wentelde de opmerking van Van Duijn even door het hoofd en wierp haar onbestelbaar retour, haalde de schouders op en nam het volgende agendapunt bij de kop. Van het steekspel tussen Van Dam en Van Duin mogen we nog héél veel verwachten. ders, "die in overeenstemming met het karakter van de Sociale Dienst hun taak dienen uit te voeren". Hij wijst er overigens wel op dat de de centralisatie van de GSD de moge lijkheden vam de poliitiie om zeer snel assistentie te verlenen, ver mindert. Afgezien van de Inwendige Dienst stelt de commissaris ook njftatregelen op technisch en bouw kundig opzicht in de panden voor. Van alle voorgestelde maatrege len hebben de commissies het langst stilgestaan bij de decentralisatie van de Sociale Dienst. De spreiding, van het spreekuur over de gehele stad wordt dringend nodig geacht, omdat het hoofdkantoor het grote aantal GSD-cliënten niet goed kan verwerken —de bron van veel, zo niet alle ellende. In het semi-per-. manente schoolgebouw aan de Apol- lolaan krijgt de GSD de beschikking' over ongeveer 500 vierkante meter (vermoedelijke aankoopprijs zo'n 225.000 gulden). Daar zal men behal ve het spreekuur, ook de afdeling ver zorging en verpleging van de GSD vestigen. In het pand aan de Heren singel (huur 18.000 gulden per Jaar) beschikt men over 350 vierkante me- .ter. Daar komt naast het spreekuur, de afdeling maatschappelijk werk.- Het hoofdkantoor aan de Lange brug (950 vierkante meter), dat het noodteam van elf man er bij krijgt, zal dan nog ongeveer 80 personeels leden tellen. De derde locatie, die- men zoekt in het centrum van de., stad, zal ongeveer 150 vierkante me ter moeten bevatten. Of deze decen*. trai'isarie een tijdelijk of permanent karakter zal dragen, kon wethouder Oosterman niet zeggen. Dat moet nader worden bekeken. In elk geval verwachten B. en W. van de decenr traJDisaibiie een gunstige uitwerking een snellere doorloop en een beterê' behandeling van de cliënten; men- zal niet meer zo lang behoeven te*" wachten op het spreekuur en naarj men aanneemt zal dat ook de agres-" sie van de GSD-cliënten danig doen* afnemen. Meer Leids nieuws elders in deze krant Het ministerie van CRM heeft in een recent gesprek de gemeente Leiden laten weten op welke punten de Sociale Dienst (GSD) in het na bije verleden tekort is geschoten, 'let gaat om een lijst van dertien punten. Regelmatig worden er uitkerin gen agressief afgedwongen. R.W.W. uitkeringen worden voort gezet by bijv. aparte weigering van arbeid. Er worden extra uitkeringen voor levensonderhoud verstrekt. En masse worden er incidentele uitkeringen verstrekt met voorbij &aan van een daarbij geldend wets artikel. De hoogte van de inhoudin gen of terugbetalingen moet een far ce worden genoemd. Er vindt weinig onderzoek plaats raar eigen vermogen, spaargeld en inkomsten van de cliënten van de GSD. Er wordt veel te weinig aandacht geschonken aan het verkrijgen van huursubsidies. Er wordt niet getracht gescheiden/ verlaten vrouwen (partieel) in de ar beid in te schakelen; zelfs niet wordt geeist dat zij ingeschreven staan bij het Arbeidsbureau. Verlaten vrouwen komen zonder aangifte van de verlating bij de poli tie bij de Sociale Dienst om uitke ring voor levensonderhoud. De inkomstenbriefjes zijn dikwijls cnzorgvuldig ingevuld. Bijstandsaanvragen komen niet in het persoonsdossier voor. Een (groot) aantal aanvragen is niet ondertekend of is ambtshalve ondertekend hetgeen niet is toege- Indicaties (hetzij sociale, hetzij medische) ontbreken veelvuldig. 9 Er vinden veelsoortige betalingen plaats, zoals financieringen op kor te termijn, voorschotten op korte termijn, voorschotten op kinderbij slag. Deze tekortkomingen zijn In een niet nader genoemd aantal door .CRM geconstateerd. LEIDEN „Voor de moeilijkheden, waarvoor de Gemeentelijke Sociale Dienst van Leiden zich geplaatst ziet, hebben wij begrip gevonden bü het ministerie van CRM. Wanneer bin nen een Jaar weer orde op zaken zal zijn gesteld, zal de minister de vraag, hoe ta.v. de wellicht ten onrechte gedane uitgaven van de dienst zal wordén gehandeld, beoordelen in het licht van de door ons genomen en nog te nemen maatregelen'. Dat schrijven B. en W. in ant woord op schriftelijke vragen van mevr. C. J. Kramp-Heitink (CDA) over de noodsituatie bij de Sociale Dienst. B. en W. geven niet aan hoe groot het bedrag is dat ten onrechte door de Sociale Dienst is uitgekeerd. Wat de andere vragen betreft, wijzen B. en W. het verwijt van de hand dat zij nimmer de desbetreffende raadscommissie over d'e toestand bij de Sociale Dienst hebben ingelicht. Dat is op 21 november J.l. gebeurd en verder nog eens bij de begrotings behandeling. Ook ontkennen B. en W. dat zij na het adres van de GSD-otaf van 4 april te lang hebben gewacht met het nemen van noodmaatregelen. „Wanneer binnen één week diep in grijpende maatregelen worden geno men dan kan o.i. niet gesuggereerd worden dsOt hier sprake zou zijn van een te langzame beslissingsproce dure". Het college verwacht dat de GSD binnen drie maanden weer re delijk functioneert. B. en W. zeggen verder 8e streven naar een spoedige vervuiling in de vacature van direc teur en op langere termijn naar een afdoende huisvesting van de Sociale Dienst en een daarmee gepaard gaande herstructurering. Mevr. Kramp zei ontevreden over het antwoord van B. en W. te zijn; zij wil er in een later stadium nog op terugkomen. Mooi ideetje: bezoek de Keukenhof in Lisse. Want nu ziet u Europa's grootste bloementuin op z'n best In volle bloei. Kom kijken hoe gekleurd de

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3