Waarom gaat de krant wéfelke dag mee naar boven? ALTIJD MET KORTING Deel medewerkers Extra bijdrage Directie Hoogovens kwaad om NVV-kritiek van GSD legt wensen op tafel GARANT SERVICE Informatie- en film avond over Vietnam Echtpaar Koolmoes is Dochter Somalische vijftig jaar getrouwd minister Bijeenkomst op ontvoerd Topsporters op de tv KLEURENTELEVISIE-AKTIE OENSDAG 23 APRIL 1975 PAGINA 15 LEIDEN Een aantal medewer kers van de Gemeentelijke Sociale Dienst heeft er bij B. en W. op aangedrongen in de eerstkomende vergadering van de gemeenteraad een uitbreiding van personeel bij de Sociale Dienst aan de orde te stellen. De medewerkers hebben via de af deling Leiden van de Algemene Bond van Ambtenaren aan het college verder een aantal punten voorgelegd waarvan zij vinden dat de gemeen teraad zich daarover moet uit spreken. Deze punten houden o.m. in dat er gekwalificeerd personeel moet worden aangetrokken, dat er Treinongelukken Bij treinonge lukken zijn gisteren in West-Duits la nd acht personen omgekomen en 15 gewond. Bij een spoorwegover gang op het traject Kassel-Fulda in Fessen kwam een trein in botsing met een auto. De vier inzittenden de auto, een echtpaar en twee kinderen, vonden de dood. Volgens de politie waren de spoorbomen niet gesloten. Op het station Taben-Rodt tij Trier reed een goederentrein in p een stilstaande passagierstrein. 'ier personen kwamen om en 15 werden gewond. Uit partij gezet Hector Campo- I, voormalig president van Argen- nië en vertrouweling van wijlen I president Juan Peron, is uit de pe- ronistische partij gezet. Campora, woont tegenwoordig in ballingschap in Mexico. Hij werd in maart 1973 met bijna 50 procent van de stem men tot president gekozen. Campo ra wordt beschouwd als de politieke leider van de revolutionaire link- Ge stroming in Argentinië, die mét het peronisme heeft gebroken. Iets van miljard voor Leiden? op korte termijn een praktijk-bege leider en een supervisor moet worden aangesteld en dat er binnen de So ciale Dienst een sectie personeels zaken moet komen. Wat de organisatie betreft willen de medewerkers een model waarin de inspraak van het personeel op elk niveau is gegarandeerd. Ook zouden de werkzaamheden gedecentraliseerd moeten worden en zoudien ze geïnte greerd moeten worden in de wijken. Over de huisvesting zeggen de me dewerkers dat er op zeer korte ter mijn een definitieve oplossing moet worden gerealiseerd. "De eerstvol gende gemeentebegroting dient hier over duidelijkheid te verschaffen." Met vingers tussen de grasmachine LEIDEN De 67-Jarige H. van Oudenhoven van de Lam- menschansweg raakte gistermiddag tijdens het maaien van het gras bij haar woning met de vingers van de rechterhand tussen de messen van een elektrische grasmaaimachine. Twee vingers werden haar door de machine afgesneden. De HD zorg de voor vervoer naar het Diacones- senhuis. onderhoud voor oorlogse huizen DEN HAAG (ANP) Gemeenten en woningcorporaties krijgen 'n een malige extra bijdrage van honderd pulden per woning voor het onder houd van vooroorlogse woningen. Dit heeft staatssecretaris Schaefer van Volkshuisvesting gisteren in d Twee de Kamer meegedeeld tijdens het voortgezette debat over het bouw programma-1975. Begin volgende week wordt een regeling bekend gemaakt voor het subsidiëren van het onderhoud van particuliere woningen. "De regeling zal er toe bijdragen dat het onder houd sn*»l en op grote schaal op gang i.omt", aldus de bewindsman. De staatssecretaris en minister Gruijters deelden mee, dat de extra gelden voor de bouw ondermeer be stemd worden voor de verbetering van de subsidiëring van isolatie (ook gebouwen zullen er onder vallen), voor extra restauratie van monumen ten/woonhuizen en voor de gemeen telijke voorbereiding van verbetering ,;an particuliere woningen. Van Praag koopt gebouw van NLC LEIDEN Het pand aan de Steenstraat van de Nieuwe Leidse Courant is gekocht door de heer L. van Praag. Ove-r d'e plannen die de i.ieuwe eigenaar met het gebouw reeft, is op dit ogenblik nog niets nekend. Op dit ogenblik is het pand nog in gebruik bij de medewerkers van het ochtendblad Trouw" waar in de NLC is opgegaan. Afgewezen De directie van de Spandau-gevangenis in Berlijn heeft een verzoek van Rudolf Hess afgewe zen om "op erewoord" een week op vrije voeten te mogen doorbrengen ti.idens zijn 81-ste en zijn vrouw's 75-ste verjaardag. De Amerikaanse, Britse, Franse en Sowjet-Russische gevangenisdirecteuren waren van mening dat de gevangenisregels die in 1946 door de geallieerden zijn op gesteld hiervoor geen ruimte laten. DEN HAAG "Men verschuilt zich in dit kritisch commentaar ach ter vermeende onduidelijkheid van het beleid van Hoogovens. Maar praktisch alle naar voren gebrachte argumenten zitten vol onjuistheden, halve waarheden en ergerlijke insi nuaties". "Aldus desgevraagd de di rectie van Hoogovens in een reactie op het kritisch commentaar dat de bedrijfsledengroep van de Industrie bond NVV heeft geleverd op het Jaaroverzicht 1974 over personeel en organisaties van Hoogovens. De bedrijfsledengroep suggereert met dit kritisch commentaar een constructieve bijdrage te willen le veren aan het sociale beleid van Hoogovens, aldus de directie verder o.m. in haar reactie. Indien dit het geval zou zijn, dan verdient dit po sitieve waardering. Het jaarover zicht personeel en organisatie is im mers mede bedoeld voor discussie over het sociale beleid met de Vak organisaties. De gevolgde gang van zaken bij 't uitgeven en de wijze van bekendma king van het kritisch commentaar wekken dienaangaande evenwel twijfels. Het stuk is door de bedrijfs ledengroep namelijk alleen gezon den aan de afdeling externe voor lichting van het bedrijf en niet aan de directie. Of het stuk alsnog mede bestemd is voor een bespreking met de directie is de directie niet bekend. Vooralsnog heeft de directie van Hoogovens de algemene indruk dat de bedrijfsledengroep van de Indus triebond NVV het sociale beleid van Hooovens, zoals dat uit het jaar overzicht naar voren komt, goed duidelijk is. Men wijst het echter van de hand omdat het jaarover zicht kennelijk te zeer afwijkt van het in "Fijn is Anders" door de In dustriebond NVV gewenste beleid, zonder dit echter te zeggen. Men herkent het beleid van Hoog ovens voldoende, doch wenst dit niet. "Wij achten het niet zinnig om op de door de bedrijfsledengroep vermel de punten afzonderlijk in te gaan. Bijzonder zwaar telt bij ons de op merking dat een aantal medewer kers aan kritisch commentaar onbe kend wenst te blijven uit angst voor repercussies. Wij menen dat de In dustriebond NVV, op grond van het al jaren bestaande contact met Hoogovens, beter zou moeten weten". LEIDEN Het Vrij-Chili comité Leiden organiseerde gisteravond haar tweede informatieavond in de Stadsgehoorzaal. Werd tijdens de vo rige bijeenkomst het Chili-gêbeuren in een bredere context geplaatst door een optreden van Proloog, dit maal werd ditzelfde doel nagestreefd door een filmavond over Vietnam te houden. "De volkeren, die on derdrukt worden verschillen, maar niet de oorzaken. De grote mogend heden proberen hun macht steeds weer te handhaven of te vergroten". De wijze waarop dit gebeurde in Vietnam kon men zien in de film "Documents of Accusation", zwart wit, zonder geluid, maar toch zo in dringend, dat de zaal na afloop dood stil was. Men zag hoe Amerikaanse soldaten hun taak, de vrije wereld te beschermen ten uitvoer brengen: vastgebonden mannen worden ge trapt, geslagen totdat ze kreupel in elkaar zakken, iemand wordt dood geschoten. Niet één kogel door het hoofd, maar zeven schijnen slechts afdoend te zijn, beelden van vermink te, nog nauwelijks levende kleuters, bejaarden. LEIDEN „We vermoeden dat er Beker iets voor lyeiden bij zal zijn". Aldus een woordvoerder van de ge meente Leidien in een reactie op het berichit, deit het kabinet heeft beslo ten andermaal een miiljaird te beste den aain de bestrijding van de werk loosheid in de bouw. Hij vertelde dat I Leiden in ieder geval weer projecten zall gaan aanmelden. Zoals bekend zal ook de aanleg van de Noord-Hof - landbrug op soortgelijke wijze worden gefinancierd. Leiderdorp Vandaag, 23 april is het dan zover: de heer en mevrouw Koolmoes zijn 50 jaar getrouwd. Mevrouw Koolmoes had niet kunnen bevroeden dat» een verjaardagsbe zoekje bij een vriendin dergelijke ge volgen zou hebben. Aanvankelijk maakte een strenge vader met degelijke principes haar wat terughoudend, maar doortastend als hij was, wist de heer Koolmoes al ler harten te winnen. En zo gingen zij een vijftigtal bewogen jaren tegemoet, die 22 kleinkinderen en voorlopig 5 achterkleinkinderen als resultaat hadden. Generatieconflicten kent dit gezin nauwelijks, want vier generaties wonen in vrede samen in. huize Kool moes. Vanavond zullen alle nazaten druk in de weer zijn om de stam vader en -moeder een geweldig feest te bezorgen. Ook vele bekenden uit Leiderdorp, waar het echtpaar al tijd gewoond heeft zullen daarbij aanwezig zijn. Reden genoeg voor meneer Koolmoes om zeer bezorgd te zeggen: "Als er nou maar genoeg drank is". v Systematisch worden dorpen en akkers vernietigd. Is dat oorlog? Een lange aaneenschakeling van ellende "Mensen gedragen zich als beesten, niet omdat ze zo zijn, maar omdat het systeem hen dwingt zo te wor den" zei een van de organisatoren na afloop van deze film. Na de pauze werd de film van Fonda: "Introduction to the Ene my" gedraaid. Deze film toonde Noord-Vietnam, waar oude Ameri kaanse bommenwerpers tot fietsen omgesmeed worden, waar boeren, na jaren in schuilkelders doorgebracht te hebben, weer hun akkers kunnen bebouwen. Demonstratie Chili Front DEN HAAG/LEIDEN Bij de Chileense ambassade in Den Haag, vond gistermiddag een kleine demon stratie plaats, georganiseerd door het Chili Front Leiden en het Haag se Bautista van Schouwen Komitee. Van beide aktiegroepen had zich voor het ambassadegebouw een tien tal leden opgesteld met spandoeken waarin de vrijlating werd geëist van Chileense politieke gevangenen. Aan de ambassadeur, die zich aanvan kelijk niet liet zien, werden hand tekeningenlijsten overhandigd. De handtekeningen waren opgehaald, onder artsen, verpleegkundigen me dische studenten en anderen die in de medische zorg in de Leidse regio werkzaam zijn. Stichting "Blijf van nTn lijf' helpt vrouw die wordt mishandeld AMSTERDAM "Blijf van m'n lijf" is de naam van de stichting die zich bezighoudt met de zorg voor en de opvang van vrouwen, die door hun man of vriend worden mishan deld. In navolging van de Engelse Wo man's Aid (vrouwenhulp) is deze stichting zeven maanden geleden met haar werkzaamheden gestart. Gis teren gaf zij in Amsterdam een overzicht van het werk gelopen maanden. Daar wezig Erin Pizzey, de initiatief neem. ster van Women's Aid. Hoogovens wil ziekteverzuim tegengaan IJMUIDEN Hoogovens ls bezig naar mogelijkheden te zoeken om het ziekteverzuim zoveel mogelijk tegen te gaan. In het kader hiervan zou Hoog ovens volgens een ochtendblad zelfs een „ziektewetrechercheur" willen aanstellen. De industriebond NVV is niet erg tevreden over de manier waarop Hoogovens het ziekte verzuim aanpakt. Districtsbe stuurder F. Westenbrink noem de als voorbeeld, dat een mede werker van Hoogovens een brief schreef aan een vrouwelijk per soneelslid van een bedrijf dat schoonmaakwerkzaamheden in een der woonoorden voor bui tenlandse werknemers van Hoogovens uitvoert. De vrouw was ziek en las in de brief onder meer dat er 21 van de in totaal 27 personeels leden, waartoe zij behoorde, ziek waren hetgeen de werk zaamheden voor de resterenden erg verzwaarde. Volgens de heer Westenbrink veroorzaken zulke brieven span ningen onder het personeel. LEIDEN De postduivenverenl- de af- ging >rDe Reisduif' 'hield een wed- vluoht met oude duiven vanaf Duffel. In concours waren 425 duiven. De uitslag was: 1. 2, 7, A. Singeling; 3. 9 P. Mooten; 4 G. Pardon; 6 S. Volgens Erin zijn de meeste nen, die agressief zijn tegenover Koster; 8 K. Lefebre; 10 W. Kop. hun echtgenote en kinderen, dat al vóór zij getrouwd waren. Vaak ook kunnen mannen de intense relatie van een huwelijk niet aan en worden daardoor agressief. Omdat men ervoor betaalt. Daarom kunt u beter adverteren in de krant De krant is koning. ROME (Reuter) In Rome is gis teren de dochter van de Somalische minister van Landbouw ontvoerd, zo heeft de Italiaanse politie bekend gemaakt. Het gaat om de 25-jarige Sara Mo hammed Ibrahim. Zij werd door drie personen, onder wie een vrouw, meegenomen in een Mercedes met buitenlands nummerbord. De ontvoering had plaats toen het meisje met een landgenoot, de 36- Jarige Giama Alimoer Wersana, om een uur of drie uit een restaurant in de wijk Trastevere kwam. Terwijl het paar op een taxi wachtte, kreeg het een lift aangeboden van de drie inzittenden van de Mercedes. Korte tijd later werd Wersana eruit ge duwd en reed de wagen met hoge snelheid door. Wersana heeft tegen de politie ge zegd dat een van de twee mannen in de wagen waarschijnlijk een Italiaan was. De andere leek hem een Duit ser te zijn en de vrouw beslist bui tenlands maar verder niet door hem thuis te brengen. De ambassade van Somalië heeft nog geen commentaar gegeven. De Somalische minister van Land bouw is brigade-genraal Mohammed Ibrahim. 5 mei voor verzets- en vervolgings- slachtoffers AMSTERDAM De stichting 1940 —1.945 organiseert in overleg met de dichtingen joods maatschappelijk werk en Pelita (een organisatie die zich met hulp aan slachtoffers van de Japanse bezetting bezig houdt) op 5 mei in het RAI-gebouw in Amsterdam een bijeenkomst, die in het teken staat van "Vervolging, Verzet, Vrijheid". De bijeenkomst, die zal worden bijgewoond door on geveer 3000 verzets- en vervolgings- slachtoffers, zal ook worden bezocht door koningin Juliana en prins Bernhard. Onder leiding van W. L. Brugsma en Jan van Hillo zal een gesprek met ouderen en jongeren worden gevoerd over het thema van de bijeenkomst. Hiervan zal de NOS een directe reportage uitzenden, waaraan ook zal worden meegewerkt door het Omroep Orkest. De uitzen ding begint om half vier en eindigt om half zeven. In de RAI zal die dag ook een ex positie zijn ingericht "Ver Volging, Verzet, Vrijheid in de kunst". Tevens zal een fototentoonstelling beelden tonen over de periode van kort na de bevrijding, verzorgd door de RVD. die bij de stichting "Blijf vam m'n lijf" aankloppen zijn afkomstig uit alle lagen van de maatschappij. Vaak spelen werk loosheid en alcoholgebruik wel een rol bij het agressief gedrag van de man, die zijn vrouw mishandelt, maar in minstens evenveel situa ties is dat niet het geval. De stichting "Blijf van m'n lijf", heeft sinds de oprichting al 121 vrou wen en 210 kinderen kunnen opvan gen. De meesten blijven gemiddeld niet meer dan een dag of 23 en gaan dan naar familie, vinden zelf een woning, of krijgen bij de echt scheidingsprocedure het huis toege wezen. Het grootste gedeelte van de vrou wen krijgt een bijstandsuitkering. Zij betalen 15 gulden per week huur aan de stichting, die ze opneemt in het huis, ongeacht het aantal kinderen. De sociale dienst van de gemeente Amsterdam vult dit aan met een bedrag van 49 gulden per week per De gemeente Amsterdam werkt reusachtig met het project van de groep mee. In het begin was het op vangcentrum gevestigd in een kraak pand, maar na enige tijd werd van gemeentezijde een pand aangeboden dat meer accomodatie bood. Amsterdam is de enige gemeente in Nederland, waar een dergelijk opvangcentrum is gevestigd. Ook vrouwen buiten Amsterdam kunnen er terecht. LEIDEN Aan de Technische Hogeschool in Delft is C. S. M. Stol wijk te Leiden geslaagd voor het doc toraal examen werktuigkundig in genieur. PPRandere voorzitter LEIDEN Michiel van de Kas- teelen wedt waarschijnlijk de nieu we voorzitter van de PPR-Leiden. Hij wordt door het bestuur kandi daat gesteld als opvolger van Pieter de Groot, die de wens te kennen heeft gegeven de voorzittershamer te willen overdragen. De Groot volg de vorig Jaar mei het huidig raads lid Du Gardijn als praeses op. De PPR vergadert vrijdagavond aanvang acht uur) op Rapenburg 00. Behalve verkiezing van een nieuwe voorzitter staan o.a. de vol gende punten op de agenda: amen dement «oor het NAVO-congres dat op 31 mei in Nijmegen wordt ge houden; verkiezing afvaardi ging naar dit congres; mededelingen over acties o.a. van het anti-star- lighterkomitee, het 5 meikomitee, de aoU-spuitbusaobie en dte amti-Kal- karactie. Op vrijdag 30 mei wordt een geza menlijke ledenvergadering van PvdA PPR. PSP en D'66 gehouden. In samenwerking met de Techni sche Hogeschool Twente maakt AVRO'S „Sportpanorama" op don derdag 22 en vrijdag 23 mei te En schede een programma onder de ti tel „Superstars". Hierin zullen Ne derlandse sportvedettes elkaar .an ders' dan met betrekking tot hun eigen specialiteit bestrijden. In competitieverband zullen zij on der meer op de volgende onderdelen tegenover elkaar uitkomen: atletiek, turnen, rolschaatsen, tennis, voetbal, wielrennen en zwemmen. Nu al staat vast, dat van de tien te contracteren „superstars" de volgen de acht Nederlandse topsporters hun medewerking hebben toegezegd: Wim Ruska, Ard Schenk, Jos Hermens, Rudi Lubbers, Gijs van Lennep, Ge rard Wolsink, Wim van Hanegem en Hennie Kuiper. De AVRO-tv is van plan om de confrontatie in de tweede helft van de maand augustus op het scherm te brengen. NU OF NOOIT Philips kleuren t.v. 66 cm f 2495,—. GARANTPRIJS NU f 1995.— idem met afstandbediening f 2845,Garantprijs nu f 2195,- Bovendien 3-jarige verzekering mogelijk. Meubel- en woning- stoffeerderij B. ERADES v.h. De Bolster Magd. Moonsstr. 20 Telefoon 30717 Organisatie voor de Boekhandel vraagt voor afd. Jur. zaken medewerker ster Moet ln staat zijn Kanton- proc. zelfst. te behandelen. Event, part-time. Br. postbus 1080 - Oegstgeest. EXECUTIE-VERKOOP op donderdag, 24 april 1975 des voormiddags om 10.00 uur ten laste van de heer A. P. van der Ploeg, wonende te Noordwij kerhout aan de Fazantlaan nr. 37, van enige roerende goederen, bestaande uit meubilaire goederen, o.a. bankstel 4- bijzettafel, lamp etc. cnar.. tant, zonder opgeld. De gerechtsdeurwaarder J. M. van Belle, Rapenburg 125, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15