Emancipade Baby krijgen is sinds 1 januari goedkoper wöISitë Pate van Marie MAANDAG 21 APRIL 1975 Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Van 20 mei tot 8 juni staat de Utrechtse Jaarbeurs In het teken van de Emancipade. Moeders en vaders worden hier een beetje aan het denken en doen gezet. Het onderwerp is na tuurlijk de emancipatie. Hij mag niet huilen, hij moet de kost Verdienen. Zij moet mooi en lief zijn en blijft een juffrouw als ze toevallig niet trouwt. Hij is een pan toffelheld als ie stofzuigt, zij een ke nau als ze buitenshuis haar mond opentrekt. Het zijn maar een paar onschuldige voorbeelden, maar ze b ebben vérstrekkende gevolgen. Bij voorbeeld dat een vrouw van 65 geen AOW krijgt als haar man jonger is dan zij. En dat het pensioen van een vrouw als ze overlijdt nooit aan de man komt. En dat zij voor het zelfde werk in het arbeidsproces soms nog steeds minder geld verdient dan hij. Als u het verband niet in één oogopslag ziet: op de Emancipade staan talloze specialisten, vrouwen en mannen, die het haarfijn kunnen uitleggen. Het Utrechtse Gebeuren is verdeeld in de hoofdonderwerpen Arbeid, Scholing, Vorming, Huis/Woneü en Beleid. Zeven koördinatoren werden aangetrokken om de plannen mede uit te voeren. Allemaal vrouwen die vanuit hun gezinssituatie, zich toch maatschappelijk zijn gaan bezighou den met de emancipatie-problama- tiek. Alle commerciële stands zijn - ge weerd. Te krijg zijn er wel advie zen en suggesties over diverse bij en herscholingskursussen over vrij willigerswerk, op doe-het-zelf gebied (timmerlessen voor vrouwen), over edukatieve aktiviteiten en er worden vraagtekens gezet bij zowel oud- als nieuwbouw. Ombudsvrouw Meta van Beek is te spreken. En in een donkerbruin café kunt u in discussie met bekende politieke figuren. Er is een speakers- ooraer, maar voordat u op een zeep kist klimt, kunt u missschien beter even Informatie Inwinnen over .po litieke scholingskursussen voor De Nederlandse Onderwijs Tele visie laat gefilmde lessen zien, u wordt op ideeën gebracht om het nuishouden zo milieubesparend mo gelijk te voeren, maar ook de moge lijkheden om als man en vrouw sa men het geld te verdienen en dien tengevolge ook samen het huishouden te doen. Waarmee we middenin de ïoldoorbvt-klng zitten, die overal op de Emancipade de kop opsteekt. De uitslagen van een onderzoek naar verkapte discriminatie in de vraag stelling van psycholgische testen in het hoger middelbaar onderwijs wor den bekend gemaakt. En de „gewo ne" huisvrouw, die best tevreden is met haar bestaan, wordt niet opge stookt, maar wel onder de aandacht gebracht dat ze ook es verder zou kunnen kijken dan haar neus lang, haar huls klein en haar straat kort is. Voor wie iets anders zoekt is er toneel, film en cabaret; soms draagt ook dat een emancipatoir karakter. Lekker uithuilen helpt echt niet LONDEN „Maak Je geen zor gen, huil maar eens lekker uit" Met dit advies worden, volgens een leze- -es van het Britse maandblad Nova, de meeste vrouwen naar huis be stuurd wanneer ze in de beruchte tale depressieperiode" van medische medische of sociale zijde hulp ver wachten. Engelse vrouwen die deze inzinking na de geboorte van een baby uit eigen er/aring kennen, hebben nu zelf het heft in handen genomen en een keten van praatgroepen op gericht onder de. naam Depressives anonymus. De initiatiefneemsters gaan ervan uit dat vrouwzn die zelf, deze ervaring hebben doorgemaakt, in staat zullen zijn om andere vrouwen door deze periode heen te helpen. In eerste instantie bestaat ae hulpverlening uit luister- en praatwerk, maar D.A. hoopt in de roekomst contacten te kunnen leg gen met artsen, sociale werkers en andere deskundigen op het gebied van de hulpverlening. Terug naar strafregels In de hoek staan, strafregels of taefls van vermenigvuldiging ma ken, nablijven na schooltijd: al deze ouderwetse kastijdingen zijn terug gekeerd in het programma van een lagere schoool in het Amerikaanse Pasadena, een voorstad van Los Angelos. Naar maandblad McCall's meldt, biedt deze school sinds vorig Jaar de 'experimentele) mogelijk heid tot „alternatieve' opvoeding van kinderen wier ouders zich niet kunnen verenigen met moderne me thoden op dit gebied. De leraren vin den dat het lagere-schoolonderwijs een beetje uit de hand is gelopen, en willen terug naar „de strenge at mosfeer van Jaren geleden". Toen de school een paar Jaar gele den deze r'euwe methode aankondig de, reageerde bijna 20 procent van de aangeschreven ouders in positieve sun. De ouders vinden dat in het he dendaagse onderwijs veel leraren moeite hebben met het orde houden en dat er te veei aandacht wordt 'testeed aan handvaardigheid en te weinig aan rekenen en lezen. In deze 'J vakken geeft de nieuwe school tweemaal zoveel lesuren als andere lagere scholen in Amerika. Volgens het schoolbestuur hebben meer 500 andere scholen over het hele lana belangstelling voor de ouder wetse benadering. Prix Levi's voor Bea ter Maat Marte Röling AMSTERDAM Mode-ont werper Frans Molenaar heeft op een bijeenkomst in het Ste delijk Museum in Amsterdam voor de eerste maal de "Prix Levi's" voor mode journalistiek uitgereikt aan Bea ter Maat van het Haarlems Dagblad en Marte Röling van Het Parool. De prijzen, die in het vervolg ieder jaar zullen worden toe gekend, bestaan uit een geld bedrag van f 1.500. Bij de beoordeling heeft de jury, aldus Frans Molenaar, onder meer gelet op het feit dat niet alle dagbladen even veel middelen en ruimte ter beschikking kunnen stellen voor berichtgeving over mode. De prijs voor de schrijvende pers werd eenstemmig toege kend aan Bea ter Maat. "Zij maakte door haar vakkundige keuze van onderwerpen en door opbouwend kritische in stelling en een slagvaardige penbeheersing de modekolom men in het Haarlems Dagblad tot een gezagdragend stuk be richtgeving", aldus de jury. Marte Röling kreeg de prijs omdat haar illustraties in Het Parool "op een uitermate ver helderende manier een inzicht geven in de hoofdlijnen van wat een mode-ontwerper voor ogen staat". PARIJS Meer dan honderd leerlingen tussen zeven en achttien tot twintig Jaar hebben zich al laten inschrijven bij de onlangs in Parijs geopende Franse nationalp cirus- school van Annie Fratellim Meer dan 10 procent van de leerlingen is vastbesloten om het circuswerk als beroep te kiezen. Beroemdheden uit het hedendaagse circusleven geven er les in alle klassieke circusvaar digheden Elders in Parijs is, zo meldt weekblad Elle, nog een circusschool geopend. Hier moeten de leerlingen minstens 16 Jaar oud zijn. Ze willen allemaal „beroeps" wordeen hebben elke middag van twee tot zeven uur les Probleem voor de circusscholen: het verkrijgen van een subsidie van de staat. Deze zomer, en eigenlijk zie jz ze nu al, zullen de winkels vol leuke 'katoentjes" hangen. Bij het Parijse modehuis Lanvin deze (links) kleurige zomeravondjurk van katoen. Op de foto onder een luchtig landelijk jurkje van Foxy Fashion. DEN HAAGSinds 1 januari 1975 is er een veel voor deliger regeling voor kraamhulp voor ziekenfondsverzeker den. Vorig jaar nog betaalden de ziekenfondsen een vaste bijdrage in de kosten en moest degene die de baby ter we reld bracht de rest zelf betalen. Sinds 1 januari is dat anders om: de verzekerde betaalt een vast bedrag en de zieken fondsen betalen de rest. Miss Juvena komt voor het voor jaar met een nieuwe serie oogscha duw-duo's. Er zijn twee verschillen de kleurcombinaties mogelijk, die pas sen bü alle mogelijke kledingvaria- ties. De casbah mood is bruin/goud oranje, de sail away mood is een combinatie van blauw en groen. De prijs f 5,50. Ook nieuw in de serie zijn de basecoat en top en glans coat voor de nagels. (7,25). De eye schadow refills hebben er vier nieu we kleuren bij: tabacco brown (don ker bruin), tropical blue (grijs blauw), savannah green (olijfgroen) en misty white (wit). Deze poeder oogschaduw kost f 4,75. Clinique heeft enige tijd geleden een serie colour rub uitgebracht. Een potje om het gezicht snel op kleur te brengen. Het mooiste uit deze serie bestaat uit vier kleuren koraal, rose, mauve-rose is de gold rub. Dfc gold rub geeft het gezicht een zachte warme glans. Als het goed wordt aan gebracht zie Je er supergezond mee uit. Btotherm heeft een gekleurde dag- creme ontwikkeld die geen nadelige invloed heeft op de conditie van de huid. Er zijn twee soorten uitge bracht, een voor een droge/normale huis, een voor een vette huid. Er zijn ook twee kleuren doree 1 (voor 'n heldere of natuurlijke teint) doree 2 voor een matte teint, f 14,95. Estée Lauder komt met twee nieu we verzorgingsprodukten de perfor mance crème en de liquid re-nuüriv. Het is wel verstandig eerst een mon stertje te vragen want niet ieder huidtype kan de Estée Lauder pre paraten verdragen. Was Dior zeer zacht van kleur het najaar, voor de lente kiest men voor een combinatie van rood en roze, rood voor de lipstick en roze voor de nagellak. En heeft de kleinen zo gekozen dat de kleurnuances precies op elkaar zijn afgestemd. Kasteeltje van Liberace te kijk De suikerzoete Amerikaanse pia nist Liberace (55) heeft een van zijn huizen, een rococo-achtig kasteeltje in Hollywood, voor het publiek open gesteld. Tegen betaling, dat wel. Wie geïnteresseerd is in de goederen (met een gezamenlijke waarde van een miljoen dollar) waarmee het huis gestoffee'a is, kan zich na betaling van het entreegeld vergapen aan, on der meer, een kristallen baccarat-ta- fel en een vergulde piano. De eerste is in de negentiende eeuw voor een Indiase maharadja ontworpen, de tweede .moet nog door Chopin be speeld zijn. Naast tapijten van be- revacht en een meer dan king-size groot bed is er ook een geheel met halfedelstenen versierde recreatie zaal Liberace, stralend als altijd ge fotografeerd door weekblad Time, verklaart dat een deel uit deze nieu we bron van inkomsten gebruikt zal worden voor steun aan Jonge, op ar tistiek gebied veelbelovende prote ges. Als u nu weet dat deze verande ring de ziekenfondsen ongeveer 30 miljoen gulden meer gaat kosten, dan zult u zich waarschijnlijk net als ik afvragen: vanwaar deze meeval ler? Welnu, met de kraamzorg thuis (thuis bevallen en een verzorgster in huls) gaat het al tijden slecht. Omdat de tarieven van de verschil lende kraamcentra (kruisverenigin gen e.d. die kraamverzorgsters „leve ren") onderling aanzienlijk verschil len, betaalde de een voor het krijgen van een baby thuis dus veel meer dan de ander. Bovendien waren de tarieven bij Versierde spijkerpakken AMSTERDAM In het stedelijk Museum in Amsterdam is tot 10 mei tentoonstelling over „125 Jaar spijkerpakken". Belangrijkste onder deel van de expositie vormt *n collec tie van vijftig uitbundig versierde spijkerpakken uit Amerika, een deel van de bekroonde Inzendingen uit een wedstrijd, die in 1973 in de Verenigde Êtaten werd gehouden. De versierde rpijkerkleding werd toen door het weekblad Time „een nieuwe Ameri kaanse volkskunst' genoemd. Het versleren van spijkerpakken was in de Verenigde Staten in de mo de gekom.»n toen ook daar het dra gen van „blue Jeans" plotseling een Dieuwe haussse doormaakte. Door het versieren van de blauwe spijkerkle- ding werd toen toch nog een stuk eigen identiteit aan de kleding gege- Op de expositie wordt door mid del van een dia-presentatie de ge schiedenis van de spijkerbroek •tnds 1850 toegelicht. Er is ook een „blauwe kamer", waarin de meest uiteenlopende voorwerpen, gemaakt van echte of namaak spijkerbroeken- ftof, te zien zijn. de kraamcentra vaak zo hoog gewor den, dat steeds meer vrouwen er de voorkeur aan gaven hun kind in een kraaminrichting of een ziekenhuis te krijgen. Financieel maakte dit niet zoveel meer uit. Om nu het onver mijdelijk faillissement van deze voor lopig nog zeer nuttige en noodzake lijke kraamcentra te voorkomen, is men tot de volgende regeling geko- Wordt de kraamhulp verzorgd door een kraamcentrum en is de kraam verzorgster de hele dag in het gezin, dan betaalt men sinds 1 Januari f 22 per dag (dat was volgens de oude regeling f 57,95 geweest). Komt de kraamverzorgster maar enkele keren per dag voor de verzorging van moe der en kind, dan kost u dat nu f 8,80 per dag (bij de oude regeling: f 25,95) U ziet, een aanzienlijk verschil. Extra kosten Wilt u toch liever naar een zieken huis of een kraaminrichting dan be taalt u ook f 22 per dag (was bij de vorige regeling minstens f 63). Ligt de dagprijs van het ziekenhuis echter boven de f 155,70 dan moet u alles wat het meer kost dan f 155,70 ook betalen. Hier in het westen lig gen deze dagprijzen op de kraamaf- deling tussen de f 188 en f 231,50, dus betaal Je nog wel 30 80 gulden bij. Ook moet de verloskamer dat kost al gauw f 75 worden betaald, alsmede het eventuele honorarium voor de specialist. Dit alles wordt door het ziekenfonds niet vergoed. Tussen haakjes: als de ziekenhuis opname medisch noodzakelijk is, dan komen allekosten wel voor reke ning van het ziekenfonds. Kan het kraamcentrum u de ge vraagde hulp niet verlenen dan mag elders verantwoorde hulp worden ge zocht. Onder verantwoorde hulp word wordt een gediplomeerde verzorgster verstaan. Gaat het zocht. Onder verantwoorde hulp eventueel particuliere kraam- ziekenfonds met de hulp akkoord dan draagt het f 477,20 in de kosten bij (dat was vorig Jaar f 356,40). Nagelver harders zijn geen medi cijnen zegt de Duitse Stiftungs Wa- rentest. Met hardnekkige nagelaf wijkingen, vooral aan de nagels van de tenen, moet Je naar de huidarts gaan. Als je kloven aan Je vingers hebt of een allergisch of ontstoken huid hebt, moet je evenmin een na- gelverharder gebruiken. Voor het ove rige leverde het Duitse onderzoek goede resultaten op: verharders moe ten een beschermd laagje over de nagels leggen en brokkelige nagels stevigers maken en dat doen ze. De goedkope net zo goed als de dure. Revlon heeft een haarlak uitge bracht in een bus die geen drfjfgas (gas dat de ozon-laag afbreekt) bevat. De kleuren van de make-up vooral de lipstick en nagellak zijn vor deze zomer over het algemeen wat feller. Ook bij Jeanne Gati- neau heeft men gekozen voor rood met een oosters accent. Op de foto de nieuwe make-up lijn van Jeanne Gatineau. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... A AR(fï)n/ift5(5i(W(2n BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN Het moet in het begin van de Jaren vijftig zijn geweest, toen wij voor de eerste maal kennis maakten met de culinaire kunsten van Marie Ansel- me. Zij was de huishoudster van een Heer-oom, een dorpspastoor in het Brabantse onder Tilburg. Achter- at gesproken was het een geweldig .dee van een vriend om ons mee te tronen naar zijn Heer-oom Jan en de pate-potten van Marie Heer-oom, een pastoor uit dat Rijke Roomse Leven van toen, ontving zl1n familieleden en kennissen bij voorkeur des zaterdags. Marie zorgde dan voor een volle terrine gaf er warm knapperig stokbrood bij tn Heer-oom kreeg de kans om enkele goed bestofte flessen uit de zeider te halen. Na de maaltijd was ei dan nog kaas, het liefste die uit bet land van Herve, cognac en rwarte koffie. Marie schenk mij Jaren later, toen Heer-oom zijn ogen voorgoed had gesloten, en zij bij een verre nicht <n Turnhout was gaan wonen, een aik schoolschrift vol recepten. Van tijd tot tijd diep ik daar die rijke Vlaamse gerechten uit op. Want de "issoepen van Marie, de paling in bet groen, de waterzooi van kip en het varkensvlees met pruimen zijn »m nooit te vergeten. Maar nu eerst de zaterdagse terrine van Marie- Vraag uw slager om de lever, fricandeau en de speklapjes :eer fijn te willen malen. Thuisgeko men mengt u er dan dan de gehakte •jalotten, de nog fijner gehakte (of uitgeknepen) teentjes knoflook, het ei, de port en cognac doorheen. Wel flink wat peper bij "oorkeur zwarte uit de molen gebruiken. Met het zout moet u oppassen. Dus heel matig en dan goed proeven. Het pate-mengsel zet u gedurende een uur in de koelkast, intussen belegt u de bodem en wande vin de terrine met repen vers vet spek. Wel er voor zorgen zoveel repen spek achter te houden dat u er straks de bovenkant mee kunt afdekken. Vervolgens snijdt u de ham in dobbelsteentjes en rolt die door de fijngehakte peterselie. Is het mengsel goed koud geworden, neem dan de helft ervan en doe dat in de pot, daarop verdeelt u de groene ham-blokjes en vult de pot met de rest van het mengsel. Leg er dan een paar mooie laurierbladen op en dek het geheel af met de achtergehouden repen spek. Deksel erop en dan de voorverwarmde oven in (ca 160C). Na twintig minuten rrhakelt u de ovenstand wat lager (ca 130C) en laat het nog een uurtje bakken. Na dat uurtje de ovendeur openzetten, oven uitscha kelen en zo de pate wat laten i aan de keuken-temperatuur. Na een klein half uur zet u de pot op het aanrecht en tüt voorzichtig het deksel eraf. Leg er dan een stuk folie of vetvrij papier op. Plaats het plankje met gewicht erop en laat verder afkoelen. Is de pate flink afgekoeld schuif dan de pot met plank en gewicht erop de koelkast in. Pas een etmaal later mag u de terrein op tafel zetten. Serveer er een frisse salade bij of zomaar wat augurkjes en uitjes uit het zoetzuur. Met knapperig stokbrood en voor de befhebbers een potje boerenboter vormt deze terrine van Marie een "ooi-treffelijk maal. Wijnen Er zijn gelukkig veel wijnen die het met deze terrine goed kunnen vinden. Houdt u van rosé:wel kies er dan een Tavel bij, heerlijk fris en behoorlijk droog. Trouwens als u de voorkeur geeft aan een glas bier; een koele pils gaat er bij de inhoud «•an de terrine ook best in. De pate maakt u in de terrine pate-pot meestal van wat poreus vuurvast aardewerk of gietijzer Deze terrines koopt u in de grote warenhuizen voor prijzen van zo'n vijftien tot zeventig gulden. Voorts beeft u nodig een gewicht van tenminste een kilogram en een plankje. Dat plankje met gewicht erop dient op de pate te persen. Het plankje moet dus iets kleiner zijn dan de omtrek van de binnenkant van uw pot. 4 ons varkensvlees (mager - bijv. Half portglas cognac (of vieux), 1 ei, fricandeau), 2 ons speklapjes, 4 ons een eetlepel fijngehakte peterselie. 2 varkenslever, 2 ons gekookte ham sjalotten, 2 fijngehakte of uitgeper- in 2 of 5 dikke plakken), 2 ons vet ste teentjes knoflook, een paar vers spek in dunne plakken gesne- laurierbladen, zout en peper, den. Voorts: een glas rode port, een Vanaf deze week zal op de Blikpagina regelmatig dit kokje te zien zijn. Dat is het teken dat culinairexpert Hans Belterman weer iemand een verrukkelijk re cept heeft ontfutseld. Dat kan de kok van een bekende of minder bekende auberge zijn maar ook zoals in dit geval de huishoudster van de Heer-oom van zijn vriend. Smulpapen let op het kokje...

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7