LEIDSCH DAGBLAD wm cmffit vandaag Brand op hotelschip begon HPaüA. in hut van bejaarden Nguyen Van Thieu treedt vandaag af binnen Zes doden bij vete in Ierland IRA Onderzoekcommissie stelt vast: Protesten Leiden in Acad.Raad MAANDAG 21 APRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34608 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Arno Steffenhagen kon hoog of laag springen ook hij kon Ajax niet aan een zege op De Graafschap helpen. Het bleef 0—0. Kampioens- kandidaten kunnen niet imponeren De drie gegadigden voor de landstitel in het betaald voet bal. PSV. Feyenoord en Ajax, hebben het afgelopen weekein de bepaald niet kunnen impo neren. Het minst slecht kwam PSV voor de dag. dat in de eer ste 38 minuten van het duel te gen FC Twente nog goed draai de. maar na een schoonheids- doelpunt van Bertus Quaars niet kon verhinderen dat de ontmoeting naar een bedenke lijk niveau afzakte. Duidelijk was te merken dat PSV en Twente rekening hiel den met de Europa Cup-duels die bun woensdag wachten. PSV-trainer Kees Rijvers, na het door zijn ploeg met 30 ge wonnen treffen: "Ik was blij met de belangen, die FC Twen te in de UEFA Cup heeft. We moeten ons verstand gebrui ken. Ik denk eveneens aan woensdag, maar ook aan het komende weekeinde, aan Ajax. We zullen er echt wel al les aan doen tegen Dinamo Kiev, maar de wedstrijd te gen Ajax is belangrijker". Ajax zal het tegen PSV wellicht moeten stellen zonder doelman Piet Schrijvers, die tegen De Graafschap een gele kaart moest incasseren. De Amster dammers moesten bovendien één punt afstaan aan de Doe- tinchemse formatie d'? ken nelijk het stuntwerk tot het einde van de competitie heefl bewaard: een week eerder werd PSV ii de Achterhoek, van de winst afgehouden. De Ajacieden moesten tegen het brutaal spelende De Graaf schap een hard gevecht leveren van man tegen man, wat hun bepaald niet voortvarend af ging. Feyenoord kon al evenmin over tuigen. De Rotterdammers verlangen hevig naar het slot van de competitie. Of dat ein de komt met of zonder landsti tel lijkt Feyenoord op dit mo ment minder te interesseren. Zo lusteloos, zo apatisch speel de het team tegen NAC (dat met 31 werd verslagen) dat de toeschouwers zich konden afvragen of er som» een boete stond op het toner 'an ijver Op regionaal voetbahiiveau verspeelde UVS zijn kansen op de tweede plaats in de hoofd klasse a door een l0 neder laag bij EDO. Druk op Saigon vergroot. PAGINA 5 Baby's krijgen na 1 januari goedkoper. PAGINA 'i SAIGON (AP) President Nguyen Van Thieu zal vanavond aftreden om de weg vrij te maken voor een politieke regeling, zo kondigde hij vanochtend aan in een emotionele rede voor de Zuidvietnamese televisie. Hij zei af te treden onder druk van Amerika. Het aftreden van Thieu was eeu eis. die de Voorlopige Revolutionaire Regering had gesteld. Volgens de grondwet wordt Thieu nu vervangen door de vioe-president, de 72-jarige Tran Van Hoeong. een ziekelijke, bijna blinde man. Thieu verklaarde: „Ik wil u door dringen van de ernst van de huidige situatie". De rede van Thieu die bijna tien jaar president van Zuid- Vie tmam is geweest komt op een t'id dat de militaire situatie in Zutd- Vietnain in snel tempo verslechtert. Militaire analiitici zeggen dat Saigon geen weerstand zou kunnen bieden aan een grootscheepse aanval van de Veel bewolking Veel bewolking met enige H|d regen of motregen. Overwegend matige wind, ongeveer 10 Noordvietmaimeee divisies die de Zuidvietnamese hoofdstad steeds meer omsluiten. President Nguyen Van Thieu voer de vandaag besprekingen met zijn kabinet, nodigde het parlement uit om naar het onafhankelijkheidspa leis te komen, en stelde een tijd vast voor zijn televisietoespraak De voornaamste Katnolleke en boeddhistische oppositiegroepen zijn in Zuid-Vietnam aan het onderhan delen over het vormen van een allian tie, die van president Thieu zou eisen dat hij aftreedt waarna het vuren on middellijk moet worden gestaakt en politieke besprekingen met de Vietcong kunnen beginnen, aldus is in politieke kringen vernomen. De besprekingen tussen de twee groe pen waren vijf dagen geleden begonnen en wat men wil bereiken ls de vorming van een soort scha duwkabinet dat de plaats van Thieu moet innemen. De voorlopige revolutionaire rege ring van Zuid-Vietnam zou vandaag een bestand van 24 uur hebben voorgesteld om het vertrek mogelijk te maken van Amerikaanse militai ren en burgerfunctionarssen die zich Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 6 mei 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagbiad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. Nauven Van Thieu nog in Zuid-Vietnam bevindenHet voorstel werd gedaan in de vorm van een communiqué dat door radio Giaiphong (de bevrijdingsradio) werd omgeroepen en dat afkom stig was van "het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VRR". De woordvoerder van de VRR, majoor Phuong Nam, sprak later tegen dat de VRR een bestand zou hebben voorgesteld. Volgens hem staat in het bewuste communiqué al leen dat de VRR zich niet zal ver zetten tegen de evacuatie van de Amerikanen. Tanzaniaanse leger paraat NAIROBI (AP) De strijdkrach ten van Tanzania zijn in staat van alarm gesteld, omdat troepen uit 'n naburig land vanmorgen op het punt stonden binnen te vallen. Radio-Kenia berichten aanha lend van radio-Tanzania, zei dat men in Tanzania op alles was voor bereid en het land zou verdedigen als dit nodig was. In Kenis wordt aangenomen dat he* "aangrenzende land" Oeganda is. De president van Tanzania, Nye- rerc, is thans op bezoek in Joegosla vië. Het radio-station van Oqganda had gisteren doen weten dat presi dent generaal Amin Tanzania had gewaarschuwd "dat het een lesje zou krijgen, wegens zijn opstandige te gen Oeganda gerichte activiteiten, dat het nooit zou vergeten". Twee drijvende kranen hebben vanochtend in alle vroegte het Nederlandse Rijn-hotelschip 'Prin ses Irenein JZeulen gelicht. - de overlevenden. Directeur A. J. Snellen van de Zonnebloem: „Ik heb er niets van gemerkt. De CIA beschuldigd door Sihanoek PEKING (Reuter) Prins Noro dom Sihanoek van Cambodja heeft vandaag de Amerikaanse geheime dienst (CIA) ervan beschuldigd, dat zij een clandestien radiostation leidt dat valse berichten over zogenaam de wreedheden van de Rode Khmer uitzendt. De zender die door bepaal de persbureaus en kranten wel wordt aangehaald, zou zich aandienen als station van de Rode Khmer. Volgens Sihanoek staat de zender in een van de buurlanden van Cam bodja. BELFAST (AP) Zes mensen zijn vanochtend in Noord-Ierland neer geschoten. van wie tenminste vilf het slachtoffer waren van een vete tussen twee elkaar beconcurre rende afdelingen van de IRA, zo heeft de politie bekend gemaakt. De vijf mannen, van wie wordt aangenomen dat ze allen lid zijn van de marxistische „officiële" vleugel van de IRA, werden neergeschoten en in elkaar geslagen door een ben de van ongeveer 30 aanhangers van de voornamelijk uit rooms-katholie ken bestaande ..Provisional"-vleugel zo verklaarde de politie. De vijf liepen in de val bij het plaatsje Newry, een voornamelijk katholiek stadje op de grens met de Ierse republiek, toen ze terugkwa men van een dansavond in Dun- dalk in de republiek. Dundalk is al lange tijd een bolwerk van de Provi sionals. De ideologische vete tussen de twee IRA-aldelingen wondt al sinds de officiële afsplitsing zes Jaar geleden gaande gehouden. Eerder werd een 20-Jarige katho lieke man in zijn been geschoten door mannen die vanuit een auto op hem vuufden. Dit gebeurde aan de rand va u een kleine katholieke wilk In het voornamelijk protestantse oos- ter van Belfast, zo verklaard^ de po litie Men neemt aan, dat de mannen pro testantse extremisten zijn die een bloedige vendetta voeren tegen de ka tholieken. Het Britse leger verklaarde dat soldaten een vermoedelijke aanslag van protestantse extremisten in Bel fast verijdeld hebben. De troepen openden het vuur op twee mannen, van wie er één gewapend was, die een katholieke wijk wilden Ingaan. Ze sloegen op de vlucht, aldus het leger. Een van de mannen zou een pakket met explosieven bij zich heb ben gehad. De politie verklaarde, dat terroris ten ook een bom hadden laten ont ploffen bij het huis van John Duffy in het noorden van Belfast. Duffy is de vroegere secretaris <mn de voor namelijk katholieke Sociaal Demo cratische'en Arbeiders Partij Door de ontploffing werd een auto, die voor Duffy's huis gepar keerd stond geheel vernield, en de ramen van hp* huis werden ver splinterd. Duffy, die nu in Dublin werkt, was zelf -iiet thuis *v.«~r zijn vrouw en vijfjarig zoontje wel Géén van beiden werd eewond Eerder op de dag werd een Britse soldaat in burgerkleding gewond toen hij door de katholieke w ik Falls Road reed. een bolwerk van de IRA, en er op hem geschoten werd. De soldaat, die volgens de legerlei ding „in administratieve dien was, w»*rH crproolrf, r_ de terUK op rnjti belagers, en strorr- peloe toen door aohtereJ-steegjes naar bot ziekenhui.* KEULEN De brand op de Prinses Irene is benedendeks ontstaan in de but van een van de bejaarde gehandücapteh en zijn begeleidster. Dit stelde de onderzoekcommissie van morgen vast toen het verwoeste schip uiteindelijk in de ta kels boven water hing en de berging van de stoffelijke over schotten was begonnen. Tol nu toe was aangenomen dal de brand door slordigheid met sigaretten was ontstaan in de hut van de drie omgekomen stewardes sen. Toen vanmorgen de deur werd opemigeraamd bleek echter dat de hut geheel brandvrij was. Een politie- woorvoerder: „Ze zijn door de rook gestikt. Als ze een raam hadden opengezet hadden ze het overleefd...." Van vijftien van de zestien vermiste passagiers werd, evenals van de stewardessen, vanmorgen het stoffe lijk overschot geborgen. De politie houdt er nog steeds rekening mee dat het dodental hoger is dan twintig, omdat door onzorgvuldige passagierslijsten niet precies vast staat wie er nu op het moment van de brand aan boord waren. inscheping heb ik zelf meegemaakt en later ben ik er nog een keer geweest. Alles zag er keurig uit. Iedereen had het prima naar de zin". (Zie ook pagina 4) Een van de geborgen slachtoffers wordt van het rampschip gedragen. KIJKERS Tienduizenden kwamen in Keulen gisteren kijken naar de trieste plaats waar de „Prinse Irene" half onder water lag. Om zo weinig mogelijk last te hebben van toeschouwers begon men dan ook vanmorgen om vier uur al met het lichten. Toch waren nog tweeduizend mensen op de been. Intussen is een levendige discussie ontstaan over die vraag of de Prinses Irene geschikt was voor het vervoer van minder valide patiënten. De heer Vergunst, inspecteur voor de scheepvaart, vindt dat in ieder geval de brandpreventie aan boord van het schip onvoldoende was: „Er liggen nieuwe voorschriften klaar. Ze moeten alleen nog goedgekeurd worden. Er moeten minder brandba re verven en andere materialen worden gebruikt. Er moet meer rekening worden gehouden met ventilatiegaten en vluchtwegen. Door de schepen in verschillende delen te splitsen moet ook het gevaar van zinken worden verkleind." ONVERANTWOORD Vijf meisjes hadden ook geen voldoende vertrouwen in de Prinses Irene en lieten vorige week kort voor het vertrek weten van de reis af te zien. De 21-Jarige bezigheids- therapeute Marian van Laarhoven trok zich zondagavond met twee van haar collega's terug omdat ze daarmee hoopten te bewerkstelligen dat de reis niet zou doorgaan. Ze vond het onverantwoord de minder- validen op dit schip mee te nemen. Ook was ze ontevreden over de arbeidsomstandigheden. „KEURIG" De Arnhemse politie heeft aan de Westduitse justitie ook de verklarin gen doorgespeeld van twee meisjes die 's maandags nog van de reis afzagen. Een van de meisjes, de 17-iarige Wiinie Sellen uit Arnhem: „Ik zou meegaan met de Prinses Irene, maar toen ik aan boord kwam zag ik een grote wanorde lege drankflessen, volle asbakken in de slaapcabines, de gangen waren te nauw voor de invaliden. De bemanning zei me dat ik me maar moest aanpassen. Een oom heeft vervolgens allerlei instanties gebeld, arbeidsinspectie, politie, maar vond nergens gehoor". Dergelijke verklaringen worden dóór de betrokkenen ontkend. Ook door LEIDEN Mr. K. J. Cath. voor- zitier van het college van bestuur van de Leidse universiteit, heeft af gelopen zaterdag tijdens een verga dering van de Academische Raad heftig geprotesteerd tegen uitspra ken van de vertegenwoordigers van de Groningse en Amsterdamse uni versiteit over de wijze waarop bij de universiteiten en hogescholen wordt omgesprongen met de middelen die van rijkswege beschikbaar worden gesteld. Cath maakte zich met na me nogal boos over de uitspraak dat de universiteiten en hogescholen niet hun uiterste best zouden hebben gedaan om deze middelen (perso neel en geld) zodanig te verdelen dat de opname-capaciteit (aantal toe te laten studenten) optimaal zou worden. In Leiden is daar de laatste tijd juist erg hard aan getrokken. Zo werden er onlangs nog meerjaren afspraken gemaakt tussen het colle ge van bestuur aan de ene kant en verschillende centrale diensten en faculteiten aan de andere kant. Aan de hand van deze meerjarenafspra ken kunnen de middelen die van rijkswege beschikbaar worden gesteld beter dan voorheen al naar gelang de behoefte worden verdeeld. Mr. Cath vond de suggestie van Groningen en Amsterdam ook al on juist omdat deze universiteiten in te genstelling tot andere instellingen nog geen opname-capaciteit hebben vastgesteld. Niettemin adviseerde hij dat als men meende dat "het elas tiek onvoldoende was uitgerekt" de opname-cijfers nog eens te bekijken in de permanente planningscom missie van de Academische Raad. Deze suggestie werd unaniem over genomen. Zie ook pag. 4

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1