Muzikale vesper: goed werk Rainbow'veelomvattend initiatief van IRIS 'Achalay' en 'Csardas': perfecte samenwerking l!3>Ö: "Keetje Tippel", dag. 2.30, 7.00, en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 18 jaar STUDIO: "1001 Nacht", dag. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4 45 uur 18 Jaar TRIANON: "Roole Sien", dag. 2.30.700 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 uur. 14 Jaar REX: "De klokkenluider van de Notre Dame", dag. 7.00_en 9.15 uur. 14 Jaar. HAAGSE POLITIEZANG: BUZONDER -J ÜANDAO 21 APRIL 1975 [feiden In het LAK-theater wer- !n in het afgelopen weekeinde de voorstellingen gegeven van ilnbow' Aan deze produktie van as* doen een groot aantal Jonge- Er is een zanggroepje, larnaast zingt een aantal mede- •kers 'a capella' of met een band is ook een dansgroepje. Ter om- ;ing wordt er ook een vorm van veginga'Jieater geïntroduceerd en It het geheel afgewisseld met kor- filmpjes. 'Rainbow' heeft dus bij- Sa alle uitingsvormen gebruikt, die Jen zich kan bedenken. Film, zang WARMONDS FANFARE GAF EEN PLEZIERIG CONCERT I WARMOND Het was al enkele arizoenen geleden, dat ik Warmonds jranfare voor het laatst hoorde. To neel na Je pauze is afgeschaft; hier voor in de plaats liet zich een Jeugd- tnsemble horen. Door het late uur, roest ik me beperken tot het grote frkest. Vermoedelijk door het ontbreken #an toneel, trof ik een kleiner, geheel énüer publiek, dat met opvallende aandacht heeft geluisterd. Met ple- fjer kan ik beginnen op te merken, cat de fanfare in Warmond springle vend is, Jat er opmerkelijk veel jeug dige spelers zijn en dat er met veel élan wordt gemusiceerd onder lei ding van de enthousiaste en zeer le nen dige dirigent Boonekamp. i Natuur'-Jk kan men bij een ama- éïurfanfa' e de pen kritisch hanteren, !pjv. opmerken, dat de Sigurd Jor- Shlfar van Grieg nog wel iets an jers is Jan een mars van Lazeroms Porster. Ook in werken als de Vaudeville suite van Pi Scheffer, t zeer gewilde Jamaica Folk sui- an Walters stellen de instru mentale melodische lijnen voor en kele spelers wel te hoge eisen. Men hoort enkele onzuiverheden, doch wat maken deze uit, geplaatst tegen de geestdrift van Warmonds Fanfa- In de minder gecompliceerde werken viel veel moois te genieten; dt openingsmars had bijv meteen ven fraaie, gezonde klank. En het ♦eit, dat dirigent Boonekamp zeer jeugdige muzikanten opstelt heeft 4och stellig goede kanten. Zelfs daar gaat bij zo'n uitvoering iets visueel van uit. Al met al is men er dus wel .ruidelijk in geslaagd de grote aan dacht van het publiek te belo- r*n Het programma oogstte dan ook een dankbaar applaus. HENRI WELBOOREN en samenzang, muziek, dans, bewe- uitings vormen worden omlijst door Hester Schiphorst, die als vertelster de fragmenten onderling verbindt en de samenhang tussen de afzonder lijke delen aantoont. Want "Rain bow' is verdeeld in vijf op zichzelf staande gegevens, die tezamen het verhaal vertellen van een Jongen, die een reis maakt. De jongen kan zijn studie aan de Akademie voor Beel dende Kunsten niet langer voortzet ten, omdat hij, onder invloed van de herfst steeds heviger moet vechten tegen depressies. In de nacht daar opvolgend geven zijn dromen voeding aan de depressies en leiden hem de stad uit. Tijdens de reis, die gege vens in zich draagt van Tolkiens In De Ban De Ring' ontmoet hij een aantal, haast hobbitachtige figu ren. Werner van Es weet dan een ac ceptabele synthese te vinden tussen enerzijds haast Fellini-achtige mo tieven en anderzijds gegevens uit de schijnwereld van de Jager en Gi taarspeler. Met macabere zekerheid volgt hij de koningin, als was zij een voor Van Els bestaande figuur. "Rain bow" lijkt mij deels autobiografisch, deels gefantaseerd toe, waarbij ik mij niet aan de indruk kon onttrek ken, dat de koningin in het total'.- gegeven teveel accent krijgt. Ineke Doove heeft een verfijnde gratie, aan de hoofdpersoon op te dringen. In de film blijkt dit duidelijk. Dan ziet de hoofdpersoon de vrouw, die hij zich tot koningin kiest en hij stort ter aarde. Met dit gegeven tilt Van Es de koningin, mijns inziens ten onrechte boven het gegeven uit. Want de inbreng van de andere spe lers was daar toch te belangrijk voor. Bijvoorbeeld de meisjes Michèle Se- gond von Banchet, Tilly Huibers, Lidwien Tigghes en de jongen Klaus Vleeming, die met hun dans onmis bare motieven aandroegen aandroe gen voor de ontwikkeling van het verhaal. Of de zanggroep (Bram Si mons, Grad Sissingh. Ted Doove, leo- noor van Vliet. Henk van Es en Kees Verburg), die de solisti sche prestaties van Van Es zelf her vormde in de basismelodie. Maar ook Paul Koek, of Juist vooral Paul Koek, die op dirums een aantal zeer verdienstelijke dingen deed. Wel is het belangrijk, dat de zanggroep een artistiek gevecht kan blijven le veren met de muziek. Dat evenwicht is nog ver te zoeken. Eveneens die nen de geluidsboxen gecontroleerd. Resumerend: een veelomvattend ini tiatief, waarbij motief en achter grond van Van Es elkaar redelijk goed verdragen. Op 7 en 8 mei wordt Rainbow opnieuw in het LAK-thea ter opgevoerd. A. C. KOEKEBAKKER Jr. OEGSTGEEST In de aula van het Rijnlands Lyceum vond zater dagavond een optreden plaats van het folkloristisch dansensemble Achalay en het zigeunerorkest Csér- dés. Voor dit evenement was een ta melijk grote belangstelling, waarbij het publiek zich bijzonder ingeno- jnen toonde met het gebodene. Niet ten onrechte overigens. Het Leids Zigeunerorkest Cs&r- dós bestaat nu drie jaar en heeft zich in die korte tijd een zekere naam weten te verwerven. Het is een ge zelschap van jonge amateurs, die ook wel in andere orkesten optreden en reeds een redelijke muzikale scholing achter de rug hebben. Toegegeven, er moet nog heel veel worden bijge schaafd, maar het feit, dat men een hele avond kan musiceren zonder bladmuziek en zonder een duidelij ke leiding, is op zijn minst bewon derenswaardig. Een kritiek over een amateur-en semble wordt geacht opbouwend te zijn, alleen moet de slimmerik nog geboren worden die het recept kan geven voor het "opbouwende". Zie hier een poging in deze richting: de presentatie zou iets meer "Schwung" mogen hebben, zodat de vervoering, waarmee deze muziek on getwijfeld ten gehore gebracht werd, beter overkomt op het publiek. Het af en toe wisselen van primas zou hiertoe een bijdrage kunnen leve ren. De uiteraard niet volmaakte speeltechniek zou gecamoufleerd kun nen worden door toepassing van show-elementen. Voorts had het or kest gerust rechts van het toneel kunnen plaatsnemen, zodat de nu toegepaste geflui'dbversftealki'ng over bodig zou zijn geweest; bovendien zouden dan de dansers meer ruim te hebben gehad. Over Achalay kan ik moeilijk oor delen: ik ben geqn dans-expert. Ik kan slechts zeggen, dat de dansen uit vele landen volgens mij fraai Werden uitgevoerd en de grotendeels zelf gemaakte kostuums een lust voor het oog waren. De samenwerking tussen Achalay en Cs&rdós was zon der meer perfect. Zelfs de meest fer vente amateurhaters (waartoe som migen mij ten onrechte rekenen) zul len bij het zien en horen van dit programma van hun dwalingen te rugkomen, ondanks de tekortkomin gen, dank zij de enthousiaste inzet. RON HARMS 'al Tentoonstellingen boy is here", vr. en za. 11.30 uur. 18 Intensieve verpleging: dag. van 14 30 uur en van 18 30 tot 19 u Endegeest: dinsdag en vrljdf l4.3f uur; *8 zondags 11—12 Atelier „De Scherf", Nassaulaan 41, - F -» bui exposeert eigen werk. burg 28). Werkd. 10 v Oudheden (Rapen- Kindermatinee: "Heksen len". woe. 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Porn< kok", vr. en za. 11.30 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Derde klasse v Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zUd de bezoekuren als volgt: Elkt dag 14.15—15.00 uur 18.30-19.30 uur t orematurenafdeling gelden de J 4—5 i Welingen. t/m 20 april expositie i Heyboer Hou- mlscb Jlekenbuif oehalve dag O uur tot woensdag 18.00 (Diaoooeasenhuls) en vaD vrij 13 00 aui tot zaterdag 18.00 r— 7 sabefch ziekenhuis) elke dag Acade- volgende bezoekuren (alleen Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7. Wasse- I naar. Expositie van Thea v. d. Horst - A schilderijen en tekeningen. Peter v. d. (r Meer - bronsplastieken. Van 5 april 4/m 26 april. J Openingstijden dl. t/m za. van 10-17 i Uur. dl. ook van 8-10 uur nam., zo. na J afsDraak telefoon 01751-12185. -* -7 VUst. Botermarkt 3. Bezoekuren Ziekenhuizen Maandag t/m vrijdag: 18 30—18 45 uur Zaterdag en zondag: 14.45—15.00 uur Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten door lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige Oiaooneessnbuis: Mlddagbezoeruur: r Leidse bioscopen Kindermatinee: "Apanachi" Wlnnetou film), za. en woe. 1 St. EUsabetb- Ungen Volwaasenen dag kinderafdeling Kraamafdelins Alphen aan den Rijn RiJnoord Geluidshinder Schiphol KlachteD over geluidshinder van vliegverkeer vap en oaar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld ny net informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020176000). (§ud Qïïe teuws 21 april 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: De eigenaars van de Soui/iport News' (S. ligt ten noorden van Liverpool, Red.) hebben een bewijs gegeven van ondernemingsgeest door het instellen van een speciaal on derzoek naar hetgeen op het gebied van het Liernurstelseli Nederland reeds tot stand is gebracht (dit stelsel, genoemd naar de Nederlandse ingeni eur Charles Liernur, is een ri oolstelsel. waarbij de afvalstof fen door de drukking der dampkringslucht verzemeld en vervoerd worden door gegoten ijzeren pijpleidingen, Red). Met grooten lof wordt in dat blad, en ook in "Public Health", waarin het werd overgenomen, melding ge maakt van de welwillendheid der V sderlandsche stedelijke besturen en ambtenaars. On ophoudelijk wordt uit alle oor den van Europa en niet het minst uit England een onder zoek ingesteld naar de practi- sche werking van het Liernur- stelsel. Maar de gemeentebe sturen van Amsterdam, Leiden en Dordrecht is geen moeite te veel om inlichtingen te ver schaften en dat met groote welwillendheid, oplettendheid en beleefde angstvalligheid. Van de voornaamste personen af tot de klerken toe zijn, vol gens mijne bevinding", aldus de redacteur van "Southport News", 'de Nederlanders de hoffelijkste en vriendelijkste gentlemen". Vijftig jaar geleden: In Portugal heerscht weer volkomen rust na een misluk ten militairen opstand van majojr Fïlimono Camara, die samen met eenige honderden soldaten een soort directoire instelde en verscheidene hoo- ge ambtenaren liet arresteeren De president en het kabinet namen terstond maatregelen, waardoor de revolutionairen zich moestn overgeven. Enke le kopstukken zijn gevlucht naar de Spaansche legatie. De mislukking van den opstand is voornamelijk het gevolg van het groote aantal deserties. PANDA EN DE INZIENER 30 - 128 Iedereen die lachte in Falderije werd streng aan gepakt. Dat merkte Panda wel. Hij werd voor de Minister van Just Me gevoerd en die luisterde oplettend naar he verslag van de schoonmaker. "Zo, zo - de Supremo uitgelachen, huh?I' gromde hij. "Ik veroordeel je tot levenslang hard werken. Héb je nog iets in je veraediging te zeggen?!" 'M-miar als ik eerst veroordeeld word, kan ik me toch niet meer verdedigen?" zei Panda. 'Trouwens - ik heb helemaal niet "Das je vindt me niet rechtvaardig, huh?l" donderde de minis ter. "Je lacht mij ook uit, huh?! Ik verhoog je straf tot levens lang plus tien jaar! Voer hem weg!' "Had ik maar beter naar Jollipop geluisterd,' mompelde Panda bitter, toen hij in een gevangeniswagen geduwd werd. "Die waar schuwde me nog, dat dit een heel moeilijk land was... Maar ik wilde projessor Kalker helpen met zijn uitvinding. En zelfs dat is me viet gelukt. Ik ben ze allebei kwijt geraakt..." De avonturen van Jommeke De strijd om de Incaschat Wat zegt hij .professor Dat we geroosterd en gebraden en gestoofd en gebakken zullen wordenf* LEIDEN René Verhoeff van de Haghe Sanghers en o.m. ons Toonkunst Orkest beschikt over de gave van de alomtegenwoordigheid. Nu vulde hij het podium van de Har- tebrugkerk met politie: de "s Gra- venhaagse Mannenzangvereniging "Entre Nous". Die naam klinkt knus. Maar ze zijn beter dan de stoere Utrechtse Byzantijnen, die aan stemslijtage toeraken. Ze hebben daar wel de romantische inslag mee gemeen. Hun kleurvermogen is iets bijzonders. Zij hebben kleuren, die gloeiend samenjvloedeni, maar nim mer en nergens dooreenvloeien. Uitgezeefde zang. Hun gehoor voor de toonkern is frappant. Bij stemuit zetting wordt haast niemand ruiger of kelig en de pianissimo's zijn van een verbluffend rijke schakering. Overwegend waren de titels Rus sisch. De twee beroemdste zijn Als je Nasj (Onze Vader) en Oi Oechnjem (het Wolga-slepers arbeiderslied), met z'n aanebbende, opstuwende en weer wegebbende dynamiek. Voor al bij Russen is het gewoonte om een tenor of een bariton solo naar voren te schuiven. Die hadden ze hier in G. de Jager, een verblijdend gave en ruime vocalist met echt fraaie klankkleur en degelijke technische basis. Organist Jan Schmitz is onaf schei- lijk van Marius Monnikendam (aanwezig), van wie ditmaal een Fu gue sur les petits at les grands Jeux werd geïntroduceerd. Het werk slaat een brug dwars door de Franse mu ziek, Couperin en Langlais (met een flard uit Chant Héroïque) inbegre pen. Het heeft de Franse economie van de middelen. Schmitz liet er Vierne's Final uit de 1ste Sympho- nie op volgen, dynamisch van per spectief en visionair van bekroning. Virtuose fantasie. Favoriet bij Schmitz zijn Tsjechische componis ten, nu Kuchar, die in hetzelfde Jaar als Schubert stierf. Er lopen geheim zinnige draden uit diens Fantaisie Pastorale naar Mozart (een der or gelfantasieën) en Beethoven. Een Scherzo (4de Symf.) veai Widor be wees nog eens die vilngerlieniigiheaid vnin Schmitz. KEES VERHOEF OEGSTGEEST Voor de Jongste Vesper was de Groene Kerk nog net niet vol. Deze concerten dienen voor het nog maar ruim half gefinancier. de bestelde grote orgel. De vijf stem metjes van het kleine Metzler-tje lieten Theo Goesharts solo nog wel toe om een idee te geven van een van de vele Fantasia's van Swee- linok. Hélder confaapuintisch uitste kend. Wat eraan ontbrak, was de ruimte lijke transparantie. Sweelinck zelf had de weelde van drie klavieren en dertig registers. De rest was vocaal-instrumentaal. Eerst gezangen van het Liedboek voor de Kerken, waaraan Orff-klok ke mnstrumentariurn (marimba en dergelijke) een sfeer van tempelklan ken meegaven. De grote inspanning gold echter Fergolesi's Magnificat in Bes en Bach's Kantate 147. Per- golesi is sprekender in zijn Stabot Mater, maar ook hier consequent en overal zinnig melodieus. Hij slaagt daar o.i. beter in dan Bach in z'n Maria-Visitatiekantate, die we voor een deel als routinewerk ondergin gen. Het is bekend, dat Bach een aantal van zijn kantates in onmoge lijke haast in elkaar heeft moeten timmeren. Maar hier zit wel dat wondere koraal in. dat de wereld veroverde. In tweevoud zelfs (met andere tekst en andere toonligging). Het onweerstaanbare ervan is dat wiegende siciliano-ritme, het ritor- nello-patroon en de prachtige figu rering, waar de koraalregels als can- tus firmes zijn ingehangen. Het ope ningsstuk mag er ook zijn: koor en orkest feestelijk door een trompet overstraald. De reoieten zijn aan de vier stemsoorten gege ven: sopraan en alt (Thea Ekker en Frieda Engelenburg), tenor en bas (Bart Distelvelt en Jaap Diele- man). De o.i. meest gave verklan king kwam van de tenor, wiens tech niek de stem het hechtst en evenwich tigst spint. De bas moest er even inkomen, maar ontplooide de stem en welklinkend diep. De aria van de sopraan werd prima opgezet, één hoog nootj sloeg haast onmerkbaar even om. De fraai zingende alt heeft wel een wat breed vibrato. Wat de vier in Pergolesi te doen kregen, was vrijwel bijwerk. In het koor viel ons de kernachtige stabiliteit van de sopranen op, wat een directe directiesteun betekende Contor Egbert van Goor kon daar door speciaal aandacht geven aan het stabiliseren van de koor-orkest samenzang, die heel redelijk verliep, maar soms wat stram. De leden van het orkestje leken ons geplukt van conservatorium Jeugdkamerorkesc em Toonkunst Orkest. Goed spul. KEES VERHOEF. O-JETS NEUWS? OVEK5 MN.2950B «er. Snijd 3 grote uien m dunne schijfjes en fruit deze boven laag vuur in 50 g boter heel licht goud geel. Voeg driekwart liter bouillon toe, die u van een tablet kunt maken, een blaadje laurier, een schiifje citroen, een afge streken eetlepel tomaten puree en royaal versge malen peper. Laat de soep ruim 30 min. zachtjes pruttelen Wrijf de uien door een zeef. Roer een dun papje v. uienpuree, 26 g. bloem een eetlepel geraspte oude kaas, 4 eetlepels van oe bouillon en 4 eetlepels koffieroom. Roer het mengsel geleidelijk door de bouillon en blijf roeren boven laag vuur, tot d» soep bindt. Geef er stok brood bij jzuCHT) /"ZE L4TEN EEN OMDERrre* EMENl y

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11