Werkt scholenproject door? Kijken in "Athenae Batavae" bleyle Activititeit Project'75 wel aangeslagen M. B. van den Berg 'Uitkeren onder politie toezicht een schande' ZATERDAG 19 APRIL 1975 Door Wim Wirtz LEIDEN Op 16 mei a.s. wordt in De Waag een tentoonstelling geoend van werkstukken die zijn vervaardigd in het kader van het scholenproject van Projekt '75. Dezelfde dag za Ier ook een boek je worden uitgebracht waarin samenvattingen zijn opgenomen VLOTTE WEEKEND. KLEDING VOOR MANNEN. Het scholenproject, één van de vele activiteiten die door Projekt '75 ter gelegenheid van het vierhonderd jarig bestaan van de Leldse universiteit worden georganiseerd, is nu min of meer afgesloten. En de vraag kan dus gesteld worden of er. afgezien van het boekje (dat nu bü de drukker ligt), nog lets van het projekt zal blüven hangen. De tien medewerkers van Projekt '75 die het project co ördineren hopen ergens van wel. En die hoop lijkt ook wed gerechtvaar digd. Uit een nogal informele „evaluatie" over het project, die onlangs met een aantal betrokken leerkrachten werd gehouden, is namelijk gebleken dat de louter onderwijskundige kant van het scholenproject bü sommigen erg positief is overgekomen. Daan Iken. één van de medewerkers van Projekt '75: „Eén van die leerkrach ten zei zedfs: eigendijk gek dat Jullie zo'n projekt moeten doen. Het zou eigenlijk gewoon in een schoolpro gramma moeten worden opgenomen". Deze positieve ervaring tem spijt is de belangstelling van de door Pro jekt '75 benaderde scholen (alle scho len voor voortgezet onderwüs in Led den) dn het algemeen een beetje te gengevallen. Iken: „Je hoorde argu menten als: dat geeft moeilükheden bü de roosterindeling. En zelfs kreten als: linkse indoctrinatie. MaaT het was natuurlek gewoon desinteresse". Van de aangeschreven scholen bleef in elk geval heit schamele aan tal van negen over: het Rynlands Lyceum, de Paulus Scholengemeen schap, de Agues Scholengemeen schap, Bonaventura-Kyckenborg, Visser t Hooft Scholengemeenschap, de Detailhandelsschool, de christe lijke MTS aan de Wülem Barentz- straat en de. nijverheids- en huis houdscholen aan het Rapenburg en het Gadgewater. Methoden 'deelgebieden sectoren en niveau's. Dat begrip kon op verschillende ma nieren benaderd worden. Een voor beeld van hoe dat kon gaf de Paulus scholengemeenschap, waar de leer lingen van de derde klassen een on derwerp by de kop namen, dat ook metterdaad onderzochten en er ver volgens een verslag van maakten. Zo ongeveer verliep het bok op de an dere scholen. En zo kwam er een verzameling van verslagen en werk stukken voor de dag die binnenkort geëtaleerd zullen worden in het ai genoemde boekje en op de 'tentoon stelling in De Waag. Het scholenproject beperkte zich uitsluitend tot de derde klassen, dat de leerlingen van deze klassen al ver genoeg op school waren ingevoerd en zich bovendien nog niet het hoofd hoefden te breken over een eind examen. Van meet af aan werd de opzet van het project doorgesproken met de docenten die zich hadden be last met de leiding va<n het project op hun school. Globaad werden er naar vrije keuze twee methoden toegepast. De ene hield in dat de kinderen zich een weeklang buitenhuis met het project gingen bezighouden. De andere methode behelsde een inpassing van het project in het rooster. Waarbü dan tenslotte ook nog een combinatie van die twee mogelijk was. Centraal in het project stond het begrip 'stad' (Leiden) niet al z'n - Projectonderwijs Ofschoon de organisatoren realis tisch genoeg waren om te beseffen dat het project geen brug naar ver nieuwing zou slaan in het hele on- derwijssysfeem, was de achterliggen de gcdacnte van het project toch wel van enigszins ideologische aard. Iken: De opzet was eigenlijk om de scho lieren naar buiten te halen, uit die hele prestaliegedwongen toestand waarin ze zaten. En het mooiste zou rijn geweest wanneer de kinderen een week vrij zou zijn gegeven en er £ezegd zqu zijn: zoek het maar uit. Maar dat ging natuurlijk niet". In alle bondigheid heet het ideo logisch, onderwijskundig motief van net project: zie en ervaar hoe het is waarover Je praat. Dat correspon deert in principe met het zg. pro- lectonderwijs, waarover Iken zegt: "We gingen er aanvankelijk van uit dat het scholenproject een goede ge legenheid zou zijn om het project onderwijs aan te slingeren. Maar we hebben ontdekt dat het de weten schappelijke voorwaarden van pro- Jectoniarwüs niet eens benadert. Een fundamenteel verschil is bijvoor beeld dat projectonderwijs blijvend is. En dat was dit project duidelijk niet" Ook de docenten die bij het pro ject waren betrokken, waren daar al snel achter. Vandaar waarschijn lijk ook dat het project op de mees te scholen geïnterpreteerd werd als ten project, dat integendeel moest wordt gezien als een onderwijskun dig experiment. Hoewel het op een antal scholen aanleiding is gewor den om er misschien op een an dere manier mee door te gaan. Een docent op de Paulus scholen gemeenschap bijvoorbeeld liet zich uit in te-men van: nog nooit zoiets meegemaakt, en was steevast van plan iets dergelijks nog eens te her halen. Zoals dat trouwens ook het geval was op de MTS. Weer andere docenten tenslotte maakten opmer kingen in deze trant: "Het project onderwijs bewijst de onnatuurlijk heid van het vak maatschappij leer" en: "De kinderen met de la gere cijfers werkten inventiever, le verden betere prestaties dan de kin deren die doorgaans de hoogste cij- ers halen" BU FOTO'S De foto boven toont ons het academiegebouw in 1614 met 't in 1613 gebouwde en in de 19e eeuw weer afgebroken acade miepoortje. Het tafereel links geeft een voorstelling van de nacht voor het examen. In een nachtmerrie verschijnt prof. Van Assen de universiteit verkeert dan al in de derde eeuw van haar bestaan om zün slachtoffer te mishandelen Achter de hoogleraar staat de pedel met een geldbuidel om te herinneren aan het te betalen examengeld. Op de foto rechts Winston Churchill op de stoep v. Sociëteit Minerva tüdens zün verblijf in Leiden ter gelegen heid van zijn ere-promotie op 10 mei 1946. De foto onder toont die koffievrouw tij es Mioeke en Riekje in 'hun winkeltje aan 't Vrouwenkerkhof. Moeder en dochter dreven zo rond de eeuw wisseling een water- en vuur- winkeltje annex koffiehuis waar studenten op vrijwel elk urn- van de dag koffie thee en soep Of iets eetbaars konden gebrui ken. Actiecomité tegen werkloosheid: LEIDEN Het Leidse Aksiekomi- ee tegen de Werkloosheid noemt het oen schinde dat juist werklozen run toch al lage uitkeringen, die snel lage»* worden op dit moment bij de Gemeentelijke Sociale Dienst on der politietoezicht moeten ontvan gen. Volgens het actiecomité zijn de huidige moeilijkheden bij de GSD niet te wijten aan de zg. mentaliteit van de man achter de balie. "Het is de laksheid van de gemeente dat de GSD niet over genoeg personeel be schikt en in het geheel ongeschikte jand aan de Langebrug haar werk moet doen", aldus het actiecomité. Het actiecomité zegt te eisen dat hierin wordt voorzien en dringt er verder bij de gemeente op aan zich uit te spieken voor positieverbete ring van de werklozen door een duurtetoe.dag ineens van tweehon derd gulden netto, optrekking van de .VW tot negentig procent van het laatst verdiende loon, verlenging van de WWV tot 85 procent van het jaatst verdiende loon en onbeperkte verlenging van de WWV. zodat er geen WVV-ers naar de büstand be hoeven. Tem sEStfle vraagt het comüté nogmaals aan de gemeente om een tref- en adviescentrum ter beschik king te stellen. MiohM Beraardus Paulus van den Berg (49), sinds 1 juli 1972 directeur van de Leidse Spaar bank. Kantoor houdende in de Doezastraat in een gebouw, dat (zoals vele bankgebouwen) over dadig is belegd met marmer. "Misschien is het wel het psy chologisch effect dat meespeelt. In de trant van:"hier is uw geld veilig,u ziet het, het gaat ons goed". Vlak daarop zegt hij "maar ja, het is ook een stuk werkgelegenheid, zo'n gebouw. Vergeet dat niet." Een man die snel carrière heeft gemaakt. Werd geboren in Zandvoort, bezocht daar, na de lagere school, de MULO en 3 Jaar avondgymnasium. Komt uit een gezin van zeven kinderen. Diploma's boekhouden, MBA, ge- meentefinanciën. Werkte bij de gemeente Zandvoort, de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten, wéér bij de gemeente Zand voort en werd op een goed mo- jn&at gemeente-ontvanger in Heemskerk. "Een heerlijke tijd. Ik was eigen baas, had niemand boven me staan en had eigenlijk een vreemde taakomschrijving. Er werd van mij niet verwacht dat ik om half negen al achter mijn bureau zou zitten. Dat deed een ontvanger niet. Hij had ook een specifieke status. Toen het op een gegeven moment niet meer verplicht was dat iedere gemeen te een ontvanger moest hebben en ook Heemskerk dat "instituut' afschafte, zou ik in de gemeente een andere baan krijgen. Maar die moest nog worden gecreëerd. Nou, dan hoeft het niet meer. Ik vrist veel van hypotheken af. ook omdat ik secretaris was van een woningbouwstichting (ik ben voorts penningmeester geweest van diverse instellingen). Ik heb boen gesflüicite eirtt in Leiden en in 1969 ben ik begonnen als ad junct-directeur. Dat was wel wennen. Ik had een "baas" aan wie ik veel moest vragen. Maar het was een goede baas, dat ze ker. Eigenlijk heb ik een mooie werkkamer in het kantoor aan de Oude Rijn, maar die is bezet. Ik ben nu al een jaar te gast bij mijn huidige adjunct, meneer Bergkamp. Er moest worden uit gebreid en de enige die ruimte kon maken, was ik. Op mijn oude kamer, hier, zitten nu drie da- De overgang van Heemskerk naar Leiden? Dat was inderdaad een hele overgang. Ik kwam uit een beschermd milieu en ging opeens naar het bedrijfsleven. Maar ja, u moet maar zo den ken: de banken gaan zo snel de wereld niet uit. Toen ik kwam, was mijn taak het dienstenpak ket uit te breiden. We wilden ons niet alleen maar richten op de spaargelden. Het werden ook hypotheken, vreemd geld, effectenverkeer enaovoirt. We hebben de Stichting Eigen Huis voor zo'n 30 miljoen hypotheken verstrekt. Nee, we verkopen geen reizen. Ten eerste moet je daarvoor des kundig personeel hebben. En wat doen die? Die verkopen een reis- pakket van de een of andere ver eniging. Ten tweede moet je kan toor er ook ruimte voor hebben. Je kunt niet achter het loket twee weken Benidorm gaan (ver) kopen. Je moet rustig kunnen zitten en praten. En ten derde moet je er vrij veel geld inpom pen en vrij veel reizen verkopen wil je het goed doen". Om kwart over acht ongeveer, verschijnt Van den Berg op kan toor, doet dan eerst he alarm uit en opent de kluizen. Decimeters dikke deuren. Inbreken is onmo gelijk. Toeters en bellen gaan dan lawaai maken en omstanders be horen dan te weten dat er iets aan de hand is .Als je per onge luk een vals alarm veroorzaakt, heb je nauwelijks tijd om zoiets aan de politie te melden, want ze staan in een wip met gierende si renes op de stoep. Vervolgens komt de post: sta pels girokaarten, taxatierappor ten en cijfers, cijfers, cijfers. Om negen uur komt de eerste koffie. Mooi in een kopje. "Ik vind het bij de secundaire ar beidsvoorwaarden horen dat de koffie in een kopje wordt ge schonken". (hoe heerlijk dat eens van een ander te moeten horen!) Wat telefoongesprekken en na denken over de vraag van mij: wat is nou uw taakomschrü- ving? "Ja, kijk, de gaande en de komende man, mag ik het zó zeg gen? Je krügt verzekeringsinspec- teurs, besturen van clubs en van wijk verenigingen, mensen di'e een huis willen kopen, gesprekken met het personeel, overleg met functionarissen van het hoofdkan toor in Den Haag. Je moet gere geld naar de bijkantoren, Je te kent post. De hele dag is er wel wat te doen. Soms denk ik wel eens: wat heb ik vandaag ge daan? Het lijkt niets, maar je bent de hele dag bezig. De contacten met de mensen buiten het bankwezen". "We hebben als Leidse Spaar bank sinds 1818 een stempel op deze stad gedrukt. In de Meren- wijk hebben we in één klap 400 cliënten aan een hypotheek gehol pen. We knokken er nu ook voor om in het winkelcentrum een bij kantoor te krijgen. Dat is nor maal, vind ik. We hebben in de stad en de omgeving zo n 80 000 rekeninghouders. Vaak is het van vader op zoon overgegaan. We hebabn een tegoed van 175 mil joen gulden. We zijn de grootste spaarinstelling van Leiden. We bemoeien ons met spaargelden, die weer grotendeels in Leiden worden belegd. Dat deden de han delsbanken nooit zo erg. Als er vroeger iemand bij een handels bank kwam met vijfduizend gul den, waarmee hij wilde sparen, dan stuurden ze die mensen naar ons toe. Die hoorden bij ons. Die gingen naar de Oude Rijn. Dat was een begrip dat "Oude Ri>n". In 1971 zün we gaan samenwer ken met de Nutsspaarbank in Den Haag. We maken gebruik van nun computers. Maar we hebben een grote mate van vrij heid in handelen. Er zijn abso luut geen beperkingen. We blij ven Leidse Spaarbank. Het is al leen de eenheid in het diensten pakket. Kwart over tien: Van den Berg moet even naar de Oude Rijn en stopt mij de oprichingsaoe im de hand. Citaat: "Zullen we nu het sparen aanbevelen? Wie ver stand heeft, moet het doen. Men zie slechts rond, in welke huizen, en bij welke menschen, ruimte heeneht naar ieders stand, en zal dis vinden, waar men ge spaard heeft em nog weet te spa ren." Dat was op 24 oktober 1818. Het kantoor aan de Oude Rijn was wat somber en versleten. Ga je het helemaal opknappen dan hoor je: "Zeket van mijn cen ten hè?" En doe je er niets aan dan zeggen ze: "Het kan erken- nclijK niet af; het gaat slecht met jullie." Kwart over twaalf lunch. Mooie verhalen over de tijd van het "ontvangerschap". Van den Berg vertelt iets over zijn vijf kinde ren, zijn politieke keuze (KVP, niet fervent). Lacht veel en toont zich een prima gastheer. Terug cup kantoor: "Men zegt dat Leiden een arme stad is. Dat is niet waar. Het is een arme ge meente. Dat is iets anders. Ook de bevolking is niet arm. We hebben mdertüd d»e Jeugdrekenin- gen getest. Nou. de grootste toe name van rekeningen zit in die hoek, hoor. We hadden een zwarte lijst van straten, waarvoor we heel zeker geen hypotheek zouden geven. De laatste Jaren zijn de mensen zelf begonnen hun huizen op te knappen. Ik zeg u dat we die lijst helemaal hebben herzien. Je stond ver steld. Weet u, het contact met de mensen is enorm belangrijk. Er zijn cliënten, die persé door een en dezelfde medewerker willen worden behandeld. Dan zeggen ze tegm een meisje aan het lo ket: "Geef me meneer of juf frouw Zusenzo maar; die weet er alles van". Dat is vaak helemaal niet waar, maar de mensen zijn nu eenmaal aan een bepaald fi guur gewend. Je hebt daarvoor ook een goed team medewerkers nodig. Zo'n team hebben we ook. Beslist. Het is een eerlijke zaak. Je geeft ze meer dan ze hebben gebracht. De mensen worden hier niet be duveld". Drie uur thee. Praten over zwart geld en de angst om naar de bank te komen. "Er ligt vreselijk veel geld op de bedd'-plank, wist u dat? Als Je 's ochtends leest over een roof moord, of zo. dan staan ze de vol gende dag bij je op de stoep met hun geld. En vaak zijn dat zeer grote bedragen. Die angst, niet"? Van den Berg houdt van (kunst) geschiedenis, lezen "(in bed en dan van allies. Liefst iets "lichts", want ik slaap zo in. En ik wil niet met een blessure wak ker worden"). Kijkt graag naar oude geveltjes ("Ik woon boven 't kantoor op de Oude Rijn. Dan kük je op de Hooglandse Kerk- gracht. Jammer dat er die bocht in zit, want dan zie je de kerk niet zo goed"). Opera en operette be luistert hij graag. Vakantie, sa men met zijn vrouw in Luxem burg in een vast hotelletje ("De kinderen trekken hun eigen plan wel. We zijn een keer naar Span je geweest met zijn allen, maar ik geloof niet dat we het nog eens over moeten doen"). Respect heeft hij voor de oude Drees ("Een erg wijze man") en voor Godfried Bomans. Hij heeft ook zowat alle boeken van deze grote Nederlander. Laatste vraag: "Bent u de leukste thuis"? Antwoord: "Sjonge, nou, ik vind van wel ja. Haha". Historie Leidse universiteit andere manier tot de faam van Naer- lands oudste universiteit hebben bij gedragen. In het boekwerk is verder ruime aandacht besteed aan de typisch •academische taferelen, waarvoor vroeger kennelijk een grotereplaats was ingeruimd dan tegenwoordig. De oudere lezers zullen zich daar ongetwijfeld nog wel het een ander van kunnen herinneren: de dronken student die zich een weg zoekt in het nachtelijk duister, de tableaus de la troupe ter gelegenheid van wat voor evenenementen dan ook. En ten slotte ook de Leidse typetjes die nog niet zo lang geleden met grote warmte door de academische wereld werden gekoesterd teneinde het standsverschil niet verloren te doen gaan. In de negentiende eeuw was dat bijvoorbeeld de fotograaf Kiek. die menig studentikoos tafereel ver eeuwigde. En ook het fruitvrouwtje Mie Dop, d'iie zoals een aantal jaren geleden de koetsier Hendrik door studenten op handen werd gedra gen. Zo was de relatie tussen stad en unliversieit vroeger. Hoe anders is zij - gelukkig - nu. WIM WIRTZ Athenae Batavae. De Leidse Uni versiteit/The University of Leiden, 1575-1975, 112 pags, 200 ill. f 36.50. Universitaire Pers Leiden. "Bü de viering van het vierde eeuw feest van de Leidse Universiteit past een terugblik op de afgelopen 400 jaar. De tegenwoordige ontwikke ling van de Universiteit is immers geen op zichzelf staande zaak maar een logisch vervolg op de gebeurte nissen en ontwikkelingen in het ver leden. De geschiedenis van de Leidse Universiteit is een voortdu rende vermenging van traditie en vernieuwing, zodat vele doorlopende lijnen verleden en heden onderling verbinden". Zo begint drs. R. E. O. Ekkart, conservator van het Academisch His torisch Museum, zijn voorwoord in het deze week uitgebrachte boek "Athenae Batavae, De Leidse Uni versiteit/The University of Leiden, J 575—1975". In dit voorwoord maakt hij er melding van dat "Athenae Batavae" het resultaat is van een eerste poging om het wel en wee van de Leidse universiteit te bun delen in wat in het buitenland zo ge makkelijk wordt aangeduid met "pictural history". Een poging die misschien wel geslaagd is. alhoewel je om daar zeker van te zijn, eigen lijk eerst moet weten waaraan zo'n boek moet voldoen. Vast staat wel dat een flink stuk geschiedenis weergeven met uit sluitend prenten geen gemakkelij ke opgave is. Zeker niet wanneer het de bedoeling is er toch een enigszins bondig avontuur van te maken, waarin ieder zich met ge mak kan oriënteren. Ekkart, die het werk uitvoerde op basis van een idee van de vroegere conservator dr. Th. J. Meijer, onderkent dat ook als hij schrijft: "Een dergelijke taak is moeilijker dan de rijkdom aan materiaal zou doen vermoeden, aangezien de beschikbare afbeeldin gen geenszins gelijkmatig over de tijd gespreid zijn en ook niet alle onderwerpen daarin vertegenwoor digd zijn". Het platenboek is niettemin een boeiende toverlantaarn geworden waarin via het te nauwe gaatje van het heden de ontwikkelingen en gebeur tenissen van het rijke verleden goed te voGigein zün. Het boek is ingedeeld in vier eeuwen, bevat reproducties van gravures, etsen en schilderijen en herbergt bovendien een respecta bele fotogalerij van beroemde hoog leraren en anderen die op één of

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3