Lagere Agrarische School heeft nu veel meer ruimte „Irritaties rond energiebedrijf" agenda Willem de Zwijgerschool duikt in geschiedenis Nieuw gebouw in Oegstgeest geopend Feest en protest bij Heineken PvdA-statenlid Jonker: OEGSTGEEST In Oegstgeest is gisteren de Lagere Agrarische School in gebruik genomen nadat de leerlingen een paar weken geleden waren verhuisd van de Boerhaave- laan naar de nieuwe school, die vlak tegenover het zwembad Poelmeer is gelegen. Iedereen, die bij dit land- en tuinbouw- onderwijs is betrokken, is erg blij met deze verplaatsing, om dat nu wordt beschikt over aanzienlijk meer ruimte, ook buiten, waar de benodigde kassen zullen worden gebouwd. De nieuwe school die nu 220 leerlingen telt (duidelijke groei) heeft tien leslokalen, een gymnastiekzaal, twee handvaardig heidslokalen en een aula (gemeenschapslokaal). Twintig docenten leiden er zowel Jongens als meisjes (ongeveer tien procent van het totaal) op. Het gaat om landbouw- en tuin bouw onder wijs in de ruimste zin. Van belang is aanleg en onderhoud van tuinen. Daarvoor is o.m. nodig tekenonder wijs voor het ontwerpen van tuinen. Ook aan ecologische tuinen wordt aandacht besteed. Deze grote regio nale school, die circa 3% miljoen heeft gekost levert ongeveer 60 pro cent af aan het middelbaar onder wijs. Er wordt veel gevraagd naar Jongelui, die een vakgericht diploma op zak hebben. Er zijn dan ook nogal wat afdelingen met kleinere klassen voor individueel onderwijs. De Hollandse Mij v. Landbouw en de Mij v. Tuinbouw- en Plantkunde hebben veel bemoeienis bij de op richting bij dit soort van scholen. Geen wonder dan ook dat bij de officiële opening vele vertegenwoor digers uit deze sectoren aanwezig wa ren, zoals de heer Tuinman van de Holl. Mij v. Landbouw, onderwijsin- specteur Doornbosch, mevrouw Prin- met het Oegstgeester gemeentel* SC namens de Hollandse maat- stuur. Nadat over dit bijzondere on- schappij, die in direct contact stond derwijs uitvoerig was gesproken el Noodgebouw Sociale Dienst aan Apollolaan LEIDEN Het college van B. en W. heeft besloten om het nood- schoolgebouw aan de Apollolaan, waar nu nog de Stichting Vor ming Werkende Jongeren een deel van haar activiteiten beleert, van het rijk aan te kopen. De So ciale Dienst zal er gedeeltelijk in gehuisvest worden, overeenkom stig het decentralisatie-beleid dat de gemeente voor ogen staat bij de reorganisatie van de GSD. De dienst is thans nog uitsluitend gevestigd in een te klein gebouw aan de Langebrug. Interne moei lijkheden hebben onlstngs geleid tot een tijdelijke sluiting van het gebouw. Het college is verder o.m. nog op zoek naar een pand in de binnenstad. Het is overigens een dubbeltje op zijn kant geweest of de ge meente de school aan de Apollo laan wel zou kunnen konen. Het in uitstekende staat verkerende noodgebouw was al door het riik aan de gemeente Gouda verkocht, werke transactie te e'fder ure ech ter nog kon worden terugge draaid. De ruimte komt straks vrij, doordat het nieuwe onder komen van de Stichting Vorming Werkende Jongeren in de Crone- steijnse Polder medio dit jaar ge reed komt. ZATERDAG 19 APRIL 1975 ZATERDAG Hooglandse Kerkgracht 48, dansen De Burcht (.grote zaal), Antiek- Morsweg 114, Lelase JeuguscnaaKso- clëteit, scuaakiessen voor beginners en gevorderden van_plm. 10 tot 18 ]aar, tw«. af oegstgeest, sociëteit alleenstaau- b. Wereldwinkel, 's mor- Rijnlands Lyceum, uitvoering ïoik- ïonstisch dansensemble Achalay en 't Leids Zigeunerorkest Csardas, 8 uur Baljuwhuls, Voorschoten, Wereid- gens geopend. "Neus en Ko op zoek i gen nieuws", 11 uur r het i t^m uiteengezet hoe dit onderwijs is ver anderd sedert de vestigingen in Lei den eerst aan de Oude Vest en later aan de Boerhaavelaan. werd het hele gezelschap uitgenodigd naar bul ten te gaan waar door inspecteur Doornbosch een boom werd geplant (zie foto). Teruggekeerd in de aula kreeg burgemeester van Eysinga het woord die namens het gemeentebe stuur feliciteerde en de voorgeschie denis tot dc bouw van deze school nog eens onder de loep nam. Hij hoopte dat er door de leerlingen van deze school nog wel eens samenge werkt kan worden met de plantsoe nendiensten van Leiden en Oegst geest. Ieder die op enige wijze be trokken was met de totstandkoming van deze fraaie school was verheugd over de wijze van samenwerking. Namens de contactcommissie en het hoofdbestuur werd een televisietoe stel aangeboden aan het schoolhoofd, de heer Klumpers. Er gebeurt hier iets, aldus collega's van Klumpers, dat niet in orde is. Dit toestal mag niet worden gebruikt, want er is geen geld voor uitgetrokken. Waan zinnig als men weet dat op elke lagere school schooltelevisie te zien is over biologie. „De collega's willen te hulp komen en boden aan de kos ten van één jaar kijkgeld". Er werd ook geld aangeboden voor de bibliotheek, door de heer V. d. Berg namens de centrale examen commissie aanleg en onderhoud. De directeur van de school hoopte dat Oegstgeest enige profijt inzake de plantsoenenverzorging zal hebben, dankte voor de grote belangstelling en geschenken, waarna alle aan wezigen in de gelegenheid werden ge steld het schoolgebouw te bekijken. Artsen r praten", 8.30 uur nam. Groenoordhal, Vrije Tijdsbeurs, en 7—10.30 uur nam. ZONDAG Antonius Clubhuls, dansen, 811 Hooglandse Kerkgracht 48, dam Geverstraat 65, Oegstgeest, voor kamerbewoners en alleenstaan den. 8—12 uur nam. Breestraat 19, Twentwel, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Lelds Poppentheater, Middelweg 19c kindervoorstelling, aanvang 2.30 uur door het coor "Ent re Nous" o.l.v. Rene Verhoeff. 3 uur VlAANDAG Begijnhof 2 (Rapenburg), sexueel- informatlecentrum Begijntje", 11 uur vm. 2 uur nam. en van 7.30—9 uur lb, Wereldwinkel. 12.30 -6 uur nam. Stadhuis, Raadsvergadering, 7.30 u. Leiden Voor spoedgevallen i zaterdag n: Wijk I Rljnders, Gerard Brandt- straat 59. telefoon 60947; Wijk II (Groenoord, Kooi en Merenwljk): R. M. G. Taytelbaum. Hogewoerd 138. telefoon 20266; Wijk III (Waard. Pro- fessorenwijk en Tuinstadswijk)G. D. de Jong. Hoge Rijndijk 15. telefoon 32877; Wijk IV (Zuid-West en Haag- wegkwartter)J. D. ZOETERWOUDE De officiële ingebruikneming van de brouwe rij van Heineken N.V. aan de Zoe- terwoudse Burgemeester Smeetsweg is ook aan de inwoners van Zoeter - woude bepaald niet onopgemerkt voor bij gegaan. Nog voor het „ope ningsfeest gisteravond met een daverend vuurwerk werd besloten, waren alle kiesgerechtigde Zoeter- woudenaren in de gelegenheid gesteld de nieuwe brouwerij te bezichtigen. Belangstellenden voor zo'n rondrit per bus moesten zich dan wel "los rukken" van een spirituele bierpar ty. die gisteren van half vijf tot zes uur op het Heineken-terrein werd gehouden. Daartoe was een fabrieks hal veranderd in een immense bar, waarin de vele honderden belangstel lenden zich tegoed konden doen aan het "heldere" produkt van de brou werij. Een mogelijkheid, waarvan stevig gebruik werd gemaakt, ter wijl de muziekkorpsen af en aan lie pen. Nog «meer goodwill kweekte Heineken door iedere bezoeker te bedanken met een passende herin nering: een bierglas in de vorm van een laars. Een geschenk met een dubbele bodem Het personeel van de Heineken- brouwerij in Zoeterwoude is overi gens niet erg tevreden. Aanleiding daartoe vormt het feit, dat de offi ciële opening van de Heinekenves- tiging aan het personeel zelf vrijwel ongemerkt is voorbijgegaan. Voor hen zat er niet meer aan vast dan een "aardigheidje", zoals ze het zelf noemen, in de vorm van een klein aandenken. De werknemers zijn daar niet erg over te spreken. Eén van hen zegt: "We hebben de laatste maanden al lemaal erg hard gewerkt om de zaak hier in Zoeterwoude in orde te krijgen. En bij de opening werd wel de hele bevolking van Zoeterwou de uitgenodigd, maar onze eigen fa milieleden mochten niet eens op het terrein komen". Tijdens de officiële opening van de nieuwe vestiging in Zoeterwoude werd er ook nog geprotesteerd. Dat gebeurde door het Amsterdamse buurtcomité Den Texstraat en om geving. Zij protesteerden met een spandoek tegen de uitbreiding van Heineken in Amsterdam. Voor deze expansie zullen volgens het buurtco mité 12 prachtige grote woningen en het Norithuis in de Den Texstraat moeten wijken. In een pamflet dat aan de bezoekers van de officiële opening werd uitgereikt wordt tegen de uitbreiding bezwaar gemaakt omdat er in de buurt 300 auto's ge parkeerd zullen worden en de woon buurt verandert in een kantoor- buurt. LEIDEN Wie gisteren het schoolplein van de Willem de Zwij gerschool opwandelde waande zich in. het verleden. Alle leerlingen van de school, en dat zijn er bijna twee honderd, hadden zich gestoken in oud! - Hollandse kleren en vierden op die manier het 20-jarig bestaan van de school. Hoofdonderwijzer M. Fakkel, compleet met kantkraag, fluwelen pak en puntbaard, vertelde ^fca-t het onderwijs de hele week al in het teken van de geschiedenis heeft gestaan. Maandag is een begin ge maakt met het projekt via een ge schiedenisles, dóe volledig gewijd was aan de naamgever van de sohool: Willem de Zwijger. Woensdag was er voor de 4e, 5e en 6e klassers een speurtocht, terwijl de lagere klassen een bezoek brachten aan museum "De Lakenhal". Donderdag was de dag waarop de Oudhollandse spelle tjes in ere werden hersteld. Giste ren, da slotdag, werd begonnen met een songfestival voor de leerlingen, terwijl gistermiddag in de aula van de school een Oudhollandse markt werd opgezet waar zowel de ouders als de leerlingen terecht konden. Behalve voor het spelelement (sjoe len, vissen) was er ruimte gereser veerd voor het versterken van de inwendige mens (roep, pannekoe ken). Het eerste hoofd van de school, was de heer B. Schuurman. Hij had gedurende zestien jaar de leiding van da Willem de Zwijgerschool. LEIDEN Het Provinciale Statenlid Leendert Jonker (PvdA) heeft op een plaatse lijke vergadering van zijn par tij in Leiden kritiek uitgeoe fend op de wijze waarop Lei den zich op initiatief van het huidige (linkse) college heeft teruggetrokken uit het streek- energiebedrijf Rijnland. Leiden heeft zich van deze ge meenschappelijke regeling gedistan tieerd, omdat het met de andere ge meenten niet eens kon worden over de datum van ingang en de financië le consequenties daarvan. Volgens Jonker heeft de houding van Leiden irritaties opgewekt in de omliggen de gemeenten, met name ook bij par tijgenoten. Het initiatief van het col lege van B. en W. in Warmond om het overleg over gewestvorming te heropenen, is mede daardoor op de lange baan geschoven. „Dat is jam mer voor de samenwerking met de omliggende gemeenten, die nodig is al was het maar om te komen tot een regionaal bouwbeleid", aldus Jonker. Het statenlid was van me ning dat er toch stappen moeten worden genomen om tot een gemeen schappelijke emargieregeling te ko men en dat het Leidse college initia tieven zou moeten ontplooien tot sa menwerking. Hij zag daartoe o.m. mogelijkheden via de colleges in Voorschoten, Leiderdorp en Alphen aan den Rijn, waarin de PvdA ook vertegenwoordigd is. In zijn antwoord zei wethouder Van Aken, dat gezien vanuit het standpunt van Leiden de hele ge schiedenis rond de gewestvorming re den geeft om geïrriteerd te zijn. „Minstens één maal in de veertien dagen wordt in ons college gezucht: hadden we maar een gewest. Het gewest is kapot gegaan aan onwil en onvoldoende bereidheid van de om liggende gemeenten om zich te ver diepen in wat voor problemen een centrumgemeente zit. Het streekener- giebedrijf is in de zomer van 1974 vastgelopen om allerlei redenen. In tussen schreed de tijd voort en toen werd er gezegd misschien moeten er een paar nieuwe mensen in het over legorgaan komen. Het vorig college van Leiden heeft eind augustus nog tegen de andere gemeenten gezegd: maak daarmee haast. Nu pas komen de brieven binnen van gemeenten, die personen hebben aangewezen. Negen maanden later: is dat blijk geven van interesse? Er is trouwens niet uitsluitend irritatie. We hebben met de omliggende gemeenten gesproken en er is begrip voor de Leidse situa tie. Op het moment dat je tegen ze zegt: verplaats je nu eens in de Leid se situatie, zou je dan anders ge daan hebben, hoor je niemand. En als het gaat om het aanwijzen van mannentjes: in dat opzicht wens ik geen loopjongen te zijn voor de bui tengemeenten". Aldus Van Aken, die er verder de voorkeur aan bleek te geven gewestvorming en streek- energiebedrijf als twee gescheiden zaken te bekijken. De ledenvergadering, waarop het beleid dat tot dusver door de PvdA-fractie en de wethouders is gevoerd, werd besproken, verliep verder tamelijk rustig. Het partijlid Van Seters toonde zich bedroefd over de afbraak op de hoei Middelweg- Hooglandse Kerkchoorst. ten behoeve van nieuwbouw door de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. Bovendien betreurde hij het dat het vrijgekomen terrein niet van een af rastering is voorzien. Niet zonder succes schijnt nu door particulieren gegraven te zijn naar Delftse tegel tjes. Van Seters pleitte voor de in stelling van een gemeentelijke ma terialenbank in dit verband. Het raadslid Pauline Burlng was het niet met hem eens voor wat betreft de afbraak: "Ik vind niet dat je al les altijd in de binnenstad moet be houden. De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren moet woekeren met geld en ruimte. Ze werkt in ie der geval snel, er wondt gesloopt en onmiddellijk daarna weer gebouwd". Zij vroeg zich af of er voldoende op slagruimte was voor het gemeente lijke materialenbank en wees erop, dat de grond in dit geval particulier bezit was. Jonker informeerde ver der naar de stand van zaken met be trekking tot het maken van een be stemmingsplan voor de binnenstad. Wethouder Verboom, kon hem ver tellen dat er voor een deel van de binnenstad een voorbereidingsbesluit in de maak is. "Maar de hele bin nenstad is te veel omvattend voor één bestemmingsplan". Migram te neen tra Ook de problematiek van de bui tenlandse werkers kwam ter sprake Vicè-voorzitter Jos Kessen had kri tiek op de Stichting Migrantencen tra, waarmee de contacten moei zaam blijken te verlopen, doordat ze hoofdzakelijk in Gouda opereert. Hij vertelde dat de stichting vorig Jaar mei aandrong op het beschikbaar stellen van flats voor buitenlandse werknemers, de gemeente daar snel op heeft gereageerd (Merenwijk, Morskwartier), maar dat de stich ting daarna geen belangstelling meer heeft getoond. Wethouder Tesselaar kon ten slot te mededelen dat de bouwvergun ning voor de schoollokalen in de Zijliwjk nu spoedig door het rijk zal worden gegeven en dat de aula van het scholencomplex aan het Valken pad weer in september ter beschik king komt voor sociaal-culturele ac tiviteiten in de Merenwijk. Dan is namelijk het complex in de Leede- wijk gereeden de schoollokalen- nood minder klemmend. Het blijkt de gemeente verder moeilijk te vallen om iets in de wel zijnssfeer te verwezenlijken. Tesse laar: "Van het ministerie van CRM krijgen we op het ogenblik op alles was we wHlen nu op request. Het geld is blijkbaar op". Oegstgeest J. W. de Haan, Dui venvoordestraat 3. telefoon 54294. Voorschoten P. H. W. Swen. Veur- seweg 20, telefoon 2356 (zaterdag); J. Vrijenhoek, V. d. Oyelaan 38. tele- i 6421 (zondag). Lempers. Churchtllaan foon 13. Voorhout, telefoon 02522—10140. Apotheken aer apuuien.cn lil wordt waargenomen i, o april 25 april, door: 1 Apotheek, tfaven 18, telefoon 20085; Apotheek Voorschoten. Leidseweg 66, telefoon 01717—2525. park 8. telefoon 53274 Wijkverpleging Apotheek. Wllhelmlna- i Stichting Interlcruls Lei derdorp, telefoon 40131. Oegstgeest Interkruis. Lljtweg Sassenheim. Tele- Maandag Maresingel (van Julianastraat tot Zwarte Pad), Pr. Frederikstraat. Koningstraat, Bronkhorststraat. Willemstraat, Pr. Hendrikstraat °n plein, Mauritsstraat. L. de Colignv- 6traat, Waldeck Pyrmontstraat. Marnixstraat (van Maresingel tot W. de Zwijgerlaan) Amaliastraat. J W. Frisostraat, van Hogendorp- straat, Van Limburg Stirumstraat, Van der Duinstraat, Falkstraat, Anna van Saksenstraat, Kemperstraat, Mo lenstraat. Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrekvaart). Pasteur straat, Hansen- en Korte Hansen straat, Leeuwenhoekstraat, Groen- oordstraat en plein. Mussenbroek- straat, Lucas van Leydenstraat. Bakker Korffstraat, Jan Lieven- straat, Fr. van Mierisstraat, Gabr. Metzustraat, Broekweg. Stadspolder- weg, Haarlemmerweg. Raampoort. Raamstraat, Maredijk. Piet Hein- straat, Vendelstraat. Poelgeester straat, Schutterstraat, Maredijkhof- Je, Vaartkade, Aloëlaan, Rijnsbur- gersingel, Marislaan (van Veilingkade tot Lammen- schansplein. Zoeterwoudseweg, Me loenstraat. Appelstraat. Tomaten- straat, Duivenstraat, Kersenstraat Carbutreweg, Planteynstraat, Ka- naalweg (van Lammebrug tot spoorlijn, Vlietweg, Vrouwen weg, Cranestein woonschepen) Donderdag Rijnsburgerweg, Terweepark, Boer haavelaan, Mariënpoelstraat, Kage- straat, Zweilandlaan, v. Swietenstr., Faljerilstr„ Houtlaan. A. Duycklaan, van Beuningenlaan. van Slinge- landtlaan, J. de Wittstraat. J v.id Oldenbarneveldstraat. Fagelstraat. Ledenberchstraat. Hogerbeetsstraat. Warmonderweg, Nachtegasfllaan. Mezenstraat, Vinkenstraat, Lijster straat, Roodborststraat. Merelstraat Wassenaarsewegieeuwerikstraat. Stationsweg, Paviljoenshof. Sta tionsplein, Morssingel Pesthuislaan iet Paaltjenspad. Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg). Paul Krügerstraat, Pres Steynstraat Transvaalkade en not Joubert- straat, Womarantstraat v d. Tas- straat, Lopsenstraat, Rijnzichtstraat, de Wettstraat, Reitzstraat, de la Reystraat, Pretoriusstraat Toneel in Warmond WARMOND De theatergroep Geestgrond uit Lisse speelde gister avond voor het Warmondse publiek het toneelstuk Waan van de schrij ver J. Baptiste. Dit betekende tevens de afsluiting van het winterseizoen van de muziek en toneelvereniging Matthias. Het stuk werd voor een niet geheel gevulde zaal gebracht. Het handelde over twee vrienden en vriendinnen die besluiten met elkaar te trouwen. Na een jaar komen zii er achter de verkeerde keus gemaakt te hebben en eigenlijk die ander had den willen hebben. Nadat men dan weer bijelkaar komt zijn er toch scheve verhoudingen ontstaan en blijkt de eerste keuze toch de Ju^te te zijn. Op het eind van het stuk hebben de vier mensen voor bun zelf dan toch een stuk duidelijkheid gekregen waar zij mee verder kun nen leven en werken. In dit geheel was het duidelijk de rol van Nancy die de betere was in de vier per soonsbezetting van dit stuk. Vrijdag Woensdag Ter Haar kade, Boshuizerlaan, Bos- huizerkade, 5 Meilaan en plein, Be vrijdingsplein, G. van der Veen- straat, Titus Brandsmalaan, Mont- gomerystraat, Joh. Poststraat, Wal raven van Halstraat. Wiardi Beck- manstraat, van der Helmlaan, Areni Brunsstraat. Lieven de Keystraat Zocherstraat, van Banchemhof. de Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermansstraat, Vingboenshof Jacob van Campenlaan. Voorscho- terweg, Stalpaerthof. van 's-Gra- vensandestraat, Berlagestraat. V eilingkade, Herenstraat, Pr. Wilhelminastraat. Bloemistenlaan, Leliestraat, Pioen straat, Pioenhof. Lindestraat, Reso- dastraat. P. de la Courtstraat. Ko- ninginnelaan. Acacialaan P de ia Courtstraat, Koninginnelaan. Aca cialaan, Tulpenstraat Zoeterwoud- sesingel (van Herenstraat tot Lam- menschansweg) Schelpenkade Andrles Scnotkade Leuvenstraat Gerikt van der Laan straat. Leeuwkenstraat Valdez- straat. Stadhouderslaan Magdalene Moonsstraat. 3 Octonerstraat Dul- tenruststraat Kastanjekade Me'- doornstraat, Hyacüithenstraat Se ringenstraat, Dallastraat, Anjelier- straat. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidscb Uagoiad B V Witte 8tngeJ l - Leiden Postbus 64 - Giro 57055 Pei Post I 18 tt Jaarabonnement f I2tj.lt Jaarabonnement per post f 13671 Abonnementsgelden oy "oori betaling te voldoen Bil «uton etsen e oversenrü vingen geer Nabezorging van u Zaterdag van i8 0t Telefoon 071-3O5U0 gesprek 07i-34o39

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2