De dolle wereld van kampioen Mohammed Ali Heit Huis Heeft Het wat bejaarde, solide aanzien van de meeste panden aan dé Woodllawn, een brede, rustige straat iin Heit zuidelijke deel van Chicago diie in de loop van de tijd de bezadigde gastheer is geweest van enkele opmerke lijke maatschappelijke verschijnselen. Hier verwerden de fantasieën van Leopold en-Loeb tot moord. Voornoemd huis heeft onlangs een al even fantastische zij het gezon dere reputatie verworven. Het werd gekocht door Moham med Ali en is het middelpunt van zijn nieuwste streven naar het onmogelijke: zijn poging om al dravende wortel te schieten. Door Hugh Mcllvaniney Hij droomt hardop over een fort van huiselijkheid. Hij ratelt enthou siast over vredige taferelen, gevan gen tussen fluwelen wandbekleding en beschenen door talloze kroonluch- I ters. Maar terwijl de metselaars en stukadoors, de elektriciens, loodgieters en timmerlieden aan het slopen en herbouwen zijn geweest heeft hij I zijn theatershow in heel Amerika en daarbuiten gebracht, waarbij hij af en toe in Chicago langskwam om een muur een bezitttelijk tikje te geven of aan een uitstekende buis te schudden op de manier waarop een doelman een doelpaal beproeft. Zijn belangstelling voor het huis en zijn opvattingen over waar het voor staat zijn oprecht genoeg. Maar toch wordt de bezoeker die met hem door de ontluisterde en met afval bezaaide kamers loopt, over gereedschappen en opgestapeld bouwmateriaal stapt en naar zijn trotse opmerkingen luistert, getrof fen door een vage melancholie, mis schien een gevoel van romantische aspiraties die in botsing zijn niet de natuur. Aanmatiging Een dergelijke reactie kan zeer aanmatigend zijn maar men ont komt niet aan de gedachte dat een deel van de prijs die Ali zal moeten betalen voor de grote stroom van eigenzinnige energie die hem in zijn eerste 32 jaar zo ver heeft gebracht, voor de mystieke gedrevenheid in het binnenste van zijn persoonlijk heid. er in ligt dat in de komende tientallen jaren rusteloosheid de rust zal belemmeren. Hoe geraakt een "happening" tot middelbare leeftijd? Zal de prachtige onstuimigheid van zijn lente en zo mer plaatsmaken voor een rijpe herfst? Zal het huis aan de Wood- lawn er in slagen meer te worden dan de andere vier of vijf huizen die hij elders heeft bezeten - meer dan een plek om korte rustperioden in door te brengen, zich te verkle den en voor korte tijd de abstracte bagage neer te zetten, die hij rond de wereld met zich meesleept? Mén kan veilig aannemen dat privacy iets is dat hij meer als een principe dan als een tealiteit zal blijven waarde ren, iets waar hij in zeer kleine doses behoefte aan zal hebben. "De menigten zullen er altijd blijven", mompelt hij. "Ze zullen er om an dere redenen zijn. maar ze zullen eir altijd blijven". Hij heeft recht op die aanmati ging. Gedurende het grootste gedeel te van zijn volwassen leven heeft hij beweerd dat de gehele wereldbe volking zijn publiek diende te zijn en zo is het, als men niet op een miljard meer of minder kijkt, nu ook wel. Hij wordt onmiddellijk her kend door mensen die nietsziend naar de grootste staatsman of de beroemdste filmster zouden kijken. Zoals hij eens met een van die welsprekende versprekingen zei: "Ik *heb het meest populistische gezicht van de wereld". Als hij vorig jaar in Zaïre door George Foreman, zou zijn verslagen zou deze bewering niet zijn aangetast. Metaalmoeheid Toch is er geen twijfel aan mo gelijk dat Ali's explosieve herove ring van de titel in Afrika een diep gaand effect op zijn huidige levens wijze heeft gehad. Als verliezer zou hij alleen maar beschouwd zijn als de meest opzienbarende bokser in de geschiedenis. Als nieuwe kampioen wordt de goochelaar, wiens trucs on weerstaanbaar lijken, meegevoerd op een stroom van ontzag en bijval die men uit de eerste hand moet on dergaan om onderkend te worden. In de maanden sinds zijn vernie tiging van Foreman heeft hij een aantal buitenlandse uitstapjes ge maakt en is hij door de Verenigde Staten getrokken volgens een sche ma waar een straalvliegtuig metaal moeheid aan zou overhouden. De laatste week van januari was redelijk typerend, afgezien van het feit dat fotograaf Chris Smith en ik probeerden ons aan zijn jaspanden vast te klampen terwijl hij zijn da gen achtereenvolgens doorbracht in New York, Chicago, Lake Tahoe (Californië), Chicago, Philadelphia, New York, zijn trainingskamp bij Deer Lakë (Pennsylvania) en op nieuw New York. Het was essentieel om hem al thans gedeeltelijk te volgen omdat een persoonlijk interview met Ali, of dat nu voor de televisie of de krant gebeutr, reeds lang geleden groten deels zinloos was gebleken. Een be nadering met bloknoot en pen ver oorzaakt of de bekende show de blufferige scherts, de grappen en rijmelarijen en bespottelijke profe tieën of men treft hem, schijn baar tot in het hysterische, van één onderwerp bezeten aan, waarschijn lijk het Moslimgeloof en zwarte af scheiding. Het levert niets op om vérgaande conclusies uit dergelijke interviews te trekken. Zijn uitroepen over het rassenprobleem tijdens een recente televisieshow kunnen aanduiding ge weest zijn van het uiten van een van de krachtige stromingen in zijn *ard, maar het gaat veel te ver om te veronderstellen dat de camera ein delijk was doorgedrongen tot 's mans ciepste ziel, dat er onder al die hyp notische charme de vernietigende onverdraagzaamheid van een zwarte fanaticus schuilt. Verzamelbak Als je de afgelopen twaalf jaar vrij vaak in de buurt van Ali bent geweest weet je dat zijn geest een kaleidoscoop is, dag na dag door ver anderende beelden beheerst. Zijn bezorgdheid om de slechte behande ld ng van de zwarten in Amerika is uiteraard voortdurend aanwezig, maar de nadruk erop verandert aanzienlijk naar gelang stemming en omstandigheden. Zijn persoonlijkheid is organisch, r.iet in staat te verstenen tot abso lute kwezelarij. Daar hij vrijwel elk moment wordt overvallen door nieu we dromen, dient hij aanvaard te worden als een mysterieuze verza melbak van energie en verbeeldings- sracht inplaats van als een geval voor de psychiater. Van fanatieke anti-blanke gevoe lens bleek niet veel in zijn villa aan de rivier de Zaïre buiten Kinsjasa tijdens die trage, ontmoedigende da gen tussen het uitstel van de kam- pioensstrijd en de hervatting van de zware training. Soms, wanneer we met ons twee- en of drieën in de kamer waren en het gesprek lusteloos en zonder on dervragingen verliep, lag hij op een bank en peinsde hardop alsof hij tegen zichzelf sprak. Hij had het over seksuele onthouding ("vijf, zes we ken zonder, man, dat is een hele tijd"), en vergelijk de lichamelijke kenmerken van de plaatselijke da mes ongunstig met die van de meis jes thuis. Mohammed Ali, gestoken in de 'outfit' van de Zwarte Moslims, "brengt de (gevreesde) vuisten op elkaar voor wijlen het is een archieffoto de leider van de Moslims, Elijah Mohammed. De levenswandel van Ali, de vroegere Cassius Clay, strookt overigens niet altijd met de strenge regels van de secte. Onderscheiding "Hier hebben ze zo weinig haar," zei hij, met zijn vingers knippend. "En ze hebben geen mooi gezicht. Misschien is er een blank baasje voor nodig om ze lekker te vinden." Het was een grapje, maar nauwe lijks van het soort dat verwacht kon worden van de man die vele tijdens dat televisieprogramma on derkend meenden te hebben. Dit alles heeft enkele van ons er van overtuigd dat de enige ma nier om een nauwkeurig beeld van Ali te krijgen is om een poosje in zijn buurt rond te hangen, om hem waar te nemen en aan te horen en af en toe een duikje te nemen in zijn soms fonkelende, soms modderige bewust zijnsstroom. Tijdens deze laatste expeditie trof fen we hem aan in het Plaza Hotel in Manhattan (New York). Hij was daar voornamelijk om alweer een onderscheiding als Man van het Jaar te ontvangen. Maar eer hij aan tafel kon om de loftuingen over zich heen te laten gaan, moest hij zich wijden aan de belangrijke taak om publici teit te maken voor zijn gevecht te gen Chuck Wepner (een duel dat hij inmiddels heeft gewonnen). Daar Wepner had bewezen een betere drankverkoper te zijn dan bokser hij staat geklasseerd als dertiende zwaargewicht in een we reld die er verbaasd over is dat er zo veel bestaan had dit gevecht al le fanfares nodig die er maar te krij gen waren. De volgende dag bleef de kampioen net lang genoeg in New York om naar een voorpremière op Broadway te gaan van alweer een film die over hem gemaakt was. Wat er te zien was was goed, zei hij, maar er zat niets in over zijn ontmoetingen met Foreman en het Wondet van Zaïre, zodat hij uitgebreid diende te wor den. "Het verhaal is okay", riep een enigszins stotterende zwarte stem van achter uit de zaal. "Maar we moeten een nieuwe ster hebben. De ze' vent is een zak. Die moest ver dwijnen". Ali tolde met een op oorlog staand gezicht om. "Pak Bingham die came ra af en maak dit plaatje. Ik sla hem in mekaar. Jullie hebben me nog nooit als straatknokker gezien. Pak die camera. Dat gaat wat wor den." Howard Bingham liet een ho ge, aanstekelijke lach los. Hij is een freelance fotograaf uit Los Angeles die al met Mohammed Ali bevriend is sinds de tijd voor zijn eerste ge wonnen titelgevecht tegen Sonny Liston. Bingham is de visuele kro niekschrijver aan hethof en brengt meer tijd met de man door dan wie ook. Tegenwoordig zijn ze aanzien lijk vaker bij elkaar dan bij hun vrouw en gezin. "Je vrouw is blij. dat je weg bent", pleegt Ali lachend tegen Bingham te zeggen. "Wij mannen moeten me kaar steunen. Ik heb in de tijd dat ik jou ken met vier of vijf vrou wen gebroken. Wij zijn nog steeds bij mekaar". Binghams lach in de bioscoop werd overgenomen door Reggie Tho mas, die min of meer de lijfwacht van Mohammed is. Reggie is niet voort durend aanwezig, maar hij duikt op bij de belangrijkste openbare bijeen komsten. Hij is ongeveer half zo groot als zijn baas maar hard en lenig en de ogen onder de kaalgeschoren sche del zien er uit alsof ze nog nooit behoefte aan slaap hebben gehad. Reggie is bijzonder alert en heeft, in Joe Fraziers veelzeggende uit drukking, de neiging "gekleed" te gaan. Dat betekent dat van hem be kend'is dat hij andere metalen voor werpen op zak pleegt te hebben dan kleingeld. Na de voorpremière vloog het in tieme groepje door naar Chicago, en de volgende ochtend vroeg gin gen we naar Howard Bingham in een motel- in de buurt van het Mi- chiganmeer om op Ali te wachten. Toen hij kwam droeg hij hetzelf de ruimvallende pak als in New York. Terwijl andere vooraanstaande bok sers, vooral Frazier en Foreman, zich kleden om op te vallen, gaat zijn voorkeur uit naar eenvoudige zwarte pakken, witte overhemden waarbij de manchetten niet te zien zijn en smalle zwarte stropdassen. Hij draagt geen ringen of arm banden, zelden zelfs een horloge. De Moslimszijn voorstanders van der gelijke sobere kledij maar het stelt geen zware eisen aan hem. Hij heeft duidelijk het gevoel dat je wanneer je knap genoeg bent dergelijke versiering niet nodig hebt. Toen hij dat motel in Chicago bin nenstapte nam hij niet eens de moeite een lachje voor te binden. Integendeel, hij zag er duidelijk nors uit en tijdens het uit onbeboterde toast met gepocheerde eieren be staande ontbijt begon hij de Engel se indringers de les te lezen omdat ze uit Londen in zijn richting wa ren vertrokken "zonder mijn toe stemming". Vrouw Minder verrassend was zijn boze monoloog waarin hij de mogelijk heid van de hand wees te worden ge ïnterviewd samen met zijn vrouw Belinda en him vier jonge kinde ren, de drie dochters Maryum, Ra- cheda en Jamillah, en zoontje Ibn Mohammed Ali. Een dergelijke ontmoeting was altijd afhankelijk van stemming en toevallige timing en zou weinig ent housiasme los weken in Belinda, die sinds haar derde al Moslimse is en in het toepassen van de regels van de sekte strenger is dan haar man. Deze strengheid was een van haar voornaamste aantrekkelijkheden voor Ali nadat hij van zijn eerste vrouw Sonji was gescheiden op grond van het feit dat ze te weinig eerbied voor het geloof had getoond. Belinda is een opvallend knappe, zeer zelfverzekerde vrouw en we wa ren ons er van bewust gearriveerd te zijn op een tijdstip van aanhou dende geruchten die er op wezen, dat haar trots gekwetst leek te zijn door All's vrijpostige levenswandel. Er was sprake geweest van een kwade botsing in Zaïre en nu werd er steeds meer gespeculeerd over de hechtheid van het huwelilk. Gerechtvaardigd of niet, die spe culaties waren sterk genoeg om ons te wapenen tegen een schok toen Ali ons vertelde dat zijn vrouw en kin deren vijfenzeventig of vijfentach tig kilometer buiten de stad verble ven en bovendien stelde een goede Moslim prijs op privacy voor zijn vrouwvolk. Hij had zich over dit on derwerp zo opgewonden dat het er een moment uitzag dat hij van ons zou weglopen. Toen stond hij opeens op en zei: "Kom op, jongens, we gaan". Een minuut later zaten we in zijn Rolls- Royce Silver Shadow, met hem ach ter het stuur gewrongen, en we gin gen op weg naar de Woodlawn en het nieuwe huis. Het pand staat bij na recht tegenover de namaak- Moorse residentie van Elijah Mo hammed, wijlen de leider van de Moslims, en vlakbij een groepje klei nere, in dezelfde stijl gebouwde hui zen waarin onder andere Herbert Mohammed woont, de zoon van Elijah en de zaakwaarnemer en ui terst invloedrijke adviseur van Ali. "Onze leider", zei Ali toen we langs het gietijzeren hek van Elijah's op rit zoefden, "heeft eigenlijk geen op leiding gehad en kijk eens wat hij voor zijn mensen heeft gedaan. En nu heeft hij voor 187 miljoen dollar aan onroerend goed. Daar ga ik ook in doen, onroerend goed". Heldor We waren bij zijn voordeur aan geland en hij gaf de muur van de veranda een goedkeurende klap. "Dit is ook een investering", zei hij en begon geestdriftig te praten over het installeren van een snellift en genoeg kroonluchters om een voet balstadion te verlichten. Van het buis reed hij naar het eerste flatgebouw dat hij wil ko pen, een blok van meer dan 200 flats aan de rand van het meer. In de foyer leverde zijn plotselinge verschijning, zoals overal, een reeks verraste gezichten op. Mensen lie pen langs, beseften wie hij was, tol den om terwijl hun mond bijna hoorbaar openzakte. Vrij vaak be gonnen ze dan te lachen. Hem te zien maakte hen op de een of ande re manier blij, gaf een kleurtje aan hun dag. Het volgende oponthoud was bij oe centrale moskee en universiteit van het Land van de Islam, waar hij zich bereidwillig liet omringen door jonge studenten, van wie enke len aanboden met hem te sparren. Die knapen zijn zo goochem", zei hij, terwijl hij naar zijn auto vlucht te. "En ze leren zoveel. Ik heb een dochtertje van zes dat Engels en Arabisch spreekt en nu leren ze haar Spaans. Ik heb varkensvlees gegeten tot ik 20 was. Deze kinderen eten geen varkensvlees, dus hun hersens zijn goed helder en alert. In de eer ste klas leren ze al hoe zwaar de aar de is'. Hij noemde het preciese gewicht in cijfers die zijn toehoorders ver bijsterden. "Dat getal, zestiljoen", voegde hij er behulpzaam aan toe, 'dat is een getal dat niet aan Euro pese mensen werd gegeven toen de getallen werden uitgereikt". Hij bereidde zich nu voor op een preek en na bezichtiging van zijn Moslimrestaurant, bedoeld als een effectieve demonstratie van hun normen van hygiëne en decorum, begaf hij zich in een lezing over ver gelijkende theologie. "Het Christen dom leert dat God een geest is. Dat is waanzinnig. Hoe kan Jezus nou God geweest zijn als hij God almaar vroeg, om hem te helpen? Ze zijn te stom om aat in te zien'. Waarom zouden we de Bijbel versie van koning. James accepte ren? Koning James was een homo seksueel. Hij heeft zijn moeder ver moord omdat ze met zijn vriendje omging. In die tijd had je allerlei soorten griezels. We accepteren Je zus als een groot profeet maar Al lah is de enige ware God. Allah ver schijnt op aarde in de vorm van een Hij is in de dertiger jaren in Amerika geweest. We hebben foto's van hem. Er staat natuurlijk een hoop in de Bijbel dat ook vandaag nog betekenis heeft. Als het gaat die in Egypte in sla vernij zijn dan gaat, het over de zwarte mensen in het Amerika van vandaag. Elijah Mohammed is Mo res. President Ford is de Farao. We stapten over in een andere auto, bij een forse blanke man met slappe wangen. Gene Dibble. Dib bles preciese functie in de entoura ge van Ali is dubbelzinnig. Hij geeft zakelijke adviezen, maar volgens Don King, de gokker uit Cleveland die ondernemer is geworden en de welbespraakte promotor van het gevecht in Kisjasa was, doet de harde en amusant-cynische Dibble ook publiciteitswerk voor het land van de Islam. „Betekent het dat Herbert Mohammed zijn baas is" werd aan King gevraagd. HIJ lachte. „Man, Herbert is de; baas van iedereen". Dat standpunt werd niet ontkracht door wat er gebeurde terwijl Ali werd rondgereden door de binnen stad van Chicago terwijl hij moest wachten op een afspraak met burgemeester Ridhard Daley, die deze dag zou beginnen aan zijn campagne voor herverkiezing. „Ik krijg genoeg van dat gezeik," zei Ali. „Waarom moet ik naar de burgemeester?" Dibble wie'rp het antwoord over zijn schouder: „Omdat Herbert het gezegd heeft. De fotosessie met Daley, tussen zijn rondcirkelende groep van Ierse assistenten, was niet meer dan een kortstondige vlaag van bonhammie, maar toen we vertrokken pakte een van de publiciteitsmensen Ali bü de arm. En het geluid dat uit hem opsteeg was extatisch. „Hal-lo wat ik daar mee kan doen. Reuze bedankt, Ali." Op straat stond weer een bewonde rende menigte, er moesten weer handtekeningen gezet worden en er waren weer meer donkere meisjes waar AU mee flirtte en meer telefoonnummers die opgeschreven moesten worden. Een begeleider van Ali begon te lachten. „Als Je bij die man bent komen ze uit de lucht vallen het regent mooie meiden." Het boeiende is dat zijn paraplu tegenwoordig dicht sbhUnt te ztfn. Toen hij weer in de auto zat begon hij over de macht van mensen als Richard Daley. „Zou ik een kans maken als ik het tegen hem opnam?" vroeg hij aan Gene Dibble. Er werd geantwoord dat hij het iedereen, zelfs Daley, moeilijk zou maken. „Sjee," zei hij opeens. „Laten we ophouden met die goedkope spelle tjes en op de top mikken. Laten we achter het presidentschap van de Verenigde Staten aan gaan. Als ik zou winnen kon ik Detroit en Washington aan de zwarten geven." „Kom nou," zei Dibble, „die hebben ze al." „Daar zit wat in," mompelde Mohammed. Toen het gelach was verstorven zei Howard Bingham: „Je kunt Je slechtere presidenten voorstellen. Van alle dingen die ik in de loop van de jaren van hem te weten ben gekomen is het belangrijkste dat hij gewoon van mensen houdt. Ik ben geen Moslim en als ik zeg dat hij van mensen houdt bedoel ik alle Vele blanke mensen die hem van het begin af hebben meegemaakt, mensen die sentimenteel noch gauw om de tuin geleid zijn, geven toe dat „hij au fond eèn erg fijne,vent" is. Maar er zijn er die zich zorgen maken over wat er.et Ali zal gebeuren als tenslotte zijn fysieke magie verslapt, als die grote wilskracht op zijn spieren overkomt als een zwakke stem in een kille gang. HU zal een groot aantal interesses hebben om hem bezig te houden maar bij elkaarzullen ze misschien niet voldoende zijn om te compense ren voor wat hij zal opgeven. ZUn vermogen wordt geschat op ruim drie miljoen dollar en dat kan nog vermeerderd worden met vier of vijf miljoen eer hij klaar is met boksen. Maar zal dat genoeg zUn? Een zo klein dier als een muis kan elke dag hondermaal zijn eigen gewicht eten. Hoeveel van zijn geestkracht is Mohammed Ali aan het verbruiken? Misschien niets, misschien leeft de geestkracht van de lucht en het licht en van de dingen die hij elke ochtend op straat vindt. Misschien.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19