BVD EEN TOPZWARE ORGANISATIE! Ook de eenvoudige loopjongen bij de PTT wordt zorgvuldig 'gescreend' Bij de Nederlandse BVD gaat er niet aan toe, zoals op deze fo to uit de 007-film van James Bond, waarin Sean Connery be laagd wordt door twee nogal mol lige dames. Maar misschien zeg gen ze bij de BVD wel: "jammer" We kennen ze allemaal wel, die cowboyverhalen uit de BVD- sfeer: het achtervolgen per sfêeds wisselende limousine van verdachte buitenlandse heren, het inwinnen van inlichtingen over landgenoten die gesolliciteerd hebben voor functies bij de overheid die het predikaat „vertrouwelijk" dragen. Gieren en brullen met die BVD, wanneer in opvallend onopvallend burger geklede medewerkers van de Dienst tersluiks, maar j tevens o zo duidelijk, hun camera's richten op demonstranten of onder publieke surveillance gehouden Chinese kanselarijen, i „Ik ben van de BVD, ja, lacht u maar even": een citaat van een j betrapte veiligheidsfunctionaris, dat inmiddels tot gevleugeld woord is gepromoveerd. Het zal wel iets met de nuchtere Ne- I derlandse volksaard te maken hebben, dat wij de veiligheids- i garantie van onze samenleving met zulk een kritisch oog be- i zien. Fransen, Engelsen of Duitsers, 'om van de Russen maar te zwijgen, zijn veel minder dan wij geneigd tot badinerend taal gebruik wanneer het over de 007-activiteiten gaat. Door Alexander Münjimghoff Nederland, hoewel toch in officiële documenten bestempeld als een strategische hoeksteen van het NATO-blok, wordt door de bewoners zelf, zo schijnt het, nogal zorgeloos uit de sfeer van top-secret geheimhouding weggepraat. Wie behalve het Friese stamboekvee en de klompen- en kaasproduktie in dit land nog andere geheime objecten weet te noemen wordt al snel met een scheef oog bekeken. Wat valt er voor geheims af te tappen van Nederlandse telefoonge sprekken? Maar toch gebeurt het. Is I de BVD misschien bezig om. min of meer gedwongen door haar isole ment, in een schijnwereld de rechtvaardiging van haar bestaan te zoeken? Met andere woorden: ziet de Dienst spoken? Deze simpele vraag zal volgende maand in een debat in de Tweede Kamer ter sprake komen. Dan zal dr. P. van Gorkum, Kamerlid voor de PR, met voorbeelden en vooral argumenten komen om te bewijzen, l dat de BVD in de loop der jaren is uitgegroeid tot een topzware organi satie, die zich zo langzamerhand aan iedere controle dreigt te onttrekken. Die op verzoek van de ministeries bijvoorbeeld onderzoeken verricht naar de betrouwbaarheid van sollicitanten voor de zogenaamde vertrouwensfuncties, en daarbij diep in de privacy van de doorsnee Nederlander graaft, vooruitlopend op zijn kamerbetoog heeft Van Gorkum een serie lastige vragen op de minister van Binnenlandse Zaken, die over de I BVD gaat, afgevuurd Met name de al genoemde vertrouwensfuncties kwamen, daarbij ter sprake. Hoeveel zijn dat er eigenlijk volgens de officiële maarstaven? Minister van Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman rept over 65 000 banen bij de overheid, die niet dan na een veiligheidsonderzoek door de sollici tant kunnen worden vervuld. Van Gorkum daarentegen komt met een eigen berekening: alleen al Buiten landse Zaken en Defensie, de departementen die voor 100 procent „gescreened" zijn, oals de vakterm luidt, leveren ruim dertig duizend ambtenaren op die, alvorens hun bureau te kunnen betreden, eerst de fase van het veiligheidsonde"-oek Laai de anteceneten hebben moeten passeren. Voeg daar dan bij de 30.000 PTT-beambten die gezien hun gekwalificeerde functie evenmin onder het veiligheidsonderzoek uit kunnen, en Je zit al op 60.000 ambtenaren die in meerdere of mindere mate door de BVD op hun verleden zijn gechecked. Zouden al die andere ministeries dan bij elkaar slechts 5000 ambtenaren hebben die voor scree ning in aanmerking komen? Van Gorkum acht dit onwaarschijnlijk, gezien het feit dat Justitie en Algemene Zaken bijvoorbeeld al respectievelijk 47 en 55 procent van hun personeel (voor wat befreft de Justitie is de politie daar bij gerekend) ter voorafgaande keuring aan de BVD moeten voorleggen. „En dan heb ik het nog niet eens over de onderzoeken die de BVD in de particuliere sector verricht", laat Van Gorkum weten, „wanneer er bijvoorbeeld in Den Helder een of andere marine-installatie moet wor den gebouwd, wordt de betrouw baarheid van de mensen die aan dat project meewerken, vaak dus gewone arbeiders, door de BVD gecontro leerd". Dit klinkt al helemaal sinister; de kraanmachinist die De Waarheid leest zou nietmee mogen bouwen aan accommodaties van de marine omdat hij, gezien zijn achtergrond, geneigd zou kunnen zijn bepaalde aspecten van zijn werkzaamheden aan de vijand door te brieven. De farao's en de Gothische koningen hadden een voor hun tijd typerend simpele oplossing voor dit soort problemen: was het Koningsgraf met de daarbij behorende geheime schatten eenmaal gebouwd, dan werden de arbeiders massaal over de kling gejaagd. Wat de BVD in onze tijd doet is preventief: geheimhouding is verze kerd doordat de betrokken werkne mers een certificaat van betrouw baarheid is toegekend. In totaal berekent Van Gorkum, zijn er zo'n 100.000 functies die voor ontrole door de BVD in aanmer king komen onder de huidige bepalingen; een brief van de minister van Binnenlandse Zaken uit 1969 (Beernink) definieert de vertrouwensfunctie als „een functie die de mogelijkheid biedt de veiligheid of andere gewichtige belangen van de Staat te schaden dan wel het naar behoren functio neren van een vitaal onderdeel van een departement van algemeen bestuur of van een daaronder ressorterende dienst, bedrijf of instelling in gevaar te brengen." Een definitie die de geïnteresseerde leek niet veel wijzer maakt. De gebezigde terminologie is vaag en voor subjectieve uitleg vatbaar. Wanneer is een ambtenaar in de gelegenheid de veiligheid van de Staat te schaden? PPR-lid dr. P. van Gorkum (foto rechts) heeft minister mr. W. F. de Gaay Fortman lastige vragen gesteld. De minister (foto linkszal er volgende maand, tij dens een débat in de Tweede Ka mer, antwoord op geven. Is de bepaling dat alle ambtenaren "an BZ en Defensie (laatstgenoemd ministerie wordt overigens niet door de BVD, maar door de Militaire Inlichtingen Dienst gescreened) een vertrouwensfunctie bekleden niet wat overdreven? Volgens Van Gorkum wel degelijk: de assistent boekhouder bij Defensie, die nooit van zijn leven een geheim stuk onder ogen krijgt, hoeft niet zijn doopceel ter lichting prijs te geven, is zijn mening: „Het is toch waanzin klakkeloos te veronderstel len dat al die ambtenaren geheime werkzaamheden zouden verrichten. De functies die ik in de loop van de twee jaar. dat ik me met deze materie bezighoud, nagegaan ben, daarvan heb ik niet begrepen wat er nou geheim aan was. Maar je krijgt er intussen wel de situatie door, dat de BVD binnendringt in het particuliere leven van Nederlanders, waar zij niets mee te maken hebben. De BVD krijgt carte blanche, dat is het belangrijke punt in deze kwestie. Onder het mom van veiligheidsonderzoek kunnen zij zich aan iedere controle onttrekken". Een medewerker van het KNMI, die eind vorig jaar promoveerde, weiger de om principiële redenen een dergelijk formulier in te'vullen. De afdeling personeelszaken van de weerkundige inrichting stuurde de man toen een brief, waarin stond dat zijn positie op het KNMI „nader zou moeten worden bekeken" als hij de gevraagde gegevens niet alsnog zou opsturen. Hij weigerde en nam contact op met Van Gorkum, die dienaangaande een vraag stelde aan de minister. Het antwoord was duidelijk genoeg: een ambtenaar is niet verplicht die staat van inlichtingen in te vullen, en net is volstrekt ontoelaatbaar dat hij, wanneer hij weigerachtig is informaties over familie of medebe woners te verschaffen, op een of andere wijze daardoor in zijn functie bij de overheid geschaad zou worden. Loopjongen Lijst Formeel is de zaak als volgt geregeld. Ieder ministerie heeft een lijst van vertrouwensfuncties in huis. Deze lijst wordt, volgens een recente brief van de minister van Binnenlandse Zaken, geregeld her zien, waarbij bekeken wordt of de op die lijst voorkomende functies nog wel aan de vertrouwens-defini tie beantwoorden. Komt er een vertrouwensfunctie van die lijst vrij, dan plaatst het desbetreffende ministerie een adver tentie. De sollicitanten wordt medegedeeld, dat er een veiligheids onderzoek zal worden ingesteld. In zijn eenvoudigste vorm behelst dit onderzoek het controleren door de BVD van het speciale inlichtingen- formulier, dat de sollicitant zelf moet invullen, en waarop de namen van zijn directe familieleden, maar ook die van zijn eventuele huisgenoten en de periodes dat hij in het buitenland verbleef (vakantie in de Oostbloklanden wellicht) moeten worden vermeld. „Maar het feit blijft bestaan", aldus Van Gorkum, „dat van al die 100.000 vertrouwensfunctionarissen, ik houd dat getal voorlopig staande, maar ook al zijn het er 65.000, dan vind ik het nog krankzinnig veel, dat van al die 100.000 posten stuk voor stuk een documentatie bestaat, die per geval tussen de 20 en 30 namen bev&t. En die moeten allemaal door de BVD nagetrokken worden. Dat is toch meer dan belachelijk, eigenlijk. Ga maar na: twee a drie miljoen Nederlanders, een mateloze verspil ling aan geld en mankracht. Dat komt doordat de definitie van een vertrouwensfunctie veel te ruim is. Ik zal tijdens het Kamerdebat hierover, dat in mei zal plaatsvin den, met voorstellen komen om in deze zaak structurele veranderingen aan te brengen. Er gebeuren dingen op dit gebied, die ver van iedere logica staan. Neem bijvoorbeeld de zaak van die Jongen, die op een Utrechts bijkantoor van de PTT solliciteerde voor de functie van loopjongen. Daardoor heb ik me voor deze kwesties geïnteresseerd. De man werd afgewezen, omdat hij een abonnement had op De Waarheid en gesignaleerd was op twee openbare vergaderingen van de CPN. Nou vraag ik je! Als dat al een reden is om iemand van zo'n functie af te houden, dan vraag ik me af wat de BVD van plan is om te gaan doen, als burgemeester Samkalden bij de volgende Nieuwmarkt-rel ziek wordt. Want dan moet de loco-bur gemeester, Harry Verheij, de leiding van het politie-apparaat op zich En Verheij is communist. Die zou dan toegang hebben tot supergehei me gegevens, wat hij nu trouwens toch al heeft. Zoals ook communis tische Kamerleden in allerlei commissies zitting hebbèn, waarin vertrouwelijke gegevens ter sprake komen. Ik bedoel maar: wat betekent dan nog die loopjongen in Utrecht?" Een argumentatie die hout snijdt, ook als je bedenkt dat een loopjongen bij de PTT als hij dat wil zijn leven lang aan de staatsposterijen verbonden kan blij ven, terwijl een wethouder als het hem tegen zit na vier Jaar het veld moet ruimen. Er kunnen op alle mogelijke politieke posten in den lande uiterst links of rechts geörientejrde lieden opduiken die over gegevens zullen beschikken die in belangrijkheid ver uitstijgen boven wat de gescreende assistent boekhouder van Defensie ooit te zien zal krijgen. En dat terwijl een van de criteria voor het weigeren van een vertrouwensfunctie Juist is, dat de sollicitant lid is van een anarchisti sche of fascistische, algemeen gesteld: anti-democratische organi satie. De BVD moet door deze onhandelbare situatie wel aan diepe wanhoop ten prooi zijn. Detailwerk Het feit dat deze situatie al jarenlang bestaat zonder dat Nederland daardoor aan een anti democratisch complot te gronde is gegaan, vormt een aanwijzing, dat de BVD inderdaad haar tijd aan het verdoen is met nodeloos en nutteloos detailwerk. Al is het tegenargument dat in veiligheids kringen gehoord wordt, namelijk dat Je toch zoveel mogelijk moet proberen het voortduren van de cemocratlsche staat te garanderen, en dus waar het kan je maatregelen moet nemen, overzeer honorabel. Waarbij komt, dat de Dienst lang niet dat waas van geheimzinnigheid verdient, die haar over het algemeen wordt toegekend. Het eenvoudigste veiligheidsonder zoek, dus waarbij wordt gebruik gemaakt van dat eerder genoemde formulier, geschiedt in redelijke openheid. Pas bij functies die de sollicitant in aanraking brengen met werkelijk* geheimen, gaat de BVD een uitgebreid onderzoek instellen, waarbij doorgaans gebruik wordt teipaakt van informanten: geen geheime agenten die de sollicitanten onopvallend schaduwen, maar mees tal een personeelschef of een andere functionaris, die een redelijk oordeel over de betrokkene kan vellen. Geen uitslag Fen nadeel, zo wordt dat althans door sommige veiligheidskringen ervaren, is dat er vaak geen opheldering kan worden verschaft over de redenen, waarom een veiligheidsonderzoek tot een voor de sollicitant nadelige uitslag heeft geleid. Er kan een bepaalde reden worden opgegeven, dat wel, maar altijd bestaat de kans dat de werkelijke motieven, waarom de BVD een negatief advies heeft uitgebracht, niet aan de betrokke nen worden meegedeeld. Waardoor deze, als hij in beroep gaat, vaak het gevoel krijgt in het luchtledige te tasten: hij krijgt toch niet te horen waarom het gaat, en kan zich dus eenvoudig niet verweren .Dit soort onbevredigende situaties werkt natuurlijk een voor de BVD ongewenste mythevorming in de hand. Een wisselwerking ook: door bepaal de codes gebonden mag de BVD zich niet al te veel bloot geven, en kan dus praktisch nooit met bewijzen komqn dat het allemaal reuze meevalt. Wat de pers haalt is meestal te Rangschikken onder de rubriek lachwekkende miskleunen: onhandig optreden, een foutieve Genoeg stof tot schateren of wrevel. Dat er daarnaast een hoop werk gedaan wordt dat binnen de thans vigerende bepalingen als positief gekwalificeerd kan worden, is natuurlijk duidelijk. Subj'ectief Misschien dat er nooit voldoende is nagedacht over deze materie. Wie mag er nou geen vertrouwensfunctie bij de overheid bekleden: iemand die De Waarheid leest, een lid van 'de CPN, een weigeraar van de volkstelling of een persoon waarvin contacten r.»et suspecte buitenlan ders bewezen zijn? Waar ligt de grens? Subjectieve oordelen beslissen hier uiteindelijk over carrières, en dat leidt altiid tot fouten. Zo ook lijkt de vraag, wat nu precies geheim is en wat niet, weer aan de orde gesteld te moeten worden. Pas na de oorlog is men algemeen de belachelijkheid gaan inzien van bijvoorbeeld het handboek voor de soldaat, waarvan de inhoud als dienstgeheim geldt. Dus ook het Wilhelmus, waarvan de tekst in het handboek staat opgenomen, valt daaronder, wat na enig door*»" n tot.vermakelijke conclusies leidt. Zo zijn er veel meer zaken, die in een ander tijdperk, vanuit een andere optiek een door ziln algemeenheid verwerpelijke vertrou- weli j kheidskwalif ikatie hebben ge kregen. Nadere beschouwing nu leert dat veel functies op dit punt herzien kunnen worden. Heel, heel veel functies, stelt Van Gorkum, die met het noemen van net aantal werkelijke vertrouwens- posten, dat hij na een drastische sanering wil overhouden nog even wacht tot het kamerdebat, in mei Hij steunt in zijn streven op de grondwet, die met andere woorden stelt dat in Nederland iedereen alles kan worden. „Dus als Je op die revel inbreuk wilt maken en benaalde mensen uit bepaalde functies wilt weren, dan moet Je wel heel goed weten wat Je aan het doen bent".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13