We moeten bij de eerste drie kunnen eindigen IJsselmeervogels met Twente naar Turijn Vrij spel Veel lof voor Joop Westbroek Teraarse Wil v.d. Laan over Europees kampioenschap zijspannen: Waterpolocompetitie wordt besloten met tweedubbelronden ZATERDAG 19 APRIL 19f75 ENSCHEDE Het gehele elf tal van IJsselmeervogels, dat woensdagavond door FC Twente met 6—0 werd verslagen in de halve eindstrijd van het toernooi om de KNVB-beker, zal volgen de week samen met trainer, voor zitter, elftalbegeleider en verzor ger de tweede halve finalewed strijd UEFA-cup tussen Juventus en FC Twente bijwonen. De een daagse reis naar Italië werd de Spakenburgers aangeboden door een plaatselijke krant en reisbu reau als blijk van waardering voor de ki het nationale beker toernooi geleverde verrichtingen. De zaïteirdagamaiteurs schakelden daarin achtereenvolgens Limbur- gia de eerste divisieclubs SC Amersfoort en FC Groningen en eredivisieploeg AZ'67 uit. W edergeboorte Er staan voor het Italiaanse voetbalelftal, dat vandaag voor groep vijf van het toernooi om het Europees 1 andenkampioen schap tegen Polen speelt, grote belangen op het spel, na het échec tijdens de strijd om de wereldti tel in West-Duitsland en de ne derlaag van .13 tegen Neder land, waarmee de Italianen in groep vijf van start gingen. "Maar dit keer gaat het anders", roept de bijna 70-jarige bondscoach dr. Fulvio Bernardini vol vertrou wen. "Het Italiaanse voetbal zal de wedergeboorte van zijn natio nale elftal beleven". Bernardini heeft in zijn team nog slechts vier spelers van het WK-toernooi opgenomen: doelman Dino Zoff van Juventus, Giacinto Facchetti, die op 80 interlands komt, Fabio Capello (eveneens Juventus) en Biorgio Chinaglia. Polen treedt daarentegen met vrijwel hetzelf de team aan dat in West-Duits- land derde werd. Slechts de lin kervleugelverdediger Adam Mu- sial ontbreekt en wordt vervan gen door Wawrowski. Zelfs de naar Frankrijk (FC Nantes) ver huisde linksbuiten Robert Gado- cha is van de partij. Tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap wonnen de Polen op 23 ju ni in Stuttgart met 2—1 van het ontgoochelde Italië. "Wij zijn toen gewaarschuwd", aldus Bernardi ni. "Zover zal het nu niet komen". Zijn tegenspeler Kazimierz Gors- ki is al evenzeer optimist: "We winnen ook in Rome, want we zijn net zo sterk als in West- Duitsland". Bij winst ontvangen de Azzurri ongeveer 12.000 gulden de man aan extra premie. De Ne derlandse bondscoach George Knobel zal zich onder de toe schouwers bevinden. Oud-wereldkampioen schaken Bobby Fischer heeft telefonisch bij Floranoio Campomanes, vice- president van de FIDE in Manil la gevraagd bij de nieuwe wereld kampioen Anatoli Karpov te in formeren naar diens voorwaar den om te komen tot een (offi cieuze) tweekamp. Volgens Cam pomanes was Fischer "in een goed humeur, kalm en vol ver trouwen". De wispelturige Ameri kaan gaf de Filippijn permissie een telegram te sturen naar Kar pov om diens voorwaarden te ver nemen. Karpov heeft onlangs al laten doorschemeren buiten de FIDE. OM TEGEN Fischer te wil len uitkomen. door Daudeij-Glas B.V. Wim Rijsbergen ging Sportveld- en gazonzoden, vanaf bedrijf, voor f 1,50 per m2, excl. BTW. Berg en Daal 11, Voorhout. Tel. 02522—10955 en 02523—3850. Laat uw tuin ook doen Zondag a.s. 2.30 uur ASC - VVSB terrein De Kempenaerstr. Mamo Wolde is gestopt met topsport ADDIS ABEBA De Ethiopasohe marathonloper Mamo Wolde is ge stopt met de topsport. Hü traint nog Slechts twee maal in de week om zich fit te houden. De ongeveer 40-jarige Mamo Wolde hij kent zelf zijn géboortedaitiun niet werd in 1968 in Mexico Stad Olympisch kampioen op de mara thon. Hij prolongeerde daarmee het succes van zijn inmiddels overle den landgenoot Abebe Bikila, die in Rome (1960) en Tokio (1964) ma rathon-kampioen werd. Bij de Olym pische spelen in München veroverde Mamo Wofldfe de bronzen medaille achter de Amerikaan Frank Shorter en de Belg Karei Lismont. Beroepsmilitair Wolde werd van wege zijn sportieve successen door ex-keizer Haüle Selassie tot kapitein bevorderd in de lijfwacht van de Ne gus. Ondanks de poliieke omwente lingen in Ethiopië heeft Wolde zijn rang behouden. Jubilerend bestuurslid LPSV, TER AAR/GOUDA "Wil vaai der Laan praat opvallend luchtig over de serie onge lukken, die de kennismaking met de motorsport tot een zwaar toelatingsexamen maak te. De 2 4-jarige Ter aardt*- „legt" achtereen voflgens vijf a zes gebroken ribben, een ge breken ruggewervel en een gebroken knieschijf op tafel. In gedachten gaat hij terug naar 1970 toen hij zich met zijn bakkenist in de zijspanklasse in Leidschendam verslik te im een springschans. LEIDEN De wafcerpofoooinpetl- tie eindigt dit jaar met twee week ends waarin tweemaal twee ronden worden gespeeld. De ploegen van hoofd- en eerste klasse komen daar in zowel 's zaterdags als 's zondags in het water. De dubbelranden, waardoor deze competitie wordt af gefloten. maken deel uit van 'n aiieu- we competitie-opzet, waarmee men dit jaar, vooral op aandringen vam de Joegoslavische bondscoach Trunv- bic een proef heeft genomen. Het idee is, om de competitie enige mailen tn onderbreken door lange pauzes, zoals dit seizoen de rust rondom Kerstmis en Pasen, waarin vijf weken laiig niet werd gespeeld, en dat verder eem groot aantal wedstrijden in betrek kelijk korte tijd wordt afgewerkt. De bedoeling is dan, dat er in de paitzas hard gewerkt wordt aan de tactiel: en de techniek, en dat in de wei stri jdperiodes de spelers van het Ne»- derlands zevental wennen aan een snelle opeenvolging van wedstrijden waarmee zij ook in de grote interna- tionale toernooien te maken krijgen. De competitie van dit jaar is eeni mengvorm van het oude systeem en het systeem-Trumbic. Of met de nieui- ïwe opzet het beoogde doel beoedkl .wordt, is de vraag. Bij een aantal clubs worden de pauzes alleen ge zien als welkome rustperiodes, waar-^ in niet gespeeld hoeft te worden, zo- iJflat men het dus ook op de trainingen wel wat rustiger aan kan doen. Dik-* Wijls kunnen de clubs ook niet aan meer baduren komen, waardoor het niet mogelijk is extra-trainingen of oefenwedstrijden te organiseren. Van verhoging van het spelpeil moet men zich in die gevallen dus niet al te veel voorstellen. Na een lange rustperiode wordt er bovendien vaak slechter ge speeld dan ervoor, doordat het wed strijdritme zoek is. Met het tweede facet van het plan Trumbic, de dub- belronde, zijn maar weinigen gelukkig. In de weken dat er behalve aan wee of drie trainingen ook nog aan twee wedstrijden deelgenomen moet worden, wordt er van de spelers wel wat veel gevraagd. Waterpoloërs zijn in Nederland tenslotte zuivere ama teurs, en het aantal spelers dat in aanmerking komt voor de nationale selectie is maar klein. Het enthousias me van die kleine groep mag men niet als maatstaf gebruiken als men het competitierooster vaststelt. In het komend weekeinde vindt de eerste dubbele ronde plaats. De Zijl/ LGB speel vanavond in De Does tegen Zwemlust Den Hommel, waar tegen eerder in het seizoen in Utrecht met 4—4 gelijk werd gespeeld. De I wedstrijd begint om 19.15 uur. Voor zondag staat de uitwedstrijd te gen VZC/Ritmeester op het program ma. De rood-witten moeten daarvoor naar Barendregt, omdat er in Vee- nendaal niet gespeeld kan worden. Eerste klasser LZ'86 gaat vandaag naar Amersfoort om daar De Amer te ontmoeten en speelt zondag om 12.30 in De Does tegen ESCA uit Arnhem. LEIDEN Joop Westbroek is 25 Jaar bestuurslid van de Leidse Po litie Sport Vereniging, een gebeurte nis die de LPSV niet onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Gistermid dag bood het bestuur van zijn ver eniging Westbroek een voortref felijke organisator, maar altijd (be scheiden) "de man op de achter grond" een receptie aan in de ooi- derofficierskantine van de Doelen- kaerne, waar, als eerste, LPSV- voorzltter hoofdinspecteur D. J. Ver zijden de kwaliteiten van de jubile rende bestuurder terecht breed uit mat. "Niet alleen heeft Westbroek de doelstelling van de LPSV met grote inzet bevorderd, maar daarnaast ontpopte hij zioh als een talentvol le organisator vain niet geringe eve nementen, als (in 1957) het toernooi om het Europees politievoetbalkam- pioenschap, de oranje-strandlopen dit seizoen voor het eerst in de Leidse Hout en het trimmen op zaterdagmorgen eveneens in de Leidse Hout. Waarmee hij", aldus de heer Verzijden, "op zijn eigen wijze heeft meegewerkt aan het verbete ren van de contacten politie-burge- rij". Naast deze activiteiten ging Westbroeks belangstelling in grote mate uit naar de sportbeoefening door lichamelijk gehandicapten. Ver scheidene malen trad hij op als be geleider van de Nederlandse deelne mers aan de Paralympics, o.a. in Japan en Israël. "Ik heb bewonde- I Door Jan Preenen „We kwamen verkeerd van de j schans af. De bakkenist had het ge- luk dat hij van de motor werd ge- gooid, waardoor hij er zonder ver wondingen van afkwam. Ik bleef zit- ten. Aanvankelijk leek het mee te vallen. De dokter zei notabene dat ik t niets had. In het ziekenhuis kwamen de breuken pas aan het licht. Ik kon na verloop van tijd ook mijn benen niet meer bewegen. Twee maanden heb ik nog in een invalidewagentje gezeten". Van der Laan moest zoveel gas terugnemen dat motoren voor hem defintief taboe leken. Nu, vijf jaar later, geniet Wil van een schit- - terende zege, die hij afgelopen zon dag met Huig Vonk uit Reeuwijk be- haalde op de Europese kampioenen, de Zwitsers Grogg en Grabers en duiWelük lijkt te moeten maken dat en weegt hij zijn kansen af voor de het om onbelangrijke incidentjes Europese titelstrijd, die morgen in het gaat. HU zal in ieder geval niet over- - Friese Makkinga ontbrandt. ,JIet is spslrinen raken in de zUspannen; hü 3 allemaal erg meegevallen. Ik kreeg is Itost type dat de betekenis van het - al weer snel het gevoel in mün be- woord angst niet kent. „Je raakt wel nen terug. Een jaar na dat ongeluk gelwd door de jaren heen. Ik ben zat ïk al weer op de motor"Aan ook niet Iemand, die zo gauw naar nieuwe tegenslag denkt Van der Laan een. .dokter loopt". Van der Laan zegt niet, of liever gezegd, wil hü niet het -vooral aan zün conditie te dan- denteön. „Laat ik het afkloppen, ken- te hebben dat het tussen hem maar na Leidschendam is me nïets en -de medische vertegenwoordigers meer overkomen". Vóór Leidsdhen- (doflinitdef?) tot een breuk is geko- dam" wèl, in de tyd'dat hü nog als meai. „Het is erg belangrük als je 50cc'er door het sportleven raasde, voinjn bent. Daarom rook en drink ik Opnieuw maakt Van der Laan de in- nlfjfc. Daarbü komt het natuurlük aan ventaris op: „Ik heb nog wel eens op stuurmanskunst en moet de sa- mijn scheenbeen gescheurd. En ver- menwerking met de bakkenist goed der heb ik nog een keer mün been zijtn. Wat dat betreft heb ik het ge- gebroken. Wel twee keer ook. Ik ge- trbffen. Ik heb ook het voordeel dat loof dat we het dan wel zo ongeveer iV: al lang het Vonk samenwerk. Ze- heoben gehad" Wil van der Laan ker als je dat vergelükt met een zegt met een onverschilligheid, die Broer Dirckx, die steeds van bakke- jm.ï Wil van der Laan Hoofdinspecteur Verzijden, zelf 28 jaar bestuurslid van de LPSV, speldt het insigne van verdienste op het colbert van Joop Westbroek. de ban van Bella Belly ring voor de wijze waarop u zich heeft ingezet voor de gehandicapte sportbeoefenaar, loofde de heer Verzijden, die namens de LPSV Joop Westbroek onde rscheidde met de speld van verdienste. Eenzelfde on derscheiding kende de LPSV toe aan mevrouw Westbroek, die haar echt genoot daadwerkelijk en met groot enthousiasme heeft gesteund bij de voorbereiding van vele sportgebeur tenissen. Van de vele sportvrienden, die Joop Westbroek de hand' kwamen drukken, voerden o.a. Piet Biegstra- ten, voorzitter van de Leidse Sport stichting en sportorganisator Joop Riethoven het woord. Biegstraaten: "Je bent een bescheiden mens, maar uit de grote belangstelling hier van middag blijkt wel dat Je inzet voor de sport op hoge prijs wordt ge steld". Joop Riethoven: "Ik heb 52 jaar naar de Leidse politie moeten luisteren, nu moeten ze eens naar mij luisterenWaarmee Rietho ven, die zich duidelijk altijd heeft onttrokken aan Joop Westbroeks trimoefeningen, de lachers op zijn hand kreeg nist verandert". Vonk is de tweede bakkenist, met wie rüder Van der Laan een duo vormt. Na een jaar in de 50 cc-klaase te hebben gereden werd hü via zün baas/schoonvader in Gouda in contact gebracht met de zijspannen. „Mün schoonvader raak te geblesseerd en omdat zün bakke nist wel verder wilde gaan wilde ik het wel eens als rüder proberen. De 50cc trok me toch al niet meer. Ik vond het een te lichte klasse". De samenwerking werd door het ongeval in Leidschendam verbroken. Defini tief, omdat na de rentree van Van der Laan zün bakkenist aan een meisje de voorkeur gaf boven de mo tor. In de vacature werd voorzien door Vonk, in de ogen van Van der Laan een oude man, hoewel de Reeu- wüker pas 28 is. „Meestal zün bakke nisten veel jonger", verduideUjkt Wil, die zün bewondering voor zün colle ga even later laat blüken door te constateren dat de taak van de bak kenist erg moeilük is: „De meesten gaan veel te gespannen in de bak staan. Ik heb er wielrenners en voet ballers in gehad. Die dachten dat het niets voorstelde. Na één ronde lagen ze er al uit". Met Vonk begon volgens Wil van der Laan met bakkenist Huig Vonk. het blad "Motor" de "komeet-carrière' van Wil van der Laan: Nederlands kampioen bü de junioren, de beste Oranje-combinatie tijdens het open Nederlands kampioenschap voor se nioren in 1972 en ln hetzelfde jaar de internatdionalle startlicenitie. Wil: „Ik was de jongste rijder in de zü- span-klasse, die vroeger altüd als een oude mannen-sport werd gezien. Wie niet meer mee kon in de solo's ging naar de züspannen. Dat is de laatste Jaren wel veranderd. De züspannen hebben in Nederland sïnds het eind van de zestiger paren duidelijk aan populariteit gewonnen". Het feit dat Vonk en Van der Laan de afgelo pen weken de Europese top ln zicht hebben gekregen zegt voldoende over hun klasse. Na overwinningen in Lochem, Oldebroek en Halstead (En geland) troefden zü afgeolpen zon dag ln Lichtenvoorde de Europese kampioenen Grogg en Graber af. „Die Zwitsers hebben kortgeleden nog een sterk bezet toernooi in Amerika, dat twee maanden duurde, gewonnen, zo dat je ze gerust als wereldkampioen kan beschouwen". Van der Laan schrijft het succes voor een groot deel toe aan een sponsor, die het mogelük maakte dat op een Frans frame kon worden overgestapt. „We zijn de eni gen in Nederland, die zo'n frame heb ben. Het is het meest geschikt v^or de züspannen. In het verleden kwamen we steeds net iets tekort. Nu kun nen we ook de sterksten bühouden". Op hun Norton SPP moeten Wil van der Laan (al dan niet gesteund door zijn Ter Aarse supportersclub, die 200 250 leden telt) en Huig Vonk de komende weken aantonen dat de winst in Lichtenvoorde geen uitschie ter is. In Makkinga wordt morgen het startschot gelost voor het Euro pees kampioenschap, dat tien wed strijden omvat. Wil: „Ik zie zondag wel voordelen, omdat we dan op zand rüden. De meeste buitenlanders zün daar niet aangewend en voelen zfbh beter thuis op circuits, die meer op snelheid zün gebaseerd". En over de kansen 'op lange termün': „In theorie moeten we in dit kampioenschap bü de eerste drie kunnen komen". Zondag a.s. 2 uur n.m. Lugdunum-Velo terrein aan de Oegstgeesterweg.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11