Diplomaat Nederland niet met SSSfter ThieU mee Roetkap-affaire precies tien jaar geleden L prijzen!! Grotere ontwikkelingssamenwerking Israel "RECEPTEN GOEDKOPER' Bij vlucht prénatal Van Agt weet geen raad met priester die huwt VRIJDAG 18 APRIL 1975 SCHIPHOL (ANP) Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwer king is in Tel Aviv met de Israëli sche regering overeengekomen om Voor 1975 het bedrag voor de ge zamenlijke ontwikkelingshulp te ver togen tot 6 miljoen gulden. Vorig jaar werd daarvoor door de beide landen nog een bedrag van 1\'2 mil joen gulden uitgetrokken, zodat tan een verviervoudiging gesproken fcan worden. Dit heeft minister Pronk gistermid- cag op Schiphol verklaard, na zijn sankomst uit de Israëlische hoofd stad, waar hij vier dagen is geweest. Het was voor de Nederlandse mi nister zijn eerste bezoek aan Is raël. Minister Pronk zei te verwachten dat de Nederlands-Israëlische hulp zich voornamelijk zal richten op landen in Latijns-Amerika en in Zuid-oost Azië. Op de vraag of het inogelijk zou zijn om Israëlische deskundigen in een Nederlands ont wikkelingsproject in Arabische lan- oen in te schakelen antwoordde de minister: "Op deze vraag heb ik in beginsel ja gezegd. Ik zou het zelfs toejuichen wanneer het zal kunnen. In de besprekingen is geble ken dat ook de Israëlische rege- r>ng hiervoor is. Ik zie echter niet dat dit voorlopig haalbaar zou kunnen zijn, omdat ik me niet kan voorstel len dat de Arabische landen, waar aan Nederland hulp geeft, 't op prijs zouden stellen als in de Nederland se projecten Israëli's werken. Ik Pcht het wel een toe te juichen mo del, omdat ik in het totale ontwikke lingsbeleid een belangrijk instru ment zie om landen tot elkaar te brengen. En wellicht zou dat ook hier kunaen gelden. Ik heb gesteld dat het zeer wel mogelijk is om deze kaak te onderzoeken". Minister Pronk verklaarde zeer on der de indruk te zijn van de kwali teit van de Israëlische ontwikkelings hulp, hoewel dat land er maar een bedrag van ongeveer acht miljoen gulden voor kan uittrekken. Het ni veau van deze hulpverlening was naar zijn zeggen mede een reden geweest voor de uitbreiding van de gezamenlijke hulpverlening. Naast Israël heeft Nederland ook een dergelijke samenwerkingsover eenkomst met Joegoslavië. Minister Pronk stelde echter nadrukkelijk, dat hij niet..aan een uitbreiding van dergelijke overeenkomsten dacht. UTRECHT (ANP) Huisart sen zouden aanmerkelijk minder dure recepten kunnen voor schrijven, als ze dure merkge neesmiddelen vervingen door goedkopere gelijkwaardige pre paraten. Dit zou een besparing kunnen opleveren van zeker: 6,35 procent in de kosten van al le medicijnen. Dit is het resultaat van een onderzoek dat het regionaal zie kenfonds. Twente heeft ingesteld naar de vervangbaarheid van medicijnen. Uit het onderzoek onder 29 niet apotheekhoudende artsen in Twente is gebleken dat de artsen de adviezen en richt lijnen van de centrale medisch- pharmaceutische commissie niet altijd opvolgen. DEN HAAG (ANP) Indien de regermg-Thieu besluit Saigon te verlaten zal de Nederlandse zaakgelastigde in de Zuidvietnaimese hoofdstad deze regering niet volgen, aldus heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel gisteren iin de Tweede Kamer verklaard Ja. alleen bij Prénatal voorde laagste prijs in Nederland, het bekende' ledikantje „Patrice". Oersterk spijlen bedje, waarbij de spijlen (veilig!) tot onder de matras doorlopen. Bodemmaat 60 x 120 cm. In groen of bruin gébeitst hout. Profiteer meteen bij: 16 LEIDEN, Haarlemmerstraat 57, telefoon 071—22498 De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Saigon heeft nog belang als uitkijkpost, en er zijn nog een aantal Nederlanders „voor wie wellicht in de komende dagen een en ander moet worden geregela", aldus de minister, die hiermede leek te doelen op evacuatie. Dit te meer, ohidat de minister opmerkte dat „de overlevingskansen van het regime- Thieu zeer gering zijn, en de tijd die het nog is gemeten zeer beperkt is". Het besluit van de Nederlandse regering, niet over te gaan tot volle dige volkenrechtelijke erkenning van de Voorlopige Revolutionaire Rege ring van Zuid Vietnam (VRR), maar een .diplomatiek agent' te benoemen is juist ingegeven door 't feit dat de VRR zich, blijkens een uitspraak van haar minister van Buitenland se Zaken, mevrouw Binh, als voor lopig beschouwt. Minister Van der Stoel verklaar de dat geen sprake was van zware Amerikaanse druk op de ministers van Buitenlandse Zaken der negen EG-landen - afgelopen weekeinde in Dublin - om Noord-Vietnam en de VRR wegens agressie te veroordelen. De Amerikaanse ambassadeur had een boodschap gezonden, waarop de negen zullen antwoorden. Minister Van der Stoel be antwoordde opmerkingen van onder andere oud-staatssecretaris De Kos ter (VVD), die het "waardeerde" dat de minister "de besluiten van het partijcongres naast zich neerlegt", en volgens wie zou moeten worden nagegaan of de negen EG-landen iets zouden kunnen doen via de le den van de Veiligheidsraad, d.w.z. Engeland en Frankrijk. Minister Van der Stoel meende dat een be roep op de veiligheidsraad "weinig zin" zou hebben, gezien het recht van veto dat een uitspraak onmogelijk maakt. Algemeen stemde de Kamer in met de humanitaire hulpverlening aan Vietnam. De socialistische af gevaardigde Relus ter Beek stelde de Verenigde Staten "in hoge mate" verantwoordelijk voor het niet uit voeren van de Parij se akkoorden. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat krijgt uitleg over het nieuwe apparaat 'Sarp 1' dat hij gisteren op Schip hol in gébruik stélde. Met behulp van dit apparaat kan de verkeersleiding voor naderende en vertrekkende vliegtuigen beter en efficiënter geregeld worden. Uitleg krijgt de minister van de heer Coumou van de Rijksluchtvaartdienst. Blijvers CAMERA "Immorele vertellin gen" een voortreffelijke film van de Poolse regisseur Walerian Bo- rowczyk over erotiek en de waan zin van religie. LUXOR "The towering infer no", de afschuwelijke brand in de enorme wolkenkrabber, is nog steeds een trekpleister voor het publiek. LIDO "Keetje Tippel", rol prent van Paul Verhoeven naar het boek van Neel Doff over het grauwe negentiende eeuwse ar beidersbestaan. STUDIO "1001 Nacht", het laatste deel van Pasolini's drie luik van het leven. Een groot aan tal authentieke beelden, waarvoor de regisseur opnamen maakte in o.a. Jemen, India, Ethiopië en Perzië. TRIANON "Rooie Sien", het "levensechte" verhaal van de dochter van een prostituee, die haar moeders voetsporen dreigt te volgen. REX "De klokkenluider van de Notre Dame", het gedrocht, dat zijn liefde voor een jong meisje niet kan verbergen. Hij zal eraan sterven. Ki nidermaitiinee CAMERA "Panachi", een Win- netouverhaal. REX "Heksen en bezemstelen". Nachtfilms CAMERA "Tell them Willie boy is here". REX „Pornosex in Bang- Goede fiiltms in andere steden „Mariken van Niemcghen" (Jos Stelling), Corso, Rotterdam. "Het spookbeeld van de vrijheid" (Luis Bunuel), Kriterion, Rotter dam. "Scènes uit een huwelijk" (Ing- mar Bergman), Tuschinski 2 en Alhambra, Amsterdam. "Soldier Blue" (Candice Bergen en Peter Strauss), Nöggerath, Amsterdam. Haagse bioscopen Apollo: „Death Wish", dag. 2.30 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jaar. APOLLO 2: "A Gunfight", dag. 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur. 14 jaar. ASTA: "The Towering Inferno", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. BIJOU: "Sweet Movie", dag. 2.00, 7.30 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. CAMERA: "Soldier Blue", dag. 1.45, 7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.15 uur. 18 jaar. CINEAC: "La Rivale", dag. 5.30, 7.30 en 9.30 uur. 14 jaar. Kindermatinee"Robin Hood", dag. 9.30, 11.30 1.30 en 3.30 uur. zo. vanaf 11.30 uur. AL. CORSO: "Keetje Tippel", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. 2.00, 4.30 7.15 en 9.45 uur. 18 jaar. DU MIDI: "Rooie Sien", do., ma, di. en woe. 8.15 uur, vr. en za. 7.00 en 9.30 uur, zo. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. Kindermatinee: „Oom Ferdinand en de Toverdrank", woe. en za. 2.00 uur, zo. 12.30 uur. AL. EURO: "Ben Hur", dag. 1.30 en 7.45 uur za., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur. AL. Kindermatinee: "Hoe langer hoe zotter", za., zo. en woe. 1.30 uur. AL. FLORA: „Porno bekentenissen" dag. 2.00, 7.00 en 195 uur, zo. ook 4.30 uur. 18 jaar. KRITERION: „Mein Kampf", dag. 3.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. METROPOLE"Aardbeving", dag 2.00 en 8.00 uur, zo. ook 5.00 uur. 14 jaar. DDEON: "Rooie Sien", dag. 2.00, 5.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur, 14 jaar. OLYMPIA„The Chase", dag. 2.00 en 8.00 uur 18 jaar. PASSAGE: "Keetje Tippel", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, za. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 u. 18 Jaar REX: „Thunderbolt and Light- foot" dag. 9.15, 11.30, 1.45, .4.00, 7.15 en 9.30 uur, zo. vanaf 1.30 u. 18 jaar. ROYAL'70: "Prooi voor onbevre digde mannen", do.t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 18 jaar. ROYAL: "Het recht van de sterk ste vuisten", do. t/m zo. 2.15, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe. 2.15 en 8.00 uur. 18 Jaar. STUDIO: "De vier muskettiers", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur., zo 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uur. 14 jaar. STUDIO 2000: "Moord in de Oriënt Express", dag. 8.00 di- avond besloten), do., vr., zo., ma. en di. ook 2.00 uur. 14 Jaar. Kindermatinee: "Kuifje en de Zonnetempel", za. en woe. 2.00 u. AL. DE UITKIJK: "Kind van de zon", dag. 2.30, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.00, 7.15 en 9.30 uur. 18 Jaar. DEN HAAG (SP) Minister Van *gt van Justitie weet geen raad met priesters die hun baan verliezen doordat zij trouwen. Dit is gisteren aan het licht gekomen bij de behan- celing door de Tweede Kamer van !-et wetsvoorstel om ontslag te ver bieden bij huwelijk, zwangerschap cn bevalling. Ook had de minister grote moeite met het vraagstuk van de vrouw, die buiten het huwelijk zwanger wordt. De afhandeling van het voorstel werd daarom uitgesteld tot volgende week. Minister Boersma van Sociale Zaken wees een wijzigingsvoorstel van het GPV-lid Verbrugh resoluut een werkneemster buiten het huwe lijk zwanger wordt. "De overheid mag niet als zedenmeester optre den", oordeelde Boersma. Van Agt vond, dat hij hierover eerst eens moest nadenken. De minis ters Van Agt en Boersma stelden z'ch aanvankelijk op het standpunt, dat een priester die in het huwelijk treedt, de priesterlijke staat ver liest. Dan zou een wezenskenmerk vervallen voor het verrichten van zijn arbeid en zou derhalve de ar beidsovereenkomst kunnen worden beëindigd. Precies tien jaar geleden in april 1965 kwam de 20-jarige Utrechtse student jhr. David L. Rutgers van Rozenburg door verstikking in een roetkap om het leven. Hij bezweek 'f tijdens het inwijdingsritueel van het uiterst exclusieve studentengenoot schap „Tres Faciunt Collegium". Meer dan een eeuw lang waren de al even merkwaardige als mysterieu ze ontgroeningsriten van Tres voor Él de buitenwereld verborgen gebleven. Maar voor het eerst in 112 jaar bracht de „roetkap-affaire" de broederschap Tres in het brandpunt van de belangstelling. Door Jain Kees Kökke Het drama heeft de leden van Tres allen uit wat men noemt vooraanstaande families wel de lust doen vergaan om daarna nog enige activiteit te ontplooien. Maar officieel is het gezelschap nooit opgeheven. De Tres-leden ontmoeten elkaar nog regelmatig. Wel heeft de Tres-zaak een storm van vernieuwingen ingeluid in het wereldje van de studentenverenigin gen. Van het exclusieve karakter waarop met name de zogenaamde studentencorpora zich beriepen —is vergeleken met tien jaar geleden nog maar een schijntje over. Laatste licht Jhr. David L. Rutgers van Rozenburg werd samen met twee andere aspirant-leden aangeduid met „aterlingen" aan de vooravond van Palmpasen 1965 opgesloten in een geblindeerde schuur op het erf van boer Gerard van Rooyen in Houten, onder de rook van Utrecht. Toen de deur dicht viel, had David het laatste daglicht in zijn leven gezien. Terwijl de luidiruohitige groep van vijftien Tres-broeders zich in een naburig dorpscafé aan een feestelij ke maaltijd schaarde, zaten David en de beide andere aterlingen bij een kaars en een zakje broodkrui mels een lange vragenlijst in te vullen. Koemest De Tres-leden wentelden zich toen nog met graagte in deze riten. Kwellingen als het onderdompelen in dunne koemest, het op het hoofd plaatsen van een roetkap en andere merkwaardige gebruiken van Tres Faciunt Collegium (Drie Vormen 'n Broederschap) waren volgens de leden veelal adellijke studenten en oud-studenten van de universiteit van Utrecht nodig voor de karaktervorming van de nieuwko- A1 sinds 1953 waren de ontgroe ningsriten toegepast, jaar op jaar, steeds op drie aspirant-leden, die zich op uitnodiging aan deze toelating tot de broederschap konden onderwerpen. De drie nieuwe leden namen bovendien de verplichting op zich een jaar lang alle kosten van het genootschap circa 50.000 gulden te dragen. Tres recruteerde zijn leden uit het Utrechtse studentencorps. Alleen protestants adellijke of nauw aan de adel verwante studenten kwamen voor het lidmaatschap in aanmer king. Over de gewoonten van Tres is, mede door de plicht tot geheimhou ding van de leden, in het verleden maar weinig uitgelekt. De leden waren te herkennen aan een gouden klaverblaadje op de revers. Het clublied begon met „Wat poept ons kindje groen, ja, ja." Als enige uiterlijke bezigheid werd verder gemeld het inwerpen van ruiten, het omhelzen van meisjes en het ad fundum leegdrinken van flessen wijn. Ouderen herinneren zich hoe Tres-leden op hun jaarlijkse rijtoer naar De Bilt geldstukken wierpen naar het volk, nadat deze in een pannetje waren verhit. Geboeid David Rutgers van Rozenburg en de twee andere aterlingen werden om kwart ove r negen *s avonds uit de schuur gehaald. Het drietal kreeg een zwarte linnen zak over het hoofd, om daarna geboeid en aan een touw geleid naar twee rijtuigen Janpleziers op het erf van de boerderij gebracht te worden. Ook deze keer was in de punt van iedere zak een hoeveelheid roet zoals de meer dan een eeuw oude traditie dat wilde en eveneens traditiegetrouw knepen de Tres-le den van tijd tot tijd in de punten van de zakken om de gezichten van de „aterlingen" zwart te maken. De Janpleziers vertrokken naar een boerderij in Bunnik, waar het ontgroeningsritueel zou worden voortgezet. De drie „aterlingen" lagen op de bodem van de rijtuigen, terwijl de voeten van die rest van het gezelschap op hen rustten. Erg stil Toen het vrolijke gezelschap twintig minuten onderweg was viel het plotseling op dat jhr. David erg stil was. Onmiddellijk werd de roetkap verwijderd. De plotseling ernstig geworden studenten, tilden de Jongeman van de wagen en legden hem langs de kant van de weg. In het pikkedonker werd getracht hem met kunstmatige ademhaling weer tot bewustzijn te brengen. Enige feestvierders ijlden naar Bunnik, waar de arts en het Tres-lid jhr. W. C. Beelaerts van Blokland het gezelschap stond op te wachten. Alle pogingen om het slachtoffer tot leven te wekken bleken echter tevergeefs. Tres-leden plachten met de buiten wereld nooit over het genootschap te spreken. Maar tegenover de justitie kon zij niet blijven zwijgen. De „roetkap-affaire" werd aanvanke lijk behandeld door die rechtbank van Utrecht, die vijf Tres-leden veroordeelde tot een boete van elk tweeduizend gulden en een lid tot duizend gulden. Vervolgens veroor deelde het gerechtshof te Amster dam, waar de officier van justitie in hoger beroep was gegaan, op 6 maart 1967 zes van de zeven verdachten tot een week gevange nisstraf, terwijl de zevende verdach te werd vrijgesproken. Na&maak Volgens de toenmalige voorzitter van Tres, lid van een vooraanstaan de Haagse advocatenfamilie, heeft de wrange nasmaak van de „roetkap-affaire" de leden de lust doen vergaan de activiteiten van het gezelschap voort te zetten. „Dat wil niet zeggen dat de leden elkaar nooit meer zien. Het gezelschap speelde indertijd wel een grote rol in het leven van de leden. Ik realiseer me niet, dat het nu al weer tien jaar geleden is, dat die affaire gespeeld heeft". Een aspirant-lid van Tres, dat tijdens de roetkap-affaire mishan deld was, zegt nu: „Gezelschappen als Tres hadden zichzelf overleefd, maar bleven toch bestaan. Vroeger hadden zo ook wel een zekere functie. Die geheimzinnigheiddat vonden we zelf ook wel leuk. Men vond dat romantisch. Maar de tijden zijn zo volmaakt veranderd, dat het bestaan van Tres nu niet meer vol te houden zou zijn. Tien jaar geleden was ontgroening aan de orde van de dag. Het was geen probleem, je wist dat je voor enige tijd het slachtoffer zou zijn." In miiddiels is er in die toondertijd exclusieve wereld van de studenten corpora zoveel veranderd. Want ook hier brak een spoor van nivellering door Ontgroening bestaat allang niet meer. Dat heet tegenwoordig kennismaking op voet van gelijk, heid. Kaalscheren van de foeten is er niet meer bij. Het kan nu dan ook niet meer voorkomen, dat een bekend hockey-international de bal van het kaalgeschoren hoofd van een groene slaat en de foet daarmee een hersenschudding bezorgt. Om slag in de broek en het dragen van een stropdas zijn niet langer verplicht in de corps-sooieteitem. De Leidse student Frits van Exter, voorzitter van de algemene senaten - vergadering van corpora: „Het exclusieve karakter is eigenlijk helemaal verdwenen. In die tien jaar is er heel wat veranderd". De meeste corpora zijn nu ook gemengd. Door het toelaten van vrouwen is er zelfs sprake van een opleving in de belangstelling voor de corpora. Want tot voor kort hadden een' aantal studentencorpora te maken met een tanende belangstel ling. De Tres-zaak herinnert de huidige generatie studenten zich nauwelijks. Van Exter: „Heel vaag. Hoe het precies zaït, weet ik niet eens." r groenoordhal leiden WRlem de Zwijgcrioon-lel.071-20045 TOEGANGSPRIJS f 2,50 p.p. Kinderen t/m 12joor (met geleidel en 65-plus f 125^

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7