Corso van de Bollenstreek wacht op zon Steun voor arts en school in aanpak kinderprobleem Voorhout had bespreking met GS over nieuwe Bollenstad-plannen Experiment in Alpheuse regio VRIJDAG 18 APRIL 1975 Door Cees Combee BOLLENSTREEK Met ken- persblik „schouwt" Piet Goemans (28 en de man. die moet zorgen dat het Bollenstreekcorso in de bloemen komt) een hyacintenveld tussen Noordwijkerhout en De Zilk. Hij heeft op deze (milde) donderdag morgen een verkenningsrit ge maakt door de streek. Van Wasse naar tot Haarlem. Om te kijken hoe het gewas er bijstaat en te zien of hij over een week werkelijk kan beschikken over zo'n Tier tot vijf duizend manden met hyac in ten tros sen. Er komt een glimlach op zijn gezicht. Spontaan zegt hij: "Kijk. dat zijn trossen van goede kwali teit. Die hebben we nodig. Zulke velden heb ik ook gezien onder Warmond en Voorhout. Helaas niet in Wassenaar. Daar hebben we in het verleden altijd prachtige hyacin- tentrossen vandaan gehaald. Mijn eindconclusie is, dat we alles op al les zullen moeten zetten om het cor so goed in de bloemen te krijgen. Bijna durf ik te zeggen, dat 1975 voor ons op dat gebied het moeilijk ste van al de achtenwintig corso- jaren zal worden. Nog moeilijker, dan drie jaar geleden toen we een tekort aan hyacinten hadden en vol op narcissen hebben moeten gebrui ken". Piet Goemans loopt nu acht jaar ln het corsobestuur mee. Op zijn schouders rust de taak te zorgen, dat er een geweldige bloemenstoet op de weg komt. Hij onderhoudt de con tacten met ontwerper Jos van Driel, de smeden, de binders, de bloe- menstekers en de -binders en zorgt, dat er twee. drie dagen voor het cor so voldoende bloemen zijn. Geen eenvoudige opdracht. Elk jaar zijn er wel problemen. Het ene jaar zijn de bloemen te vroeg, zodat er koel huisruimte beschikbaar moet zijn, om ze op te slaan, en dan weer, zo als nu. te weinig. Koelhuizen Toen het er eind Januari naar uit zag, dat de bollenvelden door het normaal vroeg in bloei zouden staan heeft Goemans al koelhuizen gere- Rechtszaak DEN HAAG/KATWIJK De Haagse politierechter had het een beetje moeilijk met de zaak van die twintig-jarige grondwerker uit Kat wijk. Niet alleen is werken er voor de verdachte nauwelijks bij, en zorgt fde sociale dienst óf de ziek tewetuitkering voor het geld, maar ook houdt de grondwerker zich nog druk bezig met inbreken, stelen en helen. Bovendien werd hij nog niet zo lang geleden tot veertien weken gevangenisstraf (waarvan vier we ken voorwaardelijk) veroordeeld en de proeftijd daarvan is nog niet ver streken. En nu was verdachte opnieuw aan wezig. En opnieuw wegens inbraken, diefstal en heling. In de dagvaarding werd melding gemaakt van diefstal van tweehon derd gulden uit een woning aan de Nieuwstraat, diefstal van een radio toestel uit een auto in de Zwanen burgstraat, diefstal van een brom fiets uit een berghok aan de Visse rijstraat en nog zo het een en ander. Ook bedreiging tegen de politie, kwam ter sprake. Zwaaiend met een stuk ijzer riep verdachte: "Als Jullie nog een stap dichterbij ko men, sla ik Je de hersens in". De politiemannen trokken toen hun revolver om verdachte te kalmeren. Niet vreemd dus, dat de rechter con stateerde dat het een hele lijst was, terwijl er zelfs nog meer zaken in onderzoek waren. De officier moest constateren dat de vorige veroordeling geen resul taat had opgeleverd en kwam nu tot de eis van twee maanden gevan genisstraf, waarbij mogelijk de vier weken voorwaardelijk zouden kun nen worden gevoegd. De rechter hield het op vier weken gevangenisstraf. Vierdaagse KATWIJK Het had maar wei nig gescheeld of Katwijk had dit Jaar geen avondvierdaagse kunnen beleven. Maar door de inzet van wljk- vereniging Hoornes kunnen wandel liefhebbers toch hun hart ophalen. Van 10 tot en met 13 Juni zal men tussen zes en zeven uur kunnen star ten vanaf het schoolplein van de Otto Baron van Wassenaer van Cat- wijckschool. Deze plaats is gekozen cmdat verwacht wordt dat wande laars uit de omgeving zich ook zul- serveerd. Tot nu toe heeft hij deze het 1 mei-weekeinde naar Keuken- niet nodig gehad. Het weer sloeg om hof en de Bollenstreek komen graag en de groei van de gewassen op het een prachtig bloeiende tuin aanbie- veld werd dermate sterk geremd, den. Er komen nu al dagelijks dui- dat er een dag of tien voor de bloe- zenden bezoekers. Het aantal neemt menstoet moet rijden nog weinig sterk toe. Dat is begrijpelijk. De kleur in de streek is waar te nemen, meeste binnen- en buitenlandse toe- Zegt Goemans met klem: "Drie, ringcarondernemingen hebben hun vier dagen zon zullen wonderen doen. reizen om deze tijd gepland. Ik hoop Dan is er zeker volop gelegenheid van harte, dat er volgende week. hyacintentrossen en ook tulpen te voldoende bloemen zijn om het corso snijden. De bloemen staan op het op te sieren. Het is een evenement springen. Door de kou blijven ze van de eerste orde in het voorsei- echter nog in hun "groene Jasje" zoen. Velen uit de streek en aan de verscholen. We hopen dus maar op kust profiteren er van", zon. Zo zie Je maar, dat de mens met al zijn vernuft niet in staat is Niet alleen op de bollenvel- de natuur te regelen. Die regelt zich- den, maar ook in Keukenhof is zelf. Gelukkig eigenlijk maar. het goed te merken, dat het koude Naar mijn verwachting wordt het weer van de laatste maanden de uitermate moeilijk. Het kan wel eens 9roei van de bolgewassen enorm zo zijn, dat we belangrijk later heeft geremd. Er komt nu wel wat klaar zijn met het optooien van de meer kleur, doch de hof is nog praalwagens dan andere jaren. Mis- lan9 niet in haar mooiste pakje schien pas in de nacht van vrijdag 9estoken. op zaterdag. Dat zou dan weer pro blemen geven met het jureren. Een half opgemaakte wagen kan men on mogelijk beoordelen. Enfin, dat zien we dan wel meer. In het uiterste ge val gaat het corso onbeoordeeld de route op. Rijden doen en mooi wor den doet het corso ook. Als er niet voldoende hyacinten zijn gebruiken we andere bloemen". Weinig Overigens liggen die andere bloe men ook niet voor het "opscheppen". Het komt ons voor, dat men aan de meeste narcissen, die nu sierlijk op de velden staan te pronken, ook weinig heeft. Vele velden staan al drie, vier weken in bloei. Aan die bloemen heeft men niets meer. Als men er aankomt vallen de bloembla den er af. Tulpen van de koude grond zjjn er eveneens nauwelijks. Hier en daar staat op een beschutte plaats een akkertje "vroege" in bloei. Ze wachten, net als de hyacinten, op zon en nog eens zon. Wanneer de hyacinten snel mochten komen, dan staat het wel vast, dat het een blauw corso wordt. Deze variëteit in na melijk het verst en zal waarschijn lijk het eerst kleur te zien geven. Helaas is de kwaliteit van de bloe men op het vel over het algemeen niet al te best. De vorst en de ha gel hebben bijvoorbeeld de punten van de hyacintebloemen dusdanig aangetast, dat een mooie ronde vor ming van de tros welhaast uitgeslo ten is. Men krijgt, doordat de bloe men substantie - houdbare stoffen - missen trossen, die erg lang en spich tig worden. Op de velden is dat dui delijk waarneembaar. Ook dat geeft bij het opprikken weer problemen. Men heeft dan namelijk veel meer trossen nodig. VOORHOUT Het college van B en W van Voorhout heeft op uitnodiging van Gedeputeerde Staten, op 7 april jl. de eerste oriënterende bespreking gehad betreffende "eventuele nieuwe bouwlokaties". Met een deputatie van GS, onder voor zitterschap van staten-lid de heer Buisert, werd het studie rapport over een (eventueel in Voorhout te situeren) bollen- stad onder de loep genomen. De heer Buisert van GS wees bij deze gelegenheid met na druk op het feit dat het bewuste rapport een ontwerp van een studie-rapport is, waarover het college van GS uiteraard nog geen standpunt heeft bepaald. Daarvoor is het rapport ook nog te vaag en roept het nog veel te veel vragen op. Het voornemen bestaat een ambtelijke commissie in te stel len. die o.a. de bouwlokatie Voorhout nader zal onderzoeken. Het gebied tussen Voorhout en Sassenheim is overigens een van de vijf plaatsen waarover in het ontwerp-plan wordt ge sproken. De commissie zal geen conclusies formuleren, maar alleen verkennen. Gedeputeerde Staten willen dit verdere onderzoek doen geschieden in samenwerking met de ge meente. Juist van die zijde wordt de informatie verwacht die een buitenstaander moeilijk kan verschaffen. Aan het college van B en W van Voorhout is gevraagd er aan mede te werken, dat een ambtenaar in deze ambtelijke commissie zitting neemt. Burgemeester en wethouders van Voorhout hebben dit verzoek ingewilligd in de overtuiging "dat het nuttig is bij dit onderzoek betrokken te zijn". "Voor hout" heeft echter nadrukkelijk vooropgesteld, dat de raad unaniem geen uitbreiding in het landelijk gebied wenst en dat ook het samenwerkingsorgaan Bollenstreek zich duidelijk heeft uitgesproken tegen de vestiging van een "bollenstad" in de regio en deze beslissing heeft bekrachtigd met de op dracht aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten om op korte termijn een wetenschappelijk rapport samen te stellen, waarin het studie-rapport bouwlokaties wordt bekritiseerd. Het rapport van de ambtelijke commissie zal in de loop van (zomer) 1975 gereed komen: dat van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten mag reeds eind mei tegemoet worden gezien. SASSENHEIM Op dinsdag 22 april (aanvang 20.00 uur) zal de raad van Sassenheim weer bijeen komen. De - korte - agenda: notu len, ingekomen stukken, bouw sport hal in plan Wasbeek, comptafoiüt?:t en, natuurlijk de rondvraag. NOORDWIJKERHOUT - De kans is groot dat de Noordwijkerhout-e Ondernemers Vereniging (NOV> in beroep gaat bij Gedeputeerde Sta*en en zonodig bij de Kroon tegen de uitvoering van het verkeerscir culatieplan, dat vorige maand in ce gemeenteraad, na veel vijven en zessen, is aangenomen. Op de gister avond in hotel Zegers gehouden openbare bijeenkomst met veel leden en belangstellenden is bij stemming met 23 voor en 9 tegen beslo ten op dinsdag 22 aplril daarover .n VOORHOUT Woensdag 23 april, 20.00 uur in het Sint-Agnes, een vergadering van de NCVB afdeling Voorhout. Over het onderwerp "Jeugd en Geld" zullen spreken een mede werker van het Gezinsbegrotingsin- stituut. in samenwerking met de Bondsspaa r bank. Snijden Goemans na deze rit door de streek - hij heeft het de afgelopen twee weken al meermalen gedaan - wat zorgelijk"Een ander probleem is hoe we, als de zon mocht komen, volgende week al die hyacintentros sen moeten snijden. Voorgaande Ja ren waren de kwekers, geholpen door scholieren, daar in de paasvakantie al druk mee bezig. Nu is er nog niets gedaan, ook bij regen snijden ze niet. Het is heus niet uitgesloten, dat ze de bloemen gaan bespuiten met een bepaald middel, waardoor ze niet meer gesneden behoeven te worden, doch gewoon op het veld afsterven. Dat bespuitingsmiddel heeft hetzelfde effect als het snijden. Dan moeten we een groot aantal scholie ren zien te charteren, die volgende week woensdag en donderdag en mis schien ook nog vrijdag aan het snij den slaan. De kwekers zijn dan wel bereid het besputien na te laten. Daar over heb ik de laatste dagen al met velen van hen gesproken. Het zal wel geld kosten. Een nadeel» is verder, dat de bloemen voor het toefwerk enorm duur zijn. Eveneens een prijs verhogende factor, waarmee welijks rekening is gehouden. Je ziet het, eenvoudig is het niet. Toch rijden we. Dat staat vast. We hopen, dat de zon ons eindelijk een beetje komt helppen. Keukenhof Keukenhofs tuinarchitect Henk Koster, die, terwijl hij in de Lisse- se Hobaho-hal aan Jos van Driel op drachten geeft over de kleur van de bloemen voor de praalwagen van Keukenhof, een deel van het gesprek heeft gevolgd, constateert: „Wij van Keukenhof wachten eveneens op wat milder weer met zon. Het gewas in de tuin groeit maar moeizaam. Er moet nog heel wat komen. Hya cinten en tulpen. De bomen moeten eveneens nog "kleur" krijgen. Vori ge week hebben we enige borders nar cissen van de bloemen ontdaan. Ze stonden al van begin februari in bloei. Narcissen, die bij de opening kleur vertoonden, staan er op dit moment nog zeer knap bij. Gelukkig hebben we de kassen nog. Die zijn één en al kleurenpracht. Twee dagen zon en wat hogere temperaturen zullen in de hof wonderen doen. Daar hopen we maar op. We willen de honderd duizenden, die tijdens het corso- en ALPHEN AAN DEN RIJN (NIEUWVEEN) „Het is bekend dat veel kinderen op latere leeftijd vastlopen op grond van vertragingen in hun ontwikkeling, die al eerder hadden kunnnen worden gesignaleerd", constateert kinder psycholoog Carlo Pedroli. „Degenen die direct met het kind te maken hebben, arts, wijkverpleegsters, kleuterleidster, maatschappelijk werkster, weten vaak niet waar ze met deze problematiek terecht kunnen". Vanuit die gedachte zijn een viertal instellingen op het gebied van geestelijke en lichamelijke gezondheidszorg gekomen tot de oprichting van een konsultatie- en adviesteam voor het jonge kind met ontwikkeling»- en opvoedingsvragen (KAJO). Door Christa van Hees Het gaat hier per sé niet cm een nieuwe voorziening, maar om een samenwerkingsverband van al be staande instellingen, verduidelijkt Karen van Beek, één van de KAJD- teamleden. Die instellingen zijn: de Stichting Interkruis in Den Haag, vertegenwoordigd door districtsarts voor de kinderhygiëne L. Buurs. Hij heeft onder meer de supervisie over de kleuterbureau's in een groot deel van de provincie. Kinderpsychiater mevrouw J. Kentie is verbonden aan één van de twee Leidse Medisch Op voedkundige Bureau's. Het MOB is er voor kinderen die op enigerlei wijze vastlopen, niet zozeer licha melijk, als wel met een opvoedkun dig probleem op school of in het ge zin. Maatschappelijk werkster Karen van Beek krijgt op het Sociaal Pe dagogisch Centrum in Leiden vooral te maken met gezinnen met kinde ren die een ontwikkelingsachter stand hebben in de verstandelijke sfeer. Carlo Pedroli tenslotte ver bonden aan de SMchting Geestelij ke Volksgezondheid in Alphen aan den Rijn heeft als kinderpsycholoog voornamelijk te maken met kinde ren die op grond van relatieproble men vastlopen. "Ik probeer storende factoren in zo'n relatie op school of in het gezin weg te nemen." Zoals gezegd, het KAJO-team is gèèn nieuwe voorziening. Het gaat hier wel om een nieuwe, andere me thode. Tot nog toe was het gebruike lijk dat de "eerstelijn-werker" die hulpverleners, die het dichtst bij de bevolking staan (artsen, maatschap pelijk werkers, wijkverpleegkundi gen, peuter- en kleuterleidsters), pro bleemkinderen in moeilijke situaties aan gespecialiseerde instellingen overdroegen. Het KAJO-team wil verwijzingen zoveel mogelijk voor komen, en de "eerstelijn-werker" helpen het probleem zelf op te los sen. In een gezamenlijk gesprek kunnen KAJO-team en hulpverle ner op nieuwe mogelijkheden en suggesties stuiten. De voordelen van deze methode -an hulpverlening: het kind zal zich zo min moge lijk "patiënt" voelen. Degene die het verder helpt heeft toch al kon- takt met het kind (bijvoorbeeld de peuterlehtster) ook zonder problemen, j )eze methode kan voorkomen dat bet kind een stempel opgedrukt krijg en uitgesloten wordt. het. kind wordt als het enigszins kan in »jjn eigen natuurlijke omge ving geholpen. Degene die het kind help, ziet het kind niet in de "spreekkamersituatie", waar men sen veelal hun "zondagse kleren aan hebben". het voorkomen van een eindeloos doorverwijzen van de ene instelling naar de andere. de "eerstelijn-werker" zal gevoe liger worden voor het signaleren van cut soort problemen, en hij kan voor- In vaandel Vandaar dat het team de K van konsultatie hoog in zijn vaandel heelt. Konsultatie: een open gesprek dat meer inzicht en helderheid moet ver ghaffen, en dat tot doel heeft naar rieuwe wegen te zoeken voor het probleemkind". Overigens, en dat wil het Kajo team heel duidelijk stel len. blijft alles wat de "eerstelijn- werker" doet naar aanleiding van et gesprek voor de verantwoorde lijkheid van de eerstelijnswerker zelf. Het KAJO-team richt zich speci- f'ek op de groep kinderen van 0 tot jaar, en wel om drieërlei rede- als het kind nog thuis is heeft degene die hulp verleent het meeste zicht op het kind. Op de lagere (.chool raik je het kind een beetje kwijt op deze nog vrij Jonge leeftijd is net proces van bestempelen als "an ders" nog niet zo erg op gang geko- vaak worden problemen met jon ge kinderen nog wat weggewuifd. Pas als blijkt dat het op de lagere school niet goed gaat, wordt men zich er van bewust dat er met het kind "wat mis is". kers" al regelmatig in hun sociale so ciëteit. Carlo Pedroli over deze nieuwe me thode van hulpverlenen, die steeds meer in zwang komt: "We zullen ïr.eer preventief moeten gaan wer- «*en, en minder gefrustreerd achter individuele gevallen aanhollen. De tragiek vin de "deskundige" is dat l ij successen nodig heeft, dat hij ret gevoel moet hebben dat hij iemand beter maakt. En als je dat nodig hebt, heb je voor Je eigen suc cessen patiënten nodig". Nieuwveen Overigens zitten in het KAJO- team nog drie andere personen zij werken niet actief mee in 'Nieuw- een die, wanneer daar een dui delijke vraag naar is, bereid zijneen tweede KAJO-team te vormen. Voor- iopig gaat het vooral om een uitwis seling van ervaringen. De drie zijn: J. Verschoor, verbonden aan het Al gemeen MOB in Leiden, I. Lohman '-an het Sociaal Pedagogisch Cen trum in Leiden, en de orMio-peda goog R. Francois. Experiment De oprichting van het KAJO-team draagt een duidelijk experimenteel karakter. Voorlopig is een experi menteer termijn van acht maanden faont "spreekuren" op iedere derde donderdag van de maand) gepland. Dan zal moeten worden bekeken of de opzet van het team werkbaar is, of uitbreiding gewenst is, ol er op en aanmerkingen of verbeteringen te geven zij x Plaats van handeling: het dorp Nieuwveen. met een vijftien eerste- lijn-werkers: peuter- en kleuterleid sters, artsen, wijkverpleging en al gemeen maatschappelijk werk. De keuze voor Nieuwveen is tame- Üjk bewust geweest; de omvang van bet dorp Is zodanig dat het nog zeer overzichtelijk is. Bovendien "borrel den" de plaatselijke „eerstelijn-wer- Afscheid van D. Meerburg met lintje SCHEVENINGEN De heer D.F.E. Meerburg uit Katwijk, is vanmiddag in Scheveningen be- von Or. Nassau. De heer Meer- noemd tot Officier in de Orde an Oranje Nassau. De heer Meer burg, die in 1956 op grond van zijn grote verdiensten voor vis serij en samenleving, al tot Rid der in de Orde van Oranje Nas sau was benoemd, is deze "nieu we" onderscheiding verleend ter gelegenheid van het 60-Jarig Ju bileum van de Redersverenigine voor de Nederlandse Zeevisse rij. Overigens nam de heer Meer burg vanmiddag tevens officieel afscheid als voorzitter van deze Redersvereniging. LEZERS SCHRIJVEN "LD is zeer democratisch" Graag wil ik hierbij reageren op het door M. Boere en J. Verver ingezonden stukje, zoals dat geplaatst werd in de rubriek „Lezers schrijven" van donder dag 17 april. Mijns inziens spuien deze heren een zeer een zijdige en volkomen ongegronde kritiek op uw redactioneel be leid. Integendeel, uw blad is zeer democratisch ingesteld, wat bewezen wordt en ls, doordat u mensen van iedere politieke richting de gelegenheid geeft hun mening te uiten, ook al wordt die mening niet door elke lezer gedeeld. Iedereen die al leen maar zijn eigen mening in de krant lezen wil, geeft blijk van een volkomen anti-demo cratische inslag. Alle waarde ring heb ik voor de objectieve berichtgeving in uw krant. R. VAN DAM. Gooweg 22 Noordwijk DEN HAAG Uiterlijk eind Juni van dit jaar zullen de oesterschade- rapporten van de accountantsdienst van het ministerie van Landbouw en Visserij worden afgewerkt. Zo luidde het antwoord van minis ter Westerterp van Verkeer en Wa terstaat, mede namens zijn collega Van der Stee van Landbouw en Vis serij, op vragen van het tweede ka merlid de heer Tuijnman. De werk zaamheden van de Accountantsdienst hebben geen noemenswaardige in vloed ondervonden va nde waterover- lastregeling.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4