Er is zo veel overeenkomst tussen doven en horenden Dienstverband werkers in gezondheidszorg bepleit Nabij en ver BSHBHHBl Na Woubrugge een gemeente van verstrooiden Tv-ploeg naar Saigon Protest tegen opening brouwerij door Prins TERREUR IN EINDHOVEN VRIJDAG 18 APRIL 1975 De Gereformeerde Gemeen ten in Nederland (53 gemeenten met 17.000 leden) hebben de Tweede Kamer laten weten, dat zij strikte handhaving van de bestaande abortuswetgeving noodzakelijk vinden. Offerbe reidheid staat boven genots mentaliteit. Ook de Oud-Geref. Gemeenten en de Geref. Ge meenten (110.000 leden) hebben gevraagd, legalisering van abor tus te voorkomen. De Ver eniging voor Geref. Schoolon derwijs (die haar aanhang vindt in de rechterflank van de Ge ref. gezindte) besloot tot oprich ting van een eigen bureau, om de eigen identiteit te bewaren. De synode van de Geref. Ker ken Vrijgemaakt, die in de Iood van dit Jaar, naar zij verwacht, nog vijftien weken zal bijeen komen, heeft ds. P. Lok te Kam pen tot haar voorzitter gekozen. Er r<al veel over de eredienst worden gepraat: proeve nieuwe psalmberjjimiiing, concept gezan genbundel en teksten voor belij denisgeschriften en liturgische formulieren. Op een confe rentie van het Contactorgaan voor de Geref. Gezindte heeft de vrijgemaakte Kamper hoog leraar in de ethiek, dr. J. Dou- ma. de Geref. Bond in de Her vormde Kerk opgeroepen zich van deze kerk los te maken. Ij zer en leem verdragen elkaar niet. De hervormde prof. dr. C. Graafland uit Utrecht reageer de hierop met te zeggen dat de Geref. Bond juist de dwaling in zijn kerk'tracht te keren. Het comité Hulpverlening Zuid-Viet- nam (uit zes gereformeerde groeperingen) heeft voor direc te .ïulp aan slachtoffers in Zuiü-Vietnam f60.000 gegeven. Ook wordt de uitzending van 'n arts en verpleegster voorbereid. Het comité beperkt zijn steun tot het gebied onder bestuur van Saigon, omdat, naar zijn mening, volledige hulp onder communistische dictatuur niet mogelijk is. In Hilversum is de stichting Herbouw Grote Kerk opgericht, die tem doel heeft de in 1971 door brand verwoeste herv. kerk in het centrum te herbouwen. Er is f. 800.000 nodig. De Raad van Kerken in ons land zal rond Prinsjesdag dit jaar algemene aandacht vra gen voor de noodzaak van een nieuwe levensstijl. Op uitnodiging van Youth for Christ komt de muziekgroep Liberation Suite uit Texas be gin mei naar Nederland voor een toernee van acht dagen. Ze treedt op in Amersfoort, Bom- melerwaard, Den Haag, Har derwijk, H. L Ambacht, Rotter dam, Utrecht en Vlaardingen. Slotconcert op Hemelvaartsdag in Rotterdam-Ahoy. Voor alle inlichtingen: 03438-5744. Uit Rome kreeg het bisdom Roermond de mededeling dat alle missiewerk ook onder het be heer van het bisdom moet val len. Dit komt overeen met de wens van bisschop Gijssen, die de opvattingen van de Divis- raad die tot Januari met het missiewerk in Roermond was beflast, te modern vond. Zondag is het roepingen zondag in de rk Kerk. Er zijn 40.000 Nederlandse religieuzen, van wie er 10.000 in de missie werken. De aanwas is gering, maar het dieptepunt schijnt voorbij te zijn. Het aantal rk theologiestudenten is nu ruim 1000. De keuze voor het celiba- taire priesterschap is gering. "Met bevattelijke voorlichting bereik je meer dan met opdrin gerige werving", zegt pater O. ter Reegen, secretaris van de Stich ting voor kerkelijke Roeping. Driemaal zoveel pelgrims in Rome Het aantal pelgrims, dat ter gele genheid van het heilig jaar naar Ro- is gegaan, ligt tot dusver drie- il zo hoog als in het heilig jaar 1950. In de periode van de opening op 25 december 1974 tot 31 maart bezochten 600.000 mensen Rome. De Vatikaanse musea trokken on- weer de helft meer bezoekers. In 't eerste kwartaal van 1975 270.000, in de eerste drie maanden van 1950 190.000. De hotel- en pensionhouders hebben niet te klagen. Alle hotels vanaf de tweede categorie en alle pensions zijn voor geheel het heilig Jaar volgeboekt. Zij bieden iedere nacht ruim 7500 bezoekers onder dak. Kerkelijke stand. Herv. Kerk beroepen te Leerdam R. H. Kies kamp Oud-Alblas, aangenomen naar Veenendaal J. Smit Soest, bedankt voor Huizum M. Fokkema Alphen a.d. Rijn, voor Wijk bij Heusden G. H. van Kooten Delft, voor Gronin gen G. J. Wisgerhof Bergschenhoek, voor Doorn J. C. van Hunnik Erme- lo, voor Vriezenveen D. Voortman Lutten. Avondgebed LEIDEN Morgen van 7 uur tot half 8 wordt in de Hooglandse kerk weer het maandelijkse avondgebed gehouden. Het thema van de over denking is: "Eén weg of geen weg." ZEIST t Hij woont in een laan in Zeist. Er staan, naar schatting, achthonderd namen in zijn kaart- register. Zijn werkgebied is meer dan 4500 vierkante kilometer groot; Utrecht, Noord-Holland en het westen van Zuid-Holland. De kilometerteller van zijn auto draaide er in één jaar 25.000 bij. Voor een enkel bezoek reed hij onlangs naar een ziekenhuis in Heerenveen. Voor vier huisbezoek jes in Den Haag een dag werk legde hij 180 kilometer af. Hij had een belijdeniscatechisatie in Katwijk aan Zee en leidt een bij belkring in Den Haag. De laatste twee maanden reisde hij, veelal met vrouw en twee kinderen, zondags naar Gorkum, Alphen a. d. Rijn, Hoogeveen, Amersfoort, Dordrecht, Rotterdam en Kat wijk, om er te preken. En als hij in zo'n dienst bij de bijbellezing het woordje "gemelijk" mocht te genkomen, vertaalt hij dat met "een slechte bui", zoals hij regel matig zijn eigen woordkeus ge bruikt. Die man is dominee F. A. L. Fran ken (47), de vorige hervormde predi kant van Woubrugge, die nu een jaar geleden dovenpastor werd. Eén van de drie i<n Nederland. Ds. Franken was vijf jaar predi kant in het intieme Woubrugge, toen hij die advertentie voor een doven pastor las. Hij voelde er meteen voor. In zijn eerste gemeente, het Gelder se Veessen, en ook in Woubrugge had hij al contact met enkele doven. Voor het geestelijke contact tussen, doven en horenden zijn de bewegingen van mond en handen heel belangrijk. Bij dominee Franken in Zeist (links) komen regelmatig doven thuis voor ge sprek en onderricht. een gemeente van horenden doe Je veel meer indrukken van elkaar op. Dat vraagt een heel andere gericht heid". Dc Chr. Bond van Doven (mei '40). t0^ onzinnig waarvan de Leidse gereformeerde eina 2 predikant R. J. Koolstra voorzitter is, is met het pastoraat voor deze groep gehandicapten begonnen. ga ver van huis bij de buurman voorkeur aan kerkdiensten voor do- jouw kerklid op de stoep stond, ven mét horenden, mits er voldoen- Is dovenpastoraat nu zo anders? Ds. Franken: „Je doet wat je in gemeente ook hebt, alleen zijn nu besprekingen gaande om het gionaal. Huisbezoek, ziekenbezoek, delijk. „Kerkdiensten alleen voor doven zijn er ook wel, maar we moeten er geen gewoonte van maken waar van niet mag worden afgeweken. Do- i horen bij de gemeente. Wij moe- pastoraat geheel onder verantwoor- trouwerijen, begrafenissen, kerk- ten ze niet nóg eens isoleren, delijkheid van de kerken te brengen, diensten, catechisaties, kringen Een dienst met doven heeft "Ik mis de dorpsgemeemte niet. Er pastores, staat nu ook een gemeente om me heen. Een gemeente in de verstrooi- Onzinnig ing weliswaar. Dat heeft ook zijn voordelen. Ik voel me wel wat vrijer. Het is geen gemeente met langlijstje. De dominee hoeft niet zus of zo te zijn. Je moet bij de men sen komen zoals je bent. Zonder een zweem van gemaaktheid. Dove men sen zijn juist op het gevoel ingesteld. Zij voelen iemand scherp aan. In Daartoe werd een voorbereidings- vergaderingen, overleg met de bond technische voorwaarden: zij moeten commissie gevormd met mensen van en collegiale contacten. De gewone dichtbij de preekstoel zitten, de be de Hervormde Kerk, de Geref. Ker- catechisatie krijgen de doven in de lichting moet zo zijn dat ze de voor ken, de Chr. Geref. Kerken en de re8el °P school of het internaat. Ik ganger goed kunnen volgen, de ach- Chr. Bond van Doven en de doven- begeleid ze naar de belijdenis. Zo tergrond moet rustig zijn, anders is nnstnvps heeft in februari in Katwijk aan dat gespannen kijken Elke dovenpredikant neemt :r- derde deel van het land rekening. De gereformeerde plaats is nu onbezet, maar er zijn adverten ties geplaatst. Vroeger liep elke pastor zijn eigen mensen na. door het hele land, waardoor het kon gebeuren dat een 0„rwat ge- groep belijdenis gedaan. Ik zegd wordt veel te vermoeiend, en nog een kring catechisanten ^e horenden moeten het langzame spreken niet hinderlijk vinden". De dove gemeente is niet gesteld zijn maand komt die in de Laakkerk bij- op mhoudarme verhaaltjes op de Op een kring hier thuis komen preekstoel, met een moralistisch toe- ook leden van de afdeling Zeist de Vereniging van Slechthorenden". Eenvoud Dovenpastor Franken geeft passinkje. De preek zal wel voudig moeten zijn. aansluitend bij hun andere belevingswereld, maar direct en kernachtig. Ds. Franken: „Doven willen als volwaardigen worden behandeld en aangesproken. Ze hebben wel een beperkte woordenschat en daarom moet je in een preek vaak begrip pen met voorbeelden toelichten. Je moet er voortdurend voor op Je hoe de zijn, geen voor hen vreemde woorden te gebruiken. Ook bij de ge wone bijbellezing zet ik wel woorden om in andere. Maar ik moet u zeg gen, dat het mij na gecombineerde diensten altijd weer terft, dat er tus sen doven en horenden zoveel over eenkomst is. Horenden zeggen je dan, dat ze vooral de eenvoud van de preek zo fijn vonden. De bijbellezing zet ik ook altijd in het verband. Ik begin nooit zomaar te lezen. Horen den vinden dat ook nuttig. Maar hoe vaak gebeurt het niet...." Vertrouwen Dove mensen hebben een diep ge meenschapsgevoel. Waar mogelijk zoeken ze elkaar op. Als er een kerk dienst in Alphen is, komen ze ook uit Gouda en Utrecht. Ds. Franken kent doven die hun verjaardag eerst vieren voor de eigen "club" en pas daarna voor de horende familie en kennissen. Voor velen is de kerk dienst een ontmoetingsplaats bij uit stek. Ze worden er dan ook enthou siast welkom geheten, en als het te regelen valt, is er koffie na afloop. Op zijn huisbezoeken is de pastoor in de regel een welkome gast. Hij wordt soms in zaken betrokken, die ver buiten zijn competentie liggen. Zo werd ds. Franken eens advies ge vraagd over de deugdelijkheid van voorwaarden om tot een coöperatie van flatbewoners toe te traden. En daarbij kwamen alle papieren op ta fel. "Als je het vertrouwen hebt, heb je ze helemaal". In één Jaar is het drie keer voorgekomen, dat een bezoek werd afgewezen. Dat is een vervelende ervaring, maar het ligt wel beneden het voor een predikant ver trouwde gemiddelde. Als de God van wie de kerk spreekt, een sprekende God is, die de mens de mogelijkheid geeft het leven te verstaan, dan rijdt dominee Franken zijn 25.000 kilometertjes voor de doven niet voor niks. S. J. DE GROOT UTRECHT (ANP) Een wetenschappelijk onderzoek van het economisch instituut vam de universiteit iin Leiden en het ministerie van Volksgezondheid heeft uitgewezen, dat uitbreiding van de eerste-lijns gezondheidszorg zoals staatssecretaris Hendriks van plan is, een vermindering van het aanbod van ziekenhuisvoorzieningen kan opvangen. De staatssecretaris heeft deze week een interim-rapport gekregen in het kader van het onderzoek-project „macro-rekenmodel gezondheidszorg" Het rapport, "het ziekenhuis in de gezondheidszorg", geeft een econo metrische analyse van het gebruik van ziekenhuisbedden. Volgens de auteurs (prof. dr. B. M. S. van Praag, drs. F. F. H. Rutten en drs. J. van ner Gaag) is het gezien de verwachte Toeneming van het aantal huisart sen mogelijk, de norm van vier zie kenhuis oedden per 1000 inwoners d'e de staatssecretaris heeft gesteld, te verwezenlijken. Dr. H. Lamberts van het gezond- heidscentium Ommoord in Rotter dam zet daar overigens vraagtekens Pij. Hij zei gisteren in Utrecht tij- Rus vraagt asiel Een corres pondent van het Sow jet Russische persbureau Nowosti, Anatoli Da wi dow. heeft op de Amerikaanse am bassade in Tokio, politiek asiel ge vaagd. L»e 27-jarige Journalist was sinds kort in de Japanse hoofdstad cm een internationale tentoonstel ling te verslaan. dens een bijeenkomst op de "Medi- ca", dat het ondanks het stijgende tantal huisartsen helemaal niet zeker is of de gewenste huisartsen- dichtheid wel zal kunnen worden be- eikt. Volgens hem is daar eerst een herstructurering met de eer- ite-lijns gezondheidszorg voor nodig. De staassecretaris heeft vorige week een negatief vestingsbeleid voor huisartsen aangekondigd (vrije vestiging behalve in gebieden waar een teveel dreigt), maar dx. Lam- oerts meent dat er een actief vesti gingsbeleid moet komen. "Je kunt •>an de Jonge huisartsen niet meer verwachten, dat ze met alle veran deringen die er op til zijn nog over namesommen voor goodwill blijven betalen", zei hij Volgens hem is dat ook de oorzaak van het feit, dat er op het ogenblik in Nederland zo'n 200 huisartsen werkloos zijn. Sa menwerkingsvormen worden volgens ar. Lamberts voor jaren geblokkeerd, als de huisartsen door 't betalen van goodwill -sommen in een bepaald "ka naal" worden gedrukt. Onder een actief vestigingsbeleid van de overheid verstaat hij het steunen en ook oprichten van sa menwerkingsverbanden waarin ook twee of drie huisartsen werken. Alle «erkers in zo'n centrum zullen dan Eerherstel De Westduitse vak- londsfunctionaris Karl Boehm, wiens aanhouding op beschuldiging van spionage voor Oost-Europa in ovember jl. veel opschudding gaf, ;s gisteren gerehabiliteerd. De hoog ste Westduitse aanklager in Karls ruhe, Siegfried Buback, staakte de vervolging van Boehm en diens vrouw, nadat bij een uitvoerig on derzoek gebleken was dat zij niet voor de Oostduitse staatsveiligheids dienst hadden gewerkt. Boehm was destijds aangehouden nadat de Westduitse geheime dienst hem •naanden lang had geschaduwd. HILVERSUM Na langdurig be raad hebben Avro, Kro, NCRV, Tros, VARA en VPRO besloten een geza menlijke tv-ploeg uit te zenden naar Zuid-Vietnam. Deze ploeg zal be staan uit de cameraman Cees Col- son (TROS-Aktua), en de redacteu ren Fons van Westerloo (AVRO'sTe- levizier) en Willebrord Nieuwenhuis (KRO's Brandpunt). Al eerder wa ren er plannen met betrekking tot het uitzenden van een gezamenlijke ploeg naar Vietnam opgekomen, maar die stuitten af op het niet-be- schikbaar zijn van cameraploegen voor een dergelijke operatie. Intussen h&d* de TROS een ploeg in Vietnam. TROS-redacteur Ed van Kan komt eind volgende week terug, maar cameraman Cees Col- son kan in Saigon achterblijven. De televisieploeg zal geregeld filmmate riaal opsturen over de ontwikkelin gen in Vietnam, dat uitgezonden zal worden door de actualiteiten-rubriek die het eerst in de lucht is. Het is de bedoeling dat de ploeg voorlopig voor een periode van twee a drie weken in Saigon zal worden gestationeerd. Wanneer daartoe aan leiding is zullen de gezamenlijke partners daarna een nieuwe ploeg ter aflossing naar Saigon sturen. Nachtzuster sliep; 25 zuigelingen omgekomen BELGRADO (UPI) Een nachtzuster van het kinderzie kenhuis in Joegoslavië waar vorige maand bij een brand vijfentwintig zuigelingen van nog geen week oud omkwamen heeft bekend dat zij was gaan slapen in een kamer die grens de aan de zaal waar de kinde ren lagen. Daardoor werd de brand te laat ontdekt. Uit het onderzoek is verder komen vast te staan dat het meisje een onvoldoende oplei ding had. Ze had voor haar taak geen speciale instructies gekre gen, maar leerde deze door te kijken hoe oudere verpleegsters het deden. De rechter van onderzoek had voorts kritiek op de traag heid van de brandweer. Vorige week werden in Joego slavië twee treinbestuurders veroordeeld die toegaven in slaap gevallen te zijn waarna hun trein met hoge snelheid door op onveilig staande seinen reed en verongelukte. Hierbij verloren 153 mensen het leven. i dienstverband moeten zijn, en wat dr. Lamberts betreft het liefst bij de overheid (gemeente) omdat dan democratische controle mogelijk is. We moeten af van het systeem van oonorering per verrichting, zei hij, van de financiële prikkel die ten on rechte van invloed is op de vraag wie welke patiënt of welke cliënt helpt en met wie hij dat samen doet. Tankerbotsing SINGAPORE (AP) Een mijl ten zuiden van Singapore zijn gis teravond de Liberiaanse tanker cactus Queen en de Japanse tanker Tosa Maroe met elkaar in botsing gekomen. Daarbij brak brand uit aan boord van het Japanse, 47.720 ton meten de schip. Die was hedenochtend nog niet geblust. Een beginnende brand op de 78.778 ton metende Liberiaan kon vrij snel worden bedwongen. De cactus Queen was, geladen met olie, op weg van de Perzische Golf naar Japan. Bij het ongeval hebben zich geen persoonlijke ongelukken daan. Alle opvarenden va: Maroe zijn gered en naar gebracht. De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren met een proefrit tussen Den Haag en Utrecht de eerste "Sprinter"-trein geïntroduceerd. De trein gaat met ingang van september bij wijze van proef op het traject Rotterdam-Hoek van Holland rijden. Onder de reizigers zal in de proef periode een enquête gehouden worden, o.a. over het ontbreken van toiletten in de trein. Makers van pornografische films voorge- die vinden dat zij te weinig erken- i de Tosa ning krijgen van de critici, hebben Singapore gisteren laten weten, dat zij op 6 juni in New York een festival van hun produkten zullen houden, waar- bij onderscheidingen zullen worden Vrouw aangevallen De echtge- uitgereikt, note van de Nederlandse consul in Naar de organisator, de produ- Loeanda, Thadne dp cent Michael Luckman, in New York AMSTERDAM De Jongeren- Voor de Raad van Europa Groot, ii woensdag overvallen door meedeelde, zullen er negen vergulde ,NuC|hter.heid- V(r«|e vormde dit aanloding voor stellen militanten van het Angolese Natio- beeldjes, zogenoemde 'Tongueys', en Vriendsohag (verbonden^ met de de alcoholreclame^ te rerbieden. worden 'toegekend, als tegenhangers' Algemene Nederlandse Drankbe- Het bedrljt dat U opent is van de •officiële' Oscars. Luckman (rtnWei's Oi^anteatie) betreurt het ten derdeel van een concern dat mee- o-npdP cmoflif zeerste dat Prins Claus bereid is de helpt slechte kanten van goeae smaaa troiril£vw„.hnm,,,,-)i - nale Bevrijdingsfront (FNLA), 1? gisteren bekendgemaakt in communiqué dat is uitgegeven door zei dat het festival het Angola-huis in Lissabon. Het zal getuigen .De organisatoren zullen ministerie van Buitenlandse Zaken proberen het via de televisie uit te in Den Haag kon dit bericht gister- zenden, zoals dat ook met de uitrei- dnarovpr^nito^ïr^pri *7n avond nog niet bevestigen. "ar> owok <">hoiirt Heineken-brouwerij in Zoe te rvvoude te openen. De organisatie heef t haar verbazin; oul- king i de Oscars gebeurt. die zij onder de aanhef Heer' aan de prins heeft geschreven In de brief staat het volgende tuur in ontwikkelingslanden te be vorderen. In verschillende landen staan nl. brouwerijen waar het Hei- brief. neken-conoem in deelneemt. Door de 'Geachte hierdoor bevorderde uitbreiding van land duizenden EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense politie heeft met de arres tatie van vier Eindhovenaren de hand weten te leggen op weer een bende, die de afgelopen maanden een ware terreur heeft uitgeoefend in café's in de Eindhovense binnenstad. De mannen variërend in de leeftijd van 18 tot 20 jaar, sloegen M inboedels van café's kort en klein, betaalden hun rekeningen niet onder invloed, ondanks de invoering het alcoholgebruik nemen ontwikkelingslanden de problemen U bekend moeten zijn rond het gebruik schrikbarend toe. l van 'industriaIisatie, waar zijn die moeilijkheden met het ge- het Heir.ekenooncern op deze manier bruik van allcohol ondervinden. Met o.a. in Nigeria, Equador, Suriname e het stijgend alcoholgebruik neemt hun Sierra Leone aan meewerkt, vinde aantal nog steeds toe; vooral ook wij ongewenst, ander jongeren. In het verkeer en molesteerden klanten en eigenaars. En als de eigenaar aangifte durfde te doen kwamen de mannen terug en sloegen het hele café gebannen kort en klein en bedreigden opnieuw de eigenaar met de dood. - Alcol De schrik bij de Eindhovense caféhouders zit er zo erg in, dat de die ernstige risioote met zich bandieten zaken hebben bekend, waarvan de eigenaar weigert het brengt. Deze worden nog te vaak aan de politie te bekennen. onderschat. Doordat U deze opening ver- het rijden richt zal deze extra publiciteit krij- e invoering gen, wat een goede reklame voor de de 1-novemiberwet nog met uit- firma Heineken zal zijn. Alcohol is dan ook een gewoonte De jongerenorganisatie betreurt het dan ook ten zeerste, dat Prins Claus bereid is hieraan medewerking te verlenen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21