Sihanoek wijst aanbod tot capitulatie in Cambodja af Na honderd doden rust in Libanon Sjelepin buiten spel NAAST HET NIEUWS r Kiitja KREMLIN ZET STILZWIJGENDE DIPLOMATIE VOORT RUSLAND HOUDT GROOTSCHEEPSE VLOOTOEFENING Kokindjes Bemiddeling Rode Kruis leidde tot niets BREZJNEW LATER NAAR AMERIKA PONDERDAG 17 APRIL 1975 PEKING/GENEVE/SAIGON (UPI/AFP) Prins Norodom Sihanoek, hoofd van de Cambod jaanse regering van nationale eenheid in ballingschap in Peking, heeft gisteravond een aanbod van de regering in Phnom Penh tot wapenstilstand en overdracht van de macht aan de Rode Khmer, als 'onaanvaardbaar' van de hand gewezen. Norodom heeft zijn standpunt meegedeeld in een telegram aan het Internationale Rode Kruis in Genève, dat voor Phnom Penh als be middelaar was opgetreden. Norodom raadt in zijn antwoord aan het Rode Kruis het hoge co mité dat in Phnom Penh aan de macht is, aan uit Cambodja te vluchten zoland het nog kan, in plaats van zich te verliezen in snoeverij. „Deze lieden van het zogenaamde hoge comité verdie nen de galg", aldus Norodom. De "verraders van de tweede klas" in Phnom Penh krijgen van hem de raad onmiddellijk de wapens neer te leggen, de witte vlag van de overga ve uit te steken en zich onvoor waardelijk te scharen onder de ba nier van de regering van nationale eenheid en de Rode Khmer. Het Rode Kruis in Genève deelde mee dat zijn delegatie in Phnom Penh het aanbod van de Cambod jaanse regering gistermiddag had gekregen voor doorzending naar Si hanoek in Peking, en dat spoor slags was gedaan. In het hoofdkantoor van de Ro- de-Kruisliga werd gezegd dat het aanbod van Phnom Penh neerkwam op een "aanbod tot overgave". Van georganiseerd militair verzet ln Phnom Phen was gisteravond al geen sprake meer. Duizenden rege ringssoldaten hebben het moede hoofd in de schoot gelegd en zich aan de Rode Khmer overgegeven of zich aangesloten bij de stromen vluchtelingen. Soldij kregen ze al lang niet meer en de handvol rijst per dag uit de veldkeuken was ook geen vetpot. Zo gedesillusioneerd als de rege ringssoldaten zijn, zo krachtdadig zijn de Rode Khmer, die met het be zetten van de luchthaven Phnom Penh hebben afgeknepen. De internationale commissie van het Rode Kruis heeft een beroep op„ de Cambodjaanse regering en de Rode Khmer gedaan om de veilig heidszone van het Rode Kruis in 't centrum van Phnom Penh te respec teren en ongemoeid te laten. In de ze zone worden zieken en gewonden ijdelijk opgenomen. De veiligheidszone is opgezet rond hotel Royal-Phnom en wordt be heerd door een delegatie van het Rode Kruis in Cambodja. VIETNAM Troepen van de voorlopige revolu- t'onaire regering van Zuid-Vietnam sijn gisteren vanuit de veroverde F tad Xoe-in Loc verder opgetrokken naar Saigon. De VRR heeft verder een heel regiment naar een van de iwee enclaves aan de kust gestuurd, die officieel nog in handen van de rechtse regering in Saigon zijn. De levens en bezittingen van bui- Gnlande-s, Amerikanen incluis, in de door de VRR en haar troepen gecontroleerde gebieden in Zuid- ietnam zullen gerespecteerd wor den. Hiervoor stelde zich gisteren in Parijs de VRR-mandataris in Fran- lr~ük. gezant Dinh Ba.Thi, garant. Thi eiste wel dat de „25.000 in bur ger geklede Amerikaanse militaire adviseurs die illegaal naar Zuid-Viet nam zijn overgebracht", vertrekken. De Amerikaanse ambassade in Sai gon heeft vanochtend verklaard, dat zij personeel dat niet van essentieel helang is, laat vertrekken en dat zij andere Amerikanen adviseert ook Zuid-Vietnam te verlaten. In een gesprek met de dagbladuit gevers zei president Ford van de v S dat de Sowjet-Unie en China hun verplichtingen jegens Noord-Vietnam leken na te komen door steun te blijven geven, terwijl Amerika in zijn verplichtingen jegens Zui-Viet- nam dreigde te kort te zullen schie ten. 'Ik wilde dat het niet zo was dat dan zou wat nu in Zuid-Vietnam ge- L eurt, niet gebeurd zijn', zei hij. BEIROET <DPA) Na vier da gen van bloedige gevechten tussen Palestijnen en leden van de rechts georiënteerde christelijke Falanx- Partij in Libanon is gistermiddag een overeenkomst aangaande een wapenstilstand van kracht gewor den. Deze >vereenkomst werd bereikt met medewerking van de secretaris generaal van de Arabische Liga, Machmoed Riad. Palestijnse guerrillastrijders en jeden vaa de Falangistische militie entruimden kort daarna de straten .•an Beiroet, terwijl Libanese mili- fairen gingen patrouilleren. Het Li- oanese parlement zou vandaag de situatie bespreken. Sinds het uitbreken van de strijd tussen Falangisten en Palestijnen zouden meer dan honderd mensen om het leven gekomen en enkele honderden gewond zijn. Het gewa pende conflict ontstond door de aanwezigheid van gewapende guer rilla-patrouilles buiten de Palestijn- re kampen. De falangisten eisten toen terugtrekking van de Pales- 'ijnse patrouilles. Het doet wat onnozel aan, dat in Saigon de bouw van een monument voor de Ame rikanen, die in Zuid-Vietnam het leven lieten, stug door gaat terwijl algemeen ver wacht wordt, dat de grote te genstanders van de Amerika nen, de troeven van de VVR, binnen afzienbare tijd ook deze stad in handen zullen krijgen. Het lijkt niet waar schijnlijk dat het monument het daarna nog lang zal ma ken. Alexander Sjelepin MOSKOU (AP) Alexander N. Sjelepin, eens het politieke wonder kind van het Kremlinr en met goede papieren om de top te bereiken, is gisteren van zijn zetel in het Polit buro „ontheven". Deze onverwachte ontwikkeling, „op zijn eigen verzoek", ontnam alle macht aan het jongste lid van het Politburo en aan de man die werd gezien als de voornaamste rivaal van partijleider Leonid I. Breznjew. „De vergadering heeft kameraad Sjelepin op zijn verzoek ontheven van zijn verplichtingen als lid van het politburo" zo luidde het eerste bericht van de Moskouse radio. In een later uitgegeven bericht van het persbureau Tass ging men niet nader op de zaak in. Evenmin werd ge meld of Sjelepin ook zijn admini stratieve functie als leider van de Sowjet vakcentrale heeft neergelegd. De korte verklaring, waarin geen melding werd gemaakt van typische Kremlin-clichees zoals die gebruike lijk zijn bij de eerste berichten over een machtswisseling, gaf sterk de in druk dat Sjelepin tegen zijn wil is afgezet. Sjelepin, bracht vorige maand een fel omstreden bezoek aan Londen waar hij werd lastig gevallen door demonstranten die bezwaar hadden tegen het bezoek van een voormalige chef van de Russische geheime poli tie. Sjelepin was onder premier Ni- kita S. Chroetsjow hoofd van de veiligheidsdienst, de KGB. „Breznjew heeft dit al tien jaar lang willen doen en de reis naar Engeland gaf hem een excuus", zo speculeerde een westerse waarnemer. Westerse waarnemers zeiden dat het Kremlin de controversiële reis ook had kunnen gebruiken om een aanklacht tegen Sjelepin in te die nen wegens het in discrediet brengen van de Sowjet-Unie op een moment dat Moskou en Londen probeerden hun betrekkingen te verbeteren. Als dit waar is betekent dat dat Sjelepin zijn ondergang tegemoet is gegaan, aangezien de protesten al bekend waren voor hfj naar Enge land vertrok. WASHINGTON (UPI) Pre sident Ford heeft gisteren te kennen gegeven dat de Russi sche partijleider Leonid Brezjn- jew mogelijk zijn bezoek aan Washington tot september a.s. zal uitstellen. Volgens de be staande plannen wordt hij in juni verwacht. Ford opperde de mogelijkheid van een uitstel tegenover leden van het Amerikaanse genoot schap van hoofdredacteuren op een ontvangst in het Witte Huis. Hij gaf geen reden voor een eventuele verschuiving van het bezoek van Brezjnew op. .HEKS" VEROORDEELD Een jury in Los Angeles heeft zich uitgesproken dat het voor spellen van de toekomst tegen de gemeentewet indruist als dit niet geschiedt door een leider des geloofs, en dan dus strafbaar is. De beklaagde was Susanna Budapest die, als zij veroordeeld wordt, ten hoogste zes maanden gevangenisstraf en een boete van 500 dollar kan krijgen. Dat de dame ook aan „hekserij" zou doen kwam op het proces niet officieel ter sprake. De beklaagde voldeed niet aan het ver zoek van de aanklager om waar te maken waarmee zij kort ervoor gedreigd had: door het sprenkelen van een bepaalde soort olie in de rechtszaal om „het proces te doen verdwijnen". Susanna was op 10 februari gearresteerd toen zij tegen betaling de toekomst voorspelde mqfc behulp van tarot-kaarten. De klant was een politieman. Zij had dit eigenlijk wel mogen „zien". Haar advocaat hield vol, maar de jury was daar niet van te overtuigen, dat zijn cliënte wel degelijk een „godsdienstige leidster" was omdat zij „hogepriesteres was van een heksenvergadering die onderdeel vormde van een duizenden jaren geleden gesticht geloof in een vrouwelijke godheid". BRITTEN SLECHTE MINNAARS Vele Britse vrouwen zijn niet tevreden over hun mannen. Die zijn weliswaar goede vaders en kostwinners maar tonen onvoldoen de begrip, liefde en hartelijkheid voor hun wederhelft en velen van hen zijn maar povere minnaars. Dit blijkt uit een enquete, ingesteld door het Britse vrouwenblad „Woman's own", waarop byna 11.000 vrouwen reageerden. Vele vrouwen laten het er echter niet bij zitten. Op elke vier vrouwen die het enquêteformulier invulden, was er één die toegaf dat zij weieens een slippertje maakte. Omgerekend over de hele bevolking van Engeland betekent dit dat er drie miljoen ontrouwe Britse eega's zijn. Twee miljoen vrouwen zouden dan ontevreden zijn met aun huwelijk en één miljoen zou ofwel willen scheiden of zich bij lun „vreugdeloos bestaan" hebben neergelegd. „Woman's own" rtndt deze cijfers schrikbarend hoog, hoewel verreweg de meeste toch wel tevreden over haar huwelijk zijn. WASHINGTON DEN HAAG (UPI/ANP) De Sowjet-Unie houdt een grootscheepse vlootoefe- ning op de wereldzeeën, die volgens zegslieden van het Pentagon in Was hington de grootste in de geschiede nis lijkt te worden. Volgens het Pen tagon zijn tot dusver ongeveer 200 schepen ingeschakeld bij de oefening en men verwacht dat er nog meer schepen zich bij de operaties zullen aansluiten. De oefening wordt vanuit Moskou geleid. Gewoonlijk worden oefeningen door een plaatselijk be vel geleid. De laatste grote Russische marine-oefening vond plaats in 1970. Toen deden er 150 oppervlakte- schepen en 50 onderzeeërs mee. De Maónevoorliohttagsddenst im Den Haag heeft gisteravond ver klaard dat "vele tientallen schepen en vliegtuigen van de Russische marine" zijn begonnen "zogenoem de routine-oefeningen" op de Noord zee, de Oostzee, de Atlantische Oceaan, de Indische Oceaan en de Middellandse Zee en de Stille Oceaan. Dit soort oefeningen is sinds de Europese veiligheidsconferenties in Genève beperkt gebleven tot Jaar lijkse oefeningen in de lokale vloot- gebieden. Deze oefening valt op door de grote aantallen deelnemende een heden, aldus de voorlichtingsdienst van de marine. De Sovjet-Unie heeft volgens deze bron in verband met de ze oefening ook verbindings- en ver kenningssatellieten in de ruimte ge bracht. In verband met de jaarlijkse Ne derlandse vlootoefening, die 14 april is begonnen en tot 25 april zal voort duren, zijn alle schepen van de Ko ninklijke Marine, die vaarklaar zijn op zee. De commandanten van de schepen hebben opdracht gekregen, nauwlettend de bewegingen van de Russische schepen te volgen. De on derzeebootjager „Groningen" is mo menteel in de nabijheid van de J "Swedlov", de meest zwaar bewa pende kruiser van de Russische ma- rine, aldus de woordvoerder van de Koninklijke Marine gisteravond. „De Russische oefening is een grie zelige zaak", aldU3 de woordvoer der. Prins Bernhard in Perzië De sjah van Iran heeft gisteravond Prins Bernhard ontvangen en hem een diner aangeboden. De prins die als voorzitter van het Wereldnatuur fonds een reis maakt door Azië en het Midden-Oosten heeft vanoch tend Teheran verlaten op weg naar Nederland. lekkere drop van Langenberg MOSKOU (AFP) De Russische leiders bewaren een hardnekkig en langdurig stilzwijgen rondom enke le gebeurtenissen van de eerste po litieke orde die het machtseven wicht tussen de grote mogendheden benaald niet onberoerd laten. In tirie gebieden van de wereld worden de politiak-strategische posities van de Verenigde Staten aangetast en uit gehold. De therapie van Henry Kis singer voor het Midden-Oosten is, op 7'n minst voorlopig, mislukt, het re giem van Saigon is onherstelbaar ont takeld na dat van Phnom Penh en Portugal lijkt op weg naar een re geringsvorm die op communistische leest is geschoeid en die Amerika en de NAVO veel zorgen baart. Deson danks zwijgt het Kremlin stil en zet het een rustige diplomatie voort. Zijn organen beperken zich tot het geven van enkele summiere com mentaren die een gematigde toon Westerse diplomatieke waarne mers in de Russische hoofdstad wa ren aanvankelijk verrast door deze houding Ze hebben nu een gedegen analyse gemaakt die veel genuan ceerder tn veel minder pessimistisch Volgens deze analyse wordt de Russische houding fundamenteel bepaald door de politie van ontspan ning De Sowjet-Unie zal niets on dernemen dat de ontspanning, waar van Leonid Brezjnew de architect is, im gevaar kan brengen. Met nog slechts een tiental maanden te gaan tot het 25ste partijcongres zou het echec van de ontspanning het echec van Brezjnew worden. Succes daar entegen zou de 68-jarige partijleider de gelegenheid bieden zich in volle glorie van het politieke toneel terug te trekken. In 1972 was Brezjnew bereid president Nixon te ontvan gen terwijl de Amerikaanse B-52- bommenwerpers Hanoi bestook ten. Nu, in 1975, heeft hij veel min der reden de toorn van de Verenig de Staten op te wekken. Hij hoopt op korte termijn met Washington een axkoord af te sluiten inzake de be perking van strategische wapens. Het belang van dit akkoord is in de ogen van de Russen onschatbaar, omdat het impliciet de erkenning inhoudt van een kernevenwicht tus sen de grote mogendheden. Dat ook is de basis van de ontspanning. De omwikkelingen in Vietnam lij- len zowel aan de greep van Mos kou als aan die van Washington te zijn ontsnapt. Het snelle succes van Je "patriotten" was dan ook te dan- Ken aan twee elkaar aanvullende lactoren: hun militaire offensief en de interne aftakeling van het regiem Nguyen van Thieu. Natuurlijk is* de Sowjet-Unie zich volledig bewust, vam de vernedering die het misluk te Vietnamese avontuur heeft toege bracht aan de wereldstrategie van Amerika. Het is het einde, zo zeg gen officiële dagbladen, van de Ame rikaanse politiek van "interna tionaal politieman". Maar Moskou vreest nu juist die vernedering. Washington kan er immers toe worden aangezet elders im de wereld hardhandig te reageren, hetgeen het broze bouwwerk van ontspanning zou verwoesten, de lang durige onderhandelingen over een Europese veiligheidsconferentie in Genève wellicht zou blokkeren, als gevolg daarvan de paneuropese top conferentie van Helsinki op de lan ge baan zou schuiven, evenals de on dertekening van het gememoreerde akkoord inzake de beperking van kernwapens. De instorting van het regiem Lon Nol in Cambodja zou tevens aan zienlijk meer voordeel voor Peking dan voor Moskou kunnen opleveren. De nieuwe banden die de Sowjet- Unie onlangs heeft aangeknoopt met prins Sihanouk kunnen niet verhul len dat hot Kremlin gedurende lan ge tijd zijn betrekkingen met de re gering Lon Nol had gehandhaafd in de hoop het streven van prins Siha nouk, die de steun van Peking geniet, te doen falen. Het succes van de Rode Khmers kan derhalve niet worden gezien als een overwinning voor de Russische diplomatie, zelfs al toont het een spectaculaire mis lukking van de Amerikaanse poli tiek. Wat .iet Midden-Oosten betreft heeft de Sowjet-Unie onophoudelijk gestreefd naar een bijeenkomst van de conferentie van Genève. Niette min wordt zij momenteel geconfron teerd mit uiterst lastige problemen. Afgezien van de mogelijkheid dat Henry Kissinger nog eens een nieu we vredespoging waagt, rust op Mos kou voortaan de verre van gemak kelijke taak een formule te vinden cie de Palestijnen in staat stelt aan de conferentietafel plaats te nemen, tegenover de Israëli's. En, gesteld al dat dit Drobleem wordt opgelost, dan is op dit moment geen enkele con crete aanwijzing voorhanden dat de redesconferentie snel zal komen tot een algehele politieke regeling in het Midden-Oosten, evenmin als de kleine stappen" van Kissinger tot ten gedeeltelijke regeling heeft ge leid. Van alle Amerikaanse tegensla gen is er een het gevaarlijkst voor de cntspannmg. In de denktrant van Moskou lijkt dat de politieke ontwik keling in Portugal te zijn. En het is beslist niet zeker dat het Kremlin rond dit probleem een nieuwe Ame rikaanse tegenslag wenst met al zijn c nvoorspelbare gevolgen. De Russen maken de serieuze gedachte dat de Ver. Staten en de NAVO een mi litaire interventie in Portugal zullen cverwegen als dit land resoluut het communisme gaat beleiden. De Prawda liet hierover onlangs geen onduidelijkheid bestaan. Het orgaan van de Russische communistische panty slingerde de NAVO de beschul diging toe zich te steken in de bin nenlandse aangelegenheden van Portugal, "avonturistische" plannen voor te bereiden en te "dreigen met militaire interventie". Wanneer een dergelijke situatie zich in de toe komst voordoet betekent dit het ab rupte en definitieve einde van alle noop op ontspanning, en wel voor lange tijd, zo menen de diploma tieke waarnemers in Moskou. Het Kremlin heeft er dus geen belang bij deze ontwikkeling aan te moedigen en het is niet uitgesloten, zo meent men, dat de Russische leiders dit standpunt al ter kennis hebben ge bracht van een van de zes Portuge se delegaties die de laatste tijd op officieel bezoek in Moskou warea Het is zelfs mogelijk dat dit gevoe len rechtstreeks is overgebracht aan de Portugese communisten. Niet-blanke officieren Het Zuid- afrikaanse parlement heeft eenstem mig een wetswijziging goedgekeurd die het mogelijk maakt dat niet- blanke militairen officier kunnen worden. Tot dusver konden niet- blanken het slechts tot onderofficier brengen. De zwarte officieren zul len aan het hoofd worden ge steld van uit niet-blanke militairen bestaande eenheden. Tot dusver stonden deze onder bevel van blan- kea Felle aanval van Husak op Dubcek PRAAG (AP) Gustav Husak, leider van de Tsjechoslowaakse com munistische Party, heeft zyn voor ganger Alexander Dubcek gisteren afgeschilderd als een „zwakke, on- verantwoordelyke gokker" en „ver rader" die „morgen aan de dag zyn boeltje kan pakken en naar Zweden kan vertrekken als deskundige op het gebied van democratisch socialisme". Husak bevestigde dat de na de in terventie van de Warschaupactlan- den in 1968 van zyn macht beroofde politicus onlangs in een brief aan het Tsjechoslowaakse parlement felle kritiek had uitgeoefend op de politieke verhoudingen in Tsjecho- slowakye zelf. Deze brief is in de af gelopen dagen in het Westen gepu bliceerd. Husak zei dat Dubcek zich by de reactie had aangesloten en dat de beweringen in diens brief onjuist waren. ADVERTENTIE groenoordhal leiden WHUm dc Zwifeartoon-lU.071-20045 zuidhoUandsa ktaönbetirt voor vrija-tijds bastadin? SPORT DOE-HET-ZELF I CAMPING WATERSPORT I TUINIEREN TOEGANGSPRIJS f ISO p.p

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9