leuk lente idee LIJVIG PAKKET WENSEN UIT KAMER Grote fraude-zaak bij PTT opgelost Betalingen Israël noemt voorstel van Nederland onhaalbare kaart Kamerlid Schouten verlaat fractie van ARP Uit in de Randstad 298.- LEIDSE SPAARBANK DONDERDAG 17 APRIL 1975 den haag Byna twaalf uur lang heeft de Tweede Kamer gisteren uitgepakt over de economische situatie en de werkloosheid. Met als resultaat: een lijvig pakket wensen en aanbevelingen, gezet naast de 59 maatregelen die de regering in haar Jongste werkgelegenheidsnota al uitstalde. De politieke partijen kwamen met I verlangens in velerlei sfeer, en het belangrijkste uit de aanbevelingen is hieronder gegroepeerd opgesomd. Aan veel van de suggesties was trouwens al eerder bekendheid gegeven. De regering antwoordt volgende week. I Allereerst zijn er de politieke wensen tot het oppeppen van de economie door algemene steun aan het bedrijfsleven en een elastenver- lichting voor iedereen: Verlaging van de vennootschaps belasting (WD, CDA, DS'70). Blijvende verzachting loon- en inkomstenbelasting (WD, CHU, DS"70). Mogelijkheid om verliezen met winsten uit vijf voorgaande jaren voor de belasting te verrekenen (WD, ARP). Blijvenle tegemoetkoming in de sociale premielasten voor de bedrij ven (WD, ARP). Afzien van winstafroming (WD). Loonmatiging alleen gepaard met vermogensaanwasdeling en zeggen schap in investeringen (PvdA) investeringsaftrek vervangen door blijvende rijksfinanciering van kin derbijslagfonds (PvdA). Staatsdeelneming in bedrijven (PvdA, PPR, PSP). Ruimer investeringspremieregeling voor bedrijfsuitbreidingen (WD). Afzien van selectieve investerings regeling (WD). globale maatregelen, nader in te vullen (ARP). Samenhangend kabinetsbeleid in werkloosheidsbestrijding, eerste ver antwoordelijkheid bij de minister van Sociale Zaken (CHU). Daarnaast had de Kamer veel aandacht voor verbeteringen in de sociale sfeer. Genoemd werden onder meer: Spoed met de studie over het vrijwillig neerleggen van het werk van de 63-jarige leeftijd af (WD, PvdA). Niet op die studie wachten (PPR). Meer inspanning voor herscholing (vrijwel alle partijen). De verbetering van de aansluiting op vraag en aanbod van werk, en de bemiddeling daarbij kreeg ook haar deel: Versterking van de mankracht van de arbeidsbureaus (PvdA, CHU, PPR). Nieuwbouw voor gewestelijke ar beidsbureaus (PPR). Beter op elkaar afstemmen van de bij registratie (enerzijds arbeidsbu reaus, anderzijds bedrijfsleven) ge bruikte terminologie (KVP, DS'70). Stop op nieuwe gastarbeiders i DS'70). De zorg van de Kamer voor werklozen is in velerlei opzicht vertolkt. Men herhaalde de wensen: Verlenging van de uitkeringsduur van de wwv voor ouderen tot 65ste jaar )vvd, PvdA, KVP). Verhoging WWv tot WW-peil van 80 procent, verlenging van de termijnen, regeling ook van toepas sing op gehuwde, werkende vrouw (PvdA, motie met PPR) Extra bouw Naast de vrij algemene aandrang op extra rijksgeld voor de bouw van rond een miljard gulden zijn in het werkgelegenheidsdebat ook veel te stimuleren categorieën van werken aangedragen. Men noemde bij voorbeeld: Milieuverbeterende werken, objec ten voor dagrecreatie, stadsvernieu wing, openbaar vervoer, verkeersvei ligheid, en restauratie van monu menten (PvdA). Extra onderhoud van scholen (PvdA). Toegankelijk maken van bestaan de overheidsgebouwen voor gehandi capten (PvdA, ARP onder meer). Hogere uitkeringen aan gemeenten met het oog op de exploitatielasten van deze werken (PvdA, ARP). Faciliteiten voor milieu-investerin gen (KVP). Dat er vooral voor de gebieden waar de werkloosheid het grootst is, het noorden, oosten en zuiden, extra veel moet worden gedaan was voor de gehele Kamer een duidelijk ding. Men vroeg met name: langdurige werkenprogramma's voor de regio's (WD) hogere investeringsaftrek voor gebouwen buiten de Randstad (WD). Iedem in plaats van ver vroegde afschrijving (ARP); hogere uitbreidingssubsidies «VVD, PvdA, ARP, CHU); versnelde uitvoering van tal van met name genoemde projectenin de zwakke vebieden (CDA-partijen) Zoals al gezegd: dat alles is nog slechts een greep uit het voornaam ste, dat de Kamer aan ideeën heeft weten te sprokkelen. Niet eens met CDA DEN HAAG (SP) Het AR- tweede kamerlid drs. A. Schouten heeft met ingang van gisteren be dankt voor het kamerlidmaat schap. Schouten doet dit uit te leurstelling over de uitslag binnen de AR. waar 91 procent zich uit sprak voor het Christen-Demo cratisch Appel (CDA). Zijn mo tief is dat "de relativering van 'n dwingend appel van het Evange lie, dat tot nog toe werd aan vaard in de ARP, als enig be staan voor ons politiek denken en doen, en de vrijblijvendheid die daarvoor in de plaats treedt, in een christelijk en-toch-open-CDA maakt het mij onmogelijk mijn lidmaatschap van de Kamer voort te zetten". Schouten vindt dat 'n deelname aan het CDA, met en thousiasme moet worden uitgedra gen. Persoonlijk acht hij zich daartoe niet in staat. AR-fractie- leider W. Aantjes betreurt de be slissing van Schouten, maar res pecteert zijn opvattingen. Hij noemt het vertrek van het uittre dend kamerlid een groot verlies voor de fractie. KVP-fractievoorzitter Andries- sen heeft gisteren een telegram met gelukwensen gezonden naar CDA-voorzitter Steenkamp, na dat bekend geworden was dat na KVP en CHU ook de ARP "Ja" ge zegd heeft tegen de oprichting van het Christen-Democratisch appèl. Namens de KVP-fractie wor den het CDA en zijn voorzitter gelukgewenst met de totstandko ming van het CDA, na de goede uitslag van de stemming onder de anti-revolutionaire kiesverenigin- ?en en de ARP-partijraad, aldus de inhoud van het telegram. Premier Den Uyl reikt het gouden oog' uit aan de Amerikaanse fotojournalist Ovie Carter. De ■prijsuitreiking ging gistermiddag vooraf aan de officiële opening van de World Press Photo-ten- toonstelling tn het Amsterdamse Van Gogh museum. Carter kreeg de hoofdprijs, verder nog bestaande uit 5000 gulden en het diploma van uitmuntendheid voor zijn foto van een hongerend kind uit Niger, Afrika, met de beschermende handen van de moeder op het hoofd. DEN HAAG (SP) Met de ar- Twee anderen, W.Z. en RE. ont- komen, aldus een woordvoerder van restatie van vier Hagenaars heeft kwamen maar werden enkele da- het ministerie van Binnenlandse Za- de postale recherche in samen- gen later in Den Haag gegrepen. Een ken. werking met de Zwitserse politie vierde man bevindt zich in voorar- een grote fraude met giro-betaal- rest. Het is H.B. die ook betrokken d worden vo^T kaarten opgelost. was bil de overval op 1 april op een '^e m ain Ten De Hagenaars waren in het bezit kantoor van de Nutsspaarbank in ^l'L TT* zijn geen gekomen van 1500 nog niet op naam Den Haag. Hij heeft enige tijd bij de J d gezette betaalkaarten, waarvan ze er Staatsdrukkerij gewerkt waar de 900 bij Zwitserse postkantoren had- kaarten worden gedrukt. Na onenig- den verzilverd. Hun totale buit be- heden werd hij ontslagen en heeft droeg toen ruim 170.000 gulden. Na toen waarschijnlijk de blanco kaar de 900ste kaart kregen enkele Zwit- ten meegenomen. Sindsdien is er een serse postambtenaren argwaan, en ander controle-systeem ingevoerd, zetten een val, waairby ene G., K. waardoor blanco kaarten onmogelijk werd gearresteerd. Hij zal binnen- in handen van onbevoegden kunnen kort worden uitgeleverd. Radio-amateurs op 27 Mhz-band mogen misschien blijven zenden DEN HAAG (ANP) Radio-ama- teurs die gebruik maken van de 27 Mhz-band mogen waarschijnlijk doorgaan met zenden. De PTT denkt aan een speciale machtiging-D voor deze amateurs. De studie voor een dergelijke mach tiging zou korter zijn dan voor de bestaande machtigingen voor zend amateurs. Gisteren gevoerde bespre kingen tussen de PTT en de twee verenigingen van zendamateurs -heb ben ertoe geleid dat de zendama teurs het nieuwe voorstel zullen be spreken. Tot die tijd zou een over gangsperiode kunnen gelden, waarin de zendamateurs met een vergunning contact met elkaar mogen houden mits de antenne aan de zender vast zit en niet op het dak staat. Het parlement heeft onlangs een wet aangenomen die het zenden zon der machtiging verbiedt. Volgens de PTT wordt het radioverkeer en ra dio- en televisie-ontvangst ernstig ge stoord door de activiteiten van de zendamateurs. De wetswijziging heeft bij de zendamateurs nogal wat opschudding veroorzaakt. Ze zagen in de wetswijziging een aantasting van "de hobby van de kleine man". Den Uyl half mei naar Ford DEN HAAG (SP) Minister-pre sident Den Uyl en minister Van de Stoel van Buitenlandse Zaken heb- ben half mei besprekingen met de Amerikaanse president Ford. Daar voor bezoeken de Nederlandse minis ters Canada, waar zij premier Pier re Trudeau zullen ontmoeten. Met Ford zullen Den Uyl en Van der Stoel spreken over de verhouding Verenigde Sta ten-Europa, de samen werking in NAVO-verband, de ver vanging van de Starfighter door de F-16 en de in de V.S. gewenste be perking van KLM-vluchten. Na hun Canadese en Amerikaanse bezoek vliegen Den Uyl en Van der Stoel naar Paramaribo. Daar is tot tn met 21 mei overleg tussen Neder - •and en Suriname over de onafhan kelijkheid van de voormalige Neder landse kolome. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 18 en 19 apr., 20.15 uur en 20 apr., 13.30 uux. National Ballet of Canada; 21 apr.. 20.15 uur. Toneelgroep Glooe met „Spoken". 22 apr., 20.15 uur. Haagse Comedie met ..Wait een geweldige rotzooi"; 23 apr., 20.15 uur, Intennatianaail Folkloris tisch Danstheater; 24 apr., 20.15 uur Publiekstheater met .De goede mens van Sezuan". ConcertgebouwGrote zaal: 18 en 19 apr., 20.15 uur, Amsterdam* Philli. Orkest o.l.v. Anton Kersjes: 19 apr 15.00 uur. Ned. Kamer orkest o.l.v. David Zünmsin; 19 apr., 24.00 uur, optreden vaat de gitarist Manitas de Plata; 20 apr., 14.15 uur, Concertgebouw orkest o.l.v. Bernard Haittnk; 20.15 uur, Garrick Ohlsson, plano: 24 apr., 20.15 uur. Amsterdams Phllh. Orkest O.I.V. Martin Kam- minga. Kleine zaal: 18 apri., 20.15 uur, Emmy Verliey. viool en Carlos MoerdUJk, plamo; 19 apr.. 20.15 uur, Shall Singels: 22 apr.. 20.15 uur. Anna Reynolds, mezzosopraan en Irvin Cage, plano: 24 apr20.15 uur. José-Francisco der Castllo. viool en Jésus Gai- lastegui. piano Klein Bellerue: 18. 19 en 20 apr.. 20.30 uur, optreden van Robert Long; 18 en 19 apr., 23.00 uur. Late night music. Carré: 18. 19. 21 en 22 apr., 20.00 uur, „Cyramo de Bergerac": 20 apr.. popconcert door „Nazareth": 23 apr.. 20.15 uur. popconcert ooor ..Elo". Nieuwe de la Mar: 18 t/m 24 apr.. 20.15 uur, „The sunshine Boya" Shaffy Theater: 18 en 19 apr., 20.15 uur. Toneelgroep Salter met „Ja baas. nee bass"; 18. 19. 22. 23 en 24 apr.. 2030 uur. Waste of tame III: 18. 19. 22. 23 en 24 apr.. 2030 uur, „Hé. zwarte valk". 18 en 19 apr. 24.00 uur. Group of the Encounter met „Second birth ceremony" en „Daily construction"; 19 apr.. 14.30 uur. New Druguyan Theatre met „Wie is de schuldige"; 22. 23 en 24 apr.. 20.30 uur. Groep Bart Otuyf met „Squeeze": 22 apr., 22.00 uur. Zigeunerkapel Kabani: 23 apr., 14.00 uur, Poppentheater Elinor: 22.00 uur. Gijs Hendriks Kwartet: 24 apr., 22.00 uur. Jazz O'Matic Five. ROTTERDAM Groote Schouwburg: 18 apr., 20.15 uur. Zuidelijk Toneel Globe met „Spoken" van Ibsen; 19 apr., 20.15 uur, Operagezelschap Forum met „Die beide Blinden" en „Eine Fran von heute" van Offen bach. Rotterdam.-,e Schouwburg: 18 apr., 20.15 uur. Nederlands Dans theater. 19 en 2 Oapr., 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met Mary Stuart" van Hildesheimer; 24 apr., 20.15 uur. Zuidelijk Toneel Globe met „Chez nous", blijspel van Peter Nichols. De Doelen: Grote zaal: 18 apr., 20.15 uur. concert door het Radio Sinfonie Orchester Frankfurt; 233)0 uur, Kneakconcert; 19 apr.. 20 15 uur uitvoering door het Rotterdams Opera Koor: 24.15 uur. popconcert door The Flying Burrito Brothers; 20 april 1430 uur, concert door het Residentie-Orkest; 20.15 uur. optreden van de gitarist Manitas de Plata: 21 apr.. 13.45 uur. concert door het Rotterdams Conservatarhimortrest mm.v. twaalf bejaardenkoren: 22 en 23 apr20.15 uur. concert door het Liverpool Philharmonic Orchestra: 23 apr., 12.45 uur. Pianorecital door Werner Haas: 24 ap- 2015 uur, concert door het Rotterdams Gereformeerd gemengd koor. Kleine zaal: 20 apr., 11.00 uur. Drie eeuwen muziek Konfrontatie: 22 apr., 24.15 uur, Chinese zang en dans: 23 apr.. 20.15 uur. Pianorecital door Werner Haas: 24 apr.. 20.15 uur. Tweede concert in de Bach-cyclus. Piccolo Theater: 18 en 19 apr., 20.15 uur. Nieuwe Komedie met „Voor een bloemetje en 'n zoen"; 20 apr 14.00 uur. Kindertheater Wiedu3 met de Jeugdmusioaa „Ltegbeeftf. Hofpleintheater: 18 apr., 20.16 uur, Caibaret Tweeter met „Mag ik effe?": 19. 20. 22, 23 en 24 apr., 20.15 uur. Blijspel „De dag waarop de Paus gekidnapt werd" van Joao Bethencourts. De Lantaren: 18 apr., 2030 uur, optreden van hot Joegoslavisoh an- senmble Acezante; 19 apr., 20.30 uur, Stampconcert in de Paraöe- serie: 20 apr1430 uur. Fotkdag met Nederlandse Folkmuziek; 22 apr 20 30 uur. popconcert door Slumberiand; 23 apr., 20.30 uur. De Surinaamse Theatergroep Doe: 24 apr.. 2030 uur. Choreogra- fie-avond. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 18 apr 20.15 uur. Haagse Comedie met De Venetiaanse tweeOèng" van Goldoni; 19 apr„ 20.15 uur, Haagse Comedie rnet „Don Juam" blijspel van Molière; 20 en 24 apr.. 2015 uur. Haagse Comedie met „Wat een geweldige rotzooi van Ionesco: 21. 22 en 23 apr.. 20.15 uur, Tomeedgroep Globe met Chez nous" van Peter Nidhols. HOT-theater: 18. 19 en 20 apr.. 2030 uur. Nieuwe Komedie met „De minister-president is een kanon" van Lucebert; 18 apr., 23.30 uur, Bz/,töh-cinema „Fontane Effi Briest" van Passbinder; 20 apr14.00 uur. Kindertheater PssStt met „Piccolo en de Metro- maan": 22, 23 en 24 apr., 20.30 uur, Haagse Comedie met „Trijntje Corneals", blijspel van Conistantijn Huygens. Congresgebouw: 18 apr.. 20.30 uur, Reeldlentle-Olkest O.I.V. Jerzy Semkow19 apr., 20.15 uur, Toneelgroep Inter Nos „En ik dan!" van Annie M. G. Schmidt; 20.30 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 23 apr-, 20.15 uur, optreden van de gitarist Ma nitas de Plate; 24 apr., 20.30 uur, Liverpool Philharmonic Or- DUkSito: 18 apr.. 2000 uur. Volkszang m.m.v. Opera- en Operette koor „Reqme Grelimger"19 apr., 20.15 uur Henk van Ulsen in „Het Fenomeen"; 20 apr.. 11.00 uur, Alberto Portugheis, piano: 14.30 uur. Shura Cherkassky, piano; 23 apr., 20.15 uur, uitvoering door de Stedelijke Muziekschool. Theater in de Steeg: 18 en 19 apr., 2100 uur. Cabaret Step m Step uit met „Gelijk afrekenen"; 20 apr 2030 uur, OM Movae „De Roverssymfonie" (1936) Friedrich Feher. LEIDEN Rijnlands Lvceum: 18 apr., 20.15 uur. Stadstoneel Rotterdam met „Mary Stöart" vaal Hildesheinwr. LAK-Theater: 19 apr., 11.00 en 14.30 uur. Proloog met „Neus en Ko op zoek naar het verzwegen nieuws". ADVERTENTIE Voor de vrouw die graag vlot gekleed gaat hebben we dit bijzondere jasje van nappa uit onze opmerkelijke kollektie gekozen. Een passende suggestie voor deze lente. Het model is kort en zeer apart. De kleuren zijn met zorg samengesteld: donkerbruin, f* lichtbruin, zwart, kellygroen en donkergroen. c-j Ook in suède. Kleuren pomona v en sand. :f' 'y )~i fit Kom passen. Gezamenlijke ontwikkelingsprojecten in Arabische landen Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406 De door minister Pronk tijdens zijn officieel bezoek aan Israël ge opperde mogelijkheid tot inschake ling van Israëlische deskundigen bij in de Arabische landen, wordt door Nederlandse ontwikkelingsprojecten Israëlische zegslieden tot "een niet erg praktisch voorstel" bestempeld. Zo'n gezamenlijk Nederlands—Israë lisch optreden in de Arabische we reld in het kader van de ontwikke lingssamenwerking is volgens de Is raëli's "stellig binnen afzienbare tijd geen haalbare kaart". Minister Pronk, gisteravond in Jeruzalem over wat hij "een instrument van verzoening" noemde: "Israël en Ne derland zijn allebei bereid om wan neer het gaat om de uitvoering van projecten in drie Arabische landen om dan ook gezamenlijk te werken. Ik verwacht niet dat de Arabische landen gegeven de huidige politieke situatie daar nou zo erg happig op zullen zijn. Ik vind dat je dat ook volledig moet accepteren, gezien de huidige situatie. Maar het is in be ginsel natuurlijk mogelijk en wie weet wordt dat binnen afzienbare tijd ook nog wel eens verwezenlijkt". Minister Pronk, die op uitnodiging van de in de VS verblijvende minis ter Allon naar Israël is gekomen, heeft in zyn besprekingen met amb tenaren van het ministerie van bui tenlandse zaken, waaronder ontwik kelingshulp in Israël valt, een aan zienlijke uitbreiding gegeven aan de samenwerking tussen Nederland en Israël bij de gezamenlijke uitvoering van ontwikkelingsprojecten. In de afgelopen vier jaar werd jaarlijks anderhalf miljoen gulden voor de ze samenwerking voor medisch on derzoek, landbouwprojecten en stu diebeurzen uitgetrokken. Voor stu diebeurzen voor studenten uit lan den van de Derde Wereld die in Is raël een cursus komen volgen zal Nederland dit jaar anderhalf mil joen gulden uitgeven, dat is zes keer zoveel als in 1974. In Peru, Colombia, Thailand, Nepal en Laos worden al gemeenschappelijke projecten uitge- telandstreken. In Nigeria wordt de zoveel als in 1974. In Peru, Colombia, joen gulden uitgeven, dat is zes keer zoveel als ln 1974. In Peru, Colombia, Thailand, Nepal en Laos worden al gemeenschappelijke projecten uitge voerd voor de ontwikkeling van plat- malaria gezamenlijk bestreden en in Kenia wordt met Israëlische ken nis en Nederlands geld de gezond heidsdienst gereorganiseerd en een ziekenhuis gebouwd. Dat Israël met deze Afrikaanse landen geen diplo matieke betrekkingen meer onder houd, levert intussen volgens Pronk wel "een paar problemen op". Deze week is besloten dat het totale Nederlandse budget voor ontwikke lingssamenwerking met Israël wordt verviervoudigd, terwijl dit gezamen lijke ontwikkelingswerk in alle ont wikkelingslanden kan worden uitge voerd. Voor 1975 wordt zes miljoen gulden voor de Nederlands-Israëli sche ontwikkelingssamenwerking be schikbaar gesteld.. "Dat lijkt niet zo'n groot bedrag, maar het heeft al- ieen maar betrekking op technische Lijstandsprojecten, niet op financi ële hulp die als gevolg is van tech- ele hulp dit het gevolg is van tech- rische bijstandprojecten kunnen er altijd nog bovenop komen", zei minis ter Pronk. Als de resultaten van con- rete ontwikkelingsprojecten daar- ».oe aanleiding geven, kan worden be- rloten dat project met een investe ring verder uit te bouwen, grotere bedragen gemoeid zullen zijn. Nederland heeft alleen met Is raël en Joegoslavië een gezamen lijk programma voor ontwikkelings samenwerking. Minister Pronk voelt er niet voor om nog met andere lan den dergelijke gezamenlijke program ma's op te zetten, omdat zoiets o- *er het algemeen minder effectief zou zijn. Met Israël, dat zelf in be perkte tijd tot ontwikkeling is geko men, heeft Nederland echter in het verleden "erg goede" ervaringen op gedaan. "Het is buitengewoon inte ressant voor Nederland om met Is raël op net terrein van de ontwikke lingshulp samen te werken. Als Ne derlands politicus stel ik het erg op prijs om juist met Israël ontwikke lingssamenwerking in Derde Wereld te bedrijven", aldus Pronk. Het Is- laëlische ontwikkelingsmodel met haar sociaal-economische structuur fcD uitgebreide ervaringen met na me by de ontwikkeling van de land bouw, spreekt hem erg aan. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw betalingen, betaalcheques en spaargiro bij de

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7