Casino in Noord wijk gaat toch niet door „Terug naar de natuur Lezers schrijven mnsm Wollige winter mode voor 1976 Dodelijk ongeval Vader Abraham in circus Boltini: PAGINA 4 DONDERDAG 17 APRIL 1975 VALKENBURG We moeten er allemaal aan geloven ln de winter 1975/1976. Wol gaat steeds meer het modebeeld van het najaar overheersen. De ontwerpers zijn blijkbaar optimistisch (of pessimistisch, het is maar net hoe je het bekijkt) gestemd wat be treft de kou die we te verwachten hebben. Ook by modehuis Fem in Leiden heeft men wat de aankoop betreft daar op ingehaakt, de collectie is er helemaal op afgestemd. Wollen vesten waarin je je helemaal kunt verschuilen, grof ge breide manchetten (vaak iets bewerkt) die wel drie keer omgeslagen kunnen worden, gebreide mutsen, omslagdoeken en natuuriyk do sjaal. By de rokken, de twee- of driedelige pakjes, de twinsets en ook de jurkjes wordt een lange, grof gebreide en zeer zeer solide aan doende sjaal gedragen. De vesten zyn kort of lang, mouwloos voor op de jurk, met mouw en brede manchet voor by de rok, met of zonder knopen, met of zonder zakken, er is voor iedereen keus ge noeg. De kleur van het vest is afgestemd op de rest van de kleding maar kan, mits goed gekozen, ook in andere combinaties worden gedragen. De laarzen zyn eveneens de komende winter weer hele maal in. De roklengte reikte op de najaarsshow van Fem, die gisteravond op de tweedaagse Hobbybeurs in het Marine Vliegkamp by Valken burg werd gehouden over het algemeen tot op laarshoogte. Zolang het maar over de knie is kan iedere lengte gedragen worden. De laarzen <van Contessa) zyn er met en zonder (de kozaklaars by- voorbeeld) sluiting in de kleuren: bruin (allerlei tinten), bordeaux rood en zwart, aangepast aan de kleur van rok. jurk of vest. De rokken zyn by Fem ook in alle soorten verkrygbaar. Geklokt, wyd, met en zonder veel plooien, met en zonder elastieken band of zoals in Parys op de 29ste Pret a Porter: tegen de kokeriyn aan. Ook de jurken zijn vry wyd, vaak steekzakken, het vest er over heen en de coltrui (met flinke col) of blouse er onder. Als een van de belangrykste accessoires geldt ook hier weer gebreide muts en sjaal. De kleuren zyn overwegend paars in allerlei tinten, rood (dieprood, bordeaux-rood), bruin, camel maar ook groen (zeer don ker tegen zwart aan by voorbeeld), zwart en grys dat, zo liet Fem gisteren zien, helemaal niet saai behoeft te zyn. Kou ïyden is er dus beslist niet by en degene die 's winters vaak een pantalon aantrekt omdat een rok of jurk te koud is, zal dit najaar beslist minder snel naar dit kledingstuk grypen. De pryzen zullen naar verhouding niet veel verschillen met vorig jaar. aldus Fem. De modellen uit de show (die jammer genoeg ook vanavond alleen toegankelyk is voor militairen met hun echtgenotes of vriendinnen) zullen rond augustus/september in Leiden verkryg baar zyn. WILMA STORIMANS MOORDEN UIT OVERTUIGING Dertig jaar na de bevryding van het zaziïsme past het de christelyke bewogenheid van het IK OR een te levisie-documentaire te wijden aan één der beulen van het jodendom, Wirths, de chef-kamparts van Ausch witz, am ons ook het menselijk ge zicht van deze beul te tonen. In een voorbeschouwing van deze documen taire in uw blad van 15 april, waarin niet éénmaal het woord anti-semi- tisme voorkomt, wordt ds. Koole van het IK OR geciteerd: „Hy is opge voed met de regel dat plichtsgevoel en het uitvoeren van orders hetzelfde zijn. Deze pldchtsopvatting leidde tot de ondergang van anderen en van hemzelf". Tot zover ds. Koole. Let wel: ds. Koole geeft zyn me ning over een man waarvan de En gelse officier die hem moest onder vragen zegt: „Nu heb ik iemand een hand gegeven, die als chef van Auschwitz de verantwoording draagt voor de dood van 4 miljoen men sen". Het is te hopen voor ds. Koole en de zynen, dat zy wat meer ver stand hebben van religieuze zaken dan van politieke geschiedenis. Uit de voorbeschouwing blijkt dat ze van de geschiedenis van het nationaal- socialisme geen begrip hebben. Natuuriyk, als Je het menseiyk ge zicht van een beul, die verantwoorde- ïyk is voor de dood van miljoenen, wil laten zien. kan Je uitstekend terecht bij zyn 94 JaaT oude vader, zyn we duwe en kinderen, zy zyn heus wel in aanraking met de mens Wirths ge weest. De moordenaar Wirths, en dat is ook een aspekt van de mens Wirths, kunnen we leren kennen uit de geschiedenis van het nationaal so cialisme. Neen, ds. Koole, Wirths doodde niet in opdracht en uit plichtsgevoel, waar hij niet onderuit kon. Nog steeds na al die Jaren wordt getracht één man (Hitier) veramtwoordeiyk te houden voor de moord op miljoenen mensen. Dat is onjuist en een valse voorstel ling van zaken. De nazi's die op de verantwoordelijke posten zaten, han delden en doodden volkomen zelf standig binnen de organisatie waar van ze deel uitmaakten. Jarenlange nazi-propaganda, die reeds vóór de machtsovername in 1933 begon, heeft lieden als Wirths met hun beulswerk vertrouwd gemaakt. In deze propa ganda werden Joden, zigeuners e.a. afgeschilderd als bloedzuigers van heft Duitse volk. Joden waren onge- dierten die verdelgd moesten worden. Joden waren de doodsvyanden van Duitsland. In „Mein Kampf" heeft Hitier de Joden de oorlog verklaard en in tal loze redevoeringen de uitroeiing van des Joden aangekondigd. Toen de nazi's éénmaal de macht hadden, hebben ze hun plannen verwezeniykt. Wirths was één van die nazi's en als zodanig deel van een systeem, dat moordde uit politieke overtuiging. Met het ineenstorten van het systeem waarbinnen Wirths functioneerde, stortte ook zyn wereld in, had zyn leevn geen zin meer en pleegde hy zelfmoord. Ds. Koole en zyn medewerkers raad ïk aan kennis te nemen van de „Stu dies over Jodenvervolging" van prof. dr. B. A. Syes. S. SPEIJER Wilhelminalaan 60 Alphen aan den Rijn KATWIJK De commissie voor Jeugd- en sportzaken van Katwijk vergadert op woensdag 23 april van af zeven u. in het gemeentehuis. Aan de orde komt o.a.: subsidieverzoeken van de schaakvereniging Katwijk en de Katwijkse Damclub, en de voor genomen bouw van de tweede sport hal in "Rijnsoever". De grote trekpleister van de voor- stell'rg was natuurlijk Vader Abra ham, die in het circus een talenten jacht organiseert. Waarom? Omdat hij, zoals hij achter de coulissen ver telde. het verder zo gemakkelijk heeft in zijn vak. "Artiesten zijn verwend. Alles staat voor ze klaar, er is een perfec te geluidsinstallatie en een warm ap plaus is vanzelfsprekend voor ze. Ik wil eigenlijk een beetje terug naar de natuur: klappertanden van de kou in de piste, smerige toestan den aan de gepoetste schoenen krij gen, ja, dat is het gewoon. De opwin ding, de nostalgie Met Den Uil :-it in de olie", zorgde Vader Abraham voor een ge zellig meezingertje. Burgemeester baron van Dedem, die met zijn echt genote wat eenzaam op de eerste rij zat. kreeg de microfoon onder zijn neus geduwd en moest zangen. Dat deed hij, zij het met meer stem dan enthousiasme. Talent Het eerste talent van Vader Abra ham was een 24-jarige ambtenaar uit Gouda, Arian van Beugen. Hij zong een moeizaam op en neer gol vend liedje in 't Engels, maar was absoluut niet te verstaan (ik ontdek te pas halverwege het liedje dat hij Engels zong) en wist de aandacht van het publiek niet vast te houden. Hy eindigde op de vierde plaats. Ti neke van de Wal, een Goudse van nog net geen zeventien lentes, zong een zelfgemaakt liedje waar in het geheel geen lijn in zat. Haar gitaar spel bleef naar mijn idee steeds een paar maten achter en haar stem had wel een aardig volume, maar was ongeoefend en zelfs af en toe vals. De derde deelnemer was aanmer- kelyk beter van gehalte: Peter Kem- ner uit Waddinxveen. Hij zong een operalied, wist het publiek onmid dellijk wakker te schudden en had in derdaad een fraaie stem. Maar ja, na hem kwam Astrid van Helden- Klijmeij. Achttien jaar oud, ook uit Waddinxveen afkomstig, en met meer flair dan de andere drie deel nemers bij elkaar. Zij maakte de show, had bovendien een leuke stem, een melodieus liedje (welis waar met ergerlijk slappe tekst) en wist de mensen van 't begin tot het bittere eind bezig te houden. Zij mag dan ook meedoen aan de kwartfina le, die aan het eind van het circus seizoen gehouden wordt. En wie weet, nog aan de halve of hele finale. Goed, dat was de talentenjacht met Vader Abraham. Duurde onge veer drie kwartier, zodat er, met 'n kwartier pauze, anderhalf uur "cir cusgenot" overbleef. En het was echt jammer dat er in bijna elk nummer iets mis ging of iets essentieel fout zat. Eé van de Arabische hengsten had geen zin om netjes achter zijn makkers aan te lopen, de chimpan sees zaten onderling ruzie te maken en vertikten het zelfs af en toe om netjes op de plaats te blijven zitten, de voetballende honden (overigens een groot lachsucces bij het publiek) overtraden het eerste gebod door uit de piste te springen, één van de ba by-olifanten moest by elk nummer aan zijn oor worden getrokken om hem wakker te houden, de aange kondigde zeeleeuwen en leeuwen ble ven helemaal weg. En bij een schom mel-act met negen acrobaten uit Roemenië zou de jongste van de groep een driedubbele salto achter over maken. De eerste keer landde hij te vroeg en niet netjes. Over doen, dus. Dat liep helemaal fout, want de jongen kwam plat op zijn rug terecht en had in het voorbij gaan één van de anderen een trap gegeven, zodat die laatste van het veld af moest worden geholpen, ter wijl de ongelukkige jonge acrobaat met een dieprood gezicht afging. Wat is er nou essencieel voor een circus? Kleur, licht, beweging, span ning, sensatie. Het moet iets wer velends hebben, net zo wervelend en avontuurlijk als het hele circusle ven in de ogen van burgers moest zijn. Toni Boltini's mensen zijn dat op de een of andere manier kwijt geraakt. De tussentijd tussen twee nummers duurde eindeloos, de num mers zelf waren, op een enkele na, niet goed genoeg om het publiek muisstil gevangen te houden en de artiesten zelf wisten hun acts ook niet op overtuigende wijze te bren gen. Nee, voor mij (en voor vele ande ren, dacht ik) was het een diepe te leurstelling. Niet alleen om die éne voorstelling, maar vooral om het verlies van de illusie. Het circus in Nederland bestaat niet meer en wat er nu nog van over is, moet een vaag aftreksel zijn van wat het ooit geweest is. Het geheel maakte een te zielige indruk, om nog echt opwin dend te kunnen zijn. In het begin al gingen er dames rond met een col lectebus. Omdat het circus noodlij dend is. EJr werden kopjes koffie verkocht voor één gulden vijfen twintig en broodjes worst voor twee gulden. Een foto van Vader Abra ham kostte één gulden. De plaatsen Circus Boltini in Oegstgeest en Voorschoten Vandaag komt Toni Boltini in Oegstgeest, aan de Iris laan. Voorstellingen om kwart over vier en om half acht. Vader Abraham komt alleen 's avonds. Maandag is het circus in Voorschoten, aan de Kon. Mdrinelaan. Voorstellingen om kwart over vier en om half acht. Voor de Nationale Talentenjacht kan men zich 's morgens aanmel den bij het circus. Van links naar rechts: Astrid van Helden (winnares), Vader Abraham himself, Arian van Beugen, Tineke van de Wal en Peter Kemner, de talenten van gisteravond. Waddinxveens burgemeester i Den TJïl zat in de olie NOORDWIJK AAN ZEE Het Noordwijkse gemeente bestuur zal zeer waarschijnlijk bij de ministeries van justi tie en financiën geen aanvraag indienen om in aanmerking te mogen komen voor de vestiging van een casino. Dat ver telde Noordwijks burgemeester mr. J. M. Bonnike gisteren in „Huis ter Duin" bij de presentatie van het Bollenstreek corso. Hij verwachtte, dat het allergrootste deel van de raad, inclusief de WD zich in de dinsdagavond te houden raads vergadering tegen een dergelijk verzoek zal verklaren. Concert Het kinderdoor "Hosan na" en het Hillegoms tienerkoor ko men morgenavond bijeen voor een gezamenlijk optreden in de concert zaal van Flora. Aanvang half acht. EG in beraad over visserij DEN HAAG De minister van landbouw en vis serij heeft gisteren in een spe ciale zitting van de EG-raad van landbouwministers een ver klaring afgelegd over de moei lijkheden in de visserijsector en over de gemeenschappelijke visserij politiek. Hij vroeg de Europese Com missie na te gaan welke maat regelen genomen moeten wor den om de visprijzen op peil te houden. Zelf dacht hij hierbij in eerste instantie aan gemeen schapsmaatregelen. Een van de belangrijkste oor zaken voor de onrust onder de vissers is, volgens minister Peart, de onzekerheid over de uitkomst van de momenteel in Genève gehouden zeerechtconferentie. Een en ander zal aan de orde worden gesteld tijdens de zitting op 28 april Hazerswoude wil commissie voor culturele zaken HAZERSWOUDE B. en W. van Hazerswo-.de zullen tijdens de don derdag 24 april te houden raadsver gadering voorstellen een commissie culturele zaken in te stellen. Een commissie als deze moet niet alleen de culturele activiteiten stimuleren, maar ook coördinerend en organi serend kunnen optreden. Het ontwerpbesluit gaat uit van een commissie, die bestaat uit een voorzitter en zeven leden. VOORHOUT "De broei van bloembollen is dit jaar zeer gunstig geweest. Ondanks dat in nagenoeg alle andere takken van bedrijven een economische teruggang bestaat zyn de bloembollen de afgelopen winter zeer vlot van de hand gegaan". Aan het woord L.A. Zonneveld, voorzit ter van de afdeling Voorhout van de Kon. Alg. Ver van Bloembollen cultuur tijdens de jaarvergadering. Moeilijk punt voor de vergaderen de leden was het bespreken van de voorgesteld wyaiging in de begro ting voor het Jaar 1975 van het hoofd bestuur. Een gewijzigde begroting van wege het afstemmen door de afde lingen van contributieverhogingen. Er staat een tekort van 82 mille, het voorstel van het h.b. werd aangeno- De vergadering steunde verder het voorstel tot de benoeming van Jonk heer Mr. van Nispen tot Pannerden tot tijdelijk algemeen voorzitter. NOORDWIJK De negenjarige Nelleke Visser uit Noordwijk is in het Academisch Ziekenhuis in Lei den aan de gevolgen van een ongeluk overleden. Het meisje stak woensdag rond vijf uur voor de ogen van haar vader de Zwarte Weg over. Ze werd gegre pen door een volkswagenbusje, be stuurd door de 26-jarige A. W. H. uit Katwijk. De bestuurder van de wa gen treft geen schuld. WEGGELOPEN NIEUW-VENNEP Op de rijks- weg 6 in de Haarlemmermeer heeft de politie een veertienjarige jongen gevonden die van huis was wegge lopen. In een woning in Nieuw-Ven- nep trof de politie eveneens een Jon gen aan (15 Jr.) en ook deze bleek van huis te zijn weggelopen. Beide Jongens zijn afkomstig uit Alphen aan den RUn. Door Cees Combee In die raadsvergadering zal name lijk een nota van B. en W. over de ze aangelegenheid in discussie ko men. De gehele casino-problematiek wordt in dit stuk besproken. Het col lege heeft geen uitgesproken stand punt in deze zaak ingenomen. De bedoeling is, dat de raad gelegen heid krygt zich uit te spreken. Er wordt in de bloemenbadplaats eigenlijk al sinds 1971, toen de lan delijke commissie kansspelen in het leven werd geroepen, gesproken over de vestiging van een speelgelegen- heid in Noordwijk. Het is bekend, dat de C.D.A., P.v.d.A. en PPR. zich om principiële of andere gron den als tegenstanders hebben opge worpen. Wil Noordwijk in aanmerking ko men voor een casino, dan moet de aanvraag daarvoor vóór 30 april bij de ministeries van Justitie en fi nancien binnen zijn. Reeds is be kend, dat drie bedrijven een aan vraag hebben ingediend. Dat zijn Pa lace, Casino en Huis ter Duin. De ze aanvragen moeten echter ge steund worden door een verzoek van het gemeentebestuur. Vandaar, dat deze zaak dinsdagavond in de raad aan de orde komt. Van het begin af aan heeft de lan delijke commissie kansspelen, die de ze zaak moet voorbereiden, gesteld, dat er in Nederland hoogstens plaats is voor vijf casino's. Als namen voor plaatsen van vestiging zijn steeds gevallen Schevenigne, Zand voort, Arnhem, Maastricht, Valkenburg en Breda. Een enkele keer hoorde men ook de naam van Noordwijk fluisteren. Ingewijden menen ech ter, dat deze badplaats geen schijn van kans heeft. Vooral nu Scheve- ningen en Zandvoort zich duidelijk kandidaat hebben gesteld. Het is geen geheim, dat er de laat ste tijd binnen het college van B. en W. en de verschillende commissies uitvoerig over deze netelige kwes tie is gesproken. Daaruit en uit de uitlatingen van bekende figuren uit de politieke groeperingen, die in de Noordwijkse raad zitting hebben is het duidelijk gebleken, dat men in Noordwijk niet om een casino zit te springen Voorts zou er tijdens de wethou dersverkiezing een afpraak zijn ge maakt tussen de CDA en de WD, dat tijdens deze zittingsperiode ten aanzien van het casino geen initia tieven zouden worden genomen. In verband daarmee hebben wij aan wethouder Ted Jansen, de man die in augustus 1971 de Noordwijk se gemeenteraad bewoog met tien stemmen voor en negen tegen zich te zullen aanmelden voor het casino- onderzoek, of er bij de wethouders formatie in 1974 inderdaad tussen t CDA en de WD met betrekking tot speeloasino's zouden ondernemen, de vestiging van een casino afspra ken zijn gemaakt. Jansen volmondig: "Ja. En wel m. dien verstande, dat wij als VVD geen, zoals in het verleden het geval is geweest, harde oolitieke, promotio nele activiteiten met betrekking tot Wij konden deze afspraak maken, omdat wij wisten, dat binnen het CDA een kleine groep van kiezers zat, die principieel tegen casino's is en het een goed liberaal beginsel is ook met minderheden in de maat schappij rekening te houden". Even denkt Jansen na. Dan zegt hij zijn woorden w'Kkend en we gend. "De gemaakte afspraken wil len geenszins zeggen, dat wij nu niet meer voor casino's zouden zijn. Wij achten het namelijx ook nu nog in het belang van onze internatio nale badplaats een casino in het pakket van attracties en diensten op te nemen. De zienswilze van be paalde minderheden delen wij niet, maar respecteren haar wel Onze fractie de VVD en Gemeentebe langen is ook nu nog voor casi- Uit de woorden van Junsen kan men dus opmaken, dat de fracties van de VVD en Gemeentebelangen, respectievelijk vier en één man sterk, als de nota van B. en W in stemming wordt gebracht, voor het indienen van een aanvraag zuljpn stemmen. Gezien echter de stand punten van de andere fracties CDA 8 zetels, PvdA 3 en PPR 3 maakt zo'n voorstel geen enkele kans. Ook niet als enige KVP'ers, die principieel geen enkel bezwaar heb ben tegen de vestiging van een speel zaal in Noordwijk, zouden voorst ~n- men. Houdt de gehele CDA-fractie echter vast aan het bij het begin van de zittingsperiode van de raad inge nomen en overeengekomen stand punt, dan zal de Casino-vestiging met veertien stemmen tegen en vijf voor van dp tafel worden geveegd. Noordwijk kan zijn casino-plannen dus wel opgeven. WADDINXVEEN Circus Tcmi Boltini gaf gisteravond een voorstelling in Waddinxveen. De tent was nog niet half gevuld, de verwarmingsinstallatie was defect en zo waren er nog veel meer dingen die „anders" waren. Anders dan in de tijd dat het circus de hoogste opwinding veroorzaakte in een nederzetting. Anders dan iin de tijd dat de boeren en buitenlui werden aangesproken met „Hooggeëerd publiek" Gewoon anders. zelf liepen van zeven tot éénentwin- ry tig gulden. Al met al ben Je veel kwijt voor een avondje circus. Ze- hhsabth 1 olenaar ker, als Je dan ook nog een lllussle armer wordt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4