Geen steun voor moties van CDA VLOTTE START Den Uyl komt in Leiden Hosier IDEEENBEURS „VRIJE TIJD" Overleg met gemeente over project Rijnland Twee linkse fracties: Subsidiering Release wordt toch stopgezet Verbazing bij CRM over ver klaring wethouder Voorzitter LVI VRAGEN OVER SCHIPHOLLIJN DONDERDAG 17 APRIL 1975 Haarlemmerstraat 181 Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw Sieraden. De vrije-tijdsmodeshow van Van Ooy trok veel bekijks. Op de achtergrond de ponybaan uit Slagharen. LEIDEN De twee moties, die het CDA in die gemeeniberaadsvergaderiing vain komen de maandagavond wil indienen, zullen geen steun krijgen van de twee linkse fracties, PvdA en PPR/PSP/D'66, zo is gisteravond besloten in de gezamenlijke fractievergade ring van deze partijen. CDA-fractieleider Driessen wil door middel van een motie van het college de uitspraak ontlokken, dat het zich distantieert van woordge- LEIDEN Minister-president J. den Uyl komt op 1 mei in Leiden, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Leidse SDAP/PvdA. Den Uyl zal een spreekbeurt houden op een 1-mei bijeenkomst in het St. Antho- nius-elubhuis aan de Lange Mare. Daaraan voorafgaande zal om half acht het muziekgezelschap Nieuw Leven een optreden verzor gen op het Stadhuisplein. Om kwart voor acht vertrekt de 1-mei-optocht van het Stadhuisplein naar het An- thoniusclubhuis, waar Den Uyl om acht uur zal spreken. Die avond staat ook een optreden van de Stem des Volks op het programma. Ove rigens zal op 1 mei in Leiden geen rode vlè.g vanaf het stadhuis wappe- LEIDEN De kans dat de gemeen- de fractievergadering ren» zoals in enkele andere steden, teraad het voorstel van B en W om PPR/PSP/D'66 bleek gisteravond, waar een links programcollege van de subsidiëring aan de stichting Re- dat alleen Duivesteijn (PvdA) zich wethouders aan het bewind is, wel lease stop te zetten, zal afwijzen, is tegen het voorstel zal verzetten. vrijwel nihil. Bij een stemming in Aanleiding hiervoor is het verzoek van Welzij nsraadsvoorzitter Menges om de subsidiëring van Release nog enige tijd voort te zetten en intus sen te werken aan een nieuwe struc tuur. "Een initiatief, dat duidelijk bekeken moet worden", aldus Dui- bruik als "protectie", zoals zich dat heeft voorgedaan in een bijeenkomst van raadsleden van PvdA en PPR/ PSP/D'66, waarin de kwaliteit van het ambtenaren corps ter sprake kwam. Pvd A-fractie voorzitter Meij er zei over deze motie: "Ik vind dat we hier gewoon tegen moeten zijn. Als Driessen dit op zijn credit geschreven wenst te hebben, moeten we hem niet helpen." Wethouder Van Dam merkte op: "Ik vind prin cipieel dat je hier niet aan kunt be ginnen. Er is iedere week wel een uitspraak te bedenken, waarvan je je zou kunnen distantiëren." Meijer: "Juist door je te distantiëren zou je suggereren dat het onderwerp ooit in het college aan de orde is geweest. En dat is niet het geval". Ook de motie van Vink (CDA) om een bedrag van 241.000 gulden te besteden aan resp. rioleringen in de Rijndijkstraat en Bakker Korff- straat, herbestratingen, gymnastiek lokalen in de Medenwijk, accomo date voor roeivereniging Die Leythe en nieuwbouw voor de openbare bi bliotheek, zal geen raadsmeerder- heid verkrijgen. Vink is aan dit be drag gekomen door de reconstructie "busbaan Breestraat" en bouw van nood-schoollokalen in de Merenwijk van de begroting '75 te schrappen en het totaal daarvan op tellen bij het bedrag dat Leiden meer krijgt aan uitkering uit het gemeentefonds, dan was geraamd. Meijer: "We heb ben al vanaf het najaar onze priori teiten duidelijk gesteld. Er is geen reden om daarin veranderingen aan te brengen". Inmiddels hebben twee wethouders het voorstel gedaan om het extra bedrag uit het gemeente fonds in de onderwijssector te stop pen. In het college van B. en W. is daarover echter nog niet gesproken. Wethouder Van Dam stelde vast dat bij de behandeling van de be groting in de raad de besteding van eventuele "extraatjes" niet aan de orde is. "Bovendien kan alles binnen een maand weer anders zijn. Als er over een maand een miljard in de bouw wordt gestopot en er komt een deel daarvan in Leiden terecht, dan kunnen we dat ook gebruiken voor uitvoering van óns investeringspro gramma," zei Van Dam. zal gebeuren. ADVERTENTIE-PUZZEL MET f 500,- AAN PRIJZEN Vandaag vindt Deze vormen samen een puzzel. In de advertenties is, behalve een WAT MOET U DOEN onder andere 54 genummerde advertenties in de krant, vesteijn. Wethouder Oosterman i telde dat er inmiddels vanuit de Welzij nsraad een stichting in oprich- ■f ook een foto opgenomen. ting is, die het werk, dat Release verrichtte wil overnemen. "Ik heb inmiddels contact gehad met de heer Menges en daarbij kwam duidelijk In de 54 foto's is een zin verborgen. U moet nu raden wat de foto's voorstellen naar voren dat hij van mening is, en de eerste letter daarvan noteren. Vervolgens plaatst u de letters in de dat Release de kans moest hebben volgorde van de advertentienummers. Mocht u twijfelen dan zal aan de om nog drie maanden door te wer- hand van de tekst in de advertentie de gezochte letter zeker terug te vinden ken en daarna de nieuwe stichting de zijn. Als u de letters in de Juiste volgorde heeft geplaatst ontstaat een zin. voorkeur zou moeten hebben. Bij Deze zin schrijft u op een briefkaart. Deze briefkaart stuurt u vóór 24 april miJ het criterium dat Release sub- noorsidie heeft gekregen op voorwaarde Leidsch Dagblad Witte Singel 1 Leiden dat de hulpverleners zouden aange ven hoe ze zouden gaan werken. Ze zijn er niet in geslaagd hun aanvan kelijke bedoelingen waar te maken". Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen aan den Rijn VOORBEELD De wethouder memoreerde dat de medewerkers van Release vorig jaar september nog het bijltje erbij neer wilden gooien en later zijn omge- de pryzen zwaaid naar een andere werkwijze: een meer psychiatrische begeleiding van de cliënten. "Daar zet ik een vraagteken bij. Ik vind het niet ver antwoord dat niet of niet voldoen de hiervoor geschoolden deze men sen begeleiden. Verder ben ik van mening dat elk uitstel van de beslis sing over subsidiëring het afscheid de foto niet helemaal uit dan wjjst de tekst onverdraagbaarder wordt en alleen Als voorbeeld het volgende: Advertentie I stelt een worst voor, u vult in 1-W. Advertentie n stelt een kapsel voor. In de tekst vindt u Exclusieve dames kapsels u vult in 2-E enzovoort Komt u er aan de hand u de weg. Prijzenpot D2 prijzen zijn als volgt verdeeld: 1 pry? f 100,— 2e prijs f 50,— 3e prijs f 50,— 4e t/m 15e prijs f 25,— Totaal f 500,— Helaas, briefkaarten die na 25 april binnen komen vallen buiten de prijzen en korrespondentie over de uitslag kan niet worden gevoerd. De volledige uitslag wordt omstreeks Koninginnedag gepubliceerd. puzzelaars veel frustraties heeft. Ik acht het helemaal niet uitgesloten, dat de huidige hulpverleners zich in de andere structuur toch kunnen doe gelden". Volgens Duivesteijn zal Release echter naar alle waarschijnlijkheid toch op eigen initiatief doorgaan en is het een illusie om te denken, dat de hulpverleners samen zouden gaan werken met de stichting in oprich ting. Zoals bekend hebben de mede werkers van Release besloten tegen een besluit van de gemeenteraad tot stopzetting van de subsidiëring in beroep zullen gaan. LEIDEN Bij het ministerie van CRM is men wat verbaasd over de verklaring die wethouder Oosterman maandag heeft afgelegd over de Ge meentelijke Sociale Dienst. Daarin zei de wethouder dat het ministerie zich bereid heeft verklaard om even tueel ten onrechte gedane uitkerin gen in de jaren '72, '73 en '74 voor zijn rekening te nemen. Volgens de provinciale consulent bijstandswetten van CRM in de pro vincie Zuid-Holland drs. J. W. M. Pe ters heeft CRM deze toezeggingen weliswaar gedaan, maar niet zonder meer. Er is een aantal voorwaar den aan verbonden. Die voorwaar den hebben onder meer betrekking op het wegwerken van de achter stand, een betere organisatie en een striktere controle. Over een jaar zal het ministerie van CRM bekijken of aan deze voorwaar den is voldaan. En op dat ogenblik zal definitief worden beslist over een eventuele overneming van de niet declarabele uitkeringen, die gedaan zijn. Volgens drs. Peters wordt welis waar door CRM zoveel mogelijk re kening gehouden met de positie, waarin Leiden verkeert, maar is het gezien de landelijke consequen ties die het kan hebben onmoge lijk af te wijken van de geldende re gels. Overigens verwachtte drs. Pe ters wel dat aan de gestelde voor waarden zal kunnen worden voldaan, gezien de voortvarendheid waarmee de gemeente de problemen heeft aan gepakt. Wethouder Oosterman merkte gis teravond in de fractievergadering, van PvdA en PPR/PSP/D'66 op, dat de frustraties onder het personeel van de Sociale Dienst weliswaar nog niet weggenomen zijn, "maar door de rus tige aanpak van de waarnemend di recteur (Van Overmeire, directeur van de dienst voor de Reiniging, Ha vens en Warenmarkten) in nauwe sa menwerking met de begeleidings commissie komt er weer wat vertrou wen terug. Er is een terugkeer naar de normale situatie mogelijk. Dat is iets waar wij ons nogal zorgen over maakten, omdat de zaak van de per- soneelsmoeilijkheden niet van van daag of gisteren is. Van de zes per soneelsleden, die waren afgeknapt, zijn er inmiddels vier weer begon nen", aldus de wethouder. LEIDEN Drs. H.J. Bouterse, di recteur /an de meelfabriek "De Sleu tels", is tijdens een ledenvergadering met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de Leidsche Vereeni- ging van Industrieëlen. De verkiezing was noodzakelijk geworden door het bedanken van de drs. R. Sloos, di- ïecteur van de LOI, die drie jaar voorzitter is geweest en zes laar be stuurslid. Voorjaarsprijzen Jonge Jenever Ryneburger liter nu 9,35 1973 Cötes du Rhone nu per fles 5,40 Martini Vermouth per fles nu Gilde Pils 12 halve liters en gratis thuisbezorgd in Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. ADVERTENTIE Dijkgraaf: nog geen uitspraak raad vragen Enthousiaste sportvissers deden op de castingbaan een poging om één van de vele prijzen in de wacht te slepen. LEIDEN Dijkgraaf J. van Kno- belsdorff heeft het gisteren voorba rig genoemd om op dit ogenblik een uitspraak van de Leidse raad te vra gen waarin de garantie wordt gege ven dat het nieuwe gebouw van het hoogheemraadschap Rijnland aan Breestraat en Boommarkt goed be reikbaar blijft in de toekomst. Daar op was tijdens een overige verga dering van het hoogheemraadschap op aangedrongen door burgemees ter Detraers van Zoeterwoude. Volgens de dijkgraaf is het over leg met de gemeente Leiden pas gestart (er is een gesprek geweest met wethouder Waal) en zal deze kwestie ongetwijfeld tijdens dit over leg aan de orde komen. "Ik ben ervan overtuigd dat kwestie op be vredigende wijze geregeld zal wor den, aldus de dijkgraaf. Burgemees ter Detmers was er niet helemaal van overtuigd en hoopte dat de raad in de komende maanden toch een dergelijke uitspraak zal doen. De heer C. J. van Swieten bracht het postkantoor in de nieuwbouw ter sprake. In de nieuwbouwplannen, staat dat 600 vierkante meter zal worden verhuurd aan de PTT om daar een bijkantoor te openen. Bo vendien wordt gezegd, dat deze ver huur kostendekkend zal zijn. Bij een berekening was Van Swieten ge komen tot een jaarlijks huurbedrag van ongeveer f 120.000. "Is de PTT wel bereid dit bedrag te betalen?" zo vroeg hij zich af. Volgens dijkgraaf Van Knobelsdorf ligt die garantie van de PTT schrif telijk vast. "U hoeft niet bang te zijn. Wij doen beslist geen donaties aan de PTT". De dijkgraaf kon verder medede len dat inmiddels koninklijke goed keuring is verleend aan de veront reinigingsheffing die Rijnland heeft opgesteld op basis van de Wet Ver- onitreiiniigdinig Oppervlaktewater. Hij kondigde aan dat bi.nnenkort kredie ten zullen worden gevraagd om de incasso van deze heffing te bekosti gen. De operatie milieuheffing heeft bij Rijnland een jaar lang voorbe reiding gevergd en de komende maan den zullen zo'n 450.000 aanslagen óe deur uitgaan. "Van de gemeenten hebben we alle medewerking gekre gen", aldus de dijkgraaf, die melding maakte van de plannen om de ba sis van de heffing te wijzigen. Dit jaar zal elk huishouden belast wor den op basis van 31:: inwonerequiva- lent 3 'l- maal f 17,90), maar moge lijk zal dat verlaagd worden tot 3. Alleenstaanden kunnen een verzoek indienen om slechts voor 1 i.e. te worden aangeslagen. Daarvoor zal een kaart worden gevoegd bij de aanslag. Tevens zal bij de stortings- kaart een bijsluiter worden gedaan waarin de heffing wordt gemoti veerd. De dijkgraaf deelde verder mee, dat binnenkort een officieel begin wórdt gemaakt met de bouw van de waterzuiveringsinstallaties in Bode graven en Hazerswoude. De verenig de vergadering van het hoogheem raadschap besloot gisteren ook tot het vernieuwen van de oeverbe scherming van het Oegstgeesterka- naal. Tegelijkertijd met die vernieu wing zal een leidingtracé worden aan gelegd dat Oegstgeest en Rijnsburg zal verbinden met de in aanbouw ziin de waterzuiveringsinstallatie in Kat wijk. De totale kosten worden ge raamd op een bedrag van f 863.000. Tenslotte besloot de vergadering tot de overneming van de zuive- ringstaak van een aantal gemeenten, alsmede de overneming van een aan tal rioolpersgemalen en zuiverings installaties. Zo werd de zuiverings- taak overgenomen van Alphen aan den Rijn, Voorschoten, Koudekerk -aan den Rijn, Katwijk en Warmond. De installaties die overgenomen wer den zijn de rioolpersgemalen aan de waalstraat (Alphen aan den Rijn), de de kern Alphen-West, Voorschoten- Dobbewijk en in Koudekerk aan den Rijn. LEIDEN/DEN HAAG Een drie tal leden van de KVP-statenfractie m Zuid-Holland hebben Gedeputeer de Staten schriftelijke vragen ge steld over de Schiphollijn. GS wordt t evraagd of zij kennis dragen van de zes verschillende varianten van oe lijn, die op het ogenblik ter vi sie liggen. Voorts wil men weten of het prov. bestuur niet ook haar me ning moet geven gezien de conse quenties die een bepaalde keuze heeft voor de planologische ontwikkelin gen in het gebied tussen Schiphol t.n Leiden. De vragenstellers, de heren P. G. J. Bakker uit Voorschoten en mr. N.W. A. Brink uit Wassenaar en mej. mr. M.AJ5. Overtoom, vragen, als GS kan zien om erin te springen, over deze kwestie de provinciale com missie voor verkeer en de commissie voor ruimtelijke ordening te raad- LEIDEN —Met het hijsen van het zeil van een van de boten in de Groenoordhal heeft wethou der Van Aken gisteravond de Zuidhollandse ideeënbeurs "Vrije tijd" geopend. In zijn openings toespraak die daaraan vooraf ging had hij de organisatoren hulde gebracht voor de zeer snel le wijze waarop de beurs tot stand is gekomen. In nauwelijks vijf maanden tijd slaagde men erin ruim zestig exposanten te interes seren voor deze nieuwe beurs. Na afloop van de eerste avond de beurs is elke dag geopend tot en met zondag toonden de organisatoren zich tevreden over de belangstelling. Mocht de be langstelling van het publiek groot blijken te zijn en men gokt daarbij vooral op het weekeinde dan zal de vrijettfdsbeurs een jaarlijks terugkerend evenement worden in de Groenoordhal. Overigens was het maar een dubbeltje op z'n kant of de stand houders gisteravond bij de ope ning op tijd klaar zouden zijn. Met de opbouw kan namelijk pas gistermiddag na afloop van de veemarkt worden begonnen. Di verse standbouwers hebben gis ternacht moeten doorwerken om all£S op tijd klaar te hebben. Nog' tijdens de officiële opening werd er op diverse plaatsen in de hal hard gewerkt, maar toen om ze ven uur de deuren open gingen was vrijwel alles gereed. Onver mij delijk voor een nieuwe beurs js dat er enkele schoonheidsfout jes aan kleven. Zo moet men de naam „vrije-tijdsbeurs" wel heel erg ruim interpreteren, wanneer men diverse stands passeert. Er zullen bijvoorbeeld weinig huis vrouwen zijn die hun vrije tijd aangenaam trachten door te brengen met een wasmachine. Anderzijds zou Je ook kunnen zeggen dat het bezit van zo'n ap paraat de eigenaresse meer vrije tijd verschaft. Gelukkig hoeven niet alle in- Wethouder Van Aken hees het zeil en opende daarmee de vrij-tijdsbeurs in de Groenoordhal. zendingen er zo met de haren te worden bijgesleept. Op de beurs is bijvoorbeeld een fraaie inzending van de Leidse Bond van Ama teurtuinders, terwijl ook de mo deshow voor vrijetijdskleding van Van Ooi veel bekijks trok. Verder geven de sportverenigingen acte de presence, Swift bijvoorbeeld is er met een 'roller" waarop wie lerwedstrijden kunnen worden ge houden. De hengelsport is via de Hengelaarsbond voor Leiden en s omstreken, de Leidse castingclub en Henk Teunissen vertegenwoor digd, en de jeugd vermaakte zich gisteravond uitstekend op de po nybaan uit Slagharen. In de hal staan verder caravans, boten, ge reedschappen en diverse stand m. boeken. Al met al was het gisteravond een aardige start van de beurs die, indien er voldoende publiek komt, volgend jaar zeker zal wor den herhaald.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3