BS faalt weer in afwerking EEN LEVEN LEEF JE NIET ALLEEN. Schaaktoernooi Leids Philidor Typsoos stopt met basketbal BS-JEUGD ONGESLAGEN KOERSEN OP DUINDIGT VOETBAL IN BUITENLAND 'Leidse' dames winnen met 3-2 van Haarlem Ik, jij/wij allemaal. In speciale Boek van de Maand oplage: f.13,50. Daarna f.24,-. DONDERDAG 17 APRIL 1975 Zege Transol na verlenging LEIDEN BS Leiden faalde wederom in de afwerking Zoals zaterdag het Delftse Punch met de punten uit Leiden kon ver trekken, zo kon ook de onttroonde landskampioen Transol/RZ met een kleine zege de Vijf Meihal verlaten. In tegenstelling tot Punh had Transol echter wèl een verlenging nodig om BS te verslaan: 9092. Door Hans Jacobs De 1000 toeschouwers zagen een slechte wedstrijd. BS Leiden had de door Punch in de laatste seconden toegebrachte dreun nog nauwelijks verwerkt en dat was te zien aan het spel van de Leidenaars. Bovendien kon ook Transol geen moment echt Imponeren. De Rotterdammers had den geen enkele behoefte, nu alle kaarten geschud zijn (Transol is definitief tweede en heeft nu het recht om bekerwinnaar Arke Stars uit te dagen voor een wedstrijd, die beslist wie mag deelnemen aan het Europacup Il-toernooi) zich boven matig in te spannen. De eerste helft werd beheerst door Transol dat na vijf minuten met 8- 17 de leiding nam. Vooral Lerman Battle toonde zich een goede scorer. Even later leek de strijd op een re gelrechte afgang van de Leide naars uit te lopen: 15-31 in de elfde minuut. Transol nam toen gas terug en Leiden kwam bij: 33-39 vlak voor rust. Het rustsignaal van de slecht leidende arbiters Borst en Pattisila- noCmaar dat is onderhand van hen bekend) kwam bij 37-47. Spanning BS Leiden voelde dat er toch moge lijkheden waren en toen na de her vatting de aanval eindelijk eens fout loos verliep was het verschil nog maar twee punten met balbezit voor de Leidenaars. 45—47. Vier missers van BS, waaronder drie van Peter de Jong, gaven RZ alle ruimte om de marge weer te vergroten, 47-55. In de tiende minuut kwam Leiden an dermaal terug. Het duel was dan wel door het vele missen en het veelvul dige balverlies technisch erg slecht", de spanning werd er in die tweede Amsterdam Het belangrijkste nieuws uit de basketbalwereld kwam gisteren zeker niet van de twee in de eredivisie gespeelde wedstrijden. Het was eerder de mededeling dat de uitzendorganisatie Typsoos aan het eind van dit seizoen zijn spon soring bij de Zandvoortse ere-divi- sievereniging Lions beëindigt. Dat betekent dat Lions volgend Jaar geen geld meer heeft en een ander gevolg daarvan is dat men hoogstwaarschijnlijk niet meer in de hoogste regionen van het basket bal zal kunnen gaan spelen. Transol won de lastige uitwedstrijd in Leiden, met 90-92 na verlenging. Kampioen Raak/Punch had wei nig moeite met Sperry Remington (117-95). LEIDEN Het jeugdteam van BS Leiden, sinds vorige maand kampi oen van de interegionale jeugd, heeft de competitie "ongeslagen" beëin digd. In de laatste wedstrijd van dit seizoen (aan het eind van deze maand en begin mei volgen nog de Nederlandse kampioenschappen) won ren de Leidenaars met 73-70 van Transol. BS deed er alles aan om bet unieke record vast te houden <n slaagde in zijn opzet. Bij rust leidde BS met 32-25, daarna werd de voorsprong verder vergroot. Vlak voor het eind was de marge 12 pun ten toen RZ door micldel van een press een zege wilde forceren, BS jiield eenter goed stand. Topscorers j BS: Berendsen 19, Paulides 14, Ros bergen 12. Afscheid van Bob Heuts LEIDEN Het Leidse basketbal- publiek heeft gisteravond afscheid genomen van Bob Heuts, zonder dat eigenlijk te beseffen. BS Leiden had geen ruchtbaarheid gegeven aan het vertrek (a.s. maandag) van de sym pathieke Ned -r!.-Amerikaan. Heuts heeft het Leidse publiek twee seizoe- I nen lang aan zich gebonden (zij het met twee anderbrekingen wegens I schorsingen) en gaat nu in de Ver- I enigde Staten met zijn vrouw Cindy een "vaster" bestaan opbouwen. Af- scheid werd er ook genomen aan de Rotterdamse kant. De basketbal- liefhebbers zullen zowel Jack Din- kins als Marcel Welch niet meer met Transol in de Vijf Meihal zien uitkomen. Het is tevens mogelijk dat I^rman Ba»Ue zal vertrekken. helft goed in gehouden: 63-65. Even later was het 65-75 met nog drie mi nuten te spelen. Transol leek de ze ge in zijn zak te hebben. Maar de Rotterdammers dachten er niet aan dat BS persé een thuiszege wilde ha len en ten derde male "vergat" BS fouten te maken in de aanval en het kwam wéér terug; van 65-77 naar 73-77 en van 78-81 tot 81-81 met nog 1 minuut en 5 seconden te spelen. BS had balbezit en kon wan neer het slim speelde de wedstrijd beslissen. Richie Cornwall mocht twee vrije worpen nemen met nog 51 seconden te spelen: hij scoorde ze beide: 83-81. De Leidse verdediging verzuimde echter het duo Loorbach- Dekker van de basket weg te hou den en de gelijkmaker kwam 39 se conden voor tijd. Cornwall waagde nog een schot maar dat ging mis. Net als BS tegen Punch had nü Transol nog 9 seconden om de strijd in zijn voordeel te slechten. Het luk te niet en een verlenging was nood zakelijk: 83—83. Het door het publiek luid bejubelde BS leek moegestre den. Achtereenvolgens misten Corn wall. Heuts en Kop (de laatste twee notabene vrij onder de basket) en Transol hernam de leiding toen BS hardnekkig blééf missen (Cornwall en Heuts)8388. Met nog 1 minuut 20 te spelen kwam BS terug tot 89 —90, BS had met 40 seconden te spe len (want Transol miste) de zege in handen. Nadat Heuts had gemist nam Transol juichend de bal over. De vrije worpen van Cornwall na het te vroege (2 seconden) tijdsig naal konden de Rotterdammers niet van de zege afhouden: 90—92. Scores BS: Bob Heuts 26 (12—14) en maar liefst 22 rebounds Ri chie Cornwall 25 (8—17), Peter Kop 12 (4—8), Peter de Jong 10 (2—8), Ray Bowerihan 10 (64), Hans van Rooden 5 (3—2), Har Stol 2 (2—0). Schotpercentage BS Leiden: 36%, van Transol: 46%. Topscores Tran sol: Lerman Battle 25, Jack Dinkins 22, Jan Dekker 15, Jan Loorbach 14. 1 Fischer Karpow en Fischer schijnen nu toch onder vier ogen te gaan praten over het wereldkampioen schap schaken. Jammer dat de Russen Karpow daartoe niet eer der in de gelegenheid hebben ge steld, want dat zou de schaak wereld een hoop verwarring heb ben bespaard, vermoedelijk. De Rus begint dat gesprek natuurlijk als wereldkampioen, Fischer is niet meer dan een ere- uitdager. Dat kan eenvoudig niet anders. De FIDE heeft Karpow immers officieel als de nieuwe vorst in Caïssa's rijk aangesteld, na de weigering van Fischer om onder andere bepalingen te spe len dan die door hemzelf waren ontworpen. Het mooie is nu dat Karpow in zijn hoedanigheid geen enkele moeite meer zou hebben om Fischers voornaamste eis (de uit dager moet de wereldkampioen met tenminste 10-8 verslaan) te accepteren Misschien dat de Amerikaan nu, als uitdager, bereid is om op dit vervelende punt een compro mis te sluiten. Wie weet. Bob Heuts springendterug naar VS. Zorgvlietprijs 2120 m: 1. Lion du Coq d'Or (R. v. d. Lubbe) 3.03.1 1.26.4, 2. Niels Areta, 3. Linda du Bois. Winn 2,60 pl 4,10 1,40 4,20 kopp 40.40 trio 1450,-. Zuiderparkprijs 2040 m: 1. Mike H (C. Laarman) 2.58.6 1.27.5, 2. Ni- kosa H. 3. Margareth. Winn 5.20 pl 1.80 2.40 1,90 kopp 9.10. Oostduinprijs 1600 m: 1. Loes Are ta (T. Oudshoarn) 2.09.4 1.20.9. 2. Lyros P. 3. Laetitia. Winn 12.40 pl 2,10 1,30 1,90 kopp 17,90 trio 230,40. 1. Heretic (A. McGarrity) 3.45.3, 2. Red Countess. Winn 2,30 pl 1,60 3,1- köpp 10,40. De Gouden Speld 1 (amateurrij ders) 2120 m: 1. Lucy Esther H (Q. Joosen) 3.02.4 1.26.0, 2. L'Es- poir de Duke, 3. Mission. Winn 9,30 pl 3.- 2,80 3,60 kopp 38,60 trio 980,-. Foxhillprijs (ren) 1800 m: 1. No tre Noblesse (R. Wetemans) 2.04.9, 2. Fighting Jinks, 3. Gipsy Girl. Winn 2,- (stal) pl 1,10 1,10 1,20 kopp 2,20. Westduinprijs 2040 m: 1. King Hollandia (M. Vergay) 2.44.8 1.20.8 2. Inez, 3. Henri Belwin. Winn 1,70 pl 1,30 3,10 1,50 kopp 25,- trio 172,30. Gay Darlingprijs (ren) 1300 m: 1. Feuerglanz (M. van Gisteren) 1.23.3 2. Artois, 3. Sir Wessel. Winn 5,50 pl 3,- 5,50 kopp 31,60. Ockenburgprijs 2120 m: 1. Karei Volann (R. van Stam) 2.58.1 1.24.0, 2. Leon van Ymuiden, 3. Ivar. Winn 4.- pl 1,20 2,- 3.- kopp 5,80 trio 139,80. Kijkduinprijs 2520 m: 1. Limbus Hanover (T. Kooyman) 3.33.7 1.24.1 2. Karina Trickson, 3. Karosa H. Winn 5,70 pl 2,30 3,90 5,50 kopp 55,70. Totalisatoromzet: 301.251. BRUSSEL Anderlecht is gister avond één punt ingelopen op RWD Molenbeek aan de kop van de Bel gische eerste divisie. De uitslagen van de 34e speeldag zijn: Anderlecht Diest 32. Oerkel Brugge Beerschot 0—2, FC Ant werpen Charleroi 3—1, Lierse SK FC Mechelen 0—1, Montigny Winterslag 0—1, Ostende Club Brugge 1—4, Beringen RWD Mo lenbeek 0—0, Standard Luik Ber- chem 1—1, Lokeren Club Luik 2—3, Walregem Beverem Waas 6-0. De stand aan de kop: 1. RWD Mo lenbeek 53 punten, 2. Anderlecht 49, 3. FC Antwerpen en Club Brugge, beide 44. LEIDEN Koningsjagers op d'e 64 velden kunnen zich volgende week ■volledig uitleven op het om de twee .'aar terugkerende toernooi van de Leidse Schaakclub Philidor. Deze wedstrijden behoren tot de categorie van de zogenaamde Rapidtoernooien, U.w.z. iedere speler krijgt voor elke partij een half uur bedenktijd. Dit toernooi, dat Philidor al weer voor de vierde keer organiseert, zal op vrij da? 25 en zaterdag 26 april gehouden worden op het Philidor- honk, de Adler-kantine', Roosevelt- straat 20 in Leiden. In totaal zullen regen ronden volgens Zwitsers sy steem afgewerkt worden. De eerste londe begint vrijdagavond 25 april, om half acht. Op diezelfde avond, volgen dan nog twee ronden. Op za terdag 26 april start men weer om tien uur 's morgens. De prijsuitrei king zal dan rond kwart voor ze ven 's avonds plaatsvinden. Bij de indeling van de deelnemen de schakirs naar speelsterkte zal zo veel mogelijk de volgende leidraad gehanteerd worden: in groep A wor den spelers van de hoofd- en eerste klasse KNSB ingedeeld, in groep B tweede klassers KNSB en eerste klassers onderbond en in groep O tweede en derde klassers onder bond. In iedere groep zijn vijf geldprij zen te verdienen, terwijl de winnaar van groep A bovendien nog een schrijfmachine, beschikbaar ge steld door de Nederlandse Adler-fa- brieken in de wacht sleept. Het in schrijfgeld bedraagt vijf gulden per persoon. Van Philidor-zijde hebben zich Voetbal De PSVers Edström en Nordqvist, die door de Zweedse voet balbond werden gedwongen zich be schikbaar te stellen voor de vriend schappelijke interland tegen Schot land, hebben zich gisteravond nau welijks ingezet en werden dan ook gewisseld De wedstrijd eindigde ove rigens in 1—1. Paardesport De Nederlandse ruiter Johan Heins is gisteren met net paard Windsor tweede geworden in een Jachtspringconcours op de tweede dag van het CSIO te Genève. Heins ging evenals de winnaar Paul Schockemöhle foutloos rond, maar -lij gebruikte 3.4 seconden' meer. Henk Nooren werd derde. reeds de cracks Joop Piket, Ad van den Berg, Henk van Maaren en John van der Wiel aangemeld. Van buiten het rayon van de LSB zijn voorlo pig de aanmeldingen binnen van o.a. Verholt van Utrecht, in Leidse schaakkringen beter bekend als de arbiter in hoger beroep, Van der Spek van Amersfoort (oud-LSG-lid) en John vap Baarle van Rotterdam. Het is jammer dat de spelers van LSG II niet aan dit toernooi kunnen deelnemen, omdat zij zaterdag 26 april de promotiewedstrijd tegen de kampioen van de Friese Schaak bond, Emmeloord I. moeten spelen. \oor verdere inlichtingen kan men terecht bij de voorzitter van Phili dor, H. B. Gerritsen, Anthony Duick- plein 22 te Wassenaar, telefoon 01751—16113. Het leven van de topbasketbal- verenigingen is gegrondvest op drijfzand. Alles hangt af van de sponsor. Wanneer die zich terug trekt om wat voor redenen ook (en daaraan zullen vrijwel altijd commerciële en geen sportieve motieven ten grondslag liggen) dan staat meteen het voortbe staan van de vereniging op dat hoge niveau op het spel. Achter elkaar is nu Flamingo's zijn broe- kenfabriek kwijtgeraakt, zit Punch zonder die limonade en nu Lions zonder typgeval. Het is een ongezonde situatie, maar de bas- ketballerij heeft het zelf zo gewild. Het enige leuke is dat bij het wegvallen van de sponsor de oude naam van de vereniging weer zichtbaar wordt. Even maar, na tuurlijk. Tot er weer een nieuwe priktollenfabriek of pindakaas ontwerper zijn handen naar uit steekt. Een aantal supporters van SC Amersfoort heeft het plan opge vat om de sfeer op sportpark Birkhoven, zoals die vroeger was, te laten terugkeren. Wat ze nu precies willen gaan doen, is overi gens niet helemaal duidelijk. Het zijn vermoedelijk mensen bij wie het jeugdsentiment in bloei staat. Maar jaer wordt toch aan gedacht. Misschien willen UVS, Roodenburg, LFC, Lugdunum enz. enz. eens mee piekeren. Want die lege plekken op de tribunes lijken steeds groter te worden. Van de supporters alleen kan het overigens niet komen. De HH spelers en trainers dienen het hunne er toe bij te dragen. Maar wie gelooft daar nog in, in deze grauwe tijd van resultaatvoetbal? Makelaars Dat het betaalde voetbal (FBO) niet gelukkig is - om het zacht uit te drukken - met Inter Foot ball, het 'advies- en bemidde- lings'-bureau van schoonvader Cor Coster, Piet Keizer en Maar ten de Vos, ligt voor de hand. Elke tussenpersoon - en deze niet- beëedigde voetbalmakelaars hou den geen kantoor om financieel kleine vliegjes te vangen - maakt het 'produkt' duurder en brengt de liquiditeit van het betaalde voetbal in (nog ernstiger) gevaar. Want het gaat niet om kinder achtige bedragen, die de advi- Door Ruud Paauw ©n Röné Vos seurs voor hun bemiddeling op strijken. Dat heeft de heer Cos- ter in een tv-interview al laten doorschemeren en krijgt extra dimensie als men het oor leent aan de kritiek, welke door Sergio Campana, juridisch adviseur van de vereniging van Italiaanse prof-voetballers, op tafel is ge deponeerd tegen het optreden van de voetbalmakelaars in zijn land. Hij beschuldigt de 'bemid delaars' ervan de prijzen kunst matig te hebben opgedreven en heeft uitgerekend dat in de afge lopen twaalf maanden de Itali aanse voetbalmakelaars liefst acht miljoen gulden hebben ver diend aan hun bemiddeling bij transfers Supporter Hij leeft nog, de fanatieke voet balsupporter. die op zondag geen aardappel door zijn keel kan krij gen als zijn favoriete club ver loren heeft, al worden de exem plaren van dit uitstervende ras zeldzaam. Het is met hem net als met die schaarse Japanse solda ten, die in verre landen bij tijd en wijle uit het hakhout opduiken denkende dat wereldoorlog twee nog aan de gang is. Je moet ze zoeken. Hulde daarom voor Uni ted Press International, dat erin geslaagd is weer eens zo'n CLUB MAN - vanzelfsprekend met hoofdletters - te localiseren. In het Britse stadje Colchester, waar tot voor kort ene Ken Wood woonachtig was. Een gedesillusioneerd man, dat mag wel gezegd worden. En als (fanatiek) supporter van Shef field Wednesday heeft hij daar nog wel reden toe. Sheffield Wed nesday, enkele jaren geleden nog een 'topper' in de eerste divisie, heeft het volledig laten afweten en staat onderaan in de derde divisie. Hopeloos Deze diepe val van zijn favorieten heeft Ken zo krachtig bij de keel gegrepen dat hij besloot naar Australië te emigreren. Bij zijn vertrek ver klaarde de 30-jarige Ken Wood (die duidelijk de 'halve maat regelen' niet mint): 'Er is niets meer dat mij hier houdt. Ik kan het niet aanzien, dat Sheffield Wednesday naar de derde divisie degradeert. Ik heb mijn seizoen kaart verscheurd en mijn club embleem weggegooid Goeie reis, Ken LEIDEN Het dameselftal van de afdeling Leiden van de KNVB, heeft gisteravond op het LFC-ter- rein een bij vlagen aantrekkelijke voorwedstrijd.gespeeld van het Zil veren* Molentoernooi. De "Leidse" meisjes wonnen met 3—2, na een ruststand van 1—1. Brigitte Parle- vliet van SVLV gaf haar team de lei ding, waarna Kathleen Luikel van Haarlem Girls voor de gelijkmaker tekende. Haarlem nam in de tweede helft enigszins tegen de verhouding in, zelfs de leiding via Trix Bogaard. Wil Duprie en Marion de Groot (laatstgenoemde benutte een penal ty, nadat Corry Bollen in het straf- schopgebied onderuit was gehaald) zorgden er echter voor dat de winst toch nog in Leiden terecht kwam. Opvallende speelsters in het Leid- se team waren Wil Duprie van SJZ, die over een goede passeertechniek beschikt, "laatste vrouw" Inge Zuidam van Alphia en Marion de Groot van Weteringse Girls, die op een voor haar vreemde plaats in de verdediging stond. A.s. maandag speelt "Leiden" op het Alphia-ter- rein in Alphen tegen de voetbalver eniging Gouda. Aanvang 7 uur. LEIDEN De Leidse rugby club DIOK is afgelopen weekeinde met groot machtsvertoon doorge stoomd naar de nationale rugby- top. Om dat unieke feit (nog nooit eerder in de geschiedenis van het Nederlandse rugby was het een club gelukt om in een tijdsbestek van amper vier jaar door te drin gen naar de ereklasse) op gepaste wijze te vieren, organiseerden de Leidse rugbyers gisteravond in hun eigen clubhuis, "Het Hok" aan het Noordeinde, een gezellige receptie. Er konden véle handen worden geschud, terwijl DIOK, volgend jaar met 80 seniorenleden en 40 jeugdleden op drie na de grootste rugbyclub van Neder land, ook nog enkele stoffelijke blijken van waardering in ont vangst mocht nemen. Voorzitter Jan Breedeveld van de voetbal vereniging Lugdunum "zei" het met een prachtig bloemstuk en Piet Biegstraaten, voorzitter van de Leidse Sportstichtingbood de rugbyers een speelbal aan. DIOK- voorzitter Van Pelt aanvaardde dat geschenk dankbaar (zie foto) De Delftse studenten rugbyers bleven op deze op informele wijze gevierde gebeurtenis volledig in stijl. Delftenaren, waarmee het vooral na de wedstrijd zeer aan genaam verpozen schijnt te zijn, bedachten de Leidse vereniging met een fles geestrijke jus d'orange. ADVERTENTIE Anderen spelen een belangrijke rol. Het begint al bij het begin: je krijgt ouders. Later zijn er vrienden, vriendinnen, liefdes en verliefd heden. Je kiest een partner. Voor het leven of voor een deel ervan. De ander is er altijd. Zelfs in het afscheid nemen door scheiding of dood. Over relaties tot anderen handelt het Boek van de Maand "Ik, jij, wij allemaal". Een bijzonder boek omdat het over uzelf gaat. U en de anderen in uw leven. Met al het geluk en plezier daarvan, maar ook met de diepere oorzaken waar door er iets binnen een relatie mis kan gaan of zelfs stuk kan lopen. Zaken die we vroeger liever in de doofpot vol taboes propten, maar waar we tegenwoordig open over durven praten. "Ik, jij, wij allemaal" is geschre ven door een deskundige redactie van specialisten: F. E.J. Bouricius, Hans Korteweg, Dr. H. Musaph, Dr. J. W. M. van Ussel, Drs. G. de Bruijn, Drs. Rita Kohnstamm, P.J. F. Dupuis, Dr. Richter Roegholt, Prof. Dr. M. van Beugen, Prof. Dr. M. J. Langeveld, G. R. van den Berg, Dr. M. J. A. M. Nevejan. Zij leverden indringende bijdragen in heldere en duidelijke taal. Vele foto's en tekeningen in kleur en zwart-wit vormen een belangrijk element in dit boek, waarin üw leven de hoofdpersoon is.^ (Dit aanbod is geldig tot 3 mei 1975. Echter zolang de voorraad strekt).

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19