ZIEKTEVERZUIM: JAARLIJKS 8,5 MILJARD GULDEN NAAST HET NIEUWS Werkgelegenheidsnota: stutten of heien? Man liet zijn varkens sterven bron van zorg voor bedrijfsleven DURO ANTIK een begrip voor 'ouderwetse' gezelligheid Horloge is mogelijk spoor in moordzaak DINSDAG 15 APRIL 1975 |,$)EN HAAG (SP) Het ziekteverzuim is voor het Nederlandse 'bedrijfsleven een bron van grote zorg. In enkele tientallen jaren 'tijd steeg dit verzuim van vijf naar tien procent van de totale arbeidstijd. Dit betekent, dat als iemand 250 dagen per jaar I .werkt, er 25 ziektedagen of vijf weken als gevolg van dit ver- Ijuim verloren gaan. Dit verzuim kan ook worden uitgedrukt Jh geld. Op een totale loonsom van 85 miljard gulden betekent neen ziekteverzuim van tien procent reeds een bedrag van 8,5 miljard gulden. Een belangrijke factor bij dit verzuim zijn de ongevallen in de prive-sfc*. In 1973 vielen er in de Voningen ongeveer 2160 doden. Het (jantal gewonden als gevolg van een ©ngeluk in de woning is onbekend, Snaar zal ongetwijfeld daarvan zijn. Bij verkeersongevallen waren er in iJat jaar 3092 doden te betreuren en 90.361 ge wonend. Al die ongevallen leiden direct of indirect tot Arbeidsverzuim. uit verschillende bedrijfstakken een registratie van de privé-ongevallen gehouden. Het ging daarbij uitslui tend om die ongevallen, die Pchamelilk letsel veroorzaakten aan de medewerkers zelf en die tot veelvoud verzuim hebben geleid. Dodelijke cngevallen waren daarbij niet »n er in inbegrepen. De bedrijven telden gezamenlijk 65.000 man personeel. Gebruik werd gemaakt van registra tieformulieren, die door de perso neelsleden, die ten gevolge i aanzien van de veiligheid in de j.rive-ongeval verzuimden, zelf wer den ingevuld. Gebleken is dat naar aantal in totaal 39 procent van de ongevallen .*et gevolg Is van het verkeer. De bromfiets staat daarbij bovenaan, 16.2 procent van het ttotaal: auto, nets voetgangers en „overige" ontlo- biedt, die aanleiding zijn tot het pen elkaar niet zo veel )resp. 6.5. privésfeer en vooral ten oe veiligheid in de woning is heel veel nog onbewezen. Ten aanzien elektriciteit bestaan er voor de woning voorschriften, maar pet is een algemeen bekend feit, dat pe woning tal van onveilige situaties grote aantal hierboven genoemde ongelukken. Vandaar dan ook, dat de afdeling Veiligheid in de Privesfeer (VIP) het Veiligheidsinstituut een beperkt onderzoek heeft ingesteld raar het arbeidsverzuim in onderne mingen als gevolg van prive-onge- tfellen. Het doel van dat onderzoek daarbij S.5. 5.1 en 5.7 procent). Verder gebeuren 33 procent van de ngevallen in de woning en 27 procent in de recreatie. Uiteraard is ook de duur van het verzuim als gevolg van de verschal ende soorten ongevallen van belang. De verkeersongevallen springen gaan welke betekenis de mus-, recreatie- en verkeersongeval len heboen voor het bedrijfsleven. Citgedrukt in arbeidsverzuim van werknemers. Registratie *en benoeve van dat onderzoek werd bij 22 Nederlandse bedrijven uit: gemiddeld 21 dagen per ongeval. Huisongevallen zijn verantwoordelijk voor een i erzuim van gemiddeld negentien dagen en recreatie-ongevallen voor gemiddeld zeventien dagen. Ziekte ADVERTENTIE K Wn 20 APRIL W75 SPORT DOE-HET-ZELF CAMPING WATERSPORT TUINIEREN Al een wand, balk of plank van DURO Antik gehad? Techmat BV in Den Haag doet in de bekende Westduitse Necumer-pro- dukten en toont ze op Vrye-Tyd. Duro Antik-elementen voor bijvoorbeeld de bekleding van plafonds en wanden zijn frappant echte reprodukties van orgineel eikenhout, dat is gemaakt uit een chemische kunststof. Dankzij die chemische kunststof zijn de elementen dan ook niet zo zwaar als zy eruit zien. Kamers, wanden, muren, vloeren, kelders en zolders krijgen by gebruik van DURO Antik een compleet ander, vooral warmer aanzien. „Een rustiek interieur uit modern materiaal" en „romantiek in een handomdraai" zyn de slogans waarmee Techmat BV werkt. Waarby nog komt dat iemand met twee rechterhanden gemak kelijk de „was" zelf kan doen. Hout-oude-styl, zy het chemisch van samenstelling, past in het streven van deze tyd een stap terug te doen naar het roman tische. Kamers, keukens, winkels, café-restaurants, Ja zelfs zwembaden toont U Techmat BV uit Den Haag op Vrye-Tyd. Stand nr. 100 verzuim een gevolg is van ziekte, noe die ziekte dan ook gedefinieerd mag worden. Slechts vier procent is ren gevolg van bedrijfsongevallen en zes procent van prive-ongevallen. Deze cijfers zijn evenwel misleidend, omdat het er op zou lijken, dat het ongevalverzuim slechts een beschei den plaats in het totale verzuim inneemt. Een punt, dat eveneens niet is onderzocht is de invloed van huiselijke omstandigheden op het werk en met name op de ongevallen t'jdens het werk. Ook daarover zijn geen cijfers bekend, ook al schat men het aantal bedrijfsongevallen els gevolg van die huiselijke omstandigheden op vijftig procent van het totaal. 'Besluiten PvdA-congres met elkaar in strijd' DRIEBERGEN (ANP) Naar de mening van VVD-kamerlid De Koster heeft het congres van de Partij van de Arbeid vorige week een aantal besluiten geno men die volledig met elkaar in strijd zijn. De Koster, oud-minister van Defensie en oud-staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, zei gisteren tijdens een politie ke bijeenkomst in Driebergen dat men er op rekent dat de NAVO-partners de taken zul len overnemen als geen vlieg tuig mag worden aangeschaft dat de taken van de Staffighter kan overnemen. Men bindt zich daarmee nauwer aan 't NAVO- lidmaatschap, maar op het zelfde congres wordt gewapperd met het bedankbriefje van het lidmaatschap. Men verwacht van de minis ters Van der Stoel en Vredeling dat zij meer druk uitoefenen op de NAVO om de ontspannings- politiek met nog meer felheid te voeren. Hoe kan een partij die al half uit de NAVO wil stap pen invloed uitoefenen op de be sluitvorming in diezelfde NAVO zo vroeg De Koster zich af. By een komende kabinetsfor matie is de CHU niet bereid het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO ter discussie te stel len. CHU-tweede-kamerlid mr. Scholten zei dit gisteravond op een partijbijeenkomst in 's-Gra- venzande Onder de huidigmachtsverhou dingen in de wereld is de NAVO een onmisbaar vredesinstru- ment, aldus mr. Scholten. „Aantjes en Andriessen beho ren niet geschrokken te zijn als de PvdA-fractievoorzitter ver klaart dat zijn fractie nog ster ker dan voorheen het kabinet- Den Uyl met de neus op de fei ten van Keerpunt'72 zal drukken Dit heeft PvdA-fractievoorzitter Van Thijn gisteren in Rosmalen gezegd op een bijeenkomst van zijn partij. Hij reageerde hier mee op verklaringen van zijn col lega's Andriessen en Aantjes over de PvdA-congresresolutie over de NAVO. Verpleegsters kleden prins Floris aan om voor de officiële geboorte-aangifte te worden getoond. Mr. Pieter van Vollen hoven gaf zijn zoon in Nijmegen aan waarbij premier Den Uyl met dr. Ruppert, vice-voorzitter van de Raad van State, als getuigen fungeerden. BENSCHOP (SP) vyfentwintig dode varkens in verregaande staat van ontbinding. Dat is het trieste resultaat van een uit de hand gelo gen bijverdienste van de 36-jarige rnelkhand^laar P.V. uit Benschop. In december vorig jaar kocht V. dertig varkens om wat bij te gaan verdienen. Zijn melkhandel liep ach teruit door de komst van een super markt en een rijdende winkel in het dorp. Eind januari stierf één van Brandweer en de BB oneens over hulp bij rampen DEN HAAG (SP) De organisa tie Bescherming Bevolking en de brandweer zyn het oneens over de manier waarop de hulpverlening by rampen moet worden aangepakt. De BB vindt dait de BB en de brand weer moeten worden samengesmol ten: de brandweer voeflit veel meer voor twee aparte organisaties. Dit laatste is ook het standpunt vain minister De Gaay Portman (Binnenlandse Zaken), over wiens nota „Hulpverlening by ongevallen en rampen" gisteren een hoorzitting werd gehouden. Als de plannen van de nota door gaan, warden de taken van de BB beperkt en krijgt de brandweer de leading by hulp vertoning by rampen in vredestyd. De brandweer vindt dat ze ook in oorlogstijd onder eigen ver- antwoordeaykheid moeit opereren en geen onderdeel moet vormen van een oorlogsoirgiaimsaJtde. ae dieren. De melkhandelaar liet net dier volgens de geldende regels door een destructiebedryf weghalen. oen na enkele dagen nog enkele dieren stierven, sloeg hem de angst «m het hart. Omdat hi.i bang was «lat de dorpsroddels zijn nering zou den schaden, liet hij de dieren lig gen. Een veearts werd niet gewaar- tchuwd zodat de doodsoorzaak niet kon worden vastgesteld. Mede hier door stierven na elkaar de dieren totdat zondagavond door buren alarm werd geslagen. De wind die 'oen uit een andere hoek kwam waai en, had de stank naar de omwonen- oen gebracht, ze- waarschuwden de politie die een onbeschrijflijke chaos vond. Hsr en der lagen de kada vers, soms maanden oud, in de hok ken verspreid in soms tientallen centimeters dik drek en gier. Som mige dieren waren door hun soort genoten aangevreten. Ook was een aantal kleinere dieren in een ton ge gooid. Het vreemde was dat de eigenaar wel regelmatig de dieren kwam voe deren en dus wel degelijk zag dat er steeds nieuwe slachtoffers van zyn passieve praktijken vielen. Toen V. zondagavond uit de kerk door de politie werd opgewacht was het voor hem een hele opluchting dat er nu een einde kwam aan alle el lende. Zijn vrouw bleek van niets te weten. In het dorp waren al de no dige vermoedens gerezen, maar nie mand wist van de afschuwelijke omvang van deze zaak. "In mijn vyfendertigjarige loopbaan heb ik nog nooit zoiets meegemaakt", zegt de groepscommandant der rijkspoli tie. Ook de mannen van de Algeme ne Inspectiedienst (AID) hebben een cergelijke zaak nog nooit onder ogen gehad. De officier van Justitie is maandagmiddag persoonlijk pools hoogte gaan nemen in Benschop. Te gen de eigenaar wordt op verschil lende gronden proces-verbaal opge maakt. ROLSTOELRACE VOOR OORLOGSINVALIDE In "Het Dorp" in Arnhem woont de heer J. Bissels. Hy wil op 5 mei met zyn handrolstoel van Ede naar het centrum van Arnhem ryden. Op deze wyze hoopt hy voldoende geld te kunnen inzamelen om de invalide Engelse oud-stryder J. Sfcidmore naar Arnhem te halen. Sinds de slag om Arnhem, waar hy beide benen verloor, fs deze Engelsman daar nooit meer térug geweest. Voor zyn rit per rolstoel van Ede naar Arnhem moet de heer Bissels nog toestem ming krygen van B. en W. van Arnhem. HOED VAN NAPOLEON TE KOOP Op een antiekbeurs in het Belgische Luik wordt de hoed te koop aangeboden, die Napoleon droeg tydens de slag by Waterloo. De hoed van de keizer werd al in 1897 tentoongesteld op de zogenaamde "Brusselse kermis". De hoed behoorde tot de verzameling van baron Van Zuylen en is thans in het bezit van een zekere Helseviers. GENEES UZELF MET WIJN In een boek onder de titel "Genees uzelf met wyn" schryft de Franse dokter J. P. Maury wyn voor als allesgenezer. Hy beveelt een soeplepel rode wyn per dag vanaf 4 jaar aan voor 't weghouden van kinderziektes. Daarna helpen enkele glazen champagne tegen koorts en een bourgogne of beaujolais met kaneel, suiker en citroen tegen een schorre keel. Volgens dr. Maury doen vier glazen witte Bordeaux per dag bloedarmoede verdwynen en houdt men door cötes du Rhöne griep buiten de deur. Van jicht raakt men af met Sancerre of Provencaalse rosé. Is men op sexueel gebied geneigd wat hard van stapel te lopen dan remmen rode wijnen af. In het tegenovergestelde geval zyn witte wynen aan te bevelen, aldus dr. Maury. ONOPGEVOEDE TAXICHAUFFEURS De Prawda heeft in antwoord op brieven van lezers felle kritiek uitgeoefend op het onvriendelyke gedrag van de Moskouse taxi chauffeurs en\hun tegenzin de gevraagde route te volgen. De klach ten van de passagiers zyn ter kennis gebracht van de burgemeester van Moskou, die, aldus de Prawda, maatregelen heeft genomen tot heropvoeding van de taxichauffeurs. De Prawda zwygt echter over de gewoonte van de chauffeurs iedereen apart te laten betalen als er meer mensen in hun wagen zitten. Al6 een van de inzittenden op zUn plaats van bestemming is aangekomen moet hy het bedrag betalen dat de meter aangeeft. Dit gaat zo door tot de laatste klant wil uitstappen. Deze moet dan nog eens de kosten van de hele rit betalen. JUMBO GING IN VLAMMEN OP Brand heeft de opgezette resten vernield van Jumbo, de befaamde olifant van Bar- nums "Greatest show on earth". De mannetjesolifant van ze ven ton, die volgens Barnum de grootste ter wereld was, was de mascotte van de Tufts uni versiteit in Massachussets. De brand van maandag vernielde ook andere circusherinnerin gen. Jumbo was in 1861 in wat toen nog Abessynië heette ge vangen en door Barnum ge kocht. In 1885 werd Jumbo op een rondreis door St. Thomas in Canada door een trein ge grepen en gedood. Jumbo werd opgezet en on dergebracht in een speciale Barnum hall in Tufts, gebouwd met een donatie van het cir cus. EDE (SP) Een Japans horloge is mogelijk een belangryk spoor in helt onderzoek, naar de moord op de Nij kerkse expediteur Gerrït Bouw (40). Het horloge werd gevonden op de plaats waar de expediteur de die ven van zün met Jenever geladen vrachtwagen achterhaalde en koel bloedig werd afgemaakt. Vermoedelijk heeft Gerriit Bouw nog geprobeerd een van de vracht autodieven achter het stuur vandaan te trekken. Daarby tallen schakelarmband van het hor loge zyn losgerukt. Het horloge is van het Japanse merk Ricoh: het is automatisch. 21 steens en van wit metaal. Het model is sinds twee Jaar in Nederland te koop. er zijn enkele duizenden exem plaren van in omloop. De vermoorde expediteur werd gis teren onder grote beltangstéMng be graven. Verguisde bouwprogramma van Gruijters op politieke snijtafel DEN HAAG (SP) De werkloosheid bezorgt de Tweede Kamer deze week genoeg werk. Vandaag komt er minister Gruijters' uitkeringen) wordt de wijze waarop net bedrijfsleven tegemoet zal worden gekomen in deze magere jaren een van de zware discussie- verguisde bouwprogramma op punten. Men weet: de CDA-partijen ile politieke snijtafel, Pehandelt donderdag de jongste werkgelegen heidsnota van de regering, koppeling van onderwerpen aansluitend Lebben een verlaging met vennootschapsbelasting met een punt in een gezamenlijk initiatief voorstel ondergebracht, nadat van VYD-kant al eerder op een logisch, gezien de uitstraling van de dergelijke maatregel was aangedron- geding, maar ook de roep om een extra geldinjectie voor (in hoofd zaak) bouwwerken buiten de wo ningsector. Patroons en bonden in gelen: de bouw vonden elkaar onlangs in de gezamenlijke eis van twee met twee punten wilden zien verzacht. Gerichte hulp of algemene maatre- ior de werkgeverskoepels is verschil tussen stutten of beien, zoals zij laatst nog in een op zeker een miljard gepind. De tllereerst vo VVD-fractie in de Kamer hield het zwakstaande midden, toen die eind vorige week aankondigde een aanvullende over- neidsbijdrage van anderhalf miljard gerichte steun bedrijven, en ziet weinig heil in een maatregel die de nog goed draaiende ondernemingen net meest te stade komt. Maar een aan werk kunnen opleveren. Het debat over de werkgelegenheid :al tal van richtingen inslaan. Maar naast de zorg voor de werklozen zelf (optrekken en/ of verlengen van Met hun aandrang op een behoorlijke en ook blijvende verlich ting van lasten (ook in de zin van belasting en premiedruk) vinden de werkgevers extra grond in de Minister Gruijters lecente studie van het Centraal Planbureau, die een nauw verband legde tussen de loonstijgingen van oe laatste jaren en de werkloosheid. Die stelling stond centraal in de werkgelegenheidsnota en is vorige week in het economisch plan voor '75 nog eens dik onderstreept. De vakbeweging heeft prompt vraagtekens gezet bij die conclusie. En in een op de valreep gereedgekomen "tegennota" noemen NW-economen de theorie van het planbureau aanvechtbaar in haar eenvoud. Bestrijding van de werk loosheid uitsluitend via de loonin- gang is niet reëel, zo waarschuwt de grootste vakcentrale, maar zou bovendien onjuiste ontwikkelingen uit de jaren dertig kunnen terugroepen. Maar de term loonmatiging duikt steeds vaker op, deze dagen In een van zijn antwoorden op 180 "ragen van de vaste Kamercommis sie van sociale zaken over de nota bevestigde minister Boersma weer, bitter weinig ruimte te zien voor uitbreiding vam het reëel besteedba- -e loon. En ook NW-voorman Kok ziet in, noe smal de marge is om in particuliere en collectieve wensen te voorzien. Toch ziet hij nog kansen op vervulling van beide, met nauwkeurig uitgewogen prioriteiten. Fn toch houdt de regering vast aan de introductie van een vorm van vermogensaanwasdeling vandaag een vloek in de oren van werkgevers. Het werk-debat zal intussen in meer dan een cpzicht wissels trekken op de nog verbeide regeringsnota over net inkomensbeleid. In dat licht gezien is het werkgelegenheidsdebat vain deze week niet meer dam een moment-opname. Ontucht met meisje (6) na ontvoering DEN HAAG (SP) De Haagse recherche heeft een 27-jarige mam uit Den Haag gearresteerd, die ervan wordt verdacht een 6-jarig meisje uit haar ouderlijke waning te hebben ontvoerd, het kind met een branden de sigaret te hebben mishandeld en vervolgens ontucht met haar te heb ben gepleegd. De man zou tydens afwezigheid vam de ouders de woning zyn binnen gedrongen en had het kind met een smoesje meegelokt. De recherche heeft zaterdagochtend uren achter een de hele buurt naar het kind af gezocht. Omstreeks tien uur kwam het kind op eigen gelegenheid terug. De verdachte is een vage kennis van het gezin. Hy kon zondagochtend in de buurt van de woning worden ge arresteerd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7