Fouten Sociale Dienst voor rekening CRM OVER OUDE KOEIEN EN NIEUW LEVEN Leidse raad trekt aan de bel Breestraat wordt pas medio 1976 aangepakt mizu Over 1972, 1973 en 1974 DICHTERS EN SONNETTEN IN LEIDEN keukens Moeilijkheden bij financiering van nieuwe schouwburg Ministerie wordt benaderd voor renovatieplannen DINSDAG 15 APRIL 1975 LEIDEN De Leidse raad heeft zich gisteravond voor de zo veelste maal in de afgelopen maanden bezig gehouden met de begroting voor het lopende Jaar. Ook toen een ruime meerderheid om elf uur besloot om er mee te kappen, was men er nog niet uit en zal volgende week weer verder worden vergaderd. Het be tekende, dat een aantal bewoners van de Rijn- en Schiekade een vergeefse reis naar het stadhuis hadden gemaakt, omdat het punt waarvoor zij interesse had den (de herprofilering) niet aan bod kwam. CDA-er Van Zijp (de man die ook een ontwerp heeft gemaakt voor de verkeersafwik keling in deze straat) deed nog een wanhopige poging het onder werp alsnog te behandelen, maar een ruime meerderheid uan de raad bleek niets te voelen voor een nieuwe onderbreking van de begrotingsbehandeling, die toch al een duidelijk Peyton-Place-ka- rakter heeft gekregen. Financiële man bij het CDA Vink, ging ook gisteravond weer onverdroten voort, met zijn fi nanciële beschouwingen, die ten slotte uitmondden in een voorstel om de reconstructie "busbaan Breestraat" en de bouw van noodlokalen in de Merenwijk voor dit jaar maar te schrappen. De dan vrijkomende gelden, gevoegd bij de hogere uitkering uit het gemeentefonds, zouden voldoende zijn om een aantal CDA-wensen, die in december al werden afge stemd, toch in vervulling te laten gaan. Van de 241.000 gulden die op deze manier bijeengegaard was, zouden rioleringen worden aangelegd in de Rijndijkstraat, (f21.000), en de Bakker Korff- straat (56.000), terwijl voor her- strating nog eens 20 mille beschik baar zou komen. Voorts zou er f 13.000 kunnen worden uitgegeven aan gymnastieklokalen in de Me renwijk, f24.000 voor de roeiver eniging "Die Ley the" en een ton voor de openbare bibliotheek. Daaraan voorafgaand had par tijgenoot Driessen het college nog eens nadrukkelijk gevraagd zich te willen distantiëren van de term "protectie", die was geval len toen de ambtenaren van de gemeente ter sprake waren geko men, tijdens een bijeenkomst van enkele wethouders, en leden van de fracties van PvdA en PPR/ PSP/D'66. Driessen dreigde zelfs met een motie wanneer B. en W. daartoe niet bereid zouden zijn. Wethouder Van Aken (gister avond loco, compleet met ambts keten op een pak van progressie ve snit) bleef hameren op het feit, dat de uitlatingen niet in een fractievergadering waren ge- daaan, maar tijdens een informeel samenzijn op de kamer van één van de wethouders. "Het heeft niet vooropgestaan om ambtena ren te kwetsen", aldus Van Aken. "Het is een onder-ons gesprek, (waartoe kennelijk ook de verte genwoordigers van de Leidse pers worden gerekend) geweest waar bij uitlatingen zijn gedaan, die een zorgvuldiger woordkeus had- 1en vereist. Het was in elk geval geen op feiten gebaseerde mening, mis schien wel op een aantal indruk ken". Al met al vond Van Aken het niet nodig om zich er nog eens nadrukkelijk van te distantiëren. Een andere W. uit het college, Tesselaar, deed gisteravond in het openbaar boete voor zijn over moed om de kwestie van de auto sloperijen even snel te willen re gelen tijdens de afwezigheid van de man tot wiens portefeuille de autosloop behoorde. Van Aken: "Ik heb in mijn jeugdige enthou siasme geprobeerd om een goeie en een kwade zaak te verenigen. Dat is me niet gelukt. Het spijt Wat was het geval? Tesselaar dacht twee vliegen in één klap te slaan. De klagende padvinders aan de Haarlemmertrekvaart naar de Merenwijk of het Morskwar- tier en de slopers naar de Haar lemmertrekvaart. Het woonwa genkamp en de tennisvereniging Unicum namen het niet en daar om moesten Tesselaar en Van Aken tijdens een hoorzitting de plannen terugnemen. Overigens is het probleem van de autosloop daarmee niet uit de wereld en kunnen we binnen afzienbare tijd waarschijnlijk de derde interpel latie verwachten van PPR/PSP/ D'66-raadslid Beijen. Zonder de andere raadsleden tekort te willen doen, willen we de prijs voor de mooiste beeldspraak (een bon voor éénmaal gratis parkeren op het Stadhuisplein buiten de vakken) ditmaal toe kennen aan Wessels. In een met ware pathos voorgedragen betoog om een extraatje voor de Laken hal, betitelde de VVD'er het ge meentelijk museum als een "pa rel aan onze cultuurkroon". "Wet houder Van Dam moet maar wat dieper in de zak tasten", was zijn conclusie. Tenslotte moet nog even wor den vermeld, dat wethouder Waal zondag vader geworden is van 'n welgeschapen dochter, luisterend naar de naam Willemijn. Me vrouw Waal heeft zich kennelijk niet laten imponeren door de uit spraak van het raadslid Van Baaren, dat een en ander politiek onverantwoord is. BRAM VAN LEEUWEN. LEIDEN De uitkeringen, die de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden in de periode van 1972 tot 1974 eventueel ten onrechte heeft gedaan, zal het ministerie van CRM voor zijn reke ning nemen. Dat is het resultaat van een eind vorige week gehouden bespreking tussen de wethouders Oosterman en Tesselaar en vertegenwoordigers van het ministerie en provincie. Vol gens wethouder Oosterman heeft men bij CRM begrip voor de moeilijke situatie waarin Leiden verkeert, als gevolg van de zwakke sociale structuur. Tijdens het gesprek is van ge- vesting betreft garanderen B. meentezijde een uiteenzetting ge- dat de Sociale Dienst binnen drie waking geven over de samenloop van om- Jaar een nieuwe behuizing zal krij- "Maar standigheden, die tot een dreigende gen. Daarbij wordt in eerste instan- ineenstorting van de Sociale Dienst tie gedacht aan een ingrijpend hebben geleid. "Onze angst der Oosterman, financiële gevolgen zou hebben dat voorlopig nog politiebe- i het gebouw zal blijven, hopen toch dat de situa- snel normaal zal zijn, zodat geen politietoezicht meer nodig is. de Rembrandt Eén van de maatregelen om dat te de Burg- bereiken is, dat by de uitbetaling van de bijstandsbedragen een veel Vooruitlopend daarop zal er ge- groter gebruik zal worden gemaakt de gemeente. Met name in die streefd worden naar een decentrali- van bank en giro. Slechts voor een gevallen, waarbij handelingen zijn satie van de dienst door het openen zeer kleine categorie zal nog beta- OPSOMMING TECHNIEKEN VAN B. EN W. LEIDEN Oppositieleider Dries-, sen (CDA) is ontevreden over de wiize waarop het college van B en W antwoordt op vragen die do£r raadsleden worden geesteld. Gister avond tijdens de raadsvergadering gaf hij een opsomming van de tech- nieken, waarvan het college zicK volgens hem de afgelopen maanden heeft bediend: 1. Men gaat riet in op de vraag 2. Men doet alsof men geen antwoord op een vraag hoeft te geven. 3» Men verdraait wat een spreker gezegd heeft en geeft daar op commentaar (Driessen: voora? wethouder Van Dam is daarin een meester) 4. Pas na herhaalde ver zoeken reageert men, maar er wordt om de zaak heengedraaid. 5. Men geeft bewust onjuiste informatie of 6 Men ontkent de feiten gewoon. LEIDEN De Maatschappij der- Nederlandse Letterkunde organiseert; op vrijdagavond 25 april om 20.00* uur in de St. Lodewijkskerk (Steen- schuur 19) een sonnettenavond. Op deze avond zullen zij aan zij met de oude meester Han G. Hoekstra, Eric van der Steen, J. W. van dei- Molen, Michael Deak ook dé nieuwste sonetten-dichters optre- den: Nico Scheepmaker, Gerrit Komrij, Jan Kal, Jan Kuijper eii, Tymen Trolsky. De inleiding en 1 presentatie worden verzorgd door dr. J. P. Guépin, de orgelmuziek; door J. van der Meer. De toegang is gratis. bouwd complex r In het gebouw van de LJA aan het Noordeinde is vanavond nog een expositie te zien van het werk dat cursisten van de cursus Handenarbeid A en B de afgelopen twee jaar hebben vervaardigd. Met een veelheid van materialen hebben de cursisten zich uitgeleefd in mozaiek, poppen, sie raden etc. Gebouw LJA, tweede verdieping. Van zeven tot tien uur. Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altijd voordeliger. Eigen ateliers. verricht waarbij een vraagteken ge zet zou kunnen worden. beelden daarvan noemde Oosterman wordt gedacht het geven van uitkeringen zonder deze dependances. Om ondertekend. "We hebben echter voldoende trouwen kunnen wekken bij deze verzorging. i een aantal bijkantoren in ver- ling per kas plaatsvinden." schillende wijken. In eerste opzet Wanneer de zaken bij de Sociale i drietal van Dienst precies verkeerd gegaan zijn meer ruimte kon wethouder Oosterman gister - i goede rapportage bestond in het hoofdgebouw beschikbaar te avond niet meedelen. "Uit het feit, en het honoreren van aanvragen, krijgen zullen ook twee andere af- dat het ministerie van CRM tot en die niet door de cliënt zelf waren delingen van de Sociale Dienst met 1971 de uitkeringen heeft goed- elders gehuisvest worden. Het gaat gekeurd mag worden afgeleid, dat er hier om het gezinsmaatschappelijk toen geen klachten waren. In de ja- werk en de afdeling verpleging en ren 1972, 1973 en 1974 is er kenne lijk wel iets fout gegaan want voor de die Jaren is door de vertegenwoordi- een Kers van CRM toegezegd, dat hopen we dat dergelijke zaken niet wonderlijke zaak, dat een dienst van tueel gemaakte fouten zullen worden meer gesignaleerd zullen worden", vijftig man, die uitgroeit tot het dub- vergeven. Om uit de huidige problemen te ko- bele met een verveelvoudiging van Om welke bedragen het gaat, zal men willen B. en W. graag komen tot taken in dezelfde ruimte moet wer- waarschijnlijk nooit bekend worden, een kwalitatieve personeelsverbe- ken". Daarbij kwam dat Leiden, want daarna zal geen onderzoek meer tering. Men hoopt dat te kunnen be- evenals andere gemeenten in de worden ingesteld. "Vastgesteld is al- reiken door betere interne oplei- Randstad kampte met een grote jeen dat in een aantal gevallen, niet dingsprogramma's. De moeilijkheden doorstromingssnelheid van het per- aan de gestelde voorwaarden is vol- kunnen volgens Oosterman echter soneel. daan, en dat daarom de kosten Tijdens het gesprek met de verte- strikt genomen niet verhaalbaar de Socia- genwoordigers van de provincie en waren bij het ministerie. Waarmee CRM is door de Leidse wethouder niet is gezegd, dat de uitkeringen in AssendeHtstwat2 Oegstgeest tef5Q39P_ DIE KEUKEN DIE U ZOEKT DIE STAAT BIJ ONS! ADVERTENTIE onmogelijk los gezien worden slechte behuizing, le Dienst Om de achterstand bij de Sociale voorgesteld om ook zitting te nemen ten onrechte zijn gedaan. "Het is begeleidingscommissie. De best mogelijk", aldus wethouder Oos- vertegenwoordigers hebben daarjpo- terman. "dat bij een voldoende rap- portage was gebleken, dat iemand tuiig Wel deeeliik de zaken te controleren te helpen de problemen op situatie dan ook niet toe te schrijven aan een verkeerde controle op de uit keringen, maar is door een perso neelstekort en een groot ziektever zuim een situatie ontstaan bij de So ciale Dienst, waarbij niet alle regels werden nageleefd. "Daar zal van nu af aan strenger de hand aan wor den gehouden", aldus de wethouder. een spoedcursus bijstandswetten en worden snel ingewerkt in het beoor delen van de rapportage. Wat de verbetering van de huis- LEIDEN De kans is niet gering dat de gemeente Leiden moeilijkheden zal ondervinden bij de financiering van de verbouwing en restauratie van de schouwburg. Deze verbouwingskosten zijn geschat op bijna tien miljoen gulden. Het ministerie van CRM neemt daarvan twee miljoen voor zijn rekening, Sociale Zaken (aanvullende werken) onge veer 3V2 miljoen en de gemeente zelf bijna 41/2 miljoen gul den. Het ministerie van Sociale Zaken heeft inmiddels te kennen gegeven dat eventuele verdere kosten niet in rekening kunnen worden gebracht. Het probleem is nu dat in de cal culatie, die hierboven is weergegeven, geen rekening is ge houden met de stijging van loonkostensom voor de drie jaar dat het werk duurt. Dat betekent dat de kosten van het werk ongeveer 13 miljoen zullen bedragen. In de raad van gisteravond heeft de liberaal Wessels vra gen over deze kwestie gesteld. „Mij is", zo zei hij zonder ver dere details te noemen, „een verhaal ter ore gekomen dat men wat de verbouwing betreft met grote tekorten kampt". Hij wilde daar nadere informatie over, maar het college van B. en W. kwam gisteravond niet aan de beantwoording van de vraag toe. Wethouder Tesselaar verklaarde na afloop van de raads vergadering desgevraagd: „Er zijn inderdaad problemen over de financiering, maar de zaak is nog niet rijp voor publikatie. We zijn nog volop met het onderzoek bezig en ik kan er nu dan ook geen verdere mededelingen over doen". Binnenkort overleg met winkeliers LEIDEN De reconstructie van de Breestraat zal niet eerder dan het volgend voorjaar worden aangepakt. Dat deelde wethouder Waal gister avond mee in antwoord op vragen van het CDA-raadslid Van Zijp. Vol gens de wethouder is op dit ogenblik het spoorboekje, dat precies vertelt welke maatregelen het openbreken van de winkelstraat noodzakelijk maakt, ambtelijk rond. Eind van de ze maand zal daarover van gedach te worden gewisseld met het Leids City Centrum, het overkoepelend or gaan van de Leidse winkeliers. Daarna zal de kwestie ook nog wor den doorgesproken met de bewoners van de Pieterswijk. Wethouder Waal verwachtte dat niet voor het najaar in de raad kredieten voor de recon structie beschikbaar zouden worden gesteld. De commissie Ruimtelijke Ordening, die zich vooruitlopend op de raad met de voorlopige of defini tieve afsluiting van de Breestraat zal bezighouden, zal waarschijnlijk een aantal varianten ter beoordeling krij gen voorgeschoteld, waarbij de keu ze zal moeten worden gemaakt of er in de toekomst wel of geen auto's door de Breestraat mogen rijden. Het voorstel van CDA-er Vink, om de reconstructie busbaan Breestraat maar van de begroting voor dit jaar af te voeren wees wethouder Waal van de hand. "Als deze post wordt afgevoerd kan dat vertraging in de uitvoering betekenen," waarschuw de de wethouder. WD-raadslid Wessels had daar voor gewezen op de onjuistheden in de parkeerregeling voor het cen trum. Hij constateerde dat vele klei* ne bedrijfjes in het centrum hun be- r drijfsauto's niet kwijt kunnen eiw verzocht aan de betrokkenen onthef-^ flngspasjes te verstrekken. Hij wees daarbij op het feit daC' de kantonrechter voor een aanta£ overtredingen van de parkeerregels door middenstanders met bedrüfs-.".! auto's, wel een schuldigverklaring:t heeft uitgesproken, maar zonder op-.', legging van een boete. "De kanton rechter treedt daarmee op al* be- leidsman," constateerde Wessels die pleitte voor een sneUe beslissing in deze al drie jaa'r slepende kwes tie. Wethouder Waal zei een beetje huiverig te zijn voor het op grote schaal verlenen van pasjes. "Want dan hebben we straks het hele cen trum vol staan met bedrijfsauto's". LEIDEN Het Leidse college van B en W zal er vandaag bij de minis ter van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening op aandringen om in overleg met het ministerie van ADVERTENTIE Sociale Zaken, de renovatieplannen van "Ons Belang" en de Leidse Wo ningstichting te laten uitvoeren in het kader van de aanvullende werk gelegenheid. Iets dergelijks gebeurt op het ogenblik met het plan voor de Van Hogendorpstraat en omge ving. Het college weet zich daarbij ge- ruggesteund door een opvallend eens gezinde gemeenteraad, die gister avond unaniem een motie van oud wethouder Ham (CDA) ondersteun de. In de motie, die ondertekend was door vertegenwoordigers van alle frac ties, en later met een kleine wijzi ging werd overgenomen door het college, wordt geconstateerd, dat de werkloosheid in Leiden tot onaan vaardbare hoogte is gestegen en nu zeker vergelijkbaar is met die in het oosten en zuiden van het land. Die werkloosheid is volgens de motie voor een belangrijk deel geconcentreerd in de bouwsector. Ge zien het feit, dat van regeringszijde herhaaldelijk is aangedrongen op het indienen van renovatieplannen en het feit dat de betreffende renova tieplannen voor 240 woningen de in stemming hebben van de bewoners, vond de raad het gisteravond onaan vaardbaar om technisch renoveer- bare woningen af te breken. Wel werd daarbij het voorbehoud ge maakt, dat de financiële conse quenties redelijk moeten zijn ten opzichte van-eventuele,nieuwbouw. toevoeging werd erin opgeno men op aandrang van wethouder Verboom. Hij maande tot voorzich tigheid om renovatie ten koste van alles door te voeren. "We moeten de kosten steeds wel degelijk in de gaten houden. "Want", zo zei hij, "de gro te verschillen in kosten tussen de plannen van "Ons Belang" en "de LWS" kan ik niet verdedigen". CDA-raadslid Ham, was begon nen met zijn bezorgheid te uiten over de voortgang van de renovatie in Leiden. Hij zei zich voor te kun nen stellen, dat besturen van wo ningbouwverenigingen wanhopig wor den, wanneer na alle voorbereidingen blijkt, dat renovatieplannen niet door kunnen gaan omdat ze te duur zijn. Hij vroeg zich af of het minis terie geen richtlijnen zou kunnen geven voor wat kan en wat niet meer kan bij renovatie. Volgens wethouder Verboom wordt over het algemeen een bedrag van f 40.000 per woning als maximum gehanteerd. "Maar waar dat bedrag vandaan komt weet niemand", al dus de wethouder, die vreesde dat de renovatieplannen van Ons Belang (aanvankelijk f 55.000 per woning, nu f 42.000) vertraagd zullen wor den nu de Provinciale Directie voor de Volkshuisvesting in Zuid-Holland negatief heeft geadviseerd over het plan. Optimistischer was hy over het LWS-plan. "Daar ben ik niet zo bevreesd voor, dat moet een haal bare kaart zijn", aldus Verboom. Met betrekking tot de rehabilita tieplannen voor Noord en de Kooi signaleerde het raadslid Ham een duidelijke vertraging. Een vertraging die wethouder toeschreef aan het GEO en de Nationale Woningraad. "Aan beide werd de opdracht gege ven om vóór 31 december 1974 de Verboom, "maar zij kondigden aan, dat het omstreeks Juni klaar zou zijn. Ik heb ze toen de pin op de neus gezeg met als resultaat dat ik de rapporten 3 of 4 april op mijn bureau had. De Dienst Gemeente werken heeft een maand de tijd ge vraagd voor hun onderdeel en daar na zullen ze bekijken, hoe we ver der gaan. Ham pleitte ervoor de uit voering van de beide plannen zoveel mogelijk gelijk te laten lopen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3