LEIDSCH SS DAGBLAD MASSAAL ONTSLAG BIJ VW PHNOM PENH STAAT NU OP VALLEN In anderhalf iaar moeten 20.500 man verdwijnen kbmt J J vandaag Regering wil voorgenomen spreidingsbeleid handhaven IEIDSCH PI DAGBLAD Ford krijgt geld voor uit Saigon Journaliste nam zeven wezen mee VVD WIL 4% VOOR DEFENSIE evacuatie Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. q Ik word abonnee per 30 april 1975 en ontvang de krant reeds vanat heden. Stuur mij 4 weken het Leldsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen san Leldsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leldea DINSDAG 15 APRIL 1975 OPGERICHT I MAART I860 34603 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Regenmantel in de wijdte. Diolen/katoen gabardine. In de modekleuren. M: 38/46 mantelspecialist WOLFSBURG (AP) Volkswagen gaat het personeels bestand vóór eind 1976 met 25.000 man inkrimpen en twee van de tien fabr ieken sluiten. Dit is vanochtend op een pers conferentie bekend gemaakt door de president-directeur van Volkswagen, Toni Schmücker. Noordwestelijke wind Yannaclit veel bewolking met. vooral In het zuiden van het land tUdeHjk regen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen en mini mum temperaturen omstreeks 5 gra den. Morgen overdag wisselend be wolkt met plaatselijk enkele bnlen. Matige tot krachtige noord westelijke („nmsrstnrsii rirril -'l.lllgl- l»l BI.U llllfcr I.U........ wind en maximum temperaturen 10 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 16 APRIL Hoogwater te Katwijk te 18.17 en 6.33 uur. laagwater te 1.47 en 14.10 uur. Zon op 05.43 uur. onder 14.38 uur. Maan op 08.21 uur. onder 00.01 uur. Op de luchthaven Schiphol is vanmorgen met een korte plechtigheid de nieuwe D-pier en het nieuwe gedeelte van het stationsgebouw in gebruik genomen. Om negen uur parkeerde het eerste vliegtuig aan de nieuwe pier, een DC-10 van de KLM, die uit Montreal kwam. De eerste passagierdie de avio-brug verliet, de heer T. R. Harris uit New York, ont ving uit handen van lucht havendirecteur ir. D. R. A. Stapel een Delftsblauw bord. De gezagvoerer, de heer C. Martem, werd een kleine pla quette overhandigd. De ongeveer 100 passagiers van de DC-10 ontvingen uit handen van de informatrices van Schiphols inlichtingen dienst een boeket voorjaars bloemen (foto). Op woensdag 9 april had minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat de uit breiding van Schiphol al of ficieel geopend. Vliegveld in handen Rode Khmer HONGKONG (Reuter) Troepen van de Rode Khmer hebben vandaag Ponchentong, het vliegveld van Phnom Penh veroverd en de hoofd stad zelf kan elk moment vallen. Dit heeft de Cambodjaanse bevrijdings zender meegedeeld. In de door radio-Hanoi doorgege ven uitzending zegt de radio van de de Rode Khmer: „bevrijdingstroepen hebben nu bijna het hele land be vrijd. Zij hebben het vliegveld Po- chentong veroverd, de enige nog be staande verbinding van Phnom Penh met de buitenwereld, alsmede het nabijgelegen spoorwegstation en een plaats aan de noordelijke rand van de hoofdstad. Phnom Penh staat op het punt te vallen". Militaire kringen in Phnom Penh hebben verklaard dat de Rode Khmer thans op nog geen tien mi nuten rijden van het centrum staan. De regering heeft de 7de divisie op gedragen haar voorraden te vernie tigen en zich op de hoofdstad terug te trekken. Deze divisie was op 14 kilometer ten noorden van Phnom Penh gelegerd. Voordat zij terugtrokken bliezen de regeringstroepen een grote hoeveel- Staatslening ran 8.75 procent met open bedrag DEN HAAG (ANP) De minister van Financiën gaat over tot de uit gifte van een 8 3/4 procent vijftien jarige staatslening met een open bedrag. Bij deze uitgifte zal het zg. tendersysteem worden toegepast. Dit heeft het ministerie vandaag meegedeeld. De lening zal, te beginnen op 1 Ju ni 1981, worden afgelost in tien Jaar lijkse termijnen. Vervroegde gedeel telijke of gehele aflossing is de eer ste tien jaren niet toegestaan. De rente gaat in op 1 juni 1975 en is betaalbaar per 1 juni van elk Jaar. De storting moet gebeuren uiter lijk op 2 juni 1975. Het ligt in de be doeling de inschrijving open te stellen op maandag 28 april. heid wapens en munitie op. Vermoe delijk waren het wapens die de afge lopen weken door Amerikaanse vliegtuigen vanuit Thailand waren aangevoerd. Troepen van de Rode Khmer wa ren vandaag tot de aanval overge gaan op het dorp Kbal Thnel. dat on geveer vier kilometer van het cen trum van Phnom Penh ligt. Vier ba taljons regeringstroepen moesten zich op de hoofdstad terugtrekken. Zij legden daar een nieuwe verde digingsgordel. Verder werd bekend gemaakt dat generaal Sak Soetsakhan is vervan gen als minister van Defensie. Hij gaat zich nu volledig wijden aan zijn taak van voorzitter van het opperste comité, dat vorige week is gevormd. Minister van Binnenlandse Zaken Hoe Hong is op Defensie gezet. DEN HAAG (ANP) De regering wil het spreidingsbeleid handhaven en een eigen" bijdrage leverendoor overplaatsing van enkele rijksdien sten naar het noorden. In een blij vend zwakke structuur van het noorden kan en mag niet worden berust. Het regionaal-economische beleid, is dan ook bij voortduring ge richt op verbetering van de situatie. De regering zegt dit in twee van daag aan de Tweede Kamer aange boden nota's, waarvan de ene con crete wijzigingen bevat in de tekst van de in december 1973 verschenen oriënteringsnota ruimtelijke orde ning, terwijl de andere inspraakre- uitaten van commentaar voorziet en de aangebrachte wijzigingen toe licht. De regering is zeer uitvoerig inge gaan op de reacties op het sprei dingsbeleid. Ook naar het oordeel van de regering, zo zegt hij, bestaat be hoefte aan een bredere beschouwing ever de na te streven spreiding van WASHINGTON (UPI) President Ford heeft de toezegging van sa menwerking van de Amerikaanse Senaat gekregen voor snelle be handeling van verzoeken om spoedhulp met betrekking tot Zuid-Vietnam, vooral de evacua tie van Amerikanen en bedreigde Zuidvietnamezen. De Senaatscommissie voor buiten landse Zaken had Ford gevraagd om een onderhoud en kreeg het gisteren. Het duurde anderhalf uur. Senator Clifford Case, voor naamste Republikein in de com missie, zei na afloop dat hij ge loofde dat het Congres bereid zou zijn geld ter beschikking te stel len voor de evacuatie van de on geveer 5500 Amerikaanse burgers in Zuid-Vietnam e_ vele tiendui zenden Zuidviebnamezen die voor de Amerikanen gewerkt hebben. President Ford heeft hiervoor ge vraagd om 250 miljoen dollar. Daarnaast wil Ford 722 miljoen voor militaire hulp aan Zuid-Viet nam en toestemming troepen te sturen voor het helpen bij de eva cuatie. Senator Jacob Javits zei, dat de president onomstotelijk de bevoegdheid had mariniers naar Zuid-Vietnam te sturen om bij de evacuering te helpen, maar dat hij niet de bevoegdheid had troe pen te sturen met het doel weer aan de strijd zelf te gaan deelne- Troepen van de voorlopige revolu tionaire Regering (VRR) en Noord- Vietnam hebben vanochtend aan drie kanten van Saigon acties on dernomen. De defensielinies rond de stad zouden echter nog steeds onaangetast zijn. Ten noorden van de Zuidvietname- se hoofdstad veroorzaakte de Vietcong weer explosies in een bommendepot op de basis Bien Hoa. Ten oosten van Saigon wordt nog steeds gevochten bij de stad Xoean Loc in de provincie Long Khanh. In het zuiden hebben Viet- congtroepen Tan An met raketten beschoten. Ten noordwesten van Saigon woedt de artilleriestrijd bij Tay Ninh voort. De luchtsteun aan de stad is in ernstig gevaar op het vliegveld van Bien Hoa. Lager salaris Japans kabinet TOKIO Premier Takeo Miki van Japan en zijn ministers hebben besloten ter verlichting van de budgettaire moeilijkheden hun salaris met tien procent .te verlagen. Voor de premier maakt dat een be drag van duizend gulden per maand uit, voor de ministers ongeveer 720 gulden. bevolking, werkgelegenheid en voor zieningen over het land. Een be schouwing daarover zal in de derde nota worden opgenomen, maar voor uitlopend daarop hecht de regering eraan nog eens de overwegingen te geven, die aan het tot dusverre ge voerde spreidingsbeleid ten grond slag liggen te weten: eer. versterking van de maatschappelijke en econo mische «structuur en van de werkge legenheid in die delen van het land, ce vergeleken met het nationale ni veau duicelijk achter blijven; een vermindering van de druk op het westen en in het bijzonder op de Haagse agglomeratie. Verdere punten uit de regerings beslissing zijn: de regering is het niet fens met bet bij de inspraak naar voren gekomen verwijt, dat de cen trale overheid te veel bevoegdheden naar zich toe wil halen. Slechts op enikele punten wordt een ver sterking van de bevoegdheden van de centrale overheid aangekondigd. Het Prins Norodom Sihanoek van Cambodja heeft zijn land lange tijd buiten het strijdgewoel in In dochina kunnen houden. Maar toen hij in 1970 door de door hem als premier aangestelde Lon Nol werd verdreven, ontlaadde de strijd zich ook in Cambodja. Nu na vijf jaar van gevechten en bombardementen valt het doek op het Cambodjaanse strijd toneel. Door een rechtstreekse overwinning van de communis tische Rode Khmer op de rege ringstroepen van Lon Nol PAGINA 13 De IKOR wijdt een uitzending aan de arts van Auschwitz: „Ook Wirths was een mens" PAGINA 5 Het ziekteverzuim kost omge rekend in geld 8,5 miljard gul den per jaar PAGINA 7 De nieuwe trainer van Feyenoord met de moeilijke naam Brzezanc- zyk zegt te geloven in een familie sfeertje PAGINA 9 Functieverlies van kerk steeds groter geworden PAGINA 11 Uit Cambodja SCHIPHOL Zeven Cambodjaan se weeskinderen zijn vanochtend op Schiphol aangekomen. Ze waren bij de vlucht uit Phnom Penh door een Nederlandse journaliste meegeno men en afgeleverd op de Nederland se ambassade in Bangkok. Buiten landse Zaken heeft ze op het vlieg tuig naar Nederland laten zetten. Óe kinderen worden tijdelijk onder gebracht bij twee gezinnen in Goes. De Stichting Interlandelijk Adoptie zorgt daarna voor definitieve plaat sing in een pleeggezin, zoals deze instelling ook zal doen met de Viet namese weeskinderen die dit week einde in ons land aankwamen. in ons land geldende beginsel van gedecentraliseerd bestuur, dat zo sterk zijn stempel drukt op de wet op de ruimtelijke ordening, wordt niet aangetast. Er is een onderzoek aan de gang naar de mogelijkheid de procedure (e bekorten die een bestemmings plan moet doorlopen alvorens rechts geldig te ajn Binnenkort wordt de voorbereiding ter hand genomen van een wettelijke regeling voor de pro cedure van de planologische kern- oeslissingen De regering blijft herstel en be houd als een wezenlijk onderdeel van de stadsvernieuwing en als voorwaarde voor de leefbaarheid van ce stad voor de huidige gene ratie voorop stellen. Dit betekent niet dat het beleid gericht zou zijn op bevriezing van de bevolkingsstruc- tuui in a<? oude wijken, wel moet worden voorkomen dat nieuwkomers de huidige bevolking uit de oude wijken zouden verdringen. Twee van tien fabrieken gaan dicht De afvloeiing van personeel in West- Duitsland zal geschieden onder meer door vervroegde pensione ring. Schmücker zei, dat de Volks wagen fabrieken in Neuenstein en Heilbronn zullen worden gesloten. Tussen 1 Januari en 1 april van dit jaar zijn 4500 werknemers vrijwil lig uit het bedrijf gestapt. Dit be tekent. dat voor eind volgend Jaar nog 20.500 werknemers moeten vertrekken. Schmückers bekendmaking kwam vanmorgen na weken van geruch ten en toenemende bezorgdheid onder het Volkswagen personeel over de reorganisatieplannen, die gisteravond laat werden aangeno men door de raad van commissa rissen. Ontslagen en andere maatregelen om de produktiecapaciteit van Volkswagen te verminderen zijn onvermijdelijk geworden na dw verliezen, die het bedrijf heeft ge leden na de stijging van de olie prijzen. Vorig jaar werd een ver lies van 500 miljoen mark geleden. OOK BRUSSEL Schmücker - die in januari de lei ding bij Volkswagen heeft overge nomen van Rudolf Leiding - zei dat de ontslagen (die voorname lijk in het tweede deel van dit Jaar zullen vallen) ook Volkswagen Brussel zullen treffen. De produktie van motoren in Salz- gitter, waar 3000 mensen zonder werk komen, wordt overgeheveld naar Wolfsburg. Verder zullen ont slagen vallen bij Audi-NSU in Neckarailm, waar thans 4700 men sen werken. In de Volkswagenfa briek in Brussel wordt het aantal ploegendiensten van twee tot één teruggebracht en zullen 1300 ont slagen vallen. Het aantal ontslagen voor andere fabrieken: 5900 in Wolfsburg, 3900 in Hannover, 850 in Brunswick, 2300 in Kassei. 1500 in Emden en 1700 in Ingolstadt. RECORD Hiermee zal het werknemersbestand in West-Duitsland en Belgie van 137.000 tot 115.000 worden terug gebracht. Hoewel het aantal ont slagen lager ligt dan de afgelopen weken werd verwacht, betekent een en ander de grootste terugslag voor Volkswagen sinds de tweede we reldoorlog. Het totaal aantal werk lozen in West-Duitsland bedraagt op het ogenblik een miljoen, een record sinds 16 jaar. DEN HAAG (SP) Rond een kwart van de Nederlandse afhanke lijke beroepsbevolking zal dit Jaar door ziekte, invaliditeit of werkloos heid niet kunnen werken. Eén mil joen op een totaal van vier miljoen werknemers staat dus buiten het ar beidsproces, zo is berekend in het blad "De Werkgever" van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond van deze week. Het gaat om 220.000 werklozen (in clusief werktijdverkorting). 400.000 zieken en 380.000 minder validen. DEN HAAG (ANP) De WD- fractie in de Eerste Kamer wenst in de komende jaren ruim vier pet van het nationale inkomen te besteden aan defensie. Dit in tegenstelling tot de PvdA, welke partij op haar congres vorige week besloot de defen sie-uitgaven terug te brengen tot 3% van het nationale inkomen. Het is opvallend, dat de socialisten daarbij totaal geen rekening houden met het slechter worden van de internatio nale situatie, aldus VVD-woordvoer der mr. H. van Riel vandaag ln de Eerste Kamer tijdens de behande ling van de defensiebegroting. Volgens de WD dienen de de fensie-uitgaven na 1977 op te lopen, onder meer om het Nederlandse "front" in de noord-west-Duit- se laagvlakte te versterken. Bij mon de van mr. Van Riel steunde de li berale senaatsfractie het streven van minister Vredeling om de verouderde Starfijjhter van de Nederlandse luchtmacht te vervangen door de Amerikaanse F 16. Het PvdA-congres was tegen dit toestel en verlangt een vooral goedkoper vliegtuig. De chris tendemocratische fracties in de Eer ste Kamer bleken het wat dit betreft eens te zijn met de PvdA. Hun woordvoerders vroegen minister Vredeling dan ook de Starfighter niet te vervangen door de F 16. Toni Schmücker, nauwelijks drie maanden aan de top bij VW, nam de al verwachte harde be sluiten, keiharde

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1