Felle strijd van man tegen man in hoofdstad Cambodja Doek valt over strijdtoneel in Cambodja Israel construeert zelf zeer snel jachtvliegtuig Munitiedepot in buurt Saigon opgeblazen Geheimzinnige ziekte leidt tot impotentie 'Wezen' met ouders Anarchisten in Jemen nog in gevangenschap SITHOLE GAAT NIET TERUG f' L Door overwinning van communisten op regeringstroepen DINSDAG 15 APRIL 1975 ADVERTENTIE Voor een ieder die het nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. Honger In de door de droogte geteisterde Oostafrikaanse staat So malië sterven dagelijks ongeveer 70 sen aan ondervoeding, vólgens officiële cijfers van de regering in Mogadisjoe zijn al 13.000 mensen omgekomen. Gevreesd wordt dat de situatie de komende maanden nog zal verslechteren. Met internationa le hulp worden 20 opvang-centra in stand gehouden voor nomaden en boeren die door de honger worden bedreigd. In deze kampen wonen nu al 200.000 mensen. PHNOM PENH/SAIGON (AP/Reuter) In de buitenwijken van Phnom Penh woedt een felle strijd van man tot man tussen soldaten van de Rode Khmer en de regeringstroepen die voor hun vertwijfelde laatste verweer nog in allerijl zijn versterkt met verse manschappen uit de noordelijke provincies. Welinge lichte zegslieden vertelden dat de Khmer-soldaten de brand steken in vluchtelingenkampen die ze tegenkomen, waardoor de stad wordt overstroomd door duizenden burgers die in pa niek te voet en met alles wat rijdt voor de revolutionaire sol daten uit vluchten. werd in Saigon gehoord. Men dacht aanvankelijk dat het om een raket- aanval op de Zuidvietnamese hoofd stad ging. Voor het eerst sinds jaren heeft men gisteren in Saigon ook het dreunen van de kanonnen kunnen horen. Hieruit meent men te kunnen opma ken dat de troepen van de VRR stellingen hebben betrokken op nog geen 11 km van Saigon. President Lon Nol van Cambodja is gisteren opgenomen in het Tripier- hospitaal van het Amerikaanse leger in Honoloeloe om er onderzocht te worden en te worden nabehandeld voor de beroerte die hy in 1971 had. zo heeft een zegsman van het zie kenhuis meegedeeld. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gaat na of de Volksrepubliek China de belangen van de Verenigde Staten in Cam bodja wil behartigen, zo heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. De Europese ministers van Buiten landse Zaken hebben gisteravond ge weigerd in te gaan op het verzoek van de Verenigde Staten om het op treden van Hanoi in Zuid-Vietnam af te keuren. De Verenigde Staten hebben tydems het weekeinde om een dergelijke verklaring van negen EG- lidstaten gevraagd. SAN FRANCISCO (AFP) Verscheidene kinderen die per vliegtuig naar de Verenigde Staten zijn overgebracht, zijn geen wezen maar kinderen van rijke functionarissen in Sai gon.. Dit hebben tolken verklaard die de kinderen zondag op het vliegveld van San Francisco opvingen. Een van de tolken, Jane Barton, voegde er aan toe dat drie kinderen haar gezegd hadden dat hun vader kolonel in het Zuidvietnamese leger In de hoofdstad zag men rookkolom men van de brandende vluchtelin genkampen. De winkeliers hadden hun vensters geblindeerd en de vluchtelingen, die hun schamele be zittingen met zich meedragen, dool den hulpeloos door de straten. Vele mensen schreeuwden letterlijk om voedsel. Inmiddels sporen de Rode Khmers de regeringssoldaten via him eigen radiozenders aan de strijd op te ge ven en hun wapens neer te leggen. Volgens onbevestigde geruchten zou den honderden Khmer-soldaten met de vluchtelingenstroom mee in de hoofdstad infiltreren. Eenheden van de VRR hebben giste ren bij Bien Hoa, dat op 23 km ten noordoosten van de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon ligt. een munitie depot opgeblazen. De basis Bien Hoa is destijds door de Amerikanen aangelegd. Het hoofd kwartier van het Zuidvietnamese militaire district rond Saigon is er gevestigd. De knal van de explosie LONDEN (SP) Het liefdesle ven van het manvolk van een dorp- Je in Midden-Engeland wordt be dreigd door een mysterieuze ziekte. Artsen zijn nog niet in staat geble ken de oorzaak van de ziekte op te sporen, die behalve impotentie, botverstijving, slechte bloedsomloop en uitvalsverschijnselen ten gevol ge heeft. De patiënten hebben allen één ding gemeen: ze zijn oud-werk nemers van een plastic-verwerken de industrie in Staveley. in het graaf schap Derbyshire. Tot dusver zijn 17 werknemers als gevolg van de ziekte arbeidsonge schikt verklaard. Het bedrijf betaalt de zieke employees volledig door. In totaal werken er 150 man. De bonden willen een verminde ring van de concentratie van een be paald soort gas, dat veelvuldig In het bedrijf wordt gebruikt. Zij gelo ven dat de oorzaak schuilt in het in ademen van dit gas, VCM genaamd, dat vrijkomt tijdens de produktie van PvC (Polyvinylchloride). De patiënten zijn onder behande ling in een ziekenhuis in het nabu rige Chesterfield. Volgens een van de patiënten zouden veel meer werk nemers aan de ziekte lijden, maar niet naar de dokter durven gaan uit angst de waarheid bevestigd te krij gen. De directie van het bedrijf wil de geen commentaar geven. Protest van vissers Honderd vijftig Ierse vissersschepen hebben gisterochtend zes grote havens in de Ierse republiek geblokkeerd. Zij wil len dat 36 uur volhouden om hun ei sen kracht bij te zetten. Dat zijn 'n invoerverbod voor vis uit landen bui ten de EG, een visserij grens van minstens 50 mijl, een brandstoftoe slag en een aparte minister van Vis serij. Explosie Bij een hevige ont ploffing, gevolgd door brand, in de Zuidafrikaanse olieraffinaderij Sa- sol te Sasolburg, 50 kilometer ten zuiden van Johannesburg, zijn gis teren zeker negen mensen om het leven gekomen. Volgens niet-beves- tigde berichten zou het dodental op 28 worden geschat. In de raffinade rij wordt uit kolen vloeibare brand stof gemaakt. TEL AVIV (AP) Israël heeft gis teren na een tijd van strikte geheim houding zijn in eigen land ontwik kelde en gebouwde jachtvliegtuig ge presenteerd. Volgens luchtvaartdes- kundiigen is het een ondersoheppings- jager met betere vliegeigenschappen dat de Sowjetrussische toestellen waarmee het vijandelijke Arabische luchtwapen opereert. Het toestel heet "Kfir" het He breeuwse woord voor .Leeuwenwelp" en is voor een groot deel afgeleid van de Franse Mirage. De Kfir is een eenvitter met delta vleugel. "Dit is een eersterangs pres tatie van de staat Israël en onze vliegtuigindustrie", verklaarde een trotse minister van Defensie Shim Peres, nadat de Kfir een demonstra tievlucht had gemaakt. Peres zei dat het toestel ondanks zijn geavanceerde boordinstrumen- tarium een van de goedkoopste in zijn klasse is met een prijs van ca. vier miljoen dollar per stuk. Volgens Israëlische experts is de Kfir ruimschoots de meerdere van de Russische Mig-23 die tijdens en na de oktoberoorlog in groten geta le naar Syrië en Egypte is ge stuurd. De topsnelheid die met de General Electric J-19 stuwbronkan worden bereikt bedraag mach 2.2, of wel 2250 km per uur. Het boordgeschut bestaat uit ka nonnen, maar volgens de experts kan de Kfir eveneens geleide wapens en bommen meenemen. Eventuele an dere wapensystemen zijn „top se cret". Het operationele vliegplafond ligt op 50.000 voet. Ongeveer 50 procent van de onder delen is in Israël ontworpen, zo deel de de bouwer van het toestel, Israël Aircraft Industries, mede. Minister van Defensie Peres (linker foto) introdu- ceerde gisteren met trots het Israëlische jachtvliegtuig 'Kfir', dat op eigen bodem is ontworpen en gebouwd. Op dm rechter foto de start van het vliegtuigdat een demon stratievlucht maakte. De topsnelheid en de wendbaar heid maken het tot een sge- duchte tegenstander, zo niet de meerdere van de Russische Migs, waartegen het eventu eel ingezet zou moeten wor den. DAR ES SALAAM (AP) De Rhodesische Afrikaanse nationalis tenleider dominee Ndabaningi Sitho- le zal niet naar zijn land terugke ren omdat hij daar mogelijk weer gevangen zal worden gezet, zo heb ben zijn collega's verklaard. Dominee Sithole, die 11 dagen ge leden door premier Ian Smith uit de gevangenis werd ontslagen om een vergadering in Tanzania bij te wonen van de organisatie van Afri kaanse eenheid, bevond zich niet on der de leiders van de Rhodesische Afrikaanse nationale raad (ANR), die gistermiddag terugkeerden naar Salisbury. Sithole werd indertijd gearresteerd op beschuldigingen andere ANR-lei- ders te willen vermoorden en een ge wapende strijd in Rhodesië voor te staan. BONN (SP) De vijf anarchisten, die begin maart in ruil voor de in gijzeling genomen Berlijnse CDU- politicus Peter Lorenz zijn vrijgela ten, blijken de ene gevangenschap voor de andere te hebben verwisseld. Volgens in Bonn ontvangen be trouwbare berichten bevindt het vijftal zich nog steeds in de Zuidjeminitische hoofdstad Aden in een 'gastenhuis', dat voortdurend wordt bewaakt. De aanvankelijke toestemming aan Rolf Pohle, Rolf Heissler, Verena Becker, Ingrid Siepmann en Gabrie- le Krocher-Tiedemann om zich vrij in de stad te bewegen, is ingetrokken. Het vakkundig opgezet te complot om door het ontvoeren van Peter Lorenz de vijf op vrije voeten te krijgen, is in laatste instantie dus toch mislukt: de vijf anarchisten werden weliswaar naar Zuid-Jemen gebracht, maar het land toont na aanvankelijke aarze- ling om hen toe te laten thans weinig bereidheid hen vrij te laten of naar een ander Arabisch land te laten vertrekken. „Opgeruimd". ADVERTENTIE r zuidhoUondsa kWnbeun voor vrija-tijds bastafin? groenoordhal leiden WBUm da Zwfecrtoan.lU.071-20045 TOEGANGSPRIJS f 230 p.p. WrxWt/m «n 65-plus f 1 Wndaran l/mttjeertmet qolaUc) DEN HAAG (ANP) Over het Cambodjaanse strijdtoneel is het doek gevallen. Ditmaal niet na een internationale conferentie gevolgd door een bestand en een vredesak koord zoals in Vietnam (waar nog steeds hevig gevochten wordt) en Laos het geval was, maar door een rechtstreekse overwinning van de communistische Rode Khmer op de rechtse regeringstroepen van gene raal Lon Nol na een strijd van drie jaar. In tegenstelling tot Noord- en Zuid-Vietnam en Laos is in het vier de Indochinese land Cambodja se dert het einde va-n de Tweede We reldoorlog niet vry wed onafgebro ken strijd met de wapenen gevoerd. Evenwichtskunstenaar prins Noro dom Sihanoek had het wapengeweld lang buiten de grenzen van zijn land weten te houden, maar toen hij In 1970 door de door hem als premier aa--estelde Lon Nol werd verdre ven, ontbrandde ook in Cambodja de strijd in volle hevigheid. Evenals Vietnam en Laos was het Franse protectoraat Cambodja in '41 door de Japanners bezet, terwijl de Fransen in naam het bestuur ble ven uitoefenen. Alle drie de landen werden dooV de Japanners, vlak voor hun ineenstorting, onafhanke lijk verklaard, maar de Fransen herstelden h®t hele gebied (tijde lijk) hun gezag. Ook Cambodja werd (in januari 1946) binnen de Franse Unie onaf hankelijk gemaakt met koning No rodom Sihanoek als staatshoofd. In 1947 werden vrije verkiezingen gehouden waarbij de strijd ging tussen de "liberalen" (de aanhan gers van de koning) en de Issaraks en de nationalisten van Son Ngoc Thanh. De laatsten behaalden 50 zetels en de liberalen 16, waardoor de positie van de geheel op Frank rijk gericht monarchie moeilijk werd. De moeilijkheden werden nog vergroot doordat de aanhangers van Ho Tsji Minh leider van de Viet- minh en later president van Noord- Vietnam ln het zuiden een tegen regering hadden gevormd. In 1949 ratificeerde Frankrijk een nieuwe grondwet waardoor Cambod ja in feite onafhankelijk werd. Ko ning Norodom Sihanoek ontbond in 1951 de nationale vergadering en ging zelf regeren. In 1953 vertrok de koning naar Bangkok met de mededeling niet eerder terug te keren dan nadat het land volledig onafhankelijk zou zijn geworden Nog datzelfde Jaar droe gen de Fransen tenslotte ook het militair gezag aan hem over. De Geneefse conferentie van 1954 bevestigde de onafhankelijkheid en integriteit van het koninkrijk Cam bodja Sedertdien voerde de koning een behoudende politiek, waar hij steeds de nadruk legde op de neutra liteit van zijn land. De traditioneel anti-Thaise instel ling belette Cambodja steun te zoe ken bij de Verenigde Staten omdat Thailand al sterke banden met Was hington had aangeknoopt. Norodom Sihanoek zocht daarom steun bij China, maar om niet al te veel aan Peking gebonden te raken, on derhield de regering in Phnom Penh "ok goede betrekkingen met Moskou. In 1955 droeg Norodom Sihanoek de troon over aan zijn vader Noro dom Soeramarit om zelf in de poli tiek te kunnen gaan als leider van een nieuwe partij, de Socialistische Volksbeweging. Na de dood van zijn vader in 1960 liet Norokom Siha noek zijn moeder op de troon om zelf als "staatshoofd" in staat te blijven zich met de politiek bezig te houden. Men heeft hem wel een politiek evenwichtskunstenaar ge noemd omdat hij trachtte zo te ma nipuleren dat hij zijn land buiten het Indochinese conflict zou hou den, iets wat hem uiteindelijk niet is gelukt. Uitgesproken slecht werden Siha- noeks betrekkingen met de Amerika nen na een grensincident in 1964 waarbij Amerikaanse militaire "ad viseurs" van de Zuidvietnamese strijdkrachten betrokken waren. In 1964 bereikte de economische situatie van Cambodja een diepte punt. Sedert die tijd nam de acti viteit van linkse groeperingen toe tot het in 1967 tot openlijk geweld kwam. Het land was toen al passief bij óe oorlogen in Laos en Vietnam be trokken De Noordvietnamezen en ót Vitcong gebruikten Cambodja als basiskamp voor hun strijd in Viet nam en als doorvoerweg voor men sen en materieel vanuit Noord-Viet- ram naar Laos en Zuid-Vietnam, de Ho Tsji Minh-route. In 1973 kwam aan het licht dat de Ameri kanen al in 1969 en 1970 tot diep in Cambodja duizenden geheime bombardementen uitvoerden. Om aan de interne en externe moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, vormde Norodom Sihanoek in augustus 1969 een "regering van de laatste kans" onder leiding van generaal Lon Nol, volgens waarne mers een verschuiving naar rechts. Het zou voor Sihanoek een gemiste kans worden, althans voorlopig. Toen de prins in Januari 1970 naar Frankrijk ging voor een medische behandeling groeide thuis snel hét verzet tegen de aanwezigheid van de Vietcong- en Noordvietnamese troe pen en de frustratie over de snel stijgende werkeloosheid. De Cam- bodjanen gingen demonstreren en de diplomatieke vertegenwoordigin gen van de Vietcong en de Noord vietnamese ambassade werden ge- Norodom Sihanoek liet vanuit Frank rijk weten de woede te begrijpen, maar zei dat de betogingen waren georganiseerd door lieden die Cam bodja vanuit het socialistische in hett imperialistische kamp wilden drijven. Hoewel de onrust voortduurde, be sloot Norodom niet rechtstreeks maar via Moskou en Peking naar huis te rug te keren. Op 12 maart eiste de regering-Lon Nol het vertrek voor 15 maart uit Cambodja van de Viet- cong-troepen, maar uit niets bleek, dat aan de eis gevolg werd gegeven. Daarna volgden de gebeurtenissen elkaar steeds sneller op. Op 18 maart 1970 zette de regering-Lon Nol prins Norodom Sihanoek af als staats hoofd. De prins reisde door van Mos kou naar Peking en deelde mee van daaruit zijn verzet tegen het nieuwe bewind te zullen leiden. In het land begon de Rode Khmer de strijd met de regeringstroepen. Eind april vie len de Amerikanen en Zuidvietna- mezen Cambodja binnen om de ba ses van de Vietcong en de Noordviet- het land rechtstreeks bij het Indo chinese conflict betrokken raakte. Ondanks grote materiële Ameri kaanse steun en massale bombar dementen door de Amerikaanse lucht macht verloren de slecht geoefen de troepen van Lon Nol steeds meer terrein aan de strijders van de Ro de Khmer, die zouden worden ge steund door de Vietcong en de Noordvietnamezen. Dit laatste is echtër van communistische zijde steeds met klem tegengesproken. Toen begin 1973 in Zuid-Vietnam, en vervolgens in Laos een wapenstil stand van kracht werd, was een groot deel van Cambodja in handen van de Rode Khmer. Op 15 augustus, toen de Amerikaanse luchtmacht op last van het congres de bombardemen ten moest staken, beheersten de troe pen van Lon Nol vrijwel alleen nog maar Phnom Penh en enkele ande re steden. Dat is zo gebleven tot be gin 1975 ook de voornaamste aanvoer weg .naar Phnom Penh, de rivier de Mekong, door de Rode Khmer werd afgesneden. De wegverbindingen wa ren toen al lang niet meer begaan baar. Een sterk opgevoerde Amerikaan se luchtbrug mocht niet meer baten. Lon Nols troepen kwamen steeds meer in het nauw en hebben tenslot te de strijd moeten opgeven. De regering in Phnom Penh had in april 1973 het parlement voor zes maanden naar huis gestuurd en een "staatsraad" onder leiding van Lon Nol had de uitvoerende macht. In juli werd de dienstplicht inge steld om het leger van omstreeks 200.000 man op 300.000 te brengen. Prins Norodom Sihanoek voerde vanuit Peking zijn politieke strijd te gen Lon Nol met wie hij geen enkel compromis wenste te sluiten. Hij noemde president Nixon van de Ver enigde Staten een "oorlogsmisdadi ger" die met zijn bombardementen slechts de vernietiging van Cambod ja wenste. Sihanoek weigerde Nixons top-adviseur Henry Kissinger te ontvangen om over de mogelijkhe den van een regeling te praten maar scheen toch ook niet erg gechar meerd van de Rode Khmer. Zelf zei hij in juli 1973: "Ik trek mijn han den af van de gang van zaken nadat Phnom Penh is bevrijd. Ik mag de Rode Khmer niet en zij waarschijn lijk mij niet maar het zijn zuivere patriotten en geen marionetten van de Sowjet-Unie, China of Noord- Vietnam en zij zijn eerlijk en be kwaam". Men zou hieruit kunnen opmaken dat de prins niet meer wenst te regeren, maar zeker kan men daar met Norodom Sihanoek niet van zijn. Cambodja beslaat een oppervlak te van ruim 181.000 vierkante kilome ter waar een voornamelijk van de landbouw Levonda bevolking van nn- geveer 6 miljoen mensen woont. In het noorden grenst het land aan Laos, in het westen aan Thailand en in het oosten en zuidoosten aan Zuid- Vietnam en in het zuidwesten aan de Golf van Siam. In de middeleeuwen fungeerde Cambodja als bufferstaat, waarbij het nu eens werd aangevallen door de Thais en dan weer door de Anna- mieten (deel van het huidige Viet nam). Toen halverwege de vorige eeuw de Fransen hun invloed in In- do-China gingen vestigen, kwam hier aan een einde. In '63 kwam Cam- dalbbleef zo tot de tweede wereld- -ooriog. ADVERTENTIE Philips batterijen, een van die dingen die vandaag de

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13