PvdA: voorrang aan ontwapening LEZERS SCHRIJVEN Vredeling: "F 16 het goedkoopste Economen en ecologen weer stapje dichter tot elkaar „Antwoord Den Uyl complete giller Kerntmpens voor 1978 weg Pronk mag blijven van Den Uyl ZATERDAG 12 APRIL 1975 99 AMSTERDAM <SP) Minister Vredeling van Defensie heeft gister avond verklaa/rd dait van de 3 vlieg tuigen die nog ter sprake zijn als Opvolger van de Starfighter de P 16 nog het goedkoopste is. "De Viggen is het duurste; de Mirage is ook duur en dan is de F 16 het goed koopst. De argumenten die ik heb om de F 16 aan te kopen, komen straks wel in de Kamer naar voren". Minister Vredeling ontkende dat de F 16 voor nucleaire taken ge bruikt zal worden. Hiermee beant woordt hij voor een deel aan de wijzigingen die door het PvdA- congres met grote meerderheid wer den aangenomen op voorstellen tot vervanging van de Starfighter. Vre deling beweert niet met aftreden te hebben gedreigd als de F 16 door zijn partij wordt afgewezen. "Het is in de eerste plaats een kabinetszaak. Ik heb alleen maar gezegd dat wan neer de Partij van de Arbeid, die mij op deze plaats heeft neergezet, mij niet meer vertrouwt, ik heen zal gaan". De bewindsman blijft vasthouden aan het samenwerkingsverband wat de opvolging van de Starfighter be treft van Noorwegen, België, Dene marken en Nederland. "Ik zie geen moeilijkheden, maar ik verwacht van de Kamer wel lastige vragen. Je kunt natuurlijk altijd een goedkoper vliegtuig nemen, maar dan kan ik tenslotte alleen nog maar een sport- vliegtuig kopen", aldus Vredeling. het kabinetsberaad scherp de be richtgeving veroordeeld rond het feit dat minister Vredeling van defensie in een tv-taterview met aftreden zou hebben gedreigd. "Het klassieke voorbeeld van een storm in een glas water", suste de heer Den Uyl. Zijns inziens had de heer Vredeling bewust en duidelijk in zijn verklaringen onderscheid ge maakt tussen twee situaties: het inderdaad bestaande meningsver schil tussen hem en een deel van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer over het toestel dat in de plaats van de Starfighter moet worden aangekochte èn de mogelijkheid dat de fractie het vertrouwen in deze minister zou kunnen opzeggen. "Dat de heer Vredeling, als dat het geval zou zijn, de conclusie trekt dat hij dan moet opstappen is een volkomen vanzelfsprekende zaak", aldus drs. Den Uyl. Maar dat het tot een dergelijke vertrouwensbreuk zou moeten komen achtte de pre mier helemaal niet noodzakelijk. UTRECHT (ANP) De chris telijk-historische fractievoorzitter in de Tweede Kamer. dr. R. J. H. Kruisinga. vindt het antwoord, dat premier Den Uyl hem de af gelopen week gaf op schriftelijke vragen over het bouwbeleid van het kabinet „een complete giller". „Om in de terminologie van de premier te spreken het slaat als V) een tang op een varken", aldus dr. Kruisinga in zijn politieke rede op de vandaag in Utrecht gehouden vergadering van de Unieraad. Volgens dr. Kruisinga ontweek drs. Dan Uyl het antwoord op zestien vragen terzake van de ze ven voorstellen van de CHU- fraiette voor een beter bouwbeleid. Congres (1) Het is dringen geblazen op het Am sterdamse tramwezen, zo vlak voor het Centraal Station. De PvdA houdt haar voorjaarscongres, maar de onverlichte vrouwen hebben hun Huishoudbeurs. Dus is lijn 4, tegen alle regels in, een stak consump tiemaatschappij op stalen wielen. Congres (2) (Door één onzer verslaggevers) AMSTERDAM (SP) Het PvdA-congres vi'ndt dat een radicalere koers gekozen moet woirdlan dian heit kabiinet-Den Uyl en de tweede-kamerfractie van de PvdA vairen en de meerderheid van het partijbestuur heeft aanbevolen. Ont wapening staat voor het congres bovenaan op het verlang- lijstje. Heit cotngres besloot gisteren Onder overweldigende belangstelling werd gisteren het stoffelijk overschot van mr. V. G. Af. Ma- rijnen, burgemeester van Den Haag, ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bij de herdenkings dienst in de Sint Jacobskerk waren onder anderen prins Claus en premier Den Uyl. ROTTERDAM „De verschillen ln inzicht tussen economen en eco logen (milieudeskundigen) blijken wel mee te vallen", aldus gisteren in Rotterdam prof. dr. J .Tinbergen. De Rotterdamse hpogleraar zei dit na afloop van een vijfdaags congres in de Doelen, door de economische commissie voor Europa van de VN over de ecologische gevolgen van economische planning, waarvan hij voorzitter was geweest. Volgens prof. Tinbergen zal men er niet altijd aan kunnen ontkomen dat een stuk natuur wordt opgeof ferd aan economische ontwikkeling, maar het is eveneens duidelijk dat milieuvervuiling moet worden bestre den. „De mensen rond Rotterdam weten best wat vervuiling voor het leven betekent", voegde hij daaraan toe. Het congres, waaraan werd deelgenomen door ongeveer 125 eco nomen en ecologen zowel uit oost als west-Europa en voorts uit Cana da en Amerika, formuleerde een aan tal aanbevelingen, voornamelijk op het gebied van onderzoek en werk wijze. „Maar we moeten nu wel zo snel mogelijk met concrete dingen komen", aldus prof. Tinbergen, „bij voorbeeld over wat we in de toe komst met de nergie moeten doen. Of, met betrekking tot de honger in de wereld, over de vraag Het VN-congres bracht nogmaals het verschil in inzicht tussen oost en westeuropese landen over de wense lijkheid van economische groei boven water. Prof. Tinbergen: „De Oosteuropese landen willen econo misch sterk blijven groeien, maar wij in het Westen denken er anders over. Los van de huidige crisis (die kan na een paar Jaar over zijn) zul len we naar een meer bescheiden groei toe moeten, maar dan wel ge paard aan minder grote inkomens verschillen". - ontwapening moet voorrang heb ben op zaken als vrije uitwisseling van nieuws, personen en gedachten, - de kernwapens moeten worden verwijderd van Nederlandse bodem voor 1978 als dan geen resultaten zijn bereikt bij de besprekingen in Wenen tussen de NAVO en het War schaupact over vermindering van troepen, - voor 1978 moeten de Nederlandse defensie-uitgaven worden terugge drongen tot ten hoogste drie procent van het netto-nationale inkomen te gen marktprijzen, - Nederland zal in de komende vier Jaar op geen enkele wijze (ook niet door vervanging) moeten meewerken aan deu itbreidlng van het militaire potentieel van de NAVO. - het gevechtsvliegtuig Starfighter moet worden vervangen door een eenvoudiger toestel dan de F 16, de favoriet van minister Vredeling van Defensie, - de Nederlandse krijgsmacht moet niet langer nucleaire taken uitoe fenen De beslissing over de verwijdering van kernwapens van Nederlandse bodem werd genomen na sterke te genkanting van drs. Ed van Thijn, fractieleider van de PvdA in de Twee de Kamer. Van Thijn vond dat de ge loofwaardigheid van de ontspan- ningspolitiek van de regering in het geding was. Hij meende dat het "goed koper" politiek is om de kernwapens alleen van Nederlandse bodem te verwijderen. „Een verplaatsing van het probleem", oordeelde hij. „Het gaat er om Europa atoomvrij te ma ken". Van Thijn sprak de vrees uit dat verwijdering van kernwapens van Nederlandse bodem ertoe leidt dat ze in West-Dultsland worden opgesla gen. Dat is in strijd met de doelstel ling van de PvdA, dat gekomen moet worden tot een uitdunning van het kernwapenpotentieel in West-Euro- pa. Van Thijn bestreed de stelling dat de afwijzing van de F 16 betekent, dat de PvdA het vertrouwen opzegt in minister Vredeling. „Wij moeten zuinig omspringen met onze mensen ln het kabinet. Het gaat om een za- ADVERTENTIE BOEKHOUDERS (STERS) In bezit van PD, MBA of SPD of studerend hiervoor. Voor enkele weken of maanden in bedrijven in Leiden en om geving, Alphen a/d Rijn en de Bollenstreek. Werktijden eventueel in overleg te regelen. Uitzendbureau Luba, Leiden, Nieuwe Rijn 35. Telefoon 071 40341. Alphen a/d Rijn, Winkelcentrum De Aarhof 67. Telefoon 01720—94645. KLEUTER- EN BASISSCHOLEN KRIJGEN MEER ARMSLAG Den Haag (SP) Minister Van Kemenade wil een zo soepel moge lijk beleid voeren jegens het kleuter en lager onderwijs in verband met de al op gang gebrachte nog te ver wachten vernieuwingen. Het kabinet is ook tegen die ach tergrond akkoord gegaan met een wetsontwerp, dat de bewindsman onderwijs en wetenschappen de mo gelijkheid geeft om toe te staan dat ten behoeve van een bijzondere in richting van scholen van wettelijke voorschriften wordt afgeweken. Het zelfde wetsontwerp maakt het mo gelijk, dat de minister scholen een financiële bijdrage gunt in verband met die extra inrichting. De flexibele instelling van over heidskant is nodig, om de scholen de kans te geven met nieuwe inzichten en werkwijzen vertrouwd te raken, zo is van de kant van het ministerie meegedeeld. kelijk conflict met minister Vrede ling. Het gerammel met portefeuilles kunnen we tot latere tijden uitstel len. Eerst moet het kabinet een be slissing nemen", zei Van Thijn om de verhitte gemoederen over de uitla ting van minister Vredeling dat hij zou aftreden als de meerderheid van de PvdA-fractie zijn keuze niet zou delen tot bedaren te brengen. DEN HAAG (SP) Minister-pre sident drs. J. den Uyl zal de minis ter van Ontwikkelingssamenwerking J. Pronk niet vragen om af te tre den. De premier zei gistermiddag, in de uitspraak van de rechter Jegens de heer Pronk geen aanleiding te zien tot het heengaan van de bewinds man: "Hij heeft, zoals het ook moet, dezelfde behandeling gekregen als ieder ander burger, en ik zie geen re den waarom hij zijn functie zou moeten verliezen". De Zwolse politierechter veroor deelde minister Pronk gisteren tot tweeduizend gulden boete en negen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid voor het feit, dat de be windsman in Nunspeet in de nacht van 4 op 5 maart met zijn auto in de wegberm was beland. Een kort daarna genomen bloedproef had een alcoholpromillage 1,41 aange toond. Premier Den Uyl heeft gisteren nog eens onderstreept, hoezeer hij het feit van dat ongeluk betreurt. Juist omdat deze regering van de bestrijding van rijden onder drank- invloed zo krachtig wil aanpakken noemde hij het gebeuren met de heer Pronk uitermate pijnlijk. De liberale oud-minister Polak van Justitie meent, dat minister Pronk moet aftreden, nu de rechter hem heeft veroordeeld wegens rij den onder invloed. "Iemand die een misdrijf begaat mag het land niet besturen", aldus de heer Polak gis teravond in AVRO's televizier. Volgens Polak (thans eerste-ka- merlid) heeft minister Pronk geboft met de uitspraak van de rechtbank in Zwolle. Paspoort Het Tweede Kamer-lid mevrouw Van Heel-Kasteel (KVP) heeft gisteren in schriftelijke vragen aam minister Van Agt van Justitie er voor gepleit, dait Nederlandse vrou wen die met een buitenlander trou wen en naast de nationaliteit van de man de Nederlandse behouden, toch in aanmerking komen voor een Ne derlands paspoort. SPROOKJES Het was, geloof ik, in uw blad dat lk een paar maanden geleden las dat een bekende liedjes-zangeres bezig was de sprookjes van Ander sen te "bewerken" omdat deze zoge naamd voor de kinderen van nu te onbegrijpelijk zouden zijn. Ik wilde toen al verontwaardigd protesteren tegen zulk 'n barbarisme; het is er toen bij ingeschoten maar nu Rico Bulthuis dit ook als "letterkundig geknoei" signaleert, wil ik het als nog doen. Zelf heb ik nog een uitgave van Scheltema en Holkema uit de twintiger Jaren helaas gehavend door het gebruik. Want we waren als kinderen gefascineerd Juist door de speciale sfeer die Andersens vertel trant oproept. En als men die dan nu te moeilijk of te onbegrijpelijk vindt voor kinderen van nu, kun je vragen: wie zijn er nu dom, de uit gevers of de kinderen? D. JONKERS-DE GRAAF, Klaverlaan 17, Bloemendaal. 'Waar is de man' Atlantik Wal bouwers, bouwers fancy-fair woonwijken van vlak de oorlog - bouwers van de leegstaande kantoorruimtes. Nu weer ziekenhuizen, bejaardentehuizen, re novatiewoningen. Gek he. 't aya toch altijd weer dezelfden, dezelfde families. Wat bazelt men nog over inkomstennivel lering? Zij, zij weten het wel weg te zetten in het buitenland (vroege re vrienden?) en bouwen daar weer derderangs vakantiedotrpen of pe perdure hotels, die zich weer zéér duur laten betalen door mensen, waarvan zij precies de duurste va- kantietijd hebben bepaald. Finan ciering: geen enkele moeilijkheid, via spaar-pensioen kassen strtoomt dat rijkelijk toe. Zelfs de Staat schrijft maar weer eens een lening uit, die vér en vér overtekend wordt. Al eens te meer heb ik geschreven, waar is de man, waar is hij, die de moed en de kracht heeft, dwars door alles heen, deze Augiusstal van aannemers, zogenaamde onderaan nemers en profijttrekkende ambte naren, daar doorheen te ploegen en dadente stellen, niet door het bedrukken van weer zoveel bankpa pier. Het gewone volk, de massa, wordt zoveel mogelijk door onze massamedia in slaap gesust, on mondig gelaten ln een zich noemen de democratie met wel 30 splinter partijen, waardoor werkelijk rege ren niet mogelijk is. O, gij rijks-belastinggaarders, ge bruik toch uw belastinginterlect niet voor het al of niet aannemen van bezwaarschriften op aanslagen. Nee, confcroleeir de Hiswas, volg nauwge zet de grond- en huizenverkoop. Zie toe dat er geen kapitaal naar het buitenland vlucht en al zal dat wat interlect doen wegvloeien, wees toch niet bang, er is genoeg aanvoer, de Jongeren staan vaak te dringen. Sticht een Nationaal Fonds ter bescherming van de huidige pen&io©- PvdA-congressen zijn vooral gebeur tenissen in de sociale sfeer. Ieder een ziet iedereen. Een angstig stuk tolerantie. Er is op de koud-mar- meren wandelgangen van alles te dien,. Er is zelfs een stand van de PSP. Het congres praat, maar het moet ook nog eten. Dus is er de mededeling voor vegetariërs dat ze zich moeten opgeven, dan wordt er wat aan het carnivore gedrag gedaan van de meerderheid. Congres (3) Wat schaft de pot: "Gebakken schol, bietensalade, gebakken aard appels, pudding, l frisdrank". Op de blauwe etensbon woedt de vooruitstrevendheid in het spel lingsgedrag. Er is sprake van Kongres met een K. Discussie (1) Van een echte gedachtenwisseling is natuurlijk niet of nauwelijks sprake. Maar daar vraagt ook nie mand om. Daar komt minister Pronk. Geen applaus, zoals bij de blijde inkom- ste van premier Den Uyl. De show wordt gestolen door de beroeps officier van dienst, de mollige majoor Uyen, de socialistische hoogvlieger van de luchtmacht, van wie eeen motie door het partij bestuur wordt overgenomen. Discussie (2) Proletariërs, dat ziet er als volgt uit: Het kongres van de Partij van de Arbeid enz., heeft kennis geno men van de op 21 september 1974 door de partijraad aangenomen moties over de vervanging van de Starfighter (zie blz. 53 en 55 van "PvdA. Verslag van het partijbe stuur over de periode 1 april 1973 - 30 september 1974") ondersteunt de standpuntbepaling op 21 sep tember 1974 van het partijbestuur met betrekking tot de (beperkte) taak voor de opvolger van de Star fighter (zie blz. 54 van bovenver meld verslag onder punt 4 van de standpuntbepaling PvdA partijbe stuur) verenigt zich met het in de beschrij vingsbrief voor het kongres op blz. 67 en 68 bij amendement 17.05 ge geven pre-advies terzake van de (beperkte) aanschaf van een ver vangend vliegtuigtype voor de Starfighter; oordeelt, met de partijraad van 21 september 1974, dat indien tot (beperkte) vervanging van de Star fighter mocht worden overgegaan een vliegtype moet worden ge kozen, dat technisch en kwalitatief niet zodanig geavanceerd is dat het de bewapeningswedloop nieuwe stimulansen geeft en dat geen nu- kleaire taken, dus ook geen be perkte, kan en/of mag uitvoeren, een en ander in overeenstemming met het in de PvdA-nota's "Doel matig Defensiebeleid" I en n en in "Keerpunt 1972" tot uitdruk king gebrachte eigen defensiebe leid van de PvdA en draagt op, aan het partijbestuur en de kamerfrakties, alle stappen te doen die nodig blijken, indien de regering mocht besluiten tot (beperkte) vervanging van de Starfighter over te gaan, een re delijk goedkoop vliegtuigtype te laten kiezen, dat speciaal is ont worpen voor de bepaalde taak van het verlenen van directe lucht steun met konventionele wapen systemen aan grondstrijdkrachten en dan geen al dan niet be perkte nukleaire taken en/of mag uitvoeren. Stembiljetten Het meest rampzalige dat een afge vaardigde naar het congres kan overkomen, is dat hij zijn stem biljet kwijtraakt. Congressen van deze in de meest kleurige demo cratische wateren gewassen poli tieke partij laten de biljetten flad deren of het vlaggen zijn op ko ninginnedag of de eerste mei. Van achter in de zaal, waar de pers is genesteld, lijkt iedere stemming op een papierenjubilé in oranje, geel, of groen. Liesbeth De vrouw van de minister-president zit bij de pers. Om exact te zijn, ze heeft een hoekplaatsje gevonden nevens KRO's Ad Langebent. Ze rookt dunne sigaartje en applau disseert soms op riskante wijze. Congres (4) Het lunchpakket bestaat uit de vol gende smakelijke inhoud: één broodje kaas, één broodje frican deau, één krentebol en een Jaffa. Niemand vraagt hierover het woord voor de orde. Congres (5) Het gaat er voornamelijk om dat iedereen elkaar weer eens spreekt. Zo raak ik in gesprek met de pers attaché van één van onze EG- partners. "Het opmerkelijke \an Jullie politiek is natuurlijk Jullie openheid. Iedereen loopt bij jullie los rond. Jullie politici zijn niet echt op macht uit." Hij komt uit een land, groter dan het onze, waar de coryfeeën het generaties lang uit houden. Hij zegt: "in mijn land zou geen enkele prominente politicus er genoegen mee nemen om afgescheept te worden met het burgemeesterschap van M. of N. of bankdirecteur te worden van de ABN. Jawel, politici in mijn land zien dat wel voor hun broer of hun neef, maar niet voor zich zelf, ze blijven gewoon zitten." II professore Er is een boek versdienen in Italië, geschreven door een anonymus. Dat kan daar altijd nog. Het heet: "De politicie en de professor", een soort science-fictionroman. Als in het jaar 2000 eindelijk ln Italië ale topfiguren van de democrazia ohristine zijn vermoord, gaat er wat veranderen. Maar wat pre cies? PvdA De PvdA onderscheidt zich van alle andere partijen in dit land. Het is geen braaf oratorium. De ba ritons zingen nogal eens uit de maat. Het wachten is op Ron Harms voor de politiek; hij is nog niet in dienst. Den Uyl en Vre deling wél. Opnemen van brieven ln De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dao het met de Inhoud eens ls. wel in te korten. nen tegen gevolgen van inflatie en ook voor slachtoffers van geweldda den. Dit ons Nederland, mag géén consumptiemaatschappij worden, dan gaan we regelrecht met z'n al len naar de knoppen. Want er is ook nog een buitenland. Durf met dat buitenland liever wereldproble men aan te pakken, stabiliseer de grondstof van de wereld en landprij- zen. Natuurlijk is er voor de v u i- 1 e wereldburger altijd wel een gaat je, maar maak de mazen van het net zo klein mogelijk. Dan nivelleer je werkelijk, niet alleen je eigen land en zijn inwoners doch ook de meeste wereldburgers hebben dan alle gelijk profijt van onze gehele aarde. A. J. DE BREE, PLANTSOEN 61 LEIDEN. NOS-journaal in oktober ontkoppeld HILVERSUM (ANP) Het NOS- bestuur heeft gisteren beslist dat het NOS-journaal van 8 uur op beide netten wordt ontkoppeld. Deze maat regel gaat op 1 oktober in. Dan zal on het ene net het Journaal om 8 uur worden gehandhaafd met een uitbrei ding tot 20 minuten. Op het andere net is er om haM tien een Journaal van 10 minuten. Het NOS-bestuur zei, dat de ont koppeling werd begeleid door een onderzoek, waaruit na een Jaar moet blijken of het inderdaad heeft ge werkt. Het onderzoek zal zich richten op de reactie van de kijkers en de wijze waarop het nieuws in de nieuwe situatie wordt gebracht. Lange yd discussieerde het bestuur over de vraag of het Journaal een half uur moet worden vervroegd tot half acht. Programma-commissaris Jau de Troye achtte dat een te grote inbreuk op het kijkgedrag en wist het bestuur daarvan te overtuigen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7