Het gat van Leiden' SEE&B FLUORIDERING LOST DEEL TANDARTSEN TEKORT OP Per kindergebit in 1974 ruim twee vullingen Nog drie jaar Oosterman'Geen mooie beloften' Leiden een nood ZATERDAG 12 APRIL 1975 LEIDEN Zeven van de tien gaatjes in het gebit zouden te voor komen zijn, als men ertoe overging het drinkwater te fluorideren. Dan los Je tegelijkertijd een heel stuk van het tandartsentekort op. Uit Rotterdam waar nu al Jaren ge fluorideerd wordt zijn de ervarin gen bekend: bij Jongens en meisjes van rond de 12 Jaar komen twee- en drievlaksvullingen maar zelden voor. In Leiden hebben we eigenlijk "de slag met de boor" verloren. En zo lang de fluoridering een politieke zaak blijft, zullen we die slag blijven verliezen. Aan het woord is de Leidse tand arts M. J. van Dam, bestuurslid van de afdeling Rijnland van de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde die samen met zijn collega's W. G. van Leeuwen, J. H. Beye en J. de Bruyn vaststelt, dat het tekort aan tandartsen niet alleen een probleem is voor de patiënt, maar ook voor de tandartsen zelf. Beye: "Je wordt er voortdurend mee geconfronteerd. Vrijwel dagelijks krijg Je telefoontjes van mensen, die graag geholpen willen worden, maar ook bij ons komt de overbelasting om de hoek kijken. Het publiek heeft wel eens de indruk dat tandartsen zo gauw mogelijk rijk willen wor den, en daarvoor zo min mogelijk willen uitvoeren, maar ik ben ervan overtuigd, dat er door de Leidse tand artsen hard gewerkt wordt. Door sommigen zelfs té hard." Collega van Leeuwen is het daar mee volledig eens: "Wij staan echt te popelen om een nieuwe collega binnen te halen, want ook wij kij ken uit naar de dag dat er in Lei den weer een vrije tandartsen keuze zal zijn. Dat betekent namelijk dat wij als tandarts eindelijk een beetje vrijheid krijgen. Het werken in een noodgebied als Leiden is slecht voor de praktijk. Ons worden veel te veel patiënten opgedrongen". Van Dam: "De praktijken zouden er heel anders uitzien bij een vrije tandartsenkeuze. Er zijn nu een maal mensen met een verschillend karakter. Past een tandarts niet bij een patiënt of andersom, dan zou 't mogelijk moeten zijn dat men naar iemand anders gaat. Nu blijft men vaak tegen wil en dank bij een be paalde tandarts onder behandeling. Ze hebben gewoon geen keus". Het bestuur van de Leidse Tand artsen Vereniging zou de tandver- zorging liefst aan de basis aanpak ken. Preventief werken door propa ganda te maken voor goed poetsen en verantwoorde voeding. "Door de mankracht zijn we daar niet aan toe gekomen", aldus tandarts de Bruyn. "Met de schooltandverzor- ging zou ook zo vroeg mogelijk be gonnen moeten worden. Het liefst al op de kleuterschool. In de tijd, dat we er wat beter voorstonden dan nu, hebben we dat ook wel ge daan. Het bleek dat de zogenaamde "zes jaars molaar" op 5-jarige leeftijd meestal nog goed te behandelen was, terwijl hij op latere leeftijd al te ver weg bleek en vullen vaak weinig zin meer had'.' De grote vijand waarvoor ook de Leidse tandartsen zich geplaatst zien is het enorm gestegen suikerver- bruik. Daar tegenover staat heel bescheiden het verplichte tanden- borsteltje in de tv-snoep-reclames. Tandarts van Dam vindt dat laats te een regelrechte giller. "Het is de democratie ten top, maar het heeft geen enkele zin. Hadden we maar het geld van één avond reclametele visie over snoep, om een actie te voeren voor goed poetsen. Snoepen en zoetigheid zul Je er moeilijk uit krijgen, want het ligt in het spraak gebruik verankerd. Neem bijvoorbeeld maar eens de uitdrukkingen: "Je bent zoet" of "een zoethoudertje". En de reclame doet er nog een schepje bovenop. "Knabbelknikkers duren een hele schoolweg lang" Daar zit nou Juist het probleem. De hele dag krijgen veel kinderen van die ellendige "tussendoortjes". Geef ze lievefr een kilo snoep achter el kaar en laat ze dan kirect hun tan den poetsen. Dan kan minder kwaad dan geregeld een klein beetje. Het hele procédé van de omzetting van de suiker In de stoffen, die het tandbederf veroorzaken (in vakter men wordt er gesproken over de "zuurstoot") duurt niet langer dan tien minuten. In die tijd is het kwaad al geschied. Soms zijn het heel simpele dingen die kunnen hel pen: waarom de gewoonte om een snoepje te presenteren na de thee? Waarom niet éérst het snoepje en dan de thee. Dan wordt tenminste een gedeelte van de zoetigheid weg gespoeld. Hoe is de tandartsensituatie in Leiden op dit ogenblik? LTV-voor zitter de Bruyn: "Je moet daarvoor een scheiding maken tussen de ge saneerde patiënten en zij die nooit belangstelling hebben getoond voor het onderhoud van hun gebit. Op dit moment zitten we - wat de eer ste groep betreft - flink in de knel, omdat een aantal tandartsen zijn praktijk beëindigd heeft. De zieken fondsen verlengen de saneringskaar- ten van patiënten, die geen tand arts hebben, langs administratieve weg. Maar dat is een spelletje dat je geen Jaren kunt spelen. Die ge bitten worden er niet beter op. Voor de tweede groep is er uit sluitend de pijnbehandeling. Een re geling, die ons inziens redelijk vol doet. De zaak is zo georganiseerd, dat mensen met pijnklachten liefst zo snel mogelijk - als het kan nog dezelfde dag - tijdens praktijkuren worden ingepast. Maar het is duide lijk dat we die patiënten niet a la minut kunnen helpen. In de prak tijk blijken het nogal eens mensen te zijn, die zich nooit om hun ge bit bekommerd hebben, maar nu ze pijn hebben direct geholpen willen worden. Dat kan natuurlijk niet. Tandarts Van Dam signaleert een duidelijk verschil tussen idealisme en realisme. "Je kunt als tandarts wel iedereen willen behandelen, maar iedere behandeling kost tijd en op een gegeven ogenblik zit je vol. Je kunt de produktie niet domweg opvoeren. Daar komt bij dat de mo derne tandarts zo min mogelijk de "tang" hanteert. In de praktijk betekent dat, dat je gemiddeld minder patiënten kunt behandelen dan vroeger. Is een groepspraktijk geen oplossing? Van Leeuwen: "Er blijkt een sterke per soonlijke binding te bestaan tussen tandarts en patiënt. Nog sterker ei genlijk dan met de huisarts, want de tandarts ziet al z*n patiënten elk half jaar. Daarom zeggen wij: niet de patiënten samen doen, maar wel een aantal technische zaken, zoals bijvoorbeeld de administratie". De actieve rol, die de Leidse tand artsen via hun Organisatie spelen bij de werving, omvat onder meer het plaatsen van advertenties in het Ne derlandse Tandartsenblad. De ad vertentie die de gemeente eLiden heeft geplaatst hebben de tandart sen enkele maanden voor eigen re kening laten herplaatsen. Voorts be staat er een begeleidingscommissie die nieuwe tandartsen, die naar Lei den komen, "coacht". De Bruyn: "Hij kan bij ons voor allerlei zaken terecht. We geven hem bijvoorbeeld advies op het punt van de wensen, die aan het gemeentebestuur kun nen worden voorgelegd. En we waar schuwen hem: "Laat je in het begin niet overstelpen door patiënten". Over de activiteiten die de ge meente aan de dag legt is men rede lijk tevreden. In de jaren dat Me- frouw den Haan wethouder was, was het goed. Nu is het ook nog wel re delijk, al dreigt het iets minder te worden. Toen de fluoridering in Lei den niet doorging heeft het PvdA- raadslid Cock Kerling gevraagd: Wat doen we nu?Er is een commis sie benoemd, die een rapport heeft uitgebracht en het is enthousiast ontvangen. Maar toen kwam het be zwaar om de hoek kijken: wie moet dat betalen? Iets waartegen de Leidse tandart sen zitten aan te hikken, is de "fi nanciële behandeling" van de School tandverzorging. "Er wordt wel eens gezegd dat de dienst erg duur is, maar er wordt vergeten dat de dienst enorm veel betaalt voor de huur van een ruimte in de gezondheidscentra. Er is een centrum waarvoor 20.000 gulden per jaar werd gevraagd. Daar komen plm. 800 kinderen. Een vlot rekensommetje leert dat het per kind alleen 25 gulden kost om binnen te komen. Voor Zuid-West wordt f 17.500 per jaar betaald. Nu na drie jaar is het voor het eerst verlaagd". Is een goed gebit een toevallig heid? Neen, zeggen vier Leidse tand artsen eenstemmig. Het is hoofdza kelijk een kwestie van mentaliteit. Kinderen, die gemotiveerde ouders hebben en fluoridering krijgen, blij ken zelden of nooit een gaatje te hebben. Vandaar dat we die preven tie zo belangrijk vinden.'* Schooltandverzorging LEIDEN Het is slecht gesteld met de kindergebitten in Leiden. Re cente cilfers van de Schooltandver zorging bevestigen die trieste consta tering. Bij de ongeveer 5000 leerlin gen van de lagere school, die in 1974 werden gecontroleerd, moesten in totaal 11.500 gaatjes gevuld worden. Per kindergebit gemiddelde 2.3 vul- 1 ngen in één Jaar. Nog afgezleJ van die gevallen waarin het tandbederf al zover was voortgewoekerd dat naar de tandarts van de ouders verwe zen moest worden om tanden of kiezen te laten trekken. Het treurige van de hele zaak is, dat de cijfers steeds ongunsti ger worden. In 1973 werden by de twee halfjaarlijkse controles per kind gemiddeld 2.1 gaatjes gevuld. In samenwerking met "Sociale Ge neeskunde' heeft de GG en GD in Leiden-Noord eens een onderzoekje gedaan naar het tandbederf. Er wer den vraaggesprekken gevoerd over snoepgewoonten met de ouders, on derwijzers en de kinderen. Boven- d'en was aan het onderzoek een con trole van de gebitjes gekoppeld. "Van de resultaten zijn we ge- fchrokken", zegt G.G. en G.D.-direc trice mevr. M. C Zwart-Feenstra. "Ook het gebit van kleuters ver toonde «n vele gevallen al een on gelooflijke caries. Het is de aanlei ding geweest tot het instellen van een commissie, die zich ging buigen over het probleem dat kinderen met "aak al verpeste gebitten onder be handeling van de schooltandarts ko men. Daarom vindt mevrouw Zwart, dat zo vroeg mogelijk met de voor lichting moet worden begonnen. *Op de kleuterschoflen er zo mogelijk zelfs al bi', de aanstaande moeders. Ik zou dan de voorkeur geven aan een actieve voorlichting. Niet in de trant van: "Pas op stoute meid, dat mag Je niet doen", maar "Kijk eens, waarom doe Je het niet zo" Op een speelse manier de kinderen het be lang van een goed hygiëne bijbren gen. Daarvoor blikt de GG en GD-direc- tricfc met enige afgunst naar de si tuatie in Den Haag. "Daar is de zaak uitstekend geregeld. Aan het bureau voorlichting van de gemeente is een aparte afdeling verbonden waarin on der meer een arts, een tandarts, een pedagoog zijn opgenomen. Elke twee maanden is er een actie, die begeleid wordt met een sticker, een affiche of een stukje speelgoed. De ontwerpen worden van alle kanten bekeken en tenslotte door een kun stenares en een tekstschrijver uitge werkt. Toch is mevrouw Zwart gelukkig met het feit dat het Leids gemeen tebestuur ook heeft besloten een eer ste aanzet te geven voor de preven tie. 'Vqpr 25 uur per week is er een diëtiste' aangetrokken, die zich in Der Haag bekwaamt". Hoe staat het met de Schooltand artsendienst? Mevrouw Zwart: "Een jaar geleden kwamen we wat moei lijk te zitten, wat tandartsen be treft. Alphen (de schooltandartsendienst van Alphen en wijde omgeving - red) zat op dat ogenblik ook zonder dirigerend tandarts. Er zijn toen besprekingen gevoerd om gezamen lijk een dirigerend tandarts aan te stellen. Van Alphense kant werd het bezwaar geopperd dat er dan ver antwoording afgelegd zou moeten worden aan twee besturen. De mo gelijkheid van een volledige fusie tusseh Alphen en Leiden kwam ter tafel. Vorig jaar zomer zijn de eer ste gesprekken gevoerd. Er is toen een werkcomité gevormd en vooruit lopend op de fusie is reeds een ge zamenlijke administratieve hulp kracht aangetrokken per 1 april. Ik kan me voorstellen dat een aantal deelnemende gemeenten deze zeer snelle ontwikkelingen niet helemaal heeft kunnen volgen. Vandaar dat er nog al wat reacties zijn gekomen op de financiële gevolgen, die de Aamenwerking heeft en dg inhoud van de.statuten. Men vindt dat de puntjes eerst op de I moeten wor den gezet". Voor de Leidse schooltandverzor ging beschikt de dienst op het ogen blik over vijf tandartsen, die overi gens niet allemaal full-time in dienst zijn. Er wordt gewerkt van uit centra, namelijk het GG en GD-gebouw en de gezondheidscentra in Zuid-West (op het Bevrijdings plein) en Noord (Bernhardkade) en aan het Schuttersveld. De resultaten overziend zegt directrice mevrouw Zwart: "Het zou beter kunnen, al zijn er wel een paar oorzaken aan te wijzen. Men moet zich in de eer ste klas aanmelden. Als er ouders zijn die vergeten om het inschrijf - formuliertje in te vullen wordt het later bijzonder moeilijk om deze kin deren nog "in te scharen". Dan moet men namelijk een sanerings- kaart hebben. En met het tandart- sentekart is dat geen eenvoudige zaak. We zullen voor de school tandverzorging meer tam-tam moe ten maken. We zouden het van de daken willen schreeuwen: laat Je gebit controleren. En dan natuurlijk preventief werken Proberen om de kleuters van vijf en zes Jaar "den- talminded" te maken. Zoiets moet niet onder dwang ge beuren. D'r mot niks. Op bepaalde kleuterscholen in Leiden is het te genwoordig verboden om snoep te tracteren. Maar Je moet er dan wel Iets voor in de plaats stellen. In het leven van een kind moeten er feestelijke gebeurtenissen blijven. In de Heilig Hartschool aan de Lust hoflaan begon een van de moeders met een alternatieve snoepwinkel. Een poging om een bijdrage te le veren aan een goed gebit. Dat men bij het verlaten van de lagere school niet bij een tandarts terecht kan is een afschuwelijke zaak. Wane vooral de reeglmatige controle is van belang. Anders krijg je een opeenstapeling. 't Moet uit de lengte of uit de breedte. Bij ons is de lengte al krap, dus kom je met de breedte helemaal niet uit de voeten. We zouden erg graag met de schooltandverzorging al op jongere leeftijd willen beginnen maar waar het op strandt is het gebrek aan mankracht. Alphen zit in dat opzicth wat beter. Daar heeft men ook de beschikking over vijf zogenaamde 'dental-cars" (rijdende praktijkruimten)". Hoe zou er verbetering zijn te brengen in de huidige situatie? Me vrouw Zwart: "We zullen ons in eerste instantie moeten richten op de natuurlijke opvoeders: de ouders en de onderwijzers. We moeten een mentaliteitsverandeirng teweeg brengen. Maar op een positieve ma nier. Niet in de trant van "dit mag niet en dat mag niet", maar advi seren, voorlichten en duidelijk ma ken waarom iets nut heeft. Ik ben persoonlijk erg gelukkig met een vertegenwoordiging va n de ouder verenigingen in de stichting. Het zijn drie dames, een soort pressie groep, die als het niet goed gaat, dat hardop durft te zeggen". LEIDEN De ziekenfondsen LOZ en Boerhaave verwachten dat Leiden over uiterlijk drie jaar uit de fcand- axuaeinprobJiemen zal zijn. Dit on danks he* feit. dat het tekort aan tandartsen in die Randstad in Leiden en omgeving nog altijd het grootst is. Directeur J. C. H. Kool leidt dat af uit het aantal studenten, dat op het ogenblik een tandartsenopleiding volgt. 'In de afgelopen periode heeft men er onvoldoende voor gezorgd oon de vergrijzing op te vangen.' LEIDEN Wethouder Oostermangemeentebestuur liggen onder m is bezorgd over de tandartsensitua- op het terrein van het bieden tie in Leiden. Bezorgd omdat er nog huisvestingsfaciliteiten altijd een tekort bestaat aan tand- renwijk komt bijvoorbeeld artsen en een deel van de Leidenaars arts, die ge verzorging. "We hebben via ad vertenties in het Nederlandse Tand artsenblad geprobeerd sen aan te trekken, m lijkheden voor een gemeente zijn vrij beperkt. Om de mensen via allerlei belof- tandartsen misschien weg uit Am- uit te kijken geschikte kandi- probleemgebied praktijk te vormen. De geringe mogelijkheden de Me- sn tand- maisonette in de verstoken blijft van tandheelkundi- ningsector ter beschikking hebben gesteld om zijn praktijkruimte in te richten. Dat vereist nogal wat or- tandart- ganisatie, want zo'n huis moet fjan de moge- de woonruimtevoorraad worden ont trokken. Normaal gesproken zou dat niet mogelijk zijn geweest. Verder heeft Leiden een brief ge- ten hier heen te halen stuit me wat richt aan de Maatschappij tot Be tegen de borst.Want dan haal je de vordering der Tandheelkunde om sterdam, Den Haag of Rotterdam daten". Overigens verwacht wet- waar de situatie beslist ook niet houder Oosterman dat er in de ko- rooskleurig is. Wij hebben onze hoop mende jaren een kentering in de si- vooral gevestigd op de Jonge tand- tuatie zai plaatsvinden. De tand artsen, die nog wel eens bereid zijn arts als kleine particuliere onderne- i dat bedoel ik in de goede zin van het woord, is iets waaraan ge knabbeld gaat worden. Ik ben ervan overtuigd, dat wanneer je tot een wilt komen een drastische verlaging van het aantal patiënten noodzake lijk is. En om de mensen zover te krijgen dat ze naar de tandarts gaan, moet je de praktijkruimten in hun mid den plaatsen. Vandaar dat we erg gelukkig zijn met het feit dat er dit jaar in de Merenwijk twee tandart sen zullen werken: Van Veen en Nieuwland. Wethouder Oosterman is een voor stander van het gebruik van dental- cars bij de schooltandverzorging. "Maar die dingen zijn vrij prijzig en Leiden heeft nog zoveel andere no den". Toch zijn die rijdende prak tijkruimten volgens Oosterman hard nodig, omdat nu veel tijd verloren gaat met het halen en brengen van de scholieren". Als je zo'n dental-car naast de school hebt staan kun je de tijd optimaal benutten". Wat de Leidse situatie op dit ogen blik betreft: die verandert eigenljj* met de dag. LOZ-directeur C. Koek bakker: 'Een paar maanden geleden zaten we er goed voor. We hadden ecrnit het idee, dat we op de goede weg waren. Maar toen kwamen er weer een paar feiten, die de zaas in de war stuurden. In de eerste plaats is de Oegscgeester tandara Remmert sr. er op 1 februari, in ver band met zijn leeftijd, mee opgehou den terwijl tandarts Ho Kan-you die op de Hoge Rijndijk de praktijk van de overleden tandarts Steinz voort zette, naar elders vertrekt. Daarvoor is nog geen opvolger gevonden. Een extra groot probleem voor de ziekenfondsen, want de praktijk van Steinz omvatte een grote groep zie kenfondsverzekerden. Daartegenover staat, dat we er nu weer een nieuwe tandarts in de Merenwijk bij krijgen. De verzeker den, die gesaneerd zijn, maar geen tandarts kunnen krijgen, worden bij ons op de wachtlijst geplaatst. We zijn bang dat het er straks wel ten paar duizend zullen zijn. Zodra we echter weer een paar open plaats jes ontdekken, krijgen de verzeker den, die het langst hebben gewacht, van ons bericht." Volgens directeur Kool is de ver houding itamdarts-ziiekemfonds im Leiden de laatste jaren veel beter geworden. 'We hebben een gentle- mans agreement met de tandartsen, nat wanneer een praktijk "vol" is, dat zowel geldt voor de ziekenfonds patiënten als voor de particulieren. In hoeverre hier de hand aan wordt gehouden weten we niet. We hebben vertrouwen in de tandartsen en vin den het ook niet nodig, dat er steek proeven worden genomen." Directeur Koekebakker: "En de pijnklachtenbehandeling is sinds ruim een jaar goed geregeld. Wan neer er vroeger iemand ons kantoor staan in voortdurend contact met plaatsingsbureau van de Nederland se Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. We proberen, waar dat mogelijk is, de komst te sti muleren, al bestaan er grenzen. Zo kregen we onlangs een aanbieding van een groepspraktijk. Het bleken drie jonge tandartsen te zijn, die in tientallen gemeenten in het westen van het land hun diensten hebben aangeboden. We zijn echter niet van plan om dit soort koopmanschap te stimuleren. We hebben onze normale voorwaarden gesteld, ook al zitten we in een situatie, dat we best een goe de groepspraktijk kunnen gebruiken. ,De dirie jongens met de voornaam", ioals ze bekend zijn geworden, had den eisen op het punt van de finan ciering van de praktijkruimte en op binnenkwam met een dikke wang, had het personeel de neiging om achter de balie weg te duiken. Ze dachten: daar komt er weer een, die we niet kunnen helpen. Nu is er een afspraak met de tandartsen, dat pijnklachten zo snel mogelijk wor den behandeld. In het weekeinde kan men voor acute klachten terecht bij de tandarts die weekend dienst heeft.' Spelen de ziekenfondsen nog een ac tieve rol in de werving van nieuwe tandartsen? Directeur Kool: 'We het punt van de huisvesting." De ziekenfondsen constateren, dat er op het punt van de tandheelkun dige verzorging de laatste tijd veel veranderd is. Directeur Kool: "In 1952 werd nog uitgegaan van 10.000 verzekerden per tandarts. Dat aan tal is in de loop der jaren gedaald tot 2500 3000. Het juiste aantal is vaak van de tandarts zelf afhanke lijk. Qua aantal is de hulp van de oudere tandartsen over het alge meen groter, maar de jongere tand artsen werken meestal met hypermo derne middelen en nemen wat meer tijd voor een patiënt. De daling wordt ook veroorzaakt door de werk tijdverkorting. Iedereen is korter gaan werken, dus ook de tandartsen. Bovendien speelt de progressie in de belasting een rol. Op een gege ven ogenblik is het voor een tandarts niet interessant meer om nog meer nieuwe patiënten aan te nemen. Dan werkt hij uitsluitend voor de fiscus. Doet men dat niet is het een be grijpelijke zaak". Het werken met èen tekort aan tandartsen heeft de ziekenfondsen genoodzaakt prioriteiten te bepalen. "Voor mensen, die him gebit altijd verwaarloosd hebben, bestaan er afgezien van de pijnbehandeling geen clirecte opvangmogelijkheden. De gesaneerden komen 't eerst aan bod, waarbij we onze uiterste best doen om kinderen, die van de lagere school komen en bij de Schooltand verzorging waren aangesloten, onder te brengen bij een tandarts. Die schooltandverzorging is overi gens een vreemde zaak. Directeur Kool: "We stonden verbaasd te kij ken toen we hoorden dat de belang stelling voor de schooltandverzor ging in Leiden afneemt. Dat is gek, want de hulp is gratis en we krijgen hier vaak mensen asm de balie, die komen klagen dat hun kind geen tandheelkundige verzorging kan krij gen. Twee feiten, die volkomen met elkaar in tegenspraak zijn". Leiden is een stad met vele pro blemen. Een daarvan is het tand artsentekort. Al jarenlang staat de gemeente te boek als noodgebied, wat inhoudt dat het aantal tandartsen, dat in Leiden of naaste omgeving een praktijk heeft, te gering is om iede re inwoner een vrije tandartsenkeu- ze te garanderen. Erger nog, het is geen zeldzaamheid, dat mensen vol ledig van tandheelkundige hulp ver stoken blijven, hoewel ze hun gebit elk half jaar trouw hebben laten con troleren en in het bezit zijn van een saneringskaart. Bijvoorbeeld doordat de eigen tandarts ermee stopte, zijn deze mensen buiten hun schuld uit de boot gevallen. Zijn het ziekenfonds patiënten dan is de enige mogelijk heid die openblijft: plaatsing op een wachtlijst. De saneringskaart wordt langs administratieve weg verlengd en het wachten is op het ogenblik, dat er ergens een plaatsje vrijkomt. Particuliere patiënten moeten zelf op zoek naar een nieuwe tandarts. Het is duidelijk, dat een dergelij ke si uatie een stuk irritatie teweeg brengt. Enerzijds bij de patient, die bij zijn telefoontjes met de Leidse tandartsen steeds opnieuw zijn neus stoot of bij het ziekenfonds te horen krijgt dat hij nog maar moet wach ten. Anderzijds de tandarts aan de andere kant van de lijn. Een man, wiens praktijk al vol is en die steeds opnieuw geconfronteerd wordt met het nijpende tekort aan tandartsen in Leiden. Elke keer weer moet hij "nee" verkopen. De werving van nieuwe tandart sen blijft een moeilijke zaak. Wie 't Nederlandse Tandartsenblad gere geld doorbladert ziet hoe gemeen ten zich uitputten in allerlei beloften aan aankomende tandartsen. De een houdt de lezer voor dat er tennisba nen te over zijn, de ander vermeldt een verwarmd openlucht zwembad. Kortom, het is een touw rekkerij van jewelste. Ondanks de problemen, die Leiden heeft, mengt ze zich gelukkig niet in die tandartsenlokkerij. De adverten tie is weliswaar groot van afmeting, maar de tekst is correct en zake lijk. Geen koeien met gouden hoorns. Het aantal aanbiedingen dat Leiden binnen krijgt is gering maar wordt nauwkeurig bekeken, zowel, door de gemeente als door een groep tandartsen, die voor de begeleiding zorg draagt. In het hele probleem van het tand artsentekort speelt de schooltandver zorging een wat vreemde rol. De be langstelling daarvoor is het afgelo pen jaar namelijk flink teruggelo pen. En dat is in een stad, waar het hebben van een tandarts een stuk je voorrecht is, een opmerkelijke zaak. BRAM VAN LEEUWEN

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3