Englebert breidt zijn handel met Oost-Europa uit Colt Lancer NIEUWE AUSTIN- SERIE NEEMT PLAATS IN VAN BALANZA ZATERDAG 12 APRIL 1975 EXTRA PAOINA ai KOOP RIJ De ANWB is aan een nieuwe serie boekjes voor de autogebrui kers begonnen. Onder de geza menlijke noemer „Koop en Rij" zullen twintig werkjes verschij nen, die stuk voor stuk een be paalde auto zullen behandelen. De eerste acht zijn reeds ver schenen. Daarin kan men bijzon derheden vinden over de Simoa, 1100, de Fiat 127, de Ford Escort 1100 L,de Datsun Cherry, de Re nault 12, de Opel Kadett. de Toyota Corolla en de DAF 66. In deze boekjes, die alle onge veer honderd pagina's bevatten, ligt het accent op het econo misch gebruik van de auto. Het grootste gedeelte is dan ook een algemene beschouwing, die in alle werkjes gelijk is en die gaat over algemene onderwerpen, die voor elke auto gelden. Zoals de aan schaffing van een nieuwe of ge bruikte auto, de financiële proble men rond de auto, de algemene praktische kennis op het gebied van de techniek en de auto in zijn functie van caravantrekker. Slechts de laatste dertig bladzij den zijn geheel gewijd aan het be treffende automodel. Vooral ge richt op het onderhoud dat men voor de huisdeur kan verrichten. De boekjes zijn voor f 6,75 ver krijgbaar bij alle ANWB-kanto- British Leyland heeft (voorlo pig alleen voor Engeland) een nieuwe Austin-serie uitgebracht, die de plaats gaat innemen van de bestaande 1800- en 2200 Ba- lanza-modellen. Pas tegen het einde van dit jaar zullen enkele typen in ons land verkrijgbaar worden en dan uitsluitend onder de merknaam Austin. Over de prijs in ons land is nog niets bekend. Evenals de Allegro is de nieu we Austin voorzien van het hy- dragas veersysteem (vloeistofve ring met stikstofgas)De carros serie is geheel nieuw. Volgens de fabrikant heeft deze wagen ten opzichte van de Balanza 16 pro cent minder luchtweerstand, 11 procent meer bagageruimte en 10 procent gunstiger brandstofver bruik bij snelheden boven de 80 km per uur. De auto heeft voor wielaandrijving, een gescheiden en bekrachtigd remsysteem, een veiligheidsstuur en een bestuur dersstoel, die in drie richtingen verstelbaar is. In het front zijn rechthoekige (halogeen) koplam pen geplaatst. Als krachtbron is er keuze uit de 1798 cc (92 DIN-pk viercl- linder) motor en 2227 cc (108 DIN-pk) zescilinder motor, wel ke laatste twee carburateurs heeft. Ter beperking van het geluids niveau en ter verbetering van de koeling werd de radiateur voor in geplaatst. De 1800-2200 serie wordt zowel met handschakeling als met automaat geleverd. De zware uitvoering heeft een be krachtigd stuursysteem. Blijkens de gegevens van de Britse RAI zijn in februari in Engeland 2268 meer nieuwe personenauto's verkocht dan in de overeenkomstige maand van 1974. De totaalverkoop steeg tot 31.728 eenheden, waarvan Bri tish Leyland het leeuweaandeel voor zich opeiste. Dit automerk wist met de Mini, Marina en Alle gro beslag te leggen op de eerste drie plaatsen van de ranglijst van de meest verkochte auto's. Daar mee werd voor het eerst sinds vele jaren de Ford Cortina van de bovenste plaats verdrongen. British Leyland doet ook g«ede zaken op de exportmarkten. Sinds de Austin Allegro in maart van het vorig jaar op de Nederlandse markt werd geïntroduceerd, zijn er thans na een jaar 10.000 ver kocht. Het vorig jaar al werden 8.000 Allegro's afgeleverd. "Degelijkheid niet met veroudere techniek verwarren Porsche maakt Nederlandse H. Englebert N.V. in Voorschoten heeft zij n handel met Oost-Europa uitgebreid. Al meer dan twintig jaar is het bedrijf importeur van de Tsjechische Skoda en nu zijn daar deze maand ook de Polski Fiat 1 25 en een Roemeense terreinwagen bijgekomen. Wankelmotor "produktierijp" De Westduitse autoproducent Por sche gaat zich de komende maanden met de laatste ontwikkelingsfase van de eens te Nederlandse Wankelmotor fiets van motorfabrikant Van Veen in Amsterdam bezighouden. De on dernemingen hebben een contract ge tekend over technische samenwer king. Indien alles volgens de plan nen verloopt, zal eind dit Jaar de eerste serie van 25 motoren worden gebouwd. Directeur H. van Veen hoopt in 1976 enkele honderden Wan kelmotorfietsen te kunnen produce ren en verkopen. De laatste ontwikkelingsfase van deze watergekoelde tweeschijfswankel motor met een vermogen van 100 pk en uitgerust met car da na an drij ving bestaat uit uitvoerige meet- en testproeven in het ontwikkelingscen trum van Porsche. De Duitse fabriek beschikt over een uitgebreide proef- baan met alle soorten wegdekken. Daarop zal onder meer een 200-uurs test worden uitgevoerd. Van Veen heeft thans vier proto typen gemaakt, die uitvoerig zullen worden uitgeprobeerd. „We hopen er in West-Duitsland de laatste foutjes te kunnen uithalen, zodat we eind van dit jaar met de serieproduktie kunnen beginnen. De gehele ontwik keling van dit Wankelproject heeft ongeveer 2,5 miljoen gulden ge kost", aldus zei de heer Van Veen. De eerste serie van 25 stuks is ge heel verkocht. Acht exemplaren blij ven in Nederland, de rest gaat naar Spanje, Zweden, West-Duitsland en Oostenrijk. In ons land gaat de Wan kelmotor, aangeduid als ACR 1000, f 22.968 (inclusief btw) kosten. DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST men niet zoals wij in deze GL de be schikking heeft over een rolgordel. Die geeft mee, maar dat is dan ook geen standaard-uitrusting. De stoelen zitten uitstekend. Dit zitting is wat aan de korte kant, maar dat is niet onoverkomelijk. De ruimte voor de achterpassagiers is niet overdreven groot. Zeker niet als de bestuurder aan de lange kant is. Dan moet de vrouw of man achter hem wat schipperen met de benen. Maar ook die achterbank zit goed. En dat is het voornaamste. De versnellingspook zit op de car- danastunnel goed binnen handbereik. Het schakelen gaat lekker soepel. Aanvankelijk hadden we wat moeite met het vinden van de achteruit, maar ook dat bleek een kwestie van wennen. We zeiden het al: we heb ben even nodig gehad om met het wagentje vertrouwd te geraken. De bagageruimte is niet erg royaal geen feest dekken danst hij over de keien. Maar hij blijft onder nagenoeg alle om standigheden toch goed bestuurbaar. Goed handelbaar. Mede door een prettig kleine draaicirkel. Onder de motorkap gaat een 1439 cc krachtbron schuil, die 92 SAE-pk vermogen kam leveren bij 6300 om wentelingen per minuut. Deze viet cilinder lijnmotor is nogal rumoe rig van huisuit. En daar men om er wat extra pit uit te toveren flink moet doortrekken in de versnellin gen is er soms flink wat leven in de cabine. Trouwens als men in de buurt van de 100 kilometer komt, moet men de radio toch wat harder zetten als men wat van de muziek wil horen. En men kan als men dat wil en waagt de snelheid op voeren tot om en nabij de 150 kilo meter per uur. Maar dan vinden wij het rijden in zo'n wagen allang Dat is overigens bemeten. Vooral omdat het reserve wiel duidelijk boven de bodem van de bak uitsteekt. Dat kost heel wat ku bieke centimeters, die men anders voor koffers en tassen had kunnen gebruiken. De Mitsubishi's zijn allemaal vol gens de moderne veiligheidsprincipes gebouwd. Met een krachtige kooi constructie, met kreukelzones voor en achter, met inschuifbare stuurkolom en met meer van dergelijke inmiddels bekende voorzieningen. Door de on afhankelijke voorwielophanging met MacPherson veerpoten en dwarssta- bilisator en achterwielophanging met meerbladige bladveren en krachtige schokdempers is een redelijke ve- ringskarakteristiek verkregen. Maar desondanks blijft ook deze Mitsubishi evenals nagenoeg al le Japanse auto's —wat te levendig op de weg. Bij wat slechtere weg- een bijzonderheid, die deze Lancer met al zijn concurrenten deelt. Wa gens van die klasse zijn soms lek ker om te rijden. Maar comfor tabel sturen hoort niet bij hard rij den. Tenslotte het verbruik. Niet onbe langrijk, al is de scherpste kant er afgesleten sinds we alweer aan die benzineprijs van een gulden per liter gewend zijn geraakt. Wij kwa men aan één op elf bij gemiddeld gebruik. Het kan beter, maar ook slechter. Nog even alles op een rijtje. De ruimte is niet overweldigend. De stoelen zitten goed. Het comfort is acceptabel. De motor een tikkeltje rumoerig, maar met wat doorzetten pittig genoeg. De wegligging re delijk, al heeft zijwind er wel vat op. Maar men krijgt voor de prijs heel wat auto. Of omgedraaid: heel wat waarde vow het geld. Zoals bekend heeft Fiat dochters in diverse landen: Rusland, Spanje, Joego-Slavië, Polen. Fabrieken, die vaak doorgaan met het produceren van modellen, welke door het moe derbedrijf in Turijn al uit produktie zijn genomen. Het geeft gemakkelijk aanleiding tot verwarring als die pro- dukten tussen de Italiaanse Fiats in de showrooms staan. Daar komt nog bij, dat de wagens die in deze landen van de band ko men. vaak ingrijpend verschillen van de oorspronkelijke Fiat-versie. Zo is ook de in Warschau gebouwde Polski Fiat 125 steeds verder verwijderd ge raakt van het originele Fiatontwerp en past daardoor niet meer in het verkoop- maar nog meer niet in het service-programma van de dealeror ganisatie van Leonard Lang, die tot dusver ook deze Poolse Fiats impor teerde. gen hoog te spannen: zeker tweedui zend Skoda's „het zullen er wel belangrijk meer worden" en „nog zeker zo'n duizend Polski's". Het Voorschotense bedrijf heeft al van lang voor de oorlog ervaring met de Oosteuropese auto-industrie. Toen importeerde het de Tsjechische Pra- ga en Tatra. In 1945 werden die con tacten opnieuw begonnen. „We brachten toen in Neder land de Minor. Voor die tijd een ont zettend leuk en goed verkocht mo del. Skoda importeren we sinds 1954. Daardoor ontstond een specialisme in het zakendoen met Oost-Europa, wat ons nu natuurlijk bij de import van Polski Fiat goed van pas komst. Maar we doen ook druk zaken met Amerika o.a. op het gebied van grondverzet- en landbouwmachines", aldus de heer Englebert. STABILITEIT Zijn ervaringen met de Oostblok landen noemt hij .zonder meer goed". „De bedrijven daar kenmerken zich door een grote stabiliteit. De industrie is een levenszaak. Dat merk je aan alles. Natuurlijk moet je op 'n andere manier met je relaties om gaan dan bijvoorbeeld met Amerika nen. Elk volk heeft zo zijn eigen aardigheden. Zakelijk zijn er nooit stremmingen. De aanvoerlijnen func tioneren perfect. Ze werken goed, hard en degelijk. Dat komt het pro- dukt natuurlijk ten goede. Populair gezegd: men kent beslist geen zoge naamde maandag-auto's. Noch bij Skoda noch bij Polski Fiat". Als men suggereert, dat men daar op technisch gebied tooh wel 'n beet Je achter loopt, reageert de heer Englebert fel. Hans Englebert (Foto Jan Holvast) „Beslist niet. Laten we toch niet de fout maken degelijkheid te ver warren met verouderde techniek. Om dat de Oosteuropese wagens zo ouder wets degelijk zijn komen ze misschien wat ouderwets over. Maar die Polski Fiat puilt uit van de technische snuf jes en loopt wat dat betreft syn chroon met de Japanners. Maar ze houden daar niet van frivool on nuttig gedoe. Vergeet ook niet, dat de wegen ginds slechter zijn dan hier en dat de auto's langer mee moeten. Dat komt dan de kwaliteit van de auto weer ten goede". Of Engleberts lijn nu compeet is? „Neen. We willen nog verder. We zijn ermee bezig. We kunnen er nu nog niets van zeggen. We zitten vol plannen. Gezien in dit licht is de import van Polski Fiat alleen een mijlpaal". PASSEND In het programma van Englebert pas het Polski-assortiment daarente gen heel goed. De Skoda's lopen ruw weg gezegd van zeven tot negen mille, de Polski Fiats komen daarboven van negen tot elf mille. Dus ook nog in de thans erg populaire prijsklasse. Englebert N.V. beschikt op dit mo ment over een net van ruim honderd dealers. Volgens de importeur wordt dat net steeds groter. Intussen is het Voorschotense be drijf ook begonnen met de import van de ARO, een terreinwagen van het „landrover-type", die in Roeme nië wordt gebouwd. Er zijn er al honderdduizenden van gemaakt en geëxporteerd. Vooral in het Midden- Oosten kan men ze in groten getale tegenkomen. De wagen die f 11.785 (excl. btw) kost is uitgerust met een 2,5 liter benzinemotor van 80 DIN-pk. Aandrijving op alle vier de wielen. Toelaatbaar gewicht 2200 kilo. Topsnelheid 110 km. Klim vermogen tot 35 graden. Een uitstekend karre tje zeggen ze in Voorschoten voor het heel harde werk. HERSTEL Directeur Hans Englebert (48) ziet het dit jaar voor zijn bedrijf met 175 werknemers en een omzet van 42 mil joen gulden in de autosector wel zit ten. Vorig jaar werden er weliswaar maar 1650 Skoda's verkocht wat ten opzicht van het Jaar daarvoor 350 stuks minder was maar dat wijt hij geheel aan de olie-ellende. Er is nu sprake van een sterk herstel. In de eerste 2 maanden van 1975 werd- den er al 500 Skoda's verkocht en met de uitbreiding van het assorti ment erbij durft hij de verwachtin "De Nederlandse importeur van Mitsubishi-personenwagens, Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim, is bijzonder tevreden met de eer ste verkoopresultaten. Op 8 ja nuari namen de H.N.G.-dealers hun eerste demonstratiewagens in ontvangst. Drie maanden later was de duizendste wagen aan het Nederlandse publiek afgeleverd. Een unieke verkoopprestatie in ons land voor een volledig nieuw merk". Deze mededeling uit Sassenheim liegt er niet om. Mitshibushi heeft in ons land een onverwacht goede start gekregen. Er werd voor dit jaar gegokt op zo'n tweeduizend auto's. Daar had men bij het lossen van het startschot best voor willen tekenen. Maar na één kwartaal is de helft al bereikt. Dan worden wensen en eisen natuurlijk alweer opgeschroefd. Want in Sassenheim staat een veel groter dan voor zulke aantallen auto's gebruikelijke verkoop- en ser vice-apparaat ter beschikking. Met meer dan normale mankracht kon Mitsubishi worden gelanceerd. Maar het zou niet fair zijn deze eerste verkoopsuccessen geheel op conto van Hart Nibbrig en Greeve te schrijven. De "gestaalde perfectie" zoals de Mitusbishi in de adver tenties wordt aangeprezen speelt zelf ook een flinke rol mee. Natuurlijk had dit merk niet de schroom te overwinnen, waartegen andere Japanse merken jaren gele den moesten optornen. De Japanse auto is nu een volledig geaccepteer de verschijning. Er worden Jaarlijks stevige aantallen van verkocht. De groei is stormachtig geweest en niet gestuit, eigenlijk nauwelijks wat ge remd, door de energiecrisis. Mitsu bishi kan nu mede-profiteren van dat allang gebroken ijs. Maar doet dat ere wie ere toekomt met zeer aanvaardbare auto's. We hebben een Colt Lancer GL tweedeurs (1400 cc motor) enige tijd ter beschikking gehad. Even hadden we nodig om aan de wagen te wen nen. Maar toen we eenmaal met zijn eigenaardigheden vertrouwd wa ren, vonden we het een uitstekend te •verteren karretje met de nodige pit, redelijk comfort en niet al te duur. Nog geen tien mille kost de stan daard-uitvoering. Om precies te zijn f9998. De GL, die wij reden, is dui zend gulden duurder. Geen aanbie ding natuurlijk om voor op de knieën te vallen, maar toch ook weer niet te gek duur. Eigenlijk vinden wij alleen het model een tegenvaller. Van een gi gantisch bedrijf als Mitsubishi het produceert nagenoeg alles, van potloden tot atoomcentrales had den we toch iets origlnelers ver wacht dan dit bij na-klassieke Japan se model. We hebben het al meer gezegd: al die Japanse wagens lijken op elkaar. Een diepe ponton, een hoge rug. Merkwaardig genoeg maakt het tot voor kort in ons land volmaakt onbekende merk Mitsu bishi geen uitzondering op de door Toyota, Datsun en Mazda al be- kendgeworden lijn. Weinig spiritueels dus aan de bui ten kant. Maar ook van binnen geen bijzondere verrassingen. Of het zou moeten zijn, dat de standaard- versie een noodzakelijk accessoire als een achterruitverwarming moet ont beren. De door ons gereden GL had er wel één. Ook hoofdsteunen, die in de standaard niet zitten. We zijn zo verwend met volledigheid, wat uit rusting van Japanse auto's betreft, dat we die dingen min of meer had den verwacht en dat het ontbreken opvalt. Overigens, men zal ze in Euro pese auto's van die klasse ook ver geefs zoeken. Helaas. Veiligheid moet nog altijd flink worden betaald. Het dashboard van de Lancer heeft door zijn donker-houtkleurige afwerking een monumentale indruk meegekregen. Een kwestie van smaak of men het mooi vindt. Het kwam ons wat te massief over. Maar de drie ronde klokken (één facultatief voo* toerenteller) gaven ons wel vol doende en duidelijke informatie. De knop voor de ruitenwisser op het dashboard is een lang gebruikte, maar gelukkig bij de meeste auto's achterhaalde plaats. Veelal heeft men een hendel vlak achter het stuur. Heel wat handiger. Zeker als

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21