Kasteel Keukenhof is pas drie eeuwen oud 'Ik, jij, wij allemaal' Voor de mensen met vaardige vingers en tijd Jacoba van Beieren heeft er nooit gewoond Wereldnaam DE AJVGST VAN HET VERRAAD Boek van de maand 'KOUDSTE OORLOG' PCTBRDAO 13 APRIL 1975 EXTRA PAGINA 15 Uitvoerig gaat de schrijver dan in op wat er zich in de loop der vol gende eeuwen op en om de Keuken hof heeft afgespeeld: de telkens wis selende eigenaars en bewoners, de inrichting van het huis, de verbou wingen. Een relaas, doorspekt met belangwekkende bijzonderheden. Het zou te ver voeren al die verande* ringen op de voet te volgen; de heer Hulkenberg heeft er heel wat ar chieven voor geraadpleegd, zoals het Rijksarchief in Den Haag, het Ge meentearchief in Lisse en het door hem zelf geïnventariseerde archief van de Keukenhof. Zo'n halve eeuw geleden, schreef mr. A. Loosjes over "het met torens overladen huis, omstreeks 1860 gerestaureerd op een wijze, die ons niet gelukkig voorkomt". In die zelfde tijd, 1925, het de toenmalige bewoner, J. M. D. graaf van Lyn- den, het kasteel verbouwen waardoor de gevel wat rustiger werd; de open veranda's verdwenen, evenals de bonte "koekoek" aan de zuidzijde. Een kwart eeuw later, in 1949, be gon het nieuwe hoofdstuk in de ge schiedenis van de Keukenhof: het landgoed werd een openluchtten toonstelling voor bloembollen. Het nadeel is, dat het er in het voorjaar enige tijd onrustig is, maar Het als "Boek van de Maand" uit gebrachte "Ik, Jij, wij allemaal" sluit goed aan bij de al enige tijd heer sende trend om zich te verdiepen in ce menselijke relaties. Een reeks van boeken over dit onderwerp is aan de ze uitgave voorafgegaan. "Ik ben o.k., gi.1 bent o.k." van Harris en "Mens ergei Je niet" van Berne werden niet alleen in Amerika onverbiddelijke bestsellers De groeiende belangstel ling voor de onderlinge relaties tus sen de mensen blijkt ook uit de on stuimige groei van het aantal rela tie- encounter- en sensitivity-trai- Lingen. Dit belangstelling voor re laties is misschien voor een deel te verklaren uit het niet meer voldoen var de in het verleden strak voorge schreven relatiepatronen, vooral die cp net gebied van huwelijk en sexua- Pteb Vooral jonge mensen voelen de behoefte aan andere vormen van omgang, andere vormen van samen leven. Maar die nieuwe vormen ontstaan niet van Qf ene op de andere dag. Er wordt geëxperimenteerd in de vorm van communes of In de vorm van partnerruil Sommigen besluiten geen kinderen te nemen. Maar expe rimenten veroorzaken onzekerheid. Onzekerheid over het moederschap de voordelen zijn aanzienlijk. Dank zij de wereldnaam van de Keukenhof is de opbrengst voldoende om zowel in- als exterieur van het kasteel te herstellen. Verder geniet het land goed zelf een zekere vermaardheid, door zijn vogelrijkdom. Omdat het met zijn duingebied en polderbosjes een groene oase vormt in het kale bollenland is het een zeer gunstige oversteekplaats voor trekvogels en wintergasten als koperwieken, kramsvogels, goudhaantjes en zelfs pestvogels en notenkrakers. De heer Hulkenberg heeft meer dan een volle bladzijde nodig om de Keu als een "weelde" of een 'last", over net huwelijk als een opgave of het huwelijk air een spel, over sexuali- teit als normgebonden of sexualiteit als bron van genot, over de ver plichting ten aanzien van de part ner of de vrijblijvendheid van een relatie. In "Ik. Jij, wij allemaal" wordt geen afdoend antwoord gegeven op die onzekerheid. De tijd is voorbij, dat er voor een complex van proble men één antwoord, één zekerheid te geven was Maar het is wel een re delijk boeiende bloemlezing gewor den van een aantal standpunten, zo als die tegenwoordig binnen de menswetenschappen worden aange hangen. Die standpunten worden naar vo ren gebracht door de hierboven ge noemde reeks van auteurs. In het boek wordt het proces van de menselijke relatie in zijn verschil lende stadia beschreven. Hoe de mens al vanaf zijn geboorte in een web van relaties zit; hoe hij opgroeit en behoefte voelt enkele van deze re laties te verdiepen; hoe hij komt tot de keuze van een partner; en hoe de relatie verstoord kan worden of hoe zij eindigt. kenhof te beschrijven als vogelre servaat. "Al Jaren wordt alles ge daan om de vogelstand te bescher men; spuiten met giftige middelen is taboe! En toch viel er dan soms pardoes weer een grote vogel uit de boom, een prachtige uil, die in de Haarlemmermeer, jarenlang een gif kuil, op muizenjacht was ge weest. Een zeer trieste zaak. Laten we hopen dat dat nu beter wordt. Nog ligt daar de Keukenhof als een oase in het kale land, aldus de schrijver aan het slot van zijn boek. "Het had anders kunnen zijn! Ten slotte is het nauwelijks vijftig Jaar Een van de foto's uit het Boek van de Maand 'Ik, jij, wij alle maal'. De door de samenstellers van het boek gevolgde opzet leidt echter tot een vrij oppervlakkige behandeling. Het boek biedt niet veel meer dan een overzicht van bestaande kennis en (ook wel tegenstrijdige) opvattin gen. Erg veel nieuws staat er niet in, zeker niet voor diegenen die zich al enigszins hebben georiënteerd op het gebied van de menselijke rela tie.- Voor anderen biedt de voordelige prijs tot 3 mei wellicht de gelegen heid zich erin te gaan verdiepen. J.M. geleden, dat de burgemeester van Lisse bij de eigenaars van Keuken hof een asociale instelling meende te moeten signaleren, omdat zij hun gronden niet wilden afstaan voor de bloembollencultuur, jarenlang vrij wel de enige cultuur ter plaatse. Dat er nog zoveel groen behouden is bin nen de gemeente Lisse, is enkel en alleen te danken aan de eigenaars van Keukenhof, die erin geslaagd zijn, tegen de sterke aandrang van vooruitstrevelingen en ontginners in, sltijd het been stijf te houden". En zo is de Keukenhof "een oase in een steppe, een gelukkig bezit". De aantrekkelijkheid van Hulken- bergs boek is niet alleen gelegen in de belangwekkende tekst, maar me de in de talrijke afbeeldingen, 65 in getal, zowel oude tekeningen en plat tegronden als foto's uit de nieuwere tijd. Al bij al biedt Hulkenberg een Iraa* tableau van wat er over de Keukenhof in heden en verleden be kend is, tegen een royale ach tergrond van boeiende gegevens over personen en zaken, die met kasteel en landgoed te maken hadden èn hebben. C.J.R. Weer een hele reeks nieuwe hand werkboeken voor mpnsen met vaar dige vingers en veel vrije tijd. Soms is de tijd belangrijker dan de vaar digheid, want er zijn ook boekjes bij die voor de meest stuntelige begin ners nog bij te houden zijn. "Crea tief werken met piepschuim" hij- voorbeeld. Uitgegeven bij uitgeverij Becht in Amsterdam en geschreven door Alan Barnsley. Een heel een voudig boek met van alles en nog wat over piepschuim. Piepschuim is lekker goedkoop en je kunt er, met de hulp van Alan Barnsley, de meest grappig dingen mee doen. Mensen die het in hun vingers heb ben maken een beeld van een me ter of twee hoog, anderen kunnen be scheiden beginnen met een reliëfje. Erg leuk boek, ook voor jonge kin deren. Sulzberger vindt de Chinees-Russi sche conflictsituatie van zeer grote betekenis voor de rest van de we reld. In elk geval van groter belang dan de kwestie in het. Midden-Oosten en de energiecrisis. "Als de geschied schrijvers in 2000 omzien naar het laatste kwart van deze eeuw, dan zullen zij zien dat het de huidige Sinc-Sowjet-betrekkingen zijn die hun wereld vorm hebben gegeven". Waar thans het wachten op is, zegt Sulzberger ,is het bewijs dat 't mao- ïsme zonder Mao een race tegen het stalinisme zonder Stalin kan overleven. Ongetwijfeld zal de druk op China toenemen zodra het bejaarde tweespan Mao-Tsjoe het hoofd defi nitief in de schoot heeft gelegd. Een zeer informatief boekje. R.P. Krappen Silhouetten knippen (Vaardige handen 53) door Wiecker Tjeert Lever en Geertje Gort-de Vries uitgeverij Zomer en Keuning Wage- ningen. Silhouetten knippen is een oud handwerk. Zó oud, dat er in 1686 al een boekje verscheen onder de veel zeggende naam "Konstig tijdver drijf der Hollandsche Juffe ren". Toen was papierknippen na melijk iets dat vooral in de geeoe- de families, waar de jonge Juffers zich toch maar bij het raam zaten te vervelen, een geziene bezigheid was. Later werd het ook door het ge wone volk veel gedaan en nog la ter raakte dit handwerk in onbruik. Het boekje is dan ook een soort aanzet, om dat verouderde en zeer romantische silhouetten knippen weer wat levend te maken. Het laat zien, wat er allemaal mee te doen valt: van eenvoudige kleedjes tot inge wikkelde geboortekaartjes en wand versieringen. Heel leuk om eens te proberen en niet duur. Leuke troetelpoppcn door Ursu la Kunneman Uitgeverij Zomer en Keuning (f9.50). Een klein boekje met ongeveer twintig poppenpatronen om na te maken. Alle patronen staan op een bijlage en de werkschema's staan bij de gekleurde illustraties. Het lijkt me weinig inspirerend om leuke troetel poppen van een uitgewerkt patroon tje te halen, maar goed, smaken ver schillen. E.T„ "De angst van het verraad" door Hammond Innes, verschenen bij El sevier Nederland in Amsterdam (t 12.50). Hammond Innes is een oude rot in het vak van schrijven van avontu renromans Volgens de uitgever heb ben figuren als Alistair Maclean en Desmond Bagley de kunst bij nem afgekeken Zoiets klinkt altijd mooi er dan de werkelijkheid is geweest, maar in zijn jongste boek laat Ham mond Innes zien, dat hij het vak grondig beheerst. Hij heeft er heel wat moderne facetten bijgesleept, 'n Communistische agitator. Booreilan den op de Noordzee. Het dicht draaien vat de oliekraan door Ara bieren. Politieke stakingen. Die ge voegd bij de elementen, die men al tijd in thrillers tegenkomst chanta ge, omkoping, bedreiging, sabotage, moord. Dat schept mogelijkheden voor een prettig enerverend boek. Dat is het ook geworden. KP. "Ik. JU. wü «Itemaal". Auteurs: G. R. van den Bere, prof. dr. M. van Beuren, F. E. J. Bourieius. drs. G. de Bru(jn. P. J. F. Dupuis. drs. Rita Kohnstamm, Hans Korteweg, Prof. dr. M. J. Langeveld dr. H. Musaph, dr. M. J. A. M. Nevrjan. dr. Riehter Roegholt en dr. J. W. M. van UsseL 'Boek van de Maand' van 3 april tot 3 mei a.s. Prijs tot en met 3 mei: fl3Jd. Na 3 mei: f34.-. Uitgeverij: Kosmos bv. Amsterdam. Op deze boekenpagina bijdragen van C. J. Rotteveel Joop Maat Ruud Paauw Elisabeth Tolenaar Koos Post Eindredactie: René Vos Nederlanders mogen de naam hebben van nuch tere lieden, in veler hart ls plaats voor een flinke dosis romantiek. En die hecht zich gemakkelijk aan oude hulzen, vooral als hun geschiedenis vol gens mondelinge overlevering teruggaat naar de middeleeuwen. Zo ls het ook met de "Keukenhof" ln Lisse, volgens de legende eens het jachtslot van Jacoba van Beyeren, die er mooie kannetjes maakte, totdat haar vijanden haar in de gevan genis van Teyelingen opsloten, waar ze dood ging Van verdriet en ellende De Lissese leraar A. M. Hulkenberg, Ijverig on derzoeker van de geschiedenis, heeft die verhalen tot de ietwat prozaïsche werkelijkheid terugge bracht in het zojuist verschenen boek "Keuken hof". verschenen als deel 7 van de reeks "Hol landse Studiën" en tot stand gekomen met steun van de tegenwoordige eigenaar, J. C. E. graaf van Lynden, de Stichting Keukenhof en de Algemene Vereniging Handel en Ambacht te Lisse (prijs 148.50). Tussen haakjes: die "Hollandse Studiën" wor den uitgegeven door de Historische Vereniging Holland (secr. drs. G. van Herwijnen, Bloem gracht 4, Amsterdam), die de belangstelling wil bevorderen voor de beoefening van de geschiede nis van Noord- en Zuid-Holland en die, behalve het tweemaandelijkse tijdschrift "Holland", een maal per jaar een deel in de genoemde reeks "Hollandse Studiën" publiceert. Opmerkelijk is, dat in deze vereniging amateur-historici, zoals de heer Hulkenberg, samenwerken met beroepsge schiedkundigen. Terug naar de Keukenhof, als landgoed aan zienlijk ouder dan als huls. Eerst het landgoed. Ten westen van Sassenheim liggen de ruïnes van het slot Teylingen, daterend uit de eerste helft van de dertiende eeuw en na de dood van de laatste Heer van Teylingen (in 1283) met zijn uitgestrekte bezittingen vervallen aan de grafe lijkheid van Holland. Ten westen van Teylingen strekte zich een duinenrij uit, waarvan het deel ten zuiden van de huidige Stationsweg het "Keu kenduin" werd genoemd. De opbrengst dezer dui nen was namelijk bestemd voor des houtvesters "keuken". d.w.z. voor de hulshouding op Tey lingen. In die duinen, aldus de heer Hulkenberg, wemelde het van konijnen, hazen, patrijzen, fa zanten, roerdompen, koeten, kraanvogels, trap ganzen, wilde zwanen, korhoenders, eenden en reigers, vogels die vroeger toen er veel vlees gegeten werd, omdat er geen aardappelen waren en groenten niet erg hoog stonden aangeschre ven allemaal geconsumeerd werden en waarop met valk, sperwer en havik jacht werd gemaakt. In het begin van de zeventiende eeuw werd dat Keukenduin voor een deel afgegraven: het afko mend zand werd waarschijnlijk naar Amsterdam gebracht waar veel zand nodig was. Maar een deel bleef staan, tussen de Spekkelaan en de Sta tionsweg, waartegen ln 1641 het huls Keukenhof werd gebouwd. Dat gebeurde op last van Adriaen Maertensz. Block, aanvankelijk vlootvoogd van schepen die op Indië voeren, in 1615 landvoogd van de Molukken en in 1618 "Raad" van Indië. Deze Commandeur van de Verenigde Oostindische Compagnie was ln goeden doen geraakt en liet, op de rand van het in 1638 aangekochte Keuken duin, de Keukenhof bouwen. Block was toen 58 of 59 jaar oud en heeft er twintig jaar plezier van gehad: hij overleed in 1661, ongeveer tachtig Jaar jaar oud. houtgravure van J. G. Veldheer in 1896. "De koudste oorlog" door Cyrus L. Sulzberger. Uitgave van Elsevier, Amsterdam. Prijs f. 9.50. Wie enigszins is ingevoerd in de wereld van de internationale politiek én journalistiek zal de naam van Cyrus. L. Sulzberger ongetwijfeld al vele malen zijn tegengekomen. Hij is verbonden aan de gezaghebbende New York Times en schrijft daar voor enkele malen per week een spe ciale kolom, die steunt op eigen waarneming en kennis van zaken. Omdat iedereen dat weet, heeft Sulz berger toegang tot de hoogste poli tieke kringen in zeer veel landen. Hij maakt daar een goed, maar ook zeer discreet gebruik van. Alle reden dus om de kolom van Sulzberger naarstig uit te vlooien. Hij heeft nu een boekje opengedaan over de: '"koudste oorlog", die al Jaren ge spannen verhouding tussen de com munistische giganten China en Sow- Jet-Unie Sulzberger doet dat met grote helderheid en met een eenvoud waar menig schrijver of Journalist eén voorbeeld aan kan nemen. In 120 pagina's schetst de Ameri kaan de hoofdbestanddelen, van het conflict. Geen geringe prestatie, want zoals H J. Neumann in zijn inlei ding zegt: 'Het is altijd nog gemak kelijker het liefdeleven van de ste kelvarkens te doorgronden dan om vast te stellen hoe twee gesloten staatssystemen, allebei aan een ei gen interpretatie van het marxisme- leninisme, nu echt over elkaar den ken'. Borduren Nieuwe kruissteken in kleur door Gerda Bengtsson uitgeverij Zomer en Keuning prijs f 10,90. Een grote hoeveelheid patronen, voor placemats, wandkleedjes, kus sens, scheelekoorden en dergelij ke vindt men in dit kleine boekje. Weinig inspirerend voor handwer kers die hun fantasie willen uitle ven, wél erg geschikt voor de degelij ke kruissteeksters. De patronen ko men uit Denemarken en zijn niet moeilijk na te maken. Nog 'een klein boekje van Zomer en Keuning is "Vrij weven", geschre ven door Elisabeth Hoppe, Esti- ne Ostlund en Lisa Melén. Het is een heel bescheiden boekje (f 14.90), dat allerlei technieken behandelt. Het is bijzonder aan te bevelen voor be ginners, omdat er ook het een en an der in gezegd wordt over weefgetou- Batik Batik met plezier - door Jeanna Rooderkerk Ariadne Handwerk Ribliotheek (f 17.50). Ook weer van Zomer en Keuning Js dit batikboek. Machtig leuk werk stuk met een schat aan informatie over batiK. Héél eenvoudig, geschikt voor iedereen en uiteist geschikt voor mensen die hun fantasie eens lekker willen uitleven. Er staan erg leuke voorbeelden in, van eenvoudige kin- derkleertjes tot complete avondjur ken De techniek van het batikken wordt stap voor stap behandeld en met veel foto's en tekeningen gaat dat reuze duidelijk. Gewoon een goed boek. Een ander nieuw boek uit de Ariadne-serie is "Motieven uit Peru", geschreven door Margit Reij. Er staan dertien voorbeelden in met Peruaanse motieven van vroeger en van nu, om te borduren, te weven te breien of te haken. Keus genoeg, dus. De motieven zijn schitterend. Ik geloof alleen niet dat iedereen ze ra zou kunnen maken. Meer een boek voor gevorderde handwerkers, óie al wac kaas gegeten hebben van patronen en technieken. Poppen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15