Een bejaardentehuis! Ja, we zijn daar gek... Hel best bewaarde i geheim uil de tweede wereldoorlog ZATERDAG 12 APRIL 1975 Generaal Montgomery (r) die niet yeel gebruik maakte van "Ultra". Generaal Eisenhower moest de moeilijke beslissing ne men, wanneer de invasie in Nor- mandië plaats zou vinden. De invasie op Omaha Beach. De Engelsen ivoren dankzij Ultra goed geïnformeerd over de Duitse onverschilligheid (foto links). Het orakel begon al in april 1940 te spreken. Een bronskleurig apparaat, opgesteld in Bletch- ley, een dromerig plaatsje vijftig mijl noordelijk van Londen, ving uit de oorlogszwangere lucht vier korte signalen op, die werden gedecodeerd op vier strookjes papier. Elk bevatte een korte boodschap van de Luftwaffe over personeelsverplaatsingen. Niet zo belangrijk, op zichzelf. Maar het feit, dat hiermee was bevestigd, dat de Duitse cijfercoderingsmachine, die tussen het Oberkommando en alle veldhoofdkwartieren werd gebruikt, geen geheim meer was voor de Engelsen werd een beslissende factor in de strijd tegen Duitsland. Reeds voor de inval in Polen was een dergelijke machine, die volgens een bepaald principe codes groepeerde, uit het heiligdom van Hitier gestolen en in Engeland opgesteld, waarna nog "slechts" een machine moest worden gebouwd om het codesysteem te vindenHet werd ge vonden. Vijf jaar lang zouden alle schijnbaar onbreekbare topboodschappen van de hoogste Duitse legerleiding, die via dit systeem de lucht werden ingestuurd, voor de Britten gesneden koek zijn. Een geheim, dat behalve verregaande positieve, ook verschrikkelijke consequenties kende. Daarom wellicht werd dit geheim pas zo laat onthuld, nu alweer een nieuwe generatie over de overlevenden is gegroeid. Pas In het najaar van 74 onthulde de grijze, 76-jarige F. W. Winterbot- ham gedurende de oorlogsjaren hoofd van de luchtvaartafdeling van de Britse Geheime Dienst, in een opmerkelijk boek de geheimen van "Ultra", zoals de Engelsen deze bron Door Lex Dalen Gilhuys van inlichtingen noemden. Met typisch Engels flegma beschrijft hij de gevolgen van het orakel, toch vooral zijn geesteskind. Het blijkt een zo ingrijpende onthulling te zijn, dat een herziening van de meeste oorlogsanalyses noodzakelijk is. Ook de makers van World at War, de oorlogsserie die wekelijks over ons scherm spoelt, moeten knarsetandend van deze nieuwe feiten hebben kennisgenomen... Het best bewaarde geheim uit de oorlog, wellicht. Maar een geheim, dat soms tegen een wel zeer hoge prijs moest worden bewaard. Zo onthulde de decoderingsmachine in Bletchley op 14 november 1940, dat die nacht de plaats Coventry zou worden gebombardeerd. Het was de eerste keer, dat .de Duitsers het doel niet met een codenaam aanduidden. Churchill stond voor een afschuwelijk dilem ma, want in principe was evacuatie van de stad nog mogelijk, maar in dat geval zouden de Duitsers ongetwijfeld lont hebben geroken. Coventry werd gebombardeerd. De naam van de stad was nadien een synoniem voor vernietiging. In het begin van de oorlog vloog de Britse acteur Leslie Howard met een geheime opdracht over vijandelijk gebied. De Duitsers waren echter van de missie op de hoogte en schoten het vliegtuig neer. De Engelsen wisten tevoren dat de Duitsers het wisten, maar om het geheim te bewaren hoe zij, de Engelsen, het wisten, werd Howard geofferd. Een enkeling voor velen... De eerste maal, dat van Ultra een tactisch gebruik kon worden ge maakt was in '40 bij de slag om Frankrijk, toen de Duitse pantser troepen de conservatieve Franse legerleiding volledig verrasten en de Engelse troepen dreigden af te snijden. Een boodschap van gene raal von Brauchitsch werd via Ultra gedecodeerd, waarbij twee legergroe pen werd bevolen de omsingeling zo snel mogelijk in te zetten. Churchill besloot dat nu het tijdstip was gekomen zich uit Frankrijk terug te trekken. Bijna was het bij Duinkerken toch misgelopen, maar Hitier liet zijn pantsers stoppen als een soort vredesgebaar. Hij wilde Engeland "handhaven". De rol van Ultra is eigenlijk Natuurlijk speelde Uitrei een grote ïol tijdens Overlord, de invasie in Frankrijk. Dankzij de gedecodeerde inlichtingen wisten de geallieerden van de wurgende twijfel en verschil van inzichten tussen Rundstedt, Rommel en Hitier. Er kon op die manier een nevel worden gelegd voor de ware bedoelingen en het bekende "spookleger" van Patton tegenover Calais in Kent was hiervan o.a. het gevolg. Ook bij de latere strijd in Normandië bleken de boodschappen van het Oberkom mando van onschatbare waarde. "Vooral als Hitier zich persoonlijk met de zaak ging bemoeien, mochten we op chaos rekenen", schrijft Winterbotham die later, bij het verdwijnen van Rommel op merkt: "Het was alsof we een penvriend verloren." Alleen het Ardennenoffensief, Hit- Iers laatste wanhopige poging in het westen, was een volslagen verras sing. Ultra werkte niet. de boodschappen werden per koerier verzonden, en de hoge legerleidin gen hadden al zo vaak blindelings op Ultra vertrouwd dat de "normale" inlichtingendiensten ingeslapen le ken. Ook in het Verre Oosten sprak het Orakel. De Japanners gebruikten namelijk hetzelfde systeem als de Duitsers... De slag bij Midway wordt een overwinning van de inlichtingen dienst genoemd, maar hoe die inlichtingendienst werkte is nooit vermeld. Het waren echter wederom de Japanners zelf, die alle gewenste informatie verschaften. Winterbotham geeft als conclusie: het zou zonder Ultra een heel andere oorlog geworden zijn. In ie der ge^al, op z'n best, zouden de Russen vrijwel geheel Duitsland hebben beheerst - en er waarschijn lijk zijn gebleven. onvoorstelbaar groot geweest, mogen wij de herinneringen van Winter botham geloven. De slag om Engeland is ook beïnvloed door Ultra, omdat de grote aanvallen tijdig door Goering of zijn onder-commandanten werden aan gekondigd en Air Chief Marshal Dowding tijdig afweermaatregelen kon nemen. Ook reputaties sneuvelden door Ultra. Die toch al wankele van Montgomery kreeg een nog steviger deuk door de rol van Ultra in de Afrikaanse campagne. Omdat gene raal Auchinleck voordien een voortreffelijk gebruik had gemaakt van de hem verstrekte inlichtingen over de bewegingen van Rommel, kon hij voortdurend plaagstoten uitdelen aan de as en vervolgens wegslippen. Later verscheen Mont gomery op het oorlogstoneel en wist "intuitief" dat Rommel om de linkerflank van het achtste leger zou trekken om dit een vernietigen de slag toe te brengen. Die aanval begon op 31 augustus 1942. Dankzij Ultra - en niet het strategisch inzicht van Montgomery mislukte de Duitse opzet. Later zou Montgomery een unieke kans missen om het Duitse leger in een vroeg stadium te verpletteren, hij gunde het een respijt van zes weken. Montgomery hield niet van Ultra, omdat hij wist dat Churchill en de generale staven over dezelfde informatie zouden beschikken. Lang niet altijd maakte hij er een optimaal gebruik van. Het orakel leidde de geallieerden door de hele oorlog heen. Bij de landing op Sicilië waren alle opstellingen en posities van de Duite divisies bekend. Het werd een "model-invasie", dankzij een doeltref fend gebruik van Ultra. Dat het anders kon uitpakken wanneer geen juist gebruik van de inlichtingen werd gemaakt, bewees de campagne in Itailë. Tevoren wist men dat Kesselring zijn troepen uit het zuiden wilde terugtrekken. Toen besloten werd tot de landing bij Salerno waren die troepen echter nog op weg. Anzio en Cassino waren ook het gevolg van een onjuist gebruik van de inlichtingen, maar de doorbraak door de Apennijnen - op grond van Ultra precies op de zwakke plek tussen twee divisies in - was weer een triomf van de inlichtingen dienst. HOOGWOUD De oudjes van Hoogwoud, dromerig dorp in het Westfriese polderland, staan er nog best op. Geen knies oren acht hoog in het net iets te kleine kamertje van het bejaardentehuis, maar opgewekte zelfstandigen in een eigen huis, nog midden in het leven. Hoogwoud heeft geen bejaar dentehuis. In de omliggende plaatsjes staan er drie, maar oud Hoogwoud piekert er niet over daar in te trekken. „Ik laat me niet opbergen in een mensenpakhuis",bromt opa vastberaden. „Dit is mijn leven en in zo'n tehuis staan om de haverklap wild vreemde mensen in je kamer", weet oma, „ik kies mijn kennis sen liever zelf". Door Daan Overhoff Dat kan in Hoogwoud, waar de bejaarden hun eigen huur- of koophuis hebben. Zij delen er als ieder ander zelf de dag in met de zekerheid van een dienstencentrum achter de gerimpelde hand. In „De Lindehof" kunnen de oudjes hun wasje kwijt. Ze kunnen er een warme maaltijd krijgen tegen kostprijs. Ze kunnen er ;ymmen, biljarten, kaarten en het koortje klinkt er nog als een klok. Alles op vrijwillige basis. „Alles kan, niks moet", zegt P. Roosendaal, beheerder van het centrum, „geen bevoogding. De mensen blijven zelfstandig in hun eigen woning, ze staan nog midden in de maatschap pij. Dat houdt ze levend. Het wil nog wel eens voorkomen, dat mensen te vroeg in een tehuis worden gestopt. Hier niet. Men blijft zo lang mogelijk zelfstandig al of niet met de hulp van het dienstencentrum". „Dat geeft ze een rustig gevoel", zegt mevrouw N. Jansma, vice-voorzitster van de stichting dienstencentrum „De Lindehof", „ze blijven zichzelf zonder de angst, dat ze zich eens misschien niet meer zelf kunnen redden. Daar hebben we hier nog de gezinsverzorging voor. Wie dat wil laat zijn huis een of twee keer in de week voor de halve prijs een goeie beurt geven. De warme maaltijd kan altyd thuis worden gebracht. Pas als het werkelijk niet meer gaat komt een bejaardentehuis in het geding". Vooral dominee Cramer en pastoor Leenders uit Hoogwoud ijverden voor het dienstencentrum, dat april 1968 in nieuwbouw gestalte kreeg. „Onze vorm is toch wel een beetje uniek", zegt beheerder Roosendaal, „dienstencentra in de steden worden al gauw wijkgebouwen. Daar kan Je alleen als club terecht. Een muziekclub, een toneelclub en een bejaardenclub. Hier hebben de bejaarden, als ze dat willen een eigen huis". "De Lindehof", waar inmiddels ook een bibliotheek en de kruisvereni gingen met zuigelingenzorg en zwangerschapsgymnastiek onderdak hebben gevonden, wordt voor tachtig procent gesubsidieerd door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De gemeente staat garant voor de overige twintig procent. „Maar dat is nauwelijks nodig", zegt mevrouw Jansma, „voor het eten, de koffie en de wasserette wordt door de mensen betaald. Die zaken bedruipen zichzelf". De bejaarden in Hoogwoud varen er wel bij. „Een zwager van ons zit in een bejaardentehuis hier in de buurt", zegt het echtpaar Avis (75), „dat kost hem 2.000 gulden in de maand. Wij betalen voor ons huurhuis 232 gulden in de maand gas, licht en water vrij. Een warme maaltijd kost ons hier drie vijf tig per dag. Reken dan maar uit. Voor dat verschil hebben wij dan nog eens onze vrijheid. Logisch dat kennissen van ons, die zien hoe wij ervoor staan, meteen uit hun tehuizen weg willen". Hoogwoud telt zo'n tweehonderdvijf tig bejaarden. Zo'n zestig tot tachtig zijn er dagelijks in „De Lindehof" te vinden. „Een nog duidelijk levende gemeenschap", zegt P. Roosendaal. „Als ze 's avonds naar huis gaan nodigen ze elkaar uit. Bridgen bij de een, een babbeltje bij de ander. Deze bejaarden hebben nog zin in net leven Dat mag blijken uit de bejaarden- raad, die eens per maand bijeen komt. „Daar komen ze zelf met ideeen", zegt mevrouw Jansma, „men beslist samen of men 's zomers wil gaan zwemmen. Een wandelclub zet tochten uit. Samen beslissen ze waarheen een reisje zal gaan. Ze willen nog een beetje inhoud aan hun leven geven". En vooral willen ze zelfstandig zijn. Een eigen wil, /en eigen huis, een eigen leven. Met „De Lindehof" kunnen ze dat no; een hele tijd volhouden. Opa is 88 en niet van het biljart weg te slaan. Oma is 80 en heeft het dienstencentrum nog nauwelijks nodig. „We wonen nu al weer twee jaar in Hoogwoud", zegt mevrouw Avis, „we hebben altijd nog eens terug naar Enkhuizen gewild, omdat ik daar oorspronkelijk vandaan kom. Laatst Een maaltijd in "De Linde- hof' en dan weer lekker naar het eigen huis. was er daar plaats voor ons. Ik vraag:is er een dienstencentrum? Nee, zeggen ze. Dan komen we niet, zeiden wij. Ja, we zijn daar gek".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13