DIOK: "Nu rijp middenmoot van ereklasse" Vrij spel Haan naar Anderlecht Moeizame zege v.d. Smissen Hans Gortz: "We hebben veel kunnen experimenteren dit seizoen Schuering kampioen van LSB ZATERDAG 12 APRIL 1975 Kees Pouwiel, fysiotherapeut van VVS, is gisteren in het huwe lijk getreden met Jannie Roos. Voor de jeugd van de Leidtse hoofdklasser reden genoeg om voor een erehaag te zorgen. Ongeluk bij races SILVERSTONE Op de renbaan van Silverstone is gisteren tijdens het oefenen de Braziliaanse coureur Wilson Fittipaldi uit de koers gescho ten, terwijl hij rondging met een snelheid van ruim 190 km per uur. De renner kwam als door een won der ongeschonden uit zijn zwaar be schadigde Braziliaanse formule. 1- wagen gekropen. JAN TIMMAN ONBEDREIGD LEEUWARDEN Grootmeester Jan Timman heeft ook in de vijfde ronde van het toernooi om het Ne derlands schaakkampioenschap in Leeuwarden geen fout gemaakt. Hij versloeg Borm in 24 zetten en blijft onbedreigd aan de leiding. Timman heeft nu één punt voorsprong op Hartoch en Böhm. Laatstgenoemde verloor van Enklaar. De partij Hartoch-Vogel eindigde •n remise. De witspeler heeft ver moedelijk de winst gemist. Vlak voor het afbreken werd ook Van der Ster renRee remise. Vierde ronde: Borm—Dieks Vijfde ronde: Van DopSchouten 01. Hartoch Vogel Böhm—Enklaar 0—1, v. d. Sterren—Ree li—Dieks—Du Chattel afgebr. Timman—Borm 1—0. Stand: 1. Timman 412, 2/3 Hartoch en Böhm 3'2, 4/5. Schouten en Vogel 3, 6. Du Chattel 2% en 1 afgebroken. 7. Enklaar 2%. 8/9. V. d. Sterren en Ree 2, 10. Van Dop 1, 11. Borm 12. Dieks Volleybalsters veroveren BRUSSEL Arie Haan gaat spe len voor Anderlecht. De voormalige Ajacied heeft bij de Belgische eer ste-divisieclub een driejarig contract ondertekend. Arie Haan raakte op 9 maart in conflict met Ajax, na de verloren wedstrijd tegen Feyenoord. Haan verklaarde toen niet meer onder ma nager Hans Kraay te willen werken, waarop Ajax hem uit de a-selectie.ver wijderde. De 26-jarige international, die zijn contractuele verplichtingen wilde nakomen, spande een kort ge ding aan tegen het bestuur van Ajax, dat hij won. Kort erop besloten Haan en zijn zakelijk adviseur Speelman de contacten met Ajax te verbreken, het geen geschiedde door middel van een afkoopsom van 450.000 gulden. Arie Haan is de vierde Nederlan der bij Anderlecht, dat momenteel op de tweede plaats staat in de Belgische eerste divisie, achter RWD Molen beek. Verder heeft de Brusselse club onder contract Jan Ruiter (keeper) Rob Rensenbrink en Leen Barth (keeper). Volgens een woordvoerder van An derlecht is de zaak donderdagavond laat in Nederland beklonken. Arie Haan is gisteren met vakantie ver trokken naar Zuid Europa. Haan heeft Jarenlang bij Ajax triomfen gevierd als middenvelder. Onder Rinus Michels veroverde hij zich een vaste plaats in het eerste elftal. In 1971 maakte hij als inval ler in de eerste Europa-cupfinale van Ajax (tegen Panathinaikos in Lon den) het tweede doelpunt. Vorige zo- nier maakte Haan, eigenaar van za ken in Zaandam en Winschoten, tij dens het wereldkampioenschap In West-Duitsland furore als libero, een vondst van Rinus Michels. In de hui dige competitie speelde Haan bij Ajax afwisselend in de verdediging en op het middenveld, hetgeen hij be schouwde als de voornaamste oorzaak van zijn zwakke vorm. Door Paul de Tombe geland) raakten we in verwarring. Dat gaat nu al stukken beter. Om dat we veel sterker waren dan de andere clubs konden we experimen teren met nieuwe trucs, dat swit chen oefenen. Nu zijn we rijp ge noeg om in de middenmoot te gaan meedraaien". Leider Drie buitenlandse ESTEC-werk- nemers bevorderden het spelpeil van DIOK: de Fransman Daniel Rouat en de Engelsen Graham Thompson en Charlie Howard. "Van die jon gens hebben we vrij veel geleera", zegt Hans Görtz. "Howard bijvoor beeld is een echte leider in het veld Iedereen accepteerde wat hij zei. Daarbij zijn we allemaal individueel beter geworden. We spelen nog niet zo lang dus dat kon gemakkelijk". Onder leiding van initiatief-ne mer coach Henk Goddijn schaafde DIOK verder aan de techniek in oefenwedstrijden tegen sterkere teams en tijdens door de clubs ge organiseerde Engelse trips. Twee Lente-beker ISTANBOEL De Nederlandse dames-volleybalploeg heeft in Istan- boel beslag gelegd op de Lente-beker. Nederland won zelf met 3-0 van West-Duitsland (seststanden15-10, 15-9, 15-7) en Italië moest één set aanse dames hadden de Westeuro- aanse damew hadden de Westeuro- pese titel veroverd wanneer zij aan Turkije geen set hadden behoeven af te staan. De stijgende vorm, die de Neder landse dames al in de laatste twee wedstrijden van de finale-poule had den laten zien, zette zich ook in de laatste wedstrijd tegen West- Dufctsland voort. Vooral in defensief opzicht speelde de formatie van trainer/coach Johan van Doorn erg sterk. De meeste moeilijke ballen werden vlak boven de grond uitste kend verwerkt. Daarbij kwam dat het aanvalsspel zeer goed werd uit gevoerd. Er werd uitstekend geplaatst en de overwinning op West Duits land kwam dan ook zonder al te veel moeite tot stand. Spits Spijkenisse naar Excelsior Rotterdam Gisteravond heeft in de bestuurskamer op Wouden- stein Rini van Zanten, de produk- tieve spits van Spijkenisse, een een jarig contract voor Excelsior gete kend. dat per 1 juli ingaat. Excelsior-bestuurslid Jaap Bonte bal: „Van Zanten is 26 jaar. Excel sior koopt hem dus niet in het ka der van de opbouw, maar hij moet proberen ons elftal nieuwe impulsen te gaan geven". trainingen in de week en dui.nlopen in de zomer (waarin andere clubs niets deden) hielden de voorsprong ook op het terrein van de conditie in stand. En nu kan Hans Görtz, met Bob Delprado ooit gekozen voor de selectie van het Nederlands team, waartoe Wim Rijsdam nu nog be hoort, stellen: "We hebben genoeg kwaliteiten. Als we een goede trai ner zouden hebben dan denk ik dat we binnen twee jaar aan de top mee kunnen draaien. Wij zijn ook be zig met de oud-LSRG-speler Lum mel, maar dat zit nog allemaal in de pen. We hebben zo'n man iets te bieden. Misschien een reiskosten vergoeding, maar verder mogen die jongens niet worden betaald. Dat is verboden. Het rugby dat wij spelen is nog puur amateuristisch. Geluk kig maar. anders gingen we dezelf de kant uit als het profvoetbal. Dan zou het spel snel ruwer worden. Nu is rugby nog een van de sportiefste sporten die ik ken. Er is natuurlijk wel eens een ruzietje in het veld, maar een goede scheidsrechter let daar niet eens op. Want na het duel is alles weer vergeten. En dat is maar in weinig andere sporten het geval". In de rugby-sport zelf komt nog al te weinig voor dat clubs een jeugdafdeling hebben (om dat stu- Hans Görtz, voor een door zijn broer Donald gemaakte muurschildering in "Het Hok": „We zijn individueel allemaal beter geworden". dentenclubs met rugby spelen be gonnen zijn"), DIOK heeft inmiddels vier juniorenteams Görtz: Voordat DIOK er was, had rugby weinig toekomst in Leiden. Wij kunnen gaan opbouwen, mee proberen te nelpen het rugby populairder te maken. Nu de belangstelling voor het voetbal achteruit loopt, moet het rugby uitgroeien tot een natio nale sport. Dat zie ik nog wel ge beuren. We gaan er in ieder geval nard voor werken". Voorlopig echter richt DIOK ('Door zetten is onze kracht", al zal mor gen tijdens het kampioenfeest wel gelden: "Dansen is onze kracht) de Hik vooruit naar de competitie om net nationaal kampioenschap. Een •'an de tegenstanders daarin wordt de studentenclub LSRG, dat DIOK adopteerde toen de 'burgers" nog veen veld hadden en nog bijna niets van het spel afwisten. Staks moet de leermeester echter zwaar op de tellen gaan passen in de rechtstreek se confrontatie. "Het zal er om span nen", zegt Görtz. Afspraken in het rugby zijn erg belangrijk. Iedereen moet weten wat er gaat gebeuren. Pij ons zijn de afspraken erg goed. Loopt het een keer wat minder, dan praten we het met elkaar uit". Dat is het geheim van de spelers van DIOK: ze hebben geen gehei men voor elkaar.... LEIDEN Wat is het geheim van DIOK? Wel iets om je af te vragen nu de eerste Leidse burger-rugbyclub in vier jaar tijd uit het niets naar de ereklasse van de vaderlandse competitie is doorgehold. Zelf als wordt ingecalculeerd dat zo'n spectaculaire terreinwinst in de rugby- sport wat gemakkelijker kan worden geboekt dan in andere sporten (rugby is Nederland nog in opkomst), dan nog blijft zo'n snelle bevordering naar de top opmerkelijk. Vooral omdat, DIOK, zoals veel jonge verenigingen, kinderziekten en tegenstand heeft moeten overwinnen voordat ze was geaccepteerd. Saamhorigheid blijkt dan ook het belangrijkste wapen van de Sleutel- stad-rugbvers. "Het teamverband is onze kracht", zegt Hans Görtz, als fjy-half de contactpersoon en de criekwarten "Als er iemand getac keld wordt moet je erbij zijn om de bal te winnen. Dan moet je hem rteunen voor hij iedereen bovenop zich krijgt' De bereidheid tot directe hulpver lening is een weerspiegeling van de situatie in de club, waarin sommige spelers uit eigen zak de kleding van de jeugd en de hum-kosten van de busjes oetalen. "Als je iets of iemand nodig hebt, wordt je onmid dellijk geholpen", kan Götz dan ook zonder overdrijving stellen. Het te kent de sfeer die al direct na ds op richting in DIOK heerste. Het ge meenschappelijk gevoel in de ver eniging (toen toch al een kennissen- club) werd gevoed door de felle etrijd om een eigen veld en toen oat eenmaal was gekregen (in de Leidse Hout) door het streven naar een eigen clubhuis, dat tenslotte voor een gedeelte eigenhandig werd opge trokken achterin café De Roode Leeuw aan het Noordeinde. "Het Hok is een veel te negatief bela den benaming voor het optrekje dat oaar is gecreërd teneinde na de wed strijden het sociale contact met de tegenstander vlot te doen verlopen. Die vooral na rugby-duels zo be langrijke verlenging kan worden ge houden in een fraai eigen home de zoveelste illustratie van de groei naar volwassenheid van de pas vierjarige vereniging. Het meest sprekende voorbeeld blijft echter de opvallende klim naar het hoogste ni veau, waarin slechts over één trede wat langer werd gedaan. "Eigenlijk hadden we vorig jaar al naar de ere- Klasser over moeten gaan", zegt Görtz. "Door een communicatie stoornis met de bond is dat toen niet doorgegaan .Dat ging over het wel o. niet afbellen van een wedstrijd tegen Te Werve. Onze wedstrijdsec retaris zei dat hij wel had gebeld, dat het veld was afgekeurd, zij hiel den vol van niet. Daardoor kregen wij twee punten in mindering, waar door we geen promotie-wedstrijden konden spelen. Die hadden we anders zeker ge- Met de verdwijning van kampioen de Commando's naar de ereklasse, resteerde DIOK in de eerste klasse nog nauwelijks een tegenstander van formaat. Het Leidse team druk te oppermachtig door naar de titel. Görtz: "Het is misschien wel goed geweest dat we nog een jaar in die eerste klasse moesten blijven, want ik denk niet dat we het toen al ge red hadden in de ereklasse. We wa ren nog te onervaren, we hadden te weinig techniek. We waren bijvoor beeld bepaald niet zo best in het switchen. Als we tegen ploegen speel den die dat wel deden (zoals in En- LEIDEN Hoewel hij in de slot- ronde een nederlaag tegen Hans Kemperman moest incasseren is de LSG-'t Parlement-speler Arthur Schuering toch nog kampioen van de Leidse schaakbond geworden. Met Kemperman eindigde hij op een to taal van zes punten uit zeven par tijen; vanwege het toegepaste Zwit serse systeem moesten de nogal aan vechtbare weerstandspunten (punten gebaseerd op de resultaten tegen ontmoete spelers) 'n beslissing bren gen. Schuering, die het gehele toer nooi aan kop heeft gestaan kwam hiermee op een totaal van 25 pun ten tegen Kemperman 22% punt waarmee Schuering een toch wel te rechte kampioen werd, daar zijn overwinningen over het algemeen wat overtuigender waren. In de Arthur Schuering „kapel" van 't Parlement bouwde Kemperman met zwart een gedegen Slavisch damegambiet op tegen de nieuwe kampioen. Via enkele listige acties op de damevleugel wist de zwartspeler beslag te leggen op de kwaliteit van Schuering. In de tija- noodfase kreeg deze nog wel een en kele tegenkans, maar toen deze mo gelijkheden onbenut bleven zetten de zwarte torens een beslissende (mat) actie in. De derde prijs was wegge legd voor een andere jeugdspeler van LSG, Joan Baart, die clubge noot Jan Tolenaar aan de kant zet te. Ook Philidor-speler Van Halde ren bereikte een totaal van 5%, dankzij een overtuigend offensief op de koningsflank van John van der Wiel, maar hij kwam t.o.v. Baart één weerstandspunt tekort. Bongers klopte Dobbelaar, terwijl Konings 'n offer van Wiebes met een sluwe tus- senzet onschadelijk maakte. In de tweede klasse zijn nog geen beslis singen gevallen daar de ontmoetingen Vrieze-Rijnsburger en Geertsma- Geyer beide in eerste zitting niet tot een beslissing werden gebracht. Vrieze lijkt voorlopig de beste papie ren in handen te hebben voor de eerste plaats. LSB-voorzitter Van Boekei reikte voor wat de hoofd groep betreft de prijzen uit, waarbij hij Schuering alle succes toewenste in de voorronde van de strijd om het kampioenschap van Nederland. Opvallend tijdens de titelstrijd van Leiden was de dominerende rol van de LSG-spelers. Troeven van Phi lidor zij de als titelverdediger Theo Piket en de oud-kampioen Joop Pi ket en Ad v. d. Berg kwamen nau welijks aan"bod. De kampioen in de vijftiger jaren, Jerry Bey, demon streerde met een totaal van 4% pt., dat hij nog altijd goed kan mee draaien in een sterk bezet toernooi als dit. AMSTERDAM De onervaren heid van de Belg Mare de Sutter, die in Amsterdam zijn eerste inter nationale toernooi speelt, is de oor zaak geweest van het ongeslagen blijven van Christ van der Smissen in de strijd om het Europees kam pioenschap junioren libre/kader. De Sutter liep na een misser van de Nederlander bij de beginstoot van het kaderduel en drie schamele pun ten in de tweede beurt uit met een serie van 121, waarna hij een band- stoot miste. Van der Smissen was blijkbaar onder de indruk en liep niet meer dan .49 punten in. Pas in de zesde beurt was de concentra tie volledig en was een reeks van 101 voldoende voor winst, want de jarige Belg miste de nastoot door een klots. In het daarvoor liggende libre was er niets van de stroefheid bij Van der Smissen te merken. Goed uitgerust verscheen hij aan de ta fel na zijn vier partijen van de eerste dag (waarvan overigens alle deelnemers bij dit overladen program ma te lijden hebben). De eerste beurt bleek voldoende voor hem. De Sutter kwam niet verder dan 49. De stand aan de kop na de vier de ronde is: 1. Van der Smissen 16 punten 136. 42 alg.gem.; 2. Leman 12 34,91; 3. Couespel 10 50.49 4. Wüdfoerster 10 34.99 5. Havermans 6 40.05. In Gent is gisteren het biljart- toernooi om de wereldtitel vijf kamp in individueel van start gegaan. Raymond Ceulemans verloor in het libre van de Westduitser Dieter Muller (253-500 in 2 beurten), maar herstelde zich in het kader 47-2, toen hij de Japans wereldkampioen in het driebanden Kobayashi kans loos liet: 400-7 in twee beurten. In het libre had Ludo Dielis slechts één beurt nodig om tegen de Frans man Roland Dufetelle de 500 caram boles bijeen te krijgen. Dufetelle bleef achter op 55. In 0$

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11