Allon gaat volgende week in Washington naar Kissinger Nixon deed Thieu geheime beloften NAAST HET NIEUWS „AMERIKA WEIGERDE OPIUM" Lagerhuis met grote meerderheid voor EG J KABINET CHILI IS AFGETREDEN Huishoudbeurs Verdergaande terugtrekking Sinai mogelijk WESTDUITSE INDUSTRIE TEGEN DE RIJN- ZUIVERING 't Karrewiel DONDERDAG 10 APRIL 1975 JERUZALEM/WASHINGTON/CAIRO (AP) De Israë lische minister van Buitenlandse Zaken Yigal Allon zal vol gende week naar de Verenigde Staten reizen om met zijn Ame rikaanse ambtsgenoot Henry Kissinger de mogelijkheden te bespreken van hervatting van diens vredesmissie, aldus heeft de Israëlische regering gisteren bekend gemaakt. Een woord voerder van Buitenlandse Zaken verklaarde dat nog geen da tum was vastgesteld voor de besprekingen van Allon met Kis singer. Ook betekende de reis dat de opgetreden spanningen tussen Jeruzalem en Washington zijn verminderd, aldus de woordvoerder. Allon zal in de Verenigde Staten een aantal lezingen houden op bij eenkomsten met het doel geld in te zamelen voor Israël en hij zou naar Washington gaan op verzoek van Kissinger. Allons onverwachte bezoek aan Kissinger volgt op verklaringen van welingelichte Israëlische zijde dat de Israëlische regering overweegt een nieuw aanbod tot terugtrekking in de Sinaï aan Egypte te doen opdat een tweede voorlopig vredesakkoord met Egypte kan worden gesloten. Gisteren verklaarden functiona rissen in Jeruzalem dat Allon ver schillende nieuwe ideeën aan Kis singer zou overleggen. Verleden maand is de vredesmis sie van Kissinger gestrand op de Israëlische eis dat Egypte formeel zou toezeggen zich te zullen onthou den van vijandelijkheden, in ruil voor een verdere Israëlische terug trekking in de Sinaï. De verslechtering van de betrek kingen tussen Washington en Jeru zalem zou een gevolg zijn geweest van de irritatie in Amerikaanse kring over het Israëlische gebrek aan toegeeflijkheid bij de onderhan delingen. Volgens Israëlische zegslieden overweegt de Israëlische regering nu aan te bieden de Israëlische troepen tot halfweg de Sinaï woestijn terug te trekken indien Egypte toezegt bindende stappen te zullen nemen welke een einde moeten maken aan de staat van oorlog. Zulk eeft aan bod zou aanzienlijk verder gaan dat wat tijdens de laatste bespre kingen is gedaan. Door hoge functionarissen te Was hington zijn berichten tegengespro ken dat Kissinger Israël meer de schuld geeft dan Egypte voor het falen van zijn stap-voor-stap beleid. "Er bestaat hier niet de wens een crisis te doen ontstaan in de tradi tionele vriendschappelijke betrekkin gen tussen de twee landen," zei een hunner. Het Middenoosterse beleid van de V.S. wordt thans in opdracht van president Ford opnieuw grondig be studeerd en dat gebeurde, aldus de ze zegsman, „op koele en rationele wijze." De Tunesische minister van Bui tenlandse Zaken Habib Shatti heeft gezegd dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie er in heeft toege stemd deel te nemen aan de vredes conferentie in Genève op de strikte voorwaarde dat zij geaccepteerd zal worden als de vertegenwoordiger van een volk met erkende rechten op een vaderland, en niet als anoniem lid van een gezamenlijke Arabische de legatie. Shatti zei tijdens een persconferen tie na een ontmoeting met het hoofd van de PLO Jassar Arafat dat zijn regering de Palestijnse positie in Ge nève zal verdedigen. Ondertussen, zo zei hij, 'zouden de Palestijnen hun guerrilla-oorlogsvoering binnen Is raël moeten uitbreiden, en tegelij kertijd doorgaan met hun diploma tieke campagne om iinternationale erkenning van hun rechten te krij gen.' BONN (AFP) De chemische in dustrie in West-Duitsland wordt door verlamming bedreigd als het inter nationale ontwerpakkoord tegen de vervuiling van de Rijn zou worden aanvaard. Dit heeft de federatie van chemische industrie in de Bondsrepu bliek verklaard in een sfehrijven aan de leden van de commissie voor de bescherming van de Rijn en het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Bonn. Aanvaarding van dit akkoord zou betekenen, aldus de federatie, dat 70 procent van de chemische fabrie ken in West-Duitsland moet worden stilgelegd en bijna een half mil joen mensen zonder werk zou ko- De in het akkoord gestelde eis dat de vervuiling tot nul moet worden teruggebracht is volgens de federa tie technisch niet haalbaar. De federatie beschuldigt voorts Frankrijk en Nederland ervan "on der het voorwendsel de vervuiling van de Rijn te bestrijden de West- duitse chemische industrie te willen verzwakken ten voordele van hun ei gen industrie". Ook mevr. Thatcher, de nieuwe leider van de Engelse Conservatieve Partij, is uit verkoren om een plaatsje te krijgen in het wassenbeel denmuseum van madame Tussaud. De beeldhouwer Jean Fraser moest de afme tingen van haar hoofd nauw keurig vastleggen. Builenpest De gezondheidsautori teiten in de Braziliaanse staten Ce- ara en Bahia in het noordoosten van het land strijden tegen de builen pest. In de quarantainezaal van het ziekenhuis van de stad Ipu liggen 22 mensen bij wie deze ziekte is vastge steld. Voor 50.000 inwoners van de stad is entstof geimporteerd uit Ame rika. Deze entstof is met succes toe gepast op Amerikaanse soldaten in Zuid-Vietnam. Kustvaarder gezonken Bij de Ca- narische eilanden is de 559 ton me tende Spaanse kustvaarder "Astille- ros Gondan Segundo" vergaan. Een van de 12 opvarenden werd van een reddingsvlot gered. Vermoed wordt dat de overige elf zijn verdronken. WASHINGTON (UPI) Oud-pre sident Richard Nixon deed in 1973 vertrouwelijke beloften aan Zuid- Vietnam. De beloften hielden in dat de Verenigde Staen "krachtig" zou den reageren als Noord-Vietnam de Parijse akkoorden zou schenden. Dit heeft de woordvoerder van het Wit te Huis, Ron Nessen, gisteren ont huld. Nessen beklemtoonde dat de geheime beloften van Nixon aan president Thieu een weerspiegeling vormden van het beleid van de re gering zoals dat destijds naar buiten werd gebracht. Hij weigerde te zeg gen of Nixon met een „krachtige re actie" bedoelde een militaire inter ventie of een hervatting van de bom bardementen op Noord-Vietnam. President Thieu beschuldigde Amerika onlangs ervan zich niet te houden aan beolften die werden ge daan op het moment dat de Parijse akkoorden werden getekend. Rege- ringsfunktionarissen in Washington verklaarden niets van dergelijke be loften te weten. Nessen zei later dat de wet die op 18 augustus 1973 door het Congres werd aangenomen en een verbod inhield op militaire ac tiviteit in Zuidoost-Azië "natuurlijk de mogelijkheid uitsluit van Ameri kaanse militaire reactie op schen dingen van het akkoord". Labour ongeveer half om half HOTELW&RESIAURAWT firn/tuif- ÖTffiNSTRAAT SS LEIDEN 22S0» Op aanvraag zenden wd u graao ^»i'«<ll— .proianM1» LONDEN (REUTER) Het Brit se parlement heeft zich gisteravond met een grote meerderheid (266 ftemmen) uitgesproken voor hand- Verwacht wordt dat deze grote having van het Britse lidmaatschap meerderheid in het parlement de Britten er toe zal brengen, vóór hand- having te stemmen wanneer zij zich daar op 5 juni bij referendum over kunnen uitspreken. Het Lagerhuis stemde met 36 stemmen voor en 170 tegen voor een motie waarin de regering zou moeten aanbevelen de voorwaarden oie bij de nieuwe onderhandelingen waren verkregen te aanvaarden en oij het referendum vóór Europa te stemmen Het debat heeft drie dagen ge duurd en hoewel het met een vrije stemming, dus niet partij-gebonden is geëindigd, heeft het in feite een GEZELLIGHEID KENT GEEN TIJD In Keulen is kortgeleden de "vereniging voor intermenselijke be trekkingen en de bevordering van de gezelligheid door mi'ddel van spel. vertier en discussie" opgericht en daarbij waren alle wettige voorschriften in aanmerking genomen. Maar de politie vond dat er aan die naam Tets vreemds zat en ging een kijkje nemen in het clubgebouw voordat dit nog officieel was geopend. Het bleek een groots opgezet speelhol te zijn, compleet met alle mogelijke speel tafels, spiegels waar men doorheen kan zien en televisie-camera's die de gasten konden waarschuwen als een onwelkom bezoek op komst was. De voorzitter van de club zei nog dat volgens de statu ten de winsten zouden worden gegeven aan verschillende liefdadige organisaties en andere goede doelen, waaronder de sportvereniging van de politie te Keulen. De politie vond dat echt attent maar het proces-verbaal werd er geen letter korter door. GOEROE IS ZOEK De goeroe Maharadja jf, de 17-jarige Indische religieuze leider, die heeft gedreigd met zijn moeder te breken, omdat ze hem ervan heeft beschuldigd een playboy te zijn is zoek. Zijn volgelingen in Denver zeggen er zeker van te zijn, dat hij in Bombay zit, om de macht over te nemen van een geestelijke beweging in India, die ln 1961 door zijn nu overleden vader werd opgericht. Maar zegslieden van de belangrijkste IndïSche tempel in New Delhi, zeggen, dat hij geen contact met hen heeft gezocht. De mogelijkheid bestaat dat de Goeroe in het geheim uitzoekt hoe groot zijn aanhang is, alvo rens naar buiten te treden. Maar de volgelingen van zijn moeder zeggen dat zij bijna alle leden van de beweging achter zich hebben "op een klein clubje na". Er staan de Goeroe dus nog moeilijke dagen te wachten. AMIN WIL HOOFD VAN GEMENEBEST WORDEN President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren weer eens zijn diensten aangeboden aan koningin Elizabeth van Engeland. Nu wil hij weer hoofd van het Gemenebest worden. In een telegram aan de Canadees Arnold Smith, secretrais-generaal van het Ge- menbest, schrijft Amin "Ik bied mijzelf aan voor de benoeming tot hoofd van het Gemenebest, gezien bat succes van mijn economische revolutie in Oeganda". Overigens zei Amin niet deel te nemen aan de conferentie van Gemenebest-leiders op Jamaica, omdat koningin Elizabeth daar niet aan de beraadslagingen zal deelnemen. OOG OM OOG. TAND OM TAND Om zich te wreken voor het feit dat zij de dag tevoren door personeelsleden in hun kantoren waren opgesloten hebben stafle den van een fabriek in het Franse Fourchambault, gisteren zes vak bondsafgevaardigden met gelijke munt betaald. Toen de afgevaar digden kwaaien praten over de eisen van het sinds een week sta kende personeel verliet het stafteam het gebouw en sloot alle deuren af met achterlating van de verbijsterde vakbondsfunctionarissen. Zij werden pas na enige tijd bevrijd toen personeelsleden eens poolshoogte kwamen nemen om te zien hoe het met de onderhan- delelingen stond. POLYGAMIE IN INDONESIË AAN BANDEN De Indonesische regering gaat maatregelen nemen om de poly gamie aan banden te leggen. .Een groot deel van de mannen daar. waar 90 procent van de 125 miljoen inwoners Moslem is. houdt er meer dan een vrouw op na. Voortaan zullen ze echter toestemming van de rechtbank nodig hebben als ze meer dan één vrouw willen trouwen. Het verzoek zal pas worden toegestemd, als de eerste vrouw ermee instemt, als ze onvruchtbaar is, of ongeneeslijk zfek. De man moet bewijzen zijn vrouwen en kinderen te kunnen onderhouden en hen goed te behandelen. De maatregelen worden in oktober van kracht. 'VERKEERD' BEZORGD Een bende van zeven man heeft in Engeland een eenvoudige, maar niettemin slimme manier bedacht om goederen in de wacht te slepen voor een bedrag van 250.000 pond sterling (ongeveer ander half miljoen gulden). Twee man kregen een aanstelling als sor teerder van poststukken, waarbij zij gebruik maakten van valse namen. Zij voorzagen pakketten die van waarde leken van nieuwe adressen, bedrukt door een derde bendelid. Een stroom van bijna 900 pakjes met kleren, stereo-uitrusting, schrijfmachines en kan toormachines werd bezorgd aan woningen, die door andere leden van de bende waren gehuurd. TATOEAGE POPULAIR Ongeveer 17 procent van de Franse bevolking is getatoeëerd. Daaronder zijn twee ministers. Dit staat in "Humanité dimanche" in een artikel van ene meneer 'Jean Sanitas', die een hele reeks historische grootheden opsomt, die volgens hem ook tatoeages had den: tsarina Catherina de Grote van Rusland, koning Alfons de dertiende van Spanje, president Roosevelt, sir Winston Churchill, Jozef Stalin en president John F. Kennedy. Tatoeages schijnen voaral veel voor te komen bij arbeiders en president-directeuren. "Het is het enige dat ze gemeen hebben", aldus Sanitas. muiterij in de Labour-gelederen aan het licht gebracht die aantoont dat premier Wilson nog meer moeilijk heden kan verwachten wanneer hij probeert Engeland in de EG te hou den en tegelijk een partijcrisis te voorkomen. Veel Labcur-leden, onder wie min- itens vijf ministers, hebben tegen de motie gestemd. Minister voor de Industrie Eric Heffer, vurig gekant tegen de EG, trok zich niets aan van de opdracht van Wilson dat mi nisters niet tegen de regering moe sten spreken tijdens het debat. Hij werd later door Wilson van zijn functie ontheven. Degenen onder Labour die voor de EG zijn hebben in feite met de oppositionele Conservatieven en Li- oeralen tijdelijk een coalitie gevormd cm de motie te steunen. SANTIAGO DE CHILI (AP) Het Chileense kabinet is gisteravond in zijn geheel afgetreden. In een officieel communique heet te het dat de 16 ministers zijn afge treden "vanwege de noodzaak om de president vrijelijk te kunnen laten kiezen tussen alernatieven op eco nomisch gebied". Het is voor de eer ste keer sinds de gewelddadige coup van september 1973 dat een Chileens kabinet terugtreedt. Het communique slaat duidelijk op de zorgwekkende economische toe. stand in Chili, dat voor het tweede jaar in successie het wereldrecord Inflatie op zijn naam heeft. In 1974 bedroeg de geldontwaar ding 370 procent en de kosten van het levensonderhoud in Santiago worden zelfs hoger geschat dan in de omsingelde Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh. Ministerie liet kans voorbijgaan 'M mB&lttfc Een van de ganzen, die een autoweg by Pottstown (VSI moesten oversteken, nam kennelijk de taak op zich om op duidelijke wijze als een soort verkeersbrigadiertje de auto's tegen te houden. WASHINGTON (AP) Het Ameri- komstlg uit Zuidoost-Azie. kaanse ministerie van Buitenlandse Deze beschuldiging is ingebracht Zaken zou kortgeleden hebben gewei- door Lester Wolff, die voor de New- gerd de illegale drugmarkt te ont- yarkse Democraten zitting heeft in lasten van 400 ton ruwe opium, af. het Huis van Afgevaardigden. Hij ADVERTENTIE RAI AMSTERDAM I 4 tin 13 APRIL 1975 mÊmmKmammmmmmÊÊmmMOÊHMmÊÊÊÊÊmBMmmmm*. De attraktie van het jaar! Voor iedereen die van gezelligheid houdt, het nieuwste 1\ van het nieuwste wil zien en weer 'es op heel èndere ideeën wenst te komen. g| Ga er óók van genieten en heerlijk vrij rondneuzen. De 30e Beurs heet u hartelijk welkom en garandeert u een uniek plezierig dagje-uit! De gezelligste en grootste nieuwtjes show van ons land «nog 3 dagen* y Dagelijks open van 10-5 en van 7-10.30 uur. TT-biljetten aan alle NS stations. Op de zondagen tot 5 uur. Entree 5.» p.p. Veilige kleuterspeelplaats gratis. Kinderen tot 14 jaar en Ruime parkeerpleinen vlakbij, groepen van minstens 25 pers.reduktie! zegt dat er met de afgeketste trans actie 20 miljoen dollar gemoeid zou zijn geweest. Wolff zegt in een rap port dat het leger van de Shan, een groep die in Birma voor onafhanke lijkheid vecht had aangeboden de opium voor dit bedrag te leveren. Een woordvoerder van het minis terie verklaarde dat de "deal" niet is doorgegaan omdat er geen garan ties waren dat de Shan hun opium inderdaad zouden afleveren. Opium is de ruwe grondstof voor het verwoestende derivaat heroïne. De verhouding ruwe opium - heroïne bedraagt ongeveer tien op één, zo dat de door Wolff gemelde partij goed zou zijn geweest voor 40 ton heroïne. Men neemt aan dat er o- ver de hele wereld jaarlijks 1400 ton illegale opium wordt geprodu ceerd. "De lieden die ons dit aanbod de den zijn heer en meester over de pa- pavervelden in de gouden driehoek (de grensstreek van Laos, Thailand en Birma) en uit persoonlijke ge sprekken met hen heb ik de over tuiging gekregen, dat het hun ernst is wanneer zij zeggen zich uit de opiumhandel te willen terugtrekken ten gunste van andere gewassen waarmee zij hun volk te eten kun nen geven", zegt Wolff in zijn rap port. "Het ministerie van Buitenlandse Zaken weigert op dit aanbod in te gaan omdat men daar bang is de si tuatie niet in eigen hand te hebben en omdat de voor opium betaalde gelden door het Shan-leerer zouden worden gebruikt in hun strijd tegen de Birmese regering". Wolff waarschuwt dat de opium, wanneer die niet wordt opgekocht door Amerika of een internationale organisatie zoals de Verenigd^ Na ties, onherroepelijk in de vorm van heroïne op de drugmarkt zal wor den afgezet.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9