ABN Vergeer (49) wordt KVP- voorzitter VRR wil hulp en erkenning Een goede bank voor mensen die graag een financiële reserve hebben. Duidelijkheid voor gastarbeiders Bestuurscrisis is opgelost PTT'ers dreigen met harde acties Zoute Schuintjes Uit in de Randstad DONDERDAG 10 APRIL 1975 UTRECHT (SP) De bestuurscrisis binnen de KVP is op gelost. De Utrechtse wethouder W. J. Vergeer (49), tevens lid van de Eerste Kamer, is bereid de onlangs plotseling afgetre den voorzitter dr. ir. D. de Zeeuw op te volgen. Vergeer stelde gisteren wel een voorwaarde: het moet spoedig zijn afgelopen met een discussie over de koers van de partij. Hij verwierp de opvatting van zijn voorganger, dat de KVP versneld omge vormd moet worden tot een open christen-democratische partij. Volgens de kandidaat-voorzitter, die in de loop van mei gekozen zal wor den, moet de KVP zich voegen naar het tempo van het Christen-Demo cratisch Appel. Dit is het federatieve samenwerkingsverband dat de KVP samen met de ARP en CHU aan het opbouwen is. Net als De Zeeuw ziet Vergeer het als zijn eerste taak om de leegloop van de KVP te stoppen. De party heeft de afgelopen drie jaar de helft van zijn ledenaantal verloren. Via een andere organisatie-opzet wil Vergeer voorkomen, dat er weer tweespalt in de KVP ontstaat. Hij VROUW DOET POGING MAN TE DODEN MIDDELHARNES (SP) Terwijl hij lag te slapen heeft de 30-jarige Maria Z. gistermiddag in een Woon wagen op het even buiten Middel- harnes gelegen kamp haar man neer geschoten. Het slachtoffer, de 49- jarige Johannes Z., ligt levensgevaar lijk gewond in het Dijkzightzieken- huis in Rotterdam. Een kogel ver splinterde zijn sleutelbeen en bleef zitten in het topje van de linkerlong. Na haar daad vluchtte Maria Z. van het kamp. Zij lifte naar het po litiebureau in Middelharnis. Het wapen,een colt. 38 police positive, had zij nog bij zich. Het motief is volgens de politie slepende huwelijksmoeilijkheden. Om dat er vaak ruzie was, bracht Maria al eens een tijd door bij haar zus ter in Hellevoetsluis. Johannes dacht dat Maria er een ander op nahield. Het echtpaar heeft twee kinderen. In hun wagen woonden ook de drie kinderen die Maria overhield aan haar eerste huwelijk. Tijdens de aan slag van de vrouw op haar man waren alle vijf kinderen buiten de wagen aan het spelen. meent, dat de functie van directeur van het partybureau moet worden opgeheven. Deze functie wordt nu bekleed door drs. H. A. H. Gribnau, een aanhanger van De Zeeuw. Daar entegen moet er een nieuwe figuur komen: een algemeen secretaris die tevens is belast met de leiding van het bureau. Voor deze functie is het tweede-kamerlid P. H. van Zeil kan didaat. Intussen ligt by het KVP-bestuur wel de <wens op tafel van zes Haagse leden van de partyraad om over de koers van de party te discussieren. Vergeer zei, dat hy er geen behoefte aan heeft dat zyn voorganger aan deze discussie deelneemt. Hy verweet De Zeeuw, dat deze teveel als „so list" was opgetreden. De waarnemend voorzitter van de PvdA, mevrouw I. van den Heuvel meent dat de stroming-De Zeeuw de kans moet krygen de KVP om te vormen tot een open progressieve party. Als dat gebeurt zyn we af van de onzekerheid over de politieke koers van de KVP, verwacht zy. „Regime-Thieu snel vervangen" DEN HAAG (ANP) De Neder landse groep van de Europese unie van christen-democraten vindt dat alleen een snelle vervanging van het regiem-Thieu in Zuid-Vietnam de weg kan openen om verder bloed vergieten te voorkomen. De groep, die onder voorzitterschap staat van de Nederlandse oud-minister van Bui tenlandse Zaken, drs. Sehmel- zer (KVP), zegt dit in een gisteren uitgegeven verklaring. De verklaring van de regering Thieu kan het begin betekenen van besprekingen tussen de verschillende groeperingen in Zuid-Vietnam, die moeten leiden tot een nationale re gering. Deze moet als eerste taak het voorbereiden van algemene ver kiezingen hebben. Vergeer: "Geen discussie over koers van de partij" DEN HAAG (SP) „Wil het op korte termijn niet op een harde confrontatie aankomen, dan dient het kabinet-Den Uyl de huidige aanpak van het spreidingsbeleid on middellijk te staken". Aldus de ge zamenlijke dienstcommissies (de on dernemingsraad) van de Centrale Diireotie der PTT. De persomeielsivertegeaiwoordiging meent, dat een pat-stelilng is ont staan, als de regering heeft toege geven, dat vrijwilligheid de basis voor de verhuizing van de PTT dient te zijn en als zowel hét PTT-kader als nu ook de gezamenlijke dienst commissies er op wijzen dat geen vrijwillige medewerking aan de uit werking van de spreidingsplannen kan worden gevraagd. De dienstcommissies zeggen dan ook, de overtuiging te hebben dat aan het huidige spreidingsbeleid spoedig een einde zal komen. Zowel het leidinggevend kader als de PTT- ondernemingsraad hebben met deze acties hun irritatie kenbaar ge maakt over het feit, dat de hoogste leiding van de Centrale PTT-direc- tie niet snel heeft aangedrongen op een open onderzoek voordat de sprei ding plaats vindt. De stemming on dier het PTT-personeel is door de aanhoudende onzekerheid zeer gede primeerd. "De werksfeer is verpest en de mensen zijn nauwelijks nog gemotiveerd om hun werk te doen", aldus een lid van de dienstcommis sies. ^Katja^ lekkere drop van Langenberg DEN HAAG (SP) De Voorlo pige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam heeft de Nederlandse regering om direkte hulp, erkenning en het aanknopen van diplomatieke betrekkingen gevraagd. De ambassadeur van Noord-Viet- nam in Parijs, die sedert drie maan den ook in Den Haag is geaccredi teerd, heeft dit verzoek gisteren na mens de VRR overgebracht in ge sprekken met minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking en mi nister Van der Stoel van Buiten landse Zaken. Ambassadeur Vo Van Soeng wilde niet zeggen welke reac tie hij op zijn verzoek had ontvan gen. Hij heeft ook overleg gepleegd o- ver eventuele economische samen werking op lange termijn tussen Nederland en Noord-Vietnam. De VRR vraagt om hulp ten behoeve van de volgens de ambassadeur tien miljoen mensen die wonen in de door ADVERTENTIE Oftewel het ABN Plan-Krediet. U krijgt bij wijze van spreken een ABN-portemonnee. Samen met u bepalen we de inhoud daarvan. U kunt dat geld (of een gedeelte daarvan) gebruiken waar en wanneer u maar wilt. Zolang u niets gebruikt hoeft u ook niets te betalen. Dus u hebt doorlopend geld achter de hand, zonder dat het u iets kost. Eep prettig idee. Algemene Bank Nederland de VRR veroverde gebieden. Diplo matieke betrekkingen met de VRR die, aldus Soeng beschouwd dient te worden als de enige wettige verte genwoordiger van het Zuidvietname- se volk noemde hy "in overeen stemming met de gevoelens van het Nederlandse volk". Vo Van Soeng zei dat de VRR thans viervijfde van Zuid-Vietnam In handen heeft, waaronder vijf van de acht grootste steden. Inter nationale hulp is naar zijn mening noodzakelijk om de grote problemen bij de wederopbouw van "de bevrij de gebieden" het hoofd te bieden. Hulpverlening en erkenning kunnen, zo zei Soeng, los van elkaar gezien worden. De gebeurtenissen in Zuid-Vietnam beschreef hij als een opstand van de bevolking tegen Thieu gèpaard gaande met een militaire actie. Een actie die gerechtvaardigd is als "be straffing wegens het saboteren van de Parijse akkoorden door Thieu en gericht op naleving van die akkoor den". Vo Van Soeng ontkende de aanwe zigheid van Noordvietnamese troe pen in Zuid-Vietnam. Vele duizenden militairen van de regering in Sai gon zijn volgens hem met hun wa pens overgelopen naar het Bevrij dingsfront en strijden daar nu tegen het regime in Saigon. De Nederlandse regering zal een Nederlandse diplomaat aanwijzen voor het onderhouden van geregel de contacten met de Voorlopige Re volutionaire Regering van Zuid-Viet nam. Aanwijzing van een dergelijke 'agent' betekent geen volkenrechte lijke erkenning van de VRR, aldus minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel na een gesprek met de vaste kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken. Minister Westerterp (rechts) overhandigt een oude tekening van het vroegere Schiphol aan de algemeen directeur van de lucht haven, de heer Riemens. Dit ge beurde gisteren ter gelegenheid van de officiële opening van de nieuwe bebouwing van Schiphol. Minister Westerterp verklaarde tijdens de opening dat gedurende de huidige kabinetsperiode geen definitieve beslissing zal worden genomen over een tijdstip waarop de bouw van een tweede natio nale luchthaven in ons land zal beginnen. Wel hoopt hij dat voor september 1977 een plaats voor een dergelijke luchthaven zal zijn vastgesteld. Zuidmolukkers gearresteerd ARNHEM (ANP) —Deze week zijn weer zes Zuidmolukkers gear resteerd in verband met de verijdel de plannen voor een overval op Soestdijk en gijzeling van koningin Juliana. De aanhoudingen werden verricht door het speciale politie team dat met het onderzoek in deze zaak is belast. De Arnhemse hoofd officier van justitie mr. A. W. Hol- steijn heeft de arrestaties gisteren bevestigd. Hij voegde hieraan toe dat het in de lijn der verwachting ligt dat er zeer binnenkort nog meer arrestaties zullen volgen. De aangehouden Zuidmolukkers zijn op verschillende plaatsen in het land opgesloten. "Waar zij zich alle maal precies bevinden kan ik niet zeggen. Ik zou het niet eens exact willen weten", aldus de heer Hol- «teijn. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 11 en 12 aipr., 20.15 uur en 13 apr., 13.30 uur, Pu- blie'kstheaiter :ne!t „De goede mens van Sezuein"; 14 apr., 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met „Naibucoo": 15 apr., 20.15 uur, Haagse Comeüie met „De zee"; 16 apr., 20.15 uur. Toneelgroep Theater met „Schartem"; 17 apr., 20.15 uur. Nederlands Dans theater. Concertgebouw: Grote zaal: 12 apr., 15.00 uur en 17 apr., 20.15 uur. Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 11 apr., 20.15 uur, Amsterdams Phalh Orkest oi.v. Lawrence 'Poster; 12 apr., 20.15 uur. Utrechts Symfoinlie Orkest oi.v. Hubert Soudant; 13 apr.. 20.15 uur, optreden van Amalla Rodriges; 15 april 20.15 uur, Shura Cherkassky; 16 apr., 20.15 uur. Boedapester Zigeunerorkest. Kleine zaal: 11 april, 20.15 uur Ramses Shaffy, Simon Vinkenoog, Poprock enz., 12 en 16 apr., 20.15 uur, concert door het Quarte'tto Italano; 13 apr., 11.00 uur, concert dioor het Residentie-Orkest. Klein Bellcvur: 11, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 apr., 20.30 uur, optreden van Robert Long; 11 en 12 apr., 23.00 uur, Late Nigiht Music. Carré: 11 en 12 apr., 20.00 uur, „Cyrano de Bergerac"; 14 apr.. 20.15 uur, popconcert 10 cc. Shaffy Theater: 11, 12, 16 en 17 apr, 20.30 uur, Toneelgroep Sater met Ja baas, nee baas"; 11 en 12 april 20.30 uur, Kabaret? Szu- lewicz; 11 en 12 apr., 20.30 uur, Funhouse Classics; 11 en 12 apr., 24.00 uur Amsterdamse Miimeliiga met „Zes maal één is zes" en „De Eamzusters"; 12 apr., 14.30 uur, New Urugyan Theatre met „Wie is de schuldige?"; 15, 16 en 17 apr., 20.30 uur, Waste of time III: 15 apr., 22.00 uur, Amsterdams Volks-, salon- en amu sementsorkest 16 apr., 14.30 uur, Poppentheater Dirk Kersber gen; 22.00 uur. Gys Kersbergen Kwartet; 17 apr.. 20.30 uur, „Hé zwarte valk". try-o<ut22.00 uur, Jazz O'Matic five. Brakke Grond: 11 en 12 apr., 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met „Kafka KK". 14. 15, 16 en 17 apr., 20.30 uur. Arena Theater Gent met „Pas de dleux". ROTTERDAM Groote Schouwburg: 11 en 12 apr., 20.16 uur, Stodstomeel Botter dam met Mary Stuart" ram HiMesheimer. Rotterdamse Schouwburg: 11 apr., 20.15 uur. Internationaal Fol kloristisch Danstheater; 12 apr., 20.15 uur. Zuidelijk Toneel Globe met „Chez Nous", blijspel van Peter Nichols; 13 en 14 april., 20.15 uur, Cperettakoor Irene met „Die lustige Witwe" van Frank Lé- har; 16 apr., 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met VendTs opera „Nabucco"; 17 apr., 20.15 uur, Amstendaims PuMiekstheater met „De goede mens van Sezuam" van Bentold Brecht. De Doelen: Grote zaal: 11 apr., 24.15 uur, optreden van Amalio Rodrigues; 20.00 uur, Vader Abraham Show; 12 apr., 14.00 en 16.00 uur, openbare repetitie door het Rotterdams Danscentrum: 15,00 uur, oigelooncert door Arie J. KeUzer; 20.15 uur. concert door het Huil Junior Philh. Orchestra. o.l.v. Davld Scotmey en het Rotterdams Jeugd Symfonie Orkest oi.v. Peter Jemse: 15 apr.. 20.15 uur, optreden ram het Hongaarse Staatssigeumerorkest Rajko; 16 apr., 12.45 uur. Koffieconcert door het Utrechts Stu denten Consort: 17 apr. 20.15 uur, concert door het Radio Sim- fonie Orchestor Frankfurt o.l.v. WïtoJti Rowicki. Kleine zaal: 11 apr.. 20.15 uur. concert door het Nedi Kamerorkest oJLv. Szymom Goldberg; 13 opr., 14.30 uur, JaazmaJtimee door Toots Thielemams Quartet; 15 apr-, 20.15 uur. Piano-recital door Chester Fanning Smith; 16 apr., 20.15 uur. Piamo-reottai door Rudolf Perdeck: 17 apr., 20.15 uur. Bach-cydus, Lucy van Dael. barokviooi en Alan Curtis, klavecimbel. Piccolo Theater: 11 en 12 apr., 20.15 uur, Toneelgroep Baal met „De dame met de oaaneiia's" van Alexander Dumas-fils: 13 apr. 14.00 uur. Kindertheater Wiedus met de Jeugdmusioal „Liegbeest"; 14 apr., 20.15 uur. Rotterdams Danscentrum met „Oog op dans"; 15. 16 en 17 apr.. 20.15 uur. De Nieuwe Komedie met „Voor een bloemetje en 'r zeen". tuxor Theater: 11, 12 en 15 apr., 20.00 uur, René Sleeswijks musie- hallprogramma „Waar blijft de tijd". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 11 en 13 apr., 20.15 uur, Haagse Cocnedfie met „Dan Juam" bllyspel van Molière12 apr.,- 20.15 uur, Haagse Comedde met „De VeaneMaamse tweeling" van Goldonl; 13 apr.. 14.00 uur en 17 apr.. 20.15 uur. Haagse Comedie met „Wat een gewéldige rotzooi" van Ianesco; 14, 15 en 16 apr., 20.15 uur. Hoofd stad Operette met „Grafim Mariza" van Emmefich Kalmén. HOT-Theater: 11, 12, 13, 15, 16 en 17 apr., 20.30 uur. Nieuwe Kome die mat „De mainiisstar-presildieint Is een kanon" van Luoebert; 13 apr.. 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de Datata- boemam". Diligentin: 12 apr., 20.15 uur. Coetn Flink en Jules Crodiset In „Grate Bek en Grote Buik"; 13 apr., 11.30 uur. Ensemble Boismortier 14.30 uur, Nelson Freire, piano; 15 apr„ 20.15 uur. Residentie Operaikoor; 16 apr., 12.45 uur. Lunchprogramma; 17 apr. 20.00 uur, concert door heit Quartetto Italiano. Congresgebouw: 11 en 17 apr., 20.30 uur. Residentie-Orkest oi.v. Jerzy Semkow; 12 apr., 20.15 uur Toneelvereniging Visie met „De indringster" van Edwin Brommer; 13 apr., 14.30 uur, Scapino Bal let; 15 apr., Nialtdomale Ballet van Canada met „Coppelia". LEIOEN LAK-theater: 11 april, 20.15 uur, Amsterdamse Mimeliga met „Funeral", 12 apr., 20.15 uur. Fred van Deth en Jasper Postma met „De zot verwyt de ketel diat ie maf ziet"; 16 apr., 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met „Kafka KK". Rynlands Lyceum: 10 apr., 20.15 uur, „Rajko", Hongaars Staats Zigeunerorkest en folklore. Micro-Theater Imperium: 11 en 12 apr., 20.30 uur, „Stil niet over praten". DEN HAAG (NP) De regeling voor de legalisering van illegale gastarbeiders in Nederland zal op sommige punten worden verduide lijkt. Staatssecretaris Glastra van Loon (Justitie) heeft dit gistermid dag verklaard na een gesprek met enkele landelijke organisaties, ganisaties. Het gesprek vond plaats op het ministerie van Sociale Zaken. Mi nister Boersma was er ook bij aan wezig. De drie hulpverleningsorgani saties die aan het gesprek deelna men waren de stichting ombudsman, de afdeling rechtsbijstand in Over de aard van de verduidelij kingen wilden noch de staatssecre taris noch de vertegenwoordigers van de hulpverleningsorganisaties meer zeggen, omdat hierover een afspraak was gemaakt. De verfijningen zullen in een nadere circulaire worden be kendgemaakt wanneer de besprekin gen hierover zijn afgerond. Staats secretaris Glastra van Loon ver klaarde dat nog enkele gesprekken met de hulpverleningsorganisaties en de hiervoor in aanmerking komende tweede^kamercommissies gehouden zullen worden. Wel wilde de staatssecretaris kwijt dat in het gesprek de vraag was op geworpen of door de huidige eisen, negen in getal, voor legalisering wel in voldoende mate billijkheid wordt betracht ten opzichte van de illega le gastarbeiders. Vooral voor de groep die aan een maatschappelijk en so ciaal minimum zit. "Ons uitgangspunt is geweest dat er geen sprake kon zijn van een ge neraal pardon. Omdat dit onder meer een nieuwe stroom illegale bui tenlanders naar Nederland tot ge volg zou kunnen hebben en de situa tie van nu zich in de toekomst weer voor zou gaan doen", aldus Glastra van Loon. Het beperken van het aantal te regulariseren illegale gastarbeiders heeft onvermijdelijk zijn harde kanten" voegde de staats secretaris van Justitie hieraan toe. Een woordvoerder van de stichting ombudsman verklaarde na afloop van het gesprek dat van de kant van de stichting ombudsman in ieder geval nog gewerkt zal worden aan een alternatieve regeling voor de il legale gastarbeiders.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7